BINNEX \ND. STADSNIEUWS. Plas tollet. ~~TLAABDINOEy. De Konlngii. en het Leger. Onder beTel van ."njoor Cramer maakten Zaterdag 4 camp, der genie uit 't kamp Zeist, met den geheeien telegraafdienst een militairen marsch naar Soestdijk, waar H. M. Wiliieimina te paard den troep inspecteerde. Na gedefi leerd te hebben vetrok men weder. Zaterdag morgen tusschen 1012 uur zou H. M. op 't oefeningsterrein de Vlasakkers tusscher. Soest en Amersfoort een inspectie houder, over liet 3e en 4e bataljon van het 5e reg. infanteiie uit Amersfooi t resp. onder commando van luit.-kol. Van der Horst Bruin en majoor Brender a Bandis. Tal van personen spoedden zich reeds vroegtijdig naar de Vlasakkers, en de C. S. Mjj. voerde eveneens vele nieuwsgie rigen aan. Teleurgesteld keerde men echter huiswaarts, daar H. M. niet verscheen. De vele inspecties die H. M. in den laatsten tjjd houdt, zijn zoo deelt men ons mede om H. M. met het leger en de militaire honneurs meer vertrouwd te maken. (ïU. D.") Boterwet. Volgens aan het Hoofdbestuur der Holland- echo Maatschappij van Landbouw gedane offi cieuss mededeeling zal het ontwerp-Boterwet allo bepalingen bevatten die in billijkheid tot de bescherming van den natuurboterliandel kunnen geëischt worden. Verbetering der Volkshuisvesting, Door de Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en do Statistiek zijn in druk uitgegeven de prae-adviezen overde werkzaamheid van Staat en Gemeente tor verbetering der Volks huisvesting, uitgebracht door do hoeren mr. S. van Houten, mr. H, Krabbe en mr. F. S. van Nier op. Mr. Van Houten zegt, dat het bij de behan deling van het door de Vereeniging aan do orde gestelde onderwerp, noodig zal zijn zich te be perken tot ma itrcgelen, welke rechtstreeks van invloed zijn. op de hoedanigheid der woningen en wel bepaaldelijk op die der mingegoeden. De overheid van Staat of gemeente mag even wel slechts in zoover krachtig en met vrucht ingrijpen, als verbetering der huisvesting kan geschieden, zonder bezuiniging op andere even noodzakelijke levensbehoeften. Daarom moeten slechts die eischen gesteld, die werkelijk door de openbare gezondheid en veiligheid worden geboden. Het standpunt even wel, dat men met de overheidsbemoeiing, die enkel zou kunnen strekken om betere volkshuis vesting te erlangen, vooozichtig moet zijn, is geen bezwaar tegen krachtig© handhaving van eischen, die werkelijk noodig zijn voor de volks gezondheid. Hetgeen wordt uitgegeven om een gezonde woning te bekomen, is in het werk mansgezin productief besteed. Tot staving van deze bewering wijst do heer Van Houten er op, dat ziekte en zelfs het on behagen, dat aan het leven in ongezonde wonin gen verbonden is, de werkkracht vermindert en dus ook de inkomsten van het werkmansgezin doet dalen- Wat den toestand ton piattelande betreft, vestigt de heer Van Houten er de aandacht op, dat een der hoofdbronnen van armoede voor het platteland en indirect tevens voor de stedelijke bevolkingscentra, de onvermijdelijke onregelma tigheid is in de verschillende seizoenen van den loonarbeid in het landbouwbedrijf en in de daar mede samenhangende fabrieksbedrijven. Slechts als de in dezo bedrijven werkzame arbeidersbe volking den loonarbeid kan ter hand nemen als aanvulling van eigen klein land- en tuinbouw bedrijf kan men een plattelandsbevolking be houden met voldoende middelen van bestaan, om buiten de bedeeling te KL'j ven. De hefboom voor sociale verbeteringen moet daarom daarin gezocht worden, dat men de arme plattelandsbewoners in het bezit stelt van een terrein voor eigen woning en van voldoende grootte om aan het gezin tevens een eigen hui selijk arbeidsterrein te verschaffen. Vraagt menhoe zullen zij, die reeds nu niet voldoende verdienen om te 'even, in 't bezit komen van het noodige geld, om eone arbeider stede te verwerven, dan antwoordt de heer Van Houten, dat deze maatregel slechts is voor hen, die dit geld wel weten bijeen te brengen niet alleen, maar het ook geheel vrijwillig daarvoor bestemmen. Voor genezing van het pauperisme rekent de heer Van Houten op de energie en de voorzorg der betrokken volksklasse. De tijd schijnt thans rijp voor spoedig han delen in bovenbedoelden geest. Ruime onteigening voor aanbouw v.,n nieuwe stadskwartieren is ook een middel, om goed koop het terrein daarvoor te bekomen, en dus met een minimum van kosten de behoefte aan huisvesting te bevredigen. In al de geschetste gevallen is 't een zaak van groot gewicht, dat de grond op de goedkoopste wijze ter beschikking kome van den toekomstigen bewoner. Voorts zegt de heer Van Houten, dat de plat telandsgemeenten, zullen de door hem geschet ste maatregelen doel treffen, niet meer do ves tiging van een arbeidersbevolking moeten tegen gaan, maar veeleer haar moeten bevorderen. Een goede onteigeningswet is hiervoor niet vol doend©, zoolang de vermeerdering van bevolking in deze klasse de gemeentekassen zoozeer blijft bezwaren. In verband met de invoering van de wet op den leerplicht zal de wetgevende macht beide vragen onder de oogen moeten zien. Wat de zorg voor de gezondheid betreft, waarschuwt de heer Van Houten tegen te veel ingrijpen op dit gebied. Mr. Krabbe vat zijn zoor uitvoerig prae-ad- vies als vogt samen. Besumeereud zou ik dus meenen, dat ter ver betering van woningtoestanden, het werken van vercenigingen ca genootschappen, die zich die verbetering ieu doel stellen door de Overheid krachtig moei worden ondersteund, welke, de bevrediging der woningbehoefte ten doel heb bende, dat doel niet ondergeschikt maken aan het behalen van winst. De overheid stoune dat doel door hun het recht tot onteigening te geven en wijziging te brengen in de regeling van do schadevergoeding zoodanig, dat niet meer als maatstaf worde ge nomen de markt- of veilingswaarde der goede ren. En in de tweede plaats zorge de overheid er voor, dat kapitaal tegen matige rente be schikbaar worde gesteld, waartoe in het bijzon der de gelden dor Rijkspostspaarbank, vooml. bijeengebracht door dezelfde klasse van men- schen naar verbetering van wier woningen in de eerste plaats moet worden gestreefd, kunnen worden aangewend. Deze dubbele steun zal die vereenigingen en genootschappen in staat stellen het groote volks belang eener behoorlijke huisvesting te dienen en met haar werken zal tevens worden bereikt, dat de kapitalistische productie van woningen, waarbij de geldzaak alles is, haar markt en daar mee haar verderfelijken invloed verliest. De heer Van Nierop herinnert in zijn even eens uitvoerig prae-advies aan hetgeen in den gemeenteraad van Amsterdam over den toe stand van „Heb Engelveld" to Amsterdam is gesproken en aan de discussiën over hetgeen gedaan zou moeten worden, om verbetering in den woningtoestand te brengen. De Commissie voor de Strafverordeningen werd uitgenoodigd eene verordening op de onge zonde woningen aan den Raad voor te dragen en tevens werd eone Raadscommissie benoemd, ten einde een adres aan de Regeering te ont werpen, waarbij de verschillende maatregelen, die van den wetgever tot verbetering van de wo ningtoestanden worden verlangd, werden uit eengezet- De adres-commissie beraadslaagde lang over hetgeen van staatswege of gemeentewege be hoort gedaan te worden om den bouw van nieuwe woningen te bevorderen. De meerder heid was van oordeel dat, de macht van de eigenaars van den grond aan banden gelegd moet worden. Door de hooge sommen die zij voor den grond eischen, wordt de houw van ge schikte arbeiderswoningen tegengehouden. De commissie voor de strafverordeningen gaf de eischen aan, waaraan eene arbeiderswoning uit een hygiënisch oogpunt moet kunnen vol doen. De raadscommissie meende voorts, dat de bouw van woningen moest worden aangemoe digd en dat de rente van de daarvoor door d© spaarbanken en door de particulieren te ver strekken gelden op 3 pc. moest worden bepaald. Met deze denklwelden kan de heer Van Nierop zich vereenigen. Leerplicht. Naar aanleiding van de ingekomen rapporten van de verschillende afdeelingen op de vragen omtrent leerplicht, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers be sloten nog de volgende vier vragen ter beant woording aan de afdeelingen te zenden o. In -welke tijden van 'tjaar wordt in uw omgeving kinderarbeid op 't veld verricht, ook in dienst van 't eigen gezin? b. Voor welke soort van arbeid worden de kinderen gebruikt c. Op welke wijze wordt de kinderarbeid betaald, en wat is het gemiddelde bedrag, dat er voor gegeven wordt? d. Wat zou naar uw meening in uw om geving de indruk van een totaal verbod van kinderarbeid zijn, en indien men daartegen is, voor hoelang zou men dan vrijstelling wenschen Groot-ambtenaarsexamen. Bij het groot-ambtenaarsexamen voor den In- dischen dienst (eerste gedeelte), van 716 Juli 1L te 's-Gravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de navolgende heeren toege laten P. H, A. van MeerkerkJ. J. van Hekdingen, W. C. van der Meiden, H. Clir. Gooszen, J. Roest, J. W- Roessingh van Iter- son, P. J. Ketting Olivier, J. Jansen, G. L. Uljee, L. W. J. Larive, O. Schluessler, W. C. van Gelder, J. G. Moojen, K. Heyne, H. W. Klerk de Reus, J. M. Moorrees, Th. Volmering, J. A. H. Sehoorel, W. R. M. Veenstra, J. M. Valkenburg. Van de 31 eandidaten zijn dus 20 geslaagd, 2 trokken zich tijdens examen terug en 9 werden afgewezen. Nat. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Woensdag 20 Juli, des namiddags om 2 uur, worden in de congreszaal van de Nat. Tent. van Vrouwenarbeid de besprekingen over drank bestrijding gehouden, die zich zullen vastknoopen aan de volgende onderwerpen I. iDe arbeidster als drankbestrijdster." Inl. mr. M. Mendels van Zwolle. II. süe vrouw als drankbestrijdster in school, Zondagschool en Toynbeeclubs" inl.: mejuffrouw J, W. de Koster van Rotterdam, III. ïDrankmisbruik bij vrouwen" inleider: mevrouw G. Mees—Snethlage van Assen. en-dertig duizend gulden naar lodië is over gemaakt. In hare p. Zaterdag gehouden vergadering heeft de commissie besloten thans de inzame ling te staken en het nog beschikbaar bedrag ad f 467.07K, vermeerderd met de nakomende ontvangsten en verminderd Tiet de nog wellicht noodige kleine betalingen, tegen het einde der maand Augustus ter beschikking van het Indisch bestuur te stellen. Tuberculose. Het 4e internationale congres tot bestrijding der tuberculose, dat den 27en dezer maand te Parijs zal gehouden worden en eene week zal duren, belooft zeer belangrijic te worden. Het omvat zoowel d© bestrijding der tuber culose bij den. inensch als bij het vee, daar beide zieken identisch zijn en de besmetting onder ling van nienschen op dieren en van dieren op menschen kan worden overgedragen. Onder de verschillende punten aan de orde gesteld komt voor: bespreking van de levens voorwaarden der tuberkel-bacülen, de sera cn de toxines, de sanatoria en de invloed van het verblijf van teringlijders op hooge bergvlakten en aan zee, de bestrijding der tuberculose bij het leger, de toepassing der X-stralen tot her kenning der ziekte, de middelen tot uitroeiing der tuberculose bij het vee, liet steriliseeren van het vleesch, der melk en van andere zuivelpro ducten, de toepassing der tuberculine als her kenningsmiddel der ziekte bij het rundvee enz. Als voorzitters van het congres zijn voorloo- pig aangewezen de heeren Chauveau, Bouchard en Noeard. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal deze week niet plaats hebben. Toor de noodlijdenden op Ambolna. Door de centrale commissie te 's-Graven hage is tot heden ontvangen »4'728.20, uit gegeven aan kosten van drukwerk, adverten- tiën en correspondentie f 315.12%, zoodat beschikbaar bleef f 32,467.07%, waarvan twee- Morgpn bieden verschillende leden van do Provinciale Staten van Zuid-Holland den heer Goekoop een diner aan in het Hotel Paulez De heer Hein van Rockanje zal er ook aan deelnemen. lo de Zaterdag te Groningen gehouden ge meenteraadszitting is aangenomen liet afwijzend praeadvies van B. en W. op het voorstel van den heer J. H. Schaper tot opneming in be stekken van aanbesteding van gemeentewerken van bepalingen omtrent arbeidsduur en -loon. De commissie tot versiering der Botersloot te Rotterdam heeli een deel der bijeengebrachte gelden gestort in het »Wilhelminafonds", dat zich ten doel stelt verheffing der krankzinnigen verpleging. i/1- /-ï /-v y /v\y- r^r OVERSCHIE, 16 Juli. Bij de gisteren alhier ge houden stemming voor een lid van den gemeente raad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer 0. van den Berg Sr. heeft geen der eandidaten de vereischte meerderheid verkregen. Br moet herstemming plaats hebben tus- Behen de boeren P. de Leeuw Jzn., den candidaat der liberalen en P. H. van der Laan, den candidaat der anti-revolutionnairen. Eeuwen zijn er noodig, duizenden jaren gaan voorbij, eer in de natuur de harde, geheel vochtvrije formatie ontstaat die men nsteen" noemt. Dit product van de eeuwenlange natuur werking door de macht der wetenschap in een korte spanne tjjds te voorschijn te roepen, dat is de stoutmoedige taak die reeds herhaalde lijk door practische chemici begonnen, en naar zij aanvankelijk meenden, tot een goed einde ge bracht. Nog onlangs is te dezer plaatse besproken de vinding van den directeur van het Chemisch Instituut te Rotterdam, dr. Bonno van Dijken, die het door hem verkregen product ïteclmoliet" doopte. Een ander is na hem aan den arbeid gegaan en er na langdurig onderzoek in geslaagd een kunst steen te vervaardigen, die in alle opzichten beantwoordt aan de eischen die aan steen behooren te worden gesteld. Onze oud-stadge noot, pater dr. J. Kramers S.J., heeft het product van zijn kennis, onderzoek en arbeid p 1 a s t o- liet genoemd. De vei houding der grondstoffen, die voor allen tot nu toe gevonden kunststeen in hoofd zaak dezelfden zjjn, de temperatuur en de druk, ziedaar de drie groote factoren, die bij geringe afwijkingen tot zeer verschillende resultaten leiden, pd het is de verdienste van dr. Kramers dat hij door langdurige, minutieuse proefne mingen die drie factoren aldus heeft weten vast te stellen, dat een kunststeen verkregen wordt, die in vele opzichten doet denken aan natuurlijk marmer. De uitvinder verwacht dan ook veel van bet plastoliet, vooral voor ornamentwerk in het bouwvak. Boven gips onderscheidt het zich tot dat doeleinde door zyn groote hardheid en de scherpere belijning, terwijl reeds nu kan gezegd worden dat het beter dan gips bestand zal zijn tegen de invloeden der temperatuur. Een fraaie proeve vau dezen nieuwen kunst steen is tentoongesteld bij den heer J. D. Kra mers, aan de Groote Markt alhier. 't Is de welgelijkende beeltenis in relief van Koningin Wilhelmina, vervaardigd door de fa brikanten Gebr. Doelen, te Heeze, bjj Eind hoven, en gemodelleerd door den beeldhouwer Van der Marken te Eindhoven. Inderdaad, een fraai stuk werk, dat modelleur en fabrikant tot eere strekt, en alleszins geschikt is om de eigenschappen van het plastoliet in een gun stig licht te stellen. Er behoeft dan ook niet aan getwijfeld le worden dat de vervaardigers in hun verwachting dit relief in veler bezit te zien nie't teleurgesteld zullen worden, te meer daar de prijs voor een groot deel der bevolking geen bezwaar kan zijn. Wij houden ons dan ook verzekerd dat de heeren Deelen een groot debiet zullen ver verven voor deze nieuwste beeltenis onzer K ;ningin. Heden is een aanvang gemaakt met het werk der reparatie van de groote klok in den stads toren alhier, welk werk, zooals bekend is, zal worden uitgevoerd door den heer G. L. Teir- linck te Segelsem, prov. Oost-Vlaanderen in België. In een gesprek dat wij met genoemden heer hadden, deelde hij ons ons mede dat de klok meer dan 3000 kilo zwaar is, belangrijk zwaarder dus nog dan men aanvankelijk meende. Met de volle overtuiging dat hij ook met deze klok zal slagen, gaat de heer T. het werk beginnen en hoopt hij daarmede over onge veer drie weken gereed te zijn. Met voldoening deelde hij ons voorts nog mede dat hij in de verschillende landen reeds 358 klokken op deze wijze had hersteld, en dat steeds de autoriteiten over zijn werk hunne volkomen tevredenheid hadden betuigd. De grootste klok, die de heer Teirlinck repareerde was te Gent in de kathedraal St. Buvot, in 1890; deze klok weegt 7500 kilo. Hierop volgt de klok uit de St. Gertrudekerk te Leuven, die 4000 kilo weegt; dan de klok te Raisme in het dept. du Nord in Frankrijk; deze is 3000 kilo zwaar en komt dus overeen met de klok hieren dan volgt de klok te Grietes am Rheïn ia de Rijnprovincie ia Duitschland. Bijzonderheden omtrent de wijze waarop dit werk geschiedt kon de heer T. ons niet geven slechts deelde hij ons mede dat de breuk zal worden volgevloeid terwijl de geheele klok moet worden gloeiend gemaakt. Weldra zal dus hopelijk de zware stem van deze klok zich weder aan die harer zusteren paren. Gisterenavond is door de politie alhier aange houden de minderjarige A. P. K. Hedenmorgen is hij op transport gesteld om aan zijne ouders te Rotterdam te worden terugbezorgd. Hedenmiddag te 4% uur ongeveer ontstond op het Broersveld een twist tusschen den aldaar wonenden J. H. S. en J. H. wonende aan de Hoogstraat. Van woorden kwam het tot daden waarbij S. een wond boven het oog bekwam. Hij heeft daarvan bij de politie kennis ge geven, In de tweede helft der maand Juni werden aan het postkantoor alhier verzonden de vol gende stukken aan onbekenden. Brieven: 1. J. van Buuren, Etten. 2. E. v. d. Bout, Rotterdam. 3. C. Meerman, t 4. J. v. d. Sluis, 5. T. 'tSas, Waspik. Briefkaarten. 1. H. Ploog, Nijmegen, 2. A. C. Scheepmaker, Rotterdam. Brieven. (Buitenland.) 1. G. Claassen, Brussel. 2. O. Dekers, Keulen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan de volgende adressen een portemonnaie met f 0.5is bij Diest, West- molenstraat 8; een portemonnaie met f0.80 bij de Bruin, Dirkje Meestersrraat 24, en een grauwe trekhond met witte borst, bij Ramberg Kethelstraat 12. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 16 Juli. Notaris: H W. M. Roexants, Vgf woningen met open grond en erve, aan de Visscherstraat nrs. 28, 26, 24, 22 en 18, kadaster sectie L nrs. 881, 880, 879, 878 en 876, te zamen groot 270 centiaren, in veiling 1. f615, 2. f520, 3. f550, 4. f550, 5. f545, gecombineerd verkocht voor f3085. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 46 Juli. Bernarditia Maria, dochter van G. Schuurmans en M. G. E. Ratel, Leliestraat. 17 Juli. Martinus en Jaeoba, zoon en dochter van H. Post en G. van Wielingen, Adriana- straat. 48 Juli. Cornells, zoon van 2. Aleman en J. M. Hoogland, Noorderstraat. Overleden s 16 Juli. Sara Wilhelmina Schoei, oud 1 maand, Broersvcst. 17 Juli. Isaac van Gelderen, oud 1 maand, Broersvest. Geertruida Wever, oud 76 jaar, weduwe van J. van Dijk, Lange Achterweg. 48 Juli. Cornells Telle, oud 44 jaar, echtge noot van Adriana Johanna van Dongen, Kamp, Naax men. mededeelt zoude mejuffr, E. E. Leupen voornemens zijn wegens gezondheids redenen binnenkort haar ontslag ais hoofd der Meisjesschool alhier in te dienen. Voor het gehouden eindexamen van jde

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2