BINNENLAND. „Rust in Edi hersteld, nadat de tal rijk teruggekomen vijand voor onze troepen 's nachts overijld naar de Noordkust gevlucht is". STADSNIEUWS. YlXardINGEN. gestaan tegen de graanrechten en heeft eenige gebouwen, der administratie in brand gestoken de troepen hebben de orde hersteld- Het republikeinsche blad „El Ruis'', het vroegere orgaan van Zorilla, spreekt zich wat nogal zonderling is uit ten gunste eener militaire dictatuur. Blijkbaar trachten de republikeinen het leger en do vloot in het ge vlei te komen. Een merkwaardig bericht aldus de corres pondent der „Köln. Ztg." te Madrid komt uit Barcelona, het Spaanscke centrum van in dustrie, waarvoor men in de eerste plaats kramp achtig de koloniën tracht to behouden. Ver scheiden groote banken en scheepvaart-maat schappijen zouden nl. moeite doen om Fransche onderdanen te wordenin het algemeen zou in Barcelona een sterke strooming bestaan, die naar inlijving van Catalonië bij Frankrijk streeft. De berichten zijn overigens zeer schaarscli. Van Manilla bericht de Duitsche kruiser Cor- m o r a n, die te Hongkong is aangekomen, dat 15 dezer in do hoofdstad der Philippijnen alles rustig was. De opstandelingen hadden geen vor deringen gemaakt. De tweede Amenkaansehe expeditie was nog niet aangekomen. De gehecle Amerikaansehe vloot lag bij Cavita. Omtrent den gezondheidstoestand der Ame rikaansehe troepen op Cuba, heeft de chef van den geneeskundigen dienst bericht dat niet meer dan 300 gevallen van gele koorts zijn voor gekomen. De chef ziet dus den toestand niet zoo donker in. Gemengde Mcdcdccllngcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde le ring aangenomen het wetsontwerp waarbij het plaatselijk zelfbestuur in Ierland wordt inge voerd, en zonder stemming, een voorstel van sir Michael Hicks Beach, strekkende tot het in voeren van bepalingen, die het mogelijk maken aan kroonkoloniën leeningen te verstrekken. De prins van Wales is gisteren op Waddes- don Manor, waar hij de gast van Kothscliild was, bij bet afgaan van de trap uitgegleden. Do Kroonprins heeft zich ernstig gekwetst aan het kniegewricht, doch bevindt zich wel. Hij is naar Londen teruggekeerd. In heb aan Frankrijk verpachte gebied in Zuid-China zijn onlusten uitgebroken tegen de Franschen wegens het besluit van dezen om een Chineesclie begraafplaats op te ruimen. De Chineesche autoriteiten zeggen de orde niet te kunnen handhaven, weshalve de Fransche fac torijen thans door tweehonderd Fransche mari ne-soldaten worden verdedigd. De Chineczen boycotten de vreemdelingen. Dertien Cliineezen werden gedood en een dertigtal gewond. Cecil Rhodes wil, naar sir Gordon Sprigg in een redevoering mededeelde, in geen geval een hoofdrol spelen in het Kaapsche parlement, maar rich geheel aan Bhodesië wijden. De Engelsche bladen zijn ontevreden over de samenstelling der /merikaansch-Canadeesche commissie, omdat daarin o. m. zitting hebben de protectionist Dingley en de minister Fors ter, een anti-Engelschgezinde jingo. In Klondyko moet de gezondheidstoestand zeer slecht zijn, terwijl de goudproductie enorm tegenvalt, vooral ook met het oog op het dure loven te Dawson-City, a --as tt, hb. i-t» De Koninginnen. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Wassenaar is officieel vastgesteld op 14 Sep tember. H, M. de Koningin, vergezeld van haar moeder, zal dien. dag omstreeks half drie bet dorp binnenkomen. Aan het raadhuis zullen HH. MM. door den burgemeester, namens de gemeente, worden lopgespioken. De raadsleden zullen hierbij tegenwoordig zijn. Van bet raad huis gaan HH. MM. naar het feestterrein. Daar zullen de schoolkinderen een welkomstlied zingen. Misschien zulleu de Vorstinnen er ook een ringrijdery by wonen, welke door de afd. Wassenaar van de sHoII. Maatsch. van Land bouw" wordt georganiseerd. Daarna zal ook een bezoek worden gebracht aan de provinciale tentoonstelling van vee, land- en tumbouw- voortbrengselen, die een dag vervroegd is. Provinciale Staten vau Zuid-llollond, In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland hebben de lieeren Goekoop nieuwbenoemd lid voor Brielle en Hogendoorn (Gorinehem) tegen wiens toelating in de vorige zitting bezwaar bestond naar aan leiding van een adres van een kiezer uit Hardinxveld, na eedsaflegging zitting genomen. De commissie stelde thans eenstemmig voor den heer Hogendcoru toe te laten, nadat haar uit nadere inlichtingen gebleken was dat het bewuste stembureau nooit onvoltallig is geweest, maar telkens, bij kortstondige afwezigheid van een der leden, door den secretaris der gemeente werd bezet. Geen der kiezers is, naar gebleken is, in de vervulling van zijn plichten belem merd geworden. Tot lid van Ged. Staten van Zuidholland is gekozen de heer mr. G. J. Goekoop, nadat de heer J. F. W. Conrad als zoodanig ontslag had genomen. De prov. rekening werd goedgekeurd. Voorts zijn goedgekeurd de verhooging der prov. subsidies voorde Ambachtsschool te Rotterdam, van f '2000 tot f 3000de Dor- drechtsche Ambachtsschool van f 1000 tot f 1500en de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam, van f2000 tot f3000; de vaststelling van het tarief (tot 1 Jan. 1904) van rechten voor hei be>aren van de Gouwe (onveranderd)voor het gebruik van het scheep vaart-kanaal tussclien Rijn en Schie (met in voering van een abonnement als sinds 1895 voor de Gouwe bestaat) bruggeld aan da brug over de Oude Maas (onveranderd). Na uitvoerige discussie is goedgekeurd de conciussie tot afwijzing van het verzoek der Raden van Hillegersberg en Bergschenhoek, om subsidie in de kosten van cent kei bestrating over den Bergweg. Verworpen werd het amendement van de heeren Ruysch c s. om een subsidie van f 1500 te verlreneu aan de Tentoonstelling van Vrou wenarbeid (in den vorm van aandeelen in het waarborgfonds). Het afwijzend praeadvies van Gedep. Staten is alzoo goedgekeurd. JLtjeh. Aan het departement van Koloniën werd heden het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië: De correspondent der sN. R. Ct." te Batavia seinde: De troepenmacht tan Willems keerde van de VII Moekims terug over Djareung, Toeng- koeb, Teupingraju en vond weinig tegenstand. Het »Hbl." ontving van zijn correspondent te Batavia het volgende telegram. »De colonne-Willems is teruggekeerd na een tocht van acht dagen. Daarbij werden bezocht de plaatsen Groeng-Groeng en Koenjet, waar men bivakkeerde in Oemar's barakkenver volgens naar Geudé Breuëh en Djareuëng waar een verlaten benting werd gevonden vervolgens over Toengkob en Teupin Raja (naar Segli terug). aVijanden werden weinig gezien. Men stiet niet op bentings. Geen verliezen." Het blad teekent hierbij aan: Deze gcheele achtdaagsche veldtocht Tan de colonne onder overste Willems, den tweeden bevelhebber in Pedir, heeft zich bepaald tot een betrekkelijk terrein. De troepen zijn daarbij steeds gebleven in de VII Moekims Pedir, het zoogenaamde twistgebied grenzende aan de XXII Moekims, dus in het westen van de Pedirvallei. De namen zouden allicht doen denken aan een veel grooteren marsch, omdat Teupin Raja, waarvan in vroegere berichten sprake was, een plaats is in de Moekims Gloenepang Pajong, waar de coionne-Van Heutz ageerde vee! meer oostelijk. Er is echter geen twijfel aan of deze plaatsen liggen in de Moekims Pedir, in een kring om het bekende Padang Tidji, waarheen, volgens een telegram van de vorige week, troepen onder overste Willems waren uitgerukt tegen PaDglima Polim. Deze heeft hen blijkbaar niet afgewacht. Intercommunale telephoou. Het hoofdbestuur der posterijen on telegra- phie heeft bepaald, dat, indien een inter-conunu- naal gesprek is aangevraagd door een geabon neerde of van uit eene publieke spreekcel en die aanvraag reeds aan het correspondeerend kan toor ter woonplaatse van den opgeroepene is op gegeven, maar door bet voorhanden zijn van oudere verzoeken nog niet aan de beurt is ge komen en de aanvrager ten gevolge van dien zijne aanvrage intrekt, daarvoor slechts half tarief in rekening moet worden gebracht. Het halve tarief is mede verschuldigd, in dien de aanvrager, zonder zijne aanvraag te hebben ingetrokken, na het tob stand komen der door hem verlangde verbinding niet meer opkomt. Geschiedt het verzoek tot intrekking vóór dat de aanvraag bij het bovenbedoelde correspon- deerende kantoor is overgebracht, dan behoeft van den aanvrager niets te worden geheven. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De driedaagsche besprekingen over het onder werp: Maatschappelijk werk, zijn heden aange vangen in de congreszaal der Vrouwenarbeius- tentoonstelling te 's-Gravenhage. Mej. E. O. Krappert was voorzitster. De heer F. M. Wibaart uit Middelburg ont wikkelde stellingen omtrent Toynbee-arbeid, die, volgens hem, wegens zijn neutraliteits- kavakter de arbeidersklasse niet kan steunen in haren strijd om een beter leven. Wel kunnen leden der bezittende klasje, die het goed recht der strijdende arbeidersklasse beseffen, in Toyn- bee-werk, dat den klassenstrijd erkent, een waardige taak vinden. Mevr. M. W. H. Rutgers—Hoitsema ont wikkelde vervolgens in uitvoerig toegelichte stellingen de wenschelijkheid van het vormen van buurtvereenigingen. Klerken bij de Registratie. Zondag is te Zwolle gehouden de jaarljjksche algemeene vergadering van den Bond van klerken, werkzaam bij de Registratie en Domei nen in Nederland. Na de gewone plichtplegingen en het uit brengen der verschillende jaarverslagen, die alle werden goedgekeurd, ontstond een levendige discussie over het ontslag, gegeven aan de drie inspecteursklerken te Amsterdam en aan dien te Leeuwarden. Besloten werd op den ingeslagen weg voort te gaan en aan den minister van financiën weder om een adres ten behoeve dier klerken te doen toekomen, terwijl het bestuur verder gemachtigd werd, alle geoorloofde middelen aan te wenden, die kunnen dienstig zijn om aan den toestand, waarin bedoelde klerken verkeeren zoo mogelijk een bevredigend einde te maken. De contributie werd wederom op f2 per jaar vastgesteld, het batig kassaldo ad f121.65 in liet ondersteuningsfonds gestort, terwijl de herbenoeming met algemeene stemmen van het bestuur weder getuigde van het vertrouwen der leden in dat bestuur. Met algemeene stemmen is een voorstel aan genomen, om aan het bestuur der Vereeniging van Ambtenaren te verzoeken, in hunne ophan den zijnde algemeene vergadering ook omtrent lotsverbetering der klerken voorstellen te doen. 's-Hertogenbosch is aangewezen als plaats der volgende jaarlijksche algemeene vergadering. Weder werden aan eenige weduwen en kinderen van bondsleden ondersteuningen toe gekend. Een bestuursvoorstel, om een schrijven te richten aan ambtenaren der registratie, verderen en grooteren steun te verleenen aan het onder steuningsfonds, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bond van Handelsreizigers. De Nederlandsche Bond van Handelsreizigers hield Zondag en Maandag te Tilburg haar zesde bondsvergadering, die bijgewoond werd door den heer Jansen, burgemeester en lid der Tweede Kamer, en het lid van Provinciale Staten Eras. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental van 562 op 647 is geklommende ontvangsten bedroegen f399.91, de uitgaven f355.65Vs; in kas is een saldo van f44.26'/s. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Raad van Toezicht der Spoorwegen van 12 Juli, dat vele verbeteringen in zake dienstregeling als gevolg van het verzoek van het hoofdbestuur zijn ingevoerd, terwijl andere klachten bleken ongegrond te zijn. Nu kwamen de verschillende voorstellen aan de orde. Naar aanleiding van dat van het Bonds- bestuur betreffende een uitkeering aan alle leden die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt, werd besloten, dat de afdeelingen vóór 15 Januari naast het ontwerp van het hoofdbestuur ontwerpen kunnen doen plaatsen in het orgaan van den bond. Naar aanleiding van het voorstel der Twent- sche handelsreizigersvereeniging iHengeloo" om het Bondsbestuur samen te stellen uit een lid van elke afdeeling, te kiezen door die afdeeliog. een gelijkluidend voorstel was ingekomen van Zwolle en Meppel, werd besloten dat iedere afdeeling, door geen lid in het bondsbestuur vertegenwoordigd, het recht hebbe een commis saris met adviseerende stem naar de bestuurs vergadering af te vaardigen. Ten opzichte van den wensch derzelfde ver eeniging dat het bondsbestuur pogingen zal aanwenden, dat telegrammen gratis worden nageseind in binnenlandsch verkeer, evenals nazending van brieven, was het bestuur over tuigd in deze poging échec te zullen lij tenen daar pogingen in die richting meer op den weg van de Kamers van koophandel liggen, zal het bestuur trachten in dien zin met de laatste samen te werken. a. Aangenomen werd het voorstel-Arrihem; om in ieder verschijnend bondsorgaan voortaan de volgende annonce te plaatsen: »Het bestuur van den sNederl. Bond van Handelsreizigers" verzoekt H.H. patroons be leefd, bij eventueele vacature op hun kantoren, kennis te geven aan voornoemd bestuur, het welk zich, indien er reflectanten zijn, bereid verklaart, zooveel mogelyk voorloopige informa- tiën te verstrekken, b. De Commissie van Toezicht op het Bonds orgaan stelle de noodige ruimte kosteloos be schikbaar voor het vragen naar en het aanbieden van betrekkingen. Het voorstel-Arnhem, tot wijziging van art. 4 van het Reglement op het Bondsorgaan, werd verworpen. Naar aanleiding van de voorstellen-Zwolle iHet instellen van een diploma voor alle leden van den Bond", en ïHet Bondsbestuur stelle zich in verbinding met een lichaam als b. v. Van Gend en Loos, ter verkrijging van gratis mondelinge informaties, voor leden van den Bond, op vertoon van diploma", verklaarde de voorzitter mondelinge inlichtingen te zullen inwinnen. Mocht aan de aanvrage voldaan wor den, dan verzocht hij dat de handelsreizigers v. G. en L. met liet vervoer van hunne bagage zullen bevoordeeleo. Dit voorstel werd aangenomen. Verworpen werden de voorstellen-Zwolle om de algemeene vergadering niet meer op Zondag te houden en om over alle besluiten der alge meene vergadering een referendum te houden. Verschillende klachten en wenschen over de spoorwegen werden naar de commissie van spoorwegzaken gerenvoyeerd. sNoord-Brabant" wenschte dat voor ver- eenigingen welke een lid wenschen toegevoegd te zien aan de Commissie van Spoorwegzaken, zulks kan geschieden, mits de betrokken ver eeniging de kosten van den afgevaardigde draagt. Aangenomen. By de bestuursverkiezing werden al de aftre» denden, resp. de heeren M. W. S. Krabbendos uit Deventer, P. L. Straatman uit Enschedé eu S. E. Ilillesum uit Arnhem met algemeene stemmen op een na liefkozen. Allen namen hunne benoeming aan. Verder besloot men de volgende jaarverga dering in Meppel te houden, alsook de veree- riiging tijdens de audiëntie by de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen. Aan den gemeenschappelijken maaltijd op den eersten dag was een telegram aan H.H. M.M. de Koninginnen verzonden, waarop een dank betuiging namens H.H. M.M. van den adjudant van dienst werd ontvangen. Op den tweeden dag brachten de verschil lende afgevaardigden en het hoofdbestuur een bezoek aan de centrale werkplaats der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waartoe zij door de directie waren uilgenoodigd. Bij kon. besluit is tot gedelegeerde der Ne derlandsche regeering, bij het te Brussel van 2428 September 1898 te houden internatio naal congres, gewijd aan de bespreking van vragen Dopens de kunst als publieke zaak, be noemd, dr. P, J. H. Cuypers, architect der rijks-museum-gebouwen te Amsterdam. Bij kon. besluit is, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering bij het in 1898 te Luik te houden congres voor hydrologie, clima- tologie en geologie, dr. W. Francken, te Scheveuingen. Van do bij het jongste examen geslaagden, zijn thans 50 personen aangesteld tot kommie zen 4de kl. bij den actieven dienst van 's Rijks belastingen en geplaatst op de grensposten. De Minister van Finantiën maakt bekend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,390,036.53 bij de betaalmeesters - 2,598,006.50'/s Te zamen f4,988,043.03l/a Naar wij vernemen, kan spoedig verwacht worden de nieuwe regeling der belooningen en vergoedingen voor de rijksontvangers. De per centsgewijze belooning wordt daarbij door vast traktement vervangen. j>N. R. Ct." Van de 105 jongelingen, die zich hadden aan gemeld voor het adelborst-examen zijn er 33 bij bet geneeskundig onderzoek ongeschikt bevon den. Woensdag e.k. heeft in het „Hotel Paulez" to 's-Gravenhage een gastmaal plaats, dat door do leden der jury voor de Internationale Bak kerij-tentoonstelling wordt aangeboden aan den heer Stuart te Amsterdam, voorzitter dier jury- en aan de leden van het Uitvoerend Comité voor die tentoonstelling. OVERSCHIE, 18 Juli. Op het vernemen van hulp geroep begaf zich gisteravond een boerenknecht en later een paar andere personen het laantjo in nabij de tol aan den Schiedamschen weg en troffen daar in de sloot een vrouw aan dio bijna geheel in de modder en het water verdwenen was. Na de drenke linge op het droge te hebben geholpen, brachten do redders haar per wagen naar het gemeentehuis. De vrouw bleek te Schiedam thnis te behooron. Gisterenavond te 7tyg uur ongeveer viel een kind in het Kleinwatertje van eeo reizend echt paar dat in het logement aldaar zijn intrek had genomen. Op het hulpgeroep van de omstanders, die het kind niet konden grijpen, kwam de aldaar wonende Chr. Verbrugge naar buiten, die zich dadelijk te water begaf en het kind nu spoedig op het droge kon helpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 48 Juli. Jan, zoon van W. G. Mulder en E. W. Bras, Gasstraat. Christina, dochter van T. J. H. van Kampen en T. C. Oliehoek, Ged. Broersvest. Overleden 18 Juli. Petrus Roes, oud 3 maanden, Blee- kerstraat. Antonie Letterman, oud 2 jaar, Viascherstraat. Johannes Casparus Lemmers, oud 8 maanden, Polderstraat. Bij de Hollandsclie Gemeente te Kleef, die, door geregeld iederen Zondagmorgen predi kanten van verschillende kerken voor zich te doen optreden, in de godsdienstige behoeften der aldaar vertoevende en wonende Neder landers trachtte te voorzien, is tot voorganger en evangelist benoemd de heer W. van Haften, van hier, die reeds is aangevangen met zyn arbeid en dezen officieel hoopt te aanvaarden 7 Augustus a. s. Door den hoofdagent van politie T. Herweyer alhier is bij den tagrijn v, D. in beslaggenomen 400 K. G. yzer (ballast), vermoedelijk van diefstal herkomstig, Terwijl het loggersehip Scheveuingen 88, gezagvoerder Mink de Ruiter, reeder Albert Pronk, op het punt stond naar zee te vertrekken, ontstond er verschil tusschen den schipper en drie matrozen, waarvan het gevolg was, dat

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2