BINNENLAND. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. Te Santa-Clara moeten de Spanjaarden na een verwoed gevecht een bende insurgenten heb ben geslagen. Uit de provincie Puerto-Principe wordt de dood bericht van den insurgenten- aanvoerder Cepero. De „Evening Post" ver neemt uit Kingston, dat aldaar Cubanen uit. Siboney zijn aangekomen met hot bericht dat Calixto Garcia dood is. Daar met Santiago ook de Cubaansche kabel in handen der Amerikanen is gevallen, laten dezen geen cijfertelegrammen van Havanna naar Madrid meer door, zoodat do verbinding met maarschalk Blanco zoo goed als geheel verbro ken is. Een gerucht, als zou maarschalk Blanco zijn ambt wenschen neer te leggen, is door den minister van oorlog tegengesproken. Generaal Linares, wiens gewonde linkerarm is afgezet moeten worden, ligt to Santiago zeer zorgwekkend- Te Santiago moet hij do overdracht der stad een heftig tooneel zijn voorgekomen tusschen generaal Shaftor en een verslaggever van het New-York Journal". Deze wilde meedoen aan het ophijschen der Amerikaansche vlag, maar Bhafter wilde dit niet toestaan en beval den journalist heen te gaan. Deze weigerde, Shafter wilde niet. toegeven, en. hot liep er op uit dat do journalist Shafter belecdigde en sloeg, waar op de generaal hem gevangen liet nomen en naar de Vereenigdo Staten zenden, waar hij zal te rechtstaan. Het „New-York Journal" ontving van zijn correspondent te Washington een telegram, waarin aan den opperbevelhebber, generaal Mi- les, zeer grootsche plannen worden toegeschre ven. De generaal zou er bij president Mc Kinley op hebben aangedrongen hem na de verovering van Porto-Rico met een leger naar Spanje te zenden. En dat terwijl de expeditie naar Porto-Rico nog niet eens op weg is. In afwachting evenwel van de nadering der Amerikanen hebben, vol gens een door liet „Evening Journal" uit St. Thomas ontvangen telegram, Zondag de inwo ners van Mayaguez inboorlingen van Porto-Rico aangevallen onder verzekering dat de laatstbe- doelden heulden mot de Amerikanen en van plan waren hulp te bicden aan het leger van generaal Miles. Er vielen 9 dooden en verscheidenen wer den gewond. De Spaanscho ministers noemen een landing der Amerikanen op Porto-Rico gemakkelijk, daar de kusten niet verdedigd kunnen worden daarentegen achten zij de inneming van San Juan zeer moeilijk, daar de stad uitmuntend versterkt Is. In regeeringskringen te Madrid is men over tuigd dat admiraal Watson werkelijk naar Span je zal gaan. Van de Philippijnen nog geen nieuws. Een officieel telegram uit Manilla van 14 dezer zegt dat de blokkade streng wordt gehandhaafd, dat de vijand bij verschillende aanvallen ernstige verliezen heeft geleden, en dat de Spanjaarden weer moed beginnen te krijgen. Admiraal Dewey seinde alleen naar Washing ton dat de toestand onveranderd is. In zake het jongste incident met den Duit- schen kruiser Irene verklaart het „Berliner Tageblatt" weinig geloof te hechten aan het tendentieuso bericht van de „Daily Mail". Er blijven nog steeds geruchten loopen om trent onderhandelingen over den vrede. Generaal Chinchilla heeft in een interview met een redacteur der „Morning Post" beweerd dat die onderhandelingen officieus geleid wor den door Engeland namens Amerika en door Oostenrijk namens Spanje. De generaal heeft niet veel vertrouwen in den uitslag der onder handelingen, en hij gelooft dat, wanneer ze mis lukken, Europa ook zal toelaten dat de Ver- eenigde Staten den oorlog naar het Iberische schiereiland overbrengen. Emile Zola moet zich volgens de mededeeling van spoorbeambten gisteravond bevonden heb ben in trein 54, die te 9.25 uur aan bet station Delftsche Poort te Rotterdam aankwam. Hij zou doorgereisd zijn naar 's-Gravenhage of Am sterdam. Te Amsterdam heeft men hem echter nog niet kunnen ontdekken. Volgens het „Petit Jouranl" zou de schrijver voor zich en twee andere personen biljetten 1ste klasse naar Luzem hebben laten nemen door een kellner van een hotel, dicht bij het Ooster station te Parijs, waar hij wel eens komt di- neeren. Een andere veronderstelling is, dat Zola Frankrijk noch zelfs Parijs heeft verlaten, maar zich op behendige wijze schuil houdt. Zeker is het, dat hij noch in zijn woning in de rue de Bruxelles, noch op zijn landgoed te Medan is; mevrouw Zola is daar wel. De brieven die aan Zola's woning komen, worden door de buishoud ster niet aangenomen en gaan dus naar de post terug met de aanteekening„Vertrokken zon der adres achter te laten". Te Brussel hep met hardnekkigheid het ge rucht dat Zola daar aangekomen was en zijn intrek had genomen in het hotel Mengelle. De „Petit Bleu" heeft laten informeeren en het ant woord luidde dat „de heer Zola nog niet ge arriveerd was". In ieder geval, Zola is weg en zal er, dank zij zijn vertrek, in slagen de nieuwe behandeling zijner zaak te vertragen tot October. Waarom hij dit wenschtOmdat anders z ij n zaak over veertien dagen weder zou behandeld worden, en voor Zola de hoofdzaak niet is zijn persoon lijke zaak, maar do zaak van het recht, waar voor hij den handschoen heeft opgenomen. Gisteren heeft de aanklacht gediend van Zola tegen het „Petit Journal" wegens beleediging van zijn vader. Het proces is tot over veertien dagen uitgesteld, omdat da voorzitter do vraag opwierp der competentie van de rechtbank, daar Francois Zola officier ia geweest. Do „Siècle" houdt ook tegenover de ontken ning van graaf de Blois staande, dat deze sena tor aan verscheiden zijner collega's verklaard heeft de hertogin van Orleans te hebben hoo- ren zeggen, dat de hoven van Oostenrijk en Denemarken niet aan Dreyfus' schuld gelooven. In een dagorder die Dinsdag jl. aan de troe pen van het garnizoen te Belfort is voorgelezen, zegt de gouverneur der stad, generaal Gripin, dat hij hoopt dat de soldaten van het garnizoen niet zullen lezen een aanplakbiljet van een co mité dat zich noemtBond tot verdediging der rechten van den mensch. De generaal drukt zijn leedwezen uit dat hij de door de „Siècle" aan geplakte biljetten niet kan doen afscheuren. Een groote vriend van het leger toont zich pater Didon, die zich ook hij vroeger door hem gehouden predicaties in de Trinité-kerk te Parijs deed kennen als een spreker die durft. Bij de verdeeling der prijzen aan de school Albert-le- Grand to Arcuoil onder voorzitterschap van ge neraal Jamont, vice-president van den opper sten krijgsraad en hoofdcommandant der Fran- sclio legermacht, hield pater Didon, die direc teur dezer school is, een redevoering over de ondergeschiktheid van liet burgerlijk gezag aan do militaire macht, waarin hij o. a. zeide .- „Ondanks de uitspattingen van een dwaze vrijheid, die zich ongeduldig verzet tegen de militaire macht, ondanks de aanspraken van het „civilisme" als ik dit barbaarsche woord mag gebruiken, dat den militair aan zich wil onder geschikt maken, ondanks alle sophismen, de af dwalingen van verbijsterde geesten, ondanks al de opofferingen die elk nationaal leger eischt, wil Frankrijk dat zijn leger zij sterk en onoverwin nelijk, en het heeft daarop zijn beste en hoog ste verwachtingen gebouwd." De „Hamburger Nachrichten", het bekende orgaan van vorst Bismarck, heeft in twee Lange artikels, die met tal van feiten en cijfers wor den toegelicht, trachten aan te toonen hoe zwak de Britsche zeemacht is. Het blad zegt dat het „heerlijk isolement" van Chamberlain in waarheid een uiterst kri tieke toestand voor Engeland is; te ernstiger omdat de Britsche oorlogsvloot niet geschikt is om groote diensten te bewijzen. De schepen zijn iran ouderwetsclien bouw en een groot aantal zal nooit in staat zijn die snelheid te toonen, waarmede zij officieel keeten te kunnen varen- In geval van een onverhoedsch gevaar, zou de Engelsche vloot over zooveel plaatsen van den aardbol verspreid zijn, ten einde de zeewegen iraar de koloniën te beschermen, dat de wer kelijke kracht dier kleine sckeepsgroepeeringen zeer illusoir zou blijken te zijn. Bovendien zijn de schepen onvoldoende ge wapend, zoo zij dit al zijn. De admiraliteit zelf bekent gebrek te hebben aan 20,000 koppen om de vloot te bemannen. Indiër een oorlog uitbrak tusschen Engeland en Rusland, dat gesteund zou worden door Frankrijk, dia zou het Vereenigd Koninkrijk volstrekt niet veilig zijn tegen een landing van vijandelijke troepen. Het aantal en de hoedanig heid der kustbewakers zijn bespottelijk onvol doende, en do kuststeden, zelfs Londen, zijn niet beschut tegen een bombardement. Daarenboven zou hot landleger niet in staat zijn groote diensten te bewijzen, daar de spoor wegen aan maatschappijen toebehooren en niet strategisch georganiseerd zijn. Do „Hamb. Nachr." is dan ook van oordeel, dat Chamberlain's verlangen naar het bondge nootschap van een groote mogendheid, be schouwd moet worden als het bewijs van den wanhopigen toestand van Engeland's strijd krachten. Men weet dat in Engeland zelf lord Beres- ford reeds jaren lang aandringt op verbetering en versterking der zeemacht. En nu en dan wordt er ook wel een maat regel ten bate der vloot getroffen. Zoo heeft thans het Lagerhuis een besluit genomen, waar bij machtiging wordt verleend om aan alle sche pen, die jongens van 15 tot 19 jaar aan boord hebben welke reeds bij de koninklijke marine reserve zijn ingeschreven, een vijfde van de ba kengelden terug te betalen. De minister van koophandel Ritchie zeide, dat deze maatregel ten gevolge zou hebben dat het aantal jongens bij de reserve met 15,000 zou vermeerderen. Gemengde Mededecllngen. De prins van Wales heeft een goeden nacht doorgebracht. De fractuur der knieschijf is met X-stralen onderzocht. Men hoopt dat de prins met een week of zes hersteld zal zijn. Baron Rothschild te wiens huize het ongeluk gebeurde, is van gelijken leeftijd als de Kroon prins en een van diens beste vrienden. Hij is lid van liet Lagerhuis voor Aylesbury. Bij gelegenheid van het Eucharistisch con gres werd Zondag te Brussel de jaarlijksche ommegang der processie van het heilige won derdoende sacrament gehouden. De pracht, daar bij ten toon gespreid, vooral door do aanwezig heid der hooge geestelijkheid in haar met goud bestikte gewaden, moet opvallend geweest zijn. Ook de Belgische regeering heeft ditmaal het hare bijgedragen tot het verhoogen van den luister der processie, door het verleenen der mi litaire muziekkorpsen en van detachementen der troepen. Tal van staatslieden, waaronder eenige ministers en de heer Beemaert, voorzit ter der Kamer, waren, in de gelederen der ge- loovigen te zien. De onderhandelingen van den Ooslenrijk- achen minister-president met de verschillende Duitscho partijen hebben geen resultaat opge leverd. Graaf Thun zal nu krachtens artikel 14 der grondwet regeeren totdat do Rijksraad weer bijeenkomt, en aan den Keizer rekenschap afleggen over den binnenlandschcn toestand. Volgens hot oppositie-blad „Swoboda" heeft de reis van vorst Ferdinand naar Bulgarije naar St. Petersburg ten doel het sluiten eeuer mili taire conventie, zooals Rusland ook heeft geslo ten met den Emir van Bokhara. Den 2den Augustus zal vorst Ferdinand zijn zoontje Boris aan den Sultan voorstellen. Tegen hot eind van September zal koning Carol van Rumenië een contra-bezoek brengen aan vorst Ferdinand en koning Alexander van Servië. De Russische gezant te Konstantinopel heeft Dinsdag aan do Porte een nota overhandigd, waarin hij do Porte verzoekt, de Armeniërs, die bij do laatste onlusten naar den Kaukasus waren gevlucht, naar hun land te laten tcrug- keeren. De nota eindigt met de dreigende op merking dat do Porte door een weigering een groote verantwoordelijkheid op zich zal laden. De Grieksche regeering heeft bij Duitsche firma's, met name bij Krupp, 83 snelvuur-ka nonnen, 30,000 Mauser-geweren en 44 millioen patronen besteld. Inlmldiglngsfeesten. Ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten te Amsterdam en te 's-Gravenhage zal van wege de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. tijdelijk dag- en nachtdienst worden ingevoerd op hare stations tusschen Amsterdam en Rotterdam. Er zullen onafgebroken iedere 20 minuten treinen loopen van Rotterdam naar 's-Graven hage, en iedere 30 minuten van 's-Gravenhage naar Amsterdam. De treinen zullen met het oog op de veilig heid op blokafstand loopen, terwijl het personeel op de treinen en langs de baanvakken ver dubbeld zal worden door tijdelijke overplaatsing van spoorwegpersoneel uit andere oorden des lands. De goederendienst zal gedurende 4 dagen opgeheven zijn, uitgenomen een tweetal treinen met ijlgoed voor België. Hofbericht. Met goedkeuring der Koningin is bepaald dat het bezoek aan Wassenaar zal plaats hebben op 14 Sept.; een rijtoer door een gedeelte van het Westland op 19 Sept.; de vloot-revue aan het Hollandsch Diep op 15 Sept.en de mili taire revue op de Renkummer heide op 21 Sept., terwijl 16, 17 en 18 Sept. volkomen rustdagen voor H. M. moeten blijven. Den lln Sept. zal H. M. een rijtoer door Voorburg en Rijswijk maken. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Het was heden op het congres over vrouwen arbeid de laatste dag der bespreking over maatschappelijk werk. Mej. Manette de Fauvage van Utrecht sprak over Zondagscholen, daarbij o.a. stellende dat Zondagschool-werk eigenaardig vrouwelijk werk is als vervangend of aanvullend het werk der moeder. Mej. Marie Jungius sprak over kinderbond en humanitarisme, met de stelling: het is wen- schelijk dat in 't algemeen de gemoedsontwik keling van het kind dieper en ruimer worde opgevat. Jonkvr. J. B. van Isselwieden van Cambridge handelde overopleiding tot maatschappelijk werk ten betooge van de noodzakelijkheid om pogingen in het werk te stellen om in ons land eene inrichting tot stand te brengen tot prac- tische en theoretische opleiding voor maat schappelijk werk. TWEEDE KAMER. Regeling betreffende de toelating als schipper op koopvaardij- schepen en hot aan boord daarvan in dienst heb ben van stuurlieden en machinisten. Het afdeclingsonderzoek der Tweede Kamer omtrent dit wetsontwerp is verschenen. Vrij algemeen meende men, tegenover zeer enkelen die geen termea aan wezig achtten voor wettelijke regeling dezer materie, dat er, met het oog op de veiligheid van personen en goederen voor den wetgever alle reden bestaat zich deze materie aan te trekken. Juist van do zijde van belanghebbenden is ook herhaaldelijk op het tot stand brengen daarvan aandrongen. Door vele leden werd betreurd dat de Regeering hare taak niet ruimer heeft opgevat. Door verschillende leden werd er op gewezen dat bij consequente toepassing van het beginsel, de Staat heeft te zorgen dat ook bij koopvaardijschepen van 100 ton en minder de belangen van opvarenden, schip en lading niet aan onbekwame handen worden toe vertrouwd en dat dus ook ter wille van do vaart in 't algemeen mede voor die schepen de aan wezigheid aan boord van één of meer gediplomeerden behoort te worden gevorderd. Dat de minister zich bezwaard gevoelt voor de kleine vaart verplichte examens aan te bevelen, mocht, meende men, niet leiden tot het stellen van geen, doch tot het stellen van lichter eisehen. Men legde er nadruk op, dat 's ministers onthouding in deze in deskundige kringen teleurstelling gewekt heeft en in strijd is met de adviezen, zoowel der Kamers van Koophandel te Delfzijl en te Harlingen als der in 1889 benoemde commissie, wier rapport de grondslag is der voordragen regeling. Omtrent de vraag, welke voorschriften voor die schepen hchooren te gelden, liepen de meeningen uiteen. Sommigen wenschten het bestaande facultatieve examen voor de kleine vaart verplicht te zien ge- steld, anderen meenden dat met lager eisehen kan worden volstaan. Weder anderen wilden den be- kwnamheidseisch beperken tot de meest onmisbare theoretische kennis. Andere leden, hoewel erkennende dat de consequentie eischt invoering van verplichte examens ook bij de kleine vaart, achtten het ver kieselijk nog niet terstond daartoe over te gaan doch eerst af te wachten welken invloed de thans voorgedragen regeling zal hebben ten aanzien van de groote schepen. Sommige leden achtten de uitbreiding tot alle schepen dor koopvaardijvloot nog niet voldoende en verlangden een eenvoudig examen voor de gezag voerders van visschersvaartnigen, binnenschepen enz. Anderen achtten staatsinmenging hier niet gerecht vaardigd. Men betoogde dat niet kan worden volstaan met het vorderen van waarborgen van bekwaamheid, maar ook eisehen aan de lichamelijke geschiktheid be hoorden gesteld te worden, inzonderheid wat het gezichtsvermogen betreft. Men wenschte voorts, dat ook ten onzent de cisch van Nederlanderschap worde gesteld voor den ge zagvoerder, voor alle of althans voor een deel der officieren en voor een deel der overige bemanning aan boord van alle Nederlandscbe koopvaardijschepen. Sommigen zonden zelfs het geheele personeel uit landgenooten willen zien bestaan. Men drong er op aan het wetsontwerp alsnog in dien zin aan te vullen of althans op de toezegging, dat dit punt bij afzonderlijke wetsvoordrncht zal geregeld worden. Sommigen wenschten een beper king van de toelating van vreemdelingen. Betreurd werd, dat de eisch der examens niet is uitgestrekt tot allo stuurlieden en machinisten en men wenschte het verbod om zonder diploma als stuurman of machinist aan boord op te treden. Anderen achtten zoodanig verbod te belemmerend. Bestrijding vond voorts, dat voor de te stellen eisehen de schepen onderscheiden zijn naar de plaats van bestemming. Inzonderheid ten aanzien van mail en passagiersschepen is die piaats een niet gelukkig gekozen maatstaf. Men verlangde de schepen onder scheiden te zien naar de tonnenmaat met betrekking tot de eisehen van de stuurlieden, en naar het getal indicateurpaardenkracht of het verwarmingsoppervlak in verband tot do eisehen, aan de machinisten te stellen. Bij de artikelen kwamen ter sprake do adressen van de directie der Koninklijke Paketvaart-Maat- schappij en van bestuurders der Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Sommigen voelden o. a. weinig voor het in die adressen gebezigde billijk heidsargument, dat aan gediplomeerden in Indiö, die wegens gezondheidsredenen do tropische gewesten moeten verlaten, de overgang tot de Nederlandscbe koopvaardijvloot niet moet worden bemoeilijkt. Anderzijds achtte men alleszins termen aanwezig om aan het verzoek te voldoen. Bij de moesten vond ook stenn het verzoek van bestuurders der kweek school voor de zeevaart ten behoeve van gezag voerders en stuurlieden bij de gouvernements-marine. In verband met beide adressen werden van de reg. inlichtingen gevraagd omtrent de geschiktheid en bekwaamheid der Indische gezagvoerders, stuurlie den en machinisten van de koopvaardijvloot en van de gouvernements-marine. Naar wij vernemen is de heer W. A. van Dolder Dz. heden beëedigd als waarnemend griffier by het kantongerecht alhier. Gisterenmiddag te SVs uur is Z.E. de minister van marine, weder aan het havenhoofd alhier teruggekeerd, waarop Z.E. onmiddellijk in een open rijtuig naar het station is gereden. De E m p o n g, de torpedoboot waarmede de reis naar Hellevoelsluis werd gedaan, is over zee dadelijk weer naar Hellevoetsluis terug gekeerd. In ons nummer van gisteren vermeldden wij dat de heer A. van der Krogt alhier op de Internationale tentoonstelling van Bakkerij, Maalderij en Kookkunst een diploma voor zil veren medaille had verworven; dit moet zijn: een zilveren medaille. In een der rubriekzaaltjes van de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid vindt men lange reeksen van dienstboden, die geruimen tyd bij een zelfde familie in dienst zijn. Hare namen met die der families, waar zij in be trekking zijn, vindt men hier opgeteekend en samen vereenigd in eenige lijsten, die om een spil draaiende zijn, gelijk men dot bjj graphiën wel heeft. Aan de dienstbode hier genoemd worden, is vanwege liet c bestuur der bovengenoemde tentoonstelt aardig diploma uitgereikt, met een k' het hoofdgebouw en in de keuken, hiei stede ontvingen Johanna van der Heyden en Adriana Christ. IieiJaar er een, als »de trouwe liulpe der huisvrouw." Een aardige herinnering. In verband met achterstaande a waarbij meisjes uit den werkenden den opgei oepen om tegen eene zeer geringe vergoeding onder leiding van een der dames van een zich daartoe gevormd hebbend comité de Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage te bezoeken, wijzen wij er op, dat door ongeveer 100 meisjes van deze aan bieding kan gebruik gemaakt worden. Op een andere plaats in dit blad wordt heden gewezen op het belangrijke der Haagsche tentoon stelling, in het bijzonder voor vrouwenonder goede leiding geeft een bezoek niet alleen veel genot maar ook veel nut. Wij twijfelen er niet aan of tal van meisjes zullen zich Vrijdag bij mevrouw Hogenhoitz, Hoofdstraat 219, aanmel den om van het sympathieke aanbod van eenige stadgenooten gebruik te maken. Gisteren werd op verzoek bij het binnen komen van een logger in de haven te Vlaar- dingen door de politie aldaar aangehouden de hier ter stede woonachtige A. B., die nog eenige dagen gevangenisstraf heeft te ondergaan. Hjj

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2