52"° jaargang. Vrijdag 22 Juli 1898. N°. 9683. Ticeede Blad. «erscfsljnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverTh. j. c. roelants. Kennisgeving. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. TCunst en Wetenschap. K e c li t z a k e 11. Kerk en Scliool. COURANT. AsdjnnassuTBPxiJB vow Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco par post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijk# aommerso.02 BTREAU: KOTERSTRAAT ?0, Telephoon S'o. 123. ADVüErwTTimjsvan 1—5 fswono regels met inko- grip van eeno Conranto.gj Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op art. 210 der wet ran den 29sten Juni 1S51 {Staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrich ting en bevoegdheid der gemeentebe-ituren. Doen te weten Dat de rehtning en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1897, op heden aan den raad is ingediend, en tegelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl die rekening tevens, tegen be taling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 21sten Juli 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris VERNÈDE. Atjeh. Gisterenavond ontving het »N. v. d. D." het volgende telegram Men heeft vernomen dat Toengkoe Tapa naar Tapgang Batoe is teruggekeerd met eenige duizenden volgelingen. De colonne-Van Heutsz trok Zaterdag tegen den vijand op, die dien nacht naar de Noordkust vluchtte. In Edi is de rust hersteld. Drankmisbruik. Door de besturen van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, de Nationale Christen-Geheelonthouders-Ver- eeniging, den Algem. Nederlandschen Geheel- onthouders-Bond, den Nederlandschen Vrou wenbond voor Geheelonthouding, den Neder landschen Christen-Geheelonthouders-Bond, de Vrouwen-Christen-Geheelonthouders-Unie en de Nederlandsche Onderwijzers-Propaganda-Club (voor Drankbestrijding) is de volgende circulaire verzonden Landgenooten 1 De feesten ter eei e der Inhuldiging van H. M. de Koningin zrjn aanstaande I Aan u de beslissing, of deze feesten op een waardige wijze zullen gevierd worden, of dat zij zullen worden ontsierd door daden van wanorde en onzedelijkheden van den meest verschillenden aard. Gij kiest het eerste, gij wenscht, dat deze feesten dragen een opwekkend en opheffend karakter Zoo ja, daa moet gij u ook die dagen ont houden van het gebruik van bedwelmende dranken, want zij, wier hoofd verhit is door den alcohol, kunnen niet waardig feest vieren. Gebruikt dus geen enkelen drank, die eenigen alcohol bevat, geen jenever of likeur, geen wijn of bier, het gehalte der feestviering zal er door ryzen, de zedelijkheid zal er bij winnen, en met voldoening zult gij later terugzien op deze dagen van reine feestvreugde. Landgenooten, gij wilt niet medeplichtig zijn aan den zedelijken en licharnelijken ondergang van velen uwer medemenschen, welnu, dan zult en dan moet gij in de komende feestdagen den beker der bedwelming verre houden van u en vau hen. Het Nederlandsche volk toone thans, dat 't het hooge belang beseft van volkomen nuchteren feest te vieren! Ned. Zendinggenootschap. Gisteren werd de 101ste jaarvergadering voortgezet. Verworpen werd allereerst een voor stel om het weduwen- en weezenfonds uit te breiden tot pensioenfonds, waartoe een den vo- rigen dag benoemde commissie adviseerde. Hierop werd het jaarverslag uitgebracht door den heer K, J. Mulder, en na lezing goedge keurd. De financieele toestand van het Genootschap blijkt dit jaar gunstiger te zijn dan wel vroeger het geval was. Terwijl de rekening eer; vorig jaar sloot met een tekort van f 45,161.8SA, was er nu een batig slot van f 40,227.501, De ge wone ontvangsten bedroegen evenwel slechts f 58,000, terwijl de uitgaven waren f 99,000. Er zou dus dit jaax weder een aanzienlijk te kort zijn geweest, indien geen buitengewone giften en legaten in de kas des Genoolschaps waren gevloeid. Aan feestgaven werd ontvangen t <8,348.011, terwijl de helft van liet bekende legaat eene som vertegenwoordigde van ƒ58,900, aldus eene buitengewone ontvangst van f 135,253.011, tegenover een tekort van (41,000 over 1897 en een nadeelig saldo over 1896 van f 45,161.881. Daar liet niet mogelijk was de raming van behoeften voor 1899 op deze jaarvergadering in te brengen, omdat die opgaven daarvoor van de posten op Java nog niet konden worden ont- vangen, wordt besloten deze in het najaar ter kennis te brengen van eene commissie, bestaan de uit de brs. Jas, Crone en De Ivock, bijge staan door de leden der financieele commissie. De uitslag der gehouden stemming is dat bo- noemd zijn tot secundus-redenaar br. J. Th. de Visser to Amsterdam en tot tertius voorzitter br. J. v. d. Veen te Rotterdam. De volgende heeren zijn herbenoemd als leden van liet hoofdbestuur: B. Ch. Ledebocr, J. Offerhaus. A. Drost Dz., F. J. Muller, J. van der Veen, J. Th. de Visser, G. J. A. Jonker, W, Lamers, W. L. Weiter, terwijl als lid van dat bestuur is gekozen br. G. v. d. Giesen. In de middagvergadering werden in tegen woordigheid van vele zendingsvereenigingen de kweekelingen Lumenburg en do Vries als zen delingen des genootschaps plechtig aangesteld. De heer Gunning houdt alsnu een referaat over „De beteekenis der theologie voor de zendelin gen en de zending." Des avonds werd in de Groote Kerk door ds. Maliverodt uit Maas tricht de afscheidsrede, waarbij tevens de des middags aangestelde kweekelingen als zendelin gen werden afgevaardigd. Bakkerij-tentoonstelling-. De officieele lijst der bekroningen is openbaai- gemaakt. Zij bevat, gelijk vanzelf spreekt, tal van namen van inzenders aan wio diploma's voor gouden en andere medailles zijn toege kend, te veel om op te noemen. Bijzondere prijzen verwierven: Bestuursprijzen. Eere-diploma. Het departe ment van Oorlog. Complete Veldbakkerij in werking en voorwerpen betrekking hebbende op de voeding van het leger. Ned. Brood-, Koek en Banketbakkersbond te Amsterdam, voor zijne inzending. J. L- Meys Zoon te 's Gra- venliage. Vleeschex tract. J. M. Bosselaar te 's-Gravenliage. Directeur N. V. Verlichtings- Maatschappij „Meteoor". Clir. Grootes Mz., firma D. L. en M. Grootes (Gebr.) te Westzaan voor cacao en chocolade, en aan A- L. Panlez, 's-Gravenhage voor eetzaal met gedekte tafel ter opluistering. Wedstrijd voor het beste systeem oven voor brood- eu beschuitbakkerij. De jury heeft ge meend den uitgeloofden prijs van f 400 aan geen der mededingende bakkerijen te mogen toeken nen. Op haar voorstel is echter besloten toe te kennen aan Ph. A. Kaiser, ovenbouwer te Am sterdam f 250 eu aan P. van Tilburg, ovenbou wer te Vrijenban bij Delft, f 150. Wedstrijd voor de meest doelmatige en vol ledige brood- en besehuitbakkerij in werking. De jury heeft den uitgeloofden prijs van f 200 toe gekend aan Ph. A. Kaiser te Amsterdam. Hoogste onderscheidingen. Eere-diploma en gouden medaille van H- M. de Koningin. No. 2 Victor Kaiser te "Utrecht. Brood. Eere-diplo ma en gouden medaille van H. M. de Koningin- Regentes. No. 3. D. P. Verburg te 's-Graven- hage. Brood. Eere-diploma en zilveren me daille van H. M. de Koningin. No. 116. „Ne derlandsche Banketbakkers-Bedianden-Vereetii- ging" to 's-Gravenhage. Banketwaren. Eere diploma en zilveren medaille van H. M. de Ko ningin-Regentes. No- 102. Brood- en Meelfa briek te 's-Gravenhage. Koek en Indische Spek koek. Eere-diploma en bronzen medaille van H. M. de Koningin. No. 120. M. en P. Smul ders te Rotterdam. Drops. Eere-diploma en bronzen medaille van PI. M. de Koningin-Re gentes. No. 126. Bensdorp Co. te Amster dam. Voor hunne inzending. Eerediploma Ph. A. Kaiser te Amsterdam, niet voor bakkerij met werkplaats maar voor heete luchtoven, terwijl aan Gebroeders Seek te Dresden tevens bij het eerediploma is toe gekend de verguld zilveren medaille van den heer Meursingh te Amersfoort. Gouden medaille geschonken door den heer Em. Koeclilin, Geestburg, voor het best gebak ken gewoon brood; geen luxe-brood. No. 82. T. J. L. H. t'Sas, Breda. Toch benoemd t Men sehr(jft uit Dieden het volgende aan de »N. R. Ct.", hetwelk men niet zou gelooven, dat in deze eeuw in Nederland nog zou kunnen geschieden. Op Dinsdag 31 Mei werd door den burge meester van Dieden c.a. eene vergadering bijeengeroepen van den gemeenteraad om, we gens eervol ontslag verleend aan den vorigen titularis met ingang van 1 Juni jlover te gaan tot het benoemen van een gemeente-secretaris. Burgemeester en Wethouders zonden eene vooidiachl in aan den Raad, waarop voor kwamen 1. de heer P. van Vorst, burgemeester te Dieden, en 2. de heer J. S. Jansen te Neerloon. Bij stemming staakten de stemmen (3 tegen 3) en volgens art'kel 51 der gemeentewet moest nu loting plaats hebben, waai bij het lot viel op den heer Jansen, die dus als benoemd secre taris werd geproclameerd. Later werden door drie leden van den Raad bezwaren ingebracht op grond vau onregel matigheden, die zouden hebben plaats gehad. Een voorstel om tot eene nieuwe benoeming ovei te gaan, werd echter in de Raadsvergadering na eenige discussie verworpen met G tegen 1 stem. Twee van de leden van den Raad hadden gestemd tegen hun eigen voorstel. Tot beëedigiug en in fnnctie stellen van den nieuwbenoemden secretaris werd eebter niet overgegaan en inmiddels werden bij den be noemde pogingen aangewend om hem te bewegen voor de betrekking te bedanken. Die pogingen bleven vruchteloos. Bij een conferentie in tegenwoordigheid van een der wethouders, toen de benoemde bij den buigerneester en den wethouder beleefd op beèediging aandrong en deze laatste zich daarbij tevens uitliet, riep de burgemeester in veront waardiging uit: »N'och gij (de wethouder), noch de leden van den Raad hebben hiermede iets te maken, ik ben daaromtrent de baas". Ook de leden van den raad poogden monde ling den burgemeester te bewegen den be noemde te beëedigen doch ook dit baatte niet. De wethouders en 3 raadsleden verzochten daarop, naar aanleiding van art. 40 der ge meentewet, op 5 Juli den burgemeeste schrif telijk, eene vergadering binnen vijfdigen te beleggen, om tot beëediging en in-functie- telling van den secretaris over te gaan. Ook san dit voorstel werd geen gevolg gegeven. Eindelijk, op Zondag 10 Juli, werd afge kondigd dat op Zaterdag 16 Juli des voormiddags te 11 Va uur eene openbare vergadering zou gehouden worden. Iedereen dacht: nu toch zal de nieuwe secretaris wel beëedigd worden. Maai er kwam iets heel anders voor den dag. Wat was er inmiddels gebeurd Er waren in de gemeente handteekeningen verzameld op een request aan den Raad, dat in hoofdzaak inhield sOndergeteekenden, overtuigd, dat de Hooge Regeering en de geestelijkheid wenschen, dat de heer P. van Vorst als secretaris wordt be noemd, doen een beroep op den Raad." liet adres was geteekend no. 1 door den pastoor, no. 2 door den meester en volgden nog 55 anderen, allen volgens verklaring des burge meesters, kiezers voor leden van den gemeente raad. Op den dag der vergadering nam de bur gemeester de wethouders nog eens een half uur onder handen, en toen in de raadsvergadering het gemeente request was voorgelezen, deed de burgemeester het voorstel om den heer Jansen te ontslaan als secietaris, onder bijvoeging van de woorden ^natuurlijk eervol". In rondvraag gebracht, werd dit voorstel aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Onmiddellijk schorste de voorzitter daarop de vergadering, waartegen door 3 leden wei d geprotesteerd; ondanks dit protest werd onmid dellijk door B. en W. eene voordracht opge maakt eu ingediend aan de inmiddels weer geopende vergadering. Daarna werd de voorzitter benoemd met 4 stemmen als secretaris; twee der opposanten hadden zich verwijderd en de derde onthield zich van stemmen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, J. L. van Wttyk- huise, hoofdopziener der domeinen in Zeeland to Middelburg. Het bestuur van den „Bond van Hoofdcom miezen bij 's Rijks belastingen" zal zich inge volge besluit der dezer dagen gehouden alge- meeno vergadering tot den Minister van Finan ciën wenden met verzoek om verbetering hun ner positie wat betreft Vaste bevordering na een bepaald aantal dienstjaren; vol pensioen na 35 dienstjaren en alsdan f in plaats van van den grondslag, inet opname van de toelagen in den grondslag, en ten slotte desverlangd verplaatsing naar den binnendienst. Dit adres zal persoonlijk worden aangeboden. De vergadering der maatschappij tor bevor dering van de phannacie, waarvan wij gisteren melding maakten, was niet publiek. Een ver slag moet dus achterwege blijven. De volgende vergadering zal te Amsterdam worden gehou den. Mr. S. van Houten wordt deze week van zijn reis naar Amerika terugverwacht. Tot leeraressen aan do kook- eu huishoud school te Groningen, zijn benoemd de dames Wolff van 's-Gravenhage en E. Nassau Noor dewier van Delft. Bij Kon. besluit is aan P. E. Vaarzon Morel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eeivol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton-Oud- Beijerland, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Bij Kon. besluit islo. aan rar. W. V. Wicbers Wicrdsina, op het daartoe door hein gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van kantonrcchter-plaatsvervangor in het kanton Ilar- lingenen '2o. benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vangcr in het kanton riarlingen, rar. A. S. Miedcnm, gemeente-secretaris te Harlingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervangcr in het kanton Gorinchem, G. J. ten Gate, inspecteur der registratie te Gorinchem. Bij Kon. besluit is do bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat, T. Oostenbrng, als zoodanig ont slagen. Bij Kon. besluit is de heer A. IT. de Clmnfepié, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid der 2de klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ncderl.-Indié. Bij Kon. Besluit is ingetrokken het Kon. Besluit, houdendo tijdelijke benoeming van den heer dr. E. S. P. I'etz tot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indie'. Willem Kes wordt als leider der symphonic-con- certcn van het Scottish Orchestra te Glasgow opge volgd door Wilhelm Bruch, thans kapelmeester te Straatsburg. De Rechtbank te Utrecht heeft gisteren den ge wezen ontvanger te Baarn, D. Burggraaf, vrijge sproken. De ten laste gelegde verduisteringen achtte de Rechtbank niet bewezen. Wel is groote slordig heid gebleken, maar niet het opzet om gelden, bom in zijn functie toevertrouwd, ten eigen bate aan te wenden. Evenmin dat hij het journaal van dit jaar valsch zou hebben opgemaakt of vervalscht. Ned, Herv. Kerk, Synode. Do Synode der Neti, Ilerv. Kerk herkoos heden als president den heer Hf. A. Perk; als vice-president dr. G. J. van der Flier, en als secundus van dezen den heer G. W. van Eerde, Nog was een schrijven ingekomen van den heer dr. C. E. B. Uloth te Amsterdam, inhoudende verzoek om niet meer bTnoemd tc worden tot secundus van den quaestor-gcuöinal. Besloten werd, den heer Uloth den dank der vergadering te betuigen voor zijn steeds betoonde bereidwilligheid. Daarna word overgegaan tot de behandeling van het verslag der verrichtingen der alg. synodnlo commissie gedurende 1897'98. Ilct verslag over de financieele aangelegenheden in het algemeen, werd goedgekeurd. R.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor to Iluissen, den heer G. J. J. Kerstens; tot pastoor te Workum, den heer F. J. C. Oorsprong; tot pastoor tc Bornerbrock, den heer J. F. E. Spakei, en tot pastoor te Neede, den heer A. G. Suurenbroek. Middeeb var Onderwijs. De Minister van Binncnlandsche Enken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in wiskunde, natuurkunde en scheikunde aan dc Rijks- hoogere burgerschool met 3-jarigcn cursus te Warffum. Jaarwedde f1800. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wen schen te komen, gelieven zich vóór 1 Augustus o. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. van Aken, tc 's-Gravenhage. (St.-Ct.) Lader Onderwijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft zes dames benoemd tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5