Gemengd Nieuws. I I GEZO N D E N." FinantieeL Yisscherij. Scheepvaart. Handel. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft men oen po ging tot inbraak gedaan bij een juwelier in de Kaïverstraat te Amsterdam, waarover hot „Hdbld." de volgende belangwekkende bijzon derheden mededeelt: De dader, een Engelschmnn, heeft het oogen- blik afgewacht van het blusschen der lantaarns. Het is dan nog vrij donker. Met den rug naar het luik geposteerd, werd liij dan ook met go- makkelijk opgemerkt, Toen hij de kans schoon zag, bracht hij een beitel tusschen do luiken, waarvan de winkelkast voorzien is, doch op het zelfde oogenblik werd hij door een burger be trapt. Op diens geroep kwam een particuliere nachtwaker aanloopon, die onmiddellijk 'nu!p kreeg van een paar politio-agentcn. De dader verzette zich hevig. Een gevolg was, dat hij eeni- ge wonden opliep en nogal bloeduitstorting plaats had. Vier politio-agentcn waren noodig om den man aan het bureau Singel (oud-Gym nasium) achter slot te brengen. Romantisch maar onaangenaam. Een dame, irn-j. K,, die Zaterdagavond met den trein van 6.40 van het Centraal-Station te Amsterdam naar Bussum wilde vertrekken, werd door twee personen door het geopende portierraampje aangesproken, die haar toe voegden sJou moeten we hebben, ben je niet juffrouw Waterman De aldus aangesprokene, ineenende met een paar beschonkenen te doen te hebben, keetde zich van hen af, zeggende: ïJa, juffrouw Waterman", en sloeg verder geen acht op hen, waarop de beide personen in de coupé stapten en de dame, bewerende dat zy van de politie waren, uit de coupé trachtten te sleuren. Toen middelerwijl de trein afgeluid was, verlieten de vervolgers de coupé met de bedrei ging swe zullen je wel krijgen." Nog steeds was de dame in den waan hier met een wat ver gedreven d ronken mansgrap te doen te hebben, toen zij aan liet slation Muiderpoort twee politieagenten in uniform ontwaardde, die naar haar toekwamen, en, niettegenstaande haar herhaalde verzekering dat zij niet de persoon was die zy zochten, de dame dwongen de coupé te verlaten en haar naar het politie bureau bij de Muiderpoort brachten. Daar ge komen gaf de dame haar naam benevens adres op en kon toen, met de verzekering van den hoofdambtenaar dat hier een abuis plaats gehad had, haar afgebroken reis vervolgen. Het signalement waarop mej. K. gearresteerd werd, luiddezwarte hoed, lichte blouse en zwarte rok; dat dit vage signalement aanleiding tot verwarring kan geven, begrypt ieder, doch de recherche was in het bezit van een portret van de gezochte juffrouw Waterman, waarvan de hoofdbeambte aan de Muiderpoort volmon dig moest eikennen, dat er van gelykenis geen sprake was. Slachtoffert der Galanterie. 't Gebeurde te Bergen-op-Zoom, dat een vier tal scholieren van de normaalschool aldaar in het plantsoen eenige rozen zouden geplukt hebben, om die, naar 't heette in het proces verbaal, te offreeren aan de vrouwelijke scholieren van dezelfde school 1 Nu stonden ze voor de Bredasche rechtbank. Twee erkenden het feit, en twee beweerdeo volkomen onschuldig te zyn. De officier van justitie eischte voor elk een gevangenistraf van één dag. Men had getracht deze zaak voor het kanton gerecht te brengen, doch zulks liet de politie verordening te Bergen-op-Zoom niet toe. De verdediger, nir. Hartog van Bergen-op- Zoom, zeide zich zeer te verbazen over het door den officier van justitie gehouden requisitor. Wat toch belet hier art. 350 van het W. v. S. vstraatbeschadiging" toe te passen? Overigens wees spreker op het ingiijpend nadeel, dat zulk een vonnis voor beklaagden hebben kan. De strijd om het bestaan is tegenwoordig reeds moeilijk genoeg, en de ten laste gelegde sdief- stal" wanneer zij daarvan veroordeeld worden, is een feit, dat het geheele leven door op hen zal terugwerken. Hun toekomst bjj het on-ler- tvys ware totaal vernietigd I Bij sollicitaties en bij alles waarvoor een bewijs van goed gedrag moet worden overlegd zal altijd op hen drukken, dat zy veroordeeld zijn wegens diefstal. Dief stal) Voor het plukken van een roos, waar aan ieder mensch zich zeker wel eens heeft ïschuldig gemaakt. PI. sprak den wenscli uit, dat de rechtbank zal vryspreken de twee, bij wie het bewijs geenszins is geleverd. En wat betreft de twee anderen pl. gelooft, dat daar zij 't geplukte aanstonds wegwierpen, het plukken zeer zeker als jvernieling" moet worden aangemerkt, waarvoor een minimum geldboete volstaat. liet vergaan der Bourgogne. De „Temps" bevat een breedvoerig verhaal van eenen Gosset, die drie jaren tafelbediende van kapitein Deloncle is geweest en op schilder achtige wijze zijn eigen redding beschrijft. Hij wierp zich, toen hij zag dat er niets meer to doen viel, van een zwemgordel voorzien, in zee, bereikte een boot vol menschcn welke echter onder den neerslaanden schoorsteen der Bour gogne in de diepte verdween, werd door do zuiging van 't zinkend schip medegesleept, gaf zich reeds verloren, zag het echter allengs lich ter worden en kwam weer boven, to midden van allerlei voorwerpen, doode en levende jnen- schen ronddwarrelende. Iemand klemde zich aan. hem vast: Dank zij mijne koelbloedigheid en spierkracht, vervolgt Gossot, gelukte het mij, niet zon der moeite, hem te doen loslaten, of we zouden beiden verdronken zijn. Daar bemerk ik een grooten houten vouwstoel, zwem er heen, neem dien onder mijn linkerarm en met behulp van een bezem pagaai ik mij naar eene onderst bo ven dobberende boot, waarop een tiental man nen en ééne vrouw zich vastklemmen. Toen begon eigenlijk pas de worsteling met den. dood, want che boot kantelde viermaal, nu eens vol water, dan weor do kiel in de lucht, en telkens verminderde ons aantal. Acht urn- lang heb ik met een passagier in 't water ge legen, hangende aan. do riemklampen, tot de man niet langer kon, losliet en voor mijne oogen verdronk. Op dat oogenblik kreeg ik zelf de kramp in do beeneu on daclit ik dat liet met mij gedaan was. Ik smeekte, om mijne vrouw en twee kin dertjes, do anderen, mij to helpen, hun vaarwel zoggende, verklarende dat ik het moest opgeven, maar vruchteloos. Mijn lotgenooten zeiden „Onmogelijk; als wij ons bewegen is het met ons allen voorbij." Op eens, juist toen ik weg zou zinken, riepen zij„Houd u goedDaar komt een boot aan!" Met oen uiterste krachtsinspanning, door een golf geholpen, klauterde ik op het wrak. Het was tijc.. 1 Eenige minuten later werden wij op genomen door een boot met matrozen van de Bourgogne, terugkomende van do Cro martyshire waar zij geredden hadden ge bracht. Een uur later werd ik er met touwen aan boord gohcschen, want ik was buiten mach te om een vinger to verroeren. Aan boord verwarmdo men mij en bracht men mij met voedsel bij. Hot was drie uur in den namiddag. Ongeregeldheden te Gen&te. In bovengenoemde stad is een algemeen© ar- beidstaking ontstaan onder de werklieden, van het bouwvak, bijna uitsluitend Italianen, die zich aan allerlei buitensporigheden ook tegen de politie schuldig maakten. Een aantal hunner werden in hechtenis genomen en verschillende punten der stad zijn door piketten infanterie bezet. Gister was het rustig en men hoopte, dat de geheele beweging spoedig ten einde zoude zijn. Een aantal buitenlanders, anarchistische roervinken, die aan de ongeregeldheden deel namen, zouden het Land worden uitgezet. Volgens een later bericht is echter de hou ding der werkstakers zoo dreigend geworden, dat de kantonale Raad den eersten ban van het 105de bataljon landweer en-de geheele cavalerie onder de wapenen heeft geroepen. Do kantonale Raad heeft cene proclamatie uitgevaardigd, dreigend» doortastend te zullen optreden en allen goedgezinden oproepende om de hand te bieden tot het handhaven van de orde. JEen eigenaardig erfenisprocce. Een belangwekkend proces is Dinsdag voor het »Probate Court" te Londen in het voordeel van den beschuldigde geëindigd. Het proces liep over een erfenis. Een rijke weduwe, mevr. Howard, die verleden jaar te Blackpool stierf, liet een testament na, dat een maand oud was en waarin zy van Imar vermogen van 90.000 pond sterling, 30,000 pond aan haar geneesheer, dr. Kingsbury, vermaakte terwijl de rest aan liefdadige instellingen en in legaten werd toegewezen. Haar eeoige zoon werd door de weduwe onterfd. Deze nam daarmede geen genoegen maar diende by den rechter een aanvraag tot ver nietiging van het testament in op grond dat de geneesheer zijn moeder door hypnotisme onder zyn invloed had gekregen. Dr. Kingsbury die een verklaard aanhanger van het hypnotisme als geneesmiddel is, ver klaarde voor het hof inderdaad mevr. Howard meermalen in slaap te hebben gebracht maar steeds in het bijzijn van derden. En tevens gaf hij op grond van zijn ervaring als zyn besliste overtuiging te kennen dat een sujet alleen onder den invloed van den hypnotiseur is, zoolang het in slaap isbij het ontwaken beschikt de mensch weder volkomen over zyn vrijen wil. Deze verklaring werd ten volle bevestigd door sir William Broadbent, een der uitne- mendste Britsche geneeshecren die als des kundige werd geboord. De jury sloot zich bij deze opvatting aan en verklaarde, dat het testament was opgemaakt door erflaatster terwijl deze in het volle bezit van Imar geestvermogens was en buiten eenigen invloed van den geneesheer handelde. De recht bank sprak daarop den dokter vry en erkende de echtheid van het testament. Misdaad. Te Gent werd Dinsdagochtend vroeg brand bespeurd in een klein koffiehuis. Toen men bin nendrong, vond men op de eerste verdieping de koffiehuishoudster en op de tweede de dienst bode vermoord in hare bedden. Vermoedelijk hoeft de dader ze na den moord daarheen ge dragen en toen den brand gesticht. Ren krankzinnige. Een krankzinnige boekdrukker van vijftig jaar, te Manchester aan zijn bewaker ontkomen, begaf zich naar zijne woning te Much Wenlock, waar hij in de vroegte aankwam. Zijne vrouw deed in nachtgewaad op zijn kloppen open en toen zij voor hem de trap opging, sprong hij op haar toe en tneed haar de keel af. De onge- lukkigo was 45 jaar. De dader werd spoedig daarop aangehouden. Ongeluk bij het schieten. Bij schietoefeningen te Cherbourg zijn giste ren bij ongeluk patronen ontploft, ten gevolge waarvan 15 douaniers gekwetst werden. Meelprijzen. Volgens een graphisch overzicht van de Stoom Walzen Meelfabriek wed, J. H. C. Kakebeeke Gz. te Middelburg; generaal agent te Amster dam do heer F. G. Sandtmann, hebben do meel prijzen gedurende Juli '97Juni '98, aan vele schommelingen blootgestaan, eensdeels voort spruitende uit goringe tarwevoorraden, ander deels door overdreven speculatie. Blijkens het overzicht toch waren de prijzen op 1 Juli 1897 f 10 en liepen deze in Aug. 1897 op tot f 141 om daarna weder te dalen tot op 12 a 12 J op welk standpunt zij ongeveer hieven tot 1 April 1898. Toen echter stegen zij achtereenvolgens tot f 211 noteeringen 10 Mei, maar daalden daarna weer even snel zoodab op 30 Juni weer f li£ werd genoteerd. Succes. Dame: „Wel, hebt jullui succes gehad met den weldadigheidsbazaar V' Jonge dame: „O ja. mevrouw, heel veell" Dame: „Hoeveel was er over?" Jonge dame: „Geen cent -maar zos van ons zijn verloofd." Men wordt verzocht de coptj slechts aan ééne zijde te beschrijven. De eierennmrkt te Putten. „Indien u het hart tot spreken dringt, zoo spreek", zegt de Genestet. Welnu, hoewel ik vooruit bere kenen kan, dat in Schiedam mijn schrijven niet veel zal uitwerken, wil ik het er toch maar op wagen om uit te spreken, wat mij goed voorkomt. Laat men nu niet dadelijk met allerlei bezwaren voor den dag komen. Och wat heb je daar nu aan wat kan dat voor voordeel geven of och in Schiedam zal zoo iets toch niet kUDnen slagen enz. Andere bezwaren zal ik echter gaarne aanvaarden, want ik houd maar een leekepraatje. Hoe meer aanmerkingen deskundigen daarop maken, hoe meer vragen gesteld worden, hoe beter bet zal zijnindien men maar niet door de vele boornen bet bosch niet meer kan overzien, en indien het doel bereikt wordt. De redactie van dit blad toont zoo dikwijls goed mede to willen werken in Schiedam's belang, dat ik er niet aan twijfel, of zij zal ieder in de gele genheid stellen om do zaak te hespreken. Bij mijn ronddolen in de gemeente Putten viel mijne aandacht op de boenderteelt, en op het groote gewicht, dat de eiercnhandel aldaar in de schaal legt. Voor eenige jaren besloot men daar cene markt, meer in het bijzonder voor eieren, op te richten, in de hoop, dat andere landbonwprodukten zouden volgen. Bene commissie werd opgericht, die de eieren inkocht, en nu worden er wekelijks tot pl. m. 200,000 eieren toe verhandeld op do markt, die allen door de commissie opgekocht worden. Buiten de markt om koopen do opkoopers wellicht evenveel op. Vogels worden ook gretig opgekocht door kooplieden uit allerlei plaatsen. Tegenwoordig zijn er boeren, die zich bijna uit sluitend op eiercnteelt toeleggen en dan wel tot 300 hoenders bezittensommigen hebben zelfs hun vee opgeruimd, en gebruiken in plaats van koemest met voordeel kippenmest op hunne akkers. Men weet toch, dat de beroemde guano ook niets anders is dan vogelmest. Nu is in Putten het geval juist andersom dan in Schiedam daar heeft men geen gelegenheid, behalve in de polders vlak aan zee het vee te laten weiden. Men houdt het dus bijna geregeld op stal, of laat het nu en dan langs de wegen leiden om gras te knabbelen. Het vee moet daar dus gevoerd worden met allerlei voedsel, en omgekeerd vinden de hoenders hun voedsel bijna uitsluitend in de natuur. In Schiedam daaren tegen vindt het vee gcruimen tijd voedsel in de natuur, het hoen daarentegen niet. Toch geloof ik, dat in Sehiedam als bijverdienste de kippenteelt zeer veel kan worden uitgebreid. Daarvoor zijn twee zaken noodig: cene weekmarkt en eenc commissie. Het oprichten door het gemeentebestuur zal waar schijnlijk niet zoo bezwaarlijk zijn, en dat bestuur zal daaraan wel zijne aandacht wijdon. Voor eieren en hoenders enz. zal die markt wel belangstelling vinden, voor vee en zuivelproducten zal men wel altijd naar Botterdam en Delft blijven gaan. Maar wat wil ik dan toch met eene commissie. Daarmede wil ik den verkoop bevorderen en tevens den inkoop van voeder. Het voornaamste doel moet zijn, de kloine burgerij (en de groote mag ook gerustelijk mede doen) aan te moedigen, om hunne kippenfokkerij uit te breiden en tot eene goede bijverdienste te maken, door het bezorgen van eenen geregelden afzet. Eerstens zoude de commissie bereid moeten ziju eenen minimumprijs vast te stellen, door b. v. zicb te verbinden alle eieren, die onverkocht blijven op to koopen tegen b.v. 3 cent per stuk. Hoe weinig eieren men ook brengt, al is het 10 te gelijk, toch zal die commisBie ze koopen. Het verkoopen zal echter alleen in het groot, b. v. bij minstens 100 tegelijk gaan. Dat dient alleen om den fokker zekerheid te geven, dat hij zijn eieren altijd kwijt raakt en dat niet voor een kleinigheid behoeft te doen. Hoofdzakelijk zal de commissie zich echter moeton belasten met makelaarswerk. Dat wil zeggen, velen zijn niet in de gelegenheid zelf op da markt te komen om to verkoopen. Nu geeft men zijn eieren aan de commissie en geeft tevens op hoeveel men per ei wil ontvangentegen een commissieloon vnn b.v. 5 pCt. belast dc commissie zich dan met don verkoop. Op dezelfde wijze kan zij zich ook met den verkoop van hoenders belasten, maar dat alleen tegen commissieloon, niet door ze zelf op te koopen. Een groote zorg zal zijn het verkrijgen van goed voedsel. Wel is graan hoofdvoedsel. en dat is voor iedereen gemakkelijk genoeg to bekomen; maar ik bedoel het voedsel van dierlijken aard en groen voeder. Zooals ieder kippenhouder weet, lusten niet alleen oude bokken, maar ook oude en jonge kippen een groen blaadje. Hoe dat groen voeder in het groot te bekomen zal zijn voor billijken prijs weet ik niet, maar onze tuiniers, warmoeziers enz. zullen daar willicbt raad op weten. Verder kan van allerlei afval uit de branderijen gebruik gemaakt worden. Boven schreef ik reeds dat de kippenmest veel waarde heeft, wie een stukje tuingrond heeft, zal ze goed kunnen gebruiken. Wel weet ik eenen weg om aan dierlijk voedsel te komen, of die weg goed is, zullen anderen dienen uit te maken. Waar ik reeds de branders in de zaak betrok, betrek ik er nu de slagers in, en andere lieden, die dieren slachten. Ik zoude voorstellen, dat de commissie al den afval uit de slachterijen, vooral ook het bloed, dat men hier veelal maar nutteloos laat wegloopen, opkocht. Al die beestenrommel zoude dan in groote ketels drooggestoomd moeten worden en als zoodanig, of met meel gemengd in koeken, op de wijze van honden brood, moeten verkocht worden. Goedkoop is daarbij de hoofdzaak. Nu zullen velen zeggen, nu als ik met al dien afval en dan nog met de mest op den koop toe moet gaan werken, dan zal het in het kippenhok wel een vuil boeltje worden. Dat moet men juist voorkomen, want zindelijkheid is voor de kippen zeer gewenschc; daarom raad ik aan al dien afval eerst tot zuivero waar te verwerken. Behalve kippen kan men natuurlijk ook duiven, eenden, konijnen enz. aan de markt brengen. Daar juist lees ik van de vrouwencongressen in 's Gravenhage, dat de hoenderteelt zoo goed is voor vrouwenarbeid. Nu dan kan moeder de vrouw dat op zich nemen, of nog beter zij die geene moederweelde en moederzorgen kent. Terzelfder plaatse werd er op gewezen, dat bijen teelt zoo goed vereenigd kan worden met hoender teelt; aangezien ik het fijne van die zaak niet afweet, wil ik daar wel onderzoek naar doen, als men be langstelling toont. Hoe meer voordeel er uit het zaakje te halen is, des te beter. Al heeft het misschien wat lang geduurd, nu is dan toch voorloopig mijn gemoedsrust hersteld. Ik heb uitgesproken wat mij op het hart lag. Vooruit dan maar, laten wij werken en streven, zoolang het dag is, en niet treuren over weinig verdienste en over het verloopen van allerlei zaken, maar zien voor ons zeiven en voor dc geheele ge meente welvaart te verkrijgen. Dan zal einde goed, al goed zijn. A. P. v. L. Faillissementen. Uitgesproken: 18 Juli. H. van Tellingen, smid, wonende te Bussum, zijn affaire hebbende te Amsterdam. Rechtcr-commis- saris mr. P. J. Bijleveld. Curator mr. S. Hermson. Opgeheven: S. S. Huizinga, verver te Driesum. Alida de Vries te Leiden. C. A. Liotard, vroeger rijwielhandelaar te Alkmaar. SCHEVENINGEN, 20 Juli. In het laatste etmaal werd alhier aangevoerd 300 mar»d versche visch van IJmuiden en Nieuwediep. Tarbot gold fl tot f3.25, tongen 20 tot 40 c., tongscharren 10 tot 20 c per stuk; kleinschol f1.50 tot f3 en zeehanen f 1.25 tot f2 per mand. IJMUIDEN, 20 Juli. Heden kwamen hier 10 kotter- ioggers binnen met 120160 tongen, enkele tarbot ten griet, 7-16 mandjes midd. scliol, 1230 mandjes kl. schol, 37 mandjes schar. Ook kwam de stoom trawler Holland VI binnen met partij tongen, roode poon, tarbot, mid. kleme schol, poontjes en weiting. De volgende prijzen werden besteedgroote tong 70 90 c., midd. id. 35—55 c., kleine id. 2025 c., tarbot f3.907 50, kleine tarbotgriet fi.602, alles per stuk; midden schol f4.250, kleme schol f1.40 2.50, schar f2.804.10, roode poon f5.7512, poontjes f 1.40—1.65, alles per mand. Hoogwater tc Schiedam. Juli 22 v.m. G.ll n m. 6 31 23 6.41 i 7.03 Zon cn Haan. /.ousopgang Jali 224.05 v.m ondergang 8.06 n.m. 234.07 8.05 Eerste kwartier 26 Juli. Volle Maan 2 Aug. HET WEST LAND, 20 Juli. Op de veilingen van gisteiavond werden de volgende prijzen besteedaardappelen voor het buitenland hoorntjes 61 a 67 ct. per 26 kilo, aanvoer 1000 kin; aardappelen fl.a f 1 50 per kin; roode aalbessen f6.10 a f6.25 per 50 kilo, aanvoer 2000 kilo; aard beien 15 a 30 ct., blauwe druiven fl.40 a f 1.75 per kilokomkommers 2 a 6 ctperziken 4 a 18 ct., meloenen 25 tot 70 ct per stukprinsesseboonen fl.60 a f210, snijboonen f5.a f8.per 1000. BERLIJN, 20 Juli. Spiritus. Loco 54 30. PARUS, 20 Juli. Tarwe. Loopcnde maand fr 23 40, Aug. fr. 21.35, Sept./0cL fi. 20.75, 4 laatste mdn fr. 20.30, 4 mud. Tan Nov. fr. 20 35, dalende. Rogge. Loopende maand fr 16.Aug. fr. 13. SeptVOet fr. 13.4 laatste mdn fr. 12.75, 4 mnd. van Nov. fr. 13.kalm HAMBURG, 20 Juli. Petroleum loco 6.10, brief, dito -.geld. Spiritus per Juli 231/s, Aug./Sept. 231/4. Stemming: vast. BUDAPEST, 20 Juli. Tarwe matig. LONDEN, 20 Juli. Tarwe vast, Gerst prijshoudend, Mais vast en 3 p. hooger. NEW-YORK, 20 Juli. Tarwe. Juli. Aug Sept. Oef. 20 Juli. 82V873 Vg 19 823/473% 18 82i/,721/4 Maïs. Juli. Aug. Sept. Oct 20 Juli. 371/4 38 19 37 38 18 1 37 38 Dec. Jan. 723/4 731/4 72% Dec. Jan. 3R7/8 387/s 383/4

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6