stadsnieuws] BINNENLAND. TL A ABDINGEN. Kunst en Wetenschap. langs diplomatieken weg persoonlijk aan Zola kon beteekend worden; het schijnt echter niet te gaan. Men verwacht dat reeds in de volgende week het Hof van Cassatie Zola's beroep°zal behan delen tegen de beslissing van het Hof van Ver sailles dat de conclusiën omtrent den samen hang der zaak-Dreyfus en der zaak-Esterhazy niet vóór de loting der jury mochten gesteld worden. Volgens de „Soleil" is voor de eerstvolgende vergadering der kanselarij van het Legioen van Eer ook aan de orde gesteld de positie van Zola, die officier van het Legioen is. De „Aurore" publiceert een brief van Björa- steme-Björnson aan Zola, gedagtcekend uit Munchen, waarin de groote Noorsche schrijver beweert van den Duitschen rijkskanselier nog dezer dagen gehoord te hebben dat Dreyfus noch tot Duitschland, noch tot Italië in eenige betrekking had gestaan- Hetzelfde blad zegt dat graaf do Blois zich tegenover de senatoren Kanc, Volland en ande ren op de bekende wijze heeft uitgelaten over de hertogin, van Orleans. Gemengde Mededeellngen. De Duitsche bladen staan thans allen vol van een quaestie die eerst door de regeerings- gezinde pers met twijfel werd ontvangen, maar die thans vrij algemeen geloof vindt. Men zal zich herinneren dat eerst door j scheidsrechterlijke uitspraak van den koning van Saksen het regentschap van het vorsten- dommetje Lippe-Detmold in handen is gekomen van graaf Ernst von Lippe-Biesterfeld, in plaat-s van den zwager van Keizer Wilhelm, prins Adolf van Schaumburg-Lippe. Graaf Ernst verlangde nu dab zijn kinderen door de officieren van het garnizoen gegroet en met „Doorluchtigheid" aangesproken zouden worden. Dezen weigerden en ook de bevelvoerende generaal, die alleen van den opprbevelhebber van het leger, Keizer Wilhelm, bevelen meende te mogen ontvangen. Graaf Ernst schreef aan den Keizer, die kort af antwoordde: „Mijn generaal had bevel: geef den regent wat des regenten is, maar niets meer. Overigens wensch ik verschoond te blijven van een toon als in uw brief." Groote opschudding in Lippe, en in een deel der Katholieke pers. Inderdaad schijnt 's Keizers antwoord zoo ge luid te hebben; de vraag is nu alleen, hoe de inhoud en de toon van den. brief van den regent was. Prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswijk, moet het regeeren moede zijn. Men zegt dat Keizer Wilhelm in zijn plaats tot regent wil benoemen zijn zwager, prins Adolf van Schaumburg-Lippe. De „Narodni Listy" acht een ministerieele crisis in Oostenrijk aanstaande, nu graaf Thun er niet in geslaagd is ïsochen en Duitschera te verzoenen. Vorst Ferdinand is met zijn gemalin gister middag te St. Petersburg aangekomen en aan het station ontvangen door verscheiden groot vorsten en den Turkschen gezant. Het vorstenpaar bracht bezoeken aan den Czaar, de Czarina en de Czarina-Moeder, die het bezoek beantwoordden. De ministers Mura- vieff en Stoiloff wisselden eveneens bezoeken, 's Middags was er diner ten hove. De „Daily Chronicle" verneemt uit Shanghai dat er een conventie is gesloten, waarbij aan een Engelsch syndicaat de aanleg van den spoor weg Shangaï-Nanking wordt gegund. Inhuldiglngsfeesten. De betooging van het Nederlandsch Gymna- stiek-Verbond ter gelegenheid \an de kroning van Hare Majesteit de Koningin, op Woensdag 7 Sept. achter het Rijks-Museum-terrein te Am sterdam, belooft schitterend te zullen worden. Reeds een 70-tal vereenigingen met ongeveer 800 deelnemers en hunne banieren hebben zich aangemeld en men verwacht nog meerderen. Om 12 uur heeft de generale repetitie der staaf-oefeningen plaats, onder begeleiding van, voor deze gelegenheid expresselijk gecomponeerde muziek van den heer Henri F. R. Brandts Buys. Daarna hebben tot ongeveer kwart voor één het gymnastiseeren aan toestellen, de estafette loop en de volksoefeningen en spelen plaats, waarna de turners zich zullen opstellen voor het groote défilé voor H. M. de Koningin, die om half twee op het terrein zal verschijnen. Zoodra H. M. met de vorstelijke familie en gevolg heeft plaats genomen zullen 10.000 post duiven worden losgelaten, terwijl onmiddellijk daarop de beslissingsprijskampen tusschen de laatst overgeblevenen in de Voikswedstrjjden zullen plaats hebben. Dit zal ongeveer een kwartier uurs in beslag nemen en daarna defileeren de turners voor H. M., terwijl de banieren tegenover de vorstelijke tribune worden opgesteld. Hierop hebben on middellijk de staafuefeningen plaats en zal met den afloop de groote historische optocht op het terrein verschenen. De turners stellen zich pen haie" op en als de optocht gepasseerd is, zullen, wanneer nog tijd beschikbaar blijft, nog enkele gymnastische toestel-oefeningen, estafette-loop als anderszins plaats vinden. Boferwet. In een gisteren gehouden vergadering der afd. Landbouw te Haarlem heeft het Kamerlid Lief- tinck medegedeeld, van zeer nabij to welen dat de nieuwe boterwet gereed ligt, geredigeerd in J den geest van hen die verscherping wenschen, J Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. I Een supplement is verschenen van het pro- I gramma van het Onder wjjs-congres, dat op 10, I 12 eu 13 Aug. in liet gebouw der Tentoonstel ling vao Vrouwenarbeid zal worden gehouden. Op den middag van den lOen Aug. zal de heer j P. R. J. Tutein Nolthenius te Zutphen het vol- i gende punt inleiden: sis ons huidig L. O. zoo j ingericht, dat het doei eener goede opvoeding kan worden bereikt." Spr. zal daarbij de vol gende stellingen verdedigen Vooropzettende: dat, dank zij de toewijding van vele onderwijzers, bet L. O. steeds meer en meer aan het doel beantwoordt, moet toch wor den erkend, dat het huidig L. O. niet geeft, hetgeen noodig is. Dit blijkt duidelijk uit: lo. De algemeene klacht: dat veel van het I geleerde vervloeit 1 2o. De onverschilligheid der ouders; 3o. De ongestadigheid der ambachtsleerlingen. Om tot verbetering van het L. O. te geraken, wordt vereischt lo. dat in de lagere klasse het zelf-beelden (kleipapier, staaf, cartonarbeid) een noodwendig (integreerend) bestanddeel uitmake van het samenhangend (geconcentreerd) onderwijs in spreken, lezen schrijven, rekenen, teekenen en aardrijkskunde. Zulks zal er den onderwijzer tevens geleidelijk toe brengen de stof der oefeningen bij liet reken-, taal- en stelonderwijs te ontleenen niet aan boeken, maar aan de eigen ervaring der leer lingen en aan de doode en leveDde omgeving. 2o. dat in de hoogere klassen, voor zooveel de geldmiddelen het veroorloven, de oefening van oog en hand worde voortgezet door middel van den houtarbeid. 3o. dat schooltuinen voor alle klassen werden ingericht en pschoolwandeliogen" worden ge houden (slechts in bijzondere gevallen uit te breiden tot sschoolreizen)." Vrijdagmiddag 12 Aug, zal mej. J. A Kosters te Nijmegen inleiden het punt »Opleidiog tot het geven van L. O.", waarbij zij de volgende (gewijzigde) stellingen zal verdedigen: 1. Uit den inhoud van art. 192 der Grond wet volgt, dat de onderwijzer gelegenheid moet vinden tot opleiding. 2. De gelegenheid tot opleiding door het rijk verstrekt is onvoldoende. 3. De opleiding aan de rijksnormaallessen is theoretisch en praktisch onvoldoend. 4. Aan de rijkskweekscholen laten zoowel huisvesting als huiselijke omgeving te wenschen over. 5. Uitbreiding van het aantal rijkskweek scholen is ge wensch t. Zaterdagmorgen 13 Augustus zal de heer Ligthart te 's-Gravenhage inleiden het punt co educatie en daarbij de volgende stelling ver dedigen Het is beter, dat jongens en meisjes geza menlijk, dan dat ze afzonderlijk worden opge voed. Geslachtsonderscheid mag bij de opvoe ding geen reden lot scheiding zijn. 's Middags zal mej. Ida Heijermans te Rot terdam inleiden het punt »Positie der vrouw bij het onderwijs in Nederland" en daarbij de vol gende stellingen verdedigen. 4. Alle lagere en middelbare scholen dienen open te staan voor jongens èn meisjes. 2. Het onderwijs der meisjes wordt door ge meente en rijk niet genoeg behartigd. 3. Jongens en meisjes op éénzelfde school, in éénzelfde klasse moeten hetzelfde onderwijs ontvangan. 4. De bewaarschoolonderwijzeres krijgt ge woonlijk een salaris, waaruit blijkt, dat men haar gewichtige diensten niet op prijs stelt. 5. Art. 25 der wet op het L. O. dient te vervallen, omdat het door zijn toepassing in het nadeel van leerlingen en onderwijzeressen is. 6. Bij de benoeming van personeel aan alle inrichtingen van onderwijs, mag niet op sekse gelet worden, maar op geschiktheid en bekwaam heid. 7. Bij gelyke diensten mag het salaris geen onderscheid maken tussehen man en vrouw. 8. In het belang van het onderwijs moeten veel meer vrouwen in het schooltoezicht worden opgenomen. Elke rang van dat toezicht moet voor haar toegankelijk z\jn. 9. Man en vrouw moeten samenwerken, om verbeteringen in het onderwys aan te brengen en misstanden op te bellen. Die samenwerking alleen kan volkomen gelijkstelling van beiden op onderwijsgebied ten gevolge hebben. m Het congres-bureau is samengesteld als volgt Henrietta Goudsmit, presidente; Marie Jungius, vice-presidenteA. van Wijk de Vries, 1ste secretaresse, Oostvestplein 27 te Rotterdam J. van der Schuit, 2e secretaresse; P. J. van Eelde, gastvrouwA. S. C. ten HoetJ. A. KostersK. W. Oudegeest, le penningmees teres, Van Galenstraat 8a, 's-Gravenhage en Ida Heijermans, 2e penningmeesteres, Rotterdam. St. Vincentiusvereeniglng te Arnhem. De vereeniging van den H. Vincenlius van Paulo te Arnhem vierde gisteren haar gouden feest. Zy meende dit feest niet alleen in eigen boezem te moeten vieren, maar daaraan te doen deelnemen alle katholieken van Arnhem, die haar bij het tot stand brengen van zoovele goede en nuttige zaken gesteund hebben. De feestelijkheden werden op 10 Juli geopend met| het houden van een loterij met tentoon stelling en fancy-fair in de sociëteit sSt. Jan", ten behoeve der armen. Verschillende kerkelijke plechtigheden hadden voorts plaats, terwijl op den feestdag na de solomneele mis door de werkende leden gemeen schappelijk ontbeten werd in »St. Jan", waarna eene uitdeeling aan de armen volgde. In de fraai met tal van planten en bloemen korven, vlaggen en banieren versierde zaal van sSt. Jan", opende 's middags te 2 uur de heer Kolfschoten de algemeene vergadering en deed o. a. mededeelingen van ingekomen telegram men van dankbetuiging op door de Vereeniging gezonden telegrammen van hulde aan II.II. M.M. de Koninginnen en Z. Em. den aartsbisschop van Utrecht. Daarna kwam het woord aan den secretaris, de heer Verhoeven, die verslag deed van den toestand en de werking der vereeniging ge durende 50 jaren, besluitende met een opgave der inkomsten (f31000 in de eerste 25 jaar, f 125000 in de tweede 25 jaar) en de uit gaven (dezelfde bedragen) terwijl het saldo der kas op heden bedraagt f 7,07. Onder langdurig applaus beklom dr. Schaap man, de feestredenaar, den katheder, om in een meermalen door warmen bijval onder broken, redevoeriug aan zijne hoorders voor oogen te stellen, het ideale beeld der confe rence, zooals dat in de ziel der stichters leefde. De feestelijkheden werden besloten met een feestmaaltijd, gevolgd door een concert in den a la giorno verlichten tuin van St. Jan. De erfgroothertog en erfgroothertogin van Baden worden in het begin van Augustus in het Oranje-Hotel te Scheveningen verwacht. De minister van oorlog heeft in eene alge meene order voor het leger ter kennis van de landmacht gebracht, dat de le-luitenant der infanterie van het O.-I. leger T. van der Molen bij Kon. besluit alsnog is benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, en zulks ter zake van zijn gedrag in het gevecht aan het Westerstrand te Melaboe, Atjeh, op 3 Febr. 1894. Volgens ontvangen bevelen van hooger band zullen gedurende de jaren 1898 en '99 geen officieren van de landmacht kunnen gedetacheerd worden bij het leger in O.-Indië. Een nieuw contract met de Nederlarrdsche Handel-Maatschappy gesloten, is ter bekrach tiging aangeboden. Het treedt in werking in 1900 en geldt voor 5 jaren, met bevoegdheid van jaariyksche opzegging. Het waarborgkapitaal van 5 millioen wordt niet meer gevorderd. In de maand Oct. zal een. R.-K. drankbe strijderscongres worden gehouden te Utrecht, onder de bijzondere aanmoediging van het Epis copaat. Onder de hoeren, welke dit congres bij eenroepen, behooren naar men verneemt o. a. mr. Th. Borret, jhr. Ruys de Beerenbrouck te Maastricht en M. Engeringh, loco-directeur-ge neraal der Staatsspoorwegen te Utrecht. De vijfde algemeene vergadering van ïAeha- wah", bond van Israëlietische godsdienstonder wijzers in Nederland, zal dit jaar gehouden worden te 's-Gravenhage op 2 en 3 Augustus. PERNIS, 22 Juli. In do haven alhier, waar het vorige jaar een nieuwe muur en een gedeelte houten beschoeiing zijn gemaakt, zijn thans alle landvesten gesprongen, en is die houten beschoeiing geheel weggezakt. PERNIS, 22 Juli. Alhier hebben een aantal per sonen die bij de Inbuldigingsfcesten aan den optocht zouden deelnemen, zich teruggetrokken, zoodat van dien optocht vermoedelijk niet veel zal terecht komen. Wij maken onze lezers attent op vorenstaande kennisgeving van Burgemeester en Wethouders betreffende waterverspilling uit de drink waterleiding. De daarin gegeven weuk is zeker behartigenswaard. Vele ingezetenen gaan met het water, waarvoor zij een vaste som per jaar betalen, minder angstvallig om dan met het gas, waarvan iedere meter meer gebruik extra in de beurs gevoeld wordt. Dit moest niet zoo zijn. In Rotterdam heeft de gemeenteraad om aan de waterverspilling een einde te maken het straatschrobben e. d. moeten verbieden, daar mede zoo al geen nuttig werk, dan toch voor vele vrouwen een aangenaam tijdverdrijf weg nemend. Wie weet, wat onzen dienstboden boven het hoofd hangt, indien zij uitermate spilziek blijven, ook al is het maar inet water. Sommige inwoners hebben ook de vriendelijke gewoonte hun kranen den ganschen dag te laten loopen ïom frisch water te hebben" dat is zeker erg prettig voor de delinquenten, maar het gaat ten koste der gemeenschap. Indien de waterleiding minder water heeft af te leveren, zyn de exploitatiekosten geringer en kan dus of de abonnementsprijs dalen óf aan gemeentelasten behoeft minder opgebracht te worden, omdat de in de gemeentekas \loeiende winst uit de drinkwaterleiding grooter is. Een beetje zorgzaamheid maakt hier een verschil van honderden en duizenden guldens. Uit deze gemeente en de gemeente Kethel zijn heden adressen aan de Tweede Kamer op gezonden, waarbij instemming wordt betuigd met het adres van de hh. predikanten M. J. Adriani c.s. om de gelegenheid tot het ver krijgen van godsdienstonderwijs door de leer lingen van verschillende openbare scholen uit te breiden. Nu de heer Teirlinck met het eigenlijke werk der reparatie van de groote klok een aan vang heeft gemaakt kan men zich eenteszins een denkbeeld maken van den arbeid die deze reparatie vereischt. De scheur die ongeveer 15 cM. van den rand en daarvan evenwijdig loopt, heeft een lengte van 55 cM., terwijl een tweede scheur van het midden der eerstgenoemde loopt naar den rand. Op het oogenblik is de heer T. bezig rondom die] scheuren het buitenvlak der klok weg te hakken, terwijl dit later ook aan de binnenzijde zal geschieden bovendien zullen daarin gaten worden geboord. Daarvoor zal de geheele klok moeten worden omgekeerd, een werkje dat op zich zelf reeds een aardigen arbeid vereischt. Onder de klok is een houten stelling gemaakt, die tot steun voor de klok moet dienen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen schol, tong, tarbot en een mand houting; de prijzen waren voor schol van f0 35 tot fl. 75, tong van f 0.80 tot f4, tarbot fl.75, houting van f0.25 tot f0.G7H, alles per koop. Geveilde cn verkochte onroerende goederen. Geveild 22 Juli. Notarismr. II. M. C. Poortman. Een koperslagers werkplaats en erve aan de Prinsensteeg no, 8 en uitkomende Achter de Teerstoof, kad. A 237 en 238, groot G2 vierk ellen, f920. Een woonhuis en erve met open plaats aan voormelde Prinsensteeg nr. 6 en uitkomende als voren, kad. A 236, groot 56 vierk. ellen, f1060. Een woonhuis, in drie gedeelten bewoond, met erve en open plaatsen aan de Noordmolen- stras.t no. 60, kad. A 1061, groot 110 vierk. ellen, f1325. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 21 Juli, Ch. C. Bertiam, 35 jaar, en A. A. de Mooy, 24 jaar. P. F. Bokhorst, 27 jaar, en J. C. de Kok, 22 jaar. Ch. W. vao Rijn, 25 jaar, en J. van Noort, 22 jaar. Geboren* 21 Juli, Adrianus Cornelis, zoon van A. C. Wey eu M. J. Bos, Laan ons Genoegen. Door de ïZuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen" is besloten den Robinprijs toe te kennen aan schipper D. van Dorp Jz., van de bunehaloupe Vooraan, be boerende bij de Dogger-Maatschappij" alhier, en de premie te verdeelen onder den stuurman J. Groeneveld en de matrozen D. Verkouteren en IJ. Plokker, deel uitmakende van de be manning van bovengenoemde chaloupe, en wel ter belooning van hun moedig gedrag bij de redding van de equipage der Wendelina W i c h e r d i n a, op 30 Maart 1897. Heb zesde jaarverslag van den. Ned. Herv. Diakonessen-arboid alhier, is verschenen. Daaraan is het volgende ontleend: Van 1 Juli 18971 Juli 1898 werden in ruim 170 gezinnen 5197 bezoeken afgelegd, 2768 maal werden verschillende patiënten ver bonden, terwijl ouden, zwakken en kranken 1125 maal werden verbed. Aan zwakken en kranken werden 1069 liter melk, 962 eieren, 115 broo- den, 170 soepkaartjes, 84 porties soep, 20 bus sen chocolade, 16 bussen eikelcacao, 14 halve flesclijes eau de cologne, 18 pond koffie, 3 pond suiker, 2 pond thee, 50 sina's appelen en een groote hoeveelheid andere vruchten en bloemen uitgedeeld. Bovendien ontving de zuster aan lectuur ter uitdeeling 40 muurteksten, 460 pree- ken voor den Zondag, 460 „Blijde boodschap pen", 2 Bijbels, exemplaren van „Pniel", ter wijl bovendien 120 stuks nieuw en gedrageu ondergoed en allerlei verplegingsmiddeleu gere geld in bruikleen werden gegeven. De ontvangsten beliepen f 1005.111, waaron der f 390.70 aan jaarlijksche contributiën en uit de bussen langs de huizen f 201,121. Do uitgaven bedroegen f 906.141, zoodat een •saldo in kas bleef van f 98.97. De commissie uit den Kerkeraad blijft den Diakonessenarbeid in de gunst en de liefde van de gemeenteleden aanbevelen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 21 Juli. Aart van de Griend en Maria Johanna van Toor, Gerrit Alarm en Alberlha Johanna van Gasteren. Dirk Hofman en Marie de Lange. Geboren 20 Juli. Arie, zoon van W. de Willigen en A. v. d. Windt, Kortedijh. 22 Juli. Dirkje, dochter van N. van Deventer en A. van Wezel, Broelcioeg. Jan, zoon van N. Verboon en M. van der Spek, Bayer. Hendrikus Johannes, zoon van A. v. d. Zande en W. C. van den Boogert, Schiedamsche weg. Johannes Kornelis, zoon van H. M. Berveling en A. C. de Bruijn, Wühehninastraat. Te Parijs is in don ouderdom van bijna 70 jaar overleden mevrouw Anne Dorothea Busken Huet, geboren Van der Tholl, de weduwe van Coenraad

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2