DIENSTBODE, Heeren Barbiers HALFWAS, GarcfS ïriaalrEe zich nu gereed om zelfstandig de Spanjaarden te Uolguin en te Manzanillo aan te tasten, waartoe hij gisteren mot hot aan breken van den dag op weg zou gaan. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Rechtzaken. Telegrammen. T i s s c li e r ij. Scheepvaart. F i 11 a 111 i e 1. I I a 11 (1 e ADYERTENTIEN. HENDRIK BRAS, Een flinke Bovendien was hij voornemens een proclama tie uit te vaardigen, waarbij aan de Cubaansche vluchtelingen vergund wordt, onder waarborg van zijn bescherming, hun hoeven te betrekken cn den veldarbeid te hervatten. Ook de Philippijnscho opstandelingen maken het den Amerikanen geducht lastig. Hun aanvoerder Aguinaldo heeft geweigerd zich aan het Anierikaansclie gezag te onderwer pen. Ilij ziet het zwakke van zijn positie niet in en wcnscht een Philippijnscho republiek te stichten. Hij heeft een verklaring van onaf hankelijkheid uitgevaardigd; hij hijscht een eigen vlag, en zelfs heeft hij een ministerie ge vormd aan 't hoofd waarvan hij zelf staat. Maar met de andere hoofden van den op stand ligt hij voortdurend overhoop, daar allen ijverzuchtig op hun macht zijn, en ieder voor zich de eerste wil zijn. Zoodoende ondervinden do Amerikanen veel Hst van beu, en zij denken reeds over maatre gelen om zich geheel van de insurgentcn to ontslaan. De Amerikaansche consul te Manza- nillo moet zijn collega to Hongkong verzocht hebben om eens met Aguinaldo tc komen praten. Do correspondent der „Timos" te Cavita zegt nog dab de opstandelingen goed gewapend zijn. Hun gevangenen behandelen zij goed, maar zij verplegen ze slecht en geven hun niet genoeg to eten, schoon daarvoor door do Amerikanen betaald wordt. Ten gevolge van hun oneenigheicl waartoe mede aanleiding schijnt gegeven to hebben de dikwijls met succes bekroonde pogingen der Spanjaarden om leiders van den opstand om te koopen hebben do insurgentcn in den kaat sten tijd cenige malen klop gehad. Het gaat nu spoedig op Manilla los. Tus- schen de hoofdstad en Cavita zijn vijftienhon derd Amerikanen aan land gegaande B o s- tonen de C a 11 a o zijn daarheen gezonden om desnoods de troepen to steunen. De opstande lingen brengen htm geschut in werking tegen Tondo, Santaniesa en Malata, welke laatste plaats door de insurgentcn gebombardeerd wordt. De Spanjaarden moesten reeds hun ver schansingen buiten Malata verlaten. Een gerucht wildo dat do Amerikanen zich hadden meester gemaakt van Wake Island, oos telijk van de Marianne-eilanden. Maar dit ge rucht is niet bevestigd. De expeditie naar Spanje is, naar de minister van marine te Washington heeft verklaard, uit gesteld tot na de verovering van Porto-Rieo. De staatssecretaris van buitcnlandscho zaken Day, met wien president Mc Kin ley zeer be vriend is, moet een sterk tegenstander zijn van uitbreiding van grondgebied, ook wat betreft Porto-Rico. Een gerucht wil dat vier Spanjaarden die op fort Macpherson gevangen zaten, ontvlucht zijn. Admiraal Cervera moet, naar men zegt, beslo ten bobben nog niet naar Spanje terug te kee- ren, maar met zijn zoon, die ook krijgsgevan gene ia, te Annapolis te blijven wonen totdat de vrede gesloten is. ft Waar is Zola? In Brussel, Bazel, Luzern, Arnhem, Kiel, Noorwegen of Parijs? Er zijn er die het er voor houden dab de gezochte zich tc Parijs of in den omtrek van Parijs bevindt; men wil hem zelfs gezien hebben, gezeten in een automobiel, op den grooten weg bij Médan. Hoe het zij, de deurwaarder verkeert nog al tijd in de onmogelijkheid om het bij verstek gewezen vonnis aan den baklaagde in prsoon to beteekenen. Vandaag is de dag der aangekondigde ver rassing. Naar do „Ind, Beige" meedeelt, zou de opzienbarende gebeurtenis, welke rar. Tézénas voorspelde, zijn de arrestatie van don rechter van instructie Bertulus. Het blad verklaart ech ter, na ingewonnen inlichtingen, dit gerucht voor geheel ongegrond; zelfs is er geen sprake van, aan Bertulus de instructie te ontnemen. Hij heeft o. a. in de zaak-Picquard gehoord de generaals de Pellieux, Gonse en de Boisdeffre en den majoor Ravary. De senator graaf de Blois, door de „Siècle" in de quaestie betrokken, maakt thans het vol gende telegram openbaar van zijn collega-sena tor Volland: „Nooit hebt gij aan. de hertogin van Orleans de woorden toegeschreven „Drey fus is onschuldig", maar eenvoudig dat „aan de hoven van Denemarken en Oostenrijk een stroo- ming bestoud ten gunste der revisie." De „Siècle" voegt hieraan toe dat eet ten volle bevestigt wat het blad had gezegd. Het heeft nooitbeweerd de persoonlijke opinie van de hertogin van Orleans weer te geven, maar alleen haar overtuiging dat de hoven van Denemarken en Oostenrijk ten gunste der re visie zijn gestemd. Gemengde Medcdeellngen. De geneeshccren van den hertog van Wales hebben besloten geen operatie te doen. Het blijkt niet of dit wil zeggen dat een operatie onnoodig dan wel clat zij gevaarlijk is. Naar men schijnt te vreczeii zal het been zwak blij ven. Volgens den correspondent der „Times" zijn de onrustwekkende geruchten, die voortdurend de ronde doen over 's Pausen gezondheid, totaal ongegrond. Te Montevideo is een samenzwering ontdekt tegen het leven van Cuostas, den President van JJruguay. Vergadering van Onderwijzers In het arrondissement Schiedam. lieden werd in do bovenzaal van Tivoli te Botterdam dc ICe algemeen» vergadering ge houden van de oudcrwijzersvcreenigiug in het arrondissement Schiedam. De voorzitter, do lieer G. L. Kopper, allen volkom boetende, verheugde zich in 't bijzonder in de betrekkelijk groote opkomst van dames, die hij in het bijzonder een welkom toeriep, do wensch uitsprekende dat de belangstelling ook bij do dames steeds mocht toenemen. Verder deelde spr. mede dat de heer mr. H. Snieengo, lid van de Tweede Kamer, die be loofd had ecnige opmerkingen over den leerplicht ten beste te geven door ongesteldheid verhin derd was te komen. Van de schoolopzieners, do hh. Fabius en rar. do Cock was bericht ontvangen dat zij tot him leedwezen verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Na lezing der notulen, waarin de secretaris ccn kort resumé gaf van de lezing door den heer Korteweg in de vorige vergadering gehouden nl deze vergadering tc houden debat het ge in deez vergadering te houden debat liet ge heugen der leden op te frissehen, werd do re kening over 1897/98 overeenkomstig het rap port der commissie goedgekeurd. Nadat verslag was uitgebracht over den toe stand der arroiidissemcntsbibliotheek, beval do voorzitter deze in de belangstelling van allen aan, rich aanbevelende niededecling te ontvan gen van de werken welke de leden daarin op genomen wonschten te zien. Als zoodanig beval een der leden aan hot werk Hilda van Schuj 'enberg. Do voorzitter erkennende dat een 2oo belang rijk werk dat in drie talen tegelijk werd over gezet in deze bibliotheek niet mocht ontbreken, beloofde dat het zou worden aangeschaft. Uit het hierop uitgebrachte jaarverslag bleek c.at de vereeuiguig, die door do opheffing der afdeelingen een belangrijke wijziging had onder gaan, thans wedei in bloei toenam en 134 leden telde. Do voorzitter beval de vcreenïging in aller belangstelling ran. Ingekomen was nog een schrijven van don heer W. E. Bybau, gewezen schoolopziener en cud-voorzitter der vereoniging waarin deze dank betuigde voor zijn benoeming tot eerelid en ver zekering gaf van zijn warmo belangstelling voor di vcreeniging. Daarna werd gelegenheid gegeven tot debat naar aanleiding van hot onderwerp in do vorige vergadering door den hoer W. Korteweg inge leid „Eenheid in spelling op de lagere school". De stellingen hierbij ontwikkeld waren: a. Het onderwijs in de spelling behoort nog gegeven to worden naar De Vries en Te Winkel. b. De moeilijkheden behooren tot een mini mum te worden teruggebracht. c. Eenheid in spelling kan. alleen de noodige vastheid geven. Het eerst was het woord aan den heer Ker- del, die zich een voorstander betuigde van Kollewijn. Hij bestreed den heer Korteweg, waar deze weigerde het stelsel aan te nemen cmdat liet niet geheel aan zijne weuschen vol doet. De inleider toch had zelf gezegd dat waar men het meerdere niet krijgen kan men het min dere maar voor lief moet nemen. Vooral ver eenvoudiging in de verbuiging is wenschelijk. De heer Korteweg repliceerde dat hij wel geen bewonderaar is van De dries en Te Win kel, maar toch om de eenheid te bevorderen, deze voorloopig zal moeten blijven volgen. De voorzitter heeft ook bezwaren tegen de spelling van De Vries en Te Winkel en gelooft ook dat er spoedig een andere spelling zal moeten ko men, maar voor het oogenblik dient men die van De Vries en Te Winkel toch te behouden. Wordt vervolgd.) Bij Kon. besluit is, ter zake van zijn gedrag bij de gevechten nabij Lam Koenjit en Biloel (Atjeli) op 8 April 1896 de officier van gez. 2e ki. van het leger in Ned.-Indië L. A. Demmers alsnog benoemd tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde. Blijkens cene annonce in dit blad, roept de Feestcommissie hier ter stede vereenigingen, ge zelschappen en particulieren, die deel wensclien te nemen aan den optocht op 3 September op, om zich daartoe aanstaanden Maandagavond cm half negen in do St. Joris Doelen op te geven. Naar wij vernemen zal de Ckr. Zangvereeni- ging „Hosanna" met medewerking van een kin derkoor, alhier op Maandag 29 Augustus a.s. in de Officieren-Vereeniging een volksconcert geven. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Roermond J, P. Heiligers te Winterswijk. Er was gisterenavond, niettegenstaande den gudsenden regen, ten huize van mevrouw Hugen- holtz een ware stormloop van meisjes, die ge bruik wenschten te maken van de gelegenheid haar geboden, om voor den geringen prijs van 25 cents de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid in den Haag te gaan bezich tigen. Behalve mevr. Hugenhollz hebben de dames J. M. Aaltsz, L. Maas, M. Odé, E. Ten- geler-Sander en N. van de Ven zich bereid verklaard ieder twee clubjes van ongeveer 10 meisjes te begeleiden. AUe meisjes, die zich gisterenavond hebben aangemeld, 128 in getal, kunnen meegaan, en moeten zich Zondagavond, 24 Juli, te 8 uur nog eens bij mevr. Hugenholtz vervoegen, om te hooien op welken dag, in welke week, met welken trein en met welke begeleidster zij den tocht zullen aanvaarden. Een eigenaardige bij zonderheid is dat de beschikbare som juist toe reikend is voor het aantal meisjes dat zich heeft aangemeld, zoodat er geen meer mee kan gaan, tenzij een milde hand de beschikbare som zou wensclien te vergrooten. Te Hillesluis is een oplichter aangehouden, i. nog wat straf op zijn kerfstok had hem door den kantonrechter hier ter stede opgelegd. Wegens plaatsgebrek moeten wij een aan den gemeenteraad gezonden adres, waarvan ons opname verzocht was, tot Maandag laten liggen. Bij den te Rotterdam thans gehouden wor dende schietwedstrijd werd door onzen stadge noot, de heer A. van der Griend met 106 punten een prijs gewonnen in den vaste-baan-wedstrijd, terwijl de heer K. J. van Leeuwen prijzen wou in den recordwedstrjjd (flobert) en den eere- wedstiijd (flobert). Het 6-jarig dochtertje van Don alhier ge raakte op de Hoogstraat nabij de Breede Havensteeg onder een meel wagen, waardoor zij het achterwiel over den linkerarm kreeg. Het kind werd bij den heer T. v. d. Plaat ingedragen, wiens huishoudster het eerste ver band legde, waarna het naar huis werd over gebracht. De voerman had in deze geen schuld. Hedenmorgen om' 7 Va uur arriveerde in de haven alhier het uit zee komende loggerscliip VI a ar dingen 120, schipper J. Bot, met gemis van een 16-jarigen jongen uit Terschel ling, die op zee over boord was gevallen. Om Vlaarding'd ingezetenen niet te verontrusten, had de schipper de vaantjes niet gestreken, dan nadat hij het ongeval en de herkomst van den jongen had bekend gemaakt. Gisterenavond omstreeks 8 uur werd het 5-jarig meisje van den verversknecht Both, op de Markt alhier, door het onbesuisd rijden van een melkwagen uit Ylaardinger-Ambacht, om vergereden. Het kind werd door het paard getroffen, zoodat het aan het achterhoofd en achter het linkeroor een diepe wond bekwam, terwijl het wiel van den wagen den arm bezeerde. Bij den heer D. Verdoes, waar het kind moer dood dan levend werd binnengedragen, werd aan het kind door een spoedig ter hulp geroepen geneesheer hulp verleend. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 Juli. Anthonius Hendrikus, zoon van J. G. Seesink en C. A. Voogd, Am. JELoogvl.straat. Nadat het getuigenverhoor gisteren den geheelcn dag in beslaggenomen had welk verboor verschil lende aanwijzingen deed ten opzichte, van bekl's vreemde gedragslijn was heden het Ia SI. bij monde van Mr. Enderlcin aan het woord, die uit de aan wijzingen het wettig on overtuigend bewijs trok dat beklaagde Merkelbach opzettelijk en wel om geldelijke redenen ter verkrijging der assnrantiepenningen do brand gesticht had en requireerdo 8 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. E. S. Hollander, wees er op dat door een toevaligen loop van omstandigheden, eensdeels het gevolg van M.'s vreemde handelingen voor een gehuwd man, hem oppervlakkig als den dader doen aanwijzen. De verdediger bewees nit de stukken dat beklaagde niet geringe eigendommen bezit die een brandstich ting ter wille der assurantiepenningen onwaarschijn lijk maken. Mr. Hollander vroeg vrijspraak, mocht de rechtbank beklaagde schuldig vinden dan vroeg pleiter krank zinnigverklaring, daar de dader, van bekl. dan niet die van een normaal wenseh was geweest. Uitspraak Vrijdag a.s. •WASHINGTON, 23 Juli. Hobson deelde den minister Long mede dat do Spaansche oor logsschepen Roina Mercedes, Maria Teresa en waarschijnlijk ook de C r i s t o- balColon behouden kunnen worden. Aan het verzoek van den Spaanschen minister van oor log, dat de gevangenen uit Santiago geland zul len worden 'te Vigo, Santander en Coruima zal voldaan worden. NEW-YORK, 23 Juli. De „World" deelt mede, dat zij die zonder succes zicli aangeboden hebben om de gevangenen van Santiago te ver voeren, liet voornemen hebben do vernietiging te vragen van het contract met de Spaansche Transatlantische Maatschappij, op grond dat de helft van den prijs in de Spaansche schab- lust zal vloeien en dat de Vereenigde Staten op die manier Spaansche oorlogsschepen vrijlaten uit de blokkade. MADRID, 23 Juli. Volgens een telegram uit Hongkong hebben de opstandelingen Manilla aangevallen. Zij werden teruggedrdeven met een verlies van 500 man, terwijl 50 Spanjaar den gewond of gedood werden. Een tweede aanval bleef eveneens zonder ge- volg. meen in een gunstige stemming, vooral voor Spanje. Amerik, sporen bewogen zich op vorige koersen, terwijl er weinig of niets omging. Nationale staatsfondsen onveranderd. Buitenl. soorten mecrendeels Vb a 1 pet. williger. Hooger waren Tabaksaandeelen 1 a 5, Amer. vaart i/g. Java Petr. 4. Euim )/2. Palembang s/4. Kediri 2. Barge 1/2- Soemalata 0. Krasnapolsky 5. Kaïnyschet 2. Transvalia ï/a- Lager waren Dordtschc Petr. 1. Koninkl. Petr. 5. North West. Hyp. Cert. 3/8. Madjokerto i/«. Binnen!, sporen voor 4 pet. Zuid-Afrik, spoor 3 hooger. Russische sporen prijshoudend. Amerikaansche lusteloos. NIET OFFICIEEL. Bondisberg 1021/2. Holl. Elcctr. 99TB/ie- Java B 162. Oost Ind. Expl. 122, 123. Gulff Shares 16 3/a. Voorschotbank XOOi/.j. 4Denver Rio 10-1 ij4, s;4. SLOTKOERSEN. Kon, Mij. Expl. Petxbr. aand. 439. Mij. Moeara Enim do. 1331/2 - VLAARDINGEN, 22 Juli. Van de haringvisscherij zijn binnengekomen: TL 188 Zuidholland I, Jb. v. d. Velde, met 2G6 ton pekelharing, 23 Juli. VL 177 Magneet, J. Bekkcr, met 196 ton pekelharing; VL 181 Dina, F. de Haas, met 308 ton pekelharingVL 144 AuroraJb. Blenk, met 252 ton pekelharing; VL 142 Arie en Frans. J. v. Noord, met 294 ton pekelharing; TL 102 Jacobus Uenrims, A.de Iiond, met 252 ton pekelharing; VL 120 Rendorp, J. Bos Sr., met 196 ton pekelharing; VL 151 Nestor L, B v. Hoeren, met 336 ton pekelharing; AT TV 14, met 160 kantjes pekelharing. 22 Juli. In zee ter haringvisscherij: TL 178 Mille- gondaJ, v. d. Ster; K JV 78 Moed en Vertrouwen, C. Haasnoot; 23 Juli. VL 135 Nijverheid If Albert Verlieij; VL 40 Slikkerveer II, 1*. Witzenburg: Vlo 37 Nieuwe Maas I, C. den Boogert Sr.; VL 32 Zeemanshoop, II. Woensdregt; VL 118 KikA. v. Leeningen; VL 12 Gendriugen, C. Stosm Jz.VL 20 Anthonie, Abr. Brons; VL 154 Franciscus, II. Prins; VL 73 Flevo 1 D. v. Zanten; TL 131 Flevo II, J. Schouten VL 122 De Hoop, J. 1. d. Velden; SCH 339 Robbert ff. Capps, D. BeekhuizenSCH 334 Visscherswoning, K. v. Alewijn; SCH 119 Arie en Daniël, K. Ammeraal SCIf 357 TransvaalM. Mos. lieden geen afslag. KRALINGSCI1E VEER, 23 Juli. Hedenmorgen wer den aan de markt alhier aangevoerd 12 groote zalmen, f 1.10 a f1.20, 264 kleine zalmen, f0.90 a f1.en 62 St-Jacobsza!men f0.95 a fl.10 ;,cr l/2 K.G. Overzicht van de Beurs van den dag. Buitenl. staatsfondsen verkeerden over het alge- SC1IIEDAM, 23 Juli. Aangekomens.s. Gustaf-F- Falckkapt. C. A. Assmundson, van Pernau geladen met 154.418 kilo rogge en 2C9.548 kilo gerst. Vertrokken: Jadvigakapt. J. Kraukle, naar Rotterdam om steenkolen te laden voor Gefle. SCHIEDAM, 23 Juli. Aangekomen van Peterhaed s s. Rroolc, kapt. J. Tonsen, met haring. SCHIEDAM, 23 Jnll 1898. ROGGEzonder handel. GERSTzonder handel. MAISzonder handel. SPOELING: f0.80. MOUTWIJN: Not. van de Makelaars f8.25. per HL. Ct. Stemming: willig. JENEVER, f 12.25 per HL. Amst. proef f 13.75 1 zonder fust en zonder belasting. MOUTWIJN: Not. Brandersbond f 8 a f Si/.;. SPIRITUS: f 151/i a f 16. AMSTERDAM, 23 Juli. Rogge op levering weinig veranderd; per October f 118, 119, 118; per Maart f 117, 116. ROTTERDAM, 23 Juli. Rogge op termijn: per Oct. f116, f117, per Maart 1899 f117, f118. Tarwe op termijn: per Nov. ff DELFT, 22 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 55 stapels kaas, wegende te zainen 20G37 kilo. Prijs f 20 a f25.per 100 kilo. MAASSLUIS, 22 Juii Kaasmaikt. Aangevoerd 30 stapels kaas wegende te zamen 11827 kilo. Prijs 21 a 26 cents per kilo. Handel matig. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van ruim 65 jaar. Uit aller naam. Wed. H. BRAS— Verveen. Schiedam, 22 Juli 1898. Gevraagd te Rotterdam tegen Augustus, in een klein gezin, een fatsoenlijke P. G., van goede getuigen voorzien. Brieven met opgaaf onder motto Dienstbode aan het Bur. van dit blad. Terstond gevraagd goed ëCHEK ES hoofdvereischte. Loon naar bekwaamheid. AdresBureau van dit Blad.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2