BINNENLAND. G.Stct.") Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. ■wegen. "Weer anderen zeggen dat do redacteur van hei „Petit Journal" zich slechts verbeeld heeft dat Zola te Vemenil was. Van de opzienbare gebeurtenis die togen Za terdag was aangekondigd, ia niets gebleken. De „Siècle" zal gerechtelijk vervolgd worden, omdat het blad Du Paly de Clam heeft aangewe zen als de hoogo officier, die als medeplichtige van Esterliazy zou vervolgd worden. Volgens sommigen zou do „Siècle" dezo ont hulling hebben gedaan, omdat, Cav;ugn;ie de arrestatie van Du Paty had belet. Niettemin blijven de voorstanders eener revisie volhouden, dat dc rechter van instructie Bertulus den ko lonel zal doen in hechtenis nemen. Millcvoye heeft nu reeds aan Brisson kennis gegeven dat hij, zoodra de Kamer bijeenkomt, do regecring zal inlerpellecreu over dc wette lijke maatregelen die zij denkt te nemen of aan do Kamer voor to stellen om het „syndicaat van heb verraad" te straffen. Gemengde Mcdtedeellngcn. Vorst Eerdinand van Bulgarije heeft van kei zer Nicolaas van Rusland de St. Andreasorde gekregen; de vorstin werd in do orde van Sf. Katteenne verheven. Uit Shanghaï worden ernstige onlusten W richt te Chaug-Shu-Kiang-Si, zestig mijlen ten Zuiden van Nanking. Do Chincezen hebben daar zeudingsposten vernield. De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad dat nabij Buluwago petroleumbronnen zijn ontdekt. De Koninginnen. Vrijdagmiddag te 3 uur, hebben de Konin ginnen op hot koninklijk paleis to Soestdijk den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de We tering, in particuliere audiëntie ontvangen. Inliuhliglngsfeesten. Do minister van oorlog heeft machtiging ver leend om 2000 man infanterie ter beschikking to stollen als bijstand van de politie bij dc in komst enz. van H. M. do Koningin te Amster dam. Behalve het 7e reg. infanterie in garnizoen te Amsterdam zullen nog do volgende detachemen ten worden verstrektgrenadiers en jagers 18 officieren en 440 minderen, 3e bat. 4c reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minderen, 4c reg. inf. te Leiden 4 officieren en 150 minderen, le bat. 7o rog. inf. te Hoorn 4 officieren en 174 minderen, 5o bat. 7c reg. inf. to Naarden 9 offi cieren en 300 minderen. Bovendien zal tegenwoordig zijn de konink lijke kapel van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziekkorpsen van heb 4e en 7o reg. infanterie. Uitgezonderd het detachement van het reg. grenadiers en jagers, dab op 8 September naar den Haag terugkeert, verlaten alle detachemen ten op 6 September do hoofdstad; zij komen alle aldaar aan op 3 September. m Thans is beslist en zeker, dat hij de aanvaar ding der regeering door H. M. koningin Wil- holmina do voorstelling door do stad Amster dam H. M. aan te bieden, zal bestaan uit H, J. Schimmel's „Oranje en Nederland", met apo theose en toepasselijk slotgedicht. De décors voor de apotheose worden gcscliilderd door den peLatrc-déeoratem- Dubosq. Atjeh. Aan het „Hbld." wordt uit Batavia geseind „Gister-middag zijn twee compagnieën infan terie onder majoor C. A. de Jongh en zes bri gades marechaussees ingescheept om over Lam Toba een tocht te maken van een week naar Krocng Raja, met het doel om daar den vijand te verdrijven." De bedoeling van het telegram is zeker dat deze inscheping plaats had le Oleh-leh. Tentoonstelling Tan Vrouwenarbeid. Do jury in do pharmacie-prijsvraag der Ten toonstelling van Vrouwenarbeid heeft gisteren voor een inzending van pastilles, gecomprimeer de tabletten en koekjes, met een duidelijke be- schrijvingswijze, bekroond mej. J. E. van Wit- eenburg, te 's-Gravenhage. Geen der inzendingen van. een voorschrift voor de kleinste pillen, bevattende de grootste hovecllieden van in de prijsvraag speciaal aan gewezen geneesmiddelen, werd een bekroning waardig gekeurd. Do mededinging stond alleen open voor vrou welijke apothekersbedienden in Nederland. De jury bestaat uit de hoeren prof. dr. II. Wefers Bettink, L. van Itallie on G. B. Schmidt en de dames A. Grutterink en G. Jongbloed. Nederlandsclie Sclintterijkailerbond. Gisteren om kwart vóór 12 vereenigden zich de deelnemers aan de algemoene vergadering van den Ned. Schutterijkadorbond te Nijmegen hij de Sociëteit „do Verecniging", vanwaar eeno militaire wandeling werd gemaakt door de voor naamste straten van Nijmegen, voorafgegaan door het muziekkorps der Koloniale Reserve. Om half één had do officieele ontvangst plaats ten Stad huize, waar do heeren officieren, hot hoofdbestuur en de afgevaardigden door 33. en W, werden verwelkomd en hun. do eerewijn werd aangeboden. Om twee uur werd de 13e jaarlijksche alge- meene vergadering geopend, terwijl om drie uur een concert op het Valkenhof werd gegeven, en om half acht nog een concert plaats had van do dienstdoende Schutterij te Zwolle in de So ciëteit „de Vereeniging", De gewone, audiëntie van den minister van Justitie zal deze week niet plaats hebben. De gewone audiünte van den minister van Oorlog zal dezo week niet plaats hebben. Do Nederlaudsohe regeering zal, naar wij ver nemen, op het internationaal congres tot be strijding der tuberculose to Parijs vertegenwoor digd worden door dr. W. P. Ruysch, adviseur aan het ministerie van binncnlandsche zaken. Naar wij vernemen, is het eerste gedeelte van het rapport, dat do staatscommissie betreffende de verontreiniging van wateren in het rijk den 16 Maart aan II. M. do Koningin-Regentes uit bracht, om nadere inlichtingen en advies aan de commissie teruggezonden. Inmiddels is overgegaan tot een gedeeltelijke toepassing van een der maatregelen, door de staatscommissie aanbevolen. Blijkens een bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegraphie ontvangen bericht is het stoomschip llecca, 25 Mei op zijne reis van Calcutta naar Rangoon vergaan, en zijn allo aan boord zijnde brievenmalen verloren geraakt. Onder dezo bevindt zich do post voor Atjeh en de Oostkust, van Sumatra, welke op 5 en 6 Mei jl. uit Nederland verzonden is. Blijkens ecu telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-lndië, van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 102,000 pikols. („Stct.") Do zomervergadering van don Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland zal in do tweede helft van September gehouden worden. De „Staats-Courant" bevat een Kon. Besluit, waarbij voor de gemeente Zutphon wordt opge richt een Kamer van Arbeid voor de bouw vakken. Te Amsterdam is vacant do betrekking van directeur der Bank van Leening. Salaris f 3000 a ƒ4000. Vacant is voorts do betrekking van tweede geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Medemblik. Salaris f 2000. Zie do „Staatscou rant" no. 171. Tot directeur der gasfabriek te Almelo is be noemd de heer G. Daams, directeur te Assen. Het hoofdbestuur van den Anti-dienstvervan- gingsbond is voornemens 2 Augustus, den dag van zijne opheffing, te vieren mot een gemeen- schappolijken maaltijd zijner leden, tot welk diner do ministers zullen worden uitgonoodigd. Naar do „Herv." meldt, zal bij golegenheid van den a.s. Protestantendag to Arnhem prof. De Louter als eere-voondtter en do lieer P. H. Hugenholtz Jr. van Amsterdam als feestrede naar optreden. OVERSCHIE, 25 Juli. De volksspelen, die op 7 September a.s alhier zullen gehouden wordeu be staan in: ringrijden met losse paarden, ringrijden met tilbury's, mastklimmen, sprietloopen, tonsteken, hardloopen en zakloopen, waarvoor verschillende fraaie prijzen worden uitgeloofd. Jongelieden boven 16 jaar, die er aan wenschen deel te nemen, kunnen zich vóór of op 15 Augustus aanmelden bij de heeren P. S. Hack, L. Hooger- brugge en II. G. Biesthorsf, leden der feestcommissie. KETHEL EN SP ALAND, 25 Juli. De gemeen teraad zal een vergadering houden op Woensdag e k„ 's morgens om 11 uren- KETHEL EN SPALAND, 25 Juli. In een der grootste behoeften ia thans voorzien. De waterleiding is gereed en, wat het voornaamste is, zij levert uitstokend en zeer zuiver gefiltreerd water. Den heer J. J. Yerspeeck, lid van den raad, die het initiatief tot deze leiding genomen heeft en zelf als ingenieur bij de uitvoering van dit werk is opgetreden, komt alle mogelijke lof too voor de moeite en opofferingen die hij zich zoo belangeloos getroost heeft in het belang" en voor het welzijn zijner medeburgers. Woensdag a. s. zal de gemeente de Kethelsehe drinkwaterleiding aanvaarden. KETHEL EN SPALAND, 25 Juli. Er komen hier vrij veel gevallen van mazelen voor. Heden morgen waren reeds dertien aangiften gedaan. KETHEL EN SPALAND, 25 Juli. Hedenmorgen kwam een metselaar, werkzaam aan de woning van N. D„ tot de ervaring dat er gereedschap uit zijn daar liggende gcreedschapzak verdwenen was. Hij gaf van zijn bevinding direct kennis aan den bur gemeester die dadelijk een onderzoek heeft ingesteld. De gemeente-veldwachter Groen en de rijksveld- ter Didierzijn dientengevolge de vermoedelijke daders achterna gegaan. Bij Kon. Besluit is: lo. aan den off. van adm. 2e kl. E. A. 0. Vcrvooren vergunning verleend tot het in Oost-Indië waarnemen van ecne particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non- activiteitstraktement en zonder opklimming in do ranglijst 2o. bevorderd tot off. van adm. 2ekl.deadj.-adm. H. D. Rubenkoning. Bij Kon. Besluit is: lo. benoemd bij het wapen der artillerie, tot kapt. bij het le reg. vest.-art. de eerste-luit. W. C. baron Roêll, van het 2e reg. veld-art. en 2o- op zijne aanvrage, op non-act. gesteld, de kapt. L. van de Velde, van het 3de reg. vest.-art. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 8o reg., tot kapt. de eerstc-lnit. J. J. M, A. Hommers, van het 2e reg. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rcs.-tweede-luit. hij hot wapen der inf. ec wel hij het 5creg.inf.de vaandrig S. J. L. II. van Schaik, van genoemd korps. Bij Ivon. Besluit is de heer II. L. Oort, em.-pred. te 's-Gravenhagc, op zijn verzoek eervol ontslagen uit zijne betrekking van president der commissie van zaken Protestantsche kerken in Neaerlandsch- Oost en West-Indié, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Men verzoekt ons opname van het volgende adres, hetwelk verzonden is: j Aan I dc Edelachtbare Heeren Burgemeester f en Weihouders der Gemeente Schiedam, f Edelachtbare Heeren Naar aanleiding der oproeping tot plaats vervangend hoofd in de sSchiedamsehe Courant" van 13 Juli '98, ter vervulling van de bestaande vacature aan de 2e Openbare Tusschenschool, hoofd J. v. d. Hout, vvenschen ondergeteekenden het volgende onder uw aandacht te brengen Dat zij, hoewel bevoegd, niet naar genoemde betrekking solliciteeren. Dat hun niet solliciteeren gegrond is op het feit, dat een paar maanden geleden al voor bereidende maatregelen zijn getroffen, een be paald persoon die betrekking te verzekeren. (Ziet de onweersproken artikelen in »De Bode" van 16 en 30 April, 7 en 21 Mei '98. Dat de benoeming van hun collega (den naam laten wjj hier weg, red. ïSchied. Ct.") als no. 1 der te volgen voordracht aangeduid, hun genoegen zal doen ter wille vaD den per soon. Dat genoemde collega evenwel het jongst in jaren en het kortst in het bezit der bevoegd heid is. Dat op hun vlijt, ijver en bekwaamheid, ge durende de jaren, in dienst der gemeente door gebracht, nooit aanmerkingen zijn gemaakt. Dat zij om die redenen en volgens hun eigen overtuiging niet beloond behooren te worden naar een anderen maatstaf dan een jonger collega. Dat zich nimmer buitengewone talenten in dien jonger collega hebben geopenbaard, welke een liooger belooning zouden motiveeren. Dat zij dientengevolge de aandacht van Uw College vestigen op deze eenvoudige reehtvaar- digheids-quaestie en U orn een billjjke oplossing verzoeken. Zij hebben de eer te zijn Edelachtbare Heeren, Met de meeste hoogachting, Uw dienstw. dienaren, G. v. d. Most, Onderwijzer a/d. 3de openb. kostel. school. J. Valkenburg, Onderwijzer a/d. 2de openb. Tusschenschool. J. D. v. Roon, Onderwijzer a/d. 2de openb. Tusschenschool. Schiedam, 18 Juli '98. Bij de politie alhier meldden zich gisteren aan twee personen, vreemdelingen, die opgaven geen middelen van bestaan te hebben. Zij zijn beden naar Rotterdam getransporteerd om over de grenzen van het rijk te worden gebracht Tot onderwijzer aan de Chr. School aan de Broersvest alhier, is benoemd de heer B. BaDgma te Rotterdam. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Voorschoten is benoemd mej. Ch. W. van Vooren, alhier. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de hoofdakte is geslaagd onze stadgenoot de heer J. Bras. Het diploma van heb hoofdbestuur der Na tionale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid (ou der het motto „de trouwe hulpe der huisvrou- wo") voor dienstboden die geruimen tijd bij een en dezelfde familie in dienst zijn, is ook uit gereikt aan Elisabeth Oosthoom, sedert 54 jaar dienstbode bij de familie van Pinxteren, Dam, en aan Anna Hanzelaar, sedert 13 jaar dienst bode bij do familie BoumanNolet, Hoog straat alhier. („N. S. Ct") In het laatst verschenen nummer van „Onze Kling" wordt medegedeeld dat de drukkerij van liet blad, voorloopig ten name van den heer M. C. M. de Groot staande doch door een syn dicaat van kapitalisten opgericht, weldra zal heetende naamlooze vennootschap „de Een dracht". Dezer dagen zijn de ontwerp-statuten dezer vennootschap verschenen, waaraan „O. K." do volgende hoofdbepalingen ontleent. Door de algemeene vergadering zullen „Sta tuten van den arbeid" worden vastgesteld, de werklieden gehoord- Daarin zullen him rechten en verplichtingen worden omschreven, zoodat willekeur zooveel mogelijk zal zijn uitgesloten. De vast© werklieden worden gehoord bij de aanstelling of het ontslag van een vast werk man. Voor rente en risico-premie (kapitaalsloon) genieten de aandeelhouders van de winst 5% op het gestori o kapitaal. Van het overschot gaat 10% in een reservefonds20% komt aan de groot© afnemers (die boven f 50) naar even redigheid van het bedrag hunner afname; de andere 70% wordt verdeeld onder de aandeel houders en de werklieden in verhouding van heb door ieder genoten loon. Valt bijv. 10% op dat loon uit te keeren, dan krijgt de aandeelhouder van f 1000,behalve do bovengenoemde f 50.loon nog 10% van. dit laatste dus totaal 55.of 5.5%en een werkman, die f 500. loon heeft genoten, eveneens 10% hierop of f 50.—. De afnemers en werklieden krijgen hun uit- keering echter niet in geld, doch in aandeelen der vennootschap. Zijn deze alle geplaatst, dan worden do geplaatste aandeelen achtereenvol gens afgelost met de behaalde overwinst en uit gekeerd aan de rechthebbenden op die winst, dus de afnemers en werklieden. Zijn de aandee- len aldus afgelost, dan begint een tweede aflos sing op dezelfde wijze en zoo steeds voort. Zoo doende worden de afnemers en werklieden lang zamerhand zelf de aandeelhouders der onderne ming. dus de eigenaars der productie-middelen en ontstaat in die kleine gemeenschap de grootst denkbare solidariteit van belangen. De directeur en de commissarissen worden, gelijk de wet voorschrijft, door de aandeelhou ders benoemd, doch overigens geheel als vaste werklieden beschouwd ook ten opzichte der winstverdeoling. Gisteravond te 8 uur viel de 8-jarige Befje Hoenderkamp in de Schie, doordat zij van den kant op een daar liggende schuit wilde springen. Door een paar jongens werd zij gelukkig spoedig weder op het droge gebracht, waarna zij naar de ouderlijke woning in de Kreupel- straat werd gebracht. Terwijl een met hout beladen wagen der firma Van der Eist Sc Co. den Rotterdamschen dijk langs reed kwam de stoomtram aan. Het paard voor den houtwagen schrikte en week achteruit, met het gevolg dat paard en wagen voor het erf van den heer Waalwijk van Doorn den dijk afvielen. Bijzonder gelukkig is dit ongeval afgeloopen, daar slechts het lemoen van den wagen is gebroken, terwijl van een woning het kozijn werd beschadigd. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 23 Juli. Notaris: W. J. A. Roldanüs. Een winkel- en woonhuis met pakhuis of schuur, afzonderlijke bovenwoning, gang, open plaatsen en erven, aan het Broersveld nrs. 44, 16, 18 en *182, kadaster sectie B nrs. 2245 en 2246, groot 84 centiaren, in veiling 13060. Drie huizen en erven, achter het vorige perc. en uitkomende aan het Broersveld nrs. 48', 48J en 48®, kadaster sectie B nrs. 2247, 2248 pn 2249, groot 72 centiaren, in veiling 1. f 510, 2. f540, en 3. f520. Gecombineerd verkocht voor f4830. Een huis en erve aan het Broersveld, naast het eerste perceel, nr. 12, kadaster sectie B nr. 69, groot 20 centiaren, in veiling f520, verkocht voor f520. Een winkel- en woonhuis en erve, aan het Broersveld naast het vorige perceel, nr. 40, kadaster sectie B nr. 2834, groot 27 centiaren, in veiling f 4720, niet verkocht. Een huis met open grond en erve, aan de Bakkerstraat no. 2141, kadaster sectie L nr. 163, groot 79 centiaren, in veiling f730, ver kocht voor f750. Notaris: nor. H. M. C. Poortman. Een koperslagerswerkplaats en erve aan de Prinsensteeg no. 8 en uitkomende Achter de Teerstoof, kad. A 237 en 238, groot 62 vierk. ellen, in veiling f920, verkocht voor f 1070. Een woonhuis en erve met open plaats aan voormelde Prinsensteeg nr. 6 en uitkomende als voren, kad. A 236, groot 56 vierk. ellen, in veiling f 1060, daarvoor verkocht. Een woonhuis, in drie gedeelten bewoond, met erve en open plaatsen aan de Noordmolen straat no. 60, kad. A 1061, groot 110 vierk. ellen, in veiling f 1425, verkocht voor f1455. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Juli. Johannes, zoon van W. Koorengevel en J. Noordhoek, Broersvest, Franciseus Willebrordus, zoon van J. F. W. Stevens en J. H. Melchers, Nieuwe Haven. 22 Juli. Willemina Jacoba, dochter van K, van Gogh en W. J. Wanna, llendrinadraat Overleden 22 Juli. Hendrik Bras, oud 65 jaar, Lange Singelstraat. Gerrit van den Tempel, oud 28 jaar, Villastraat. Cornelis Sneepels, oud 69 jaar, Botterd. dijk. 23 Juli. Johanna Maria Ludewina van Baarle, oud 3 maanden, Laan. Willem Verboom, oud 21 jaar, Stationstraat. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten niet meer jaarlijksch, doch voor elke Gemeente om het andere jaar zal plaats hebben; dat voor dezo Gemeente d© herijk is bepaald op 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 en 12 Aug. a.s., des vóórmiddags van. 91 tot 12 en des na-mid dags van 121 tot 3 uur, in het voormalig tele graafkantoor aan de Hoflaan alhier. Aan C. A. Kuipers is vergunning verleend tot oprichting van een herstelplaats voor stoom- en andere werktuigen, met stoomvermogen, aan de Bleekstraat, in het perceel Wijk G nr. 155. Voor de betrekking van Vader en Moeder in het diakoniehuis der Hervormde kerk alhier worden tegen 1 Aug. sollicitanten opgeroepen. Daarvoor kunnen alleen in aanmerking komen gehuwde lieden, lidmaten van de Ned. Herv. kerk, geen kinderen tot hun last hebbende, van goede getuigschriften voorzien, op een salaris van f 225, vrij woning en kost, vuur en licht en vrije geneeskundige behandeling.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2