"stadsnieuws. BINNENLAND. "Colonne van kolonel van Heutsz maakte een vijfdaagschcn tocht van Kdi over liagoli, Djolok. Semantoh en Simpang Olim tot Djamboe Ajer. Geen schot gevallen. Alle hoofden meldden zich aan. Troepen Segliwaarts terug. Colonne van overste Willems deed een vierdaagschen tocht van Segli over Kemala, Tjot Moeroeng) Glé Siblah, Jieureunoen en Reuëng-Reuëng naar Gigiëng. Vijand, die zware verliezen leed, heeft 33 dooden achtergelaten. Onzerzijds 2G militairen beneden den rang van officier gewond," heb de zonder mijn machtiging door het svrnli- caat aangeplakte affches doen afscheuren"; ik zal evenzoo handelen met al wat op de gewijsde zaak betrekking heelt of van dien aard is dat het de publieke orde verstoort." Officieus lijkt een bericht aan de ..Kölu. Zlg." uit Berlijn, waarin Bjornsterne Björnson's be wering omtrent de door den Duitschcn rijkskan selier uitgesproken overtuiging van Drcvfus' on schuld geheel verzonnen wordt genoemd. Sommige Fransehe bladen spreken over den geheimzinnige!! dood" van den heer Chaulin- Servinière. oud-afgevaardigde en raadsheer te Mayenue, die dood gevonden is in een te Parijs aangekomen trein. Volgens enkele bladen o. a. de „Patrio", is Chaulin niet plotseling gestor ven, maar zou zijn lijk op den weg zijn gevon den; een deel van liet Kcluuun was door een trein verbrijzeld. Waarom men nu dit sterfgeval bespreekt Omdat de heer Chaulin-Serviuière een intiem vriend was van kapitein Lebrun-Renauld, den man van Drcvfus' zgn. bekentenis, en deze offi cier zou den overledene vertrouwelijke mededee- lingen hebben gedaan ten opzichte dier beken tenis. Gemengde mcdcdcclingen. De graaf-regent van Lippe beeft nog geen ver toog ingediend bij den Bondsraad, zooals som mige bladen beweerden, maar hij heeft zich wel tut de vorsten of de regeeringen der bondsstaten gewend in zake het conflict met keizer Wilhelm. De Fransehe bladen bespreken de wanorde lijkheden te Lyon, waar Duitsche en Hougaar- sche pelgrims naar Lourdes door het volk wer den aangevallen onder geschreeuw van „Weg met de Teutouen". Ook de Magyaren werden voor Teutouen" aangezien en als zoodanig be jegend. De consul van Oostenrijk-Hongnrije heeft een rapport over de zaak ingediend bij zijn regee ring- Keizer Frans Jozef heeft te Ischl graaf Thun ten gelioore ontvangende keizer confereerde lang met zijn minister-president. Men denkt dat graaf Thun op schorsing der grondwet cn toe passing van artikel 14 regeeren zonder mede werking van den Rijksraad aandringt. Volgens geruchten zal baron Banffy, de H011- gaarsche premier, weldra zijn onslag aanbieden, maar hein zou worden opgedragen het Hongaar- Echo Kabinet te reconstitueeren. Gisteren is cr een Engelscli Blauwboek ver schenen over de Brusselsche suikerconferentie. In de provincie Napels is thans ook de staat van beleg opgeheven. De laatste berichten uit Arabië spreken van totale anarchie in Yemen. De Chineesche regeering heeft het Japansche gouvernement doen weten dat zij aan Japan niet de concessies kon doen in de open haven die het aan de Europeesche mogendheden in de verdraghaven heeft gedaan. Japan heeft die verklaring aanvaard en blijft een verzoeningsgezinde houding bewaren. Een hevige aardschok heeft te Concepcion (Chili) en te Salpauano verscheiden huizen ver nield en vele beschadigd. Inlinldigingsfeesten. Omtrent de Inhuldigingsfeesten te 's-Graven- hage wordt gemeld Tot bijwoning van de plechtigheid in de Groote Kerk op 9 September en van den gala- kunstavond op 10 September zullen behoudens enkele uitzonderingen, alleen aan autoriteiten tot een beperkt getal uituoodigingen worden gedaan. Door inteekening in het waarborgfonds ver krijgt men echter voor twee personen recht van toegang tot bijna alle feesten behalve de Kerkplechtigheid. Afzonderlijke entree-kaarten worden voor geen der feesten gegeven. In de Maliebaan komen twee ruime tribunes voor de toeschouwers en daartusschen de Hof- tribune. Voorts nog tribunes aan den kleinen Koekamp aan den weg van den intociit, en na afloop van de binnenkomst een tribune nabij de boschwachterswoning ten dienste van II. M. en gevolg tijdens het voorbijtrekken van het bloemencorso. Voor de volksvoorstellingen op 10 Sept. in Schouwburg, Kurzaal, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en Diligentia, zijn te samen 6295 plaatsen aangevraagd, terwijl het aantal beschikbare plaatsen slechts 5903 bedraagt. Naar wij vernemen zijn thans door den heer E. van Senden, controleur 1ste klasse bij het Binnenlandse!) Bestuur, alle voorbereidende maatregelen voor de ontvangst der Indische gezantschappen bij gelegenheid van de Inhul diging van Hare Majesteit getroffen. Aan dien heer is de regeling opgediagen van alles wat betrekking heeft op het verblijf dier Indische grooten gedurende den tijd dat zij de gasten zijn der Regeering zoo te Amsterdam als te 's-Gravenhage. Aan de betrokken Indische gezantschappen voor zoover hier te lande aanwezig, moet be reids van die opdracht mededeeling zijn gedaan. Aijeli Aan het departement van Koloniën werd lieden het volgende telegram ont-angen van den Gouverneur Generaal van Ned.-Imïië: De correspondent van het „Hbl." te Medan seint lieden De colonne Willems ging den 21 en Juli op marsen over Kemala Tiro en vandaar over Glc- seblat (Glé Siblah Red. „Hand."), duurde vier dagen. De vijand liet bij de ontmoetingen 33 dooden achter. Onze verliezen bedroegen 20 aan gewonden (minderen) waarvan 4 ernstig ge wond. Kolonel Van Heutsz is teruggekeerd van Edi, waar alles weer rustig is. Ilct blad teekent hierbij aan. Men zal zich herinneren dat in een van onze laatste telegrammen uit Batavia melding werd gemaakt van twee patrouilletochten, de eene naar Groeng-Groeng en omstreken, de andere over den Glé Gapoei en Kemala naar Tjot Moe rong naar het heette „om Toekoe Oelnar tc zoe kenVan eerstbedoelden tocht werd toen te vens de uitslag vermeld, van laalstbedoelden daarentegen nog niet en het is nu blijkbaar over deze patrouilleering dat het bovenstaande tele gram loopt. Van Kemala is men bootwaarts ge trokken naar Tiro of Tiroc (de moekim van wij len den befaamden „Imam" Teungkoe di Tiroej een weinig beoosten Tjot Moerong. Vandaar is de colonne over den iets noordelijker gelegen Glé Siblah en Koemboe naar Gigieng getrokken en vervolgens naar Pedir teruggekeerd. Koemboe kunnen wij op geen enkele kaart vinden. Misschien wordt Kamboeë bedoeld, ten noordoosten van het reeds bekende Beureunoen, doch dit schijnt twijfelachtig. Nog werd door het Hbl." hedenmmiddng het volgende telegram ontvangen De colonne Willems is terug gekeerd te Segli. Zij marcheerde Woensdag over Garoet Den, Gle Gapoei en Langga naar Poela Panteh, waar gebivakkeerd werd. Eenig vuur. Gedurende den marsch werd men beschoten van een plateau ten zuidwesten van Tjot Pliëng. De cavalerie maakte een charge en nam drie Atjehers gevangen. De vijand trok in massa terug. Toen ons bivak werd beschoten werd kampong Lohigeuck geattaqueerd 79 geweren werden buitgemaakt en de bewaarplaats der wapenen vernield. Des nachts weder vuurVrijdag bij een verkenning 50 geweren buit gemaakt. Zaterdag hevig vuur bij den terugmarsch op de beide flanken. De vijand volgde in massa tot den zuidelijken kampong van Reun-reun. De stelling der vijanden werd door ons aan gevallen, waarbij de vgand 10 dooden verloor de rest vluchtte. Gedurende den verderen marsch bleven wij vuur krijgen. Het totaal aantal verliezen be droeg 20 minderen. Alle kampongs waren verlatenmen werd beschoten uit het tot dusver sbevriende". Kolonel van Heutsz is te Kota-Radja aan- g. komen. Woensdag keert hij naar Segli terug. Donderdag wordt opnieuw uitgerukt. De correspondent van de „N. R. Ct." te Ba tavia seint: Den 23en dezer zijn, onder bevelhebberschap van majoor De Jong, zes brigades marechaussee met de helft van het zesde bataljon uit Kotta Radja vertrokken via Lamtobo naar Kroeng Rn ja, om den vijand te verdrijven. >"ed. Ondenvijzcrsgenootscli»/». Gisteren werd te Wageningen de 53ste jaar vergadering van het Nederlandse! Onderwij zersgenootschap geopend. Des morgens werden het hoofdbestuur en enkele autoriteiten ten stadhuize ontvangen, terwijl des middags de heer G. Meyer, voorzitter van het Genootschap, de openingsrede hield. Spr. hulde brengende aan de afdeelirig Wageningen, herdacht aller eerst dit merkwaardige jaar 1898 en constateerde dat Nederland en Oranje een historisch samen gekoppeld begrip was. Van de blijde gebeurtenis, die aanstaande is, verwachtte hij verhooging van ons volksbewustzijn en onze welvaart. Spr. wees er verder op, hoe het stieven naar ver betering van eigen positie gerechtvaardigd is, maar iioe toch het honger doel de volksont wikkeling daarbij niet achter mag staan. Voorts memoreerde hij, hoe dit jaar de scheiding tus- schen hoofden en klasseonderwijzers was vol trokken, ook al blijft hun samenwerking een onafwijsbare eisch, en hoe een rijk'■•pen si oen voor weduwen en weezen van onderwijzers nog tot de vrome wen.se hen blijft belmoren. Spr. meende voorts te kunnen zeggen dat de ont- werp-wet op den leerplicht met ingenomenheid door het onderwijzersgenootschap is ontvangen, terwijl hg' ten slotte er op wees, dat het noodig is, dat de positie des onderwijzers tegenover de gemeentebesturen een vaste is, en hij niet om redenen, niet liggende in het gedrag des onderwijzers, kunne ontslagen worden. Vertegenwoordigd zijn 131 afdeeiingen en 10 gewestelijke vereenigingen, samen 200 afge vaardigden. Aanwezig zijn nog afgevaardigden van enkele genoodigde vereenigingen, o. a. de Bond van Ned. Onderwijzers. Hierna is aan de orde de behandeling van het vraagpunt: Hoe kan de aansluiting van het lager aan het middelbaar en gym nasiaal onderwas verbeterd wor den?. De volgende stellingen kwamen daarbij in bespreking I. De aansluiting van het lager onder- wgs aan het middelbaar en gymnasiaal onderwijs is niet zoo volkomen, als ze be hoorde te zijn: Maar al te vaak worden op de opleidings scholen de leerlingen in meerdere of min dere rnate jafgericht-' in plaats van nonder- richt". Niet minder vaak vergt het M. O. en G. O. aanvankelijk te veel van de leer lingen, knoopt niet aan daar, waar het L. O. eindigde en let niet genoeg op de grondregels der onderwijskunde, die de L. S. aanwendt. Ha. Om tot een betere aansluiting te komen, is het zeer gewenscht, dat art. 9 van de wet op het H. O. en art. 21 van liet reglement op de II. B. S. zoodanig worde gewijzigd, dat de admissie-examen voor de II. B. 5, en de gymnasia voortaan niet meer moeten (wel mogen) worden afgenomen. lib. Ook kunnen tot die betere aanslui ting bijdragen: vriendschappelijke bespre kingen, te houden zooveel mogelijk op geregelde tijden tusschen de mannen en vrouwen van het L. M. en G. O. met de volgende voorstellen De algemeene vergadering draagt bet hoofdbestuur op, tot de Vereeniaingen van leeraren bij het M. en bij G. O. het ver zoek te richten le. de in stelling 11b bedoelde wijzigin gen op een zoo spoedig mogelgk te houden vergadering tot een punt van bespreking te maken 2e. eventueel bij gebleken eenstemmig heid van gevoelen haar bestuur te machti gen, gemeenschappelijk met het hoofdbe stuur van bet Nederlandsch Onderwijzers genootschap bij de regeering op bedoelde wijzigingen aan te dringen 3e. er toe te willen medewerken, dat zooveel mogelijk aan den wensch, in stelling Ha uitgedrukt, worde voldaan. De heer P. Haestra uit Wageningen lichtte deze stellingen toe. Hij stelde in hel licht, dat L. O. en M. O. en H. O. een methodisch geheel zijnechter worden op de scholen I.. O. de kinderen meer afgericht voor ad missie-examens aan H. B. S. en gymnasium dan wel onderricht, terwijl deze laatste hunnerzijds met de eerste geen rekening houden door een zeker quantiem kennis te vorderen Spr. meende, dat de over gang Diet gelijdelijk is en in de laagste klassen der scholen M. O en H. O. de kinderen als studentjes worden beschouwd, dikwijls ook, dootdat de leeraar een indruk krijgt van zekere geleerdheid, die slechts schijn is. Als middel om tot verbetering te geraken noemt spr. het facultatief stellen van het admissie-examen. De meerderheid van directeu ren van H. B. S. en rectoren van gymnasia is voor afschalfiing, eveneens de helft der hoof den van scholen. Aan het debat neemt namens het genootschap van leeraren aan Ned. gymnasia de heer Th. Nolen uit Rotterdam deeldeze acht, dat er te veel gegeneraliseerd is, ook al vindt hij het admissie-examen iets waaraan vele gebreken kleven. De heer Doornbosch uit Amsterdam zegt, dat de Amsterdamsche hoofden afschaffing van het admissie-examen thans ontijdig vinden. Na nog eenig debat en repliek worden de voorstellen van liet hoofdbestuur bij acclamatie aangenomen. Het hoofdbestuur zal bij de uit voering rekening houden met de gevoerde discussie. Te half vijf wordt de vergadering geschorst tot des avonds half zeven. Aan de orde was toen de bespreking der voorstellen tot wetswijziging. De veranderingen in de bestaande wet van het genootschap komen in hoofdzaak hierop neer: de opheffing der gewestelijke vereeni gingen, verandering in de vertegenwoordiging ter algemeene vergaderinghet nieuwe stelsel van vergoeding aan afgevaardigden de invoe ring van het referendum; de nieuwe wijze van candidaatstelling van leden voor het hoofdbestuur. Voor de eindstemming der ontwerp-wet plaats heeft, wordt na langdurige discussie be sloten, dat afdeeiingen, die 530 leden tellen, het recht hebben zich door één afgevaardigde op de algemeene vergadering te doen vertegen woordigen. Afdeeiingen, die meer dan 30 leden tellen, kunnen voor elk 50-ta! leden of deel daarvan boven de 30 één afgevaardigde meer zenden. De afdeeling, die de algemeene vergadering van het genootschap in haar midden ontvangt, kan ter tegemoetkoming in de kosten over een bedrag van ten hoogste f 300 beschikken. Een voorstel van Delft om dit bedrag tot f 500 op te voeren, wordt verworpen met 195 stemmen tegen 138, Hierna wordt de wet van het genootschap zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. liet hoofdbestuur wordt gemachtigd, die overgangsbepalingen nog aan te brengen, die zuilen blijken noodig te zijn. Een van die overgangsbepalingen zal bevatten, dat er dit jaar geen hoofdbestuurdersverkiezing zal plaats hebben. Wegens het gevorderde uur wordt de be spreking van het wetsontwerp op den leerplicht aangehouden en de vergadering verdaagd tot den anderen morgen negen uur. Na afloop der vergadering had een concert plaats, dat door de Arnhemsche Orkest-ver- eeniging gegeven, door de afdeeling Wageningen aangeboden werd. De Minister van Finantiën maakt bekend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 9,080,820.12 bij de betaalmeesters - 2,377,891.78'/» Te zamen ƒ12,058,711.91 To Brammen, waar hij tijdelijk verblijf hield, is overleden cp 65-jarigen leeftijd de heer mr. D. E verwijn, vroeger Nederlandsch minister-re sident in Portugal. In den ouderdom van 56 jaar is gister to Utrecht overleden, de heer J. H Bijstra, dir. off. van gez. le kl., chef van het militair hospi taal aldaar. OYERSCHIE, 26 Juli. Gaven eenigen tijd ge leden de boringen op een weiland in den Drogen- hoek alhier, de voorbereidende maatregelen tot het stichten van een hoogdrukwaterleiding, geen gunstig resultaat, thans zullen op andere plaatsen opnieuw proeven worden genomen, om te zien, of men in staat is, beter drinkwater te verkrijgen. OVEBSCHIE 26 Juli. Gisteren tusschen 11 cn 12 uur kwamen door onze gemeente een aantal soldaten, die, vooral op den Sehiedamschen weg, Belftshavenschen weg en Rotterdamschen Rijweg eenige oefeningen hielden. Het ongewone van dit voorval lokte vele toeschouwers. OVERSC1IIE 26 Juti. De hooioogst is alhier zoo goed als afgeloopen. Over het algemeen viel de quantiteit niet tegende qualitcit, vooral bij de landbouwers die er het vroegst bij waren, had, hoofd zakelijk door het gebrek aan zonneschijn, wel iets beter kunnen zijn. PERNIS, 26 Juli. Da gemeenteraad stelde flOO beschikbaar voor het onthalen der schoolkinderen ter gelegenheid der Kroningsfeesten, De kommies J. B. Engelman is met 1 Augustus van Gouda overgeplaatst naar hier. De Schiedamsche processie naar Brielle zal vertrekken op Donderdag 28 Juli a.s. des morgens te 8Vs ure, per stoomboot. De groote stelling, die voor het middenge deelte van het St.-Jacobsgasthuis is opgetrokken, doet den voorbijganger reeds dadelijk vermoeden dat daaraan een belangrijke reparatie zal moeten worden verricht; en die, als wij, in de gelegenheid worden gesteld om die stelling te beklimmen, zullen ontwaren dat die opvatting volkomen juist is. Blijkbaar is sedert jaren een stelsel van laisser aller daar toegepast, zoodat de kleine gebreken een grooten omvang hebben verkregen en nu op vele plaatsen belangrijke vernieuwingen moeten plaats hebben. Het lofwerk om de bo venzijde der zuilen, het front, de lantaarn, alles vordert belangrijk herstel of vernieuwing. En wanneer die reparatiën dan zullen zijn afgeloo pen en een nieuw verfje liet geheel bedekt, dan zeer zeker zal liet uitwendige van liet St.-Jacobsgasthuis weder als verjongd te voor schijn treden. Van deze verbouwing is nog een niet onbe langrijke verbetering het gevolg. In de lantaarn hing een flinke bel, die vroeger dienst deed voor het slagwerk, doch sedert lange jaren daar ongebruikt hangt. Deze is thans in het midden der lantaarn aangebracht, ter vervanging van de bel, die daar vroeger kiepte, en zal nu voortaan gebruikt worden om de kerkgangers op te roepen naar liet bedehuis, waarboven zij haar metalen stem doet hooren. Gistermiddag te 5 uur is aan hec station alhier een met door een spiritusvlam verwarmde lucht gevulde ballon opgelaten, waaraan een kaartje bevestigd was. Hedenmorgen te 9'4 uur viel de 0-jarige J. Teele in de Schie. Hij werd door een spoeling- haler gegrepen en weder op den kant gezet, waarna liet knaapje naar de ouderlijke woning in het Broersveld werd gebracht. In het pand no. 2 in de Gasstraat, bewoond door J. Vlug, ontstond hedenmorgen te 103/i uur brand, doordien bij het nemen van een pot van de brandende kachel de vlam hoog opsloeg en zich mededeelde aan liet schoorsteenkleedje. In een oogenbhk vatte ook het behangsel vlam en werd het houtwerk der keuken geblakerd, alvorens de toesnellende buren er iu slaagden het vuur met emmers water te blusschen. BURGERLIJKE STAND. Cicborcn t 24 Juli. A-noldus Huberlus, zoon van C. Kuigrok en M. A. Holtkarnp, Kinderbuurt. 25 Juli. Helena Sophia, dochter van P. II. M. Aalberts en G. van Poppelen, Qrofbaan. 26. Theodoras Johannes, zoon van J. F. van der Graaff en T C. R, de Roo, Klein-GroenendaL

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2