>.-K- STADSNIEUWS. YLAARDINQEN. te Amsterdam, een rondschrijven gezonden", ■waarin wordt medegedeeld lo. dat het bestuur besloten heeft eene uit voerige beschrijving uit te geven van alle ge denkpenningen, strooipenningen, prijspenningen en draagpenuingen, welke, naar aanleiding van de feestelijke inhuldiging van H. M, Koningin "Wilhelmina, zullen verschijnen. 2o. dat het de heeren Th. M. Roest, te Leiden, Joh. W. Stephanik, te Amsterdam en W. K. F. Zsvierina, te Alfen (Z.-H.) belast heeft met het bijeenzamelen dezer verschillende penningen en der voor de beschrijving benoo- digde gegevens. De ondervinding dat het nageslae1.' ffwijls de beteekenis, noch 'tdoel der pennr kan nagaan, indien het niet voorgelicht won.ldoor eene beschrijving van de tjjdgenooten en ook de overweging dat vele stukken reeds spoedig verspreid of verloren zullen zijn, hebben het bestuur genoopt bovenstaande maatregelen te nemen. liet bestuur roept thans de medewerking in der feestcommissies om eenige, de penningen betreffende vragen, aan het rondschrijven toe gevoegd, te beantwoorden en daarna te zenden aan den heer Joh. W. Stephanik, Keizersgracht •414, te Amsterdam, onder bijvoeging van een exemplaar van ieder der metalen gedenkstukken welke door de commissie zullen worden uit gegeven of gedragen. Kunnen geen stukken voor dit doel worden gegeven, dan zal men het bestuur verplichten de exemplaren voor eenige dagen ter bezich tiging en ter beschrijving te willen afstaan. Zeer gaarne zal het bestuur ook mededeeling ontvangen (met bijvoeging van juist adres) indien een gemeentebestuur of buurteommissiën of bijzondere vereenigingen, penningen doen slaan, of indien particulieren dergelijke stukken, op de Inhuldiging betrekking hebbende, ver vaardigen en in den handel brengen. 1)r. Vlaanderen. Gistermorgen werd aan dr. Vlaanderen te Apeldoorn, bij zijn gouden feest reeds zeer vroeg een aubade gebracht door de muziek- vereeniging »de Harmonie". Te 9 uur werd den geachten geneesheer in het Hotel v. d. Burg" namens patiënten en oud-patiënten hulde gebracht door eene com missie, die zicli reeds vroeger had gevormd. Dr. Hattirik voerde namens die commissie iiet woord en wenschte den dokter van harte geluk op zijn gouden ambtsfeest, hem ais blijk van hoogachting aanbiedend een schilderij van W. Bilders, een Geldersch landschap voorstekende. Onder de talrijke telegrammen, die de jubi laris ontving, bevond er zich een van BH. MM. de Koninginneo. Ned. Onderwijzersgenootschap. De 53ste vergadering werd gisteren, voortge zet. Allereerst wordt de rekening over 1897, die door de afd. Winterswijk onderzocht is, goed gekeurd; Groningen I zal die van dit jaar on derzoeken. Besloten wordt de volgende vergade ring to 's-Gravcniiage te houden. Aan de orde komen de voorstellen van het hoofdbestuur I. Tot het completoeren en in goeden staat houden der boeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor de paedagogische biblio theek wordt over het jaar 1898 uit de kas van het Genootschap toegestaan de som van f 100. Aangenomen. II. Uit de kas van het Genootschap wordt over 1898 aan het ondersteuningsfonds een sub sidie verleend van f 500, te kwijten uit het ba tig slot van 1897. Goedgekeurd. III- Uit de kas van het genootschap wordt toegestaan een bedrag van ten hoogste f 100 tot het aanschaffen van .catalogi van het school museum ten behoeve van het archief der af- deelingen. Goedgekeurd. IV. De algemeene vergadering van 1898 noo- dige de afdeelingen uit a. d© gegevens voor bepaalde schoolreisjes in haar omgeving te verzamelen; b. een lid der afdecling aan te wijzen, als „reiscorrespondent" met de verplichting, le ieder onderwijzer, die zulks verlangt, voor school reizen de noodige inlichtingen te verschaffen (doel, de beste route, merkwaardigheden, ge schikte rustplaatsen, afstand tusschen die rust plaatsen, goede adressen voor drinken, enz.) en 2e reiscorrespondenten van andere afdeelingen van advies te dienen. (Hun namen zullen in den „Staat" worden medegedeeld.) c. de sclioolwandelingen (en -reisjes) als „leer middel" tot een punt van bespreking te maken voor een zoo groot mogelijke vergadering van hen, die in onderwijs en opvoeding belang stellen. d. te trachten voor de ontworpen schoolreis jes van de betrokken particuliere ondernemers een zoo laag mogelijk tarief voor vervoer te ver krijgen. e. de onderwijzers in hun kring op te wek ken het sparen in de school voor dit doel zoo gemakkelijk en algemeen mogelijk te maken en zich om financieelen steun ten behoeve van on- en minvermogende leerlingen tot gemeentebe sturen te wenden. Na eenige discussie aangenomen. V. Do idgemeene vergadering sta het hoofd bestuur een crediet toe tot het uitzenden eener commissie, belast met het onderzoek naar de inrichting, werking en resultaten der scholen zonder hoofd in Zwitserland. Aangenomen. Aan de orde komt het voorstel Sohagen A. Do algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op zich lo wenden tot de regeering met het verzoek een nieuwe salarisregeling voor onderwijzers en onderwijzeressen in te voeren, waarbij door het rijk een hoogerc bijdrage wordt uitgekeerd dan thans- Het aanvangssalaris voor eiken onderwijzer wordt geheel of gedeeltelijk door de gemeente betaald, alle verhoogingen voor hoofdakte en dienstjaren komen ten laste van 't rijk. Hoof den van scholen genieten vrije woning of ver goeding daarvoor van de gemeente, onderwij zers op 28-jarigen leeftijd van 't rijk. Het aanvangssalaris bedraagt ƒ500. Do verhoogingen zijn: a. voor de hoofdakte f 200, b. bij aanstelling als hoofd f 100, c. na elke twee dienstjaren f 50, tot een maximum van f 800 voor onderwijzers, f 1000 voor onder wijzers met hoofdakte en ƒ1100 voor hoofden van scholen. B. De algemeene vergadering drage 't hoofd bestuur op to trachten om in vereeniging met den Bond van N. O., gemeente-autoriteiten en onderwijzers een adresbeweging op touw te zet ten, waarin aangedrongen wordt op een hoogere rijksbijdrage voor 't onderwijs, in verband met ecu betere i-egeling der salarissen. Op deze voorstellen waren verschillende amen dementen ingekomen en eene motie van de af- deeling „Enschedéom do salarisquaestie even als de pensioenquaestio urgent te verklaren en hot Hoofdbestuur op te dragen deze direct tot oplossing te brengendeze motie werd verwor pen. Aangenomen werd daarna, onveranderd, het voorstel „Sohagen" sub A en besloten daar voor zoodanig te propagandeeren dat de pen sioenzaak niet wordt achtergesteld. Het voorstel „Schagen" sub B werd eveneens aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde: Voorstel der af deeling Lisse tot het oprichten eener uitgeversmaatschappij. Dit voorstel werd ingetrokken en een nieuw voorstel gedaan in dien zin dat eene commissie zal worden benoemd om te onderzoeken of een dergelijk plan levensvatbaarheid heeft; op de volgende jaarvergadering zal dienaangaande rap port worden uitgebracht en de commissie zal benoemd worden door het Hoofdbestuur. Hierna ging men over in geheime zitting. In de geheime vergadering werd de heer J. Jelgerliuis Swildons, tot lid van verdienste be noemd en de heer G. Klappenburg, M. J. IJzer man te Amsterdam tot honoraire leden. Do zitting werd te één uur hervat met de bespreking over de „leerplicht". Een rapport werd uitgebracht door den heer Zernicke ïiïo- mens het Hoofdbestuur. De conclusie daarvan is dat vraag 1„Is uw afdeeling van meening dat de belangen van het onderwijs krachtig zouden worden bevorderd als het ingediende ontwerp ook zonder wijzi gingen tot wet kunnen worden verheven?" Door 12 afdeelingen werd beantwoord ontkennend, hetzij wegens de controle op het schoolverzuim, hetzij wegens den „halfjaarlijksehen cursus; 22 antwoordden bevestigend indien het woord „krachtig" vervalt; 109 beantwoordden met Het rapport zal aan de Regeering worden go- zonden. Aan de orde kwam hierna het door den heer A. H. Gerhard van Amsterdam ingeleide vraag punt „do taak van het hoofd eener veelklassige school". Spr. besloot met de volgende conclusies a. Een verantwoordelijke leiding met recht tot beslissend handelen is gewenscht. b. In de school behoorden slechts als verant woordelijk leider (ster) eener klasse op te mogen tredon volledig geoefende leerkrachten. c. De ideale aanwijzing der hoofden ware door de onderwijzers zei ven. d. In veel-klassige scholen is minstens één onderwijzer meer noodig dan het aantal klassen. e. De verantwoordelijke leider, de bekwaamst geachte onderwijzer zij „ambulant". f. De schoolvergadering hebbe wetgevende macht en haar werken en inrichting behoort dus wettelijk vast te staan. Hierop volgt debat en korte repliek. Conclu sies werden niet genomen. Met de gewone plichtplegingen werd daarna, de vergadering gesloten. De leden vereenigden zich des middags aan een gemeenschappelijken maaltijd in de socië teit „Junushoff" en woonden des avonds het concert bij, dat door den eigenaar van het hotel op den Wageningschen berg gegeven werd. Heden wordt een boottocht gemaakt naar de Westerbouwing. Gistermiddag is te Beek op 73-jarigen leef tijd overleden de gepensionneerde schout-bij nacht W. Enslie. In 1840 als adelborst 3e kl. geplaatst op het Instituut te Medemblik, werd hij in 1844 bevorderd tot adelborst le kl. Na achtereenvolgens de verschillende rangen door- loopen te hebben, werd hem in 1886 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schout-bij- nacht, commandant der marine te Hellevoetsluis, Ook de besturen der Vereenigingen van kom miezen-verificateurs bij de belastingen en van de kommiezen van den actieven dienst vragen regelmatige bevordering naar denstjaren on ge heel pensioen na 35 jaar rijksdienst. De Holl. IJz. Spoorweg-Mij. heeft aan hare machinisten een verhooging van salaris toege kend. Het maximum, dat vroeger f 2.50 per dag bedroeg, is thans vastgesteld op f 3. OVERSCHIE, 27 Juli. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren P, J. van der Laan (anti-revolu- tionnair en P. Zeeuw Jzn. (liberaal) zijn uitgebracht 262 stemmen. Hiervan waren cr 3 van onwaarde en 3 blanco. De heer Van der Laan verkreeg 121 en de heer Zeeuw 135 stemmen, zoodat laatstgenoemde, de candidaat der kiesvereeniging „Overschie," ge kozen is. 11 KËTIIEL EN SPALAND, 27 Juli. Hedennacht om twee uren wcrdoD de bewoners gewekt door do alarmkreet van branden het luiden der klok. Door een tot nog toe onbekende oorzaak was io de achter zijde van de bnrgemeesterswouing brand uitgebroken. Vergeefs trachtte men het vuur te blussehen met emmers water, zoodat de inmiddels aangerukte spuit water moest geven hetgeen betrekkelijk spoedig ge beurde. De brand die zich zeer dreigend liet aanzien, was toen spoedig gebluscht zoodat de spuit en de burgers om vier uur weder konden afmarehecren. De schade door brand en water te weeg gebracht ia zeer aanzienlijk. "KETHEL EN SPALAND, 27 Juli. De politie is er in geslaagd de daders van den onlangs gcpleegden diefstal in hechtenis te nemen. Het zijn een zekere J. B. te Schipluiden, die reeds bekend heeft, en C. B. to Vlaardingen die echter tot nog toe halstarrig blijft ontkennen. Gemeenteraad van Kelhel en Spaland. Vergadering op Woensdag 27 Juli, m. 11 uur.) Tegenwoordig zijn 6 leden. Afwezig de heer B. van der Eyk, met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijnVan Gedep, Staten vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Idem tot goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de gemeentcbegrooting. Aan de orde is de aanbieding der gemeentereke ning dienst 1897, met ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling daarvan. Tot het onderzoek dier rekening cn bescheiden werden aangewezen de heeren Breg- man, de Jong en Verspeck. Tijdens dit onderzoek wordt de vergadering ge schorst. Na heropening adviseert de commissie tot voor loopige vaststelling waartoe met algemeene stemmen werd besloten tot een bedrag in ontvang van f20191.70% in uitgaaf f17594.60, alzoo met een voordeelig saldo ad f 2597.101/2 sluitende. Voorts was ingekomen een adres van A. Vermeulen houdende verzoek om vermindering van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Aangezien adressant echter reeds in de laagste klasse is aangeslagen kan van vermindering geen sprake zijn, zoodat de voor zitter in rondvraag brengt of adressant van het kohier zal worden afgevoerd. Hierop wordt echter afwijzend beschikt, zoodat de aanslag wordt gehand haafd. Op het adres van A. Hoogenboezem om voor een Vs jaar afschrijving van den aanslag in de honden belasting, op grond dat hij zijn hond had opgeruimd. Hierop wordt gunstig beschikt. Voorts wordt een 2e suppletoir kohier dier belasting voorloopig vast gesteld. De Voorzitter doet hierna een voorstel in verband met de spuiiug van den Noordkcthelpolder. In de vergadering van 23 Mei 1894 was besloten tot het aangaan eener overeenkomst met dat polder bestuur om het aantal spuiingen aanmerkelijk te vergrooten, waarvoor het bedrag van f25 voor ver goeding der spuiingen vermeerderd zou worden met f75. Aangezien nu echter met het tot stand komen der waterleiding dat water niet meer voor drinkwater behoeft gebezigd te worden, stelt de voorzitter voor om die overeenkomst op te zeggen. Enkele leden betwijfelen of het polderbestuur daarmede genoegen zal nemen, waarop door den voorzitter wordt mede gedeeld dat blijkens notulen van genoemde verga dering deze overeenkomst is gesloten tot wederop- zeggens toe. Het besluit wordt daarna mot algemeene stemmen goedgekeurd. In verband hiermede wordt tevens voorgesteld om het salaris van den man, die met deze spuiing belast is, en dat met het meerdere spuien van f4.~ op f20.was gebracht, weer op het oorspronkelijk bedrag terug te brengen. De heer A. Poot vindt dit echter wel wat weinig cn stelt daarom voor het salaris te brengen op f 10. Ingevolge een opmerking van den heer Verspeek deelt de voorzitter mede dut vaste dagen zullen worden aangewezen om te spuien waardoor de con trole daarop zal worden vergemakkelijkt. De beer Poot vraagt of 1 maal per week spuien voor de gemeente wel voldoende zal zijn, waarop door den voorzitter en eenige leden geantwoord wordt dat dit wel genoeg zal blijken. Het voorstel-Poot wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Hierna deelt de voorzitter mede dat hij ingevolge de opdracht van den Baad in verband met het ver zoek van den heet de Jong zich in verbinding heeft gesteld met het H. Geest-armbestuur en dat dit na overleg met het K.-k. armbestuur heeft mede gedeeld dat het liever niet het stukje grond afstaat voor begraafplaats van afgekeurde runderen. De voorzitter had daarop een acder stukje grond voor dit doel uitgekozen wat hij den leden nader aan duidde. Aangezien de leden dit stukje voor het doel geschikt achtten, werd besloten het daarvoor aan to wijzen. De te behandelen onderwerpen zijn hiermede afge- loopon. Op do gewone rondvraag zegt de heer Verspoek dat de werken verbonden aan de waterleiding zijn afgeloopen, waarom hij de leden van den Baad uit- noodigt hedenavond te 7 uur te willen bij elkander komen opdat die werken dan aan de gemeente kun nen worden overgedragen. Tevens dient spr. daarbij de rekening en verantwoording voor dit werk in, waarbij blijkt dat de gezamenlijke kosten voor dit werk hebben bedragen f 1108.56%. De voorzitter dankt daarop namens den raad den heer Verspeek voor den grooten ijver, nauwgezetheid en volharding, die hij bij deze werken, die onder zijne leiding zijn uitgevoerd, heeft aangewend in het belang der gemeenteeen werk dat tot een der nuttigste instellingen der gemeente mag worden be schouwt daar het voorziet in een der eerste behoef ten goed drinkwater. Do Raad mag trotseh zijn, zegt spr., op een lid, dat nog zoo kort in de vergadering zitting hebbende reeds zulk een belangrijke opdracht heeft op zich genomen en heeft uitgevoerd. Het zal niet alleen voor den heer Verspeck, maar ook voor den Raad en voor de gemeente in aangename herinnering blijven. Alle leden betuigen hiermede hunne instemming. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade ring gesloten. Burgerlijke Stand van Overschie. Ondertrouwd: 21. J. A. Stokdijk jm. 28 j. en A. C. Bolk jd. 27 j. Geboren: 18. Frans, z. v. D. A. de Ruiter en G. van Delft. 17. Kurt. Heinrich, z. van G. H. Schilfer en C. van Meel. 18. Gerard, z. v. W. Willems en G. M. van Vliet. Overleden: 15. J. M. Veelonturf 4 m. 17. J. van der Gaag, 84 j. wed. van 0. de Bruyn. 11. H, J. Koster, 1 j. Waarschuwing. De Commissaris van Politie vestigt de aan dacht van werkbazen op art. 10 der verordening regelende de bouwpolitie voor deze gemeente, o.a. bepalende, dat stellingen en steigers zoo danig moeten zijn ingericht dat geen bouw stoffen op de openbare straat kunnen vallen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f5.— Onder de belangrijke herstellingen, die op het oogenblik in deze gemeente aan openbare wei ken worden verricht, neemt zeker een voor name plaats in de herstelling van den kaaimuur langs de Nieuwe Haven. Die kaaimuur is van het fundemeut afgeraakt en onderuit gegleden zoodat de wal vol groote putten viel. Thans heeft men een gedeelte daarvan om- darad met het doel om voor den muur een droge ruimte te verkrijgen noodig voor het werk. Waarschijnlijk zal echter weldra een tweede dam rondom den eersten worden aange bracht en de tusschenruimte met klei gevuld. Te vergeefs is tot nu toe geprobeerd het water weg te houden. Gelukt dit dan zal de kaai muur worden weggebroken, de fundamenten vernieuwd en een nieuwe bezaltkade worden aangebracht. Hedenmiddag brachten de meisjes-leerlingen der hoogste klasse van de Eerste Tusschenschool, hoofd de heer J. C. Sander, onder geleide van den heer J, van Schie, plaatsvervangend hoofd, een bezoek aan de glasfabriek »De Schie", aan den Buitenhavenweg. Welwillend werden zij do,r den heer Van Deventer rondgeleid en in de gelegenheid gesteld de fabriek en de fabri catie der flesschen te bezichtigen. Vrijdag a.s. zullen de jongens derzelfde klasse een bezoek brengen aan deze steeds in bloei toenemende inrichting. In den loop der volgende week zullen de kinderen een tochtje maken naar Rotterdam, naar de Diergaarde en de kerken, waar zich praalgraven van groote mannen bevinden. Wederom kunnen wij tot ons genoegen mededeelen dat zich binnenkort een nieuwe industrie hier zal vestigen. De branderij aan de Hoofdstraat loebehoo- rende aan den heer A. Itebers, zal worden uitgestookt en ingericht tot een stoomzuivei- fabriek, die gedreven zal worden door den heer D. Rebers en J. Geraets. Einde Augustus zal worden overgegaan tot de inrichting der nieuwe fabriek. Hedenmiddag is naar het politiebureau ge bracht zeker A. B., wonende in de Zijlstraat, die, onder den invloed van sterken drank, de ruiten in zijn eigen woning en in die zijner buurvrouw stek sloeg. Hij is voorloopig in be waring gesteld. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie 3 staande boorden, een gutta-percha wielband, een gouden broche, een gouden oorbel met donker steentje, een zwarte damesparapluie en een nikkelen kinderarmband. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen een gouden oorbel met rood steentje, bij Mak, Broersveld 58, een kinderbarret, bij Groeneweg, Broersveld 147, een gouden lorgnet in étui, bij Hölscher, Achter de Teerstoof 24, een grauwe trekhond met witte borst en pooten, bij, Ramberg, Ketlielstraat 12, en een bruin en wit gevlekte trekhond, bij v. d, Tuyn, Lange Haven 94. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 27 Juli. T. Amoureus, 26 jaar, en H. C. C. van der Maik, 23 jaar, J, J. D. M. van der Moezel, 26 jaar, en M. Schoenmakers, 24jaar. Geboren 26 Juli. Willem Hendrik, zoon van A. W. Droge en 0. Jurgens, Fiet-Heinstraat. De heeren M. van der Zee en G. Niemants- verdriet alhier zijn geslaagd te Utrecht voor het examen hoofdacte. De telephoniste mej. E. Weinbeck wordt met 1 Augustus verplaatst van hier naar Rot terdam. Gisterenavond te SK uur heeft in de zaal nLiefde en Vrede" alhier, onder leiding van de heeren Koster en Groeneveld eene groote repetitie plaats gehad van de zangvereenigingen j Euterpe", ïExelsior", »Koor Protestanten- Bond" en sCaecilia", samen 200 personen, die eenige zangstukken ten gehoore zullen brengen b(j de inhuldigingsfeesten. De alhier voor enkele dagen tot het onder gaan van 7 dagen gevangenisstraf gearresteerde metselaaarsknecht v. d. B. is gisterenavond door twee veldwachters wederom gearresteerd en voor den burgemeester van Ketliel geleid, om te worden gehoord over eene in die gemeente plaats gehad hebbenden diefstal in vereeniging gepleegd.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2