52'" jaargang. Vrijdag 29 Juli 1898. IN0. 9689. Tweede Blad FEUILLETON. DE NIEUWE ZETMACHINE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. rqelants. Aan onze Abounds! BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap, R o c li t z a k e 11. AsoHHBireirrspKijg voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 s n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTBAAT ÏO, Tcïephoon \o. 123. mirnt rnnrn mm» iih ,n Abveetmtispwjb van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant0.S1 Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. ■warnar x -WjgTr sur-z*c m In de lithogmphische ateliers der firma VAS DIAS te A m s terd a m is eene ClIROMO-UITHOISKAFIE van Hare Majesteit Koningin WHhelmina vervaardigd, waarin de aanvallige figuur van Hare Majesteit in gala-gewaad en staande in eene rijk gestof feerde omgeving wordt voorgesteld. De firma mocht zich met de onderscheiding vereerd zien, dat eene hiervan aan H, M, de Koningin-Regentes aangeboden proefdruk, door Hare Majesteit welwillend werd aangenomen en met belangstelling ontvangen. Dit in veertien kleuren op zwaar plaatpapier gedrukt Chromo-beeld, vervat in siei lijk passe partout, groot 48 X 04 centim., is niet in den handel verkrijgbaar, doch wordt uU&luitcnd aan de abonné's van ons blad aangeboden tegen den aceer gcrlngen prijs van 75 Cent in passé- partout. In deze courant is een Don gedrukt, die recht geeft liet portret tegen betaling van 75 Cent op ons bureau te ontvangen. Zonder Don wordt geen poitret afgegeven. De portretten zijn in enkele magazijnen hier ter stede te bezichtigen, en ook geheel geën- cradeerd verkrijgbaar in noten- en eikenhouten lijsten met glas, met zwaar vergulde kroon of kroonfronton, voor ƒ2.50 en f'3.inclusief portret. Rijkspostspaarbank. De directeur dezer instelling heeft vernomen dat hier en daar in den lande de commission, gevormd met liet oog op de feesten die zullen plaats hebben ter gelegenheid der inhuldiging van H. M. de Koningin, voornemens zijn om te dier gelegenheid o.a. spaarbankboekjes ten geschenke te geven aan de jeugd. Hij is volgaarne bereid, dat loffelijk plan zijnerzijds zooveel doenlijk te steunen. Naast méér, door den gewonen omslag der boekjes, welke het bier geldt, te veruingen door een fraaiereneen vorm, die aan de livretteu een commemoratief karakter vei leent. Inlusschen, is bet hem daartoe noodig, ten spoedigste (en wel vóór 10 Augustus aanstaande) van bedoelde commission enkele inlichtingen te ontvangen. Vooral wenscht hij dau, zoo nauwkeurig mo gelijk, te vernemenhet aantal boekjes, dat men van plan is tot bedoeld einde bij een der postkantoren aan te vragen. Hij zal vervolgens aan bedoelde commission den dag melden, waarop zij hem de genomen boekjes uiterlijk kunnen doen toekomen, ter vervanging (ter zijner directie) van den gewonen omslag, door den meer sierlijken. Er behoort moed toe om nu over het mecha nisme to spreken, dat den naam draagt van den titel van dit artikelde Monotype-machine, en dat de letterzettende gemeente tot een staking zou kunnen brengen, als men dacht dat door een mechanisme het brood uit den mond zou kunnen genomen worden. Zoo'n vaart zal het echter niet loopenletterzetters zullen er altijd noodig blijven, in weerwil van welke uitvinding dan ook, zoo lang er couranten en hoeken ge drukt worden. Met do Monotype-machine ech ter wordt hun taak veel gemakkelijker en een voudig gemaakt, en de „Skilled workman" zal grootendeels overbodig worden. Om te voorkomen dat mijn zetter, zoover ge lezen hebbende, mijn manuscript uit woede in het vuur werpt, voeg ik er direct bij dat do Lanston-Monotype-zetmacliine zijn werk niet alleen vergemakkelijkt, maar ook zooveel aan genamer maakt. Hij behoeft niet langer den geheclen dag op de beenen te staan om uit ontelbare hokjes vuile letters te snuffelen, waarmede hij zijn „copio" opzet. Hij kan zich gemakkelijk op zijn stoel neerzetten om op een mechanisme dat in En, nadat zulks geschied is, zal hij de col lecties onverwijld terugzenden. In elk geval zóo vroegtijdig, als ten deze noodig blijkt. De cornmi-siën kunnen de boekjes aan den Directeur der Rijkspostspaarbank doen toekomen hetzij door bemiddeling van een postkantoor, hetzij direct. Voor het geval zij op ladlstgemelde wijze mochten handelen, kan bet nuttig wezen, in herinnering te brengen, dat alle postzendingen, aan en van dien Directeur, vs ij van port zijn. Rijwiclbelasting. De »St. Ct." bevat beden de wet van 14 Juli 1898, tot legeling der personeele belasting naar den grondslag rijwielen (sStbl." no. 181.) Voorbereidend Militair onderricht. Ter voorkoming van teleurstelling wordt er aan herinnerd, dat de aanmelding tot deelne ming aan liet bovengenoemde onderricht dit jaar moet hebben plaats gehad vóór 1 Augustus. In dien ter plaatse, waar men aan het onderricht wenscht deel te nemen, infanterie of vesting artillerie garnizoen houdt, behoort men zich aan te melden bij den commandeerenden offcicr der infanterie of der vesting-artillerie, indien dit niet het geval is bij den burgemeester. Militieplichtigen die in liet bezit zijn van een getuig-chrift W, waaruit blijkt, dat zij met vrucht aan het voorbereidend militair onderricht hebben deelgenomen, komen vóór andere mili ciens huimei lichting in aanmerking oni tot een graad te worden opgeleid en worden, zoo dat mogelijk is. ingelijfd bij het wapen en het gar nizoen hunner keuzeadspiranten voor het re serve-kader kunnen door deelneming aan dat on derlicht het getuigschrift F verwerven, dat ge vorderd wordt om tot dat kader te kunnen wor den toegelaten. De diepzee-espeditie. Het eervol ontslag, te verleenen aan prof. dr. Max Weber als gewoon hoogleeraar in de zoö logie, staat in verband met de wetenschappelijke expeditie tot zoölogisch, botanisch en oceano- graphisch onderzoek der zeeën van den Indbelien Archipel. Van deze expeditie zal prof. Weber de leider zijn, de ziel der onderneming. Me vrouw Weber, die de expeditie zal meemaken, neemt liet botanisch gedeelte op zich. Voor het zoölogisch gedeelte wordt de hoog leeraar bijgestaan door de heeren dr. J. Versluys Jzn. en H. F. Nierstrasz. Commandant van het expeditievaartuig, dat, naar men mag ver wachten, door de Regeering ter beschikking zal worden gesteld, is de luitenant ter zee 1ste klasse W. O. W. Planten. Als tweede en derde navigator treden op de luitenants ter zee 2e klasse II. J. Boldingh en C. E. Horens van Heyningen. Volgens berekening zal de eigenlijke expe ditie, d. w. z. liet feitelijk onderzoek, G maan den moeten duren. (a-D") De kolonel Wuppermann, commandant van het 3c rog. huz., is belast met de regeling en de handhaving der orde bij den intocht der Ko ningin in de resdentie; aan hem is toegevoegd de kapt. Jackson, van het reg. gren. en jagers. alle deelen gelijkt op een schrijfmachine, zijn copie af te tikken, als speelde hij piano. Deze manipulatie heeft veel weg van die bij de bewerking der ^notipe (een nu reeds wel bekende) zetmachine, maar hier houdt de ver gelijking ook op. De Montype zetmachine bestaat eigenlijk uit twee deelenuit den aard der zaak is liet mechanisme gecompliceerd, maar op het oog schijnt toch dat het eenvoudiger is dan de Linotype. Dat is zekerliet is een automaat, dat in zijn werking aan het menschelijke grenst het is een der merkwaardigste machines die ik ooit gezien heb. Do zetmachine of liever de schrijfmachi ne is geheel afgescheiden van het werktuig waarmede de eigenlijke letters gefabriceerd worden. Het schrijfmachine-gedeelte ziet er uiterlijk ook precies uit als een type-writer, en neemt niet veel meer plaats in. In plaats echter dat men op papier letters drukt, worden op ver schillende plaatsen door de verschillende letters gaatjes gedrukt in een lange papieren band, die over een paar rollen loopt en die doet den ken aan een muziekdoos. Inderdaad werkt het mechanisme op denzelfdeu basis. Als het te „zetten" manuscript op de „schrijf machine" afgeschreven, en de papieren band met de noodige gaatjes geperforeerd is, wordt de cylinder waarom het papier gewonden is in de Gisteren is door den Raad van State het eer ste beroep behandeld, ingesteld door een inspec teur van den arbeid tegen eene krachtens de Hinderwet verleende vergunning O O* 't Verdient zeker wel vermelding dat in de te Bergen-op-Zoom Dinsdag gehouden vergadering vail de aid. Bergen-op-Zoom" van den Ned. Onderwijzersbond de motie van den lieer Ileze- maiis uit Steenbergen ten gunste van de invoe ring van den leerplicht bij staking van stemmen verworpen werd. 2G onderwijzers verklaarden zich er tegen Bij den pensioenraad voor burgerlijke ambte naren is benoemd tot plaatsvervangend secreta ris mr. dr. W. C. A. baron Van Vrcdenburch, thans commies bij dien raad, en tot tweede klerk de heer J. J. F. Hoogendoom te 's-Gravenhage. Volgens particulier telegrafisch bericht uit Tn- dië is de 1e luit. der art. P. M. Vis, lidder M. V. O., geslaagd bij het examen voor de lioogere krijgsschool. Op 10 Augustus zal vanwege de Vercenging tot bevordering van Geref. Ziekenverzorging in Nederland worden geopend een opleiding diuis voor aspirant-verpleegsters, tevens tehuis voor de verpleegsters. Verschillende sprekers zullen bij die opening bet woord voeren. Tot directrice van dit opleidingsliuis, dat den naam van Salem" zal dragen, is dcor liet be stuur benoemd mej. C. E. Hulsehos, te Vlis- singen. Op Zondag 28 Augustus, 's middags 1 uur, zal in den Parkschouwburg te Amsterdam eene groote nationale meeting plaats hebben voor de propaganda der geheel-onthouding. Mannen en vrouwen van alle richtingen zullen daar spreken. Do eerste algemeene vergadering der Broe derschap van hoofd-commissarisseil en commis sarissen van politie in Nederland zal den 24en September te Rotterdam gehouden worden. Do oud-minister van Justitie, de lieer mr. II. J. Schmidt zal in deze bijeenkomst een onderwerp bespreken, op de politie betrekking hebbende. In Oct- a.s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrek- lang van klerk der posterijen en telegraphic, om naar mate van de behoefte tc worden be noemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van f 400, welke tot f 1200, resp. f 1500. kan klimmen. Zie verder „Staatscourant" no. 171. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wen- sciien af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Aug. e. k. schriftelijk bij bet Departement van Binnenlandsche Zaken moeten aanmelden. Zie verder sStaatscourant" no. 173. „type casting" (of lettergietende) machines ge zet, welke mechanisch, volgens do perforatie op den band, elke letter appart giet en op zijn plaats zet in regels van een zekere van te voren vast te stellen lengte. Kolommen kunnen op die manier gezet worden, zonder dat cr iemand naar omkijkt, of terwijl de zetter verder het manuscript in do „schrijfmachine" afwerkt. Tot deze beschrijving van de werking van do Monotype moet ïSMiij bepalen uitleggen hoe dat gebeurt zou te technisch zijn, en zou ook slechts een klein aantal mijner lezers inte resseeren. Als men bedenkt wat er van binnen in dat mechanisme gebeuren moet voor van een zeker aantal gaatjes een lijn in „type" ge zet is, dan is het werktuig niet gecompliceerd te noemenhet is zelfs zoo eenvoudig dat een mecanicien wel tien machines tegelijk onderzijn beheer kan hebben, en dan nog niet veel te doen liceft. Dit zegt echter toch nog niet veel dat een nauwkeurige beschrijving van hoe alles in zijn werk gaat, niet te technisch zou zijn. Het merkwaardigste van deze zetmachine is de gelijkheid, waarmede de woorden, de regels en do ruimten tusschen de woorden gevormd worden. Het vernuft van den uitvinder is hier werkelijk merkwaardig. Van het begin van een regel tot hot einde is de ruimte tusscln n elk woord precies even groot. Zetters zullen dit al direct als eene onmogelijkheid verklaren. Toch is het zoo. PERNIS, 28 Juli. Tot onderwijzer aan de Chr. school (lioofd de heer Nicnkcrke) te 's-Gravenbngc is benoemd de heer J. De Winter, alhier. Bij Kon. Besluit is voor het tijdvak van 1 Juni tot en niet 31 Aug. 1898. ter ondersteuning in zijn studiën van Rijkswege oen beurs van acht honderd gulden (f800) verleend aan H. Postma, student in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuur kunde bij de Rijks-universiteit te Groningen. Bij Kon. Besluit is, aan J. Zaaijor I'zn.. te Dirks- land, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Sommclsdijk. Bij Kon. besluit is benoemd bij den plaatsclijken staf, tot 2e luitenant, plaatsclijke-adjudaut te Den Helder, do sergeant W. C. A. Veldnaam, van het 5de regiment infanterie. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. W. van der Jagt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ala adjunct-commies bij het Departement van Koloniën. „Het Zondc-Kind", aldus de titel van het jongste werk van II. ,T. Schimmel. Het valt geheel uit Schimniel's gewone gonrc, maar, nl zon men bij dezen schrijver een oogenblik voor buitendingsighedeu beducht mogen zijn, het is er niet minder genietelijk om. Het is echte ouder- wetscbe - in don goeden zin boeiende lectuur, met een nieuwerwetsch tintje, hier en daar op bet meeleven in de richting der jongeren duidend. Ware Schimmel voor cenigen tijd niet reeds do zeventig gepasseerd, en dit is, ook voor een kras man een respectabele leeftijd, wij zouden geloo- ven, dat ook in het kader van den familieroman door dezen auteur nog vrij wat zal kunnen gepres teerd wordennu moeten wij wat wij nog krijgen als welkome gave, maar waarop niet te rekenen valt, aanvaarden. De opzet is cenvondig. Een kind wordt als vonde ling gebracht bij eene freule van oud-adellijk ge slacht; als vader ontpopt zich de overleden jongere broeder der freule, geen mauvah sujetmaar toch een doordraaier, wiens beenen de weelde aan de universiteit niet konden dragende moeder daarover blijft een geheimzinnig waas het heele boek door hangen. En het kind wordt uitbesteed, eerst bij ecu boer, later bij een kennis der freule-tante, en eindelijk komt de erkenning, dc erkenning als neef en erfgenaam. Dat is de gansehe intrige met daaromheen eenigo minder belangwekkende figuren dc boer, met diens gezin, de vriend, enkele eonversatiemensehen. Wij mogen Schimmel graagnog onlangs werd het neergeschreven, hoe hij in onze jeugd de liefde voor onze historie weet te wekken, een niet geringe verdienste; dat hij ooit thans nog dezen ctbisch- socialon familieroman zou schrijven was van hem niet te verwachten, nn hij in zijn debuteeren daarin wél is geslaagd, schatten wij hem niet minder hoog, en ook hier blijft hij de correcte, de hater van oppervlakkigheid in schets en uitwerking. Verschenen is het eerste nummer van het vakblad van den ,,Bond van conducteurs en treinpersoneel der H. S. M." genaamd „Ons Belang". Als redacteur van dit blad zal optreden de conducteur J. Bonman te GoiiDchem. D. B. van M., stucadoor te Arnhem, stond ver leden week voor de Rechtbank to Arnhem terecht we gens het veroorzaken van den dood van T. K. Als meesterknecht had hij in dc inachineloods van de H. IJ. S. te Arnhem den beschonken K. aangemaand Men gaat hiermede op de volgende wijze te werk. Gestel de zotter, werkende op de perfo ratie- of schrijf machine, komt bijna aan liet eind van ecu regel, en vindt dat er geen ruimte genoeg is 0111 een kort woord dat hij niet af kan breken nog op die lijn te zetten. Er ontstaat dan een opening dio aangevuld moet worden die opening is misschien een kleine fractie van een centimeter. Hij heeft dan slechts op een toets te drukken, met het nummer van zijn aantal tienden of twintigsten (of wat dan ook van een centimeter), en in de gietmachine wordt dan die fractie van do eentimer gelijkelijk ver deeld over alle „ruimten" tusschen de woorden in dien bepaalden regel. liet effect is verras send. Hot „dislribuccren" van dc letters, nadat zo gebruikt zijn, is natuurlijk niet noodig- Men gooit ze slechts in de smeltkroes, en zoo kan het zelfde lood natuurlijk oneindige malen gebruikt worden. De rol met hot geperforeerde papier blijft natuurlijk staan, en kan ten allen tijde weer gebruikt worden om hetzelfde te drukken voor meerdere uitgaven van boeken etc. Dc uitvinding, dio den naam draagt van den vinder, den heer Tolbert Lauston, zal ongetwij feld een omwenteling in do drukkerswereld te weeg brengen. («De Tel.")

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5