lilNjS EN L AM). STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e e li t z a k e n. Kerk en School. Ned, Herv. Kerk. den Czaar, de Czarina en de grootvorsten ont vangen. Gisteren hebben de'President van den Zwit- serschen Bondsraad en de gezant van Italië te Bern de officieele stukken gewisseld waarbij het verdrag betredende de doorboring van den Simplon wordt bekrachtigd. Op zijn reis door Palestina zal alleen de Turksche politie voor de veiligheid van den Duit- schen keizer zorgen, die geen agenten der poli tieke politie wil meenemen. Keizer Wilhelm heei't den keizer van China den Zwarten Adelaar met de brillanten ge schonken. De onderkoning van Kanton zegt in een me morie aan liet Tsung-li-Vamen dat de opstand in Kwang-Si binnen tien dagen onderdrukt zal zijn. De j>Times" bericht uit Hongkong dat de leider van den opstand, Lulapyan, een nieuwe dynastie heelt geproclameerd onder den titel Groote vooruitgang, lil een proclamatie wordt verklaard Jat de opstand is ontstaan omdat de Chineesche regeering onmachtig is en het land door vreemdelingen wordt ingepakt. Volgens een later telegram aan de «Times" is de opstand echter nagenoeg onderdrukt. Yon Yeldtheim is gisteren vrijgesproken van de aanklacht van moord op Woll' Joël op diens kantoor te Johannesburg. Maar terstond na de vrijspraak, die dooi' de toeschouwers met gejuich werd begroet, werd von eidtheini opnieuw gevangen genomen als beschuldigd van geweldpleging en aldreiging. Andieutie van II. 31. de Koningin. Do Opper-Ceronioniemecster van ïlare Ma jesteit de Koningin heeft de eer ter kennis tc brengen van allen, die wenschen te worden toe gelaten tot de cour van gelukwenscliing, te hou den door Ilare Majesteit de Koningin >n het koninklijk paleis te Amsterdam, op v\ oensdag 7 September a.s. des namiddags 4 uur 30 m-, dat zij zich zuilen moeten inschrijven op de lijsten, welke ter iutcekeiiing zullen zijn neerge legd in bovengenoemd Paleis, van ai den 1 sten tot en met den lUdeu Augustus a.s,, dagelijks van des voormiddags iü tot des namiddags 4 uur. Tot de cour kunnen worden toegelaten auto riteiten, particulieren en deputation uit Amster dam. en uit de provinciën, met uitzondering van die uit de provincie Zuid-Holland. Particulieren, die niet te voren aan Hare Ma jesteit de Koningin zijn voorgesteld, kunnen tot deze cour mot worden toegelaten. De Ópper-Ceremoniemeester brengt onderdo aandacht van belanghebbenden, dat afzonder lijke lijsten zullen worden nedergelegd voor de hoeren officieren van de dienstdoende schutte rij en van land- on zeemacht, en dat het voor do goede regeling van de cour* noodig is, dat door de officieren alleen op deze lijsten wor de geteekend. Officieren van do Rustende Schutterij en ge- pensionneerde officieren, voor zooverre zij de Cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met de actief dienende officieren worden ont vangen, en woidt hun derhalve verzocht zich in te schrijven op de lijsten der lieeren officie ren in de vorige alinea bedoeld. Het is in het algemeen bepaald noodig, dat allo ingeschrevenen, die eenige betrekking ver vullen, deze op dc- inschrijvnigslijsten vermei den, eti dat deputation, welke een adres van hulde mochten willen aanbieden, dit op de in- Bclu'ijvingslijsten uitdrukken. Tot het irederleggcu van adressen van hulde zal gelegenheid bestaan in de tegenwoordigheid van Haro Majesteit de Koningin, de beschik bare tijd en de gelegenheid zullen echter niet toelaten, dat toespraken, hoe kort ook van in houd, zullen kunnen worden gehouden. Alle tot de Cour toegelatenen zullen moeten gekleed zijn in. galaambtskostuum of uniform voor lien, die dit bezitten, voor de overigen zooveel mogelijk rok en witte das. De Opper-Ceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin, Baron Du Toert van Bellincii.we. 's-Graveubage, den 29 Juli 1898. De Ópper-Ceremoniemeester van Hare Ma jesteit de Koningin heeft de eer ter algemceue kennis to brengen, dat de dames, welke te Am sterdam haro opwachting wenschen te maken aan Hare Majesteit de Koningin, gedurende het verblijf van HoogAdezelve in de hoofdstad in de maand September a.s. zich daartoe schrif telijk, tus'schcn 1 en 10 Augustus zullen moeten wenden tot Ilarer Majo=teits dame du palais, mevrouw Van LoonEgidius te Amsterdam. De gelegenheid tot het maken van opwach ting aan Hare Majesteit zal bestaan op de re ceptie in den avond van 5 September a.s., tot welke receptie echter uitsluitend kunnen wor den toegelaten dames, reeds te voren aan T'ore Majesteit voorgesteld, en hetzij te Amsterdam woonachtig, hetzij, voor zoover de provinciën betreft, op ecne der vroegere jaarlijkscbc soi ree's of recepties te Amsterdam ontvangen. De Opper-Ceremoniemeester van Ilare Majesteit de Koningin, Baron Du Toen van Bellisciiave. 's-Gravenhage, den 29 Juli 1898. I)e Koninginnen. H. M. de Koningin en gevolg woonden heden de manoeuvres bij van de cavalerie en infanterie op de Gooi-che heide tus^chen Laren en Bussum. Ilare Majesteiten zullen in den voormiddag van 29 Augustus Soestdijk verlaten en in de Residentie terugkeeren. Inliuïdigingsfeesten, De Indbelie Vorsten zullen, naar men ver neemt, te paard en in Oostersche kieeding deel uitmaken van den stoet, waarmede 11. M. de Koningin te Amsterdam en te 's-Gravenhage haar intocht zullen doen. Onder de uitvoeringen te Clingendaal bij de sportbetoogïng ter eeie van H. M. de Koningin, zal o.a. voorkomen een nummer wielrijder). De Haailemsche VelocipëJeclub. eene oude bekende in de wielerwereld, zal op een plankier figuur- rijden. Deze club. die reeds sinds 1882 bestaat, is op dit gebied eeu der eerste vereenigingeu. liet fisuui rijden, in 188G voor het eerst in ons land bekend geworden, vond in haar dadelijk een ijver ïge beoefenaarster en sinds dien tijd mocht zij vijf maal de Kampioenschapstiiel vei werven, terwijl zij in de overige wedstrijden meestal den tweeden prijs, een enkele maal een dertien prijs bemachtigde. Ook dit jaar won zij het Kampioenschap. Heeft zij dus geen pech, want bij het figuurrijden brengen kleine ongelukjes groote stoornis, dan zal zij zeer zeker een waardige vertegenwoordigster zijn van de wielersport bij dit betoogir.gsfeest ter eere van Neerland's jeugdige Koningin. Met het oog op de voorbereidende werken ten behoeve der aanstaande vloot-revue op het Hol- landsch Diep, zal de schout-bij-nacht eenigen. tijd te Moerdijk ziju intrek nemen om persoon lijk toezicht te houden. *Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina op 31 Augustus a.s. zal to Rotterdam des morgens een nlgemeene reveille plaats hebben, waaraan vier muziekcorp sen zullen deelnemen. In het Beursgebouw zul len dien dag des morgens ten halfzeven aantre den het stafmuziekcorps en het corps hoorn blazers van de dd. schutterij, de muziekkapel van het corps Kon, Scherpschutters en een veer tigtal pijpers en tamboers van het garnizoen mariniers. Nadat deze muziekcorpsen op het Beursplein achtereenvolgens en respectievelijk gespeeld heb ben Een koraal (Dankt nu allen God)het Wien Neerlandsch bloed, het Wilhelmus en een fecstmarsch, zullen do corpsen zich in weste lijke, noordelijke en oostelijke richting en Fije- noord begeven en ieder corps in het aangewezen stadskwartier tot des morgens 8 uur de volks liederen en feestliederen spelen. Parade van garnizoen en schutterij zullen dien dag niet plaats hebben, doch vermoedelijk kort na do inhuldiging ter afkondiging der pro clamatie van de aanvaarding der regeering door H. M- Koningin Wilhelmina. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Bij het congies ter bevordering der openbare zedelijkheid ter Tentoonstelling van Vrouwen arbeid sprak prof. W. L. P. A. Molengraaf! over de afstamming van onechte kinderen. Het ingediende wetsontwerp op liet vaderschap, waarvan de indiening door spr. met vreugde is begroet, voldoet niet gdvel aan zijne verwach tingen. Spr. achtte de Duitsclie wetgeving in deze beter. Jn plaats van den toestand zooals die nu bij ons is moet volgens spr. de afstam ming van fiet kind rechtsbetrekkingen met zijn ouders in het leven roepen. Nog werd over dit onderwerp gesproken door mevr. Rutgers— Iloitsema, mevr. Drucker, den heer Van der Veer, mevr. Pekelharing, prof. van Lees, mr. H. L. Asser. Bakkerij-tentoonstelling. Gisteren was het vischmarkt op de bakkerij tentoonstelling te 's-Gravenhage. Het tooneel was geen tooneel meer, maar een ware visch- bank, echter zonder dc typische Seheveningers en hunne respectieve echtgenooten en met dit onderscheid wellicht ook dat in den regel op de naagscho banken in de Schoolstraat niet zulke uitgebreide collecties zeebewoners te vin den zijn. De zoetwater-bevolking was niet zoo scliitte- rend vertegenwoordigd, al waren er ook palin gen „als kinderarmpjes" gelijk do liefhebbers zoo vaak watertandend plegen te getuigen. Monsters van „haenen" keken met dien min- achtend-lodderigen blik aan groote zee- en knor hanen eigen, neder op die armzalige pieterman nen, die zich verstoutten in hunne nabijheid ook een deel te vragen van de bewonderende blikken van het publiek. He koning van de visschen, de zalm (er waren gekroonde hoofden van 34 pond bij) stoorden zich niet aan een plebejische omgeving van krab ben, mosselen en garnalen, maar lagen daar trotsch, zeker van hun succes. Heilbotten en grieten waren er „om rauw in to bijten" zei een vischkenner en -liefhebber, een trouwe klaut van Geurtje op de stadsbanken. Kortom liet geheels visschcnrijk was schier vertegenwoordigd, zelfs de zeldzame „Rouget", een roodachtig vischje dat do vijver» in den om trek van Bordeaux bevolkt. Dc inzendingen waren van Restaurant Royal te 's-Gravenhage (buiten mededinging)C. Saur, te Amsterdam, die de grootste en meest volle dige collectie zond; Wed. I. Hoek en Zonen, 's-Gravenhage; Van der Harst, firma Knoester, ScheveningenAbr. Drukker, uit Amsterdam en Scheffel uit Rotterdam (collectie zalmen). De viscll was te koop, van welke gelegenheid menig bezoeker gebruik maakte. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der Regeering op 1 October a.s. op 's Rijks Kweek- en Normaalscholen, de lessen te doen beginnen, in zake den invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam. Vermoedelijk zullen ook heeren medici met een deel dier taak worden belast, wat men zeker een uitnemende» maatregel mag noemen. Blijkens eene mededeeüng in de sStcl.", zal, tijdens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 3de inspectie te's-Gravenhage, van 1 tot 22 Augustus, de inspecteur van den arbeid in de 4de inspectie te Amsterdam, mede bevoegd zijn in de 3de inspec'ie. In verband met den. dag der revue, welke op 21 September zal plaats hebben, zullen de mili taire manoeuvres ook later geschieden en wel van 1522 Sept. De gemeenteraad van Nijkerk heeft in be ginsel besloten, dat aan plaatselijke vereeni- girigen met rechtspersoonlijkheid, die zich het bouwen, aankoopen, vernieuwen, verbeteren en verhuren van arbeiderswoningen in de gemeente ten doel stellen, een rentegarantie van 3 pCt 'sjaars kan verieend worden. De generaal-majoor P. A. Scheltus, bevelheb ber in de IIIc mil. afd., zal tegen 1 November den dienst met pensioen verlaten. OYERSCHIE, 29 Juli. Gisterochtend werd onder deze gemeente in een sloot, nabij de vernisfabriek aan den Rotterdamschen weg, bet lijk gevonden van een korporaal der mariniers, volgons opgaaf genaamd Yan Vliet. KETHEL EN SP ALAND, 22 Jnli. Naar aanlei ding van den brand bij den burgemeester hebben gisteren de Recbtcr-Commissaris, Griffier en de Officier van Justitie der rechtbank te Rotterdam eeu onderzoek in loco ingesteld waar echter niets bijzonders gebleken is. Een bericht omtrent den oor sprong van dezen brand, voorkomende in een ander blad is geheel uit de lucht gegrepen. KETHEL EN SPALAND, 29 Juli. Gisterenmorgen aan de halte Buitenkerklaan, schrok het paard ge spannen voor een dricwielige kar van den landbou wer G. O., vooreen voorbij rijdenden trein. Het paard liep achteruit on stortte met kar en al van de zeer steile kant te water. Na veel moeite mocht het ge lukken het gerij aan de andere zijdo op het droge te balen. PERNIS, 29 Juli. De achokkervisscbcr Herman van Kampen van hier is in zee overboord geslagen en verdronken. Ongeveer een uur na bet ongeval werd het lijk opgevisebt. Opmerking. Hier en daar in onze stad is men aan liet opknappen en verfrisschen van wat herstelling of zuivering behoeft. De aanstaande Septembermaand bleef stellig op deze lustratio niet zonder invloed. Ook de Groote Kerk krijgt een beurt. Steile ladders rijzen tot de daklijst op, boog in de lucht is men aan het boenen en vegen en wasschen. Dit nu is treffelijk. Onze volksaard is ge steld op reinheid, vooral wel op, het uiterlijke. Maar er is iets wat ons in deze trof. Werklieden uit Rotterdam zijn in 't getouw, en nu misgunnen wij dezen hun brood niet, maar wel wenscliten wij de winste in eigen stad te houden. Dat een bestuur als dat der Kerk, wier leden blijkens de congressen oog hebben voor de volks- nooden, niet h i e r te recht kon, wat wij moeten aannemen, wijst op eene leemte. Want wei is het bedrijf der z.g, glazenwas- scherijen een eigenaardig en vordert liet uiet overal een steeds aan te wenden gerief, en fioreeit het uitteraard in 't bijzonder in groote steden, waar de huizen hooger en talrijker zijn, maar toch kan liet hier, en vooral bier met de rook en roet biakende fabrieksschoorsteenen loonend zijn, niet minder buiten kijf dan in andere soortgelijke plaatsen, waar bet zich inburgerde. Edoch er behoort ook hier initiatief en energie toe. Schiedam heeft 26000 zielen ruimer zijn meerdere steden van minder omvang, van min der aanslag, waar men ondernemingen met succes drijft, die als hoofddoel zich richten op de puihewassching en den aankleve van dien, en waar, gaf deze niet voldoende en voortdurend brood, men het bedrijf wist uit te breiden naar de zijde der gewone dienstverrichting. Wie brengt hier voor een particulier voor matigen prijs een koffer weg, wie verricht voor wie geen personeel in dienst heeft, allerlei, waarvoor geen dienstbode geschikt is Dat doet elders, waar men het kostelijke kruiers- gilde niet bezit de «dienstverrichting", de «glazenwasscberij". Is zoo iets hier niet loonend? Hedenmorgen had A. van Aken, weikzaam in de smederij van den heer C. van Zutphen, aan de Hoofdstraat, het ongeluk den linkerpols te kneuzen doordat lijf den slinger van de boormachine verkeerd aanpakte. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan- gevoerd 4 partijen schol, tong, griet en houting de prijzen waren voor schol van f 0.35 tot f2.35, tong van f0 75 tot f3.95, griel van f0.75 tot 1.80, houting van f 0.25 tot f0.45 alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild29 Juli. NotarisH. B. E. Blaisse. Een mouterij genaamd «Haarlem", met 2 zolders, voorts mouterswoning, gang en open grond, staande en gelegen aan den Buiten- havenweg rio. 96 en 98, kadaster sectie L no. 200, groot 10 are 95 centiare, f8200. BURGERLIJKE STAND. Onalertrouwd 28 Juli. J, C. Lems, 24 jaar, en W. J. van Dijk, 21 jaar. A. de Lange, 24 jaar, en S. de Bruin, 24 jaar. W. F. Giaper, 22 jaar, en W. Brand, 21 jaar. P. L. Beckers, 30 jaar, en A. M. M. Overzier, 20 jaar. Geboren 28 Juli. Johannes Gerardus Petrus, zoon van J. G. van Dorp en E. A. Groecendaal, Lange Kerkstraat. Overleden 27 Juli. Johannes Josephus Duimel, oud 36 jaar, echtgenoot van D. van Kampen, Hoofd straat. Cornelia Geus, oud 47 jaar, echtge note van J. Barnouw, Singel. 29 Juli. Neelije Dozterom, oud 79 jaar, we duwe van J. van Noortwyk, Zijlstraat. Woensdagavond om 11 uur had er op de Hoogstraat alhier eene vechtpartij plaats tus- schen zeelieden en kuipersgezellen. Voor dat het echter tot eene ergere botsing kwamwist de politie de vecbtlustigen te scheiden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 28 Juli. Jacobus de Wilt en Maria Bos. Johan Wilhelm Hofman en Cornelia v. d. Velden. Woensdag 1.1. werd te Stecnwijk de 9e jaarl. alg. verg. der Ncd. Orgauisteu-Vereeniging gehouden. Uit do verschillende verslagen bleek, dat de Vcr- ecniging steeds in bloei toenam en de financicelo toestand gunstig genoemd mocht worden. Het onder steuningsfonds, ten bate waarvan verscheidene con certen gegeven werden, is daardoor belangrijk vergroot. De aftredende bcstuurs- en correspondcercndo leden werden herkozen. Als plaats voor de vergadering in 1899 werd Utrecht gekozen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: Jos. A. Yerheijen, Amsterdam, voorz. ;M. H. van 'tKruijs, Groningen, 2e voorz.; W. de Yries, Nijmegen, 1c secr.Joh. M. Diedrieh, 's-Hertogcnboscb, 2e secr. A. Pomper, Amsterdam, le penmngm.; J. C. Bras penning, id. 2e penningtn.J. A. Scholte, id. muzickcom. Te Parijs is thans het internationale congres ter bestrijding der tuberculose bijeengekomen. Het congres houdt dagelijks twee zittingendp eerste van 91 en de tweede van 3—uur. Dè morgenzittingen zullen voorloopig in de bospitalek gehouden worden, do middagzittingen in de gebou wen der faculteit voor geneeskunde. Ook Zondag is er eene zitting. Er zullen 3 punten van groot belang behandeld wordenlo. de serumtherapie en de andere behan delwijzen der tering; 2o. do sanatoria voor tering lijders. en 3o. de propbylaxie en bet voorkomen der tering bij onze huisdieren. Voor Nederland werden dr. Ruysnh en de heer Tbomassen tot cere-voorzittcrs benoemd. 0. a. zullen de heeren Thomassen, lecraar aan 's Rijks Veeartsenijschool uit Utrecht, prof. Midden dorp uit Groningen en do heer A. de Jong van Leiden als sprekers optraden. De heer Thomassen zal spreken over de uitkom sten van eene reeks onderzoekingen betreffende de virulentie van spierweefsel van tuberculeusc dieren langs de spijsverteringsorganen aan kippen toege diend, cn over het gevaar van melk van tubercu leusc dieren afkomstig. Do arrondissements-rcchtbank te Rotterdam ver oordeelde heden den 16-jarigen boerenknecht H. J. V. te Schiedam, dio in den nacht van 7 op 8 Juni werd aangetroffen op het erf van E. Offerman, ver dacht van poging tot diefstal van eieren, ter zako van huisvredebreuk tot 14 dagen gevangenisstraf. De cisch was een maand. Dc Rottcrdamschc rechtbank, kamer van vacantia, veroordeelde heden bij breed gemotiveerd vonnis L. Merckelbach, vroeger hotelhouder tc Heerlen, thans caféhouder aan de Crooswijksehc kade te Rotterdam, wegens opzettelijke brandstichting in zijn bierhuis, waardoor levensgevaar voor de huisgenooten en bovenbewoners ontstond en gemeen gevaar voor goederen, tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Dc eisch was 8 jaar. Beroepen: Te Helenaveen, C. do Vries, to Hellendooru. Te Oud-Alblas, J. Vonk, te Olde- broek. Te Opende, F. Tammens, tc MHwolda. Te Berkel, H, Heijcr, te Dienden. Aangenomen: Naar Bezooien, door Ungor, cand. Naar Marico (Transvaal), door J. Beyer, te Eeranes-Binnen. Naar Woudsend en Indijk, door S. Ronner, te Wanneperveen. Bedankt: Voor Ilecrenveen, door J. W. da Kanter, te Koelen (bij Tiel). Ger. Keuken. Beroepen: Te Wcesp. B. C. Oranje Jz., to Berkel c. a. Te Andel, J. K. Haeringen, te Gen- deren en Doeveren. Aangenomen: Naar Berlikum, door D.Steen- huis, te Blija. Bedankt: Voor Rotterdam A, door N. IJ. van Goor, te Hazerswoude. R.-K. Kerk. De aartsbiechop van Utrecht heeft benoemd tot

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2