n. Grootvader! O grootvader! taak gesteund door een oppersten raad van bij stand, toezicht en advies, samen to stollen uit personen van verschillenden politieke en gods dienstige richting. Als schakel tusschen overheid en bijzonder- personen worden in het leven geroepen do „ra den van voogdij", eenerrijds verband houdende met de regeering, anderzijds in voortdurende aanraking met de maatschappij in haar leven en werking. Een afzonderlijk wetsontwerp getiteld wet, houdende beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdigo perso nen, sluit zich aan bij het ontwerp tot wijziging en aanvul ling van het Burgerlijk wetboek, op het stuk van ouderlijke macht en voogdij en bij dat tot wijziging en aanvulling van het wet boek van Strafrecht, het wetboek van Strafvor dering en eenige daarmede samenhangende wet ten op liet stuk van straffen en de strafrechts pleging ten aanzien van jeugdige personen. Het in dat ontwerp neergelegde stelsel omvat de drie vormen der dwangopvoedingde ver pleging in rijksgestichten als hoofdvorm, die in particuliere inrichtingen en in liet huisgezin als nevenvormen. Het systeem beoogt het particu lier initiatief te bevorderen, doelmatige aan sluiting en samenwerking van particuliere met staatszorg in het leven te roepen en aan de par ticuliere bemoeiingen een zoo ruim veld open te stellen als het gevoel van zijne verantwoordelijk heid den staat slechts toelaat. De Rijks-opvoedingsgestichten vormen de ba sis dor in dat ontwerp voorgestelde regeling. Het rijks-opvoedingsgesticht kan hetzij het kind behouden totdat het of den 23-jarigen leeftijd, of wel eerder geschikt worde geacht, om in de maatschappij terug te kecren; hetzij het kind na eenigen tijd aan par'.icnl-'nre han den ter opvoeding toevertrouwen. Het ligt in de bedoeling dat tot dit laatste zoo spoedig cn zooveel mogelijk zal worden overgegaan. Dregeering kan de verdere opvoeding der to hm er beschikking gestelde jeugdige personen slechts tegen behoorlijke waarborgen voor een degelijke behandeling aan particulieren toever trouwen. Het ontwerp zoekt deze waarborgen vooreerst hierin, dat de regeering zich niet met afzonderlijke personen, doch alleen met licha men, met vereenigingen, stichtingen of rechts persoonlijkheid bezittende instellingen in ver binding stelt; voorts daarin, dat do regeering bepaalde eischen voor de verpleging en oplei ding stelt en harerzijds daarop toezicht doet uit oefenen- De tuchtschool maakt gelijk do Minister voorts doet uitkomen eigenlijk geen deel uit van het stelsel van dwangopvoeding. In dit ont werp wordt de stichting dezer scholen bevolen. D~ tuchtschool is mede de aangewezen in richting om op te nemen de kinderen, wier vast zetting voor bepaalden tijd ten verzoeke buimer ouders of voogden door den burgerlijken rechter is bevolen. De kosten, welke de dwangopvoeding in en buiten rijksgestichten en de maatregelen van in ternering in een tuchtschool voor den Staat zul len meebrengen, laten zich niet vooruit bereke nen noch ook met eenige waarschijnlijkheid ra men. De Minister wijst er op, dat de uitvoering wel niet onaanzienlijke kosten na zich zal slee- pen, maar anderzijds ook belangrijke uitgaven zal besparen. De wet bepaalt, dat in het ressort van ieder gerechtshof een tuchtschool voor jongens en een voor meisjes afzonderlijk moet gevestigd zijn. De Rijksopvoedingsgestichten zijn gevestigd voor jongens te Alkmaar, aan den Kruisberg bij Doetichem en te Avereest; voor meisjes te Montfoort. Het opperbeheer berust bij den minister van Justitie. De verpleegden in de tuchtscholen ontvangen gewoon lager onderwijs en verrichten handen arbeid. Toen, vast besloten, met kloppende slapen, verliet hij de deur, ging al tastende in het duister naar zijn slapenden kleinzoon en tikte hem op den schouder Word wakker, ventje! Zijn stem klonk heel teeder. Het kind kwam verschrikt overeind, de oogen wijd geopend in den valcn nacht, nieuwe kwellingen verwach tend. Maar de grootvader hernam 'net bijna liefdevolle stem r Sta op ventje, kom, sta. op. Je gaat met mij mee. Ik zal je wat moois laten zien. Kom vlug wat, ventje1 Toen stond liet arme schepseltje verwonderd op, nog meer verbaasd zijn grootvader zoo tee der te hooren. De oude sloeg een versleten wollen doek om, sloot de deur goed en zij gin gen op weg in de nachtelijke stilte. De nacht was blank en liefelijk. Voortdurend schakeerde de wind met schaarsche doch heerlijke kleuren het uitspansel. Langzaam dreven dampen voor uit, kwamen t-ot elkaar en verspreidden zich weer; dan volgden dichte klompen aan metaal gelijk, zwarte spiralen zuiver omzoomde, groote witte holen, toovergrotten, soms een egale uit gestrektheid als water met stillen glans. Geen sprankje blauw was zichtbaar. Donkere voorwerpen verhieven rich op de wijde velden. De hoornen als gordijnen suisden in bewogen spraakalle boerderijen waren m rust, zonder licht. De oude hield het kind zacht- kens bij de hand: de rulle wegen doofden het trillen der voetstappen en niemand, niemand zag hun geheimzinnige schaduwen voorbijgaan. Het kind met zijn schuw doch teeder hart ge noot een huiverende vreugde. Tusschenbeide keek hij den grootvader aan, drukte hem on willekeurig de vingers. In het halfduister, op de vale velden, kwam in hem zulk een onbestemd Aan de verpleegden in de hks-opvoedings- gestichfcen worden lager one?1,. en vakonder- richt verstrekt. In de tuchtscholen en Vijks-opvocdingsge- stichteu is dc oplegging der navolgende disci plinaire straffen veroorloofd lo. onthouding van liet schrijven of ontvan gen van brieven, van bezoek of van andere voor rechten 2o, do verstrekking van water en brood in plaats van het gewone voedsel; 3o. opsluiting in een cachot; 4o. gewone sluiting in do boeien. De Koninginnen. Zooals reeds gemeld werd, woonde H. M. do Koningin Donderdag de manoeuvres bij op de heide bij Laren. Daaromtrent meldt de „Utr. Ct." liet volgende „Het 3e regiment huzaren, onder bevel van kolonel \V. E- A. Wupperman, besloot gister- voormiddag zijn wapenoefeningen in het Gooi land met een manoeuvre op de heide tusschen Laren en Craailoosch© Brug. De uitstekende houding van het geheelo regi ment en vooral de onberispelijke zwenkingen der escadrons in galop met getrokken sabel maakten de bewondering gaande van het vrij talrijk pu bliek. Ten 10 uur v.m. ongeveer verscheen H. M. de Koningin op de heide te paard in wit pické amazone met stroohoed, begeleid door mejouk- vrouwo Yan de Poll, den opperstalmeester ba ron Bentinck, overste jhr. v. d. Poll en graaf Dumoncoau. De huzaren riepen na afloop der manoeuvre overluid, Leve de Koningin Een compagnie voetvolk van het garnizoen te Naarden met de stafmuziek was opgesteld aan den Noordwestelijken kant der heide, en voerde met grooto vaardigheid eenige handgrepen uit voor Hare Majesteit. Onderscheidene officieren van andere wapens en van do Rijschool te Amersfoort woonden de manoeuvre bij, w Ike door prachtig weder werd begunstigd". Iahuidigingsfeesten. Bij den intocht van II. M. de Koningin zullen, naar gemeld wordt, naast liet portier van het koninklijk rijtuig Indische generaals rijden. Oolc de 73-jarige generaal Van der Heijden is daartoe uitgenoodigd en heeft die uitnoodiging aangenomen. De 125 man van het 3e Reg. huzaren, te 's-Giavenhage in garnizoen, die tijdens de feesten te Amsterdam zullen optreden tot ondersteu ning van de maatregelen tot handhaving der orde, zullen staan onder bevel van den majoor Bolle van dat korps. Het programma voor de feesten te Apeldoorn is thans ais volgt samengesteld 31 Augustus: GodsdienstoefeningenPlanten van een herinneringsboom. 6 September: Openbare muziekuitvoeringen Feestelijke bijeenkomsten in Tivoli, 't Loo en Volkshuis. 25 SeptemberVersiering der Gemeente. 11 Va1 Komst van H. M. de Koningin (station Apeldoorn). Muziekvereeniging »de Harmonie" aan 't station, le muziekcorps op de. Markten 2e muziekkorps aan het begin Loolaan. 14tyi Volksspelen 24 Matinee op liet gereserveerd terrein; Matinee op het feestterrein, 8—-10 Concert in Tivoli door »de Harmonie"; Concert op 't Loo door le k«rps; Concert in 't Volks huis door 2e korps. Sta Bezoek door de Feest commissie aan de illuminatie. 9—11 Vertoooing lichtbeelden op 't feestterrein. 26 September8Va Opstell ;n der kinderen aan de kerk der Ned, Herv. gemeente. 9Vs denken aan wonderen op, zooals soms huist in het meest duister xnenschenbrein. Hij voelde zich zeer gelukkig in een kinderlijke bekoring, plotseling reeds heel de boosaardigheid van den grootvader vergetend. Zij vermeden de nabijheid der boerderijen en maakten liever een omweg. Toch ontmoetten hun honden, die hen in de diepe stilte vervolg den met him geblaf. Toen huiverde de oude, ging nog meer het veld in en zeide om den kleine aan to moedigen Je zult zien morgenochtend zal je heer lijk eten, hoor! Ja grootvader, zei het ventje verrukt zich vleiend tegen den ouden man, met oneindige vreugd om de teederheid, die nu in zijn jong, eenzaam leven was getreden. Onvermoeid liepen zij verder. Een boschje lag voor hen. Zij traden het binnen. Het pad was hobbelig, zeer rul met plassen waarvan het water opspatte als zij er in trapten; dieren schrikten voor hen, vloden angstig in het lage hout en het kind kreeg de gewaarwording van ontelbare, overal verspreide levende wezens, liet zijn droomende gedachten waren in het wollig duister onder de hoornen, in de lichte openingen van het valige rijshout, in trillende schaduwen, in het fluisterend zuchten der toppen. Telkens als een takje hem het gelaat raakte, sidderde de oude en sommige boomen, dio op menschen- gedaanten geleken, ontroerden hem diep. Toen stond hij stil, keek rond, tastte rond. En eens klaps steeg uit de ruige struiken een gekreun op. De haren rezen den oude te berge, hij stond als versteend en sperde de strakke oogen wijd open. Maar een donker lichaam schoot te voor schijn, toen twee wollige vleugels, geluidloos het was een uil f Zij kwamen weer in het veldnu was het een Aubade, aanbieding oorkonde, muziek sde Har monie." 10 Optocht der kinderen naar het feest terrein met 3 muziekkorpsen. 10—12 Kinder spelen met '2 muziekkorpsen. 124 Optocht met 2 muziekkorpsen. 79 Concert in Tivoli door het 1e muziekkorps en op *t Loo door het 2e muziekkorps. 91/2 Vuurwerk. De tentoonstelling van vrouwenarbeid en de omgeving der Koninginnen. sVooruitgang" had eenige opmerkingen ge maakt over de samenstelling van dc omgeving der Koninginnen in verband met de afwezig heid Hunner Majesteiten b(j de opening der tentoonstelling van vrouwenaibeid, naar aan leiding van een artikeltje in de groene »Am»ter- dammer"; de tentoonstelling zal wel »ie rood" geweest zijn, meen ie het blad. Vooruitgang" wenschte voorts in de omgeving der landsvorsten meer vrouwen en mannen uit het volk. Enkele bladen hebben over dit ultra-democratische denkbeeld hunne opinie gezegd, zoo b.v. de ^Hollander." Dit blad zeide Over dit denkbeeld is nog heel wat te rede- neereu liet kan stof geven tot allerlei be schouwingen, voorloopig zouden we meenen aüeen geschikt voor de binnenkamer. Intusschen zij ons een opmerking veroorloofd. Zij is deze. De tentoonstelling voor Vrouwenarbeid zouden wij niet ste rood" willen noemen, maar wel achten wij dat zij niet zonder temlenz, zonder een bepaalde richting is. Hoe loffelijk ook het streven zij van velen, die deel genomen hebben aan de totstandkoming der tentoonstelling, zoo kan toch moeilijk ontkend dat het feminisme door deze tentoonstelling gepropageerd wordt. En nu moge men over die moderne, met de overtuiging van de meerderheid der natie strij dende richting denken als men wil, toegegeven zal toch worden dat in de opening der Tentoon stelling door de Koningin-Üegenies of door de Koningin persoonlijk het gevaar zou beslaan om in het feminisme ook een vNed. nationale" richting te zien. En sDe Standaard" laat zich als volgt uit nln enkele bladen kwam de vraag ter sprake, of het goed was, dat het Hofpersoneel steeds uitsluitend uit mannen en vrouwen van adelijke geboorte wordt samengesteld. Men sprak de vrees uit, dat de Koningin op die wijs ïliaar volk" niet leerde kennen. Dit laatste is metterdaad een punt van ge wicht, en er ligt niet de minste onkieschheid in, dat het in de pers aan i'e orde kwam. Slechts zouden we ons de opmerking willen veroorlooven, of men niet beter zou doen, met de Hofhouding hierbij te laten rusten. Het denkbeeld om alle rangen en standen aan het Hof op te nemen, zou er toe leiden, dat ook een boerin en een werkster tot de bestendige omgeving van de Koningin zou moeten behooren, en zoo iets ook maar te denken, is immers onzinnig. Ook de Koningin moet geheel vrij blijven, om haar omgeving uit zulk een stand te kiezen als haar positie het meest nabjj komt. Die vrijheid veroorlooft elk burger zich, en in niets mag diezelfde vrijheid aan de Koningin betwist worden. Maar iets anders is de vraag, of liet goed is, zoo de Vorstin des lands het volk nooit anders leert kennen, dan gelijk het zich voor doet, sgezien door de bril der Hofhouding". Degelijke vorsten dulden dit nooit; zagen steeds, buiten de Camarilla om, door eigen Ci,gen en stelden zich daartoe in persoonlijk contact met al wat in den lande, op allerlei gebied, ïdeidend" en ïtoongevend" was. Eerst nu als bleek, dat de Hofhouding ten onzent hieraan in den weg stond, zou er bil- golvende helling waarlangs struikgewas zich slingerde en toen. zij weer afdaalden, aan de andere zijde, hingen de wolken minder donker om de maan en was de vlakte minder duister. Eindelijk bereikten zij een poel. De plek was volkomen eenzaam, er groeiden slechts enkele schrale elzeboomen en wat verwelkt riet. De waterplassen, als grijze zijde, wisselden af met doodsche plekken zeewier, kikvorschen klaagden eentonig. Daar stond de oude stil. De wind floot har der, nieuwe dampen stegen op uit het nachtelijk Westen, rondom zwegen alle honden. Toen deed hij langzaam zijn wollen doek af. En plotseling rolde hij dien om de armen van het kind. Wees niet bang, ventje... Wacht maar! Toen hij daar stond met rijn vastgebonden armen, hief liet kind schuw de zachte oogen naar den grootvader. Deze trok hem met vrien delijke woorden mede. Plotseling aan den rand van den poel, boog hij zich voorover, het som bere gelaat werd woest en op do tengere schou ders van het kind vielen twee geweldige handen neer. Toen eensklaps alles begrijpend, "tortte het kind op de knieën, droevig als een overmees terd hert, hief zijn ernstig bleek gelaat op en groote tranen stroomden hem langs de wangen. De oude tilde hem op met ijskoude vastbe radenheid, en in rijn grenzelooze verbijstering drong het kind rich tegen zijn grootvader aan, kuste hem overal op het lichaam om hem te ver teederen en snikte: Ik heb niets gedaan, groot va heelemaal niets! Maar reeds had de oude rijn voet gezet tus schen het riet, terwijl het kind rijn Hefkoorin- lijke oorzaak van klacht zijn, omdat hierdoor s beide* Oranje én Nederland schade zouden lijden," Hierop nu repliceert sVooruitgang" weer. De plaatsvervanging-CooIen. In den Katholieken Kring te 's-Hertogen- bosch besprak de heer W. A. Coolen, notaris te Helvoirt, gisterenavond zijn plan betreffende vrijwilligers bij de militie. Behalve vele leden van den Katholieken Kring en de beide Katho lieke kiesvereenigingen in die stad, waren aanwezig liet bestuur der rnilitie-vereeriiging uit Boxtel en verschillende toehoorders uit Tilburg, Vucht, Hedikhuizen, Nieuwkuik, St. Michiels Gestel enz. Op eene vrnitgIn dien van 60 vrijwilligers 5 zouden worden afgewezen, die misschien door toevallige omstandigheden sedert de voor- loopige privé-onderzoeking zijn ongeschikt ge- warden, kan men dan voor deze vijf nog meer andere vrijwilligers aanbieden, of kan men een grooter aantal vrijwilligers ter keuring aanbie den, dan het contingent vordert, ten einde tegen eventueele afkeuringen gedekt te zijn?" deelde de heer Coolen mede, dat de laatste weg moest wodren ingeslagen door b.». waar 60 vrijwil ligers noodig zijn er 65 ter keuring aan te bieden. Nog werd de vraag gesteld wat behoort ge daan te worden als er zich meer vrijwilligers aanmelden dan noodig zijn om het contingent te dekken. De spreker achtte het, voor het geval dat werkelijk de lust om het vaderland te die nen zóo groot zoude zijn, de beste weg om onder de vrijwilligers een loting te houden, wie als zoodanig in aanmerking komen. Was vóór den aanvang der rede den spr. een welkom toegeroepen door den voorzittet van den Krb g, den heer J. W. R. van Gulick, na afloop werd hem dank gezegd door de lieeren jhr. de la Court en Servaisdoor den eerste namens de kiesvereeuiging Noordbrabant en de Katholieke kiezersvereeniging 's-Herto- genbosch, door den heer Servais namens den Kathcdiekeu Kring. (Nbr.) Tentoonstelling van Kleederdraehten. Deze belooft een buitgewoon succes te worden. Zelfs de ontwerpers hadden niet gedroomd een 7.00 rijke verscheidenheid van kleederdraehten uit ons land bijeen te krijgen. Zoo levert bijv. Marken 22 verschillende kleederdraehten, terwijl wij niets anders kennen dan een mannen- en een vrouwenkleeding. Men zal half Aug. in bel Stedelijk Museum echter ook kunnen zien een biuidspaar van Marken enz. In het geheel denkt men 250 verschillende kleederdrachten bijeen te krijgen. Hieronder zijn costumes die men uit vreemde landen afkomstig gelooft, zoo bijzonder vreemd zien ze er uit. Daar ook de types der bewoners van ons kleine landje sterk uiteenloopen, zullen de poppen, die bestemd zijn om de kleederen te dragen, met veel zorg gemodelleerd warden. Opdat er niets aan de uitrusting der poppen zal ontbreken, komen uit alle streken bewoners over, die de poppen zullen aankieeden, naar het behoort. H. M. de Koningin zal naar wij vernemen, de tentoonstelling rnet een bezoek vereeren. PaetJagogiek. Uit bet jaarverslag van de Vereeniging voor paedagogiek blijkt, dat liet bestuur bestaat uit de heerenC. H. den Hertog (Amsterdam), Toorz,; J. Verduys, (id,), vice voorz.A. M. Kol- lewijn Nz., (Amersfoort), 2e seer.C. A. C. Kruyder, (Deventer), peuningm.; II. Bouman, (Amsterdam) en D. de Groot (Utreclitj. De lieer F. Gediking (Den Haag) heelt voor zijn benoe ming ais le secretaris bedankt, weshalve de afgetieden titularis, de lieer J. Th. Schiphorst gen verdubbelde en zijn lippen drukte op den ruwen kiel en zacht en klagend smeekte in on samenhangende klanken. Eindelijk boog de man voorover, duwde het kind onder het donkere water, de armen en boe nen bewogen rich heftig, luchtbellen spatten uiteen in liet schuimende wier. Eenmaal nog verscheen schrikaanjagend het droevig dunbe- haard hoofd met de zwarte mondspleet- De oude man knarste met de tanden en in een aan val van haat dompelde hij het lichaam weer onder, drong het nog dieper in den modder, hield het vast zooals men een gevangen muis in een kuip met water houdt. Langzamerhand werd het water weer kalm, het lichaam verstarde, de laatste luchtblaasjes kwamen aan de oppervlakte. Maar om geheel zeker te zijn, bleef do oude nog eenige minuten voorovergebogen, den rech terarm in den modder. De treurwilgen en do kikvorschen vervolgden hun nachtelijken zang, een onzegbare plechtig heid lag rondom; eindelijk stond de man op, trok het lijk uit den poel, wikkelde den doek af en met woesten blik, tevreden over zijn werk, bekeek hij met zijn halfblinde oogen zijn klein zoon het blauwig gelaat, de oogen gesloten in den eeuwigen vrede, den droomenden glimlach, heel de schim die overgebleven was van het ellendig schepsel dat te veel brood at in de hut. Doch door een spleet in de wolken gluurden drie kleine sterren uit het diepst der oneindig heid.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2