twee BOYENHIIÏZEM Mr.D. LODDER WOU TE HUUR. Magazijn „De Vlinder", Hoogstraat 158. FLOR DE LUCRETIA. Fr. N A N S E N. DIENSTBODE. Terstond te huur TEHUUR, vi 11 lil VERANDA en TUIN. HET KANTOOR Advocaat en Prrcireir, is tot 15 Augustus a.s. GESLOTEN Halfjaarlijksche OPRUIMING. MANOFACTURKN, KARPETTIN, ZEILEN, LIKENS, uitsluitend solied SCHOENWERK, Woningen te huur. ééne Woning open. J. ZOETMULDER. Handelsdrukwerk. E"®8®©ö8@®©<S®gi PRIMA QUALITEIT STADSNIEUWS. YL A AH DIN GEN. Laatste Nieuws. Telegrammen. Finantiëel, Heden Beursvacantiedag, Y i s s e h e r ij. Scheepvaart. H a ii d e I. ADYEItTENT IEN. Profiteer van de allergoedkoopste aanbieding yan Dames-Confectie, Kronings-Artikelen en 3 Ctg.-Sigjaar H. A. NI. ROELAiTS, Lange Haven 14L - ScMedai. onder de lezers, die nu de Minister van Justitie, zooals men elders in deze courant kan lezen, tuchtscholen wil oprichten voor jeugdige afge- dwaaiden, den minister ook op dit „blok aan liet been" als tuchtmiddel nog eens willen wij zen. Misschien ook niet; do 19de eeuw heeft ons aan veel doen ontwassen, wat onze voor ouders onmogelijk zouden hebben kunnen mis sen. Niet onbelangrijk is do rubriek „Kerkwozen". Daar zijn de zware ouderwetsche kerkboeken met de „knippen" en „sloten", met perle d'amour of schildpad of zware ledoren banden, welke onze overgrootmoeders en grootmoeders naar de kerk torsehton; daar muit men waaiers, waar achter do Drentsche boerin hare gebeden zoide daar ontbreekt de „daagsche" en de „Zondag- sehe" reticule niet, waarin de dames hare kleine onmisbaarheden bij den kerkgang borgen. Maar ook do kloosterarbeid is hier in menig ragfiju handwerk vertegenwoordigd en legt er getuige nis van af hoe de vrome nonnekens met groote kunstvaardigheid de naald bij haar handwerk wisten te kantoeren. Een fraaie collectie kerkge waden ontga den bezoeker niet. Door den be kenden pastoor Ivlónne, den ijverigen geschied- vorscher van de Heilige Stede, werd een kasui- fel gezonden, gewerkt in het einde der 15de eeinv, waarop in gekleurde zijde de Heilige F;v milie is geborduurdde oud-katholieke gemeente „Het Paradijs" te Rotterdam stuurde een dito k'isuifel van rood broeaat met hoog opgebor- duurd kruis en paarlen en edelgesteenten al- taarkleedeu, kloosterkant, kelkdoekjes en kerk- vaandels werden door anderen gezonden. Maar wij moeten con einde maken met onze opsommingwie met eenige liefde voor het le ven onzer voorvaderen bezield is, wie belang stelt in bun kunstnijverheid, wie een blik wil slaan in den arbeid onzer overgrootmoeders, en zoo menigen aardigen indruk wil ontvangen van hun huiselijk leven, hij ga in deze afdeeling met zorg de verschillende vitrines na. Een uur, een ochtend, een dag kan men hier met genot door brengen, Algemeen overzicht. Schiedam, 30 Juli '98, Gisteren is aan het Amerikaanscke ministe rie het antwoord voorgelegd, dat de Vereenigde Staten aan Spanje zullen geven, en dat de voor waarden bevat, die Amerika voor den vrede Etelt. Besloten werd tot de volgende voorwaarden Afstand van Porto-Rico, erkenning der onaf hankelijkheid van. Cuba, afstand van één der Ladronen, afstand van, op zijn minst, een ko lenstation op de Philippijnen. Het antwoord maakt geen melding van een oorlogsschatting en er zal geen wapenstilstand zijn. De vraag wat er met de Philippijnen zal ge schieden, zal waarschijnlijk worden uitgemaakt door een gemengde Spaansch-Amerikaansche commissie. Het ministerie is eenstemmig tegen de inlijving van de Philippijnen door de Ver eenigde Staten. Voorts werd besloten dat er voorgoed een eind moet komen aan de Spaansche souvereini- teit in de West-Indische wateren en de Caraibi- sche zee. De schuld van Cuba en van Porto- Rico zal niet door de Vereenigde Staten worden overgenomen en de handelsverdragen tusschen Cuba en Porto-Rico en de andere deelen van het Spaansche koninkrijk zullen opgeheven wor den, daar het ministerie heeft besloten ze niet te erkennen. Behalve een kolenstation op de Philippijnen dat misschien wel te Manilla zelf gevestigd zou worden, zullen de Vereenigde Staten, naar uit betrouwbare bron wordt bericht, bij dat station nog voldoende grondgebied eischen om een Arno rikaansche stad te bouwen. Tot groote ergernis van de Spanjaarden zet ten de Amerikanen intusschen de krijgsopera- tiën voort, blijkbaar met het doel Spanje allen lust te benemen om de onderhandelingen te rekken. Generaal Miles heeft zich op Porto-Rico mees ter gemaakt van de stad Ponco. De generaal be richtte van uit deze stad aan zijn regeering „eU Spanjaardeu trekken uit het zuidelijk deel van Porto-Rico terug- De bevolking ontving de troepen en groette de Amerikaansche vlag mot wilde geestdrift. De oorlogsschepen maakten vele Spaansche koopvaarders en een zeventigtal lichters buit. Het spoorwegverkeer en de tele- graphischo gemeenschap die voor een doel ge stoord waren, worden hersteld. Het Amerikaan sche leger zal spoedig in de bergstreek zijn. Het weder is verrukkelijk. De troepen genieten een uitstekende gezondheid en do sreest is opperbest. Ik voorzie geen onoverkomelijke moeilijkheden." En later seinde de generaal nog ,,Do Spanjaarden trokken zoo overhaast van Ponce terug dat zij him geweren en munitie in de kazerne achterlieten, benevens vijftig zieken in het hospitaal. Het volk heeft een vrijen dag genomen ter eere van onze aankomst." Naar de bevelhebber van het escorteerend es kader, kapitein Higginson, daarenboven bericht, was bij de overgave der stad vrije aftocht voor het garnizoen bedongen, terwijl de burgerlijke gezaghebbers aan het bewind zouden blijven. Het laatste deel der expeditie naar Porto- Rico is gisteren uit NewporbNews vertrokken onder bevel van generaal Brooke, die den over tocht aan boord der Massachusetts maakt. Dit deel der expeditie is 119 officieren en 5119 man sterk. Do overgave van Manilla is intusschen nog niet bevestigd; in berichten van Aguinaldo wordt er geen melding van gemaakt. Er is nog een schip met troepen uit San Fran- cisco naar de Philippijnen vertrokken. Het Spaansche eskader onder Cam.ira ligt weder te Cadix. De kruiser L e p a n t o, die te Cartagena was, heeft bevel gekregen zich even eons naar Cadix te begeven- Het standpunt der aanhangers van do re visie van het procos-Droyfus wordt nog eens op duidelijke en beknopte wijze uiteengezet in een entrefile.t van Ernest Vaughan in de „Aurore". „Voor ons," schrijft hij, „zal er „een zaak- Dreyfus" zijn tot op den dag waarop men in machthebbende leringen de noodzakelijkheid zal hebben ingezien om een rechterlijke dwaling, dubbel erg door een begane onwettigheid, to her- stellen- „Kapitein Alfred Dreyfus is veroordeeld om dat men in hem den schrijver zag van het bor derel, welks ware opsteller tegenwoordig bekend is ziedaar de dwaling. „Kapitein Alfred Dreyfus zou wellicht zijn vrijgesproken, zoo zekere geheime stukken niet, buiten zijn weten en buiten weten van zijn ver dediger, waren medegedeeld aan de rechters ziedaar de onwettigheid. „De revisie van zulk een proces dringt zich vanzelf op. Wat verbazing wekt is, dat het noo- dig is haar te eischen. De feiten zijn zóó duide lijk, de bewijzen zóó klaar, dat men zicli schaamt er over te redetwisten en toch, wanneer wij het wagen bescheideniijk die dingen te zeggen, dan weet gij wat men ons antwoordt." Inderdaad, zóó is het. Het is om rood te wor den van schaamte, wanneer men over de onwet tigheid van het tegen Dreyfus uitgesproken von nis nog moet redetwisten in het land, dat zoo trotech gaat op zijn beschaving. De schorsing van Stapfer heeft in wijden kring groote verontwaardiging gewekt. Toen lïéon Bourgeois, de minister van onderwijs, de prijs-uitdeeling in de Sorbonne presideerde, werd bij zijn vertrek door de studenten geroepen „Leve Stapfer!" Ook de schrapping van Zola uit de registers van het Legioen van Eer is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Zoo heeft de tooneelsehrijver Jules Barbier een schrijven gericht aan den voorzitter van den raad van orde van het Le gioen van den volgenden inhoud „Mijnheer de Voorzitter, „Daar zijn mannen wien het ridderkruis eert zóó uw zeer nederige dienaar. Daar zijn er die het kruis eeren; zóó de groote Zola, die alleen in staat is het slijk van Frankrijk af te was- schen, waarmede al de slechte herders, die be weren het te hoeden, Frankrijk om strijd over dekken. „Ik voor mij acht dat, tegenover den maatre gel die Zola treft, er niets anders overblijft dan zich terug te trekken uit de orde waaruit hij ge- stooten is. Ik verzoek u dus mijn ontslag als lid van het Legioen van Eer te willen verleenen. Ik ondervind evenveel vreugde nu ik u mijn officiers-rozet teruggeef als ik had toen ik het ontving." Do grootkanselier van de orde heeft aan Bar bier geantwoord dat zijn ontslagname, overeen komstig vroegere gevallen en de statuten der orde, nis niet geschied moest worden beschouwd. Gemengde HededeeHngen. In de Lippesche quaestio heeft men ook den groothertog van Saksen-Coburg willen betrek ken- Deze zou nl. tijdens zijn verblijf te Kissin gen den inhoud van keizer Wilhelm's telegram hebben verteld. Natuurlijk wordt deze bewering van Coburg- sche zijde beslist tegengesproken. De „Hamburger Nachrichten" meldt. Naar wij uit Friedrichsruli vernemen, heeft vorst Bismarck gister- (Donderdag-) avond aan gezeten aan den familiedisch. Geheimraad Schwe ninger is gisteravond uit Friedrichsruh vertrok ken. Het Britsche Hoogerhuis heeft in derde le zing aangenomen het wetsontwerp op het plaat selijk zelfbestuur in Ierland. In den gemeenteraad van Luik was gisteren o. m. sprake van het bezoek, dat prins Albert in 1897 aan die stad bracht. Hevig rumoer ontstond er, toen de socialist Demblon het bezoek van den „burger Albert van Coburg" een verkiezingsmanoeuvre noemde, zóó zelfs dat de zitting gesloten moest worden. (Naar wij vernemen zal de voorgenomen ver lichting van de Lange Haven bij gelegenheid der Inhuldigingsfeesten bij gemis aan genoeg zame deelneming niet doorgaan. Wij betreuren dit ten zeerste, daar onge twijfeld deze gracht met hare fraaie bocht, zou des avonds als des daags, een goed figuur had kunnen maken. Men zou zoo oppervlakkig zeg gen, dat het hier aan voldoende bijdragen niet had behoeven te mangelen. De heer E. A. Etnond, die Maandag, na 26 jaren verbonden te zyn geweest aan den stoomkorenmoien »De Draak", een werkkring te 's-GraTenhage gaat aanvaarden, werd heden door het bestuur van den molen bij monde van den heer J. T. J. Siemes gecomplimenteerd. Als blijk van waardeering werd den ver trekkende een fraai beeld aangeboden. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester de Heer B. A. Verhallen. ieDITVOERIKC! op Dinsdag 2 Aug. 189S, bij gelegenheid van de Verjaardag van H. M. de Koningin Regentes des namiddags ten 6 uur, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. Programma: 1. Volksliederen". 2. Berlin wie es weint und lacht, Ouverture, Conradi." 3. >Meine Königin." (Walser) E. Coote. 4. Gavotte." Eilenberg. 5. >La Dame Blanche" (Fantaisie) Boildieu. 6. «Crescent Cycle" (Galop) G. Man. Volksliederen. BURG E R L IJ K E STAND. Geboren 29 Juli. Cornelia, dochter van A. Jordaans en L. de Lange, Singelkerkstraat. 30 Juli. Martinus Johannes, zoon van E. A. Th. de Groot en M. J. Hofman, Zwaansieeg. Bartholomeus, zoon van B. Overzier en C. Weber, Dam. Overleden t 29 Juli. Arie Bijl, 1 maand, Laan Ons Genoegen. In de synagoge der Israël, gemeente alhier zal Woensdag 31 Augustus des voorm. ten 9 ure eene buitengewone godsdienstoefening ge houden worden, ter eere van het heugelijke feit der troonsbestijging van H. M. de Koningin. De heer A. van der Griend alhier behaalde in de achtste week van den te Rotterdam ge houden schietwedstrijd, uitgeschreven door de Rotterdamsche schietclub »üe Scherpschutter", een prys. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 29 Juli. Albert Hendrik, zoon van W. van der Velden en M. G. Verheij, Maasstraat. 30 Juli. Leendert Adrianus, zoon van P. J. de Jongh en A. van der Lugt, Achterstraat. Overleden 29 Juli. Margaretlia Brons, oud 58 jaren, wed. van K. Broek, WeUnieuwland. Heden slaagde voor acte Duitsch (lager oiidenvjjs) mej. H. H. van Katwijk te Schiedam. Wegens plaatsgebrek moeten wij het ver slag van het heden ten congresse tot bevorde ring der openbaie zedelijkheid te's-Gravenhage verhandelde tot Maandag laten liggen. SANTIAGO, 28 Juli. In handelshuizen heerscht een gevoel van angst door do onzeker heid van de toekomst; men vreest dat do Ame rikanen de stad zullen overgeven aan de Cuba nen. Handelsorders die in de eerste dagen van de bezetting door de Amerikanen zijn gegeven, zijn per draad herroepen, zelfs Europeesclie wa ren, op connossement over New-York verzonden, heeft men laten lossen te New-York en daar met verlies verkocht. Cubanen, Spanjaarden en vreemdelingen zijn alien even verlangend de politiek te kennen, die de Vereenigde Staten zullen voeren. HONGKONG, 30 Juli. De Engelsche kanon neerboot Plover, die Manilla den 27sten ver liet, deelt mede dat de toestand onveranderd is. De Amerikanen hebben de stad nog niet aange vallen. NETV-ïORK, 30 Juli. Het „.Journal" ver neemt uit Manilla van 26 dezer dat generaal Merritt daar den 25sten is aangekomen. SCHIEDAM, 30 Juli. Vertrokken ter haringvisscherij SOLT 350 Petronella, schipper M. v. d. 2 wan. VLAARDINGEN, 29 Juli Binnen van de haring- visscheiij KtV 95 De vier Gezusters, U Plug, met 126 ton pekelharing; KW 94 Ada, H Haasnoot, inet 182 ton pekelharing; StlM 343 Johanna, J. Wester duin, met 280 ton pekel- en 20 ton steurharing SCR 285 OndernemingS de Jong, met 252 ton pekel- hating; VL 89 Ret Zuiden, Wijnand v. d. Velden, met 206 ton pekelharing; VL 4 Nijverheid, J. Bos, met 217 ton pekelharing; VL 136 Noordenjlc, L. v. d Wiel, met 252 ton pekelharing. ^Afslag: Nieuwe volle haring f1125, maatjesharing KRALINGSCHE VEER, 30 Juli. Hedenmorgen wer den aan de markt alhier aangevoerd 19 groote zalmen, fl.iO a f 1.20, 400 kleine zalmen, f0 80 a f0,95 en 137 St-Jaeobszalmen f0.95 a fl.per l/2 K.G. Gedurende de maand Juli werden aangevoerd 877 groote. 9001 kleine, en 1331 St. Jacobszalmen, te za aien 11209 zalmen, benevens 13 steuren. LONDEN, 28 Juli. Aangekomens.s Brook, kapt. J. Denaidson, «n Schiedam. FRASERBDRG, 29 Juli Aangekomens.s. Gastaf- S-Falckkapt. C. A. Assmundion, van Schiedam. FREDRIKSTAU, 25 Juli. Aangekomen Mar'jith, kapt. B. L. Opsahi, van Schiedam laadt weder naar hier. ST PETERSBURG, 25 Juli. Bevracht: s.s. Javaan, voor Schiedam. Gedurende de maand Juli arriveerden te Schiedam 4 stoom- en 'i zeilschepen, tegen verleden jaar 2 stoom- en 4 zeilschepen. SCHIEDAM, 30 Jnli 1898. ROGGEzonder handel. GERST MAISi SPOELING: 10.50. MOU l'WUNNot. van de Makelaars f 8.75 por HL. Ct. Stemming: willig. JENEVER: f 12.75 per HL. Amst. proef f 14.25 zonder fust en zonder belasting. MOUTWIJN: Not. Brandersbond f8E/e a f83/. SPIRITUS f16"/, a f 17. ROTTERDAM, 30 Juli. Rogge op termijn: per Oct. f—f—per Maart 1899 f-, f—f— Tarwe op termijn: per Nov. ff— Heden geen noteering. DELFT, 30 Juli. Kaasmarkt Aangevoerd 78 stapels kaas, wegende te zaïnen 27729 kilo. Prijs f20 a f25.per 100 kilo. De MEISJES, die Vrijdag onder leiding van de dames I1UGEN130LTZ. TENGELER en ODÉ. de Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid hebben be zocht betuigen bij deze hunnen hartelijken drink. Te Rotterdam gevraagd een nette, zindelijke Adres te bevragen Lange Haven 39 Schiedam. op goeden stand met vier en vijf Kamers, Keuken, Zolder enz. Brieven letter B Bureau van dit Blad. nabij het midden der stad, een zeer geriefelijk ingcrlehte MET Te bevragen aan het Bureau der Nieuwe Schied. Courant. TAN in het MAASHOFJE, HOOFDSTRAAT. Op het geheel nieuw Ingericht wordende Maashofje zijn nette Voorzien van Waterleiding, behan gen, geveifd, enz. Huurpr, ƒ1,30 en f l.-AO p. w. Te bevragen op werkdagen bjj P. GROENEN1JAAL no. 12, aldaar. Op liet Doelehofje is Huurprijs ƒ1.40 p. w. Deze is te bevragen, eveneens op werkdagen, bij J. FLOHIL, Timmer man, Broersveit. Aanbevelend,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6