BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN; Gemengd Nieuws. Audiëntie der Koningin voor Zuid-Holland. De opper-eereinomerneest-er van Hare Majes teit de Koningin lieeft de eer ter kennis te bren gen van allen, die wenschen. te worden toegela ten tot de Cour van gelukwensching, te houden door Hare Majesteit de Koningin in het ko ninklijk paleis te 's-Gravenhage, op Woensdag 14 September a.s., des avonds, dat zij zich zul len moeten inschrijven op de lijsten, welke ter inteekening zullen zijn nedergelegd in bovenge noemd paleis, van af 5 tot en inet 15 Augustus a.s., dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Tot do Cour kunnen worden toegelaten auto riteiten, particulieren en deputation uit de pro vincie Zuid-Holland- Particulieren die niet te voren aan Hare Ma jesteit de Koningin zijn voorgesteld, kunnen tot deze Cour niet worden toegelaten. De opper-ceremoniemeester brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat afzonder lijke lijsten zullen worden nedergelegd voor hee- ren officieren van de dienstdoende schutterij en van zee- en landmacht, en dat het voor de goede regeling van Cour noodig is dat door de officieren alleen op deze lijsten worde geteekend. Officieren van de rustende schutterij en gc- pensionneerde officieren, voor zooverre zij de Cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met do actief dienende officieren worden ont vangen, en wordt derhalve verzocht zich in te schrijven op de lijsten der lieeren officieren, in de vorige alinea bedoeld. Het is in het algemeen bepaald noodig, dab alle ingeschrevenen, die eenige betrekking ver vullen, deze op de inschrijvmgslijsten vennel- den, en dat deputatiën, welke een adres van hulde mochten willen aanbieden, dit op do in- sclirijvingslijsten uitdrukken. Tot het nederleggen van adressen van hulde zal gelegenheid bestaan in de tegenwoordigheid van Hare Majesteit de Koninginde beschik bare tijd en de gelegenheid zullen echter niet toelaten dat toespraken, hoe kort ook van in houd, zullen kunnen worden gehouden. Alle tot de Cour toegelatenen zullen moeten gekleed zijn in galaambtskostuum of uniform voor hen die dit bezitten, voor de overigen, zoo veel mogelijk, rok en witte das. De opper-ceremomemeested van Hare Ma jesteit de Koningin heeft de eer ter kennis te- brengen van do dames in do provincie Zuid- Holland, welke te 's-Gravenhage hare opwach ting wenschen te maken aan Hare Majesteit de Koningin in de maand September a.s., dat zij zich daartoe schriftelijk t.usschon 5 en 15 Au gustus zullen moeten wenden tot ïïarer Majes- teits grootmeesteres, mevrouw de baronesse van Hardenbroek v.ui 's Heeraartsberg en Bergam bacht, te 's-Gravenhage. De gelegenheid tot het maken van opwach ting aan Hare Majesteit zal bestaan op de Cour van gelukwensching, in den avond van 14 Sep tember a.s., tot welke Cour echter uitsluitend [kunnen worden toegelaten, dames reeds te vo ren aan Hare Majesteit de Koningin voorge steld en woonachtig in de provincie Zuid-Hol land. („Stcrt.") Inhnldigingsfeesten. De inwendige decoratie der Nieuwe Kesk te Amsterdam voor de inhuldigingsfeesten is op gedragen aan de heeren Pander en Zoon en Jansen en Zoon aldaar. De dinpeiïeën zullen zyn van lichtblauwe stof met gele leeuwen als ornament. De troon wordt vervaardigd door de firma Jansen te Tilburg. Aan de Dnmzijde zal tegen de kerk aan eene tribune worden gebouwd van twee verdiepingen en op het dak der kerkekamer ook nog eene tribune. Broederschap van Commiezen der Telegrafie. Zondag 31 Juli had te ArnSiem in betgebouvv >Musis Sacrum" de 4e jaarvergadering plaats van de ïBroederschnp van Commiezen der Tele- giafie". Aan die bijeenkomst namen 37 leden deel. Na het openingswoord van den voorzitter bracht de secretaris zyn jaarverslag uit. Dit verslag, -waaruit opnieuw bleek hoe ijverig bet bestuur steeds werkzaam was voor de belangen van bet corps, en hetwelk op meerdere punten blijk gaf van de steeds toenemende sympathie, welke de broederschap onder de leden geniet, zal, evenals vorige jaren, binnenkort in zijn geheel aan de leden worden toegezonden. Het ledental bedraagt thans 279, benevens 17 buitengewone leden. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten de volgende jaarvergadering te Amster dam te houden. De heer Croese, lid van de commissie in zake borgtochten, gaf verslag van hetgeen die com missie alzoo had gedaan en bracht in verband met het verkregen succes, hulde aan alle autoi i- teit-n die in deze hadden medegewerkt tot het goede doe! en we! voornamelijk aar» Z.Exc. Minister Pierson. Hij deed zulks nog meer in bizonderheden tijdens het diner, hetwelk na afloop der vergadering plaats had en door byna alle ter vergadering zijnde leden werd bijge woond. De heer Croese stelde een dronk in op ge noemden minister, die zoo krachtig voor de belangen van alle rekenplichtige ambtenaren was opgetreden. In de plaats van den heer T. G. de Jong, die moest aftreden, werd gekozen de heer H. Croese, met groote meerderheid van stemmen, onder applaus der vergadering. Als nieuw bestuurslid werd vervolgens gekozen de lieer P. Raadsveld, en als plaatsvervangende be^luui sleden, de nftr. boeren Dronkers en Smits. liet actieve bestuur is nu samengesteld uit de lieeren H. Croe.-e, voorzitter; P. Raadsveld, penningmeester; ,1. R. van Heek, secretaris; A. F. 3. Kieijri en F. M. Roeteiink. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Ilij den wedstrijd ter tentoonstelling voor Vrouwenarbeid betreflende een rationeele klee ding voor zuigelingen en oudese kinderen, kregen in gioep I: zilvei en medaille mej. B. Mund- benk, leeiures aan de Huishoudschool te Amster dam bi onzen medaille Mevr. B. E. Jas-Bosscha te Bussum; eervolle vermelding Mevr. G. Vis- Duyvis te Zaandyk en mej. Elise Murkens te Amsterdam, lo groep 4- (aankomende dienstmeisjes) kreeg een eervolle vermelding mejuffrouw Mundhenk voornoemd. De komst van Z. K. H. den Groothertog van Saksen en zyne dochter, de Hertogin van Mecklenburg, te Scneveningen, is vastgesteld op den Gn dezer maand, in plaats van op den 5n. De vorstelijke familie Von Wied wordt niet vóór den Ion dezer aldaar verwacht. Aan bet nOranje-Hotel" te Scheveningen is gisteravond afgestapt de erl-Grootliertogin van Baden. De erl-Groothertog, haar gemaal, wordt daar Donderdag verwacht. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Aan het ontplooien van veel meer vluggen dan gewoonlijk vooral ook in stadsgedeelten waar bij vorige gelegenheden de vaderlandsche driekleur zeer scliaarsch of in 't geheel niet gezien werd, kon men heden in de Residentie merken dat de ingezetenen begrepen hadden dat de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder ditmaal een meer bijzonder karakter had, daar 't namelijk, naar menschelijke berekening, de laatste maal wa3 dat zij haren geboortedag herdacht als Regentes van het Koninkrijk. Overigens droeg de feestviering in de Hofstad hetzelfde karakter van vorige jarenparade, kleine kermis in 't Voorhout en 's avonds ver lichting van de openbare gebouwen, vuurweik van gemeentewege in bet Malieveld, waar de k'yklu-tigen de noodige ruimte hebben. De Minister van Finantiën maakt bekend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 30 Juli bedroeg by de Nederlands-die Bank fi0,543,927.97 bij de betaalmeesters - 4.966,791.461/8 Te zamen ƒ12,510,719 43Vj Door den Minister van Koloniën zijn de hee ren C. R. S. R. van Eek, A. J. van Deventer, W. F. C. van Bosse, C. S. Lugt en J. H. Boer- rigter gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Iinlië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het bosch- vvezen daar te lande. De deputatie uit de commissie voor de reor ganisatie der Kamers van koophandel en fabrie ken, die den Ion dezer bij de Koningin op het paleis te Soestdijk ter audiëntie is geweest, zal a s. Woensdagnamiddag door den minister van waterstaat ten gehoore worden ontvangen. Bij de familie hier te lande is het bericht ontvangen van het overlijden van den 2e-luit. der inf. van het Oost-Indisch leger J. M. Vorster, aan boord van het stoomschip Prinses M a r i e, op de reis van Indië naar Nederland, den 17 Juli jl. De luit. Vorster genoot zijn opleiding tot officier aan de Kon. Milit. Academie, werd 11 Aug. 1896 benoemd tot 2e-luit. bij genoemd leger en vertrok in het volgend jaar naar Indië. Wegens gezondheidsredenen was hem in de vorige maand een jaar verlof naar Nederland verleend. Hij overleed op 22jarigen leeftijd. Het stoffelijk overschot van dr. De Vrij zal van 's-Gravenhage naar Gotha worden over gebracht, ten einde verbrand te worden. "OVERSCfirE. 2 Augustus. Aangezien de Koningin- Regentes vandaag haren laatsten Terjaardag als Regentes viert, heeft do burgemeester de ingezetenen uitgenoodigd om door het uitsteken van vlaggen hunne gehechtheid aan het Oranjehuis te tooncn. Nu, aan deze uitnoodiging is bereidwillig voldaan; niet alleen is de kom der gemeente in een vlaggenzee herschapen, maar ook daarbuiten ziet men op ver scheiden plaatsen de driekleur wapperen. *0VERSCHIE, 2 Augustus. Doordat do wielen in aanraking met de rails kwamen, sloeg gisterenmiddag om 0 uur de hekkenwagen van N. Vccnman, waar mede hij schapen van het station ging halen, op de Scbiekade te Rotterdam omver. Twee meisjes, die voor pleizier medereden, kwamen op den straat terecht, maar kwamen met den schrik vrij. Bij Kon. besluit is de heer G. Warnderink Vinke erkend en toegcl. als consul van Chili te Amsterdam. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen refe rendaris bij het Dep. van Marine, S. Wolfson een pensioen verleend, ingaande 1 Juli j.l. ten bedrage van f2580 'ajaars. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 2 Augustus benoemd tot adelborst le kL bij de zeemacht de idem 2e kl. lo afd. van het Kon. lost. voor de SInrine te Willemsoord L. M. J. Gregory, H. Bisschop van Tuinen, A. Seret, W. E. Wolterbeek Muller, M. van Neck, W. J. Janssen», D. baron Mackay, B. J. Heilbron, P. A. Bussemaker, W. Brandt, R. van Ameijden van Duym en N. T. Watusinck. Bij Kon. besluit ia: Xo. de kolouel C. L. van Pesch, van den staf der art., op zijn aanvrage op non-act. gesteld en die hoofd-officier in verband daarmede op de meest eervolle wijze ontheven uit zijn betrekking van gouv. der Kon. Mil. Academie; 2o. benoemd bij den staf van het wapen der int", tot gouv. der Kon Mil. Academie de kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt, kounn. van het 8e reg. van dat wapen, die in verband daarmede op de meest eervolle wijze wordt ontheven van zijn tegenwoordig bevel. Bij Kon. besluit is do titulaire rang van majoor verleend aan den ritmeester E. F. C. H. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, van den grooten staf, adj. van H. M. de Koningin. Verjaardag der Regentes. De geboortedag der Regentes is heden hier ter stede op de gebruikelijke wijze gevierd. Een buitengewoon groot aantal vlaggen gaven een levendig, feestelijk aanzien aan onze stad; er waren, vooral tegen het middaguur, veel rnen- scben op de straten, getooid met vaderlandsche en oranjekleuren. Kinderen, in vrooiijke groepjes, met wappe rende vaantjes en vlaggetjes, sommigen ge deeltelijk of geheel in oranje gekleed zag men allervvege. Alles en allen gaven er blijk van, in hoe hooge mate de Regentes zich de liefde der natie heeft weten te verzekeren. Van den toren klonk als steeds het caril lon de publieke gebouwen vlagden. Hedenmiddag te cén uur had de inspectie over de schutterij plaats. Daartoe was het bataillon opgesteld in orde van parade, waarby de kapitein G. M. Meijer het bevel voerde. Deze inspectie werd bijgewoond door de afd. Schiedam van de vereeniging »Het Vaderland getrouw", waarvan de leden, versierd met hun eeretnetaai, in twee gelederen waren opgesteld tegenover het front der troepen. Deze vereeni ging had tevens gezorgd voor een landauer, waarin zich 2 oud-strijders bevonden, die niet meer in staat waren de inspectie te voet bij te wonen, n.t. de 79-jarige Sitton, wonende in bet Broersveld, en de 73-jarige Koes, verblijvende in het Gasthuis. Op het vastgestelde uur naderde de snajoor- commandant, de beer G. Visser Bzn., het exercitieveld en deed de hoorn het sgeeft acht" weerklinken. Dadelijk richtte majoor Visser zijne schreden naar de oud-militairen, die hij toesprak, waarbij hij zijne voldoening uitsprak over hunne tegen woordigheid, daar hij die beschouwde als een hulde aan II. M. de Koningin-Regentes, die ditmaal voor het laatst als Regentes haar jaar dag vierde. Den beiden oud-strijders drukte hij hartelijk de hand. Daarna werd het bataillon door majoor Visser, begeleid door kapitein Meyer en den officier van gezondheid N. F. Elzevier Dom, geïnspecteerd. Ten slotte werd gedefileerd, achtereenvolgens in sectie-colonne, in pelotons-colonne en in compagnies-colonne, waarbij de stafmuziek den defileermarsch deed weerklinken. Nadat de majoor-commandant was vertrokken verliet ook de schutterij het excercitieveld en marcheerde langs Dam, Hoogstiaat en Broers veld naar den Doelewaar de troep kon inrukken. Zoowel rondom de inspectiephiats als langs de straten, waarlangs de schutterij marcheerde, had zich een talrijke menschenschaar opge steld om getuige te zijn van het militaire schouwspel, dat voor bijna allen steeds een groote aantrekkelijkheid blij ft behouden. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Dinsdag 9 Augustus 1898, des na middags ten 2 ure. De agenda bevat 1. Vaststelling der notulen van de laatstge houden vergadering. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van a. Een lid in de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden (vacature ontstaan door het ophouden als raadslid van den heer C. J. Loncq.) b. Een regent van de Hofjes van Belois (vacature ontstaan door het overlijden van den heer O. J. Loncq.) In aiphabetische orde zyn aanbevolen de heeren: J. Hoek Az., J. C. H. Kramers. c. Een curator van het Gymnasium, wegens periodieke aftreding van den heer mr. H. M. G. Kloppenburg. Aanbevolen zijn de heeren 1. mr. H. M. G. Kloppenburg; 2. mr. A. J. Blok. d. Een leeraar in wiskunde aan de H. B. School (lijdekjk voor óen jaar.) Op de aanbevelingslijst zijn geplaatst de heeren 1. C. L. Tondu, le luit. der artillerie te Schoonhoven; II. A. C. de Vos, le luit. der infanterie te Amersfoort. e. Een leeraar in de Staatswetenschappen aan de openbare middelbare scholen. Ter definitieve benoeming aan de H. B. School en tijdelijke benoeming, gedurende den cursus 1898/9, aan de Burgeravondschool, wordt aanbe volen de heer mr. dr. M. Smit, lijdelijk leeraar in de beide vakken aaa genoemde scholen. f. Een onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd aan de 2e openbare Tusschenschool (hoofd de heer J. v. d. Hout). Voorgedragen worden de heerenI. C. Ruiter, onderwijzer aan genoemde schoolII. N. Tak, onderwijzer aan de 2a kostel. school alhier. g. Een onderwijzer aan de 3e openbare Koste- looze school (hoofd de heer Brouwer) op de voordracht zijn geplaatst de heerenI. J. M. Droogendijk (tijdelijk onderwyzer aan die school). II. A. van Wagtendonk, onderwijzer te Zuid-Beierland. III. Th. C. W. van Mierlo, onderwijzer te Dordrecht. h. Een onderwijzer aan de 2e openbare Kosielooze school (hoofd de heer Vaandrager). Vooigedragen zijn de heeren I. A. van Wagten donk, onderwijzer te Zuid-Beierland II. Th. C, W. van Mieiio, onderwijzer te Dordrecht; III. P. Groen, onderwijzer te Sluis. 4. Het opmaken van een voordracht ter be- noemiug van 3 leden in liet college van zetters dezer gemeente, ter vervulling der vacaturen wegens periodieke aftreding van de heeren G. A. J. Beukers, A. van Buijsen en J. H. Ris Hz. 5. Voorstel van Curatoren van het Gymna sium tot benoeming van een tijdelijk leeraar aan het Gymnasium,* voor den cursus 1898/9, tot het geven van 2 uren onderwijs per week in natuurkunde en cosinographie in de 5e en 6e klasse; en c. q. benoeming van zulk een leeraar, waarvoor door curatoren wordt aanbevolen Dr. G. Bakker, die ook gedurende deri afgeloopen cursus als zoodanig werkzaam was. 6. Adres va-, mej. S. Dura om eervol ont slag als onderwijzeres aan de 3e openb. kostel. school met ingang van 1 September e,k. 7. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1898. 8. Vaststelling van liet kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/9. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging van het tarief voor de levering van gas, (Gem.blad no. 14 van 1887.) 10. Voorstel van Burg. en Weth., in overleg met de comm. v. toezicht op het M. Onderwijs, om gedurende den cursus 1898/9 aan de le klasse der Hoogere Burgerschool eene parallel klasse te verbinden. De heer Buys, ambtenaar 2e klasse bij den actieven dienst der belastingen alhier is naar Rotterdam verplaatst. Wegens verstoring der orde terwijl de schut terij naar het excercitieveld marcheerde, werd A. K., woonachtig te Delft doch tijdelijk hier werkzaam, op verzoek var» een officier naar het Politiebureau gebracht. De man, die flink aan Bacchus geofferd had, danste en sprong tusschen de gelederen, waar door hij de schutters verhinderde behoorlijk in rij en gelid te blijven. Na eenigen tijd op het bureau vertoefd te hebben is hij weder op vrije voeten gesteld. Van middag, even voor de inspectie der schutterij, was aan den Kethehveg eene vrouw bezig dr straat te schrobben met natte koemest. Kalm werd na gebruik een en ander naar de sloot om bet inspectieterrein - gekeerd. Voer daartegen nu maar eens een stelsel van water- verversching in. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 1 Augustus. Petrus Adrianus, zoon van P, A. van de Poll en P. Jansen, Hagastraat. Agatha, dochter van G. van Dijk en M. W, Ballyns, Lange Achterweg. Lambertus Aloisius Franciscus, zoon van A. Biommestijn en H. de Gooijer, Gasstraat. Johannes Antonius, zoon van J. B. J. van der Waard en G. M. Ebbelinghaus, Overschiesche straat. Sophia, dochter van P. van der Velde en C. A. Tettelaar, Hagastraat. Overleden 31 Juli. Gerardus Johannes de Koning, oud 7 maanden, Polderstraat. 1 Augustus. Iiendrieus Johannes Koevermans, oud 7 maanden, Nieuwe Haven. Cornelis Leuman, oud 4 maanden, Raam. Heden wappert niet alleen van de openbare gebouwen de Nederlandsche driekleur, doch ook van bijna ieder particulier gebouw. De ambtenaar 2e klasse bij den actieven dienst van 's Rijks belastingen J. Rumphorst, alhier is naar Rotterdam overgeplaatst. Met ingang van gisteren is tot telephoniste alhier benoemd mpj. G. Kun, thans leerling- telephoniste te Utrecht. 'Gisterenmiddag te 12'/s uur bevonden zich op de Hoogstraat alhier vier beschonken Vlaar- dingsche zeebeden, die het de voorbijgangers tamelijk lastig maakten, zoodat de politie het noodig achtte, den belhamel P. A. te arresteeren. Dit ging echter gepaard met ernstig verzet van de zijde van den arrestant en diens metgezellen. Tegen ben werd proces-verbaal opgemaakt wegens droukenscbap en verzet tegen de politie. Casino- Variété. Uitverkocht Eeri vol, tot aan den nok toe vol huis. Velen die om half acht, achtuur geen plaats meer konden bemachtigen. Waar lijk, geen slecht «omen" voor de jonge onder- ueming, ook al mag men met reden aannemen dat er heel wat plaatsen bezet waren, waarvoor geen entree was betaald. Bij een openings voorstelling behooren natuurlijk heel wat ge- noodigden maar aangenomen mag worden dat ook zonder dezen de zaal wel volgeloopen was. De zaal, thans gereed en goed verlicht, maakte dus een prettigen indruk, en het publiek was in de best denkbare stemming. Maar ook voor het betreden der zaal kreeg

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2