BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. rijs heeft haar uitspraak in zake het liooger be roep tegen de beslissing van den rechter van instructie Bertulus op de aanklacht van kolonel Picquard tegen majoor Du Paty de Clam tot Vrijdag uitgesteld. George Berry zal over de wijze waarop Ber tulus zijn functie begrijpt, in de Kamer iuter- pelleeren. Morgen zal er op het Elysée, naar men zegt in. verband met do campagne der Dreyfus-bla- den, een belangrijke ministerraad worden ge houden waarvoor Faure uit Havre overkomt. Do Siècle'" spreekt het getuigenis tegen van zekeren Savignaud, een oud-tirailleur, cüe voor den rechter van instructie Fabro verklaard heeft dat hij in 1897 in Tunis meermalen voor Picquaxd brieven gepost heeft aan Schcurer- Kestner. Het blad houdt staande dat Scheurer- K^stuer den lOden Januari 1898, ter gelegen heid van het proces-Esterhazy, in do getuigen- zaal voor het eerst in aanraking is gekomen met Picquard. Hetzelfde blad publiceert den tekst van een uoor een zeer groot aantal personen geteekend adres aan Senaat en Kamer, waarin aangedron gen wordt op revisie, nu uit Cavaignac's rede duidelijk gebleken is dat het vonnis tegen Drey fus niet op wettige wijze is geveld. Als tegenhanger van Barbier's en de Pres- sensé's schrijven heeft thans majoor Jouatte een brief geschreven aan den grootkanselier van het Legioen van Eer, waarin hij, die op het slagveld van Gravelotte hot ridderkruis en twin tig jaar later het officierskruis ven het Legioen verwierf, verklaart voortaan ia uniform zijn of ficierskruis wèl, maar in civiel zijn rozet niet te zullen dragen zoolang de „bezocdelaar van het leger" (Zola) nog het rocht heeft het zijne to dragen. Dat dit nog zoo is, wijt. hij aan de burgerlijke elementen in den raad' van orde. Een raad van militairen zou, waar het een offi cier gold, vlugger hebben gehandeld. Een prachtig staaltje der begripsverwarring in Frankrijk De Duitsche rijkskanselier, prins von Hohen- lohe, heeft een tamelijk lang onderhoud gehad met den graaf-regent van Lippe. Omtrent dit onderhoud is niets uitgelekt. Gistermorgen is te Coburg het huwelijk vol trokken tussclien hertog Ernst Gunther van Sleeswijk-Holstein, broeder der Duitsche Kei zerin, en prinses Dorothea van Saksen-Coburg- Gisteren ontvingen de prins en de prinses van "Wales aan boord der Osborno telegrafisch bericht dat de Koningin van Denemarken zeer bedenkelijk ongesteld is. Do prinses is terstond naar Kopenhagen vertrokken. De „Times" verneemt uit Peking dat do Kei zerin-Weduwe do verantwoordelijkheid voor het bewind aan zich heeft getrokken. Li-Hung- Tshang regeert in plaats van het Tsung-h- Yï&ien. Daar de Britsche gezant Li-Hung-Tshang be schuldigd heeft van China ten gunste van Rus land te verraden, zou deze de terugroeping van den gezant hebben geèiseht. De verjaardag der Regenten. Aiom in den lande is gisteren de verjaardag der Koningin-Regentes met groote opgewektheid gevierd. Op Soestdijk werd door de Koninginnen zelve het feest in intiemen kring gevierdop het Baarnsche bloemencorso waar men op een be zoek gerekeud had verschenen zij niet. Te 's-Gravenhage werd des avonds de feest viering, waarvan wij reeds melding maakten, voortgezet. Het prachtige weer verhoogde de feestelijke stemming. Overal waren verlichtingen aange bracht. Voor de openbare gebouwen, den Zoölo- gischen Tuin en de Witte Sociëteit in het Bosch, waar de grenadiers en jagers een concert gaven, is de illuminatie uitmuntend geslaagd. Parti culiere illuminaties waren schaarsch. Het vuur werk in het Malieveld, waarbij gebruik gemaakt was van rookzwak kruit, dat het lichteffect zeer verhoogde, hoewel sober, slaagde zeer goed. Het sLeve de Regentes" in schitterende kleuren en het slotstuk, het wapen van de Konirgin-Re- gentes in kleurenrijke omlijsting, zich oplossende in geweldige kanonuades, werd met groote inge nomenheid begroet. idjeh. Het „N. v. d. Dag" ontving het volgende te legram uit Indiö Zaterdag is Toekoo Brahim, de broeder van. Toëkoe Bmtara Paleuë, met zijn gezin, door de maréchaussee verrast en naar Segli opge bracht. Luitenant Van der Molen heeft den voet ver stuikt bij het vallen van een hooge rots. Naar 't schijnt, zoo teekent het blad hierbij aan, hebben do wakkere maréchaussees hier weer eens een goede vangst gedaan, 'tls hier echter niet te bepalen of deze overrompeling groote gevolgen zal hebben, omdat we niet pre cies weten van welk hoofd hier sprake is. Waar schijnlijk hebben we hier te denken aan Toekoe Hadji Brahim, die na do groote vergadering van den Sultanspartij op 1 April, toen de hoofden van Pedir en Gigiëng in handen van den pretendent-Sultan den eed van trouw af legden, benoemd werd tot waarnemend loe- loebalang van Endjoeng, de streek aan de kust waar kolonel Van Heutsz enkele weken gele den heftigen tegenstand ontmoette. Indien deze gissing juist is, dan. hebben de marechaussees althans een man van gezag en rang gevangen genomen- Een naamgenoot is Toekoe Pinang Brahim, maar van dezen zal wel geen sprake zijn, omdat hij in donzelfden tijd weigerde voor de preten dent to verschijnen en omdat hij zich reeds spoedig aan de Companie heeft onderworpen. Zoo deed trouwens ook Toekoo Bintara Pa leuë van wien de in ons telegram genoemde T Brahim. ceu broeder moet zijn. Hij onderwierp zich reeds spoedig. Zijn landschap ligt trouwens gevaarlijk dicht bij Segli. Bij de vermelding van den officier denken wo aan den len-luit. der inf. P. van der Molen, die in het begin dezes jaars van Poeloe Bras werd overgeplaatst naar het 3e bataljon. In het Indische leger is nog een tweede offi cier van dezen naam, de 2e-luitenant der infan terie L. J. F. van der Molen. Van dezen weten wij echter niet of hij op Atjeh is. Zaak-HogerhuJzen. Het b Volksdagblad" publiceert nog een ont vangen antwoord van den oud-minister van justitie mr. W. v, d. Kaaij, op de door het blad gestelde vragen. Dit antwoord luidt Op de mij gestelde vragen kan mjjn ant woord geen ander zijn dan dit: Ik vlei mij met de hoop, dat het na de lezing van het uitvoerig schrijven van prof. mr. D. Simons in het x> Paleis van Justitie" vau 15 Juli ook u duidelijk zal zjjn, dat in zaken als die vau gebroeders Hogerhuis alleen hjj die niet alleen alle stukken gelezen, maar ook de be klaagden en alle getuigen in hel geding naast en tegenover elkander zelf gehooid en gezien heeft, in staat kan geacht worden zich omtrent schuld of onschuld een gevestigde overtuiging te vormen. Mocht dit zoo zijn, dan zult gjj ook begrijpen, dat ik mij in deze zaak tot oordeelen onbevoegd moet verklaren. Ik vrees daarenboven, dat elke poging om langs den eenen of anderen weg in dezen of genen zin zekerheid te verkrijgen en ook voor hen die buiten staan allen twijfel op te heffen, zal moeten mislukken, zoolang niet meer aan het licht zal zijn gekomen dan tot nog toe het geval is. „Auti-DicnstverTangïngbond." Gisteren hield de nAnti-Uienstvervanging- bond" zijn laatste algemeene vergadering, ten einde tot ontbinding van den bond te besluiten. Zeer vele afgevaardigden en leden waren met het hoofdbestuur vereenigd. De voorzitter, de oud-kolonel G. E. V. L. van Zuijlen, had een »In Memoriam" gereed gemaakt, dat in druk zal verschijnen, en waarin de geschiedenis van den Bond is neergelegd. Spr. deelde hieiuit een en ander mede. De Voorzitter stelde hierna voor, dat het doel van den Bond bereikt is, om te besluiten den Bond op te heffen, overeenkomstig de bepalingen van de statuten. Dit werd bij acclamatie aan genomen. Aan het Dagelijksch Bestuur werd opgedra gen de verdere ünancieele zaken af te sluiten en voor het archief eene bewaarplaats te vinden waar het steeds is in te zien, namelijk in de Koninklijke Bibliotheek. Het batig saldo zal gegeven worden aan de Vereeniging van oud-strijders van 1830, wat met toejuiching werd vernomen. Met dankbetuiging aan het Hoofdbestuur en den voorzitter werd de vergadering gesloten, waarvan eene photographische opneming is gemaakt. De aanwezigen gingen hierna gezamenlijk naar de algemeene begraafplaats om een palmtak te leggen op het graf van generaal Van Stirum. De heer J. D. W. Roëll, die met Van Stii am als onder-voorzitter den Bond oprichtte, hield aldaar een toespraak, waarin de oprichter van den Bond werd gehuldigd. De spreker legde hierop de bloemenhulde op den grafsteen en besloot met een opwekkend woord tot allen om als Van Stirum te arbeiden voor zijn vaderland. De kolonel Van Zuylen bedankte hierna de aanwezigen, waaronder ook eenige dames. Fa afloop van de eenvoudige plechtigheid betuigde eene dame uit naam van mevrouw de gravin Van Limburg Stirum, die reeds schriftelijk den Bond hare erkentelijkheid had betuigd, voor deze hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Gisteravond was er op het Kurhaus een ge zamenlijke maaltijd, waaraan ook de ministers van Oorlog en Marine deelnamen. Afschaffing van sterken drank. Te Groningen werd gisieren de 64ste alge meene vergadering van de ïNederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank" gehouden. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer P, van der Meulen, van Heerenveen, opende met eene toespraak, waarin spr. met leedwezen liet feit herdacht, dat jhr. Ortt in den loop van dit jaar het voorzitterschap heeft moeten neer leggen. Verder herdacht spr. het verlies dat de ver eeniging dit jaar heeft geleden door't overlijden van den heer C. S. Adama van Scheltema, mr. J. Heemskerk, en mr. d'Engelbronner. De voor zitter herinnerde met blijdschap aan de meerdere belangstelling in de beweging, ook van rijks wege. Medegedeeld werd, dat het aantal afdeelingen sedert 4 Januari j.l. vermeerderd is met 12, die samen 250 leden tellen. De belangstelling in de zaak der afschaffing neemt toe. De begrooting voor 1899 werd na langdurige beraadslagingen vastgesteld, in ontvang en 'in uitgaaf tot een bedrag van f 4062.50. Vervolgens had de verkiiz'ng plaats van twee leden van het hoofdbestuur. Gekozen werden de heeren J. Kat Whp. en D. A. van Eek. De heer P. van der Menlen werd herkozen als redacteur van i>De Volksvriend". De aftredende leden der commissie voor geschriften, mej. S. Velthuijsen te Haarlem, en de heeren G. A. v. d. Bergh van Eijsinga, te Leiden, en G. Oostendorf te Amsterdam, ei-den herkozen. Aangenomen werd de volgende motie: »De algemeene vergadering spreke zich uit over de volgende motie ïDe algemeene vergadering. Gehoord de debatten over de noodzakelijk heid om over te gaan tot de reorganisatie der vereeniging in een geheelonthouders-vereeniging Erkennend het feit, dat onder de leiding van het hoofdbestuur de propaganda der vereeniging in de laatste jaren is gericht geweest op de bevordering der geheelonthouding nSpreekt uit de wenschelijkheid, dat op dezen weg worde voortgegaan en sGaat over tot de orde van den dag". Aan de aanneming dezer motie ging vooraf de verwerping van eene motie der afd. Amster dam, strekkende tot intrekking van hel hoofd bestuur en van eene motie 's-Gravenhage tot aanvulling van de hoofdbestuursmotie. flet hoofdbestuur werd gemachtigd tot het aanstellen wederom voor 1899 van een reizend agent en kreeg voor dat doel de beschikking over eene som van ten hoogste f 500. Besloten werd, dat de vereeniging voor f 200 zal deelnemen in het waarborgfonds der kiosk voor drankbestrijding, welke op de nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid is geplaatst door de beide afdeelingen 's-Gravenhage der Nederl. vereeniging en de afdeelingen 's-Gra- venhage van de Ned. Onderw. Prop. Club en van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, om aan nieuw opgerichte afdeelingen de bijdragen, ver schuldigd aan de algemeene kas, krachtens art. 12 2e lid van het Algemeen Reglement, over het jaar van oprichting en het daarop volgende jaar kwijt te schelden in den vorm van een aan bedoelde afdeelingen door de vereeniging verleend subsidie. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen zich in verbinding te stellen met zusterverenigingen, ten einde gezamenlijk een beweging op touw te zetten, met het doel te verkrijgen, dat de sterke drank uit de militaire cantines worde verwijderd en aan militairen te land en ter zee niet langer van overheidswege sterke drank worde verstrekt. Het besluit werd in dien zin genomen, dat het te vormen comité eene voldoende vrijheid vanhandelen behoudt. Het hoofdbestuur werd gemachtigd tot het uitgeven van eene plaat, gewijd aan de drank bestrijding. De voorstellen der afdeelingen hierna aan de orde ge-Jeld zijnde, werden de volgende besluiten genomen. Wegens eene fout in den vorm werd niet in behandeling genomen het voorstel-Amsterdam om te bepalen, dat stemming over veranderingen in art. 1 van het Algemeen Regloment en art. 2 al. 1 geschieden moet bij referendum. Het hoofdbestuur werd uitgenoodigd een onderzoek in te stellen of uit le lokken, naar -wat bij ons te lande reeds gedaan is en nog kan gedaan worden tot vermindering van 't alcoholgebruik bij het spoorwegwezen, het tram wezen en de passagiersbooten, zoowel wat het personeel als wat het reizend publiek betreft. (Gewijzigd voorstel-Amsterdam). Het hoofdbestuur werd opgedragen zich te wenden tol den minister van Justitie, de com missarissen der Koningin en het hoofd der politie in elke gemeente, om aan te dringen, dat krachtige maatregelen worden genomen, om alle gebruik van alcoholische dranken b'y de in hun dienst zijnde ambtenaren gedurende hun diensttijd te weren. (Voorstel Enkhuizen). De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat in de afdeelingen, waar daartoe de mogelijkheid bestaat, een onderzoek worde ingesteld bij alle meerderjarige mannen en vrouwen naar hunne meening omtrent de wenschelijkheid, dat de openbare verkoop van sterken dranken alleen geschiedde in de apotheek voor geneeskundige doeleinden, op attest van den dokter. (Gewijzigd voorstel Enkhuizen.) Urgent werd verklaard een staande de ver gadering ingekomen voorstel van de afd. 's Gra- venhage II, om het leedwezen uit te spreken, dat de minister van Binnenlandsche Zaken geen termen heeft kunnen vinden, om de redenen mede te deelen, die hem er toe geleid hebben, het verzoek der socialistische propagandaclub te Amsterdam om eene subsidie van de hand te wijzen. Het hoofdbestuur verklaarde zieh unaniem tegen dit voorstel, dat met eene groote meer derheid verworpen werd. De urgentie van een aantal andere ingediende voorstellen wordt verwoipen. Bij Kon. Besl. is benoemd tot officier in de Oianje- Nassau-orde de gep. luit.-kol. der infanterie A. P. I. Rutten, 2e secretaris van den anti-dienstver«angingsbond. Met ingang van 2 Aug. if de nieuwe uniform bij het leger definitief ingevoerd. Geen kleeding- stukken van het oude model mogen thans meer gedragen worden. Het bestuur der Soc. Geheel-onthouders Propaganda-club te Amsterdam richtte voor eenigen tijd tot den minister van binnenl. zaken het verzoek om haar van staatswege een bedra<* toe te staan voor de propaganda der drank bestrijding. De minister antwoordde daarop, ook na herhaald verzoek, dat er geen termen bestonden om aan dit verzoek te voldoen. Het bestuur heeft zich nu met een adres ge richt tot de Tweede Kamer, daarin te kennen gevende van meeniug te zijn dat een aanvrage om subsidie z. i. niet kan geweigerd worden en de club in elk geval het recht heeft te weten wat de redenen der weigering zijn. Het bestuur verzoekt der Kamer daarom den minister op te dragen der club een subsidie toe te staan of de redenen der weigering mede te deelen. Er worden pogingen aangewend tot oprich ting van een algemeene vereeniging van borg- tochtplichtige rijksambtenaren. Bij" Kon. Besluit ia met ingang van 1 Augustus a. s., B. van dei Slnys benoemd bij de rijksstoomge- malen aan den Nieuwen Maasmond in Noordbrabant. De heerlijke zomeravond en het lieflijk aan zien der Plantage maakten liet gisteren t»t een groot genot de muziekuitvoering ter eere van den verjaardag der Regentes bij te wonen. Een groote inenschenmenigte was dan ook opgegaan naar de Plantage, om te luisteren naar hetgeen de stafmuziek der schutterij ten gehoore zou brengen. Groepjes, paren en enkelingen wandel den heen en weer; men stond om de tenten in Tuinlaan en Lange Nieuwstraat te genieten van de schoone muziek. Er heerschte voor beeldige orde, en de prettige stemming, het feestelijke idee dat de vaderiandsche kleuren steeds schenken, drukten op deze uitvoering den stempel van waardig feestbetoon. Wat ons aangenaam beeft getroffen, is dat »men" goede muziek meer schijnt te gaan waar- deeren. Het aantal van hen die staan te luisteren naar de muziek, wordt grooter. Voor zeker een verblijdend verschijnsel. I- Gisteravond waren de bewoners van het faldus gedoopte Singelkwartier door het Comité (opgeroepen tot het bijwonen eener feest verga dering in ïMusis Sacrum". Een 260-tal hunner had aan die oproeping gehoor gegeven, zoodat het nieuwe zaaltje van »Musis" geheel gevuld ■was. Op ieders borst zag men het oranje of rood- wit-blauw en tal van kinderen droegen oranje sjerpen of andere nationale versieringen. Het Comité had op het tooneel plaats geno men, tegen het tooneel aan in de zaal zwaaide de heer Jordaans den scepter over zijn wakkere blazers. Te acht uur opende de voorzitter, de heer P. van Groningen, het feest. Hij herinnerde er aan, hoe het aan het Comité aangenaam was juist op dezen dag de buurtgenooten in feest- vergadering te hebben kunnen samenroepen, omdat heden de Koningin-Regentes verjaart en ons volk met haar blijde feestviert, haar dank baar omdat zij als een goede Moeder onze aan staande Koningin tot een waardige Vorstin opvoedde. In verband met dezen feestdag was, naar de voorzitter mededeelde, namens de vergadering een huidetelegram aan de Regentes te Soest dijk gezonden van den volgenden inhoud Aan H. M, de Koningin-Regentes, Soestdijk. De bewoners van hel Singelkwartier te Schie dam, in het gebouw sMusis Sacrum" vereenigd in feestvergadering, ten einde de plannen vast te stellen dei versiering van hun stadsgedeelte ter gelegenheid van de Inhuldiging van II. M. de Koningin, bieden Uwe Majesteit op dezen dag de verzekering van hunne eerbiedige hulde. P, van Groningen, Voorzitter, "W. A. van Doldeh, Secretarie, Na voorlezing van dit telegram werd het Wilhelmus van Nacsauwe" aangeheven en staande door alle aanwezigen medegezongen. Door den voorzitter werden alsnu eenige mede- deelingen verstrekt omtrent de versierings plannen. Men was met het winnen van bijdragen niet ongelukkig geweest en met uitzondering van een aantal bewoners van de Lange Singel straat, wier Oianjeliefde niet opgewassen bleek tegen hun Singelslootsmart, was door schier elk bewoner van dit stadsgedeelte bijgedragen. Voor een gedeelte van liet geld had men een monumentale vaas besteld, welke door de firma Vincent C». vervaardigd werd, voor een ander gedeelte zoude het stadskwartier versierd en geïllumineerd worden, terwijl eindelijk een klein deel van het binnengekomene besteed zou worden aan de o\erreikingsptechligheid der vaas, welke in den avond van den 30n Augus tus plechtig aan het gemeentebestuur zal ge schieden, in tegenwoordigheid van allen, die bijdragen schonken. Nadat deze en andere mededeelingen ge schied waren, ving het tweede gedeelte van den avond aan, gewijd aan het vermaak. Het Comité had de medewerking weten te verkrij gen van een aantal dilettanten, die zich met groote opgewektheid van hun taak kweten en wier creaties dan ook blijkbaar in den smaak vielen van alle annwezigen. Van alles en nog wat werd er voorgedragen, coupletten, liederen,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2