STADSNIEUWS. Intussehen heeft het den schijn of generaal Miles nog gaarne op Porto-Rico lauweren wil plukken. Uit het Amerikaansche hoofdkwartier wordt do. 2 dezer gemeld: De bij Albonilo, waar do Amerikanen bozig zijn hen in het front en in den rug te omsingelen, staande Spanjaarden tellen in hot geheel 5000 man. Do hoofdmacht der Amerikanen staat thans op nog geen 22 mijlen van Albonito. De stelling der Spanjaar den is zeer sterk. Te Madrid heeft grooten indruk gemaakt hot bericht dat kolonel San Martin gefusilleerd is omdat hij l'oncc zonder slag of stoot heeft over gegeven en dat de overste Pitio zich van kant heeft gemaakt. Op Cuba moeten de Spanjaarden do insur- geoten hebben geslagen bij Monte Verdodaar entegen zou Manzanillo zich aan Garcia willen overgeven. Volgens do „Evening Post" besloot de Ame- rikaanscho regeering zonder verwijl troepen naar verschillende plaatsen op de Noordkust van Cuba te zenden. Uit Manilla is te Madrid een officieel tele gram ontvangen meldende dat in de provincie Camarinas de opstandelingen verslagen zijn, en dat in de Noordelijke provinciën de opstand on derdrukt is. Do advocaat van het Hof van Cassatie heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van Zo- la's beroep tegen do interlocutoire beslissing van het Hof to Versailles. Heden volgt de uitspraak. Scheuror-Kestner houdt thans ook in een schrijven aan de Temps" staande dat hij Pic- quard eerst in dit jaar like ft leeren kennen. Merkwaardig onpartijdig is het oordeel van generaal Jacquey in de „Franco do Bordeaux.". Hij acht Droyfus schuldig, maar diens veroor deeling onwettig. Hij begrijpt niet dat Ester- hazy nog de uniform van het Franscho leger draagtalleen om de brieven van nunc, de Bou- lancey had men hem uit den dienst moeten jagen. De groote fout van Dreyfus' aanhangers noemt hij dat zij „ons gedwongen hebben tc kiezen tusschen liet leger en Dreyfus". Dit laatste is minder juist; dit verwijt treft den genenden staf, die do onwettigheid van het vonnis niet heeft willen erkennen. Gisteren zijn lievige schandalen voorge /allen te Nantes, waar de ontslagen professor Gri- maux, bekend uit het eerste procos-Zola als overtuigd van Dreyfus' onschuld, een weten schappelijk congres zou presideereu. Grimaux werd door de deelnemers aan het congres en door het volle op straat uitgejouwd. Yves Guyot kreeg stokslagen. Hot congres kon niet doorgaan. Gemengde Dfedcdecttngcn. Do „Daily News" verneemt van haar corres pondent to Weenen dat graaf Gohichowski on middellijk na het jubilee van den Keizer zal aftreden, en vervangen worden waarschijnlijk door von Kallay, minister van Bosnië en Herze- gowina, Golucliowski's staatkunde tegenover Rusland ten opzichte van Kreta en in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog zou den Kei zer mishaagd hebben. De Keizer komt plotseling hedenavond te Weenen terug, misschien in verband met deze geruchten. Met het oog op Rusland's wassenden invloed aan den Balkan, geven de Turksche bladen „Mutzaris" en „Iftiztat" de Porte den raad zich in do armen van hot Drievoudig Verbond te werpen. In de voorsteden van New-York hebben in de laatste dagen verwoede gevechten plaats ge had tusschen negers en blanken, waarbij ook dooden zijn gevallen. Inhnldigingsfeesfcn. Omtrent de decoratie der Nieuwe Kerk te Amsterdam voor de inhuldigingsplechtigheid, waarmede men reeds eenigen tijd druk bezig is, wordt het volgende medegedeeld Hare Majesteit de Koningin zal de kerk binnenkomen aan de zijde van den Dam, ter wijl Hare Majesteit de Koningin-Regentes het gebouw zal binnengaan aan de zijde N. Z. Voorburgwal. De troon zal opgericht worden tegen het koorhek, maar zoodanig dat het fraaie koperen hek, voor deze plechtigheid natuurlijk prachtig opgepoetst, zichtbaar blijft. De baldakijn, die boven den troon komt, zal ongeveer 16 A 17 M. boven den vloer zich bevinden. Achter het koorhek v.ordt een smaak volle plantervversiering aangebracht. De geheele vloer der kerk wordt bedekt door een houten vloer, waarop natuurlijk prachtige tapijten en loopers zich zullen bevinden. Ter zjjde van het orgel komt eene tribune voor het koorde galerijen zullen ook voor genoodigden tot de plechtigheid beschikbaar zyn. Overigens verrijzen tribunes aan weerszijden van den troon, recht over den troon, naast den toegang aan den Voorburgwal, verder links van den ingang Mozes- en Aaronstraat, terwijl bovendien de banken als zitplaatsen zullen dienst doeu. De open ruimten tusschen de pilasters wordt gedecoreerd met blauwe stof, waarop heraldieke leeuwen, terwjjl de banken met gele stof worden bekleed. De blauwe stof zal aan den bovenkant zwaar gedrapeerd worden. Al de balken en het ijzerwerk tusschen de pilaren wordt verborgen achterz. n. lambrikjnen, waaruit groote oranjekleurige sjerpen afhangen. De predikstoel wordt onzichtbaar door tribunes en deeoratiewerk, terwijl ook alle gaskronen tjieljk uit het kerkgebouw verwijderd zijn. Dit is in koi te trekken de decoratie, die wanneer zij geheel voltooid is, ontegenzeglijk een grootsehen indruk zal maken. Art. 181 Gemeentewet. De pSt.-Ct.van heden bevat de wet van 14 Juli 1898, tot wijziging van art. 131 der Gemeentewet. Dit artikel wordt gelezen als volgt Het ontwerp (nl, tot vereeniging of splitsing van gemeenten) wordt in elk der betrokkene geineentea voorgelegd aan het oordeel van den Raad en van eene door de kiezers voor den Raad te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarin de burgemeester voorzit. öe leden dier commissie worden op by de Kieswet bepaalde wijze buiten de leden van den Raad gekozen in de kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Raad en ten ge tale van 7 leden in gemeenten beneden 6001 zielen, 13 leden iu gemeenten van 6001—20000 zielen, 19 leden in gemeenten van 20,001 35,000 zielen en 25 leden in gemeenten boven de 35.000 zielen. Gedeputeerde Staten bepalen, den Raad gehoord, het getal der in elk district te kiezen leden. Daarbij gelden de artikelen 5, vijfde lid, laatste zinsnede en zesde lid, 6, 10, lObis, eerste lid, llbis, liter. 12, eerste lid, 13,13bis en 15. B. en W. bepalen den dag der verkiezing en den dag waarop zoo noodig, de stemming zal geschieden. De stemming geschiedt in alle stern- districten van het kiesdistrict op denzelfden dag. De leden der commissie worden benoemd met de meeste stemmen. Bij gelijk getal stemmen zijn de oudsten in jaren benoemd. Iu geval van gelijken ouderdom beslist het lot. De betrekkelijke meerderheid wordt vastge steld naar het aantal van waarde zijnde in de stembussen gevonden stembiljetten. Wanneer een candidaat vóór de stemming komt te overlijden of wanneer eer. benoeming niet aanneemt of de bij art. 13 bepaalde tijd verstreken is, geschiedt binnen veertien dageu eene nieuwe verkiezing. Hetzelfde vindt plaats, zoo iemand de benoe ming in één district heelt aangenomen en in een ander voorkomt op de lijst der candidaten over wie eene stemming moet geschieden, in het laatstgenoemd district. Atjeh. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seint Luitenant-kolonel Willems is Maandag naar Telok Semawé vertrokken om er een leger kamp in te richten voor 2'/s bataljon, die een tocht gaan maken door Pasangan. Toekoe Oemar eu Panglima Polim zijn op het oogenblik, naar het heet, in Langga, Nederlnndsclie Vereeniging voor W emeentebelaugen. In het Gebouw van Kunsten, en Wetenschap pen to Utrecht werd Woensdag de algemeen© vergadering gehouden van do Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen, onder presidium van mr. J. G. Patijn. Er waren 32 leden tegenwoordig. De voor zitter heette hen welkom en wees voorts in zrijn openingswoord op den bloei der vereeniging, die haar taak blijft vervullen, ook in de afne ming van examens en dientengevolge uitreiking van diploma's. Dat die algemeen worden ge waardeerd blijkt bij een ingesteld onderzoek; een zeer groot aantal gediplomeerden vond goe de betrekkingen bij de gemeenteadministratie. Medegedeeld werd vervolgens, dat vertegen woordigd waren de Utr. en de Limburgsclie Vereen, van burgemeesters en gemeentesecre tarissen. Voorts werd medegedeeld dat het Bestuur zich per adres tot de Regeering heeft gewend met verzoek om subsidie van Rijkswege voor de door de Vereeniging afgenomen en af te ne men examens, hetgeen zij in het algemeen be lang acht, en vooral in 's Rijks belang. De periodiek aftredende bestuursleden, de lieeren mr. J. G. Patijn en R. A. Vorploegh Chassé werden met bijna algemeen© stemmen herkozen. Beiden namen de herbenoeming aan. Ter zake van hun bemoeiingen in de prijs vraag der vereeniging, en in het bekroonde en thans voltooide werk van den heer Ehlenbaas ovor de Ned. Gemeente-administratie, werden de heeren prof. Oppenheiin, prof. de Louter en prof. Krabbé, bij acclamatie, op voorstel van het bestuur, tot eere-kden benoemd. Besloten werd in een afzonderlijk adres ad- haesie te betuigen met dat van den „Ned. Bond van Gemoente-ambtenaren", die aan de regee ring om Rijks pensioen voor burgemeesters, se cretarissen e. a. gemeente-ambtenaren en voor hun nagelaten betrekkingen, heeft gevraagd. Een schrijven van de Utrechtsclie vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretarissen over de uitvoering der kieswet, werd gesteld in handen der permanente commissie, met verzoek haar aandacht ook aan andere gebleken leemten in die wet te vajden, terwijl op het schrijven van een dame, die toelating tot de examens der vereeniging vroeg, de vergadering zich vereenig- de met de meening van den voorzitter, dat er geen reden bestaat om vrouwelijke aspiranten uit te sluiten, doch zich onthield van een oor deel over de tevens gedane vraag, of er dan ook gelegenheid tot plaatsing voor dames zou zijn. Het belangrijkste punt ter bespreking volgde thans, nl. dat over het opstel in de „Medodee- lmgen", door nu-. Zimmerman geschreven over „de Gemeente-administratie cn liare pers-" Ge lijk bekend is, verdedigt de schrijver de oprich ting van een „Ned. Gemeenteblad" daar z. i. de bestaande bladen „De Gemeentestem" en het „Weekblad voor de Burgerl. Administratie" niet aan de behoefte voldoen. Hierover ontspon zich een geanimeerd debat, waarin het opstel van mr. Zimmerman vooral door de heeren Kra mer en Van Doom, respectievelijk redacteur van „De Gemeentestem" en van het „Week blad" werd bestreden. Daar de eerste zich gaarne bereid verklaarde, indien de vergadering den wensch uitsprak om meer nog dan tot lieden do aandacht te wijden aan de materieele belangen der geineente-ainb- tenaren, daaraan te voldoen, werd als resultaat der bespreking hiervan acte genomen. Zoo noodig zal het bestuur hierover met den redacteur van „De Gemeentestem" confereeren. Do vergadering en ook mr. Zimmerman ver- eenigdo zich hiermede. Do rekening werd nu, zooals die opgemaakt was, vastgesteld op een bedrag van ƒ2653.38 in ontvangst, in uitgaaf met 2178.44^, zoodat er een saldo is van f 473.931-. De bëgrooting voor 1898 werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van ƒ2123.931, met een post onvoor ziene uitgaven van 23.93.1. Dc vergadering werd hierna gesloten. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Zwitsersche waseh- en electrische str'yk- inrichting te Rijswijk (directeur de lieer A. M. van der Schalk) heeft haar personeel gelegen heid gegeven om in twee gedeelten kosteloos een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. De prins van Baden is gisteravond per Staats spoor in de residentie aangekomen. Aan het station werd hij verwelkomd door den Hof maarschalk van H. M. de Koningin, baron Clifford en door den Duitschen gezant bij ons Hof. De prins heeft zich daarna naar Scheveningen begeven, waar hij in 't hotel jd'Orange" intrek heeft genomen. De 22-jarige erfgroothertog van Saksen - Weimar heeft gisteren zijn studie aan de uni versiteit te Bonn geëindigd. Onder hen die den erfgroothertog bij zijn vertrek naar Weimar uitgeleide deden, behoorde ook de erfprins von Wied. Bij Kon, Besluit is F. Jansen, onder-directeur der Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gra- venhage, belast met het geven van onderwijs aan Hare Majesteit de Koningin, benoemd tot ridder in de orde van »Oranje Nassau". De minister van oorlog, generaal-majoor K. Eland, is bevorderd tot luitenant-generaal. (»N. R. Ct.") De Min. van Buitenlandsche Zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat de consul der Nederlanden te Smyrna, de heer mr. A. F. van Leyden, aan diens Departement te spreken zal zijn op Dinsdag 9 Augustus e. k., van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur. (nSt.Ct.") In de ïStaats-Ct." wordt medegedeedl, dat voor de betrekking van surnumerair der pos terijen en telegrafie, waarvoor het examen op 10 dezer en volgende dagen gehouden wordt, 30 plaatsen worden opengesteld, waarvan ten hoogste 4 voor vrouwelijke candidaten. Blijkens het eerste ontwerp-winterdienstrege- üng der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, komt in den loop der Engelsche Noord- en Zuid-expres-treinen geene wijziging. v/X/- A/\jC '■\.y f y *OVERSCHIE, 5 Augustus. Gisterenavond had de eerste gecombineerde repetitie plaats van de Chris telijke Zangvereeniging „Azaf' en het koor der Katholieke Kerk, op een weiland van den heer L. J. Veenman achter de dorpsstraat onder leiding van den heer J, van Winkoop, directeur van „Azaf. Een groote menigte luisterde toe, terwijl het ten geboore gebrachte veel doet verwachten. *OVERSCHIE, 5 Augustns. Gisterenmiddag en gisterenavond zwierven langs de Schiedamsche en Delftschavenscbe Schie een paar ongeveer 10-jarige meisjes rond, die blijkbaar de ouderlijke woning waren ontloopen. Toon de duisternis begon te vallen, bemoeide de politie zich er mee, en nu bleek het, dat do kinderen te Rotterdam thuisbehoordon. /Iubnldigingsfeesten. Men zendt ons het volgend communiqué: Op de vergadering van de Organisatie-com missie voor den optocht, die gisteravond werd gehouden, kwam ter tafel de teekening van den praalwagen, die vanwege de feestcommissie zal worden vervaardigd. Algemeen was men ingenomen met dit kunst werk, door den heer Van den Berg te Haarlem ontworpen. De bedoeling is met dezen wagen een hulde te brengen aan het koningschapin het midden zal prijken het borstbeeld der Koningin, terwijl vier maagdenfiguren aan den voet van den troon zullen voorstellen De Gerechtigheid, de Vrij heid, de Godsdienst, de Dapperheid. Voor den door vier paarden getrokken wagen gaan jonge meisjes in wit, er achter helle baardiers in 17de eeuwsch costuum. Reeds hebben zich enkele jonge dames en heeren aangeboden voor de vervulling der ge- f d noemde rollenmen is thans bezig meerderen daartoe uit noodigen. Bij eenige deelneming zal er een zeldzaam sierlijk geheel kunnen ver kregen worden. Wij zijn heden in de gelegenheid geweest ook zelf een blik te slaan op de projectie-schets die den heer J. P. van den Berg, decoratie'- schilder en leeraar aan de kunstnijverheidschool fe Haarlem, alle eer aandoet. Niet alleen dat de schetsteekening zeer smaakvol is uitgevoerd maar de conceptie van den wagen is oorspronke lijk en schoon. De wagen, rustende op massieve wielen, draagt in het midden den troon, waarop een buste der Koningin, gedekt door een baldakijn met de Koninklijke kroon. Aan den voet van den troon rusten de vier maagdenfiguren tusschen oprij zend groen en bloemen. Voor den troon staan twee pages met het koninklijk wapenschild. Als versieringsmotieven dienen goudsbloemen, pauweveeren en koninklijke leliën. De hoofdkleur der geheele groep is wit. De wagen wordt getrokken door vier witte paarden, geleid door pages naast den wagen gaan ter weerszijden eveneens schildknapen. De uitvoering van den wagen is opgedragen aan den heer Jan Vormer, Lange Kerkstraat, alhier. Gnsprijs. Bij de concurrentie, die het gas door verschil lende verlichtingsmiddelen van den nieuweren tijd wordt aangedaan is het de commissie voor de gasfabriek gewenscht voorgekomen, in het tarief van gas voor verlichting een wijziging te brengen, waardoor aan groote afnemers eene reductie wordt verleend op den gewonen gasprijs. B. en W., zich met dat denkbeeld vereenigende, stellen in verband hiermede aan den gemeente raad voor de voorwaarden betreffende deleve ring van gas eenigszins te wijzigen en den prijs voor verlichting te bepalen op 8 cents per stère met dien verstande, dat eene korting ver leend wordt van 5 °/0 bij een jaarl. verbr. van ten minste f 500 10 "Iq s sj) -1250 15 °!o s d j j -2250 20 s i - 3500 25 3> 3> s s s - 5000 De p. ijs van het gas voor andere doeleinden blijft 6 cent per stère. Wat de finantieele gevolgen van dit voorstel betreft zeggen B. en W. dat hun gebleken is, dat naar het voorgestelde tarief, berekend over het verbruik van 1897 een korting zou tever- leenen zijn van f518.15; daartegenover staat, dat door vermeerderd gasverbruik de ontvang sten pl. m, f4000 zullen stijgen. B. en W. achten zich gerechtigd dit ont- vangstcyfer te noemen, daar de Stearine-Kaar- senfabriek »Apo!lo" zich verbonden heeft, bij de voorgestelde tariefswijziging, in de eerste 10 jaren het gas voor de verlichting van hare fabriek van de gemeente te betrekken. De fabriek heeft een minimum verbruik van 60000 k 70000 M3 per jaar. H. B. S. Yan den directeur der II, B. S. alhier werd door B. en W. het bericht ontvangen, dat met den aanvang van den nieuwen cursus aan die school de eerste klasse vermoedelijk 31 leer lingen zal tellen. Hierdoor wordt splitsing dier klasse zeer gewerischt. Vermits voorstellen tot splitsing eener klasse, naar art. 52 der wet op het M. O., niet uitgaan van B en W., maar van de Commissie van Toezicht op dat onderwijs, nam het Dagelijksch Bestuur een afwachtende houdiDg aan, maar toen geen voorstellen als men verwachtte tot aan het einde der vorige maand inkwamen, meende B. en W. dat eene kleine opfrissching van de aandacht van de O. v. T. in deze mate rie noodig was en richtten zij tot haar een schrijven, waarin er op gewezen werd, dat in het College van B, en W. de vraag gerezen was of uit het stilzwijgen van C, v. T. moest worden afgeleid, dat splitsing der bedoelde klasse door haar niet werd gewenscht, althans noodzakelijk geacht. Mocht echter de Commissie, ondanks haar zwygen met den directeur en B. en W. van gevoelen zijn dat splitsing der klasse wel ge wenscht is, dan verzochten B. en W. zoo spoedig mogelijk hiertoe een voorstel. l)e commissie antwoordde, dat zij met het voorstel van B. eu W. zich geheel kon ver eenigen, zoodat een voorstel van hare zijde overbodig werd geacht. B. en W., hoewel zij geenszins geacht willen worden hare meening te deelen als zouden zij in de gegeven omstandig heden het voorstel moeten indienen, meenden over deze vormquaestie te moeten heenslappen jin het vertrouwen, dat de gemeenteraad van deze huns inziens minder juiste wetsinterpretatie, zijn aan het voorstel te verleenen steun wel met afhankelijk zal maken." Zij stellen derhalve voor: lo. Met den aanvang van den a.s. nieuwen cursus aan de H. B. S. de eerste klasse dier school te splitsen. 2o. Hun college te machtigen, voor zooveel noodig in overleg met den inspecteur van het M. O., de Commissie van Toezicht en den directeur dier school al die maatregelen te treffen, die noodig zijn om punt 1 tijdig uit te voeren. 3o. voor het splitsen dier klasse een crediet toe te staan van hoogstens f2000. Krlbverlenglng. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2