BÏNNË^Im Laatste Nieuws. I STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. moeilijk opvatten als een daad van vijandschap, vooral niet nadat het ernstiger cliugen, zooals de bezetting van Port-Arthur, over zijn kant heeft laten gaan- Er ernstig tegen opkomen kan het dus niet, maar intussehen komt do overeenkomst niet tot stand, wordt de aanleg van den spoorweg uit gesteld en voor Engeland, welks prestige waar lijk niet verhoogd wordt door de machteloos heid waartoe het zichzelf heeft veroordeeld, be- teekent dit verlies van tijd en van geld. Groot- Britanniö bevindt zich in China, in een vaische positie. Men voelt dit in Engeland; men voelt dit meer nog in China, waar de Britsehe eta blissementen steen en been klagen over de wer keloosheid der regeering die de andere mogend heden hun gang laat gaan en zelf met den dag terrein verliest. Die toestand kan niet voortduren. Het is zoo ver gekomen in het Verre Oosten, dat ieder oogenblik een uitbarsting te vreezen is. Rus land wil zeer zeker geen oorlog; maar door ge bruik ook wel eens misbruik -te maken van de voordcelen die het heeft weten te be halen, van den invloe dien het aan het hof to Peking veroverd Leeft, zou het op een of anderen dag Engeland, dan tot het uiterste ge dreven, kunnen dwingen een uiterst krachtige houding aan to nemen. Daarbij kotnt dat G'liina niet het eenige ter rein is, waar de beide rivalen telkens elkander tegen het lijf loipen. Nog gisteren verklaarde Curzon in het Engelsche Lagerhuis, spreken de over do verhouding tot Perzië, dat de En gelsche regeering herhaaldelijk de lucht had ge kregen van den wanscli eener „groote mogend heid.'' (natuurlijk Rusland) om een liaven to krijgen aan de Perzische goh'. De minister wist niet welk gewicht in werke lijkheid aan die geruchten moet worden toege kend; maar in ieder geval bewijzen de consu laire rapporten dat twee derden van den handel op de Perzische golf in Engelsche handen is. Het is dus duidelijk, voegde de heer Curzon er bij, dat Engeland het recht zal hebben, zijn be langen in die wateren to beschermen- Men ziet het, John Buil wordt ook daar Delaagd rloor den Russischen boer, dien hij zoo lang in bedwang heeft weten te houden. Alaar nu dreigt het in allen ernst tot een conflict te komen. Ter Londonsche beurs werd gistermiddag gezegd dat de verhouding tot Rus land uiterst gespannen is, en dat er een voort- durondo wisseling van depêches plaats heeft tusselien Londen en St. Petersburg. Do toe stand in het Verre Oosten bewerkte dat de beurs zeer flauw sloot. Anderzijds beweert men dat de plotselinge reis van de prinses van Wales naar Denemar ken ook met dezo gespannen verhouding in ver band staat. De 81-jarige koningin van Dene marken schijnt niet zoo heel ongesteld te we zen, en men beweert nn dat de prinses eigenlijk naar Kopenhagen is gegaan om een poging te doen tot afwending der crisis door een onder houd met de Czarme van Rusland, die op het oogenblik bij do grootouders van den Czaar op bezoek is. Anderzijds wordt uit Sebastopol aan de „Daily Chronicle" bericht dat Rusland besloten heeft het hoofdstation zijner Zwarte-Zee-vloot over te brengen naar Nicolaïeff, omdat, ingeval van een oorlog met Engeland, dit rijk hot mid del zou vinden om. de Porte te dwingen, voor zijn schepen de Dardanellen en den Bosporus te openen. Zal do geschiedenis van de laatste jaren der negentiende eeuw ook nog een Russisch-Engel- sche oorlog te vermelden hebben? Maarschalk Martinez Campos heeft in een onderhoud met een medewerker der „Liberal' verklaard een voorstander te zijn van den vre de. Hij voegde er aan toe, dat alles wat ge schied is voorzien was, ofschoon niemand aan de mogelijkheid van zooveel ongeluk kon ge- looven. Noch de tegenwoordige regoering noch een andere kan in. den toestand verandering brengen. Het zou een dwaasheid zijn de vredes voorwaarden te weigeren. De liberale partij moet den vrede maken, maar er moet een ander liberaal Kabinet gevormd worden. Intussehen gaat de minister-president Sagas- ta voort verschillende personen te raadplegen zoo Silvela, die een voorstander van den vrede is, maar meent dat men moet beproeven de sou- vereiniteit over Porto-Rico te behouden. De twee staatslieden waren het er echter over eens dat de Cortez spoedig bijeengeroepen behooren te worden voor de vredesonderhandelingen. Generaal Azcarragua acht voortzetting van den oorlog gewenscht, indien Spanje er de mid delen too heeft; maar anders meent hij dat het onmiddellijk vrede moet sluiten. Voorloopig wordt trouwens nog de oorlogs toestand gehandhaafd. De „New-York Herald" ontving oen telegram van 3 dezer van Axroyo, op Porto-Rico, mel dende „Als allo troepen van generaal Brooke ge land zijn, rukt hij op Guayama aau; er wordt een wanhopigen tegenstand verwacht, daar de heuvels tusselien hier en Guayama door een aanzienlijk aantal Spanjaarden, zijn bezet, tm Guayama 1500 man garnizoen heeft. Do S t. Louis en do Cincinnati dekken de ont scheping der troepen door de heuvels achter de baai van Guayama met granaten te beschieten. Het bericht dat de Amerikanen Coama bezet hebben, was voorbarig; een verkennmgstroep naderde Maandag de buitenwijken der stad, maar trok terug." Een officieel Spaansch telegram zegt, dat de inboorlingen de plaatsen Adjunta en Utuauo zijn binnengetrokken; dat Donderdag een licht geweervuur tusselien do Spaansclie en Ameri- kaansche voorposten is gewisseld, en dat de vij and zich meester heeft gemaakt van den vuur toren te Cabczas de San Jitan. Met het Amerikaansche leger op Cuba is het droevig gesteld- Generaal Shafler rapporteert dat hij op 3 Aug. 3778 zieken had, waaronder 2G96 koorts lijders; sinds 31 Juli waren er 449 nieuwe go- vallen van koorts en 8 sterfgevallen. De generaal heeft intussehen bevel ontvan gen met zijn leger onmiddellijk naar het Noor den op te trekken. Zes transportschepen, die zich op dat oogenblik te Santiago bevonden, zouden gisteren met de inscheping der troepen een aanvang maken. Te Santiago blijft generaal Wood om het be vel over de stad te voeren. Een der verongelukte schepen van Cervera'9 vloot is thans gered. De „Evening Post" ver nam uit Norfolk (Virginië), dat de berging maatschappij aldaar een telegram ontving uit Santiago, met het bericht dat de Maria Te resa vlot is gebracht en binnenkort naar Nor folk zal vertrekken onder eigen stoom. Hetzelfde blad heeft nieuws omtrent de ver houding op de Philippijnen tusschen Ameri kanen en insurgenten. Aguinaldo zou zich in een adres aan den Ame- ïikaanschen consul te Hongkong beklaagd heb ben, dat Amerika niet openhartig tegenover hem wil zijn wat betreft Amerika's toekomstige plannen. Hij schrijft„Waarom zou ik blinde lings voor de Amerikaansche belangen vechten De belangen van mijn volk zijn even heilig voor mij als de belangen van uw volk voor u." Twee pantserschepen en een kruiser gaan De wey's vloot versterken. Omtrent Mc Kinley's plannen, rakende de Philippijnen, verneemt men thans dat Spanje aan Amerika zal hebben af te staan de stad Manilla niet de haven en aan Frankrijk en En geland een kolenstation. De rest zou dan onder Spaansclie souvereiniteit blijven. 'Manilla zou dan voor de Verecnigde Staten de laatste schakel zijn in de keten van verbin dingspunten met het Verre Oosten. Een an dere schakel zal worden de haven Pago-pago op Samoa, die in 1878 aan de Vcreenigde Staten is afgestaan. Naar de „New-York Herald" al thans uit Washington verneemt, heeft presi dent Mc Kinley besloten in die haven een ko lenstation te vestigen voor de oorlogsvloot. De regeering zendt er reeds groote voorraden steenkool heen om, naar op hoog gezag verze kerd wordt, zich op die wijze te wapenen tegen mogelijke verwikkelingen. Gemengde 9Icdcdeelingco. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft in over eenstemming met de conclusies van den rappor teur en den advocaat-generaal het cassatiebe roep van Zola en Perreux tegen het vonnis van het Hof van Assisen te Versailles, waarbij hun conclusies werden afgewezen, verworpen. En de Kamer van inbeschuldigingstelling van heb Hof der Seine heeft beslist dat de rechter van instructie Bertulus niet bevoegd is om een instructie te openen naar aanleiding der telfste- legging van medeplichtigheid aan Du Paby de Clam in zake de valschheid in geschrifte waar van Esterhazy door Picquard wordt beschul digd. Henri Rochefort spreekt in een zijner schend- stukken over de leden van het Hof van Cas satie als van „gewoonte-eedschemiers (profes- sionnels de la forfaiture). Zal hij, nu Zola we gens beleediging van den krijgsraad vervolgd is, ook aangeklaagd worden Do „Petito République", kondigt een reeks artikelen aan van Jaurès, waarin deze de on wettigheid door den krijgsraad begaan, Drey fus' onschuld en Es'terhazy's schuld wil aantoo- nen. De afgevaardigde Zévaès zal den minister van onderwijs interpelleeren over de schorsing van professor Stapfer te Bordeaux. De „Manchester Guardian." wil weten dat er ernstige stappen gedaan worden hij den prins van Wales om dezen te bewegen het volgende jaar een bezoek te brengen aan do Vcreenigde Staten. Daar de onlusten in Oud-Servië voortduren, heeft de Servische regeering een nota gezonden aan de Porte, waarin zij eischt, dat de toege zegde commissie van onderzoek terstond naar do Serviseh-Turksche grens zal vertrekken. Inhuldlgingsfeesten, flet heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd den datum voor de Sportbetooging vast te stel len op Donderdag 22 September a. s. Gaandeweg worden gedeelten van het op dien dag uit te voeren programma bekend. Zoo is reeds bepaald, dat, behalve het défilé van die takken van sport, welke niet werkdadig kunnen optreden, de volgende afdeelingen op het pro gramma zullen voorkomen. Wielrijden. De uitvoering hiervan ge schiedt door de Haarlemsche Velocipèdeclub. A t h 1 e t i e k. Deze afdeeling beslaat uit een wedloop over 200 Meter voor amateurs en een wedloop over 200 Meter militaire hindernisbaan. Boksen. Eenige leerlingen van den Heer H. J. J. Placké zullen drie pat tijen maken. Paardrijden. Door de Rotterdnrnsehe manége zal eene manoeuvre worden gereden in draf en galop door twintig leden, onder com mando van den heer L. Hoffman. J a c h t r y d e n. De Veluwsche Jachtveree- niging zal een jachtparcours rijden achter de meute der Vereeniging, ongeveer 30 honden steik. Dit parcours zal een eindweegs doorliet duin leiden. Waarschijnlijk wordt aan het programma ook n«g eene harddraverij en een wedren over hindernissen voor heerrijders toegevoegd. Tot de betooging is ahnog toegetreden de Nederlandsche Kolfbond, wiens voorzitter, de heer II. E. van Tiel, te Haarlem, als zoodanig zitting genomen heeft in het hoofdcomité. Vlootrevue. *11. M. instructievaartuig Be 11 o na, ge- stationneerd te Willemsoord is aangewezen om bij de vlootrevue op liet Hollandsch Diep op 15 Sept. a.s. te dienen als jacht voor de Indische vorsten en prinsen; het zal aanstoomen achter het koninklijke jacht de Zeehond waarop HH. M.M. zich zullen bevinden. De Be 11 o na zal 10 September naar Hel- levoetsluis vertrekken om vervolgens naar Dordrecht te stoomen alwaar de Oosterlingen zullen embarqueeren. Na afloop der revue zal de Bellona hare hooge gasten weder te Dordrecht ontschepen. At jeli. De correspondent van het »Hbl." te Batavia seint heden In den nacht van den oen dezer is een sterke macht van Oemar die westwaarts van Lang uit marcheerde, bij Barah aangevallen door een colonne uit Segli. De vijand verloor vijf man. Onder Oemars persoonlijke leiding zijn zijne manschappen weer bij Grong-Grong verzameld. Hedenavond vertrekt een bataljon daarheen. Het blad teekent hierbij aan: Hierbij blijkt dat vriend Oemar inderdaad weer tot onder de rook van onze haardsteden is teruggekeerd. De kampong Lang is in 't be gin van den veldtocht reeds genoemd. Het is daar al meer niet pluis geweest. Grong-Grong ligt meer aan de andere zijde der Pedir-rivier. Het verlies van vijf man aan "s vijands zijde is zeker, al staat het er niet bij, vijf man aan dooden. Hedenochtend zijn de vorsten van Solo naar Duitschland vertrokken tot het maken van het voorgenomen automobieltochtje. Reeds vroeger hebben wij melding gemaakt van de opdracht die aan de firma G. J. Vincent Co. alhier was gedaan om voor Breda een fontein te maken, die als herinnering aan de troonsbestijging der Koningin op de Markt aldaar zal geplaatst worden. Deze fontein is thans bijna geheel gereed en heden waren wij in de gelegenheid om dit stuk smeedwerk te beschouwen. Het geheel maakt een grandiose indruk. Het heeft een hoogte van 7'/j meter en is versierd met lofwerk in opgaande ranken, afgedekt door een kroon. Aan de voorzijde is een in brons en bas-reüef gegoten buste van H. M. Koningin Willielmina en ter zijde twee wapenschilden aangebracht. Ter halverhoogte bevinden zich hagedissen uit wier bek waterstralen naar omlaag zullen stroomen, terwijl op den grooten cirkel die veel lager het geheel omsluit zeepaardjes eveneens water naar omlaag spuiten. Het geheele gesmeed ijzeren werk zal worden geplaatst op een hardsteenen voetstuk met kom, op den rand waarvan groote kikvorschen het water in breede spreiding omhoog spuiten zullen. Deze fontein zal geheel zwart gebrand worden waardoor het ijzer steeds zijn natuurlijke kleur zal blijven behouden, terwijl de hagedissen en zeepaardjes, van glinsterend brons door de natuur zelf getint zullen worden. Overtuigd dat zeer vele siadgenooten gaarne in de gelegenheid zullen willen gesteld worden dit monument te bezichtigen, heeft de firma Vincent Co. besloten morgenmiddag tusschen 12 tot 2 uur daartoe gelegenheid te geven aan belangstellenden. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen in het 4e en 5e district, is Donderdag j.l. het rood en witte havenlicht op het W. havenhoofd van Schiedam, 4e district, vervangen: over dag door een roode vlag, des nachts door twee lichten boven elkander. Stoomvaartuigen moeten bij het zien van bovengenoemde vlag of lichten hun vaart zoo veel mogelijk verminderen als noodig is om nadeeligen golfslag te verminderen. Onze stadgenoot, de heer J. Montfoort, is te Rotterdam geslaagd voor het examen in het Boekhouden, van wege de Vereeniging van Handelsbedienden »Mereurius" aldaar gehouden! Dezen morgen vertrok met de tram van 8.40, onder geleide van twee onderwijzers, de hoogste jongensklasse van de le Tusschenschool naar Rotterdam. Het doel van dit tochtje was: aan vulling van het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde. Eerst gingen de jongens naar de Delftsche Poort. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk, waar de praalgraven van "Witte Cornelisz. de With en Kortenaar, en de steenen van Aert van Nes, Mooi Lambert e. 8. bezichtigd werden. Vervolgons ging men door de Passage, langs de standbeelden van Van Ho- geridorp en Eiasmus, door de Vischmarkt, en voorby Postkantoor, Beurs, Station en het Witte Huis naar Feyenoord waar de scheepvaartdrukte in oogenschouw genomen werd. Nadat hier voor den inwendigen menseh ge- j zorgd was, keerden de jonge reizigers met de tram van één uur in opgewekte stemming huis waarts. De collecte voor de Unie school met den Bijbel, zal alhier op 15 Augustus a.s. ge houden worden. j De 10-jarige Jacobus Kreuger, die Woensda" onder de tram geraakte, verkeert naar ons wordt medegedeeld in zeer zorgelijken toestand. Hedenmorgen geraakte de spoelinghaler Gerrit Bakker, wonende te Overschie, door het uit schieten van den vaarboom in de Schie nabij het Proveniershuis. Toen hij even boven water uit kwam kijken, werd hij gegrepen door den j spoelinghaler F. Damme, die hem daarop op zijn schouw haalde. Gisteren zouden twee broeders Hoogenboezem, j wonende aan den Vellevestsiogel, in het Over- j maasche een stier in oogenschouw nemen op een land waar hij weidde, waarbij de jongste, N. Hoogenboezem, het dier met een lus om den neus vast nam. De stier scheen echter onge duldig, drong naar voren blijkbaar met het doel den heer H. op de horens te nemen, maar ge lukkig kon hij dit niet doordien deze te dicht bij hem siond; we! slaagde hij er in hem tegen den grond te dringen, waarbij de heer H. enkele lichte kwetsuren bekwam. De stier rende daarna het land door. Correspondentie. A. F. v. L. Uw ingezonden stuk laten wij tot een volgend nummer liggen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Augustus, Johannes Christoflel, zoon van L. Jonas en W. Verdugt, JVieuwsticht. Maria j Wilhelmina, dochter van G. Scholtes en A. van der Drift, 's Oravelandsche polder, 6 Augustus, Arendje Johanna Maria, dochter van J. H. Suisse en A. Maltha, Heerenstraat. Maria Elisabeth, dochter van J. L. Lip- huijsen en A. J. Liedmeijer, Oosterstraat. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Dinsdag 9 Augustus a.s. des avonds 7 uur. De volgende onderwerpen komen in behan- deling: Aanbieding Gemeenterekening 1897. Voorstel tot toekeuning van pensioen aan den i eervol ontslagen inspecteur van politie A. O. Holsheimer. Opmaken van dubbeltallen voor de benoeming van 3 zetters voor 's Rijks directe belastingen, wegens periodieke aftreding van de heeren A. W. Schippers, J. C. van Buuren van Heijsten A. Pot. Mededeelingen. Donderdagmiddag kwam alhier binnen de bomschuit S c h. 14 2 reeder A. de Niet, met 1 verlies van een gehuwd matroos, K. Pronk. De man was den vorigen dag in volle zee bij ongeluk over boord gevallen en verdronken. Pogingen i om hem te redden mislukten. BURGERLIJKE STAND. j Geboren: J 5 Aug. Martina Petronella, dochter van M. i v. d. Berg en H. Drop, Emmastraat. Wessei, zoori van A. U. van Grovenstein en G. A. Jansen, in een Schuit. i 6 Aug. Johanna, dochter van J. Visser en j M. Bezemer, Emmastraat. Reservekader. j Bij Kon. besluit is ten opzichte van het re- I servekader na invoering der militievvet, welke - den persoonlijken dienstplicht invoert, het vol- gande bepaald. De ingeschrevene voor de militie voor dö j lichting 1899, die zicli in 1898 bij het Reserve- j kader heeft verhonden, wordt, zoo hij bij de militie moet worden ingelijfd, in zijne verbinte- j nis bij het Reservekader gehandhaafd, mits hij daartoe vóór zijne inlijving den wensch ken- I baar maakt aan den comrnandeerende officier l van het korps. j Al zal aan de Kaderreservisten bij de be- f paling van den eersle-oefeningstyd voor de j ingelijfden bij de militie te land der lichting j van 1899 worden toegestaan, hunnen werke- j lijken dienst te vervullen op den voet als voor j het reservekader is bepaald, dan zullen zy daardoor nochtans niet ontheven worden van de verplichting om voor het blijvend ge deelte onder de wapenen te komen of te blijven, indien zy door de loting daartoe worden aan- t gewezen. Hunne wettelijke bevoegdheid om van num- i mer te ruilen blijft natuurlijk onveikort. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. jj In de congreszaal van. de Nat, Tentoonstel- ling van Vrouwenarbeid, werden heden weder voordrachten gehouden. Mejuffr. C E. Grunt- ke voerde het woord over kunstnaaldwerk. Zij schetste de algemeens beginselen van elke kunst, welke evenzeer van toepassing zijn op het naald werk, om vervolgens doel, grondstof, techniek 1 en versiering te bespreken. Spr. wees er op, dat

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6