binnenland. UIT DE PERS. Kolonel Van Heutsz opgerukt naar Gle Sibbah. Honderden gewapende Atjehers vluchtten bij de nadering van onze troepen en werden tot hoog in het gebergte vervolgd. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. G e in e ngd Ni en ws. Do schrijvers ineenen dat het beste zal zijn dit congres te laten, vervallen en te vervangen door een voor'uw eidende conferentie voor liet crstvolgend congres dat dan in 1900 te Parijs zal worden gehouden. Doch hiertegen worden in Franscho bour geois '-bladen bezwaren geopperd, wegens het sa mentreffen met de groote tentoonstelling. De bekende socialist Aveling is zijn „vrouw" Eleanor Marx spoedig in den dood gevolgd. Hij is dezer dagen in het studeervertrek van zijn woning to Londen plotseling gestorven. Zijn dood is te wijten aan het opengaan van een oude wond, een overblijfsel van een operatie. Avelings lijk zal verbrand worden. Thans verluidt dat de door Moritz Buscli ge publiceerde brief do. 18 Maart 1890, behelzen de Bismarck's ontslagaanvrage-, wel authentiek is, maar niet den oorspronkelijker! tekst weer geeft. De regeering heet voornemens binnen, een dag of veertien den oorspronkelijke!! tekst open baar te maken. Dit uitstel worde gemotiveerd door den wensch om geen polemiek uit te lok ken, zóó kort na Bismarck's dood. In 1900 zal volgens besluit van den gemeente raad te Berlijn voor het laatst de Sedandag feestelijk worden gevierd. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Kopen hagen dat de t-oestand van de 80-jarige konin gin Louise verergerd i». De becnen zijn sterk ge zwollen, de lichaamskrachten nemen gestadig af en de werking van het hart is zeer onregelmatig geworden. De koning van Griekenland is te Kopenha gen aangekomen. Volgens een telegram aan de „Soleil" uit Plombtères boezemt de toestand der ex-keizerin Eugénie bezorgdheid in. De ex-keizerin is 62 jaar oud. Een door een Haraburgsche firma ontvangen telegram zegt dat in Guatemala een omwente ling is uitgebroken. Tot lieden is de regeering er in geslaagd het hoofd te bieden aan. de re volutie. Rechtsgrond voor Staatspensionneering. Rust staatshulp bij het onderwijs op denzelfden rechtsgrond als staatshulp bij invaliditeitsverze kering Er is dunkt, ons, schrijft »De Ned." één reden, die staatshulp bij het onderwijs rechtvaardigt. Een staat is een geheel, dat ook als zoodanig zie., tegenover andere staten moet staande houden, en dus zorgen moet bij deze in algemeene ont wikkeling nist ten achteren te geraken. IIij heeft dus het grootste belang er bij, dat in het algemeen de wetenschap tot ontwikkeling kome en het volk als geheel goed onderwezen zij. Daarom mag en moet de overheid zich met onderwijs bemoeien, al moet daarbij nooit èn het recht der ouders èn de vrijheid van denken en oordeelen uil het oog wor den verloren. Ook al erkent men dat het volks onderwijs in de eerste plaats ten bate strekt van de kinderen zelve en moet uitgaan van de ouders, kan toch het belang van den staat bij datzelfde onderwijs niet worden ontkend. Op dien grond is bot tc verdedigen, dat de overheid dwingt het onderwijs to houden sop peil", en dat de staat daarvoor zich uitgaven getroost, voorts dat, indien voor een deel des volks dat onderwijs te duur wordt, het onbrekende worde bijbetaald. Alleen het belang van den staat, niet dat van particulieren geeft hier den doorslag. Geldt dit nu ook voor staatspensionneering? Ja, zegt men, omdat zonder pensionnearing bij arbeidsonbekwaamheid een groot aantal buigers armlastig wordt. En de armlastigen moeten uit de publieke kas worden ondei houden. Daarvoor is veel te zeggen. Maar dan volgt daar uit, dat deze staatshulp op denzelfden grond steunt als de verplichting tot annenondeihoud, en de arbeider tegenover den staat evenmin een recht op pensioen, als de arme recht op onderhoud heeft. Rijkspensionneering beweegt zich dan geheel op het gobied van armenzorg, en wordt daardoor be grensd. En het opleggen aan den arbeider van de verplichting om een deel van loon af te staan tot het bijeenbrengen van het pensioen, berust dan op denzelfden rechtsgrond, als het noodzaken van den arme die in nood is om weik te verrichten. Inhnldigingsfeesten. H.H. M.M. zullen 7 September te Amster dam de drie tentoonstellingende Oranje-, de Kleederdrachten- en de Rembrandttentoonstel- ling openen. Die opening zal zich bepalen tot een zeer kort bezoek, aangezien de tijd die H.H. M.M. daarvoor kunnen beschikbaar ssellen, zeer beperkt is. Toespraken zullen niet gehouden worden. Te Amsl dam zou in de Kroningsdagen een »lichtstoet' ehouden worden, gevormd door verschillende vereenigingen en particulieren. Men had zich humaan veel voorgesteld, vooral ook omdat deze lichtstoet door die straten zou trekken, die niet bij den intocht der Koningin zouden worden gepasseerd. Echter gaat deze lichtstoet niet door. De burgemeester heeft geen toestemming verleend. ïMet het oog op de zware diensten - zoo luidt de beschikking die gedurende de inhuldigingsfeesten van de politie moeten ge vergd worden, wordt bet verzoek om op Don derdag 8 September a. s. een lichtstoet te doen plaats hebben niet toegestaan, een verzoek evenwel om op een iateren dog de lichtstoet te doen houden, kan in overweging worden genomen. De liclitsloet echter bedoeld als een hulde aan de Koningin, heeft naar de meening van dat comité, na haar vertrek uit de hoofdstad niet meer een reden Tan bestaan en daarom het uitvoerend comité hoezeer tot zijn leed wezen, besloten zjjn arbeid, die het zoo gaarne zou hebben voltooid te laten varen. Echter worden er van verschillende zijden reeds pogingen in het werk gesteld om alsnog den lichtstoet te doen houden. Het centraal-comité te Amsterdam heeftvoorts besloten het plan tot verzameling van een aantal schepen uit gemeenten, bjj de binnenvaart be trokken, om daarmede de grachten te versieren, op te geven wegens gebrek aan deeiname. Verscheidene gemeenten, die eerst toezegging hadden gedaan een schip te zullen afvaardigen, hebben zich teruggetrokken. Pedir. Aan het departement van Koloniën werd heden het volgende telegram, gedateerd 7 Augustus, ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indié: De correspondent van de »N. R. Ct." seint Gisteren bevonden zich sterke benden van Oemar in den kampong Lang bij Segli. Onze strijdmacht dreef hen westwaarts. Oemar ver zamelde die benden thans bij Grong-Grong. Hier is één bataljon nu heen. Nieuwe Republiek, Dat in Amerika republieken uit den grond rijzen en even snel kunnen verdwijnen, is be kend, en daarom is het goed, steeds de lijst bij te houden. Blijkens de »N. Rott. Ct." is er weer een nieuwe ontstaan, nl. Los Paises Bajos, een uit stekende merknaam voor sigaren. Het blad bevat nl. het volgend bericht üNaar wij vernemen, heeft de heer L. T. H. Wolvers, te Amsterdam, bedankt als consul der republiek Uruguay en Los Paises Bajos." De heer Wolvers was tot dusver consul van Uruguay in Nederland. Dergeijjke vergissingen zijn zeer vergeeflijk en begrijpelijk bij een dagblad, maar aardig z'gri ze toch ook. (»Tijd.") Daar ons gebleken is, dat niet ieder onmid dellijk de aardigheid van bovenstaand bericht snapt, moeten lezers, die dit niet doen Los Paises Bajos en Les Pays Bas maar eens naast elkaar leggen, 'tls alleraardigst. De Hoogerhnizen-zaak. Naar aanleiding van de in dat blad opge nomen z.g. Hoogerhuis-enquêle, waaruit wij enkele malen een en ander mededeelden, be vat het Volksdagblad" thans een artikel, waarin echter geen nieuwe gezichtspunten worden geopend. Slechts worden er daarin enkele min vriendelijke woorden gericht tot het sjuristendom", dat thans de twijfelende menigte tot zwijgen zoekt te brengen door een stom geloof op gezag". Aldus ongeveer wordt er in dit artikel betoogdmede ook hierom meenen wij ons van uitvoerige opne ming van het geheels artikel te kunnen ont houden. Z, K. H. de Groothertog van Saksen en de Erfgroothertogin van Mecklenburg;zijne dochter, kwamen Zaterdagmiddag ten 5 uur in een particulier salonrijtuig per Holl. Spoor uitSoest- dijk, alwaar zij een bezoek hebben gebracht aan de Koninklijke familie, in de residentie aan. De »Arnh. Ct." verneemt, dat de Prinsen van Solo den 16n dezer een bezoek aan het Kon. Kol. Mil. Invaliedenhuis Bronbeek zullen brengen, waar hun een luisterrijks ontvangst wordt bereid. Ook de buitenlandsche journalisten, die den Ion niet bij de vlootrevue zullen tegenwoordig zjjn en de voorkeur geven aan een uitstapje naar Arnhem's omstreken, worden op Bronbeek ontiangen. Door het Hoofddestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan de Tweede Kamer verzonden een adres, om instemming te betuigen met de hoofdbeginselen van het wetsontwerp omtrent de ouderlijke macht en voogdij. Te Breda is plotseling overleden de heer mr. J. H. "Verschoor, rechter in de arrondissements rechtbank aldaar. In de gebouwen van het R.-K. Ziekenhuis van den H. Johannes de Deo aan het Westeinde te 's-Gravenhage werd gisteren het 25-jarig be staan van deze inrichting tot verpleging van arme zieken feestelijk herdacht. Ten 10 ure des voormiddags werd in de versierde kapel van het Huis een plechtige Mis opgedragen door Mgr. Tarnassi, geassisteerd door de heeren Lagerwey, Vinkesteyn en Oudewater. De rector Hageraats hield een treilende feest rede, terwijl een dames-zangkoor tot verhoo ging van de plechtigheid medewerkte. Aanwezig waren de deken der stad Mgr. Heij- h'gers en verschillende pastoors; de Moeder overste van het Huis en verschillende zusters voorts bestuuiders van liefdadige vereenigingen. OVERSCHIE, 9 Augustus. Vrijdagavond had me juffrouw P. H. alhier het ongeluk, gezeten op haar fiets in den Droogenhoek tegen den armen, ouden grijsaard G. de Roo aan tc rijden, met gevolg dat de man viel en daardoor een lichte kneuzing bekwam en in zijn woning werd gedragen. De oude man werd onmiddellijk door de juffrouw met een geldelijke be looning vergoed. Aan den lieer N. Ballast, sedert ruim 33 jaren cipier van het kantonnaal huis van bewaring alhier, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s,, eervol ontslag verleend. Daar de heer Ballast 3t) militaire dienstjaren heeft, is hij dus niet minder da 63 jaren in 's Rijks dienst geweest. Onze stadgenoote mej. C. A. M. Berkelaar is te Breda geslaagd voor het examen voor apothekersbediende. De heer Th. Ofïerman alhier behaalde bij de gisteren te Bergen op Zoom gehouden inter nationale wieier-wedstrijden, uitgeschreven door de wielerclub sOranje" aldaar een 3deo prijs in de afdeeling professionals. Hedenmorgen trok door onze gemeente eene afdeeling mariniers, onder geleide van twee offi cieren en voorafgegaan door pijpers en tamboers. Zj maakten van Rotterdam, hun garnizoens plaats, een militaire waudeling over Schiedam en Overschie. Het ligt voor de hand dat velen door het ongewone van dit schouwspel naar buiten gelokt werden. Niettegenstaande het ongunstige weder heeft gisterenmiddag een groot aantal belangstellenden gebruik gemaakt van de gelegenheid door de firma G. J. Vincent Co. gegeven om de fontein te bezichtigen, die binnenkort te Breda zal worden geplaatst. De firma heeft de bezoekers er zeker voor willen beloonen dat zij den regen trotseerden door meer te geven dan was toegezegd. Niet enkel werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging van de fontein maar ook van de fabriek en van eenige zeer kunstige werkstukken die daar zijn vervaardigd. Daaronder noemen wij vooral de roos die uit één stuk ijzer uitgebeiteld en uitgesmeed is; een lauwerkrans die geheel aaneengesmeed is; een gevelornament dat nog in bewerking isenz. Het bezoek aan de fabriek zal zeker niemand hebben teleurgesteld. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 6 Augustus. Notaris: H. B. E. Blaisse. Een mouterij genaamd Haarlem", met 2 zolders, voorts mouterswoning, gang en open grond, staande en gelegen aan den Buiten havenweg no. 96 en 98, kadaster sectie L no. 200, groot 10 are 95 centiare, in veiling f 8200, verkocht voor f10200. BURGERLIJKE STAND. Geboren 6 Augustus, Wilheimina Maria, dochter van W. J. Wuisman en M. van Vliet, JRaamsteeg. 8 Augustus. Hendrik, zoon van C. Bjjl en C. Mastenbroek in een vaartuig. Hendrik, zoon van W. de Ronde en H. Goudswaard, Sing eiker kslr aai. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den inspecteur van politie A. O. Holsheimer met ingang van 15 Augustus op verzoek eervol ontslag te verleenen tengevolge van in den dienst ontstane gebreken. Tevens wordt voorgesteld hem een gemeentelijk pensioen van f 150 's jaars toe te leggende titularis ontvangt voorts een pensioen van den staat van f180 's jaars. Door B. en "W. wordt voorgesteld de gemeente rekening over 1897 vast te stellen met een bedrag in ontvangst van f 435.884,21 M en in uitgaaf van t 356.950,14"?, en met een batig saldo derhalve van f 78.934,07. De schoolopziener in het arrondissement Vlaardingen, de heer A. R. van Beekum Mau- risse te Hiliegersberg, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangewezen als plaats vervanger van den schoolopziener in het district Rotterdam, mr. A. M. de Cock, en wel van heden tot het einde dezer maand. De heer J. Ball, oud-onderwijzer alhier, ont ving voor de toezending van twee exemplaren van zijn gedicht »Neerlands Hulde" aan H. M. de Koningin en Koningin-Regentes eene dank betuiging voor die toezending door H. M. parti culieren secretaris den heer Jhr. de Ranitz. Hedenmorgen werd door de politie alhier gearresteerd een beschonken langs straat loopen- de liedjeszanger, die bij onderzoek op bet Bureau van Politie gesignaleerd bleek te staan in het sAlgemeen Politieblad" wegens gevangenisstraf die hij nog te goed had. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd: Een kinderscliortje, een gouden oorbel, een stool en een paar grijze sokken. Do rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politie-bureau. Aan het postkantoor alhier word gedm-ende de maand Juli in de Rijkspostspaarbank in<*e- legd 6726.82; terugbetaald f 5143.36. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 1939. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Aug. Kornelis Johannes, zoon van P. G. Hoorn en J. Mus, Kortedijk.Izaiik, zoon van M. Schilder en M. Bakhuizen, Westnieuwland. Koenraad, zoon van L. van Oeveren en E. Bader, Ged. JSiersloot. Overleden 7 Aug. "Willem van der Wielen, oud 34 jaar, echtgenoot van Cornelia Geertruida Storm, Hofjessiraat. Van mr. W. A. Paap verschijnt een tweede goed koops druk van „Jeanne Colletie" en een nieuwe roman, getiteld „Vincent Haman". De jeugdige beeldhouwer Wortman, vervaardiger van een buste aan Hare Majesteit,ligt te Rome ziek. De vee-uitvoer is in de afgeloopen maand van zeer groote beteekenis geweest. Langs het Belgische grens station Essehen werden nit Nederland uitgevoerd 718 waggons vee, tegen 663 waggons in Juli 1897. De uitvoer betrof grootendeels beate kwaliteit slachtvee, te zamen 7186 stuks, met eene aangegeven waarde van ruim f656,000. De match Hormes-Aiax, die gisteren te I eiden ge speeld zon worden, moest voordat het tot een be slissing gekomen was, wegens den regen gestaakt worden. Hermes had in de eerste innings 32 runs behaaid, terwijl Aiax in het geheel nog niet gespoeld had. Dinsdag en Woensdag a.s. heeft op het bekende buitengoed van den heer Baron van Brienen v. d. Groote Lindt, de jaarlijksche cricketwedstrijd plaats tusschen een elftal Engelsehe gasten van Baron van Brienen, en een_ vertegenwoordigend Ned. elftal, door den Nod. Cricketbond samengesteld. De strijd belooft ook thans weder belangwekkend te worden daar de Engelschen over eenige eerste klasbats beschikken en voor Nederland de beste spelers zullen uitkomen. Zooals men zich herinneren zal, wonnen de Engel schen verleden jaar dezen wedstrijd met slechts enkele runs na een spannenden strijd van twee dagen. Sen Hollander-oplichter te Londen. Een onzer lezers, schrijft de „Amst. Ct.", die zicli de vorige week voor zaken in Londen be vond, heeft ons het verhaal gedaan van een avontuur dat hij in Engeland heeft gehad. Nadat hij aan een der Londenseke stations in den trein was gestapt, haalde hij de courant uit den zak welke zijn vrouw hem gedurende zijn verblijf in Engeland dagelijks toezond. Aan dat feit had hij het waarschijnlijk te danken, dat liij gezelschap kreeg van een zeer net gekleed jongmensch, dat tegenover hem in de coupé plaats nam. Dadelijk begon het jong mensch met onzen handelsman een praatje en verheugde zich zeer in Londen een landgenoot te ontmoeten. Na zoo een poos over onverschillige onder- werpen gebabbeld te hebben, dischte de Hol- lander-Engelsehman zijn nieuwen bekende een aandoenlijk verhaal op van een bitter ongeluk, dat hem was overkomen. Des avonds te voren was hij uit geweest met een jonge dame, met wie hij in een der café's een glas bier had ge dronken. En of ze nu een verdoovend middel daarin had geworpen, dat wist liet jongmensch niet, maar in elk geval, hij was ingeslapen. En toen hij wakker werd, was èn de jonge dame èn de portefeuille met geldswaarde, alsmede zijn horloge verdwenen. Alleen was hem een. doek speld overgebleven. Nu kwam den aap uit de mouw: of mijnheer hem niet voorloopig met een half pond (f 6) kon helpen, totdat hij geld van huis zou hebben ontvangen; zijn vader woonde in Amsterdam. Hij zou dan de doek speld zoolang in pand geven. Onze voorzichtige koopman kwam daar ech ter niet in, ook zelfs weigerde hij het heerschap eenige shillings om de kosten van een telegram aan diens vader te betalen, waarin hij dezen kon zeggen, dat hij geld noodig had. Wel stelde de handelsman zich beschikbaar om een briefje aan 's heerschaps vader te bezorgen waarin zoon lief zijn ramp kon meedeelen en om geld vragen. Het jongmensch had daar echter niet veel ooren naar, doch daar de handelsman op weg naar Amsterdam was, kon hij sneller dan de post heb briefje expedieeren en spoedig hulp brengen; zoodoende was de oplichter wel ge noodzaakt zonder in den kijker te loopen een briefje af te geven. Hij schreef het vol gende Paa, stuur me dierek 50 gulden over per tellegram daar is mij een ongelijk passeert. Lhoman Karei Prinsegracht 3. Uit dit briefje blijkt duidelijk in 't adres boek komt de naam Lhoman, zoo geschreven, niet voor en na informatie bleek dat aan 't op gegeven adres niemand van dien naam woon de dat dit heerschap een oplichter is, die speculeerde op het medelijden van zijn landge noot. Nader deelde genoemde handelsman ons mede

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2