52'" jaargang. Vrijdag 12 Augustus 1898. N°. 9701. Eerste Blad VROUWENSTRIJD. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. j ACH T- FBTJXLLBTON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. KENNISGEVING. BUITENLAND. jüsoKtonrEOTBPKus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omPggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 frame por poit, p. kwartaaL - 1.30 Afzonderlijke nommere- 0.02 BtRGAO: BOTERSTHAAT 70, Telephoon Xo. <23. Advbstkhtibprus: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eeno Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. De ConaisSAUts der Kon.„„,n in de provincie Zuid-Holland, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den 2den Augustus 1898, n°. 80 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n° R7) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, inge volge bovengenoemd besluit: i". de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsllad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den Bden September aanstaande met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening io vastgesteld op Zaterdag den 1 sten October aanstaande 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefe ning van het jachtbedrijf, vermeld in art. 1a, lett. e, der aangehaalde wet 3°. de koite jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks en wel des WoensdagsVrijdags en Zaterdagsmag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gediukt, vvoiden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Had en in de Kederlandsche Staatscourant worden geplaatst. s Gravenhage, den 5den Augustus 1898. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. Torpedo-oefeningen. 1)E BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Vestigt, Op Ver- zoek van den Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden: Torpedo-terrein in liet SCHÜLPENGAT, Zeegat van TEXEL. Se District. Volgens mededeeling van den Commissaris der ioodsen te Amsterdam3e District, do 2 Augustus jl., zulien van 22 Augustus tot 1 October 1898, in het Schulpengatzeegat van Texel3e Distiict, buiten het betonde vaarwater ter hoogte van Kijkduin, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zai aan de N.-zijde worden aangegeven door rood en zwart geblokte stompe tonnen en aan tie Z.-zijde door rood en zwart geblokte spitse tonnen, alle voorzien van een staand kruis ais topteeken (Zie sNed. Krt." nr. 201). De Burgemeester van Schiedam, VISSER, L.-Jl. Algemeen overzicht. Schiedam, 11 Augustus '98. De vredesonderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigdo Staten zijn even vlug opge- DOOR UEBMANN HEIBERG. 66) »Toch wel, freuleEr zijn zeer vele die nameloos gelukkig zouden zijn, wanneer zij hun leven mochten verbinden aan het uweOok ik behoor tot hen besloot Krop met vuur en hij richtte op Impjor een blik vol liefde. Ik had u lief van het eerste oogenblik aan waarop ik het geluk had u te zien, freule. Uw positie, uw aanzien, uw naam deden mij verzwijgen wat ik voor u voelde. IJoe kon, hoe mocht ik het wagen naar de hand eener gravin Lavard te dingen Maar thans, nu u zelf u tot mijn gelijke heeft gemaakt, schep ik moed om te zeggenWord de mijne Laat ons te zamen een plaats zoeken waar wij voor ons en voor het algemeen leven, waar wij op bescheiden wijze dat kunnen ten uitvoer leggen wat zoo edel in u blaakt. U heeft mij leeren ken nen. U weet dat ik niet behoor tot hen die groote woorden gebruiken, maar dat ik met ernst streef naar een verstandig en eerlijk doel. Daardoor ben ik u wellicht niet onwaardig, daardoor mag ik misschien hopen, dat ik ook u niet geheel onver schillig ben uNeen, u is mij niet onverschillig; ik acht u hoog dokter," vie! Imgjor hem in de rede. Eerst had zij met neergeslagen wimpers luisterend, het gelaat schoten als er met de krijgsverrichtingen van. beide zijden getalmd is. Dinsdagavond heeft do Fransche gezant Cam- bon een langdurige conferentie gehad met pre sident Mc Kinleydaarop heeft Cambon naar Madrid geseind en voor de Vcreentgde Staten, antwoord gevraagd nopens enkele noodige bij zonderheden. Dat antwoord schijnt bevredigend te zijn ge weest, want thans is men. het volmaakt eens; het protocol, behelzende do vredesvooi waarden, is reeds opgesteld. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Day doet daaromtrent de volgende mededeo- hng „Wij hebben een schikking getroffen voor het protocol dat de vredesvoorwaarden behelst, de ontruiming van Cuba en Porto-Rico daaronder begrepen. Wij meenen dat dit protocol ten uit- voer kan gelegd worden." Hoe nu die voorwaarden luiden, is evenwel nog onbekend. Men vermoedt, alleen, of liever men verzekert het, dat zij dezelfde zijn als in de nota van Mc Kinley werden gesteld. Gisteren is het protocol nog niet geteekend. Eenerzijds wenschte men ui- het stuk in zulke stellige be woo* ingen te vervatten, dat elk mis verstand bui mgesloten was; anderzijds moest Cambon de gelegenheid worden gelaten oin door de regeering te Madrid gemachtigd te worden tot onderteekening van het vredesprotocol. 't Werd tijd ook voor Spanje dat de vrede gesloten werdwant te Manilla is het aller droevigst gesteld. In de stad heerscht hongersnood. Ook de meer gegoeden beginnen gebrek te krijgen. Het vlceseh, het brood, het meel is op, behoudens kleine voorraden die hoog noodig zijn voor de troepen; ook door de rijstvoorraden raakt men heen. Paarden en honden worden reeds geslacht, en de inboorlingen eten zelfs ratten en muizen. De honger en het natte weder hebben een epi demie in de stad veroorzaakt, die voor dysen terie wordt gehouden. Daarenboven is er in den laatsten tijd veel van de troepen gevergd, daar de Amerikanen steeds nader op de stad zijn aangerukt. Toen de Amerikaansche landingstroepen aan wal gingen, heten de Spanjaarden hen vrijwel met rust. Maar daarna werden dag aan dag de verschansingen der Amerikanen beschoten, zoo dat zij voortdurend verliezen leden. Bovendien deden de Spanjaarden gedurende een hevigen storm een uitval, waarbij de Ame rikanen nog al verliezen leden. De msurgenten liepen toen uit de loopgraven weg. Trouwens, dezen blijven de Amerikanen vijandig behan delen. In den nacht van 31 Juli is Manilla geducht beschoten. Er vielen vele kogels in de straten sommige bereikten zelfs de citadel. Er moet een aantal vrouwen gedood zijnin de batteri j Lu- neta werden twintig man door een granaat ge dood. Binnen de muren lieerschte een ontzetten de paniek. naar hem toegewend, maar nu zag zij hem eerlijk in de oogen. ïMaar ik kan hoe pijnlijk mij dit antwoord ook is de uwe niet worden. Ik heb eens liefgehad en ben grenzeloos bedrogen. Toen heb ik gezworen nooit weer een man de hand te reiken tot een verbintenis." ïMaar is dan het leven er niet om er leering uit te trekken, freule Hebben uw ervaringen u niet geleerd, hoe hol de groote massa is, hoe onge lukkig het maakt zich met haar bezig te houden, hoe slechts trouw arbeiden in kleineren kring geluk geeft en leert het niet dat dit ook juist het ware is Wie heerschen, wie hervormen wil, heeft macht en nog eens macht noodig; daardoor alleen kan hij de massa be Iwingen. En toch, wanneer u een blik slaat op de wereldgeschiedenis, hoe wei nigen konden die macht goed gebruiken, en hoe weinig hebben zij bereikt, ook al waren hun be doelingen nog zoo louter. U bezit die macht reeds daarom niet, omdat u over geen middelen meer beschikt, freule. Geef dat grijpen naar sterren prijs. Voeg u niet bij de openlijke hervormers die bijna nooit iets anders bereiken dan nieuw voedsel te verschaffen aan hun ijdelen zucht naar voogdij schap, Overal waar in engeren kring de inwoners de handen ineenslaan voor den arbeid der liefde, daar komt iets tot stand. Uit dit werken door daden komen de groote resultaten der humaniteit voort, de praktische gevolgon van een juist be grepen Christendom, En nog een ander gezichts puntWil niet een ieder gelukkig zijn, zoolang hem het leven gelaten is? Bevredigt dit opgaan in de gemeenschap u dan? Wat heeft u bereikt? Men bespot u als een excentriek meisjeNiemand is u dankbaar I Waar de capaciteit aanwezig zou Tal van huizen hebben van het vuur geleden to Tondo zijn er den 31 sten Juli 1500 afge brand. Een poging 0111 langs officieusen weg t-ot een wapenstilstand te geraken, is afgestuit op de stellige verklaring der Amerikanen dat zij al leen de overgave der stad kunnen aannemen Een telegram van 4 dezer uit Manilla meldt dat de Amerikanen, die de loopgraven, waar de opstandelingen zich eerst genesteld hadden, bezet houden, nog geen enkelen aanval hebben gedaan op de limên der Spanjaarden. Een de pêche uit Cavita van 5 dezer zegt, dat de Span jaarden nog te Manilla zijn. Generaal Augusti wil trouwens de stad tot het uiter-te verdedigen. De Britsclie consul is overleden aan dysente rie zijn consulaat wordt door den Fransclien consul waargenomen. Gisteren zijn twee duizend man uit San Fran cisco naar Manilla vertrokkennog vijf duizend man wachten slechts op transportschepen. Op Porto-Rico hebben de Amerikanen Dins dagmorgen Coama genomenzij maakten 180 gevangenen. De inneming van de stad geschied de door middel van een flankbeweging van het zestiende Pennsylvania-regiment, dat den terug tocht van de Spaansche infanterie afsneed. Het artillerie-vuur begon des morgens zeven nar en duurde 45 minuten. Een blokhuis werd ver nield vijftig man Spaansche cavalerie ontkwa men. Volgens berichten van Spaansche zijde is daarentegen een aanval op de heuvels van Gua- mani afgeslagen. Gisteren is uit Santiago de Alicante ver trokken met 1000 invaliede Spanjaarden; de Isla de L u9 on, die mede aangekomen is, zal er nog 2000 overbrengen, In het Engelsche Lagerhuis was gisteren op nieuw de buitenlandsche politiek der regcermg, met name in China, aan de orde. Bij do behandeling der begrooting van bui tenlandsche zaken viel sir Charles Dilke de re geering hevig aan. Lord Salisbury's politiek, zeide hij, heeft fiasco gemaakt in zake Kreta, Tunis, Madagascar en Siam. Engeland heeft het afgelegd tegenover de buitenlandsche regee ringen. Wat de spoorweg van Peking naar Han- Kow aangaat, waarvan de aanleg aan een Bel gisch syndicaat zal worden gegund, meende sir Charles te kunnen aantoonen, dat er eigenlijk sprake was van een Fransch-Belgisch syndicaat, met de Russiseh-Chinec-sche Bank achter zich. De spreker vreesde dan ook dat China ten laat ste, zoo goed als Turkije en Perzië, een soort vazallenstaat van Rusland zou worden. Verscheiden leden van het Lagerhuis criti- seeiden eveneens de politiek der regecring. Daarop sprak sir William. Harcourt als zijn meening uit, dat alle partijen de regeering m de Chineesche regeering behooren te steunen. De groote moeilijkheid is echter te weten, welke politiek de regeering volgt, een politiek van de geopende deur of een politiek van belangensfe ren. „Wij willen de eerste," vervolgde sir Wil lijn om de waarde van uw streven te begrijpen, daar doet de nijd zich gelden of zeker de opper vlakkigheid die reeds daarom de dingen veroordeelt omdat zij zelf er geen behagen in schept of te traag is ze tö onderzoeken. «Heb ik niet gelijk, freule eindigde Krop, toen Imgjor niets antwoordde, toen zij, in diep nadenken verzonken, voor zich uitstaarde. Zij voerde een strijd. Een oogenblik kwam de gedachte bij haar op dat hij de waarheid had gezegd en dat hij de man was door wien zij zich en anderen gelukkig zou kunnen maken. Maar zooals kleine invloeden dikwijls een reeds hoog opgebouwd getimmerte ten val kunnen brengen, zoo was het ook hier. Toen haar blik, terwijl zij zijn woorden overdacht, op haar schrijftafel en daarbij op een photografie van Rankhoim viel, trad alles wat daar gebeurd was, en trad ook weder graaf Axel Dehn haar voor den geest. En dat besliste. Daar zij tot dezen sneen" had gezegd, wilde en mocht zij ook Krop geen jawoord geven. Zoo trad dan mot dokter Krop weder een vriend en een mensch uit haar leven die haar van harte toegedaan was en die het goed met haar meende. Toen hij heengegaan was, voelde Imgjor zich een zamer en ongelukkiger dan ooit te voren. In het paleis Rankhoim werd familieraad ge houden en het onderwerp was als altijd Imgjor. Eén midde! was er nog, en van de aanwending daarvan verwachtten Lucile en de gravin wel iets. Uit de omstandigheid dat Imgjor destijds in het onderhoud met haar zuster op Imgjor een levendige belangstelling in Axel had doen blijken, putten zij ham, „wam do Britsclie handel wetwclit dat haar actio zich over geheel China uitrtiekko. "Wij willen datgene wat bij het veulrag \au Tien-tan is gewaarborgd. „De regcenng heeft niet geprote-teml tegen het memorandum van den hoer Von Bulow zij heeft veeleer de voorwaarden van Duirteh- land betreffende de differentieele rechten m Chan-Tung aangenomen. „Indien Engeland zich in een conflict met Rusland begeeft, dan zal dit zich niet bepalen tot een conflict ter zee, maar evenzeer te land. De Chineesehe quaestie moet evenwel met op gelost worden door heftige discussii s, maar door een interventie der diplomatie te Londen en to St. Petersburg." Namens de regecring antwooidde Balfour. De minister noemde de oplossing der Chinee sehe quaestie noch eenvoudig noch voor de hand liggend. Het Biitsche lijk kan zoo min alleen als met een bondgenoot, de ontwikkeling van andere handeldrijvende of krijg-hafum: natiën verhinderen, Wei-Hui-Wei, zoo betoogde Balfour, dat bijna een eiland is. beantwoordt meer aan de Brit sclie belangen dan Port-Arthur, dat grenst aan het gebied waar Rusland een overwegenden in vloed moet oefenen. Over de concessies sprekend achtte de minis ter gecu enkel bewijs aanwezig dut men met dc aangelegde of nog aan te leggen spoorwegen de bedoeling heeft gehad den Britsclien indusüiee- len moeilijkheden in den weg te leggen, en men zal dit naar alle waarschijnlijkheid ook niet doen. Uit alles schijnt te blijken dat ook Enge land zijn deel zal krijgen van die conces,ics. De quaestie des concessie voor de lijn Peking# Han-Kow is nog een onderwerp van bespre king; wij zijn te weten gekomen, verklaarde de minister, dat die concessie geschonken is aan een Belgisch syndicaat en dat geen Russische bank er bij geïnteresseerd is. Sir Charles Mac Donald heeft stappen ge daan bij het Tsung-li-Yamen 0111 te weten of er sprake was van een Fransch of een Belgisch syndicaat. De regeering heeft dc regels in acht geno men der politiek van de geopende deur Sir Charles Dilke repliceerde nog even. Hij was van meening dat Rusland van liet Tsung- li-1 amen gedaan kan krijgen wat het wilt-ocli geloofde hij niet „dat er aanleiding is 0111 den toestand donker in te zien. Dc begrooting van buiteidanclsche zaken weid in derde lezing aangenomen en de zitting opge heven. De heer Curzon was wegens ongesteldheid niet in het Lagerhuis aanwezig, en spoedig zal hij geheel van het Parlement scheiden. Want de heer Curzon is benoemd tot onderkoning van India en heeft die benoeming aangenomen; als onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken zal hij vermoedelijk opgevolgd worden door George Wyndham, die onder Arthur Bal four's ministerschap van Ierland diens secreta ris was. Wat Curzon aangaat, door zijn reizen en zijn de hoop dat hij, Axel, door een roet beleid voor bereiden aanval wellicht toch nog haar hart in voor hero gunstigen zin zou kunnen treffen. Dat in hom het oude gevoel niet gestorven was, had hij reeds terstond bij het eerste gesprek met de dames bekend. Hij had veiklaard verteerd te worden door groote onrust en door het vei lan gen om zoo spoedig mogelijk in Imgjor's nabijheid te komen. En die drang was nog onnoemelijk ver sterkt toen Lucile hem nu ook alle bedenkin gen die haar vroeger ook om zich zelfs wille hadden weerhouden en die nu door zijn openhartige bekentenis ten eenen male zinledig waren gewor den, van zich werpend had medegedeeld wat haar in dat onderhoud niet twijfelachtig was ge bleken. Graaf Dehn had in een zwijmel van geluk het besluit der familie om haar verblijf te Kopenhagen nog cenigen tijd te verlengen, met alle mogelijke middelen weten te bevestigen en door gesprekken met don graaf ook diens toorn tegen zijn pleeg dochter aanmerkelijk weten te verzachten. Hij had in allen vorm aanzoek gedaan bij den graaf om Imgjor's hand en hem de vergunning ontlokt om nu nogmaals en thins met de zekerheid dat Img jor's gevoelens anders waren geworden in haar leven te mogen ingrijpen. In de eerste plaats spiak hij met Lucile, die zich met vriondeiijken ijver aan zijn plannen wijdde, die nu, nadat haar hart vol was van een anderen man, die zij innig liefhad, alle bezwaren en jaloersche opwellingen had verloren, af, dat zij Imgjor terstond nogmaals zou bezoeken en haar het gemotiveerde verzoek zou doen van Axel te willen ontvangen. Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3