binnenlaniT stadsnieuws! VLAARDIISOEX. geschriften, over Per*, Centraal- en Oost-Azië heeft hij zich naam gemaakt; in parlementaire kringen en bij de pers is hij niet bemind. De ?1-jarige oudste zoon van lord Scarsdalc die, van 18911S92 onderstaatssecretaris voor In- dië was, wordt door zijn benoeming als onder koning op fatsoenlijke wijze uit het ministerie gezet. escbhouwd, wordt hij op fatsoenlijke wijze uit het ministerie gezet. Lord Salisbury is gistermorgen op reis ge gaan naar Contrexóville. De speciale Berlijnsche berichtgever der „Temps' geeft in dat blad een merkwaardige beschouwing ten beste over de publicatie van Bismarck's brief van 18 Maart 1890, die ten doel schijnt te hebben de terugkeer van prins Herbert von Bismarck in het ambtelijk leven voor te bereiden. De berichtgever wil in hen den opvolger van graaf Miinster, Duitschland's geaznt to Parijs, zien. De beschouwing gaat uit van de veronder stelling dat de opzienbarende brief door Bis marck was toevertrouwd aan verschillende per sonen Moritz Buseh heeft door zijn haas tige publicatie lnm eenvoudig den loef afgesne den. Voor de vrienden van den ex-rijkskancelier kwam de openbaarmaking van het schrijven hoogst ongelegen, wat zeer begrijpelijs is, wan neer men aanneemt dat prins Herbed de brug tussehen zichzelf en den Keizer niet geheel wil de afbreken. 's Keizers oordeel moet echter voL riekt niet geleden hebben door deze publicatie, zoo min als vroeger door uitlatingen van Bismarck zelf. In zijn hart woonde alleen het gevoel van dank baarheid en bewondering voor de groote dien sten die de prins zijn vaderland en de dynastie had bewezen en dit gevoel moet de overhand hebben behouden, zelfs in liet jaar IS'JÜ, toen het oogenblik van scheiden gekomen was. De Keizer seinde toen aan den koning van Saksen: ,,Het is mij alsof ik mijn grootvader opnieuw heb verloren," en die woorden gaven volkomen do stemming weer, waarin de Keizer reeds lang, de noodzakelijkheid der scheiding inziende, verkeerde, en waarin hij nu nog ver keert. Daarom trachtte hij Bismarck enk zoo veel mogelijk de scheiding aangenaam te ma ken daarom vergaf hij hem ook zonder voor behoud. Het verleden was den Keizer heilig. De zegsman, van wien de correspondent der „Temps" dit alles heeft vernomen, knoopte aan deze verklaring de mededeeling vast dat ovt» niet te langen tijd prins Herhert weder in staats dienst zal treden, en wel in de diplomatie. Graaf Hartzfeldt is ziekelijk, graaf Munster, schoon nog flink, niet jong meer; voor Herbert von Bismarck is dus wel een diplomatieken post van beteekenis te vinden. Waarschijnlijk heeft men Parijs voor hem op liet oog, waar hij, de flinke werkkracht, de man van helderen blik en koen besluit, zeer op zijn plaats zou zijn. Wat de „uitmuntende" zegsman zoo noemt de correspondent hem nog meer mededeelde had betrekking op prins Hohenlohe, von Bil low en von Miquel. Den eerste noemde hij on misbaar als den man die Noord en Zuid ver bindt; zijn opvolger zal eens zijn Von Billow, in wien de Keizer een persoonlijk vriend ziet, en die de gave bezit om 's Keizers gedachten te raden. Miquel eindelijk is de finantieele toovenaar, die lang verborgen gebleven goudmijnen pleegt te ontdekken. Gemengde MedcdceHngeu. Gisteren is in hooger beioep uitspraak ge daan wegens de aanklacht der schriftkundigen tegen Zola en Perreux. In eerste instantie werd Zola voorwaardelijk veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstiaf en 2000 fr«. boete, Perreux tot 500 frs. boete; beide beklaagden gezamenlijk lot 15000 frs. schadevergoeding. Thans is Zola veroordeeld tot een maand (en wel zonder voorwaardelijke veroordeeling) en 2000 fis. boete, Perreux tot f1000 frs. boette en ieder van ben tot 10.000 frs. schadeloosstelling. Voorts werd de publicatie van het vonnis gelast in de nAurore", 20 andere Parij«che en 20 provinciale bladen. Octave Mïrbeau heeft gisteren voor Zola de boete van 3000 frs. betaald, hem opgelegd door het Hof van Versailles, ten einde gerech telijke verkoop van Zola's roerende goederen te voorkomen. Een onbekend persoon heeft met gelijk doel de kosten van het hooger beroep, 450 frs., betaald. Gisteren is generaal Gonse geconfronteerd met Picquard. Professor Grimaux verzoekt in een brief aan Brouardel, den deken der medische faculteit, dezen in zijn plaats het voorzitterschap op zich te nemen van het Congres van 16 Augustus, ten einde tooneelen als te Nantes te vermijden. Groot opzien wekt in Duitschland een be weging, die van hoocerhand is op touvy gezet, om sociaal-democratische leden uit de »Krieger- vereiue" te zetten. Don Carlos ontkent dat hij het initiatief heeft genomen tot de tegenwoordige Carlistische woelingen in Spanje. Niettemin schijnt de Pretendent er op te rekenen dat de bekendmaking der vredesvoor waarden in Spanje een revolutie zal doen uit breken die den troon der Koningin-Regentes zal omverwerpen. Dan zal don Caiios naar Spanje gaan om zijn land te sredden uit de republikeinsche anarchie." De Paus lijdt aan een lichte aandoening der ingewanden tengevolge van de hitte, 's Pausen lyfarts dr. Lapponi zegt, volgens de sObserva- lore Romano", dat er geen gevaar is. Volgens Tsechische bladen is er een reorga- nisalie te verwachten van het llonganrsche leger. liet aantal infanterie-regimenten zal ver meel derd en de bewapening van infanterie en artillerie hernieuwd worden. Een en ander zal groote kosten met zich sleepen. Berichten uit Yemen (Arabië) noemen den toestand zeer ernstig. De Arabieren verontrusten de Tui ken. De Porte zendt belangrijke ver sterkingen. Er zijn reeds in 't geheel meer dan 10.000 man heengezonden. Te Kaapstad zijn voor het Kaapsche parle ment vier progressisten gekozen. Uit Yokohama wordt gemeld dat Korea den gouden standaard heeft aangenomen. De Koninginnen. Ook Buren zal de eer genieten Zaterdag a.s. door H.H. M.M. de Koninginnen bezocht te worden. Over Geldermalsen wordt de reis per extra- trein voortgezet. Het oponthoud te Tiel zal 45 minuten duren. Inhuldigingsfeesten In het programma van de inhuldigingsplech tigheid en van den intocht der Koningin in Amsterdam en 's-Gtavenhage trok het de aan dacht van het sVaderland", dat liet stuk onder teekend is door den opper-ceremoniemeester en den chef van liet Militaire Huis der Koningin. Is dan de inhuldiging der Koningin een Hof- ceremonie Wij meenden altijd, zegt het blad, dat de Grondwet haar gestempeld bad tot een feit van staatsrechterlijke beteekenis. Wat de Koningin krachtens de Grondwet doet, is een Regeeiingsdaad der Koningin, die zïj verricht onder verantwoordelijkheid van het Ministerie. Het komt het »Vad." daarom voor, dat de gansche regeling der inhuldiging behoorde te geschieden "onder miniaterieele verantwoorde lijkheid. De wijze, waarop de intocht te Amsterdam en daarna de intocht in de residentie zal plaats hebben, schijnt van minder belang. Toch zou het, meent het blad, een beteren indruk maken, wanneer de regeling ook daarvan niet geheel aan Hofdignitarissen ware overgelaten. Ook uit practisch oogpunt. Voor orde en veiligheid toch zijn de burgerlijke en militaire autoriteiten aansprakelijkhoe kunnen zij daarvoor ten volle instaan, als zy in de regeling niet zijn gekend Misschien gaat de lichtstoet nu toch nog door in Amsterdamde burgemeester had althans geen bezwaar tegen 9 of 10 September. ook vereenigingen tot het lidmaatschap van den Bond te kunnen toelaten- Vegetariërs. Do Nederlandsehe vegetariërsbond zal zijne vierde jaarlijksche algemeene vergadering hou den op Zondag ld Augustus in de Congreszaal der nationale tentoonstelling van vrouwenar beid, te 's-Gravenhage. Na de openbare vergadering, waar de heer D. de Clereq eene rede zal houden. In do daar op volgende huishoudelijko vergadering zal do verkiezing plaats hebben van vijf bestuursle den tengevolge van de periodieke aftreding van mej. H. SI. A. Jungius en de hh, jhr. L. Ortt, SI. Valk en A.A. C. v. d. Brandt en het bedanken van den heer J. W.Gerhard. Aanbevolen voor de vacaturen van president H. P. A. Wierts van Coehoorn, D. de Clereq; secretarisJ. F- Grundlehner, F, Felkers, L. A. Jansen; penningmeester: A. A. O. van den Bi-andt, mevr. SI. II. van EgmondTen Bram- meier; commissaris (vac. mej. Jungius): mevr. GronemanTjarda van Starkenborgh, mej. Welmoed Reniercommissaris (vac. J. W. Ger hard) J. Visser, SI. L. van der Es, A. Lan- gejau. Behandeld zal worden een voorstel om in de statuten deze wijzigingen te brengen, dat voort aan personen van minstens 18 jaar gewoon lid zullen kunnen worden en personen tusschen 16 en 18 jaar buitengewoon hd, en voorts dat de jaarlijksche contributie voor gewone en buiten gewone leden bedraagt, in plaats van één gul den, 50 cents. Nog wordt onder meer voorge steld het bestuur voortaan te doen bestaan uit minstens 3 en hoogstens 8 leden. Ook worden voorgesteld de navolgende voor stellen van leden De Bond stelle een onderzoek in naar de oor zaken van den dood van overleden vegetariërs, zoodat daaruit blijke, of de leefwijze der vege tariërs tot een korter of tot een langer levens duur dan de normale leidt. (Voorstel van F. Domela Nieuwenhuis.) De Bond neme deel aan de beweging tot be strijding van den vaccinedwang. (Voorstel van F. Domela- Nieuwenhuis.) De Bond spreke de wenschelijkheid uit, dat zijn leden hun eigen ervaringen, opgedaan in de toepassing der natuurlijke leefwijze, in het bondsorgaan ter algemeene kennis brengen. (Voorstel van F. Domela Nieuwenhuis.) De bond neme maatregelen tot het tot stand brengen van een vegetarische coöperatie. (Voor stel van D. de Clereq.) De Bond wekke op tot vorming van plaatse lijke propaganda-commissies. (Voorstel van D. de Clereq.) H. M. de Koningir-Regentes heeft aan den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, een subsidie verleend ten bedrage van f 500, speciaal voor de Volks-koffiehuizen, waarom trent het volgende jaar bij de regeering een verslag wordt ingewacht. reden, zou de 8-jarige Bernardus Dries op de voorste der wagens springen; hij gleed er echter af en viel op de straat met het ongelukkig geiolg, dat de knaap het linker scheenbeen brak. Niet in staat om op te staan, heeft hij op de ellebogen voortkruipende, zich naar een stoep gewerkt waar hij bleef liggen totdat de zakken drager 11. Gommel hem zag. Deze bracht hem naar de oudeilijke woning in de Louronsstraat, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hedenmorgen is het been gezet. De 7-jarige D. Vrijland, wonende aan de Nieuwe Haven, had hedenmorgen het ongeluk om. terwijl hij nabij de brug over de Wester- liaven speelde, in de haven ie vallen. Dit werd opgemerkt door een gemeentereiuiger die den drenkeling met een haak wist te redden. Als merkwaardigheid in de kippenwereld mag zeker wel worden vermeld dat een kip bij den heer Verdoes drie dagen achter elkander een ei heeft gelegd ter grootte van een duivenei. Woensdag a.s. loopt er weer een pleiziertrein naar Amsterdam. Bijzonderheden vindt men in eene advertentie hierachter. Correspondentie. Men wordt verzocht ingezonden stukken, nieuwsberichten enz. te adresseeren Aan de Redactie. Adveitentiën, Abonnementen enz.: Aan de Administratie. Door aidus te doen voor komt men mogelijke vertraging. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 11 Augustus. W. F. Graper, 22 jaar, en W. Brand, 21 jaar. Geboren 8 Augustus. Ilendricus Johannes, zoon van J. G. de Koning en C. M. Hilie, llagastraat. 9 Augustus. Maria Franciscus Antonius, zoon van C. Ilersbach en A. Tliijse, Prinsensteeg. 10 Augustus. Maria, dochter van P. Brouwer en A. J. van der Zee, Kreupelstraat. Jluberta Wilhelmina Alida, dochter van F. de Raaij en W. 11. A. de Veld, Laan ons Genoegen, 11 Augustus. Maria Johanna, dochter van H. B. Rigters en H. C. Waltman, Vlaar ding er straat. Overleden: 10 Augustus. Helena Petronella Goudsvvaaid, oud 2 maanden, Rctterdameche dijk. Josephus Wilhelmus van der Spek, oud 1 jaar, Achter de Teerstcof. Gisterenmorgen werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen van den heer W. van der "Wielen, in leven onderwijzer aan de Chr. school aan de Hofjesstraat alhier. Het lijk werd ge dragen door collega's van den overledene en gevolgd door de leerlingen zijner klasse. Aan het graf werd achtereenvolgens het woord ge voerd door ds. Sieders, ds. James, de heeren S. van Kampen, H. van der Linden en ds. Diost, terwijl de kinderen aan de geopende groeve zongen Ps. 103 1 en 9. Aan het bureau van politie alhier zy'n als gevonden gedeponeerd Een rozenkrans en een gouden oorbelletje De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld poütie-bureau. Geveilde en verkochte onroerende goederen. te Vlaardingen op Woensdag 10 Aug. 1898. Notarissen Van der Hoeven Hoogerwerf te Rotterdam en A. Knottenbelt te Vlaardingen. 1. Een Winkelhuis met Bovenwoning, aan de Oostzijde van de Hoogstraat, wijk E nr. 21, groot 95 vieik. ellen. Geveild voor f2800. 2. Twee Huizen met Boven- en Beneden woningen aan de Zuidzijde van de Fuikstraat, wijk P nr. 98103, groot 97 vierk. ellen. Geveild voor f1125.— en 1700. 3. Een Huis met vergunning en twee daar achter gelegen Huizen en open plaats, aan de Oostzijde van de Landstraat, wijk P. nr. 22, 23 en 24, groot 97 vierk. ellen. Geveild voor f975.—. 4. Een Pakhuis met Bovenwoning en twee daarachter gelegen Huizen en open plaats, aan de Oostzijde vau de Landstraat, wijk P nr. 27 30, groot 104 vierk. ellen. Geveild voor f 550. 5. Twee Huizen in een steeg aan de Ged. Waal, wijk G nr. 40 en 42, groot 74 vierk. ellen. Geveild voor f I30,en f130.—. 6. Twaalf Huizen met Bleekveld, aan de Westzijde van de Achterstraat, wijk C nr, 41—52, groot 397 vierk. ellen. Geveild voor f 1275. - 7. Een Winkelhuis, aan de Noordzijde van de Schoolstraat, wijk L nr. 109, groot 46 vierk. ellen. Geveild voor f700.—. 8. Zes Huizen met Schuurtje, aan de Oost zijde van de Ged. Biersloot, wijk B nr. 19< —202, groot 358 vierk. ellen. Geveild voor f 930, en f975.—. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Aug. Wilhelmina Jacoba, dochter van J. v. d. Heul en W, van Beveren, Callenhurg- straat. 11 Aug. Adriana, dochter van M. de Bruijn en G. Verduin, Schied. weg. Overleden 10 Aug. Levenloos aangeg. zoon van A. Om- mering en G. van Kleef, Ged. Waal. Maatschappelijk Belang. Gisteren kwamen de leden van den Ned. Bond Maatschappelijk Belang" te Haarlem ter elfde algemeene vergadering bijeen. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer J. Nienhuis werd medegedeeld dat Almeloo tot lid van den Bond was toegetreden. De Haarlemsche Handelsvereeniging en die te Gouda hadden ontslag genomen. Verder waren in het afgeloopen jaar 13 nieuwe leden toege treden. De vereeniging van de Noorder- en Zuider broeders is nog niet tot stand gekomen. Dit is te wijten aan de verkiezingen in België, die te veel tijd in beslag hebben genomen. De commissie, die deze zaak behartigt, werd diligent veiklaard, en zal eerstdaags met de Belgen te Antwerpen eene conferentie houden. Hierna kwam punt 3 aan de orde, betreffende benoeming van 3 leden in het hoofdbestuur, ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. Nienhuis, Delft; W. D. J. Meeleren Brouwer, Den Haag en J. Leusen, te Haarlem. De aftredendeu werden allen met 41 stemmen bei kozen. Zij namen de benoeming aan. Als plaats voor de volgende vergadering werd Deventer aangewezen. Hierna kwam de heer S. van der Heide aaijj het woord met zijn onderwerp ^Onderling* informatiebureaux"hij stelde hierby ten slotte deze motie: ïDe Bond M. B., overwegende de behoefte, die bestaat aan meerdere samenwer king der ondei linge I. B. besluit dadelijk over te gaan tol het treffen van maatregelen die het gemeenschapsleven der bureaux kunnen ver sterken." Deze motie werd aangenomen. Of ook de met bij den Bond aangesloten informatie bureaux onder de inoitie vallen za! later beslist worden. Hierna werd over de voorstellen, den vod- gen dag in het Congres behandeld, gestemd. Alle conclusion werden aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Vredebond. De Algemeene Nederlandsehe Vredebond zal Donderdag 18 Augustus te 2 uur des namid dags, in het Hotel Keizershof te 's-Gravenhage zijne 15e algemeene vergadering houden, o, a. ter benoeming van twee leden van het Hoofd bestuur, eon voorstel der afd. Winterswijk om den naam der Vereeniging te veranderen in: „Vrede- en Arbitragebond" of „Bond voor Vre de en Scheidsgerecht" en een voorstel van het Hoofdbestuur om in het Reglement de wijzi gingen aan te brengen, welke noodig zijn ter bekoming der Koninklijke goedkeuring, en om Prins en prinses van Wied zullen Maandag avond a.s. ongeveer 7 uur te 's-Gravenhage aankomen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De Duitsche gezant en de leden van de Duitsche legatie alhier dineerden gisteren bij den Gioothertog van Saksen en diens dochter op het Kurhaus. De Groothertog en zijue dochter benevens de erfgroothertog en de erfgrooihertogin van Baden woonden daarna in de Kurzaal de voor stelling bij van de Duitsche operette door het Fiala-gezelschap. De leden der Spoorwegconferentie te Sclie- veningen hielden Dinsdagavond een feestelijke bijeenkomst in de Kurliausbar. Gisterenochtend 9 uur is de eerste vergade ring gehouden in de conversatiezaal van het Kurhaus. Des avonds was er diner in de thea terzaal, waarna het avondconcert in hot Kur haus werd bijgewoond. Heden voortzetting der vergadering en daarna een uitstapje naar Den Haag en terug naar Sclieveningen. Het ïN. v. d. D." deelt mede, dat de afd. Schiedam van ^Volksonderwijs" en de Bond van Ned. Onderwijzers de zaak der benoeming van een plaatsvervangend hoofd, die deze week enkele gemoederen te Schiedam warm maakte, zullen ter sprake brengen. sOuk zijn er", zegt het blad nog, sdie zullen traehtpn de benoeming, welke eerstdaags aan de orde is, te doen ver nietigen door Gedeputeerde Staten, omdat som mige onderwijzers beweren, dat de voordracht niet wettig is". Hedenmorgen te 6'A uur bemerkte de dienst bode van dr. Endtz dat de zolder vol rook stond. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en de hulp ingeroepen van den heer K. Sneijders de Yogel, die weldra met een knecht en een paar burgers toesnelde en het vuur met emmers water begon te bestrijden. Het bleek dat in een wieg en eenig beddengoed door de een of andere, tot nog toe onbekende oorzaak vuur was gekomen, dat het licht ontvlambare goed aan het smeulen had gebracht. Üe politie kwam kort daarop met den extine- teur, maar deze behoefde geen dienst meer te doen, daar het gevaar reeds overwonnen was. De schade is door assurantie gedekt. Terwijl gistermiddag te ongeveer 4Va uur twee molenwagens, gelukkig nog al op een afstand van elkander, langs de Lange Haven

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4