Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARUINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Keek. G e iti e u g d Nieuws. nieente, waar de Vorstinnen werden verwel komd door den burgemeester van Utrecht, dea heer B. Keiger. H. 11. de Koningin was gekleed in licht zee groen toilet met weerschijn, terwijl Zij een hoed op had met witte veeren. ri. 11. de Koningin- Regentes had een costmun aan van zwarte zijde met een zwarte mantilie. Van de Biltstraat, ging het in vollen draf, het Koninklijk rijtuig voorafgegaan door het rijtuig van den burge meester, door de Weistnint, Nachtegaalstraat, over het Lucasbolwerk, door de Nobelst raat, over het Janskerkhof en de Neude, door de Pot terstraat. langs de Oostzijde van de Oude Gracht en den Weerdsingel door de Gildstraat naar de Oude Kerkstraat. Aan het Kinderziekenhuis werden H.H. 11.11. ontvangen door de hoeren jhr. de Beau fort. wethouder van Utrecht en Ijestuurder van het Kinderziekenhuis en dl". Uaverseluuidt, di recteur van genoemde inrichting. De Koningin nen brachten een bezoek aan do verschillende zalen en onderhielden zich minzaam met eenige patiëntjes. De kleinfjes werden door H.11.11.11. verblijd met bloemen, vooral rozen, en boekjes- Door een tweetal kleinen, Anton Blans en Botje Verweij, werden den Vorstinnen bloemstukken aangeboden. Het bloemstuk dat H. II. de Koningin werd. geoffreerd was versierd met oranjelinten en ge vuld met thérozen en dat van H. II. de Konin gin-Regentes gevuld met paarse bloemen met linten van dezelfde kleuren. Omstreeks half vijf verlieten H.H. 11.11. het Kinderziekenhuis Op den terugtocht werd door II.H. II.M. den volgenden weg genomen: Oude Kerkstraat, Biltstraat, IVittevrouwensingel, Maliesingel, Maliebaan, lluseumlaan, Biltstraat. Ofschoon het eerst laat, omstreeks half twee, ruchtbaar werd, dat de Koninginnen Utrecht zouden bezoeken bad zich langs den gelieelen weg welke door de Vorstinnen werd genomen, cene groote mcnschenmenigtc geposteerd, die H.H 11.11- geestdriftig toejuichte, terwijl uit tal van huizen het dundoek wapperde. Rijksmiddelen. Do rijksmiddelen hebben over 1898 opgebracht f 9.904.432 tegen 19.4f9.907 over Juli 1897. Het der raming bedraagt 1 10.158.781. De opbrengst bleef dus iels beneden de raming, doch bedroeg ruim 5 ton meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste zeven maanden bedroeg de opbrengst fG8.518.2G4 tegen f G4.713.304 over hetzelfde tijdvak tan 1897. Het Vu der raming bedraagt f71.111.471. Ook hier dus een meer dere opbrengst dan over gelijk tijdvak van het vorige jaar, schoon ook deze zeven mnanden beneden de raming bleven. De afzondei l'yke posten nagaande vinden wij dat de directe belasting over de eerste zeven maanden lVi millioen meer opbrachten dan in 1897; de invoerrechten leverden 3A ton meer; de accijnzen gingen met 2'/s millioen vooruit, de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken wonnen '20 mille" de posteiijen gaven drie ton, de telegiafie ruim één ton meer, de loodsgelden gingen met een lialven ton vooruit. De indirecte belastingen waren meer dan zes ton lager. Over het geheel kan de financieels toebtand niet ongunstig heetui. Afjeli. De correspondent van de ,,N. R. Ct.te Ba tavia seint De telegrafische gemeenschap tusschen Kola Radja en Mcdan is verstoord. Den 4en Augustus trok het- 3e bataljon naar Mampreh. Het ontmoette geen tegenstand. Het 6e en 2e bataljon met cavalerie trokken naar den pa-s van het zuidengebergte op weg naar Tangseh om Toekoe Oemar en zijn familie te zoeken. Onzo troepen bezetten Tjot Geuëh. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Maandag 15 dezer beeft in de congreszaal eene uitvoering plaats van dans, zang en muziek gearrangeerd door bet comité 8port en Gymna stiek Mej. Heoriëtte Westerbach zal met h.iai groepje jonge mei-jes een gekostumeerden dan- doen uitvoeren, evenals indertijd in Pulchrf Studio; de sopraanzangeres mej. Stella IVol. zal eenige liederen ten beste geven, terwijl nog een paar damespiauisten luwe medewerking zullen verleenen. Door de afdeeling Handel zijn uitgeschreven wedstrijden in stenographie en schrijfmachine, te houden in de congreszaal op 17 Augustus. De regelingscommissie bestaat uit: mej. S. Groshans, pres., lid van de commis-ie Handel mej. Cath. W. Eek mej. M. G.iyrnans. secre taressemej. S. Hinlopen en mej. S. Tre-ling; de jury voor het stenographisch concours uit; mej. C. Kotting, mevr. A. scholten en mej. 11. Seipkens, en de jury voor het schrijfmachine- concours uit de heerenG. H, Voorhoeve en J. L. Wéry. Het programma bestaat uit: 1. Dic'ee in stagend tempo. 2. Uitwerken van het stenogiam in gewoon schrift. 3. Wed.-chrijveri op de sehrgfmachine. De gewone audiëntie van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal Dinsdag a.s. niet plaats hebben- De minister van oorlog heeft bepaald, dat bij de revue in September a.s., de officieren der scbuttei ij. evenals die van het leger, voor zoover de laatsten niet ingedeeld zijn of belmo ren bij de troepen over welke de revue gehouden wordt, niet anders dan als gewone toeschou wers tot de revue kunnen worden losgelaten en aan hen mitsdien daarbij geenerlei officieele plaats kan worden aangewezen. De heer mr. J. G. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer, keert Zaterdagavond van zijn verblijf in het buitenland terug. Het is aan dr. A. Kuyper door enkelun ten kwade geduid, dat hij als Kamerlid en voor zitter van het Comité ter ontvangst van Bui- tenlaudscho journalisten, niet bij de Inhuldi gingsfeesten aanwezig zou zijn, omdat hij dan in Amerika vertoefde. Thans deelt dl". Kuyper mede, dat dit bezoek aan Amerika, niet langer uitgesteld kon worden omdat hij het beloofd had. Blijft- slechts over de vraag, waarom dr. Kuyper. ook al droog men er op aan, het voor zitterschap van het Journalisten-Comité aan vaardde- Daarvan draagt niemand dan hij de lusten en de lasten, die hij had kunnen en mo gen afwentelen, zoo hij dit zelf gewensclit had. De Algeineene Nederlandsche Kleêrmakers- bond zal ter gelegenheid van het te houden con gres op Maandag 15 Augustus in de Hoogduit- scho Schouwburgzaal in Den Haag eene open bare vergadering houden, waarin verschillende sprekers en een spreekster het woord zullen voeren. Bij Kon. besluit is op verzoek, met ingang van 23 September, eervol ontslagen de heer G. Jordens als notaris te Enschedé. Bij Kon. Besluit is de cercpenning voor verdiensten jegens 's Rijks Musea, in zilver, toegekend aan dr. M. X. J. Moltzer, te Alkmaar. Inhnldigingsfeesten. Men bericht ons van officieele zijde Door de Commissie, die in 1887 met de leiding der feestelijkheden alhier was belast, bjj gelegen heid van den 70an verjaardag van Z. M. Koning Willem III, is bepaald, dat de opening van de Fontein in de Plantage en de overtli acht daar van aan de gemeente op plechtige wijze zal plaats hebben op 31 Augustus e. k. na nlloop van de parade der dienstdoende schutterij. Er is besloten, uitnoodigingen te zenden aan verscheidene hier ter stede bestaande vereeni- gingen, om bij deze feestelijke plechtigheid tegenwoordig te zijn. Den heer J. M. A. Zoetmulder, directeur der gemeente-werken, aan wien de Commissie groote verplichtingen heeft, werd voor den korten lijd, dat deze Commissie nog beslaan zal, liet Eere lidmaatschap daaivan aangeboden. Een gemeenschappelijke maaltijd zal de laatste vergadering der Commissie bekronen. Do 2e-luit. C. L. 'i'ondu, van de instructie- comp., beeft in verband met zijne benoeming tot tijdelijk leeruur aan de hoogere burger school alhier, aangevraagd om op non-activiteit te worden gesteld. Heden is te 's-Gravenhage in hel Kon. Zool. Bot. Genootschap een dtiedaagsche tentoon stelling geopend van zangvogels enz. van wege de vereeniging sLuscinia". Op deze tentoon stelling die, naar men ons uit de residentie meldt, een hoogst aangenameri indruk maakt, is door onzen stadgenoot den heer W. J. Heijligers. den bekenden vogelkenner en ver zamelaar, een zeer belangrijke collectie binnen- en buitenlandsehe vogels ingezonden, te zamen meer dan 300 siuks in over de 80 sooiten, voor 't mee rondeel ongewone exemplaren. liet doel dezer inzending is alleen opluiste ring van de tentoonstelling. De heer Heijligers, die bestuurslid van sLuseiania" is, blijft buiten mededinging. Bij de gisteren te Clingendaa! gehouden wed rennen won »Sokol", eigenaar Gebr. Hoek alhier, den 3den prijs io het handicapnummer, minimum afstand 3000 M. Bij liet proefrijden met een wagen die de bn edte heeft van een der wagens die aan den optocht zal deelnemen, geraakte deze tegen een hek aan den Korten Achterweg, waardoor een dai" iian beve-tigde paai afbrak, het hek z»lf uit den paal schoot, en de kop vau een tweeden paal afbrak. De oorzaak lag echter niet aan de te groote b-eedie van den wagen. Terwijl de lC-jarige F. Groenewegen, manden maker, wonende in het Broersveld, op zijn handwagen gezeten, zich door een anderen jongen, P. van Gerven, iangs de Haven liet rijden, verloor deze de macht over den wagen met het gevoig dat wagen en jongen te water geraakten. Groenewegen werd gered door den scheeps bevrachter .1. van Deventer, die den drenkeling een haak toestak. De wagen werd door een schipper weer op den wn! gebracht. BURGERLIJKE STAND. Ondertromril 11 Augustus. G. van H.iltem, 21 jaar, en E. A. Dijkman, 27 jaar. G. Robberecht, 23 jaar, en W. J. Schneider "21 jaar. J. G. van der Tuijri, 38 jaar, en M. C. C, van der Horst, 27 jaar. J. flolswïlder, 25 jaar, en A. Suur, 25 jaar. P. ,1. Rusman, 46 jaar, en E. Sundorp, 30 jaar. J.J.vnn Vundeten, 20 jaar. en H. M. Cullignon, 28 jaar. H.de Groot, 22 jaar, en A. M. A. Veringmeier, 19 jaar. Geborent 10 Augustus. Johannes Petrus, zoon van J. C. van der Meer en A. M.irijnen. Hoogstraat. Gerda, dochter van M. II. Kranen en A. P. van der Hoeven, Vellevest. 12 Augustus. Wilhelmina Johanna, dochter van J. Stekelenburg en T. W. van Rood, Hagastraat, Overleden 11-Augustus. Maria Breve, weduwe van L. J. Iloogwegt, oud 81 jaar, Qed Broersvest. 12 Augustus. Gerrit Hendrik van Wielingen, oud 11 maanden, Spuikanaal. Voor het aete-examen (Franseh L. O.) zijn te VGravenhage geslaagd de heeren II. Zwart en G. Smit, van hier. B U R G E R L IJ K E STAND. Ondertrouwd 11 Augustus. Jan Blijenburg en Petronella van Yperen. Geboren 11 Augustus. Neeltje, dochter van F. van Leeuwen en A. J. Harrevvijn, Schicd. weg. 12 Augustus. Martijntje, dochter van M. Stolk en J, Poot, Westn.land. Overleden 12 Augustus. Andries Zonne, oud 18 dagen, Westn.land. Bij den uitgever R van de Velde te Leeuwarden is verschenen een gedenkschrift van den bekenden Frieschen letterkundige dr. Eeltje Ilalbertsma, ter gelegenheid van zijn honderdjarigen geboortedag. Het gedenkschrift bevat omstreeks 60 door dr. Ilalbertsma van 1618 tot 1858 vervaardigde gedichten in de Friescbe taal, verzameld en toegelicht door den heer J. Hepkema te Leeuwarden. De geheele opbrengst van het werk, waarvan de uitgave en exploitatie kosteloos geschiedt, is bestemd voor de oprichting van een gedenkteeken op de „Alde Terp", een terp (hoogte) nabij des dichters geboorte plaats Grouw. Waiter Crane is benoemd tot directeur van het Royal College of Art" te South KcnsiDgton. Synode. In de zitting der Algemeenc Synode van gisteren werd voortgezet het rapporteeren over de verslagen der kerkvisitatie. Hieruit bleek, dat ia het vorige jaar door de gezamenlijke diaconieën is ontvangen aan legaten en buitengewone giften f 340,000, tegen f 438,499.72 Jf in het jaar 1896, waarbij werd opgemerkt, dat in 1896 een legaat van f200.000 was oi vangen, zoodat in het vorige jaar vooruitgang is te bespeuren van ruim f 100,000. Deze legaten waren aldus verdeeld: Gelderland f24,986.59Vg, Zuid-Ilol- land f 165,793.49, Noord-Hollatid f53 475.71Zee land f4624.93, Utrecht f47,743.54, Friesland f7665.50, Overijscl f 6579.05 !/5. Groningen f15,788.05, Noord- Brabant met Limburg f 4210.72, Drente f56,20 Het totaal der godsdienst-onderwijzers, in de Herv. kerk werkzaam en wettig aangesteld bedraagt 221, waarvan 11 onderwijzeressen. Van het godsdienst onderwijs hebben gebruik gemaakt iu Gelderland 39.381, Zuid-Holland 64.724, Noord-Holland 32.867, Zeeland 14.333, Utrecht 17.689, Friesland 31.071, Overijscl 24.038, Groningen 23 756, Noord-Brabant met l.imburg 6713, Drente 3746, Waalscbe kerken 813, een totaal van 259.147 tegen 263.656 in 18&5 derhalve een vermindering van ongeveer 4000. Hierbij uioet opgemerkt worden, dat van vele vacante ge meenten geen opgave is ingekomen. In 1897 zga tot lidmaten aangenomen in Gelder land 4560, Zuid-Holland 7272, Noord-Holland 6021, Zeeland 1556, Utrecht 2070, Friesland 1639,0vcrijsel 2994, Groningen 1301, Noord-Brabant met Limburg 1118, Drente 1093, Waalsche kerken 214, te zamen 29,938 tegen 32,040 in 1896, derhalve een verminde ring, doch ook hierbij moet vermeld worden, dat van vele gemeenten geen opgaf is ingekomen en dat in 320 gemeenten geen lidmaat is aangenomen. De conclusie strekte, om de Provinciale Kerkbe sturen te wijzen op de leemten en gebreken, bij de kerkvisitatie gebleken, en op het feit, dat in vele gemeenten slechts gedurende een deel vac het jaar godsdienstonderwijs wordt gegeven, terwijl ook de lokalen voor onderwijs veel te wcnschen overlaten. Na enkele opmerkingen werd dienovereenkomstig besloten.Daarna werd door den heer Leenmans rapport uitgebracht over de herstelling van gebreken en leemten, bij de voorlaatste visitatie gebleken. Beroepen: To Tzum, H. Visser, te Idsegahnizen. Bedankt: Voor Kocvordeo, door W. P. van Lindonk, te Zwijodrecbt. Voor Niehove en Mid- woud, door M Tinga, cand. Voor Jaarsveld, door H. Heijer, te Lienden. Oüd-Kath, Kebk. Gisteren herdacht de bisschop van de oud-bischop- pelijkc clerecy te Haarlem, dc heer C. J. Rinkel, zijn 25-jarig jubilee. Tegen 11 uur vcreenigden zich te zijnen huize de heeren Diepcndaal en Rijker, pastoors, en G. J. van TbicI, Schader en Reyen uit Amsterdam, benevens de heeren S. P. en H. F. van Thiel Hit Haarlem, die den jubilaris bij monde van pastoor Diependaal een vesperkap cc dalmatiek aanbood, terwijl de heer II. F. van Xhiel daarbij uit naam dor parochianen een enveloppe voegde. Zondag wordt het feest kerkelijk gevierd. Hoo.jer Ojtdehwijs. Bij bet op 15 Augustus a. s. te vieren zilveren priesterfeest van professor J. V. De Groot te Amster dam zullen, naar „De Tijd" verneemt, de roomsehe studcutenriian de Amsterdamsche Universiteit wegens afwezigheid van de mecsten van hen zich bepalen tot het zenden van een collectieve gelnkwensch. Het plan is echter, na afioop der zomer-vacantie op een nader vast te stellen lag in October dj jubilee nogmaals en dan eenigszins feestelijk te he denken, om daardoor uiting te geven aan de sy r" patbie, die zij den beminden en gevierden hoogleemar toedragen, en tevens te getuigen vaa hun ingeno menheid met dezen eersten en cenigen leerstoel voor katholieke wijsbegeerte hier te lande. Brand te Botterdam. Te 8.30 brak gisterenavond te Rotterdam een brand uit in perceel 78 in de Zijdewindenstraat, een zijstraat van de West-Kruiskade. De brand woedde op de tweede verdieping en sloeg zoo wel aan de voor- als achterzijde fel uit. De brandweer, die fluks ter plaatse was, slaagde er iu met behulp van de waterleiding den brand in drie kwartier tijds te blusschen, onder lei ding van den hoofdman, den heer W. Veder en tot de tweede verdieping, voor zoover de brand schade betreft, te beperken. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand afwezig. De ooi-zaak is onbekend. Onge lukken hadden niet plaats. Enseliustoren te Arnhem. Naar men verneemt, bestaat bij het ge meentebestuur het voornemen, een voorstel te doen tot restauratie van den grooten toren in verband met die van de Groote- of Eusebius- keik te Arnhem, waarmede men reeds sedert eenige jaren bezig is. Men schat de kosten der restauratie van den toren, volgens reeds be staande plannen, op ongeveer f 100,000. De minister van binnenlandsche zaken zou zich bereid verklaard hebben te bevorderen, dat van wege het Rijk daarvoor eene bijdrage van 140,000, over eenige jaren te verdeelen, wordt toegekend. Wij twijfelen niet of dit plan tof restauratie van onzen mooien toren zal algemeen toege juicht worden, even als dit geschiedde met de restauratie van de Groote kerk, waarvoor, naar wij vernemen, dezer dagen nog eene gift van f1000 is ingekomen. (sArnh. Ct.") Be Feesten. Heden werden aan het station te Groesbeek niet minder dan 15,000 trossen dennengroen in geladen, met bestemming naar Rotterdam. Be moord ie Hobrede. De toestand der 34-jarige vrouw van Mun- tewerf, geb. Brugman, te Hobrede (N.-H.) aan den Zeevangsbinnendijk, is iets beter. Er is hoop op herstel. De oude Diik Oosthuizen heelt haar ■wel eene diepe snede in het !|jf toegebracht, doch aanvankelijk komt er vooruitgang. De ongelukkige vrouw is plotseling door hem getroffen, toen zij te voorschijn trad na het binnentreden der woning. Daarna heeft de vreeselijke samokmaker" ook nog vrouw Laan willen opzoeken. Deze sloot echter intijds de deur. Gelukkig is de man nu onschadelijk. Hij gaf zich zelf aan bij den ouden gemeenteveldwachter Bakker te Oosthuizen, onder mededeeling dat »hij aan het slachten was geweest." Aan de grenzen. Een dertigtal soldaten der Koloniale Reserve uit Nijmegen trokken verleden Zondag de Prui sische grenzen over bij Beek, alwaar kennis was. Zij maakten in een danstent zooveel ka baal, dat de hulp der politie werd ingeroepen. Bij aankomst der Pruisische gendarmes namen zij de vlucht met medeneming van een karaf met jenever; aan de Hollandsche grenzen ko mende werd de soldaat, die de karaf droeg, aan gehouden door den aldaar gestationneerden rijksambtenaar, die hem wegens frauduleuzen invoer wilde bekeuren. Hij wierp de karaf weg en gaf den rijksambtenaar zulk een hevigenslag in het gelaat, dat deze bewusteloos op den grond viel. Daarna namen allen ijlings de vlucht naar Nijmegen. Daar deze aanranding in 't duister plaats had, zal 't moeilijk gaan den schuldige uit te vor- schen. Gedwongen winkelnering De gedwongen winkelnering, die in Drente na het uitbreken van de werkstakingen in de venen zoo berucht is geworden, en die niet alleen voor de veenai beiders maar ook voor andere arbeiders bestond, begint langzaam aanmerkelijk af te nemen. Ook te Nieuw-Buirieri heeft nu de lieer Bakker, directeur van de grootste, glasfabriek aldaar, de noodzakelijkheid voor de arbeiders lot het doen van inkoopen in een bepaalden winkel ingetrokken en aan de gelegenheid tot het koopen van sterken drank in het kleiri een einde ge maakt. Be reddingslootcn op de Spaarndam. Een Duitsclier verhaalt ia het „Berl. Ta- gebl.", naar aanleiding van het lot der Bour gogne, zijn ondervinding op de Spaarn- d a m, liet schip der HollandAmerika-lijn» waarmede hij de reis naar Europa maakte. Hij zegt daarin „Kapitein Stenger ging met ons naar het dek. Nauwelijks hadden wij dat betreden ei er klonk een signaal. De bemanning, die daareven nog overal bezig was, snelde toe en met het horloge in de hand konden wij nagaan, dat in 25 tot 30 seconden alle reddingsbooten gereed waren om te water te worden gelaten. De snelheid en orde, waarmede deze manoeu vre was geschied, waren zoo verrassend, dat het moeilijk scheen zich een juist denkbeeld te vor men van de moeilijkheden van het werk Zeer moeilijk wordt het werk gemaakt door de be vestiging der booten aan het dek; zij moeten tegen iedere beweging van het schip en de

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2