vl aardingen" BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. De -.(K-iaal-driiiucraten te Herlijn zullen groo- to meetings beleggen om ile deelname aan de verkiezingen voor den l'ruisbrhen Landdag te bespreken. lnlniltligingsfeeslt-ii. He historische optocht bij de inhuldigings- feesteu te Amsterdam,ontworpen door de lieeren A. Reyding en A. N. J, Fabius, van wien de eerste ook de kostuums teekende, zal bestaan uit drie hoofdgroepen. De eerste geeft een beeld van het laatst der 10e eeuw, de tweede van liet begin der 17 eeuw en de laatste van het midden der 17e eeuw. Het centrum \»n de eerste groep wordt, naar de )>N. It. Ct." bericht, gevormd door Adolf, Hendrik en Lodewijk. Daaromheen zijn gegroepeerd de bekende staatslieden uit dien tijd, als Oldenbarneveldt, Pauw enz. Alle per sonages zijn te paard gezeien. Deze groep wordt voorafgegaan door een vendel, het sgroene vendel", uit het laatst der 10e eeuw. Dit is in zeker opzicht een bijzonder heid, omdat men hier een vendel te zien krijgt uit den lijd toen Maurits nog niet liet krijgs wezen had geregeld. Wij krijgen hier dus eenigs- zins het Hendrik Ill-kostuum te zien, dat uit munt door schitterende kleuren. Bij vroegere optochten werd altijd gekozen een vendel uit den tijd van Maurits en Frederik Hendrik. In het midden van de tweede groep rijdt Prins Maurits in blinkend harnas, naar een portret in het Rijksmuseum. Tien zijner meest bekende generaals vergezellen hem, en wel Hohenlohe, Ernst Casimir, HendrikCasimir, W. Fred. Casimir, Cod. v. Rheede, Waldeck, Willem Lod, v. Nassau, Paul us Wferts, Aylva en Brederode. Daaronder zijn ook een paar Nassa's en ook een Waldeck, een voorvader van 11. M. de Koningin-Regentes. Opmerkelijk zijn bij deze groep ook de ka nonnen uit het begin der 17e eeuw, getrokken door vijf paarden en omringd door kanonniers, paai denleiders enz. De bespanning dezer kanon nen is geheel naar het voorbeeld van de afbeel dingen, voorkomende op oude platen van den slag hij Nieuwpoort. (Atlas van Blaeu). Men heeft in het kamp bij Oldebroek eenige kanonnen gevonden dagteekenend uit de vorige eeuw, die getransformeerd konden woiden in de gewenschte kanonnen. Getrouw zjjn hierbij gevolgd de geklonken vellingbanden, de houten assen en de voorwagens. Dit alles wordt ge volgd door een vendel uit den tijd van Prins Maurits. ('t Oranje Vendel). Wij komen nu in Holland's element, de zee. Op een grooten zegewagen, min of meer door de versiei ingsmotieven een ouderwetscli pavil- oen voorstellend, staan tien van de meest be kende admiralen, als De Iiuyler, Maarten Uarportz. en Cornelis Tromp, Evertsen, Van Galen, Piet Hein, Kortenaer, Witte de Wit, Roinier Claessea en Aert van Nes. De wagen is gemaakt iu den geest van de zogewagens en zegeschepen geconstructeerd voor de bekende feesten die Lodewijk XIV te Versailles gegeven heelt. De admiralen dragen op den vijand veroverde vlaggen in de hand. Deze wagen wordt ook voorafgegaan door v lagged rage is en Noordpoolvaarders, als Heems kerk, Barendz. en Gorrit de Veer, en gevolgd door vlaggedragers, beuevens een gioep, voor stellende Neerland's handelsbetrekkingen met Oost en West. Uier zal men in eikaars gezel schap zienNegers, Chineezeii, Japaneezen, Turken, Arabieren, Laplanders enz. Niet ver goten mag ook woiden de kameel, door den bekenden dierenhandelaar Hagenbeek belang loos afgestaan. Hierna Volgen de giondleggers van onze mnebt in hat Oosten, van Linsehoten, de Moucheron, Plancius, Houtman en ILselinx, de eerste gou verneurs-generaal, en ontdekkers Maelsuyker, Rijhl v. Gnens. L. Read, Coen, P. v. d. Broeeke, Tasman, v, Nooi t, Lemuire, v. Diemeo, Spil bergen, een groep z.g. ïbijltjes" (scheepstim merlieden van de landswerf I en eindelijk Joari Maurits, de gouverneur van Biazilië, gevolgd door Piso en Poot, oiuduwd door negers en roodhuiden, inboorlingen uit Brazilië en ma trozen. Eenige trompetblazers en blazoetidragers, be nevens een groot muziekkorps openen de derde groep. De derde groep rangschikt zich om Frederik Hendrik. Een vendel (het blauwe vendel) uit dien tijd, de herauten van 's-Ilertfigeiiboscli, Breda, Maastricht en Grol, de vaandeldragers met veroverde Spaansche vlaggen openen de groep. Fmierik Hendrik met zijn pages wordt ge volgd door Wiilern II en den grooten keurvorst, en yum ts door een 17e eeuwsche karos, waarin gezeten zijn Amalia van Solms, Louise Heniiette en Maria Stuart. Dit gedeelte wordt voorafge gaan door een Engelschen lijfwacht in staatschen dienst en gevolgd door een Brand enburgsche lijfwacht in slnatschen dienst. Vervolgens komen een groep van uitvinders, beroemde mannen en artisten, als Stevin, Chr. Huygens, II. de Groot, dr. Tulp, Swainmerdam, Leeuwenhoek, Elsevier en Blaeu, en een zege wagen van de afdoeling Amsterdam van den Drukkers bond. Daarop staat een oude drukpers, waai op de amwezigo gezellen drukken. Hieibij sluiten zich aan een groep ingenieurs, bouwkundigen, klokkengieters en vestingbouw kundigen, als Hudde, Spinoza, Vossius, de Geer, Ruse, Coehoonij H. de Keyzer, J. v. Kampen, 'Sta!perl, Leegliwater, Quellinus, ïsweelinck en Iletnony en vier blazoetidragers van de Rede- iijkers-kamer sin Lietde Bloeiende" en idvoslers Academie." Achtereenige letterkundigen als Vondel, Hooft, Breeroo, Coornhert, Coster, Const. Huygens, Brandt en v. d. Goes, volgt een groep, voor stellende de Leeuwendalers, VondePs lantspel ter verheerlijking van don Munsier.schen vrede. Merkwaardig is het, dat bet juist 5250 jaar ge leden is, .sedert de Mutistersche vrede gc.sloteu werd. Ten leste komt de schildersafdeeling. Achter Rembrandt Ruysdae! en Flinck, wande len in levende lijve alle personages, afgebeeld op de z.g. Nachtwacht van Rembrandt. Even zoo volgt achter v. d. Helst, Bakhuyzen, v. d. Meer en v. d. Velde, de Schuttersmaaltijd. Een goed Gguur zal ook maken de groep, aangeboden door de Amsterdamsche zilver smeden. Aanwezig zijn de meesters Vinnen en Lulma benevens zes knechts met zilveren en gouden voorwerpen. Op den zegewagen zitten de IJdelheid, de Kunst eu de Smaak, drie be vallige vrouwenfiguren, terwijl voorop eenige gezellen de laatste band leggen aan een vaas. Eindelijk volgen nog Frans Hals, Miereveidt, Dou en Moes, met een van de schuttersstukken uit IJaatlem, nl> de St. Adriaansdoele. l)e stoet wordt besloten door Steen, Ostade, Cuyp eu Bol en een z.g. Ulk-wagen, een na volging van het buitenland. Dit is zeer zeker een gelukkig denkbeeld, omdat men bierdoor in de gelegenheid is geweest een der stukken van Jan Steen, n.l. »De Kiezentrekker", door personen weer te geven. In het geheel zijn 4 muziekkorpsen in den optocht opgenomen, waarvan drie gecostumeerd. Prof. Mag. J. V. de Kroot. Het geïllustreerd ^Zondagsblad voor Katho lieken" bevat een levensbeschrijving van den bekenden philosooph prof. de Groot te Amster dam, die Maandag a.s. zijn 25 jarig priester feest viert. Wij ontleenen daaiaan het volgende: Geboren te Schiedam den 4 Juli 1848, bracht de zeer eervv. jubilaris zijn knapentijd door in het St. Dominicus-college der E. E. P. P. Pre- dikheereu te Nijmegen. Op 18 jarigen leeftijd, den 14 Sept. !8Gö, trad hij in de orde van den H. Dominicus, in welke hij een jaar later de kloostergelofte aflegde. Van 1868—1873 volgden de gewone voorbe reidingsjaren voor de 11. Priesterwijding. In den jongeling die omtrent dezen tijd de eerste uitgave zijner geschiedkundige studie. J> De Pau sen en de christelijks beschaving" in het licht zond, sluimerde reeds apologeet, de toekomstige schrijver Summa Apologetica". Op den 15en Augustus 1873 mocht hij einde lijk den dag zien aanbreken, naar welken bij met heel zijn hart reeds zoolang hunkerend had uitgezien hij werd priester, gewyd, te Utrecht. Door zijne Overheid geplaatst in het college te Nijmegen, leeraarde hij omtrent twintig jaren aan de fraters zijner orde dogmatiek, kerkelijke geschiedenis eu philosoplna religienis. In deze spanne tyds, van 18751894, liggen nog merkwaardige gebeurtenissen. Zoo ontving de jeugdige leeraar ia 1878 den titel van lector in de theologie, en deed in 1885 te Rome het examen ad gradus. Na nog een zestal jaren in bet vaderland gedoceerd te hebben, verkreeg bij in 1891 den titel Yan magister theoiogiae. Te Nijmegen ook, werd hij tot prior aan gesteld. Naast de veelvuldige bemoeiingen,welke zijn prolessoraat en zijn bediening als prior hem oplegden, droeg hij nog den last eener omvangrijke zielzorg. Want priester is hij altijd gebleven boven alles, in den vei heven zin des woords, verteerd door liefde voor het zielenheil. Ter voorlichting in wetenschappelijke vraag stukken richtte hij te Nijmegen een S. Thomas- kring op voor ontwikkelde jongelieden. Zoo iemand, dan begreep hij, hoe noodig dat was in onze hedendaagsche samenleving. Al zeer spoedig dan ook was hij met zijn schrander, koel hoofd en zijn warm, geestdriftig hart, de ziel van dezen kling. Zoo werkte hij voort, stil, nederig, naar stig Daar riep de Voorzienigheid hem naar Asnsterdam, om er de wijsbegeerte van den doctor angelicas, den H. Thomas van Aquinen, te leeraren. Den len October 1894 kwam hij, benoemd door het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland, in de Aula der Amsterdamsche Hoogeschool, om, naar het woord van Dr. W. G. C. Byvanck, niet idoor heftige bestrijding van nieuwerwetsche denkbeelden", maar, »op bet voetspoor van zijn meester, deu doctor angelicas getuigenis te geven." 't Was toen dat bij die gedenkwaardige openingsrede uit- spiak over H. Thomas van Aquinen als wijsgeer. Welken weldadige» terugslag het optreden van Prof. de Groot alom in den lande op de katholieke beweging heeft gehad, hoe hij de jonge ridderschap, in wier borst iets klopt voor 't ideaal, weet te harnassen, hoe hoog hij staat op dit oogenbiik, aan 't katholieke Neder land is het bekend. Waar hij in de gehoorzaal der Amsterdam sche Alma Mater optreedt, rustig betoogend, zijn gedachten streng schiftend en kristalhelder vertolkend, daar bemerkt men aanstonds, dat deze meester de school der wijsheid van een Aristoteles, een Thomas en een Augustinus heeft doorgemaakt. Prof. de Groot spreekt en schrijft een geheel eigen taal. Zij is met zwierig, maar kloek, niet speelsch maar breed, kloek en bi eed als do gedachten waarvan zij het kleed is. Er is iets in van Vondels vorstelijkheid en van zijn eenvoud tegader. Wie in zijn opstellen den wijsgeer niet zoekt, zoekt er in deu fraaien stylist. Maar wien men ook zoelte, in beiden vindt men den trek van beminnelijkheid, die zijn geheele persoonlijkheid zoo bijzonder ka rakteriseert. Prof. de Groot mag in onze dagen de baan breker heeten der wijsbegeerte voor de leekeri- wereld hier te lande. Uit het zaad van begin selen en denkbeelden, door hein uitgestrooid, zal het katholieke Nederland eens een rijken oogst zien opbloeien. De commissie voor het afnemen van het examen vor surnumerairs der belastingen 2e gedeelte bestaat uit de lieeren W. F. C. J. Eerens, directeur der belastingen te 's-Herto- genbosch, voorzitter, W. C. Gelton, leeraar aan de Ned. school voor Nijverheid en Haudel te EnschedeJ. D. A. Uollweg, inspecteur der belastingen te Amsterdam; P. Aleva, idem te Venloo; J. J. G. van Wickercn, idem te Bergen- op-Zoom eD L. de Vries, idem te Hariingen. Blijkens achterstaande annonce roeptde Feest commissie alhier vereenigingen of personen, die nog deel wenschen te nemen aan den optocht van Zaterdag 3 September op om zich daartoe Maandagavond ten acht ure in de St. Joris Doelen aan te geven. Te Schiedam doet de Gistvereeniging pogin gen, om ten gerieve van de branders en bakkers, aldaar, het kroningsfeest niet te houden op 3 September. Tot dat doel worden aan de feest commissie adressen toegezonden. Bakkers B. Ct.) Zooals wij indertijd reeds mededeelden zal ter gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten door de Christ. Zangvereeniging „Hosanna" en het Kin derkoor „Halleluja", directeur de heer J. S. Bosman, een Volksconcert worden gegeven. Dit is gesteld op 29 Augustus a.s. Een drietal so listen uit Rotterdam werken mede. De melkslijters hielden gisterenavond hunne 2de vergadering, waarbij een veel grooter aantal hunner tegenwoordig was dan de eerste man). Hierdoor kon men dan ook thans tot het defi nitieve besluit komen om aan den optocht deel te nemen. Tot de regeling hiervoor werd een commissie benoemd, bestaande uit de melkslyters H. Meijer, N. Hoogenboezem, P. S. Rodenburg, K. Suiker en D. Kerklaan. Maandagavond te 7 uur zal de eerste paal in den gtond geslagen worden voor de ver siering van het Broersveld. Ook aan den Singel zal Maandag met de versiering begonnen worden. Van de aanbieding aan de gemeente van de bloemvaas door de bewoners van bet Singel kwartier, wordt eene oorkonde opgemaakt in twee exemplaren, op perkament geschreven. Een biertan zal in een looden koker onder het voetstuk der vaas worden begraven, het andere wordt aan het gemeentearchief aangeboden. De directie der Sociëteit ter geneeskundige verzorging onder de zinspreuk: Waar men met ijver werkzaam is, tot heil der Maatschappij, daar bloeien welvaart en geluk, daar vliedt de Bedelarjj," heeft besloten den leden der eerste afdeeling, bij gelegenheid der a.s. Inhul digingsfeesten, een uitkeering te doen, naar verhouding van het aantal jaren Van liet lid maatschap. Hedenmiddag zijn alhier aan het Politiebureau aangebracht twee personen, die door de recherche te Rotterdam zijn aangehouden als verdacht van den diefstal bij den heer Pluym. Door haar zijn tevens in beslag genomen 13 gouden en 1 ijzeren horloge, dio bij een berucht opkooper in de Baan aldaar zijn gevonden. Iu deze zaak werd de leiddraad verstrekt door de Schiedamsche politie. Voor hare activi teit verdient zij alle hulde. Aan den heer W. J. Heijligers, alhier, is voor de buiten mededinging door hem inge zonden collectie vogels door de jury der tentoon stelling van zang-, sier- en volière-vogels, die van wege de vereeniging »Luscinia" in het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Graveohage wordt gehouden de hoogste onderscheiding toe gekend, t. w. de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin met de gouden bestuurs- tnedaille. De heer Max Heijligers, broeder van den beer W. J. Hejjiigers, te Rotterdam woonachtig, verwierf voor zijn fraaie boerenzwaluwen een tweeden prys, zilveren medaille. De oudste inwoner van Schiedam, de heer Jan van de Water, hoopt a.s. Maandag 15 Augustus zijn 99sten verjaardag te vieren. De jubilaris verheugt zich nog in een goede gezondheid en heelt nog de bescltikking over al zijne ziutuigen. Op dien zelfden dag hoopt de heer L. van Pinxteren, vroeger heelmeester hier ter stede, zijn 9üsten verjaardag te herdenken. Ook deze jubilaris heeft niet al te zeer te klagen over te zware lasten des oudenloms. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de toestaud van den ongelukkigen Jacobus Kreuger wiens beert is afgezet tengevolge van het overrijden door de tram, eeu gunstige wending heeft genomen. Hij bevindt zich titans vry wel. De 8-jarige Lindeman had hedenmiddag te 5 uur liet ongeluk in de Schie te vallen. Door een in de nabij beid werkende timmerman werd hij weder spoedig op het droge geholpen. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren 12 Augustus. Adriana, dochter van J. de Vogel en W. Brand, Broersveld. De logger S C 11 32 0, schipper Maarten Taal, is te Aberdeen b.nnen moeten loopenom de overleden matroos J. Simons, alhier aange monsterd en woonachtig, ter aarde te bestellen. De ntan was met een kleine blessuur aan den arm naar zee meegegaan en had het z.g. vuur in den arm gekregen. "Gisterenmorgen viel de matroos Gloor Bal van de logger »SCH 305" in de Haven alhier over boord. Doordat een agent van politie, die het onge luk zag, den drenkeling met een haak zooveel mogelijk drijvende hield, had de bemanning de gelegenheid hem een touw toe te steken en hem daarmee aan boord te halen. BURGERLIJKE STAND. Geboren z 12 Aug. Jacobus, zoon van A. van Wijk en M. Brouwer, Falc&straat. Kunst-protoplasma. Iets als het zoeken naar het levenselixer in de middeleeuwen zijn de pogingen van tegenwoordige geleerden om „protoplasma" op te bouwen uit zijne samenstellende deelen. Eenige biologen zijn werkelijk geslaagd, een stof te vormen die onder het vergroot glas bewegingen vertoont, welke iets hebben van leven. Volgens de „Natural Science" van Augustus is een Mexicaansch scheikundige, de heer Hcrrera, geslaagd een „synthetisch protoplasma" te ntaken, dat verbazend vee! op het echte lijkt. Hij fabriceerde het uit pepsïne, pepton, fibrine, oliezum, zeep, suiker, gal-aftreksel, calcium-carbonaat, kalk en ammoniak, kalk-lactaat, kalk-phosphaten en keukenzout. (Anders niet Na dezen chemischen Toren van Babelte hebben opgebouwd, goot hij een beetje van deze levens-vloeistof in water en zag toen hevige bewe gingen en stroomingen, die eenige minuten duurden. Toen zij ophielden, was een weinig ammonia vol doende, om ze weder te doen verschijnen. De heer Herrera schrijft deze bewegingen toe aan het vrij worden van gas door de samonkomst der verschillende moleculen van het mengsel, en het is best te begrij pen dat er in zulk een «gemêleerd gezelschap" eenige wrijving ontstaat wanneer zoo iets onwelriekends als ammoniak zich verspreidt. De geleerde zegt dat dan koolzuur vrijkomt. Dit is zeer wel mogelijk, maar het aldus bereide protoplasma, hoewel oppervlakkig met het natuurlijke overeenkomende, mist geheel den samenhang daarvan. Het zit verbazend los in elkaar en doet daarom nog onder voor een ander protoplasma, dat Butsehli bereid heeft. Hoe knnstig ook samen gesteld, het ware protoplasma is 't nog niet. Ge lukkig. Verbrand. *In liet Ziekenhuis te Rotterdam is in den afgcloopen nacht na een smartelijk lijden over leden de 28-jarige dienstbode M. J. Ryniers, die gistermiddag in. hare dienst in do Almonda- straat 85 met hare rokken een brandend petro- leumtoestcl omtrok waardoor zij deerlijke brand wonden aan de boenen eu het onderlijf bekwam. Ben straat-Jcoopman. Heel het vorstelijke H in Amsterdam. Een „koopman" in de Kalverstraat„Hier heb ik een artikel, meneeren, dat hebt u nog nooit gezien en dat hebt u nog nooit aanschouwd. Nu gaat u zeggenwat is dat, koopman Ik zal het u laten zien, meneeren, en n zal zeggen dat dat artikel het nieuwste is dat nog nooit door een koopman is gepresenteerd. Het artikel, me neer, dat ik u aanbiedt, en het artikel, meneer, dat ik u presenteer, dat is het lteele zoogenaam de vorstelijke Huis. (Met verheffing van stem Het heele vorstelijke Huis, meneer! Hier hebt u, meneer, Willem I (en de man toont een glad plaatje, dat zoo ongeveer den eersten constitu tioneels» monarch voorstelt). Willem I, meneer, dat kan iedereen zien dat dat Willem I is. Maar nu neem ik Willem I zoo,meneer, en zoo, en zoo (liij draait eenige malen het lijf om, dat los zit onder het hoofd) en hier hebt u Willem II, meneer. Willem II. Is dat niet Willem II Maar let nu op, meneeren, want nu neem ik Willem II en dien draai ik zoo en nog eens zoo en daar staat Willem III voor u, meneeren. Dat is Willem III. Maar nu, meneeren moeten we nog hebben de Kroonprinses der Nederlan ders of Koningin Wilhelmina. En nu ga ik heen en na draai ik mijn plaat om en nu presenteer ik u de zoogenaamde kroonprinses of koningin Wilhelmina der Ne derlanden. Dat is Willem I en dat is Willem II, en dat is Willem III en dat is de kroonprinses en zoo presenteer ik u het heele vorstelijk Huis. Het vorstelijke Huis is gearriveerd, menee ren. Het vorstelijke Huis is aangekomen. Dat «s één en dat is twee en één is drie en dat is vier. Het heele vorstelijke Huis. Maar nu gaat u zeggen koopman, geef mijn dat, want dat mot ik hebben, wat mot dat kosten? Dat artikel meneeren, dat ik u presenteer, dat is verkocht aan den prijs van een mark of twaalf stuivers geld. Nu zegt, geef mijn dat, koopman. Neen meneer, want ik verkoop u mijn artikel niet voor twaalf stuivers en. daarvoor 1 t

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6