BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDÏNOËN. Mail moot de inhoud van hot Russiseh-Chi- m-esdi \oi-drag eindelijk zijn uitgelekt. Naar men beweeit sta.lt liet verdrag feitelijk getij1' met een offensief en defensief traetaat tusschen Rusland en China- Clima ei kent daarin dat Rusland gerechtigd is in het binnenland van China op handel-gebied een overwegende rol te spelendaarentegen neemt Rusland op ziek, China to steunen tegen de eist-hen van de mo gendheden van hot vasteland om gelijke bejege ning op handelsgebied. Verder belooft Rusland China geldelijk te helpen voor zijn binnenland- scho ontwikkeling, waartegen China den Ru->- sischen handel voorrechten verleent in zekere doelen des lands en ook toestemt in Russisch toezicht op zijn spoorwegen, indien d°ze de be hangen van tie beide contracted rende partijen dienen. Rusland neemt verder op zich, China's leger en vloot te helpen reorganiseeren. Re Koninginnen. De Koninginnen hebben Zaterdag den aange- kondigden tocht door de Betuwe gemaakt, voor namelijk om Buren en Tiel te bezoeken Heerlijk weder begunstigde dit uitstapjeaan ieder dorpje, dat gepasseerd werd stond een eeie- wacht gereed, die tie Vorstinnen verder bracht, terwijl tallooze bouquetten werden aangeboden door dochtertjes en zoontjes van autoriteiten. De Koningin zag er zeer opgewekt en wel varend uit. Niet omdat wij er waarde aan hechten op dit oogenbük, maar ter wille der volledigheid deelen wij mede, wat een th ietal buitenlandsche bladen nu weer over een a.s. huwelijk der Koningin weten te vertellen. Zoo beweert de nFigaro" allereerst, dat onze Koningin zal trouwen met prins Bernard Hein- rich van Saksen-Wei mar, de bekendmaking van het huwelijk zou geschieden na de inhuldiging sfeesteu. De aNevv-York Iïerald" weet er al weer meer van en zegt, dat de huweiijks- candidaat op dit oogenbük op Soestdijk is. Ook geeft liet blad een portret der Koningin in Friesch cosluum. De Petit Bleu" van van ochtend heeft N. B. een telegram fser.he sppcial) uit den Haag met het zelfde b lit. Het blad geeft een heelo levensbe-, unjving van prins Bernard Ueinrieh en heeft al een conclusie klaar. In elk geval zoo luidt deze beduidt de keuze van den prins-generaal uit Duitschiand geen sgempanisecrmg", zooals sorr.migen willen weten, het spreekt toch van zelf, dat de Ko ningin-Regentes, eene van Waldeck-Pyrmont, een sciioonzoon zocht uit haar geboorteland. Het huwelijk van de Koningin der Nederlanden met een Duitsch prins mag evenals het re- geeren van een Duitsch vorst over het groot hertogdom Luxemburg langzamerhand Duitsche ideeën in Nmleiland doen doordringen, dat dit met eenige bijgedachte zou geschieden is niet aan te nemen. Zie zoo, nu weten wij het weer. Een wanklank. De schrijver der Amsterdamsehe brieven in het sUtrechtsch Dagblad" zegt o. m. Wanneer de geruchten waar zijn, is er nog een andere, zeer ernstige reden tot ontstemd heid by de feestviering. Ik deel het volgende onder alle vooi behoud mede, hoewel het mij van vertrouwbare zijde is verteld en zekere kenLeekenen het gerucht voor mij hebben bevestigd. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft dit is in allen gevalle zeker geen uitnoo- diging gekresien tot bijwoning van de plechtig heid in de Nieuwe Kerk. Het is daarover zóó verstoord, dat het zijneizijds de uitnoodigingen aan het hofpeisoneel voor de gala-voorstelling in den Stadsschouwburg tot de strikt onver mijdelijke wil beperken. De verlrouding laat op 'toogenbhk heel wat te vvenschcn over. Als dit inderdaad juist is en 'k herhaal dat 'k alle reden heb om het te gelooven dan is dit een nieuwe wanklank, die zeker te betreuren is. Toch zou het mij aan één kant genoegen doen. Er zou weer eens iets uit spreken van de oude fierheid van Amstetdam. Yegetariërsbond. Zondag werd in de Congreszaal ter Tentoon stelling van Vrouwenai beid le Vüravenlmge de 4-B-jaarlijksche algem. veigadering van den Ned. Vegetariërsbond gehouden onder voorzit terschap van jhr. F. L. Ortt. De heer D. de Clercq hield een rede ter uiteenzetting en motiveering van het vegeta- riëisrtandpunt en trachtte, op gronden, aan de vergelijkende anatomie ontleend, aan te toonon dat do mensch noch tot de vleesch-, noch tot de nlles-eters, maar tot de planten en we! tot de viuchten-eters behoort, waaruit dan zou blijken dat wij kudde-dieren zjjn. Op eene bij het hierop gevolgde debat door Dr. Lissauer gestelde vraag, wat gebeuren moet waar de medicus vleesch of dierlijke apparaten voorschrijft, antwoordde de inleider, dat vleesch op medisch advies niet noodig is, getuige ver schillende hospitalen te Londen waar noch vleesch noch alcohol verstrekt wordt. Na deze bespreking werd in een huishoude lijke vergadering door den voorzitter dank «eze^d anu de Tentoonstellingscommissie die onlangs op 't congres over Maatschappelijk wet k de heer Verschoor over vegetarisme liet spreken en kosteloos de plaats voor 't Vegetarisch Restau rant ge-irhoJ»"u had, en werd door den -ecre- taris den heer Valk het jaarverslag uitgebracht, blijkens hetwelk het ledental geklommen is van 121 tot 164. IJ et uilloven van premies voor beginselen van den bond aan verdienstelijke restaurateurs leidde tot geen resultaat. De rekening van den penningmeester wees een batig saldo aan van t 400. Gekozen werden lot president de heer De Clercq, tot secietaiis de heer Grundlehner, lot penningmeester de heer Van den Brandt en tot commissarissen mej. Welmoed Renier en de heer Van der Es. Voor de volgende alg. vergadering werd Am sterdam aangewezen. De propaganda-meeting zal voortaan niet meer één geheel uitmaken met de jaarvergadering. De lieeren Valk en De Clercq werden be noemd tot afgevaardigden naar het Nat.'Congres voor Drankbestrijding. Naar aanleiding van een voorstel van F. Dornela Nieuwenhuis om den Bond te doen deelnemen aan de bestrijding van den vaccine- dwang, werd besloten, dit aan 't particulier initiatief over te laten. De timmerlledenstaking. Met 047 tegen 284 stemmen hebben de Amsterdamsehe timmeilieden besloten de staking te continueereu. De gewone audiënties van de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid cn van Ju stitie, zullen deze week niet plaats hebben. Zondagochtend is te Wiesbaden overleden de heer H. Muller Szn. te Rotterdam, lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland. Als kamerlid was hy een warm voorstander van den vrij handel. OVERSCHIE, 15 Augustus, De gemeenteraad zal eene vergadering bonden op Woensdag 17 Augustus a.s. des voormiddags ten 10 ure, ter benoeming van een wethouder, aangezien de heer A. van Vliet voor de op hem uitgebrachte beuoemiDg bedankt heeft. "OVERSCHIE, 15 Augustus. Aan de Heulsche grens tussehen deze gemeente en Rotterdam bevinden zich sedert eeuige dagen een paar bereden politie- agouten of rijksveldwachters, die de kermisreizigers, welke van deze zyde komen, geleiden, teneinde te voorkomen, dat aldaar een opeenhooping van wagens ontstaat, zooals dat andere jaren wel eens het ge val was. "OVERSCHIE, 18 Augustus. Op het terrein der feestelijkheden aan den Rijweg zijn de eerste palen geslagen, terwijl men met de straatversiering hier en daar in den loop van den week een aanvang zal maken. Kamer van Koophandel en Fabrieken* Vergadering van Zaterdag 43 Augustus des ^namiddags ten kwart voor twee ure ten Raad- huize. Voorzitter de heer J. J. G. Nolet. Met den voorzitter waren aanwezig de heeren M. L. Honnerlage Grete, 1), F. W. Prins, P. M. J. A. Logerwey, mr. W. II. Jansen en later de heer J. H. Houtman. Na lezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering, werd door den voorzitter mededeeling gedaai van de ingekomen stukken. Van deze werden behandeld 4. Adressen van de heeren L. Melchers, A. H. Gallé en L. Wendt, allen alhier woon achtig, gericht tot het gemeentebestuur om aanstelling als makelaar en door genoemd be stuur der Kamer gezonden ten fine van advies. 2. Missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, d,d. 8 Augustus 1.1, no. 187, waarbij de Kamer werd aangezocht nadere inlichtingen te verstrekken betreffende hare bezwaren tegen het schema der commissie belast met het ontwerpen van een plan van reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabiieken hier te lande. De Kamer stelde een antwoord op dit schrij ven vast, waarin hare bezwaren tegen het schema bovenbedoeld nader worden uiteengezet. 3. Missive van het Hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, d d. 3 Augustus 1.1. no. 40842 betreffende de vanwege dat bestuur uitgegeven lijst vrn post-verbindingen met landen buiten Europa. Naar aanleiding van dat schrijven besloot de Kamer aan het Hoofdbestuur te berichten, dat zij er prijs op stelt de bedoelde lijst geregeld te ontvangen. 4. Missive d.d. 7 Juli II. A no. 820 van Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ten geleide van de voorloopige kiezerslijst voor de jj K. v, K., de Kamer toegezonden ten fine van advies. 5. Adres van den heer W. A. van Dolder, gericht tot het gemeentebestuur van Schiedam, houdende verzoek om te worden geplaatst op de kiezerslijst voor de IC, v. K., door gemeld bestuur de Kamer toegezonden ten fine van advies. G. Missive van B. en W. van Schiedam d.d. G Augustus 1.1 A. no. 9G8 houdende verzoek otn advies betreffende het sluiten der Beurs op 31 Augustus en op 3 September a.s. 7, Missive van de K. v. K. te Breda d.d. 43 Juü 1.1. houdende verzoek om mededeeling van hier bestaande reglementaire bepalingen aan gaande het inatktwezen. 8. Missive van de K. v. K. te Tilburg, d.d. 1 Augustus 1.1. ten geleide van een adres ge richt tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot het openstellen van de ge legenheid om telegrammen kosteloos na te seinen. °De Kamer besloot een adres van adhaesie te richten tot den Minister voornoemd en van dit besluit mededeeling te doen aan de K. v. K. te Tilburg. 9. Bij de gebruikelijke rondvraag aan het slot der vergadering werd door den heer Lagerweij liet voorstel gedaan om tot de II. IJ. S. M. een wrzoek te richten bij den aanstaanden Winterdienst een trein Rotterdam-- Hoek-vari- Hollandin te lasschen tussehen die, vertrekkende uit Rotterdam 6.33 en 8.44 daar bij gebreke van zoodanigen trein eene belangrijke aanslui ting van NijmegenRotterdam, welke in laatst genoemde plaats te 6.59 aankomt, wordt ge mist. Ue Kamer hechtte met algemeene stemmen hare goedkeuring aan dit voorstel. Ten slotte werd door de Kamer met voldoe ning geconstateerd, dat eindelijk van Rijkswege was voldaan aan het verlangen dat maatregelen zouden worden genomen om het snel voorbij varen van groote stoomschepen te beletten, waarop ook door de Kamer herhaaldelijk was aangedrongen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. 1 De vlaggen wapperend van de woningen der ^katholieke inwoners tot de parochie van de St. Janskerk behoorende, legden reeds gisteren middag het bewijs af, dat er feest was in die parochie, en luisterrijk zou dit dan ook gevierd worden. Gisterenmiddag te 5 uur keerde de jubilaris, de heer J. M. Daniels, van retraite en in zyne gemeente terug. Aan het station waren de heeren J. D. A. Janssen en D. C. van Dyk kapelaans zijner kerk, benevens heeren kerk meesters en leden der feestcommissie aanwezig om den jubilaris bij zyn terugkeer te ontvangen. In de wachtkamer werd hij allereerst bij monde van kapelaan Janssen gecomplimenteerd, waarna allen in open rijtuigen naar de pastorie reden. Op het Stationsplein had zich een talrijke schare belangstellenden vereenigd om mede hunne hulde te betuigen aan den geestelijken herder. In de pastorie zelve had eene meer intieme ontvangst plaats, waarna de jubilaris te 6V2 uur de kerk werd binnengeleid. In een ware feestplaats was het bedehuis veranderd. Om de pilaren, onderling verbonden met guir landes, was groen en bloemen aangebracht aan eiken pilaar waren de wapens van Neder land, van Schiedam enz., benevens de naam cijfers van den jubilaris en de jaartallen 4873 1898 bevestigd, Voorts waren nog met bloe men en vlaggen getooid de verschillende ingan gen der kerk, het orgel, en eindelijk het altaar, waar met kwistige hand bloemversieringen waren aangebracht. Het geheel maakte een allervriendelyksfen indruk. Hedenmorgen te 40 uur werd een plechtige Hoogmis opgedragen door den jubilaris zei ven, waarbij hij geassisteerd werd door de kapelaans Janssen en van Dyk, terwijl de heer J. M. Langewen, pastoor der kerk van O. L. V. van den H.' Rozenkrans als presbyter assistens fun geerde. Door het koorgezelschap der St. Janskerk, ver sterkt door leden van andere koorgezelschappen hier ter stede, werd op uitstekende vijze ten ge- hoore gebracht de »Missa Ossenmacl.ers S.J." en het »Tantum Ergo" van F. Snel. Daarna betrad pastoor Daniels het spreek gestoelte en met een terugblik op de afgeloopen vijfentwintig jaren zond deze een vurig dank gebed op, waarna hij zyn erkentelijkheid uitsprak voor alles wat was verricht om dezen voor hem zoo gezegenden dag tot een zoo indruk- wekkenden te maken. Na de schoone feestrede zong het koor de feestcantate, voor deze gelegenheid gedicht door onzen stadgenoot, den heer F. Schiphorst, en op muziek gebracht door den heer A. H. de Leur, organist der St. Janskerk. De uitvoering der cantate viel zeer te prijzen en maakte een diepen indruk. Hedenmiddag van 42& tot 2'/j uur was er receptie, waarvan gelegenheid door talrijke corpo ration en particuliere personen gebruik werd gemaakt om hunne hulde aan den jubilaris te brengen, terwijl ook menig stoffelijk bewijs daarvan getuigenis afligJe. Ten 8ys uur zal den jubilaris hedenavond eene serenade worden gebracht door het har monie-gezelschap jSt. Ambrosius" en de zang- vereeniging »St. Caecilia", beide onderaf ieelingen van den R.-K. Volksbond. De deelnemers daaraan zullen zich tegen dien tijd in het kerkgebouw vereenigen en van daar hun plaats voor de pastorie innemen, terwyl zij na afloop der sere nade gezamenlijk zullen afmarcheeren naar het gebouw van den Bond. Heden is het de dag, waarop de heer B. G. G. Verhoeve voor twaalf en een half jaar be last werd met de redactie van de ïNieuwe Schiedamsche Courant". En al is nueen42'/s- jarig jubileum niet een feit, dat met gioote praal en vertoon gevierd wordt, toch voelden velen zich opgewekt om den ijverigen jubilaris de hand te drukken. Is het wonder dat de receptie eenigszins leed door het feest van pastoor Daniels maar niemand zal zich daarover stellig meer verheugen dan de heer Verhoeve zelf, die niet in eigen eer zijn streven vindt, maar als goed Katholiek in de eer zijner kerk en harer dienaren. Wij reiken onzen collega op dezen zijn feestdag gaarne de hand met den wensch lange jaren nog naast en ook tegen hem als 't moet, te mogen strijden, met de wapenen door hem waardig gevoerd. De timmerman in gemeentedienst J. Groene- veld herdenkt heden den dag waarop hij voor 40 jaren in deze betrekking kwam. Deze dag is ook voor dezen jubilaris tot een waren feestdag gemaakt. In de commissie voor de gemeentewerken ont boden, werd hij daar hedenmorgen door den voorzitter, den heer G. "Visser Bzn. met harte- 11 jkw woorden toegesproken, waarbij hulde ge bracht werd aan den ijver en de toewijding, die hij steeds bij zijn werk betoonde. Ten slotte werd den jubilaris een enveloppe overhandigd. Daarna sprak de directeur van gemeentewerken den jubilaris nog toe en wenschte hem eveneens in hartelijke bewoording geluk. Van den opzichter bij de gemeentewerken ontving Groeueveld nog een stoffelijk bewijs van waardeering, terwijl zijn colega's hem een fraaie regulateur aanboden. Dab hij in recht tevreden stemming ons alle gewensehte inlichtingen verschafte behoeft hier zeker niet bijgevoegd. Omtrent den diefstal bij den heer Pluym vernemen wij nog nader, dat in den nacht waar in deze diefstal werd gepleegd een man, aan de Rotterdamsche-poort staande, twee personen in snellen draf langs den dijk zag wegloopen en dat door diens opgave van het signaLeinent de po litie op het spoor is gekomen van de daders. Vrijdagmiddag werd de heer Pluym bij de Rotterdamsclie politie ontboden en smaakte hij het genoegen om het grootste gedeelte zijner horloges terug te zien. Wel zal de heer P. moe ten betalen om in het bezit te komen van zijn eigendom, maar de schade wordt daardoor toch zeer belangrijk verminderd. In verband met de bewering van een Rotter- damsch blad en de blijkbaar onwankelbare over tuiging van het publiek hier, als zoude een der dieven een vroegere knecht zijn van den heer Schreuder, wordt ons verzocht de pertinente verklaring te publiceeren, dat geen der beide personen ooit bij den heer Schreuder werkzaam is geweest, terwijl de dieven bovendien ook nooit in liet verversvak zijn geweest. Ziezoo, de eerste palen voor de versiering staan al in den grond. Van ochtend begon men by de R. K. kerk op den Singel. Met de warme dagen loopen de kinderen veel langs de waterkant waar zij zich met vischjesvangen en dergelijke aangename bezig heden vermaken. Het gevolg daarvan is natuur lijk dat er telkens kinderen te water geraken, die echter gelukkig telkens ook weder dadelijk gered werden. Zoo vielen gistermiddag weder in de Noord- vestgracht Kaatje Bouman, wonende in de Konynenbuurt, en in de Buitenhaven J. Jink- man, wonende in het slop van Makkers. Bij het zwemmen nabij de werf sde Nijver heid" zonk een zoontje van Golhof, wonende in het Nieuwsticht plotseling in de diepte; ook hij werd onmiddellijk gered. Een hond, vermoedelijk door de warmte be vangen liep hedenmorgen by een bewoner van de Broersvest naar binnen, waar hij een petro- leuintoestel omverwierp. De bewoners, hierdoor nog al geschrikt, riepen om hulp, waarop een man den hond greep, en hem daarna in de Schie verdronk om eventueele ongelukken te voorkomen. Door de politie alhier werd gisterenmiddag aangehouden zekere L. R., die zich schuldig maakte aan openbare bedelarij. Hij is heden morgen naar Rotterdam getransporteerd. BURGERLIJKE STAND, «Geboren t 42 Augustus. Adrianus Jacobus Marie, zoon van J. M. Voorthuizen en W. A. Willers, Boterstraat. 43 Augustus. Martinus Johannes, zoon van B. H. Overzier en M. M. van der Moezel, Vlaardingerstraat. Jacob, zoon van B. Dijks hoorn en J. van den Berg, Piet Heinstraat. 14 Augustus. Neeltje, dochter van A. van der Most en A. van der Eijk, Hendrik-Qabelst raat. Franciscus, zoon van A. J. Vleut en A. van der Meer, Kleine Baan. Maria Catharina, dochter van P. J. Middendorp en M. Stegman, Kortlandstraat. Overleden 13 Augustus. Geertruida Hendriea Theodora van Lith, oud 20 jaar en 11 maanden, Kinder- buurt. 44 Augustus. Petrus Johannes Antonius de Wolf, oud 8 maanden, Nieuwe Sluisstraat. Wilhelmina Johanna Stekeienburg, oud 2 dagen, Hag astraal. Van hier bericht men, dat de Koninginnen den 44 September bij haar doortocht naar de vloot-revue op het Hollandsch Diep alhier op een torpedoboot zullen scheepgaan, na per trein gearriveerd te zijn. De autoriteiten dezer gemeente weten echter van dit bericht nog niets. Aan de Rijkstuinbouwschool te Wageningen is o.a. bevorderd van de 4ste naar de tweede klasse de leerling A. C. van Dam, alhier. "Gisterennaraiddag omstreeks 6!/s uur zag de hoofdagent van politie Harrewijn, op surveillance aan bet Oosterhoofd alhier, rook opstijgen uit den tuin van den heer A. W. Schippersby onderzoek bleek dat de timmermanswerkplaats in brand stond. De in de fabriek van den heer Schippers aan-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2