Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. brae-lit*1 taak. Waarschijnlijk zullen na of op 1 Sept nog eeiiige decoration worden verleend dooi- de jonge koningin, - als contra-beleefd heid aan hen, die haar komst tot den troon tot een luisterrijk feest hebben gemaakt., maar daaromtrent is nog mets beslist. Geen conflict. In een A msterdarnschen brief van het «Utreehtsch Dagblad" van 11. Zondag wordt ori.ler het hoofd seen conflict", zoonis wij gisteren mededeelden, verteld, dat het gemeente bestuur van Amsterdam geen uitnoodiging zou ontvangen tot bijwoning van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. liet Haagsche «Dagblad" is gemachtigd mede te doelen, dat dit bericht geheel bezijden de waarheid is. Niet alleen Burgemeester en Wethouders, inuar al de leden van den Ge meenteraad van Amsterdam zullen worden uitgenoodigd, elk met één dameom de Inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk bij te wonen. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter voorloopi- ge kennis van belanghebbenden, dat ten gevol ge van den uitslag van liet toelatingsexamen aan bovenvermelde school, voor eerie plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande: P- J. Jager, J. Ilarberts, 11. Bottenlieim, C. A. Bonen, J. J. van der Lin den, G. A. de Bra uw, J. Doorman, L. graaf van Limburg Stirum, jhr. W, J. van der Goes, O. L. Kschauzior, W. C. Buwalda, II. 11. G- Higly, II. M. C. E. Matlion, D. Vleming, M. Rutgers van der Loeff, .T. II. C. Bentz van Berg, jhr. ,T. von Weiier, J- A. Kattenbuscli, R. Wilson, J. M. Obreen, L. J. de Decker, jhr. D. R. Gevers Deynoot, J. G. Haremaker, <J. F. A. 11 oorrees, H. J. A< van Son, A. R. van den Bent, G. van Hossein, A. S. M. D. Prins. C. Spiegelberg, W. J. Smit, J. II. Enter, R. A. Kunstvoor den dienst in Nederlandseh- IndiëII- B. Stapel, B. van de Water, A. Tis- sot van Patot, 11. L. F. Bayetto, G. II. A. G. Gallas, C. E. Visser, J. Beumer, B. D. W. J. van Garderen, T. B. Masquerier Hofland, F. Treffers, JK. II. van Steyn van Hensbroek, T. Tanja, N. Binnendijk, F. Diephuis, T. L. van Hasselt, II. P. Pieper, J. L. C. R. Laceulle, M. J. Voskuil, A. Bax, P. W. A. Meijer, R. Behreus, F. H. .T. M. Buff:u-t, .1. G'. Ileyning, E, Tijdenian, W. F, de Jongh, G. L. Muller- Handenarbeid. Te Amsterdam had Zaterdag de 17de alge- nieene vergadering der „Vereeniging tot bevor dering ran liet onderwijs in handenarbeid" plaats, ouder leidii van den heer Iwan uit Haarlem, die in een inleidend woord constateer de, dat bij het lager onderwijs do beteekenis der handenarbeid toenam, al is men ook hier nog niet zoover gevorderd als men wel zou weu- schen. Uit liet jaarverslag bleek o. a. dat de vereeni ging zich opnieuw heeft gewend tot do regee- ring in het belang van het onderwijs in handen arbeid. Er is kans dat op de volgende staats- bëgrootillg een post zal worden uitgetrokken voor de verplichtbaarstellïng van het onderwijs in handenarbeid op 2 kweekscholen. De vereeniging telt thans 200 leden en 13 donateurs. Omtrent liet Tijdschrift kunnen vrij gunstige mededeelingen worden gegeven. Een lid heeft bedankt omdat er zoo luttel aandacht wordt gewijd aan do techniek en het handen- ouderwijs voor meergevorderden. Een feit is echter dat de leden zelf de verbetering in deze in de hand hebben, door op bedoeld gebied voor meer copy te zorgen. Voor 't overige acht do redacteur het tijdschrift te weinig ruimto aan biedend. Er zullc-n trouwens maatregelen wor den getroffen, die, naar de redacteur hoopt, in het volgend jaar tot de gewenschte uitbreiding kunnen leiden. Dan zoude de redactie over meer personen worden verdeeld. Aan den redacteur wordt een woord van dank door den voorzitter gebracht. Behandeld werden hierna eenige reglements wijzigingen, o. a. om te schrappen de bepaling (lat aftredende bestuursleden niet herkiesbaar zijn. Voor dit voorstel wordt geen meerderheid gevonden, maar wel v ere enige de vergadering zich met een ander voorstel, namelijk om de af tredende leden, die secretaris en penningmeester zijn, onmiddellijk verkiesbaar te stellen- De lieer Roskam uit Utrecht spreekt de wensehelijklieid uit van afschaffing van het door de vereeniging jaarlijksch te houden examen. Spreker acht de vereeniging te weinig omvangrijk om zich op te werpen tot eene, die een examen instelt, en ook acht hij de inrichting der examens niet doelma tig Men besloot ten slotte niet langer voor te schrijven dab op de vereeniging de jaarlijksche verplichting berust tot het houden van het oxa- men, maar dit te laten afhangen bijvoorbeeld van liet aantal candiclaten. Tot liestuursleden werden herkozen de lieer Van Waart (secretaris) en de heer Been in plaats van den heer Swart, dio niet herkiesbaar Als plaats der volgende vergadering wordt gekozen Amsterdam. Na de pauze leidde de lieer J. L. K. van - ij- nen te Willige Langerak het onderwerp in „de fnrmeelo handenarbeid als integreerend deel van een concentraticstelsel van al hot onderwijs der aam-a ngxklasse der L. S." Wegens hare uitvoe righeid eindigde spr. zijne voorlezing haiverwe- Het stuk zal in liet tijdschrift worden op genomen. Daarna erlangde de heer T. C, Hoot- sen heb woord om dc a<ind«iclifc te vestigen der vereeniging op de schooltuinen lo. In liet belang van 't geheele onderwijs in 't algemeen, en van de natuurkundige vakken in het bijzonder 2o- Om ons vo"k meer zin voor natuur te doen krijgen. 3o. In 't belang van de gezondheid der kin deren. lo. In 't belang van den Nederlandscben land- en tuinbouw. Bij Kon. Besluit is de bij Kon. Besluit van 22 Decern lier 1894 no. 27 ingestelde commissie tot samenstelling van gewijzigde tarieven van. loodsgelden, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. De gewone audiëntie van den minister vanf Koloniën zal deze week net plaats hebben. De Minister van Finantiën maakt bekend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 13 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,227,13G.84'/i bij de betaalmeesters - 2,187,410.97 Te zameu 5,414,547.81'4 Gisterenavond te ruim halfacht kwamen te 's-Gravenliage aan de Prins en Prinses van Wied en hun dochters Louise en Elisabeth, met gevolg. De vorstelijke familie werd het eerst begroet en verwelkomd door den commissaris der Ko ningin in dit gewest, mr. Fock, en door den burgemeester der residentie, baron van Iiarinx- nia tlioe Slooten. Hierop bood barones Sirtema van Grovestins, eertijds deel uitmakende van de hofhouding van wijlen koningin Sophie, de vorstin een bloem ruiker aan, saamgesield uit oranje en ponceau- roode bloemen en verbonden door een breed zij den oranjelint. De vorstelijke personen onderhielden zich op liet plankier voor den koninklijken wachtsalon geruinien tijd met de vele dames en lieeren die ter begroeting daar aanwezig waren. Zoowel op het perron als buiten het stations gebouw wachtte een vrij talrijke menigte op de aankomst van de vorstelijke familie, en toen het open rijtuig waarin de Prins van Wied en zijn gemalin met de beide prinsessen gezeten waren, de menigte voorbijreed, stegen krachtige hoera's uit haar midden op. In een vijftal rijtuigen reden de vorstelijke personen met hun gevolg naar het paviljoen van den Prins van Wied te Scheveningen. Omtrent de dienstuitvoering op de postkan toren gedurende de inhuldigingsfeesten is be paald, dat op den hoofddag der feestviering ter plaatse, als hij op een werkdag valt, het hoofd kantoor en c. q. de bijkantoren geopend zullen zijn tot niet later dan 11 uur 's morgens en zal in den namiddag, vóór 7 uur 's avonds nog ge durende 2 uur kantoor worden gehouden. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantiën, pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. Bestelling van postpakketten vindt niet meer dan tweemaal plaats. Het aantal brievenbestellingen zal op bedoel den dag worden verminderd tot 3 in plaatsen, waar op werkdagen 5 a 6 bestellingen plaats vinden en tot 2 daar waar minder dan 5 malen wordt besteld. De buslichtingen hebben plaats als op gewone dagen. De diensturen op de telegraafkantoren als mede op de vereenigde bijkantoren worden on veranderd gehandhaafd. De Vereeniging van gepensioimeerde onder officieren en minderen van liet Nederlandsche leger, ten doel hebbende, onderstand le verlee- nen aan hulpbehoevende militairen beneden den rang van officier en gepensionneerd vóór de wet van 29 Mei 1877, en aan hunne weduwen, zal op 31 Augustus a.s- aan 200 liarer leden, die periodiek, d. w. z. tweemaal per jaar bijslag op hun pensioen ontvangen, zoomede aan 110 we duwen van de le categorie, «1. zij die gehuwd zijn tijdens hare echtgenooteu zich in militairen dienst bevonden, eene feestgave van drie gul den per hoofd uitreiken, opdat ook zij den acht tienden verjaardag van H M. de Koningin fees telijk kunnen herdenken. Te Arnhem is in den ouderdom van ruim 66 jaar overleden mr. F. Th. Pahud de Mortanges, oud-hoofdambtenaar in Indië, zoon van wijlen den minister van koloniën in Thorbecke's eerste ministerie, later gouverneur-generaal, Pahud. Blijkens hier te lande ontvangen telegra- phisch bericht is de kapitein der infanterie van liet Oost-Ind. leger W. J. C. Creutz Leclileitner bevorderd tot majoor. TERNIS, 16 Augustus. Wegens het onstuimige weer konden de afgeloopen week de schokkers van hier niet naar zee, zoodat ook niets verdiend werd. De garnalenvisschers die Donderdag nog uitgingen, hesomden f9 tot f14. Bij Kon. Besluit is aan J. Grandel, korporaal bij de dd. schutterij te Doesburg, de eere-mcdaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot school opziener in het arrondissement Tholen W. F. J. Wagtho, te Colijosplaat. Bij Kon. Besluit is aan N. J. B. Landman, genees heer to Helvoirt, op zijn verzoek, eervol ontslag var- lccnd als lid van deu geneeskundigen raad voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant. Bij Kon. Besluit is graaf J. B. C. E. H. de Mai- chaut d'Ansembourg benoemd tot burgemeester der gemeente Gulpen. Bij Kon. Besluit is toestemming verleend aan jhr. K. W. L. de Muralt, burgemeester van Ter Aar, om tot 1 April 1903 te Ondshoorn te wonen. Bij Kon. Besluit is aan mejuffrouw A. L. N. Helle- inons, geboren te Itueil (Frankrijk), vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet. Bij Kon. Besluit zijn, voor den tijd van drie jaren, benoemd: tot lid ran den raad van tucht voor de koopvaardij J. Luytjcs, te Ginneben, plaatsvervangend lid van genoemden raad, en tot plaatsvervangend lid L. P. D. Op ten Noort, directeur der stoom vaartmaatschappij Nederland, te Hilversum, Het verslag der feestelijkheden ter gelegen heid van het zilveren priesterlee-t vanpa»toor Daniëls moesten wij in ons vorig nummer eindigen met de receptie. Ons rest dus nog te melden wat na dien tijd heelt plaats gehad, behoorende tot de oilicieele feestviering. Te 7 uur had een plechtige lol plaats door dtn jubilaris zelf gecelebreerd, met assistentie van de geestelijken der parochie. Door het zangkoor werden verschillende nummers ten geiioore gebracht, terwijl deze plechtigheid besloten werd met het »Te Deum laudamus", beurtelings door geestelijken en koor gezongen. Na afloop werd nogmaals de feest cantate ten gehoore gebracht. Het feest werd besloten door een serenade van het zanggezelschap «St. Caecilia" en het Harmoniegezelschap sSt. Ambrosius". Tegen 8K uur verzamelden zich alle deel nemers in het gebouw van den R.-K. Volks bond, teiwijl de niet-deelnemers zich langs de Haven en de Hoogstraat opstelden. Een schier ontelbare schare was daar bijeentoen de Vereenigingen met hunne banieren aan kwamen marcheeren openden zich de drommen als bij tooverslag; alleen ging dit op de Hoogstraat met wat moeite gepaard, aangezien politie overeenkomstig de afspraak met het bestuur de straat tot naast den ingang der kerk had afgezet. Toch kon weldra de gewenschte plaats worden ingenomen. Toen klonken de tonen der «Marche de procession Fraternité" van Renaud, door het Harmonie-gezelschap, gevolgd door de «Danse Espagnol" van Pivet en de «Marsch de kleine Trompetter" van Mertz, waarvan de laatste als dank voor liet luide applaus werd uitgevoerd. Daarna hief het Zanggezelschap aan het «Avond lied" van Verhuist, gev-olgd door «Vreedzaam" van Dobbelstein. En onderwijl werd tegenover de pastorie Bengaalscii vuur ontstoken en vlogen de serpen tines door de lucht en weerklonk na eik nummer daverend handgeklap. Pastoor Daniëls, omgeven door zijne familie leden, kapelaans, kerkmeesters en leden der feestcommissie bevond zich op de stoep der pastorie; toen de verschillende nummers waren uitgevoerd nam hij het woord om zjjnen dank te betuigen. Spr. wees er op, dat de hulde, die heden werd gebracht, niet enkel zijn persoon gold maar voornamelijk het priesterschap waar van hij deel uitmaakt. Zulke hulde is den jubilaris welkom omdat zij bewijst, dat de betooners hnnnen oorsprong niet verloochenen als leden van den R.-K. Volksbond, die is een loot aan den stam der Katholieke Kerk. Het priesterschap is daarvan het middelpunt en tevens het glanspunt en een hulde aan haar gebracht is een hulde aan *"e Kerk. Gij toont daarmede, vervolgde spr. te zijn mannen van den echten stempelblijft onverbasterde Katholieken, want daarin ligt de waarborg uwer kracht. En wanneer op die wijze de leden van den Bond de heilige moederkesk weten hoog te houden, dan zult gij zijn de keurbende om den troon van den Paus, eens gezind in liefde voor de Kerk en in liefde voor het Vaderland. «Lang leve de afdeeling Schiedam van den N. R.-K. Volksbond." Luide werd deze kreet door de aanwezigen herhaald. Toen klonk een driewerf «Hij leve lang l" De president van de afd. Schiedam van den Ned. R-K. Volksbond nam daarop het woord. Dankbaar erkende hij hoe pastoor Daniëls in zijn rede grooten lof heeft toegezwaaid aan den Bond dat deed spr. goeden waar de hooggeachte jubilaris den Bond noemde een loot van den stam der R.-K. Kerk, daar ver vulde dit de leden met groote vreugde. Om de sympathie te betoonen die de Bond heden ge voelt, is deze senerade gebracht en deze gele genheid wil spr. gaarne aangrijpen om openlijk zijn hartelijken dank uit te spreken voor alles wat pastoor Daniëls reeds heelt gedaan voor den Bond. Dat toch geeft kracht iu de laak, die de Bond zich heelt opgelegd om te werken n.l. ter oplossing van de sociale quacstie in het belang van den werkman. De hulp van de priesters, de hoofden der Kerk, is daarbij onont- beerlqk en de Bond zal er naar streven hunne sympathie niet teleur te stellen maar te toonen dat zij zjjn goede leden van de R-K. Kerk. Hedenmorgen aldus gaat spr. voort heeft hij den jubi.aris reeds gelukgewenscht namens den Bond, maar spr. is overtuigd van aller instemming wanneer hij thans nog eens in het bijzonder dien wensch herhaalt namens de leden van «St. Ambrosius en St. Caecilia", dat de parochie ineer c meer in bloei moge toenemen en dat de juh (aris allen eenmaal in het Rijk der Hemelen zal wederzien. Ook deze rede werd met luide hoera's en gejuich begroet. De directeur der muziekgezelschappen, be nevens de bestuursleden werden daarna binnen genoodigd, terwijlondertusschen «St. Ambrosius" zich weder liet liooren. Na den terugkeer der besturen werd het volkslied aangeheven door de zangers, begeleid door de instrumententoen ging men onder de tonen van opwekkende marschen vroolijk en juichend naar het gebouw Tan den Bond terug. Daar werden alle deelnemers aan deze sere nade namens den jubilaris onthaald op bier en sigaren, en bleven allen in gepaste vroolijk- heid nog eenige oogenbükken te zamen. A.s. Zondag zal in de kerk vau O. L. V. van de H. Rozenkrans aan den Singel de plech tige feestviering plaats hebben bij gelegenheid van het 25-jarig priesterfeest van den flooggel. pater prof. Mag J. V. de Groot. De plechtige Mis zal worden opgedragen te 10 uur, waarna van 1 tot 3 uur de receptie zal plaats hebben aan de pastorie dier kerk. 's Avonds te G'/s uur zal een plechtig Lof worden gehouden met het «Te Deum Laudamus" tot sluiting van het feest. Des avonds zal een serenade gebracht wor den door de beide muziek-onderafdeelingen van deu Ned. R.-K. Volksbond. In deze warme dagen wordt nog al eens de verzuchting geslaakt: Uk hoop maar, dat liet met de Kroningsdagen toch niet zóó warm is de uiting der feestvreugde zou er door lijden." Wie gisterenavond om 7 uur in het Broersveld was, heeft zich kunnen overtuigen dat de feestvreugde niet door een hooge temperatuur wordt geschaad. Het was heet, gloeiend heetmaar een reeds dicht op een gedrongen menigte pakte zich nog maar voortdurend meer samen tot één gloeiend menschenkluwen. En zoo bleef men staan, heel lang, totdat ten slotte de beide eerste versieringspalen, met sparregroen, rozen en vlaggen getooid in den grond waren geplant en bevestigd. Toen klonk het «Wilhelmus van Nassauen", ingezet door den heer J. Schellevis, langs het Broersveld, als eerste ontboezeming van de warme Oranje-liefde. Achtereenvolgens werden een aantal volks liederen gezongen om de/e 1898sche vrijheids- boomen, toen school de menschendrom vooruit om bij enkele commissieleden een spontane serenade te brengen. Meer dan een uur bleef het geïmproviseerde feest ongestoord voortduren, en jong en oud zong en sprong en overstemde alles wat geen volks- of vaderlaudsch lied waszelfs «Pietje Puck" vond geen genade in de oogen dei- Broers veld be woners. Warm was het in het Broersveld, gloeiend heet 1 rnaar opgewekte leestvreugde heerschte er, lustig en blij. Ook aan de Broersvest (aansluitende aan de Boterstraat) is men aangevangen met het plaatsen der palen voor de versiering van dat gedeelte der straat. De heer J. van de Water mocht zich giste ren, bij de viering van zijn 99sten verjaardag verheugen in een zéér uitgebreide belangstel ling, zoo van binnen als buiten de stad. Den gansche dag bijna liepen belangstellenden in en uit en stroomden brieven en telegrammen toe. Ook de heer L. v. Pinxteren mocht menig hartelijk bewijs van belangstelling ondervinden bij de viering van zijn negende kroonjaar. Heden is aangevangen met een collecte voor de vereeniging „Hulp en steun voor weezen van alle gezindten". Deze collecte zal gehouden wor den 3 achtereenvolgende dagen, doch geniet niet den steun van het gemeentebestuur. Door den jongeheer A. Nolet, wonende in de Overschiesche straat is een postduif gevangen die gemerkt is P S T 40. De eigenaar zal bij aanmelding weder in het bezife van zijn eigendom worden gesteld. Het dak der woning van den lieer van Dorp, 1*. Hoogerbrugge, Hoogstraat 94 was oud en moest een herstelling ondergaan. Daarmede zou hedenmorgen worden aangevangen, maar nauwelijks was men bezig of daar ging het grootste gedeelte van de rechter zijkant naar omlaag. Evenals Dickens zegt van Pickwick toen deze zich waagde op de glijbaan«Zachtjes maar statig school hij den glijbaan af", zoo ook kon men dat van het dak zeggen. Geen spijker die meer weerstand bood tegen den drukalle dwarsiatten tegelijk verlieten de plaats, die zij reeds zoovele jaren hadden ingenomen en ver dwenen onder donderend geraas in een wolk van stof en puin. De verpletterde deelen van het een zoo be schuttend dak liggen nu in den sstadsgnng", waaraan het huis grenst en waardoor meteen ook de mogelijkheid van ongelukken was uit gesloten. Gelukkig dat dit ongeval niet eenige uren vroeger heeft plaats gehad, daar dit tijdons de serenade zeer zeker een paniek zou hebben veroorzaakt. De drukker ter «Schiedamsche Courant", H. J. Creteer, geraakte gisterennamiddag zoo danig met zijn arm tusschen een der persen bekneld, dat geneeskundige hulp moest worden iugeroepen. Zjjn arm werd zoodanig gewond, dat het

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2