Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en Scïi ooi. Gemeiigd Nieuws. ving, duurde bijna li/, uur. De Pangeran, die den indruk geeft een zeer intelligent en sym pathiek man te zijn, toonde veel belangstelling voor de bezienswaardigheden van het Invali denhuis en voor de toelichting, die zijn gastheer bij den rondgang gaf, In het album voor hooge bezoekers teeken den de Pangeran, zyn zoons en de heeren van bet gevolg hunne namen, voor 't meerendeel in onze taal en letterteekens. Van de jeugdige prinsen vernamen wij, dat 't hun in ons land goed bevalt, dat zij veel genoegen hadden op hun tochten naar de voor naamste Europeesehe steden, vooral in Berlijn en dat zij zich verheugen in het vooruitzicht hier te lande een hoogere burgerschool te bezoeken. Na afloop werd een photographische opname van het gezelschap voor het archief van Bron beek gemaakt. Te halftwee vereenigde de generaal zyne gasten aan een collation, waaraan ook de officieren van Bronbeek aanzaten. De kapel van de invaliden, die hij aankomst het »VVil- holrnus" luid gespeeld, liet zich nu en dan booreu. De prinsen hopen heden Apeldoorn en het Loo te bezoeken, om dan naar Haarlem te vertrekken, ten einde de jgarden-pnrty" van in i ti is ter Grower bij te wonen. l)e zaak Hogerhuis. De heer J. van Loenen Martinet deelt in „De Hervorming" mede, dat het adres om gra tie voor de gebroeders Hogerhuis te vragen, waartoe door den heer P. L. Tak in „Do Kro niek" hot initiatief genomen is, op 16 Augustus zal worden verzonden. Tot 12 Augustus hadden honderd-acht-on-dertig personen uit alle doelen dos lands betuigingen van instemming gezon den. In „Vooruitgang" publiceert de heer Z. Mid delkoop een ontwerp-adres aan de Koningin, met het eerbiedig verzoek, dat door de regee rt ng een wetsontwerp bij do wetgevende macht worde aanhangig gemaakt, tot aanvulling van art 375 W. v. Stv. en de daarmede in verband slaande artikelen, in dien zin, dat alsnog revisie mogelijk wordt van liet veroordeelend arrest to gen de gebroeders Hogerhuis gewezen. Ilun, die genegen mochten zijn om een rekest als bedoeld wordt mede te onderteekellen, wordt verzocht hun naam en adres op to gevenwie een meer werkzaam aandeel in deze beweging wenseht te nemen gelieve den heer Middelkoop dat te melden- Zoo mogelijk kan dan een co mité voor ile uitvoering worden gevormd en kan in overleg worden getreden omtrent noodig ge oordeelde veranderingen in het in te dienen re kest. de beste wijze om haiidteekeningen te ver krijgen enz., te. vijl eindelijk zij, die iets te mis sen hebben, hunne bijdragen tot dekking der kosten kunnen overmaken. Die bijdragen zullen in „Vooruitgang" worden verantwoord; even tueel overschot zal worden uitgekeerd aan de moeder der veroordeelden. Nog maakt de heer M. er attent op dat het adres zoodanig is ingericht, dat het door ieder kan worden ge teekend, die maar eenigszins twij felt aan de schuld der veroordeelden. Tentoonstelling vnii Vrouwenarbeid. De Groothertog van Saksen, vergezeld van zijn adjudant-generaal, bezocht gisteren de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gra- venhage. Aan den ingang werd hij ontvangen met het Heil Üir ïm Siegerkranz", waarna hij door mevr. De Constant Rebecque, presidente der Uitnoodigingscommissie, aan mevr, Goekoop en de overige leden van het hoofdcomité werd voorgesteld. Na een korte wandeling in de industriezaal begaf de Groothertog zich naar de concertzaal, waar de muziek-comrnissie hem ontving. De Groothertog heeft het eerste deel van het concert bijgewoond. Z. IC. II. deed zich mej. Van Oosterzee voorstellen en complimenteerde haar met het groote succes. Bij de uitvoering werden de componisten, de dames Cath. v. Rennes en Van Oosteizee, en de uitvoerende dames Koch, De Blauw en De Jong, benevens het gemengd koor door het zeer talrijke publiek daverend toegejuicht en de so listen met bloemen overladen. Na een bezoek aan de kunstzaal, waar ver- verschingen werden gebruikt, en na nog in de afdeeling Oost-Indië vertoefd te hebben, waar mevrouw Lucardie de honneurs waarnam, eindigde het bezoek met een kijkje op »Insu- linde", waar ale wajongspeiers kruipend het saluut aan den Vorst brachten. Op de Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid is een werkstaking uitgebroken onder de werksters van de tapytfabriek te Amersfoort. Zij eischen hooger loon. Heden morgen hebben zij gezamenlijk het gebouw verlaten en den directeur van de fabriek is terstond hiervan kennis gegeven. (sVad.") Heden zijn ze allen weer aan den arbeid getogen. De grieven die tot de werkweigering aanleiding gaven, bleken te berusten op een misverstand dat door de hedenochtend uit Amersfoort overgekomen directrice ia uit den weg geruimd. Bij Kon. besluit zijn J. G. H. R Bönhoff, burgemeester der gemeente Tiel, G, W- A. JV. baron Van der Feltz, burgemeester dor gemeen te Eist, en J. R. Kist, burgemeester der ge meente Buren, voorzitter van het college van curatoren van het JVeesliuis te Buren, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassan. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat een vrijwilliger bij bet reservekader, die hij de militie wordt ingelijfd, met den dag zijner in- lyving Min zijn vrijwillige verbintenis wordt ontheven. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie. mr. C. Fuck, maakte heden een inspectie reis naar Gorinchem. In het Hótel Paulez te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Ferguson, onze gewezen gezant in China, lid van het Institut de Droit International, dat van morgen af te 's-IIage vergadert. De correspondent van de »New-York Herald" stelt om internationale moeilijkheden te voor komen voor om de Philippijnen aan Nederland weg te schenken in ruil voor het eiland Cura sao, dat, aldus de correspondent, van hoege naamd geen belang is voor de Hollanders, behalve dat het kostelijke likeuren voortbrengt en voor de Vereenigde Staten een belangrijk punt zou zyn met het oog op Zuid-Ameiika waarheen het de brug vormt. De bijeenkomst van de leden van het »In- stitut de droit international" zal morgen te 2 uur in de vergaderzaal der Eerste Kamer met eenige plechtigheid worden geopend. De Minister van Buitenlandscbe Zaken zal een kort welkomstwoord spreken. Door staatsraad rnr. Asser zal verslag worden uitgebracht. Genoo- digd zijn de leden van bet corps diplomatique, ministers en leden van den Raad van State. Te Leeuwarden is op den leeftijd van 85 jaren overleden de heer jhr. mr. J. M. van Beyma, ridder der orde van den Ned. Leeuw, oud officier van justitie, oud-lid van den gemeente raad enz. ♦OVERS CHIE, 17 Augustus. Niettegenstaande de beer G. vau der Vlugt te Maasland de laagste inschrijver was, is het bouwen van een nieuwe boerderij aan de Delftshavcnsche Schie voor rekening van Mej. do Wed, P. Poot alhier gegund aan den heer Job. van Kempen, aannemer alhier. Voor vele Oversehicsche werklieden een goed bericht. ♦OVERSCHIE, 17 Augustus. Gisterenmiddag viel de spoehaghaler van den landbouwer D. van den Berg, wonende aan den Kleiweg alhier, door de hitte bevangen, flauw, waarvan bij gelukkig weldra her steld was. Gemeenteraad van Overschie. Zitting van Woensdag 17 Augustuste 10 uur voorin. Tegenwoordig zijn 9 leden. Afwezig de heeren van der Kooy en Poot. De heer van der Moor verschijnt in den loop der zitting ter vergadering. De notulen worden gelezen en ongewijzigd goed- gekemrd. Ingekomen is een schrijven van den heer A. van Vliet, houdende kennisgeving dat bij de benoeming tot wethouder niet aanneemt. Deze missive ia tevens de eenige aanleiding tot bet houden dezer vergadering. Aan de orde wordt dan ook onmiddellijk gesteld de benoeming van een wethouder. Na de tweede vrije stemming moest een tusschen- steniming plaats hebben tuiscben de heerenRuhaak, Hoogerbrugge en Post om te bepalen wie in her stemming zouden komen. De u:tslag was dat in herstemming kwamen de heeren Ruhaak en Post, terwijl daarnit gekozen werd de heer J. Post met 5 stemmen, terwijl er twee op den heer Ruhaak waren uitgebracht. Op de vraag des voorzitters aan den heer Post of hij zich dadelijk wilde uitspreken of bij de benoeming aanneemt, dan wel of hij ge bruik wil maken van het recht, hem bij de wet toegekend om dit 24 uren in beraad te houden, antwoordde de heer Post, dat hij van dit recht wenseht gebruik te maken, zoodat zijn antwoord schriftelijk zal worden ontvangen. De vergadering werd hierna weder gesloten. Bij Kon. Besluit is de heer V. H. Schultz erkend en toegelaten als consul van Tnrkije te Batavia. Bij Kon. Beslnit is de beer M. A, Cornelissen be noemd tot adspirant-ingenicur der marine. De heer W. Vlug, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Schie dam, is bij Kon. Besl. benoemd tot inspecteui der directe belastingen te Rotterdam 2e af deeling ter vervanging van den heer R. M. Mesdag, die naar de le afdeeling te Rotterdam verplaatst is. Men bericht ons, dat liet bestuur van de Vereeniging tot het verschaffen van goede woniogen aan minvermogenden", alhier, bij gelegenheid van de Kroningsfeesten, besloten heeft twee weken vrijstelling van huur te verleeueu en wel voor de week eindigende Maandag 29 Augustus en de daaropvolgende eindigende 5 September. Ter gelegenheid van de Iuhuldigingsfeeslen zal er op 1 September in den Officierentuin een Feest-Concert worden gegeven door de Rolter- damsche Stafmuziek met welwillende mede werkingvan Schiedam 's Mannenkoor sCrpheus". Een schitterend vuurwerk zal den avond be sluiten. Uit een oud jaarboekje van Schiedam 1846. 9 September. Een ongewone hitte, welke bijna vier maanden aanhield, deed de thermometer in Juny, July en Augustus meer malen 88, 89 en zelfs 90 graden Fahr. bereiken. Hedenmorgen by het baden in de Maas ter zijde van bel Oosterhavenhoofd zonk de 9-jai ige Pieter van Ey'k plotseling in de diepte weg. Gelukkig hoorde de werkman de Bruio zijn hulpgeroep, waarop deze zich gekleed te water begaf en den jeugdigen drenkeling weer spoedig op het droge hielp. De 9-jarige Pietje Steenbergen vermaakte zich van middag met vischjes scheppen uit de Schie, waarbij zij zich echter te veel voorover boog en in het water schoot. Spoedig was zij weer op den kant gezet door een in de nabijheid werkenden brandersknecht en haastte zij zich naar huis Achter de Teer- stoof, waar moeder de jonge drenkelinge van droge kleeren mocht voorzien. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 17 Augustus. M. van Eijk, 28 jaar, en W. Visser, 24 jaar. J. H. Ueijl, 22 jaar, en II Groeneweg, 28 jaar. Geboren 15 Augustus. Neeltje, dochter van P. van Dijk en A. C. Kortland, Polderstraat. 16 Augustus. Magdalena Margaretha, dochter van II. Gouka en M. M. Wirsel, Doelehofje. In verband met de kroningsfeesten is door het gemeentebestuur bepaald, dat de week markt aldaar op Woensdag 24 Augustus zal worden gehouden, in plaats van op de Gedemp te Waal, op de Gedempte Biersloot, en dat op 31 Augustus geen plaatsen voor het uitstallen van waren op die markt zullen worden aange wezen. 'Heden is men begonnen aan den Schiedam- schen weg de palen te plaatsen voor het te houden feest op 31 Augustus a.s. A.s. Maandag zullen de overige buurt-co- mite's beginnen met de versiering in orde te brengen. Do Vereeniging voor Zieken verpleging, wier rekening over 1897 reeds sloot met een tekort van f 204.69, zag dit in den loop van het eerste halfjaar van 1898 nog aangroeien, zoodab het thans bedraagt f 296.24 J. Voor een groot deel was dit een gevolg van uitgaven, die voor du oprichting van het fonds onvermijdelijk waren en dus éénmaal voorkomen, maar toch bleken ook de dagelijksche uitgaven do raming te over treffen, zoodat over bet 2e halfjaar van 1898 een deficit daarop kan verwacht worden van f 400.waardoor de gezamenlijke tekorten een bedrag zouden bereiken van f 696.241. Het is daarom dat het Bestuur zich wendt tot de vrienden en vriendinnen der ziekenver pleging met do vraag te helpen tot dekking van dat tekort. Aan het slot der circulaire wordt gezegd „Mocht het ons niet gelukken de bedoelde som te verzamelen, dan blijft er niets anders over dan het Ziekenhuis op te heffen en ons alleen te bepalen tot wijkverpleging. Doch de vele blijken van symp-thie, die onze Vereeni ging van den aanvang af heeft ondervonden, geven ons hoop dat heb verzoek niet te vergeefs is gedaan." Wij voegen onze beste wenschen bij de goede verwachtingen van het bestuur. Wij twijfelen zelfs niet, of men zal gaarne eene vereeniging, die in den korten tijd van haar bestaan toonde, zoozeer in een gevoelde behoefte te voorzien, een buitengewonen steun verleenen, om baai- nuttige taak te kunnen blijven verrichten. 'Gistermiddag hadden eenige steenkolendra- gers van de gasfabriek alhier gedurende hun werk een deel hunner kleeren uitgetrokken en op een, volgens hunne meening, veilige plaats neergelegd. Een kleine 9-jarige snuiter van v. d. S, te Vlaardinger-Ambacht beschouwde die plaats voor liern ook veilig en eigende zich drie in de kleedingstukken zich bevindende portemonnaies met eenig geld toe. Toen men den diefstal opmerkte we-d de jeugdige dief door een der fabrieksarbeiders achterhaald, nadat hjj he* eerst op een loopen had gezet, en aan de politie overgegeven. On der het wegloopen had hij de portemonnaies weggegooid. Ann J. Femer alhier is vergunning ver leend tot oprichting van eene smederij voor liet hersrtdlen van gas- en waterleidingen enz. aan de Achterstraat, u; het perceel wijk C. nr. 183. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 17 Augustus. Arij van der Struys en Cor nelia Johanna Tie!. Overleden i 16 Augustus. Alida Vincentia Huisman, oud 50 jaar, echtgen. van G. v. d. Bogert, Dijhsteeg. 17 Augustus. Rookje Cornelia Doelman, oud 3 maanden, Gedempte Waal. Onder voorzitterschap van den heer P. A. M. Boele van Hensbroek werd gisteren in Amsterdam de 81e algemeene vergadering gebonden van de „Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels". Op voorstel van het bestuur werd de heer A. W. Sijthoff benoemd tot eerclid. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. K. Tadetna en A. de Jager in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden Boele van Henabroek en Noordhofï. Tot penningmeester werd benoemd de heer C. A. Adriaanse en herkozen als secretaris de heer J. van Hetcren. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij. dat het ledenaantal thans 498 bedraagt. In de middag-vergadering kwam aan de orde het bestuursvoorstel„De vergadering besluit aan het bestuur op te dragen zich in verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, ten einde te ver krijgen dat Nederland zich aanslnite bij de „ünion Internationale pour la protection des oeuvres littéraires et artistiques (Berner-.onventie). Met 80 tegen 40 stemmen werd dit bestuursvoorstel verworpen. Ne». Hekv. Kerk. Synode. In de zitting van gisteren bracht de heer Scholte ter tafel een concept-schrijven aan den minister van binnenl. zaken en een aan de Tweede Kamer, omtrent het adres van de heeren Adriani c.s„ betreffende het vrijstellen van uren op de scholen, tot het geven van godsdienstonderwijs. Het werd ter visie gelegd. In behandeling kwam het rapport over het voor- loopig aangenomen reglement op de kerkvisitatie. Dit had, blijkens het rapport, over het algemeen in de kerk een gunstig onthaal gevonden. De commissie adviseerde tot vaststelling van het reglement, doch met eenige wijzigingen, waarop sommige classicale vergaderingen reeds hadden gewezen. Het reglement wordt nrtikelsgcwijze behandeld. De vergadering benoemde tot leden der commissie van advies in zake de Indische kerk de heeren dr. P. H. Roessingh, mr. W. B. B. Bergsmn, prof. E. F. Kruyf, prof. C. Poensen en dr. A. W. Bronsveld. Ne». Herv. Kerk. Beroepen: 'J'e Joure, J. A, van Leeuwen Ez., te Harïingen. Te Staphorst, J. Vonk, te Oldebroeti Te Klundert, A. van der Slnys, te Monster. Aangenomen: Naar Wcidum. door M. Tinga, cand. Bedankt: Voor Hijum, door J, D. Ankringa, te Hijiaard. Feesten te Schevcningen. In de Keizerstraat en de Prins Willemstraat te Sclieveningen zal de feestversiering bij de in huldiging s f ecs te n bestaan uit een dak van witto netten, rustende op met vlaggen, schilden en witte en bruine netten versierde palen, bij do Duinstraat en op nog vijf andere plaatsen in het dorp zullen eerepoorten verrijzen. De Bad- huiskadc en de Badhuisstraat worden eveneens met netten versierd, guirlandesgewijs tusschen palen. De Koningin komt Zaterdag 10 en Dins dag 13 September in het visschersdorp, de eer ste maal voor het brengen van het offieieele be zoek, de laatste om zich naar het paviljoen te begeven ter bijwoning van hot vuurwerk. Electrisch verHchte kerk. Op het kabinet van Electra werd dezer da gen aangesloten het gebouw der R. K. kerk „De Krijtberg", aan den Singel bij hot Konings plein ti- Amsterdam. Dit is het eerste kerkge bouw in Amsterdam, waarschijnlijk ook in Ne derland, dat electrisch wordt verlicht. („Hbl".) Pen fout. Men vestigt er de aandacht op dat in trein 54 der Holl. IJz. Spw. Maatij. die 9 u. 49 (spoor- tijd) van den Haag naar Amsterdam gaat, geen 3e kl. rijtuigen zijn. De offieieele Reisgids geeft foutief aan, dat dit wel het geval is. Diefstal. Men schrijft ons uit Bodegraven: In December 1896 had alhier een diefstal plaats van ongeveer f 40,000 aan effecten, toe- behoorende aan den bauwman F. Beijen. Niet tegenstaande een ernstig en ijverig onderzoek kon men geen voldoende bewijzen krijgen om den persoon tegen wien ernstig vermoedeci ge rezen was, te vervolgen. Hedenochtend echter is die persoon, een arbeider C., wonende in de buurt van Beijen, na verhoor door den burgemeester, gevangen genomen en naar Rotterdam gevoerd. Een groot gedeelte der vermiste effecten is te Rotterdam opgespoord bij een zekeren P. B., kortelings bakker te Bodegraven, die verklaard heeft de effecten van C. te hebben ontvangen ter ver zilvering. Dank zij de ijverige nasporingen van de Roiterdamsche politie zal dus een groot deel, of wellicht alles, van de effecten terug gegeven kunnen worden. (ïN. R. Ct.") Een moordenaar gezocht. In den nacht van 18 op 19 Juli jl. is een dubbele moord gepleegd te Gent op eene koffie- huishoudster en hare dochter. De verdenking rust op zekeren Tony, die allerlei blijkbaar valsehe opgaven omtrent naam enz. doet. Hij is van iets meer dan middelmatige lengte, stevig gebouwd bruin haar en wenkbrauwen, zonder baard, met een bijna zwart kneveltje, langwerpig gelaat, matte kleur, klein puistje op !t voorhoofd gaatjes in de ooren, vooruit stekende kin, mooi gebit, dunne lippen, groote handen, eenigszins kromme beenen, groote wit grijze oogen, als hij spreekt houdt hij 't hoofd een weinig rechts gebogen. Hij rookt zijn sigaren door middel van een houten luciferstokje, dat hij in den punt steekt en tusschen de tanden klemt. Hy drukt zich goed uit en bij voorkeur in het Vlaamsch, met Antweiy ensch accent. Hij ziet er uit als een bediende van goeden huize. Men vermoedt dat hij rela tion heeft met zekeren Alex. Winter of De Wi iter, die zegt en Engelsch kunstschilder te zijn, Tragisch. Doov een treurig ongeluk is eene geachte familie te Arnhem allersmartelijkst getroffen. Hun zoon, die pas met goed gevolg het einde examen der hoogere burgerschool aldaar heeft afgelegd, was met een paar vrienden op reis

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2