Tlaardinöen. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. gemeld hebben, niet opgelost kunnen worden. Het schijnt, zoo men ten minste de particuliere berichten van de Temps" mag gelooven, dat graaf Goluchowsky, wien het in de eerste plaats er om te doen is de monarchie in den tegenwoor dige» toestand te handhaven, den Keizer heeft aangeraden om een vergelijk met de Duitsche partijen te treffen, ware het ook tot den prijs van intrekking van de taalverordeningen in Bo hemen en Moravië. De Keizer zou zeer aarzelen, wat trouwens te begrijpen is, want de intrekking der taalveror deningen, zou een waren opstand uitlokken van de zijde der Czeehen en Slaven en men zou toch niet verder komen, want de Czeehen zou den zeker in het parlement een soortgelijk ob structionism© voeren, als reeds den Duitschers mogelijk heeft gemaakt het ,,provisorium" in duigen te doen vallen. Eene andere oplossing zou nog aan den Kei zer als mogelijk zijn voorgesteld. Zij zou hierin bestaan, dat te gelijker tijd de parlementen van Weenen en Buda-Fest werden samengeroe pen, zoo mogelijk in de eerste dagen van Sep tember, om een besluit te nemen over de taal wetten en het compromis. Franz Joseph heeft nog geen antwoord ge geven op dit laatste voorstel, maar heeft de Kroonraad geschorst tot het einde dezer maand- Men kan hieruit opmaken, dat noch de Kei zer noch zijne ministers mogelijkheid zien om alle tegenstrijdige wenschen in overeenstemming te brengen van graaf Thun en baron Banffy, waarvan de een. gelijk men weet, aanstuurt op de verkrijging van het compromis, en de an dere op een eenvoudig hand' Istractaat van de beide rijken. De Kroonraad zal nu den 24 Augustus ge houden worden. In afwachting heeft Frans Jo seph graaf Thun en baron Banffy uitgenoodigd om met verschillende publieke hoofden te raad plegen. Men mag er aan twijfelen of zij in hun ne zending zullen slagen. Sedert een drietal dagen worden er te Du blin groote feesten gehouden, ter herinnering aan den opstand van 1798. De plaatselijke auto riteiten hebben getracht aan deze feesten het karakter te geven van een protest tegen wat de inwoners van Ierland noemen de Engelsche overheersching. In de laatste jaren was de strijd van de Ieren tegen hun „onderdrukkers" zeer kalm gevoerd. Engeland was geëindigd met te begrijpen, dat het met overreding en zachtheid veel verder kwam dan met hardheid en geweld, en toonde zich in den laatsten tijd voor het zuster-eiland zeer welwillend. De tijd van knevelarijen is voorbij, en zoo kunnen de bewoners van het ..groeno eiland" naar hun eigen nationale wen schen thans feestvieren. Dit alles verklaart, dat het geheele karakter van den strijd gewijzigd is. De achtergrond, het gedroomde ideaal is wel gebleven, maar de ware energie om dit te verwezenlijken schijnt er niet meer te zijn. In de redevoeringen, dezer dagen te Dublin gehouden, worden de woorden ..onafhankelijk heid van Ierland" en „Home Rule" nog wel ge hoord, maar men moet ze niet in hare eigenaar dige beteekenis opvatten nu zij aan het einde van vaderlandslievende banketten worden ge sproken. Do meest onverzoenlijke Ieren denken er in dezen tijd niet meer aan de absolute auto nomie te verkrijgen, en zoo worden dus ook de nationalisten, die den kruistocht prediken tegen Engeland en verkondigen, dat Ierland de oude vrijheden moet terugwinnen, niet meer „au se- rieux" genomen. Gladstone is ook hier de man geweest die- de verzoening bracht en de ruwe kanten afsleep. Gemengde nedcdcclliigen. De officieus© pers spreekt het bericht van de „Daily Telegraph" betreffende een samenkomst van den Duitschen keizer met den czaar van Rusland beslist tegen. Reeds dö plaats der be weerde samenkomst, het landgoed van prins Hohenloho te Werki, is voldoende om te begrij pen. dat het bericht slechts in het vruchtbare brein van Engelsche journalisten kan ontstaan zijn. Do plechtige teraardebestelling van Bismarck zal op zijn vroegst in November kunnen plaats vinden- Eerder Is men met het mausoleum niet gereed. Tot zoolang zal het lijk volgens den uit- drukkelijken wil van den overledene ..om na zijn dood rust to hebben" in het kasteel Frie- drichsruho blijven. De „Frankische Courier" beweert, dat het eerste deel van Bismarck's gedenkschriften reeds lang gezet is en gereed ligt om gedrukt te wor den- Bij het zetten heeft men de meest moge lijke voorzorgsmaatregelen genomen, opdat geen onbescheidenheden kondon worden begaan. Iede re zetter kreeg niet anders dan onsamenhangen de stukken van het manuscript, zoodat het hun onmogelijk was om uit alle stukken een geheel to vormen. Twee mannen, op wien men kon ver trouwen, werden eindelijk met het opmaken te- kust. Als schrijver werd niet opgegeven de naam van Bismarck, maar die van een bekend schrij ver. De Fransehe ministerraad hield zich gisteren bezig met de Algiersche quaestie. Over de Drey- fuszaak werd slechts even gesproken. Brisson bewaarde er het stilzwijgen over. De Fransehe kruiser La P r o u s e is tij dens een inspectiereis van den gouverneur van Madagascar, generaal Gallieni, aan boord van dit schip op de kust voor fort Dauphin vergaan. De opvarenden werden gered, maar de kruiser is verloren. De commandant zal voor een krijgs raad terechtstaan. Gedurende zijn reis heeft generaal Gallieni vele hoofden der Sacalaren onderworpen. Portugal heeft alweer een nieuw ministerie. Het bestaat uit de hoerenLuciano de Gastro, minister-president en minister van binnenland- sche zakenkolonel Sebastiao Telles, oorlog Beirao, buitenlandsche zakenEspregueira, fi nanciën; Alpoiin, justitie; Vilaca, marine; Brito, openbare werken. De Servische Skoepschtina is, nadat zij dezer dagen de begrooting onveranderd had goedge keurd, tot 24 November op reces gegaan. Tijdens de buitenlandsche reis van koning Alexander zal waarschijnijk de gewezen koning Milan als regent optreden- Prettig vooruitzicht voor de Serviërs. Volgens Petersburgsche bladen moet geheel Zuid-Arabië, van de straat van Bab-el-Mandeb tot aan de golf van Oman, al sedert enkele we ken onder Engelsch protectoraat gesteld zijn. De Berlijnsche couranten bespreken met groote. levendigheid dit geval. Tot op dit oogenblik is het gerucht van den dood van den sultan van Marokko niet beves tigd. Men houdt het dan ook voor onjuist. In Britsch Indie heerscht de pest weer op nieuw epidemisch. In de afgeloopen week waren er weer 103 sterfgevallen, tegen 85 in de week daaraan voorafgaande. De Feesten. Het aantal personen, die aan den optocht alhier zal deelnemen, bedraagt thans reeds ongeveer zevenhonderd. Verder zullen er eenige feeslwagens ;r. voorkomen, met vier en twee paarden bespannen. Gemist zal worden in den optocht het St. An toni us- ot zakkendiagersgildede minder gunstige omstandigheden beletten deze corpo ratie, alsmede de korenmeters, die in 1887 zoo smaakvol uitkwamen, zich in den stoet te doen vertegenwoordigen. De beide hoogste klassen, jongens en meisjes, der Eerste Kostelooze School, hebben gisteren onder geleide van het hoofd dier school, den heer C. Kerdel en diens onderwijzers een heer lijk uitstapje gemaakt naar Den Haag eu Scheve* ningen. Prachtig weer, warm en niet zonnig, beguustigde dit reisje dat onder de meeste op geruimdheid aangevangen, beëindigd werd in de opgewekste stemming. Ten 8 uur werd de reis aanvaard en na aan komst in den Haag werd begonnen met een wandeling door de stad en het bezien van de voornaamste bezienswaardighedenPaleis, Troonzaal, Standbeelden, Monument 1813 enz. welke gedenteekerien in deze dagen van voor bei eiding voor de Inhuldigingsfeesteu op de kinderen een levemligen indruk maakten. Tijdens de wandeling, en bij de monumenten werden vaderlandsche liederen gezongen. Langs den ouden Seheveningschen weg en door de Boschjes, heerlijk te midden van dit weelderig groen, langs de bank van Cromer en den vijver, ging liet naar Scheveningen. Daar was natuuiiijk het strand voor allen het gioote aantrekkingspunt en weldra waren bij de meesten laaizen en kousen uitgetrokken en slapten de kinderen met bloote voeten de zee in, die thans rustig en viedig daar nederlag. Bezichtigd werd de bazattmuur en werd langs de pieren gewandeld, en vei der alles wat mei kwaardig was in oogenschouvv genomen. Maar lioezeer inen zteli ook vermaakte, wel kom was het bericht dat naar den Haag zou worden teruggekeerd per stoomtram van den staatsspoor, om daar voor den inwendigen rnenseh te zorgen. Een volksgaarkeuken bood daartoe een prachtige gelegenheid en na niet lang wachten werd men hier geholpen tot groote voldoening der grage magen. Met den stoomtram van den Hoilandschen Spoor ging het toen weer terug naar Scheve ningen, waar «ezeltje-rijden" en in zee loopen nog altijd de ideale sirandvermaken bleken te zijn. Maar zooals steeds, ook aan dezeu pieizierigen dag moest een einde komen en zoo naderde weidia liet oogenblik waarop de terugieis moest worden aangevangen. De tram Hollandsche Spoor nam de lei/igers weer op en v. irthoflende langs den ijzeren baan die zich slingert tusschen en over de duinen, beieikte men den Haag en het station en weid weldra de terugreis voortgezet naar Mshietlam waai men te 8 uur aankwam. Moede natuurlijk maar opgetogen over deze rei< en vol van indrukken die zij dezeu dag hadden opgedaan. En menige beschrijving zal moeder of vader wel reeds gekregen hebben van wat er in den Haag eri Scheveningen te zien en te genieten is. Gedmende eenige dagen, vanaf 20 dezer, zal in de étalage van de firma Wenk Birkholl alhier ter bezichtiging zijn gesteld de banier van de afdeeling Schiedam van het Nederlandsch Jongelingsverbond. De/.e banier, vervaardigd naar teekening van den heer J. Bos te Ilaailein, eeielid der af lee- ling, op hel atelier van Dieinen te Dordieeht, werd verkregen door vrijwillige bijdiagen van gewone en buitengewone leden en zul bij den a.s, optocht te dezer plaatse, alsook bij den iniocht van H, M. de Koningin te Amsterdam, dienst doen. Toen de tram van 6.40 uit Rotterdam gis- terennarnidag de z.g. hoekplankjes passeerde zag men in de sloot aldaar een man liggen met de voeten op den kant, de armen vooruit en weggezakt in den modder, terwijl het hoofd onder water lag. Onmiddellijk werd gestopt en werd de dren keling door conducteur en passagiers op dea kant getrokken, waar echter voor ieder duide lijk bleek dat de hulp te Iaat was gekomen. De tram reed daarop naar Schiedam terwijl een paar personen bij het lijk achter bleven. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en de hulp van een geneesheer inge roepen, die met den terugkeei enden tram naar de plaats des onlieils ging. Daar waren reeds een aantal Schiedammers verzameld, die onmiddellijk bij aankomst van den tram reeds den dijk vvaieti uitgewandeld, zoodat een dertig personen daar bij elkander waren. Merkwaardig is dat allen den drenkeling herkenden als zjjnde de Schiedamsche kolen- drager W., die gelukkig juist thuis was toen het bericht daarvan tot zijn woning doordrong. \V. is toen dadelijk naar de Koemarkt gegaan, maar slechts zeer langzaam gaven zij, die liet lijk gezien hadden, de overtuiging op, dat W. de verdronkene was. Toen eindelijk overtuigend en klaar was gebleken dat liet W. niet kon zijn werden ver scheidene andere personen genoemd, gelukkig voor hen allen zonder reden tot heden is het lijk niet herkend. Te 8Tv uur werd liet lijk in de gemeentelijke brancard, voor dat doel bestemd, naar de stads- werf gebracht waar de politie het signalement van den drenkeling vaststelde. Dit signalement luidt o.m.lengte 1,73 M, leeftijd ongeveer 50 jaar, grijzende blonde kin- baard, llink postuur, kale kruin, blauwe plek aan de linkerhand gekleed in zwart laken pet, zwart cheviot colbert, pilo broek, rood pluche pantoffels, bruine kousen, blauw geruit boezeroen, oude keperen borststrok, dito onder broek, wit katoenen hemd, zwart katoenen riem met gesp en lederen trekker. Op het lijk is bevonden een ledige zwart lederen porte- monnaie met gele sluiting, een roode zakdoek, een huissleutel, een bruin houten sigarenpijpje, een bootwerkershaakje, een paarse muts. Gisternamiddag geraakten een paar kinderen bij het spelen langs het dijkje nabij het Roode Hek in de moddersloot aldaar. Op hun hulpgeroep snelde de daar wonende agent van politie J. van den Berg naar buiten, .die de kinderen slechts kon redden door in de sloot te springeD. Na de beide drenkelingen, Anna Timtners en Abram Duimel, beiden wonende in de Kreupel- straat, van schoone kleeren te hebben voorzien, werden zij door de inmiddels geroepen moeders mede naar huis genomen. B U R G E It L IJ K E STAND. Geboren t 16 Aug. Elisabeth, dochter van H. C. Grums en P. Muilenburg, Achter de Teerstoof Jacobu*, zoou van A. van der Hoeven enJ.L. Boekestijn, Singel. -- Egidius Johannes, zoon van A. i. Witberg en M. C. Wouteleers, Hoofdstraat. 17 Aug. Gerardus llernardus, zoon van W. F. Stoopendaal en C. J. Groenhorst, Singel. Calharina Margarelha, dochter van N. Crama en J. Kikkert, Stationstraat. Geertruida Huberdina, dochter van H. J. van Vliet en M. C. Zangwijn, St.-Anna-Zuster straat. Overleden 16 Aug. Hermanns de Lange, oud 1 maand, Or of baan. B. en W. stellen voor aan den heer C. H. Hummelinck vergunning te verleenen tot liet maken van een abri bij de uitspanningsplaats zijner werklieden. Het merkwaardige feit doet zich hierbij voor, dat terwijl in de "gemeentestukken" het ver zoek van den heer Hummelinck op 13 Augus tus staat gedateerd, de voorgestelde beschikking daarop door B. en W- al op 11 Augustus daar aan voorafgaande is genomen. Dat is nog eens opschieten B. en W. stellen voor aan den gemeenteraad om ter voorziening van ruimte voor den dienst der gemeentewerken het onlangs aangekochte huis van dr. J. Voogd aan de Markt tijdelijk te bestemmen voor bureau en magazijn voor deze afdeeling, tot zoolang er aan genoemd huis eene definitiove bestemming zal worden gege ven. Het kohier der inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1898 is door B. en W. voor de raadsleden ter visie gelegd; het totaal van het belastbare inkomen bedraagt f 1,273,700, waar van wordt voorgesteld 3 en twee tiende te heffen. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1898 werd breedvoerig van gedachten ge wisseld over de som van f 10,000 bestemd voor het maken van een voetbrug over de Keersluis. Men achtte deze som eenerzijds te hoog, ter wijl anderzijds de vraag ter sprake gebracht werd, of het wellicht niet meer aanbevelens waard zou zijn een brug niet alleen voor voet gangers maar ook voor rij- en voertuigen ge schikt, te bouwen. Daarom werd de post voor „memorie" uitgetrokken. Een voornaam punt van quaestie was of het zou noodig zijn ten be hoeve eener eventueele overbrugging werken te maken tegen zijdelingschen gronddruk. De direc teur van gemeentewerken meende van wel, de ingenieur van Rijnland, dr. E. F. van Dissel dat dit noodig was: wel voor een brug van zwaar der soort.. Een bepaald voorstel is nog niet bij den ge meenteraad in deze ingediend. 'Om op 31 Augustus feest te vieren zijn alle beletselen uit den weg geruimd, daar de ver schillende deelnemers-corporatiën het nu eens zijn geworden met de sub-coinrnissie voor den optocht. De eene corporatie welke zich had teruggetrokken heeft zich gisterenavond bereid verklaard mede te gaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren 17 Aug. Petrus Johannes, zoon van J. van Roon en C. Verhagen, Jacob van Hijkstraat. 18 Aug. Johannes, zoon van J. Brobbel en G. v. d. Brink, Fransenstraat. Overleden 18 Aug. Jacob van der Burg, oud 5 maanden, Bleekstraat. Brand te. Brussel. Te Brussel is de markt Saintc-Marie in de rue Royale Sainte-Marie gistermorgen in de asch gelegd. Het groote marktgebouw, een oppervlakte beslaande van 4000 meter, slond in een oogwenk in lichter laaie; tal van groente winkels, vleeschwinkels enz. lagen in korten lijd tegen den grond, terwijl ook aan de omlig gende huizen ernstige brandschade is toegebracht. Van het groote marktgebouw staan nog slechts de vier muren. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door het opdringen der menigte nieuwsgierigen, dat dikwijls zoo erg was, dat de brandweermannen niet naar belmo ren konden werken en soms gedwongen waren hun slangen te richten op het publiek in plaats van op het brandend gebouw. Men schat de toegebrachte schade op 400,000 francs. Stad verbrand. De stad Carcarneau in het Fransehe depar tement Finistère is van nacht afgebrand. Om één uur brak het vuur uit in een comestibles- fabriek, en wegens de gebrekkige bluscbmid- delen stond weldra bijna de gansche stad in lichte laaie. De maritieme-prefect heeft telegraphiscb hulp gevraagd aan alle garnizoenen aan de Breton- sche kust. Drie kruisers vertrokken oninidelljjk van Lorient met de noodige middelen om hulp te verleenen. Men is den biand natuurlijk nog niet meester, een deel der bewoners eebter is door zulk een panische» schrik aangetast, dat zij niets vermo gen uit te richten. Carcarneau is een der aardigste plaatjes der Finistère. Het is een oud bretonsch stadje met vele houten huizen. Men leeft er voornamelijk van de sardinevangst en van de badgasten. Scheepsbranden. Gisterenmiddag is er te Antwerpen brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Saint Roman. Langen lijd hadden de brand spuitgasten noodig om het vuur te blusschen. Uit Londen komt liet bericht, dat er aan boord van het stoomschip Avout van Rot terdam te Queenstown aangekomen eveneens brand in het ruim is ontstaan. Men moest het scheepsdek stuk hakken om het vuur te kunnen bestrijden, terwijl een deel van de lading over boord geworpen moest worden. De schade is zeer belangrijk. Een schip vergaan. Gedurende een storm is hedennaelit bij Quiberon, een Fransch kustplaatje het stoom schip Cour rier de Belle Isle vergaan. Men weet nog niet juist hoeveel menscheu hierbij verdronken zijri. Internutionaal Jtcelit. Vervolg van het Tweede Blad.) De openingszitting werd door een zeer groot aantal leden bijgewoond en door vele uitgenoo- digden. De Ministers van Bimienlandsche Zaken, Fi nanciën, Justitie en Koloniën, do oud-minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Tienho ven, de gezanten van Rusland, België, Turkije. Portugal, Italië, Frankrijk en de internuntius waren aanwezig en vele dames hadden op de gereserveerde tribune plaats genomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken sprak de openingrede uit, die met groote belangstel ling werd aangehoord en met levendig handge klap werd begroet. Hierna gaf de Minister het woord aan Staats raad Asser, benoemd voorzitter van deze ver gadering. In het. laatste gedeelte van zijne redo her innerd© do spreker aan de vele vraagstukken van actueel belang waarop het Instituut be langrijken invloed heeft kunnen uitoefenen, o. a. de neutraliteitsvc-rklaring van het Suezkanaal, do vrije scheepvaart op de Congorivier, de re gelen omtrent de territoriaJo zee, do nationali teit van personen op koopvaardijschepen, do be scherming van onderzeesche telegraafkabels, die intussclien alleen voor vredestijd is vastgesteld. De jongste oorlog heeft bewezen dat ook voor

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4