Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Hoezee HoezeeHoezee i YL A AltDIN GEN. Kunst en Wetenschap. sport! Gemengd Nieuws. Door den minister van oorlog zijn de volgen de bepalingen vastgesteld: De afdeelingen, welke korpsen vertegenwoor digen, zullen als volgt worden samengesteld en ingedeeldde compagnie grenadiers, de com pagnie jagers, de compagnie van liet 4c en die van het 7e rog. inf., vormen te zaïnen één ba taljon, onder commando vau den hoogste en oudste in rang der bataljons-commandanten van de genoemde korpsen; do vier compagnién vesting-artillerie vormen te zamen een tweede bataljon onder commando van den oudste in rang der luitenants-kolonels van do regimenten vestingartillerie; do com pagnies. van de korpsen pontonniers, torpedis- ten en pantser-fort-arti Horn- vormen een derde bataljon onder commando 'i den comman deerenden officier van het >-> pontonniers. De drie aldus gevormde b.. n- worden on der het bevel gesteld van den kolonel De Bock, commandant van het regiment grenadiers en ja- gers, aan wion een, door den chef van den ge- neralen staf aan te wijzen, bereden adjudant van een der staven wordt toegevoegd. Aan de commandanten der gecombineerde ba taljons worden geen adjudanten toegevoegd. l>e sterkste dezer compagnién zal bedragen honderd onderofficieren 011 minderen; die van het esea- dron honderd rijkspaarden, die van de batterij vier stukkeu zonder voertuigen. Het vaandel of de standaard van hot korps zal bij de compagnie of bij het escadron tegen woordig zijn. Bij het gecombineerde regiment wortlt inge deeld de stafmuziek van het regiment Grena diers en Jagers, terwijl alle coimnandeerendo officieren der korpsen, welke door detachemen ten vertegenwoordigd worden hieronder ook de Commandant van het korps Genietroepen, te paard, doch zonder Adjudant, bij de revue tegenwoordig moeten zijn. De inspecteurs der wapens, de inspecteur van het militair onderwijs, de hoofdintendant, de in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de commandant der le divisie in fanterie, de commandant der bereden artillerie, de commandant der vesting-artillerie en de be velhebbers in de militaire afdeelingen, worden uitgenoodigd te paard en vergezeld van een be reden subaltern officier als adjudant, of als zoo danig fungeerende, de revue te komen bijwonen. "Voor zooveel de opperofficieren of laatstbedoel de officieren niet bereden zijn, zal him een troe penpaard ten gebruike worden gegeven van een der bereden korpsen in hun garnizoen aanwezig. Het korps dat een paard voor liet omschreven dool afgeeft, zorgt tevens voor een onbereden geleider, en voor zooveel de subalterne officieren betreft, voor een behoorlijk harnachement. Het commando over alle bij de reserve aan wezige troepenafdeelingen zal worden gevoerd door den Luit.-Generaal A- Kool, chef van den Geaeralen Staf. De detachementen, door welke korpsen vertegenwoordigd worden, zullen, op den rechtervleugel plaats nemen en de koloniale reserve zal zich met haar eigen muziekkorps en ter sterkte van twee compagnién opstellen op den. uitersten rechtervleugel. De revue zal te elf uur voormiddag aanvan- gen. De opperofficieren zullen bij de revue ge kleed zijn in klein tenue jas, met epauletten en voorts met steek, pluim en sjerp. De hoofd- en subalterne officieren zullen gekleed zijn in marscktenue. De afdeelingen, welke korpsen vertegenwoor digen zullen gekleed zijn in marschtenuein elk dezer compagnién infanterie zullen onder officieren en minderen in onderling overeen stemmende uniformen moeten zijn gekleed. Bij de troepen op het terrein der revue aan wezig, moeten de slechts tijdelijk bij die afdee lingen gedetacheerde officieren, onder-officieren en cadetten niet met een commando worden be last. Dit personeel zal korpsgewijze vereenigd en bij het korps de plaats innemen door den chef van den generalen staf aan tewrjzen. AU© vaandels, standaarden en fanions zullen tijdens de revue ontplooid zijn. De generaals, de korps chefs, zoomede de officieren van vreemde legers zullen H. M. de Koningin kunnen volgen bij het rijden langs de troepen, zich aansluitende achter het gevolg 'van Hare Majesteit. De ge neraals doen zich volgen door hunne adjudanten. De niet ingedeelde generaals en korpschefs, als mede de officieren van vreemde legers stellen zich bij het defileeren op achter H. M. De chef van den generalen staf regelt den marsch van de troepen naar de Renkumerheide. Inkwartie ring moet daarbij zoo mogelijk worden verme den. Tlootrevne. Bij gelegenheid van de vlootrevue op hetHol- landsch Diep zullen de leden van de Staten-Ge- neraal in de gelegenheid gesteld worden do vlootschouwing aan boord van twee booten der Maatschappij „Zeeland" bij te wonen. Pedir. De correspondent te Batavia van de „N, R. Ct." seint -. Den 20en keert het derde bataljon uit Tgencli (ïoegeuëhl) terug. Het tweede bataljon en een sectio artillerie houden Tgench bezet. Alle hoof- „den onderwierpen zich, met uitzondering van Ajiie van Gloempang Pajong en Asan. De poli tieke toestand is zeer gunstig. Den 22en wordt een excursie gemaakt naar Gloempang. UitvaartII. Muller. Hedenmiddag had op de begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam de plechtige teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. Muller Sz., wiens overlijden te Wies baden dezer dagen gemeld werd. Aan de groeve hadden zich vereenigd Burge meester en wethouders, vele leden van den ge meenteraad, Ivamer van Koophandel, enkele le den van de le Kamer en Prov. Staten en vele andere autoriteiten en besturen van instellingen waarvan hij oprichter, medebestuurder of lid was, terwijl verder een rijtuig vol bloemen me de getuigde van de algemeen© achting welko men den waardigen overledene toedroeg. Aan de groeve herdacht de heer M- Mees het verdienstelijk leven van zijn overleden vriend. Heeft hij zich ruim 60 jaar op ambtsterrein be wogen, niet slechts hier te lande maar overal is het bekend van hoeveel ijver en kennis zijn op treden getuigde. Hij was een ijverig maar ook ecu goed man, altijd bereid iedereen te helpen, maar voor alles ook was hij een goed vader en grootvader. De heer S. Muller Hzn., zoon van den over ledene, bedankte in gevoelvolle woorden voor do betoonde blijken van belangstelling. Volgens de „Truth" zal koningin Victoria bij do inhuldiging II. M. onze Koningin benoemen in de Orde van den Kouseband. Z. K. H. de kroonprins van Italië, Victor Emanuel, prins van Napels, maakt incognito een reis door ons land. De nieuwbenoemde gezant van Rumenië bg ons Hof, de heer Papjniu, wordt heden door H. M. de Koningin-Regentes op Soestdijk ont vangen tot het aanbieden van zijne geloofs brieven. Hedenavond worden te 's-Gravenhage ver wacht de prinsen van Koetei, die hun vader, den Sultan van dat Rijk, zullen vertegenwoor digen bij de Inhuldiging van de Koningin. Het voornemen bestaat om de Prov. Staten van Zuid-Holland, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, in buitengewone verga dering bijeen te roepen tegen iDnsdag 13 Sep tember, den laatsten dag van de reeks van In- huldigingsfeesten te 's-Gravenhage. Bij de familie te Ermelo is telegrafisch be richt ontvangen dat de heer Wagnveld, zende ling onder de dwang-arbeiders op Soewah Loen- to, aldaar is overleden. De heer W. heeft de Lombok-expeditie als veldprediker meegemaakt en was ridder van de Oranje-Nassau-orde. KETHEL EN SPALAND, 19 Augustus. In den nacht van 6 op 7 Augustus is door middel van braak ontvreemd uit de woning van den burgemeester veel tafelzilver, gouden en zilveren voorwerpen en andere sieraden. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, bij ontdekking bericht en zoo daartoe termen bestaan, aanhouding van den dader. Bij Kon. besluit ie de heer A. J. Coronel erkend en toegelaten ala consul van Ecuador te Amsterdam. Bij Kon. besluit is dr. J. F. van der Meer, arts, thans te Amsterdam, op zijn verzoek eervol onthe ven van het gezondheidsonderzoek van uit zee te Brouwershaven aankomende schepen, en is voor den tijd van drie jaren met dat onderzoek voor Brou wershaven belast A. A. Knaap, aldaar. Bij Kon. Besluit is aan den luit. ter zee 2e kl. A. G. Boissevain, vergunning Terleend tot het waar nemen van een particuliere betrekking huiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, ingaande 21 Augustus a. s., onder stilstand van non-activiteits- traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Bij Kon. Besluit zijn bij de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Nederland Oost- en West-Indié benoemd; tot pres. de heer L. Overman, thans vice-pres. tot vice-pres. de heer A. Loeff, thans lid, en tot lid de heer W. L. Welter Jr., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is de heer G. M. Brouwer, arts benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. bij hot personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nedcrl.-Indië. De Feesten. I Ter voldoening aan den wensch veler stadge- nooten, om het programma der feestelijkheden rneer in bijzonderheden te vernemen, kunnen we thans mededeelen, dat de dag der feestelijk heden is bepaald op 3 September; op dezen datum toch was het slechts mogelijk de uoodige muziek te bekomen, üe stafmuziek der d.d. Schutterij, die van het 4de regiment infanterie en die van het 2de regiment veldartillerie zul len zich dien dag," hetzij in den optocht, hetzij op verschillende punten in de gemeente doen hooren. Te halfnegen vangt het kinderfeest aan in alle scholen, daar worden ook de leerlingen onthanldvervolgens komen zij op een nader te bepalen punt samen om dan een niet te lange wandeling door de stad te maken, met tamboers en muziek. De middag-optocht wordt gehouden van twee tot vier uren. Voorloopig is de weg, dien de stoet nemen zal, bepaaldde regelingscommissie zal echter, lettende op tot haar gerichte ver zoeken, hierin nog wel wijzigingen brengen. In den tijd tusschen den middag- eu den avond optocht zal een muziekuitvoering worden ge geven. Te halfelf wordt een vuurwerk omstoken. De commissie is dus aan den geuiten wensch tegemoet gekomen, om het aantal dagen, waarop feest wordt gevierd, te beperken. Op 31 Augustus zal door de commissie van '87 de fontein in de Plantage geopend en aan de gemeente overgedragen worden. Het plan bestaat, tot deze plechtigheid ver tegenwoordigers van alle schakeeringen dei- burgerij uit te nodigen. Op de tusschendagen worden nog verschil lende kinderfeesten, echter buiten beheer der feestcommissie, gegeven. Naar men ons mededeelt, zal aanstaande Maandag des avonds ten acht ure door de be woners van de Villastraat de eerste paal voor de versiering bij gelegenheid van de Inhuldi gingsfeesten worden geslagen. De versieriug van deze straat belooft heel wat. De bewoners, die reeds vanaf het vorige jaar wekelijks het hunne bedroegen, hebben eene commissie uit hun midden, door welke alles is ontworpen en wordt uitgevoerd. Het slaan van de eerste paal zal ook ge schieden door de kinderen der bewoners, onder het zingen van eenige vaderlandsche liederen, bij verlichting met enkele lampions ii giorno en het gebruiken van eene kleine versnapering; terwijl door een der huismoeders van de Villa- straat voor die gelegenheid het navolgende vers is gemaakt: De eerste paal staat in den grond. Hoezee Al voor deez' heugelijken stond. Hoezee En weldra volgen er nog meer, 't Is alles Willemien ter eer. Wg krijgen lichtjes en ook groen. Hoezee I En vlag en wimpels van katoen. Hoezee 't Geschilderd doek komt achteraan, Waarin Haar hulde wordt gedaan. Hoezee I Hoezee 1 Hoezee Er komt ook nog een Eerepoort, Hoezee! Met wimpels en oranjekoord, Hoezee 1 De driekleur staat er bovenop, Een groote kroon al in den top, Hoezee I Hoezee I Hoezee I Versierd is dan de Vdlastraat, Hoezee! Waarvoor een ieder vroeg of laat, Hoezee Nog denken zal met bigden zin, 't Was alles voor de Koningin Hoezee Hoezee 1 Hoezee I Op het Wilhelminaplein is men reeds tame lijk gevorderd met de toebereidselen voor de feestelijke planting van den boom als herinne ring aan de Inhuldiging van onze Koningin. De tribune is reeds geplaatst alsmede fraai geverfde vlaggestokken en palen voor afschut ting, terwgl een houten vierkante omheining de plaats aan het oog onttrekt waar de boom zal komen te staan. Het hek met het daarbij behoorende metselwerk is geheel gereed. In andere straten en wijken heeft men reeds of zal men weldra een aanvang maken met de toebereidselen voor het feest. De H. IJ. S. M. aal op de dagen dat slechts bestel- of ijlgoed wordt vervoerd (5, 6 en 7 September) wel gist verzenden. Bg het omvaren van het Oosterhavenhoofd liep hedenmorgen te 8'A uur de sleepboot D e Mentor op het stuk, dat nog staat van het oude havenhoofd. De vorige week liep daarop eveneens de Daraworks, die tot het werk van den strekdam behoort. De eenige aanwijzing van de klip die bg opkomenden vloed gedeeltelijk onder water staat, is een vlag in het midden, zoodat bij dien stand van het water de juiste omtrek niet te bepalen is. Beide bootjes varen dagelijks in de nabijheid van deze gevaarlijke plaats. Voor vaartuigen die van elders komen is die dus zeer zeker nog gevaarlijker. Het lijk van den man, die eergisteren nabij de z.g, hoekplankjes verdronk, is hedenmorgen herkend als dat van den 65-jarigen C. A. Peters, bootwerker, wonende Halvemaanstraat te Rot terdam. «Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een guttapercha wielband, een astrakan muts, een ring met 5 sleutels, 2 sleutels aan een touwtje, een witte bok, een lantaarn en een vrouwenzak met vingerhoed en zakdoek. h. Terug te bekomen aan de volgende adressen een ceintuur met een zilveren horloge, bg v. d. Kraan, Dirkje-Meeslerstraat II, een gouden kinderoorbel, bg Van Dijk, Stationsstraat 13, een portemonnaie met f 0.85, bg Groenendgk, Baan 52, een muilkorf, bij De Groot, Broers- vest 22, een damesparapluie, bij De Ronde, Singelkerkstraat 2S, een zilveren knipje met 2 A eent, bij Krommenhoek,Singel 57, een paar molière-schoenen, bij Van Rijn, Achter de Teerstoof I, en een gouden ring waarin 4 letters zijn gegraveerd, bij Meder, Bakkers straat 26. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild19 Augustus. Notaris: rar. H. M. C. Poortman. Een pakhuis en erve met open gang en open grond, aan de Korte Haven nr. 5, groot 147 vieck. ellen, f1275. Een vvo uihuis en ei ve, aan het Spinhuispad nr. 20, groot 45 vierk. ellen, f 1040. BURGER f. IJ K E STAN D. Ondertrouwd 18 Aug. B. Barnouw, 21 jaar, en A. Krommen hoek, 22 jaar. 11. G. Bunrieke, 25 jaar, en N. van Brink, 23 jaar. Geboren i 17 Aug. Hendrik, zoon van C. van den Hoek en M. de Koome, OttcrluuH. 19 Aug. Thomas, zoon van C. van Zomeren en P. T. de Goederen, Oosterstraat. Overleden 17 Aug. Cornelis Antonie Peters, oud 65 jaar, Rotterdamsche dijk. 'Gisteravond werd in het lokaal in de Emma- straat alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling Vlaardingen van den Volksbond, ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 26 Augustus a.s. te 's-Gravenhage te houden. Verschillende vra gen werden gedaan en beantwoord door den voorzitter en den heer A, Knottenbelt, lid der Commissie van Toezicht. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. v. 't Haft, J. Boerdam, A. Bagclius en G. Smelik. Herhaaldelijk werd Woensdagavond van. het Rotterdamseho kermisterrein verwijderd een 33- jarige man, die verdacht werd van zakkenrol lerij. Teu slotte werd hij naar het politie-bureau in de Meermansstraat gebracht en nu bleek dat hij in het Algemeen Politieblad door de politic alhier gesignaleerd was. Hij is daarop in bewa ring gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Augustus. Teunis, zoon van C. E. van Zanten en H. v. d. Bent, FalcJcstraat. Overleden 18 Augustus. Jakob van der Burg, oud 5 maanden, Bleekstraat. Donderdag 8 Sept., des avonds te 8 uur, heeft in den Stadsschouwburg te Amsterdam de voorstelling plaats, die door de Koningin zal worden bijgewoond. Daarvoor is gekozen „Oranje en „Nederland," dra matisch tafereel in één bedrijf, van H. J. Schimmel. De regie van dit werk is toevertrouwd aan den heer De Lour. In de lijst der optredende personen vinden wo allereerst vermeldprins Willem UI (De Jong) Bouwmeester is de rol van Miehiel Adriaanszoon do Ruyter toebedeeld; Ising stelt baron Wirtz, gene raal der Staatsche rniterij voorKornelis Tromp wordt weergegeven door Clous. Slechts twee dames vermeldt het programma.' de Scheveningsche vischvrouw Harretje Tymensz (Théo Bouwmeester) en de Genius van het Huis van Oranje (Holtrop—Van Gelder.) Verder treden opVan Schoonhoven, Chrispijn en Holtrop (Van BenningeD, Burgersdijk en Vivien, afgevaardigden ter Staten), Kreeft (Maarten Gerritsz., burger van Oudewator), Schulze en Wensma (Tijs Dirksz. en Krelis Jansz., kleermaker, burgers van Den Haag); Van Dijk (zoon van Karretje. Reeds nu is verschenen de „Soldaten-Courant" van 31 Augnstus. Dit nommer is geheel gewijd aan do komende feestdagen, niet alleen door zijn uiterlijk, maar vooral door zijn inhoud Natuurlijk ontbreekt het portret der Koningin niet, de beeltenissen der ouders van H. M. en van do voornaamste Oranje vorsten zijn tusschen den tekst afgedrukt. Uit het bivak van Selimoen werden aardige bij dragen ontvangen. Zoo van een aantal Friescho jongens, van een 13-tal DuitBchers en van een 16-tal Belgen, allen uit het bivak van Selimoen, die in huD eigen taal hulde brengen aan de Koningin. Ook oen paar Amboineesehc krijgers zonden een bijdrage. Op de jongste vergadering van hot algemeen bestuur van den A. N. W. B. opende, volgens „De Fiets", de beer Edo Bsrgsma deze met de mededeeling, dat het bloemencorso, zoo al geen echec, dan toch alles be halve een succes dreigt te worden, indien de inschrij vingen niet beter inkomen. De heer Burkens was Tan oordeel, dat de fout hierin Behuilde, dat de eene club oog beter en rijker wcnschte uit te komen dan de andere. Zoodoende worden do kosten te hoog opgedreven enhet eind van de geschiedenis is dat men niet mede doet om de hooge kosten. Doch dit mocht niet zoo zijn. E'en merkwaardig wapenschild. Op de sgarden-party", welke aanstaanden Zaterdagmiddag op »Duin en Kruidberg", te Santpoort, door den minister van koloniën en zijne ecbtgenoole aan bijna 500 uitgenoodigden gegeven wordt, za! o. a. in de ontvangzaal prijken het wapen van H. M. de Koningin, volgens het ontwerp van den lieer M. G. Wilde man, adjunct archivaris te Haarlem. De uitvoe ring daarvan verdient algemeene belangstelling. Het wapen is geheel vervaardigd van zaad korrels dooi' Cornelis Gerbrand Kohier, tuin knecht bij den heer Cremer. Hg heeft aan de vervaardiging daarvan zijn vrijen tgd van Oc tober tot Juli besteed. De ondergrond is zwart en daarop is het wapen der Koningin op blauw veld, azuur met gouden blokken bezaaid een klimmende leeuw, getongd, van keel, die inden lechtervoorklauw een opgestoken zwaard en in den linker een bundel pijlen houdt, Aan de zyden van dit wapenschild staan twee gekroonde leeuwen als schildhouders of tenants, elk dragende een banier, het eene het wapenschild van Nassau, en het andere het wapen van ChAions-Orange Genevois. Rond liet schild hangt aan een lint het ridder-grootkruis der Militaire "Willemsorde. Dat alles is neergelegd als't ware op herme- lyn, wit en roode omslagen, van boven gedekt door een kroon, terwijl onder de Militaire Wil lemsorde een bruiu lint is, waarop links 1880 rechts 1898, en waaraan de wapenschilden van Oost-Indië, Nederland en West-Indië zyn aan;

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2