BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. ii stelling zouden ontvangen voor de goederen die rij op Manilla on Luzon achter moeten laten. De rust schijnt langzamerhand te Manilla terug te keeren. Uit Hongkong vertrekken da gelijks verscheiden koopvaardijschepen, zoodat men op een krachtige ontwikkeling van den han del hoop begint te koesteren. De Duitsche krui ser Kaiserin Augusta is weer naar Ma nilla vertrokken; het eenige doel voor de reis schijnt dus wel het overbrengen van generaal August! te rijn geweest, al heeft men het ook voorgesteld, dat generaal August! had gevraagd op dit toevallig vertrekkende schip de reis te mogen medemaken. Op Porto-Rico moet de bevolking, toen hot bekend was geworden, dat het eiland aan het Amerikaansche bewind zou overgaan, de Ame- likaansche troepen overal met groote geestdrift hebben binnengehaald, als waren zij de redders en bevrijders. Men kan zich deze wijze van doen der steeds bijzonder aan Spanje getrouw geble ven bevolking niet begrijpen en is daarover wat ontrust. Echter neemt de Madridsche corres pondent van de „Kbln. Zeit." ten onrechte. Dit eiland was in den laatsten tijd overgelaten aan het gezag van een zekeren Garcia Molina, een bloedverwant van Moret en deze regeerde er maar naar willekeur op los, benoemde ministers, stelde diegenen welke hij wenschte, tot leden der Kamer aan en zette de eigenlijke regeeren- de standen zoodanig achteruit, dat een groote misnoegdheid zich van hen meester maakte. Hierop dient men wel het oog te vestigen, in dien men den plotselingen en onverwachten om keer wil begrijpen. In Madrid is men nu weder eenigszins onge rust over de Viscaya-eilanden3edert langen tijd heeft men van den gouverneur daarvan geen bericht ontvangenvan eene occupatie door de Amerikanen is echter tot nu toe niets be kend geworden. Do commissie voor de ontruiming van Cuba zal zijn samengesteld uit generaal Gonzales Par- rado, vice-admiraal Pastos Landero en den mi nister van financiën van het Cubaansche minis terie Montoro. De commissie voor Porto-Rico is nog niet benoemd. Het parlement zal tusschen 10 en 20 Septem ber bijeenkomen. m Merkwaardig is, wat in verband met den oor log heb „Joumal de Saint Pétersburg" schrijft Het prestige der blanken is door den laat sten oorlog bijna geheel vernietigd. Zoodanige elementen die eene poging raadzaam zouden kunnen doen schijnen, om aan de eilanden een zelf regeering te verschaffen, zijn bij de maat schappelijke verhoudingen, zooals die door de Spaansche monarchie voor drie eeuwen in. het leven zijn geroepen, in onvoldoende mate aan het licht getreden. Wil men evenwel toch zoo danige poging wagen, dan kan dit slechts stap voor stap en onder voortdurende strenge maar welwillende voogdijschap en controle der Euro- peesche mogendheden geschieden. Iedere andere bestuurswijze zoude de bevolking tot bet barba rendom. terugbrengen. In de eerste plaats is de ontwikkeling van machtige strijdkrachten noo- dig om de elementen te verpletteren, die hun gevoel van minderheid voor het blanke ras heb ben verloren. De Vereenigde Staten zullen een veel grooter troepenaantal noodig hebben dan de 3040,000 man, die tegenwoordig beschikbaar rijn- De phi- lantropiscke en liberale ideeën van het Ameri kaansche volk moeten bij de beoordeeling van den toestand voor ernstiger overwegingen plaats maken. Zij moeten geheel nieuwe ervaringen op het gebied der kolonisatie opdoen, en rij zullen bun duur te staan komen en in Amerika zelf een absoluten omkeer in vroegere gewoonten en gebruiken brengen. In hun eigen land heb ben de Amerikanen zich gedwongen gezien de rechten van het gele ras te verkorten, hoewel men in Amerika zelf toch grootere vrijheid van beweging had en het gele ras er de minderheid vormde. Op de Philippijnen is het andersom, daar rijn de inboorlingen verre in de meerder heid en het komt er nu slechts op aan hen op nieuw weer te doordringen van het prestige, dat het blanke ras het moet inboezemen. Het Parijsche Hof van Cassatie heeft twee hooger beroepen van kolonel Picquard te be handelen, in de eerste plaats dat tegen het ar rest van de Kamer van inbeschuldigingstelling waarbij rechter Bertulus onbevoegd wordt ver klaard om de instructie tegen majoor Du Paty de Clam te voeren in zake diens medeplichtig heid aan de valsche telegrammen „Speranza" en „Blanche", en in de tweede plaats tegen het ar rest van dezelfde Karn or strekkende tot niet- ontvankelijkverklaring der klacht tegen Ester- bazy en vrouw Pays. Het Hof zal deze beide zaken a.s. Donderdag in behandeling nemen. Kolonel Picquard en mr. Leblois zijn Don derdag door den rechter van instructie Favre in verhoor genomen- De rechter zal heden heb verhoor hervatten. Van de 43 hoogleeraren aan de Parijsche Sorbonne hebben 35 een protest geteekend te gen de schorsing van professor Stapfer, de Bor- dausche geleerde die aan het graf van rector Couat de geïncrimineerde woorden sprak over diens overtuiging in de zaak-Dreyfus. Zal de heer Bourgeois deze 35 hoogleeraren nu even eens schorsen? In de „Radical" herhaalt senator Ranc nog maals de bewering dab graaf De Blois hem heeft overgebracht deze woorden van de hei- togin van Orleans„Aan het hof van Denemar ken en in Oostenrijk kent men de waarheid, weet men dat Dreyfus onschuldig is." „Dat zijn," schrijft dp heer Ranc, „de eigen woorden van graaf De Blois, gelijk hij ze tot mij heeft gesproken. Ik vertrouw veel te veel op de loyauteit van mijn collega om te vreezen dat hij dit tegenspreken zal." Het bericht dat Esterhazy naar een krijgs raad zou zijn verwezen, is wat voorbarig. Voor- loopig heeft de minister van oorlog, gevolg ge vende aan zijn verklaring in de Kamerzitting van 7 Juli, een onderzoek bevolen naar de echt heid van de brieven aan mevrouw De Boulan- cey, o. a. den beruchten Uhlanen-brief. De mi litaire gouverneur van Parijs heeft bevel ge kregen een Raad van Onderzoek te benoemen. Gemengde Hededeellxigen. De ïVorwarts" deelt mede, dat het Duitsche socialistencongres op 8 October a.s. te Stutt gart zal geopend worden. In Italië is nu in een tweetal provinciën de staat van beleg opgeheven. Men herinnert zich dat deze in geheel Italië voor een paar maanden was afgekondigd, toen de beruchte hongeroproe ren een bloedige tussehenkomst der troepen noodig maakten. Galicische bladen melden dat een zekere baron Alexander Murman van Marchfeld ia Jarislow wegens spionage is gevangen genomen. Men vond by hem potlood-schetsen, die hy bij zijne gevangenneming trachtte te verscheuren, benevens een aan den Russischen consul te Weenen gerichte kaart. De gevangene heeft vroeger als officier in het Oosteniijksche leger gediend en nam later dienst in het Russische, Een Marokkaansch gezantschap gaat in Sep tember naar Londen, waarschijnlijk om een ver drag te sluiten. In Frankrijk is men hierover niet erg gerust. De sultan schjjnt dus niet dood te zjjn. luhnldigingsfeesten. Men schrqft ons uit Amsterdam van 20 Aug. De geheele weg, welke de Koninklijke stoet bjj den intocht op 5 September a.s. zal afleggen, zal verdeeld worden in twaalf vakken. Voor ieder vak is als verantwoordelijk commandant aangewezen een commissaris van politie, of een hoofdinspecteur, terwijl bij ieder vak een ambu lance wagen met geneesheer en verder perso neel beschikbaar is. De politie wordt bijgestaan door de komman- deerende officieren der militairen of van de schutterij, die zulk een vak bezet hebben. Als commandant van den Dam treedt op de commissaris H. S. Versteeg, die behalve zjjn politie ook tot zijn beschikking heeft het eerste bataljon der schutterij onder bevel van den majoor Lindner en zestig man huzaren. De schutterij wordt verder opgesteld langs Paleisstraat N. Z., Voorburgwal, Raadhuisstraat enz. tot aan de Heerengracht bij de Spiegel straat (Handelmaatschappij). Verder wordt de weg afgezet, door de alsdan alhier in garnizoen zijnde militairen. Achter de schutterij en ver dere troepen komen de stedelijke en de rijks politie te staan, die op het oogenblik dat de stoet voorbijkomt, driekwart froot maken naar het volk. Voor de beweging der rijtuigen van autori teiten enz., voor de opstelling van troepen worden verschillende wegen, o. a. een gedeelte van den N. Z. Voorburgwal vrijgehouden. De troon, bestemd voor de kroning van H. M. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de firma Jansen te Tilburg, zal binnen eenige dagen in de Hasseltsehe kerk aldaar worden gemonteerd en tentoongesteld. De strooipenning voor de feesten is ook ge reed. Hij is vervaardigd door den heer J. Hen drik Baars, leerling aan de Academie van Beel dende Kunsten, en geslagen, aan 's Rijks munt te Utrecht. Op de voorzijde de heeldenaar van Hare Ma jesteit op de keerzijde de woorden „TB AM STERDAM INGEHULDIGD 6 SEPTEM BER 1898", met een lauwertak, die opgaat ter linkerzijde. De beeldenaar is fraai van bewerking, gevoe lig gedaan, met mooi, niet overdreven relief en van sprekende gelijkenis. Geen wonder, Hare Majesteit heeft ook driemaal voor den heer Baars willen poseeren, telkens 20 minuten lang. De grootte van dezen strooipenning is die van een gouden tientje. Pedlr. De gewonde officier, waarvan ons telegram van gisteren melding maakte, is de le luitenant der infanterie A. J. Gooszen. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Internuntius aan ons Hof heeft dezer dagen de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid bezocht ten einde zich persoonlijk te overtuigen van de goede overkomst der inzending van de geestelijke zusters van de stichting te Paramaribo, bestaande in een bijzonder kunstig vervaardigde buste van de Koningin. De hooge bezoeker beschouwde ook met groote belangstelling de andere inzendingen. In de congres-zaal van de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid zal Maandag a.s. door twee Indische officieren van gezondheid de bespreking worden ingeleid over de opleiding tot vroed vrouw en de ziekenverpleging door vrouwen. Dinsdag zal gesproken worden oyer de zending en over de bevordering der zedelijkheid in Oost en West, en zal mevrouw Kempers-Stütterheim uit de praktijk een en ander mededeelen over den goeden invloed dien de vrouw kan uitoe fenen op het zijn der militairen en op de mili taire tehuizen. Woensdag is aan de orde de bespreking over de opleiding der Indo-Europeesehe vrouw, vooral met het oog op kunstnijverheid en ambacht; over hetgeen de vrouw in Indië kan doen om mee te werken tot, de volksopvoeding; en over de opvoeding van de vrouw voor hare taak als moeder. Staatsblad No. 197 bevat het kon. besluit van den 9den Augustus, betreffende de ver gaderplaatsen van militieraden in Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Zeeland, Friesland en Overijsel, Elke militieraad in de provincie Zuidholland vergadert in de hoofdplaats van zjjn district. Behalve in die hoofdplaats vergadert de militie raad in het tweede militiedistrict ook in de gemeente Brielle; die in het derde militiedistrict ook in de gemeente Gouda, en die in het vierde militiedistrict ook in de gemeenten Gorinchem en Dirksland. Naar men uit Vlissingen aan de »Midde!b. Ct." seinde kwam heden aldaar te ruim drie uur Z. M. Koning Leopold van België per jacht van Ostende. Z. M. werd met sen Belgische loodssloep aan de Nieuwe haven aan wal gezet, waar de inspecteur van het loodswezen, de heer Van Schooten, gereed stond met een landauer. Z. M., vergezeld van drie officieren van zjjn jacht en den heer Van Schooten, kwam tegen 4 uur te Middelburg aan. Hij reed langs de voornaamste straten en vertoefde eenige oogenbllkken aan het Hotel de Nieuwe Doelen. Van daar reed Z. M. naar Westkapelle. *OVERSCHIE, 20 Augustas. Tot onderwijzer met acte Fransch aan de „Deutsche Schule" te Rotter dam is benoemd dc heer W. C. Berghout, onderwij zer aan de school met den Bijbel alhier. ♦OVERSCHIE, 20 Augustus. Do deelneming aan de op 6 September te houden volksspelen is niet zoo groot, als men wel verwacht had. Daarom zal voor degenen, die zich alsnog voor de deelname daaraan wenschen te laten inschrijven, zitting ge- honden worden in de openbare school alhier in den avond van 23 Augustus a.s. KETHEL EN SPALAND, 20 Augustus. Naar „De Tel." meldt, is men de personen, die in den nacht van 6 op 7 Augustus 11. bij den burgemeester hebben ingebroken, en waarvan wij reeds een en ander mede deelden, op het spoor; niemand minder dan de dienst bode schijnt de vermoedelijke daderes te zjjn. Zjj is reeds in hechtenis genomen. *Onze correspondent meldt ons Gisteren liep hier het gerucht dat M. S. dienst bode bij den burgemeester geen gevolg had gegeven aan haar dagvaarding om Dinsdag te verschijnen bij den rechter van instructie te Rotterdam en dat haar dagvaarding op den weg tusschen Schiedam en Rotterdam was gevonden, en naar aanleiding hier van zon men aan het dreggen zijn. Bij onderzoek is ons uit offleieelo bron gebleken dat de dagvaarding gevonden is op bovengemelden weg en weder aan het adres is bezorgd, dat de meid wel degelijk voor den rechter is verschenen, en daar twee nren lang een verhoor heeft ondergaan, doch dat zij Donderdagmorgen om vier nur de ouder lijke woning te Schiedam heeft verlaten en tot op heden nog niet is teruggekeerd. Berichten die in andere bladen zijn voorgekomen omtrent eenige arrestatie zijn bezijden de waarheid. Burgerlijke Stand van Oversehie. Geboren: 11. Msrgaretha, d. v. P. Treurniet en M. van der Eijk. Aletta Petronella, d. v. J. Voor harst en L. van Wijngaarden. 18. Willem Karei, z. v. J. J. Ssholten en 3. C. Munnikhof. Overleden: 18. P. Holm 71 j. echtg. van J. Meijer. D. A van Hoosden 5 m. M Be Feesten. Welke ook de tijdsomstandigheden mogen 'zijn in deze gemeente, de kinderen worden bjj de aanstaande feestelijkheden ruim bedacht. De commissie voor het kinderfeest is in de gelegenheid gesteld, aan alle leerlingen der openbare en bijzondere scholen een werkelijk fraaien kroningsbeker uit te reiken, met de beeltenis van H. M. de Koningin en die van H. M. de Koningin-Moeder. Met genoegen hebben wjj verder kennis ge nomen van het programma van een kinder optocht onder de leiding van de heeren G. Robberegt, P. Boks en Van der Zee. Voor een groot deel zullen deze kinderen gecostumeerd zijn, ook in 16de en 17de eeuwsche kleeder dracht, Ook wagens zullen in dezen optocht voorkomen. Wordt de vereischie goedkeuringverkregen, dan gaat deze kinderoptocht op Vrjjdag 2 Sep tember e.k. Ter aanvulling van onze mededeeling van gisteren kan nog worden medegedeeld, dat het plan bestaat den avondoptocht op 3 September te houden, des avonds van half acht tot tien uren. Omtrent de feestviering van prof. J. V. de Groot te Amsterdam zegt het „Handelsblad" van gisteravond. Heden herdenkt professor De Groot, die se dert 1894 als hoogleeraar aan onze universiteit is verbonden, den dag dat hij vóór 25 jaar te Utrecht tot priester werd gewijd. Reeds toen had hij de aandacht op zich ge vestigd door zijn eerste groote werk, een ge schiedkundige studie over de Pausen. In 1880 volgde „Vondel in zijne besiegelingen", een let terkundige studie, terwijl in '82 en '89 achter eenvolgens eenige godsdienstige studies: „Het leven van den H. Thomas van Aquine" en „Summa Apologetica", verschenen. De jonge ge leerde werd daarop tot lid benoemd der te Rome gevestigde Accademia di San Tomaso. In 1S94 werd de zetel aan de Amsterdamsclie universiteit opgericht en kreeg professor Do Groot ruimschoots de gelegenheid zich als emi nent geleerde te doen kennen. Zijn inaugurale rede wekte te recht veel belangstelling en hield een verdediging in van het recht d'es middel eeuwschen leeraars. Hoewel Maandag de eigenlijke feestdag was, werd die eerst heden meer in het bijzonder ge vierd. Wij stappen hier over de stapels tele grammen en schriftelijke gelukwenschen en ver melden slechts, hoe den geheelen morgen en middag een breede schare vrienden en kennis sen den jubilaris de band kwamen drukken. Na mens de studenten en het gezelschap „Geloof en Wetenschap" kwamen deputation hem com plimenteeren. De studenten overhandigden hun leermeester een oorkonde en gaven te verstaan, dat zij na de vacantie zich voorstelden nogmaals prof. De Groot hun hulde te betuigen. Ook na mens het gezelschap „Geloof en Wetenschap", aan hetwelk de jubilaris nauw verbonden is, werd hem een blijk van waardeering ter hand gesteld. Van vele vrienden waren reeds een aan tal geschenken voor hun e bibliotheek ontvan- gen. Zondag zal prof. De Groot in Schiedam, zijn geboorteplaats, waar zijn ouders nog wonen, ge vierd worden. Een hoogkerkelijke dienst wordt hem dan gewijd, terwijl hij met serenades zal worden ingehaald. Gelijk per advertentie is bericht houdt de Spaarbank alhier geen zitting op 3 September a.s. r De Unie-collecte alhier heeft fl91.59>4 opge bracht, zijnde drie gulden minder dan verleden jaar. A.s. Maandagavond te 7 uur zullen de eerste palen voor de versiering van den Langen Ach terweg c.a. in den grond geslagen worden, waarbij, naar men ons mededeelt, ter verhooging der feestelijkheid «enige muziek zal tegen woordig zijn. Van de gelegenheid om de nieuwe banier te zien van de ail. Schiedam van het Chr. Jongelingsverbond, hebben wij heden gebruik gemaakt en met voldoening, In grooten eenvoud is deze banier bewerkt maar daarbij fraai lan lyn. Zjj is van donker groen fluweelbovenaan is geappliqueerd de naam der Vereenïging met in gouddraad-borduur sel links: Opger. rechts: 1886. In het midden zijn twee concentrische cirkels om een openge slagen By bel, waarop Rom. I 16als rond- schriftNeder!. Jongelingsverbond. Onder dit milieu het woord afd. Schiedam met een sier lijk gekrulde liguirljjn daaronder, beide in gouddraad geborduurd. Het geheel maakt een zeer waardigen inlruk en verdient, zoo wat ontwerp als wat uivoering betreft, allen lof. De teekening is antworpen door onzen vroe- geren stadgenoot, den heer C. Bos, opzichter by de gemeentewerken te Haarlem, terwijl de uitvoering heeft phats gehad op het atelier van den heer C. van Piemen te Dordrecht. De banier zal em paar dagen in de étalage- kast der firma Wenk BirkhofT geëtalleerd worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Augustus. Hendrik, zoon van H. Boele en A. M. Lemmers, Hoofdstraat. 19 Augustus. Marius Johannes, zoon van L. van der Laan en C. C, Lourens, Oostsingel. Van de „Vlaardingsche Stoombootmaatschap pij", alhier, bevat de „Staats-Courant" no- 193 statutenwijziging bepalende, dat het bestuur der vennootschap zal bestaan uit een directeur en vijf commissarissen uit de aandeelhouders geko zen. De directeur zal houder van minstens twee aandeelen moeten zijn. To prijzen is zeker het besluit, genomen door den heer HoogendijK, reeder alhier, waarbij hij aan de voor zijn reederij uitvarende loggersche- pen, order heeft meegegeven, dat zij vóór de Inhuidigingsfeesten, onverschillig of de vangst groot of klein is, terug moeten zijn, opdat de opvarenden mee feest kunnen vieren. Ingeval zij eenige dagen vóór den vastgestelden tijd niet aanwezig zijn, zal men een sleepboot naar de visscherij sturen om de loggers hierheen te brengen. 'In den loop van de maand September a.s. zal door het Leger des Heils het tweejarig bestaan der afdeeling hier ter stede worden gevierdb(j die gelegenheid zal een bazar van alle soorten dameshandwerken ten behoeve der armen worden gehouden. 'Hedenmorgen arriveerde in de haven alhier uit zee het loggerschip Viaardingen 42, schipper P. v. d. Ridder, met verlies van den 23-jarigen matroos J. Lankhorst. Men vermoedt dat hij met het schoonmaken van een tonnetje, dat in zee werd gevonden, over boord is ge slagen. 'Gisterenavond 6 uur ontdekte de hoofdagent van politie T, Herweijen en de gemeente-deur waarder J. Kornaat een binnenbrand in den ververswinkel van Kortleven in het West-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6