7 jgnnenlandT e) STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Christ. Geref. Kerk. SPORT. i vijf dagen door regeeringstroepen in een grot to zijn opgesloten, van gebrek gestorven. Inhuldigingsfeesten. Bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk to Amsterdam op li Sept. e.k. zullen in het koor, onder leiding van fep, lieer W. Mengelberg, me dewerken als sopranen, de dames mevr. Noor- dewier-—Reddingius, mevr. OldenboomLütko rnann; mej. Louise Mulder; mevr. Croes Spoor, en waarschijnlijk Betsy Hol, die zich echter op dit oogenblik nog niet verklaard heeft als alten de dames; mevr. De HaanManifar- ges, mej. Anna Blaauw, mej. Z. Bakker, mej. Gertla Reynders, mej. Jeanne Bleijenburg; als tenoren de lieerenJ. I. Rogmans, J. Urlus, F. Philippeau, Jos. Tijsson, T. B. M. Stachelhau- seu; als bassen, de heeren: Joh. Messchaert, Jos- Orclio, Anton Sistermans, F. H. van Dui nen en Ch, E. H. Boissevain. Organist zal wezen de lieer De Paauw te Am sterdam- Do blaasinstrumenten zullen bestaan in (bic trompetten, zes horens, drie bazuinen, een bas-tuba en pauken, alles bespeeld door le den van het orkest van het Concertgebouw. Het preludium, door den heer Mengelberg ge schreven, zal vijf ii zes minuten, duren. Daarna zingt hot elite-koor a capelia drie verzen van het oude .Wilhelmus", eveneens voor deze gelegen heid door den heer Mengelberg bewerkt. Wanneer de inhuldigingsplechtigheid heeft plaats gehad, spelen orgel en orkest do koraal melodie „Nirn danket Alle Gott", waarna het koor op voor deze gelegenheid gezetten tekst een vers a capelia herhaalt. Tot slot laten orgel en orkest zich nog hooren. Een en ander doet verwachten, dat de plech tigheid met zulke medewerking onder zulke lei ding een nog grootselaer karakter zal dragen. Kou. Mil. Academie. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten voor toelating als cadet bij de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, komen, voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 10 Sept. e.k., m aanmerking voor a. Infanterie hier te landeS. Engers, E. N. L. Quadekker, jlir. Ch. J. Lam an Trip, J. M. van der Heyde, I- J. Froger. b.Cavalerie hier ia landeH. A. M. Sassen, P. H. M. Teupken, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. c. Artillerie hier te landeJ. P. de Man, B. Portheine, W. R. v. d. Weide, S. Schilderman, H. J. v. d. Grinten, Th. A. Boeree, J. H. Wes- tervelcL d. Genie hier te lande; J. A. H. Perey, P. J. Stuitje. e. Infanterie in Nederlandsch-IndieA. J. A. van Overeem, P. B. van Staden ten Brink, J- A. Roukens, P. A. F. Blom, S. van Dorsser, A. W. F. Koningsveld, J. H. van Temmen, J, M. Prey, P. J. A. van Mourik, L. E. J, Burton, A. Gleysteen, J. A. F. Bruyns, C. A. Rijnders, J. H. L. Terwogt. f. Cavalerie in Nederlandsch-IndiëJ. G. Koopman. g. Artillerie in Nederlandsch-IndiëD. L. N. Vink, E. van Drimmelen, J- W. Peppel man van Kampen, K- BooL h. Genie in Nederlandsch-Indië; H. V. Era toers, („St.-Ct.") Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. In de congreszaal der tentoonstelling van vrouwenarbeid werd gisteren het dienstboden congres gehouden. De vergadering werd geleid door mej. Comelie Huijgens- Mevrouw RutgersHoitsema besprak het lot en den arbeidstijd der dienstboden en bepleitte beschikking over vrijen tijd. Mejuffrouw Haighton stelde de goede positie in. het licht die de dienstboden in de hoogera stand hebben, verre benijdenswaardig boven het lot van vele arbeidsters. Mejuffrouw Drucker waarschuwde tegen over drijving en wees er mede op, dat het lot der dienstboden benijdenswaardig is boven vele an deren. Mejuffrouw E. Auwerda (eene dienstbode) bepleitte afschaffing van het fooienstelsel en de noodzakelijkheid eener betere loonregeling. Over het fooienstelsel werd uitvoerig van g dachten gewisseld. Mevrouw TijdemanVerschoor hield een voordracht over de vakopleiding, opdat de stand der dienstboden hervormd worde tot huis beambten en vakkundigen. Het congres was matig bezet. Naar wij vernemen, zal om aan de menig vuldige aanvragen te voldoen, Comelie van Oosterzee's openingscantate worden herhaald en wel op 31 Augustus tweemaal, te 2 uur en te 4 uur. Daar het Utr. Sted. Ork. op dien datum be zet is, zal ditmaal medewerken het orkest van het Concertgebouw onder leiding van de com poniste, terwijl o. a. mevrouw Noordewier-Red- dingius als soliste hare medewerking heeft toe gezegd. Velen zullen dus in de gelegenheid ge steld worden om het werk nog eens te hooren. Bond van tlcrken bij de Rechterlijke Macht. De derde jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van klerken werkzaam bij de Rechterlijke Macht in Nederland had Zondag jl. op een der bovenlokalen van het café-restau rant „de Kerseboom" plaats. Nadat de presi dent, de heer Van der Maaden, uit Breda een woord van welkom tob de aanwezige leden had gericht, werd vervolgen! verslag, door den secre- de I taris den heer Prinsen uit Heerenveen en pen ningmeester, den heer Veltman uit Amsterdam uitgebracht waarbij de bloei en vooruitgang van den Bond werden geconstateerd, zoowel wat streven, ledental, als financieelen toestand be treft. Nadat vervolgens 't bestuur wederom herko zen was, en nog eenige huishoudelijke punten waren afgedaan, werd door een der aanwezige leden een woord van hulde aan den president en secretaris uitgebracht voor de vele werkzaam heden en opofferingen, die zij zich gedurende het afgeloopen jaar hadden getroost. Hierna werd de vergadering gesloten. Zaak-Hoogerhuis. Het adres, waarin gratie verzocht wordt voor de gebroeders Hogerhuis, is, door 203 personen onderteekend, aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden. De koning van België, vergezeld van hel vier tal heeren, en wel den minister De Smet de Naeyer, twee ordonnans-officieren en den heer F. I. B. van Schooten, inspecteur van het Bel gisch loodswezen, kwam. Vrijdagavond te onge veer 7 uur van zijn rijtoer te Vlissingen terug. Wijl de koning vóór de duisternis aan boord van zijn jacht de Alberta, varende onder Engelsche vlag, terug wilde zijn, werd geen ge volg gegeven aan het voornemen om West-ka- pelle met den beroemden dijk te gaan zien, maar te Zoutelande de weg naar Vlissingen in geslagen. Aldaar teruggekeerd, wandelde Z. M. er langs den Noordzee-boulevard naar de Belgische lood- sen-societeit, waar de vorst zich een oogenblik met een paar loodsen onderhield. Vervolgens ging de koning naar het stand beeld van De Ruyter, waarvoor Z. M. 't hoofd ontblootte. Per rijtuig ging 't verder naar de buitenhaven, om van daar, per boot, heb mooi verlicht, ter reede liggend jacht te bereiken. Z. M. was, evenals bij bezoek aan Middel burg, gekleed in witte pantalon en dito vest, grijs jasje en wit strooien hoed. De koning verklaarde zich hoogst voldaan over dit uitstapje en dankte den heer Van Schoo ten voor diens geleide- Zaterdagochtend te acht uren lichtte het jacht het anker en stoomde het Oostgat uit met be stemming naar Ostende. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal deze week niet plaats hebben. Tob onder-voorzitter van het hoofdcomité van „Het Roode Kruis" is benoemd jhr. mr. S. La- man Trip, lid. In de jongste vergadering werd als lid geïnstalleerd generaal-majoor Pilipsen, militair geneeskundig-inspecteur. De fcwee-jaar- lijksche vergadering van „Het Roode Kruis" wordt den 29en September te 's-Gravenhage ge houden. Naar wij vernemen, zal de kapt. t. z. L. C. Rovers den dienst verlaten en optreden ter ver vanging van wijlen den heer Volck, als direc teur der Zeevaartschool te Amsterdam. („N. R. Ct.") KETHEL EN SPALAND, 22 Augustus. 31. S„ wonende te Schiedam, dienstbode hij den burgemeester alhier, is door de politie aangebonden en naar het huis van bewaring overgebracht als verdacht van oplichting en verduistering. De burgemeester is Zaterdagavond van zjjn buitenlandsch verlof teruggekeerd eu heeft heden zijne functie weder aanvaard. Ook de gemeente secretaris heeft hedenmorgen zijne werkzaamheden weder hervat na veertien dagen met verlof afwezig te zqn geweest. De einde-examens der leerlingen van de H. B. Scholen in de provincie zjjn afgeloopen. Van de 128 caudidaten zijn geslaagd 109. Afgewezen 19. Van Schiedam onderwierpen zich 10 leerlingen die allen slaagden, t. w. L. A. Boers, T. S. Goriinga, J. de Kroes C Moerman, N. J. A. RoMnntis, W. A. van Schie, Chr. J. Laman Trip, T, van der "Weiden, K. P. Westhoeve, IV, J Lamoraal Wichers. Gisteren hebben de feestelijkheden alhier plaats gehad ter eere van het 25-jarig priester schap van den Hooggel. Heer prof. Mag, J. V. de Groot. Te 10 uur werd in de kerk van 0. L. V. van den H. Rozenkrans door den jubilaris opge dragen een plechtige Hoogmis, waarbij geas sisteerd werd door den heer J. M. Langewen, pastoor dier kerk, den heer J. M. Daniels, pastoor der Kerk van den H. Joannes den Doo- per eri den heer De Groot pastoor te Hoorn. Des middags van 1 tot 3 uur was er receptie in de pastorie dierzelfde kerk, waarvan tal van commissiën, besturen en particuliere personen gebruik maakten om den jubilaris hunne hulde en gelukwensehen te brengen. Door de Harmoriie-vereeriiging >St.-Ambro- sius" werd des avonds te 9 uur voor de pastorie een serenade gebracht, waarbij een talrijke menigte zicli op den Singel had vereenigd en menige kreet steeg daar op ter eere van den feestvierenden geleerden priester. Inmiddels had" zich het zangkoor der Singel kerk op de veranda achter de pastorie verza meld, (waar na afloop der serenade eenige liederen werden gezongen. Toen eindeligk de besturen der beide gezel schappen in de pastorie waren ontvangen, werd daar menig woord van oprechte hulde en waar deering gesproken. Op het de volgende week in de Oificieren- Vereeniging te houden concert zal o.a. uitgevoerd worden sNederlamisch Volkslied", compositie van den 1ste luitenant der infanterie te 's-Gra venhage L. Noest. De compositie maakt een zeer aangenomen indiuk te midden van het vele, dat op dit gebied dezer dagen aan de markt komt. De reparatie aan de groote klok, de Wilhel- ^mina klok?, in den toren is gereed gekomen en naar het schynt is dit werk met succes uitgevoerd. Hedenmorgen waren \vjj in de ge legenheid om het geluid te hooren dat dooi den heer Teiriinck werd opgewekt door met een zwaren hamer daarop te slaan. Voor zoover dit onder de gegeven omstandigheden te beoordeelen mogelijk is, heeft de klok zijn vollen zuheren klank teruggekregen en stemt hij in goed accoord met de beide andere klokken. Nog moet nu de klok aan een anderen balk worden bevestigd die beweegt op assen welke rusten op ten deele beweegbare topgaten, waar door de siiogeung langer en gemakkelijker is, omdat de wrijving daarmede tot een minimum is teruggebracht. Daarmede zal nog een week arbeids gemoeid zrjn zoodat waarschijnlijk a. s. Maandag de heer Teiriinck de autoriteiten en de gemeente zal kunnen overtuigen dat de oude beroemde klok ia Schiedam's grooten toren zijn zware sonore stem weder heeft teruggekregen. Aan den jluitenant terj zoe 2de klasse A. J, M. Nolet is te Hellevoetriuis het eereteeken Atjeh 18731896 uitgereikt. Gisteren heeft een der prinsen van Solo met zijn adjudant eon kort bezoek aan onze gemeen te gebracht. Met een open rijtuig van den trein gehaald, heeft Z. H. de bierbrouwerij bezocht van dc firma J. M. van der Schalk Co., waar na in „Musis Sacrum" gedejuneerd werd. Met den trein van 10,18 vertrokken de hooge be zoekers weder naar den Haag. De Schiedamsche Brood-, Koek- en Banket- bakkers-Vereenïging, Afdeeling van den Bond, zal eene openbare vergadering houden morgen, Dinsdag, des avonds ten 8 uur precies in nMusis Sacrum." Het punt van behandeling is; Bespreking over de feestviering op Zaterdag 3 September. Zaterdagavond was onze stad in een vrij dikken mist gehuld, die tot Zondagochtend in de vroegte bleef hangen. Hedenmorgen werd door de politie alhier aan gehouden de 18-jarige P. L,, reizend koopman, die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond tot betaling van f 3 boete, subsidair het ondergaan van 2 dagen hechtenis, wegens open bare dronkenschap. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. De kat van het theater-Waltenda, die met de kermis zoek raakte, is eindelijk weder in het bezit van den eigenaar gekomen. Reeds sedert eenigen tijd hadden de bewoners van de Schie nabij het Doeleplein de kat zien dwalen en hadden te vergeefs getracht haar te vangen, totdat eindelijk de heer Kramers aldaar er in slaagde de trouwelooze vluchtelinge te verleiden de keuken in te gaan, waar zij met eenige moeite gegrepen werd. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 19 Aug. Adriaan, zoon van P. Vermeulen en G. H. Scheffers, Oude Kerkhof. 20 Aug. Augustinus, zoon van J. G. P. van Leeuwen en S. L. Weidler, Polderstraat, Gerardus, zoon van G. J. F. Tijssen en A. van der Velden, Berendinastraat. Elsa Wilhel- mina Fredeaica Ludwina, dochter van T. E. J. Kramers en M. J. J. Buijtendorp, Schie. 21 Aug. Joos, zoon van M. van Apeldoorn eo D. C. Adriaanse, Hoogstraat. Albert Wilhelm, zoon van E. H. Bornstein en A. M. B. Berthin, Dirkje Meesterstraat. Gijsbert, zoon van P. M. Koens en M. Stoik, Kamp. Maria Johanna, dochter van C. Plooij en G. Roelofs, Hagastraat. 22 Aug. Nicolaas, zoon van W. Putters en G. van den Bos, Oostsingel. Hendriea Maria, dochter van J. P. van der Meer en D. J. van Kampen, Lange Singelstraat. Overleden 20 Aug. Elizabeth Kwakkestein, oud 37 jaar, echtgen. van A. W. Franz, Oostsingel. 21 Aug. Octolina Hendrika van Karssen, oud 43 jaar, echtgen. van A. van Os, 1 ste Tuinsingel. Op het gerucht als zouden HH. MM. op ha ren doortocht naar Moerdijk tot het bijwonen der vlootrevue ook deze gemeente aandoen en van daar de reis voortzetten per torpedoboot, is door het gemeentebestuur een onderzoek in gesteld, waarop het bericht is ingekomen dat de reis rechtstreeks naar den Moerdijk gaat en van een bezoek aan deze gemeente geen sprake is. er moeilijk nog anders op beschikt kan zijn dan door de redactie van dit blad. j De laatste repetition voor de zanguitvoering op 31 Augustus zullen gehouden worden op Woensdag eu Vrijdag a.s., beide keeren 's avonds te half negen in den tuin van de zaal „Harmo nie". *Gisterenmiddag tusschen 5 en 6 uur is bij het baden aan den Maaskant alhier, jammer lijk verdronken dc 21-jarige smidsknecht Leo nard us Vogels, herkomstig van Wassenn»" vermoedt dat de ongelukkige die niet kon, is geraakt in een kolk. Zijn lijk is opgevischb en naar de plaats overgebracht. ^Zaterdagnamiddag werd de hulp der politie ingeroepen in do Paardensteeg alhier, waar de in beschonken toestand verkeerende A. A. B. zijn moeder mishandelde en zoowel in haar huis als bij een buurman de ruiten insloeg. Hij werd geboeid naar het politie-bureau overgebracht. *De politie alhier heeft proces-verbaal opge maakt tegen 4 personen die aan den Broekweg bezig waren om geld te dobbelen. Een Viaardingsche courant deelt nu ook de singekomen stukken" mede, welke aan de leden van den gemeenteraad ter kennisname zijn verstrekt, en door ons de vorige week werden opgenomen. Daaronder komt telkens de mede- deeling voorjwordt goedgekeurd", »wordt vastgesteld", wordt aangenomen". N. B. er is nog volstrekt geen vergadering van den Raad over de onderhavige stukken geweest, zoodat BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Augustus. Maria, dochter van J. Rietdijk en M. Pille, Westnieuwland. Andries, zoon van N. Bergwerf en P. ka.Uer$,WiUielminastraal. Gerrilje, dochter van P. van Brandwijk en L. Mout, Gedempte Bier sloot. 21 Augustus. Katharina, dochter van P. van van der Valk en G. van Leeuwen, Bransenstraat. 22 Augustus. Kornelis, zoon van A. van Beek en P. de Jonge, Gedempte Biersloot. Overleden s 21 Augustus. Leonardus Adrianus Vogels, oud 20 jaren, Verdronken op de rivier de Maas. Het tekstboekje van „Loeveatijn", dramatiseh-his- toriseh tafercel met naspel door Marcellus Emanfcs, dat op den gala-kunstavoDd te 's-Gravenhage 10 Sep tember a. s. zal worden opgevoerd, is verschenen. De rolverdeeling is als volgt: Prins Willem van Oranje, de heer C. Th. J. Clous. Arndt de Jeude, slotvoogd van Loevesteijn, de heer D. van Ollefen. Maria Boysot, zijn vrouw, mevrouw Th. Bouwmeester. Herman de Ruyter, bijgenaamd de boodschapper (Emissario) van den Prins, de heer Louis Bouw meester. Willem Aertz, bijgenaamd Ijsvogel, de heer Henri de Vries. Hendrik Jansz., de heer J. de Jong. Jan Hendrikz, de heer C. C. van Schoonhoven. Perea, aanvoerder der Spaansche soldaten de heer A. Ising Jr. Het stuk speelt in December 1570. Beroepen; Te Stavenisse, J. Eigeman, to Meern. Te Wateringen, L. S. de Bruin, te Henkelum. Bedankt: Voor Twiak, door W. Roobool, te Oostvoorno. Voor Berkel, door H. Heijer, te Liendcn. Beroepen; Te Brook op Langendijk, M. Schouten cand. te Teuge. Bedankt: Voor Oud-Beierland, door H. Jansen te Tholen. Gkr. Kerken. Beroepen: Te Zuidbroek, J. Koppe, te Beetgum, (Fr.) Te Zuidwolde (Dr.) B. J. Lamberts, to Sleen. Te Zuidland J, F. Jonker, cand. te Dordrecht. To Assen, S. Oudkerk, to Kralingen. R.-K. Kerk. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland zullen op Zondag 28 Augustus een collectief her derlijk schrijven doen afkondigen, waarin do geloo- vigon worden aangemaand tot dankbaarheid en vreugde, hij gelegenheid der troonsbestijging van H. 31. de Koningin, en tot een vnrig gebed voor den voorspoed van Hr. Ms. Kegeering. Op 31 Augustus zal in alle kerken een plechtige Mis van dankzeg ging worden opgedragen met Te Deuni laudamus. Gisteren werd alhier op het Exercitie-terrein een cricket-match gespeeld tusschen de S. C. F. C. „Hermes" en de L. C. F. C. „Aiax II", welke laatste club in de 1ste innings 46 runs behaalde, hetgeen door „Hermes" met 85 beantwoord werd. „Aiax II" sloot, toen het in de tweede innings 96 runs had behaald, de innings, om te trachten „Hermes" in den tijd van 1 nur voor 58 runs uit te krijgen. Het henoodigde aantal had „Hermes" reeds na het verlies van slechts 4 wickets, aldus overwinnaar blijvende met 6 wickets en 3 runs. Het is voor het eerst, dat in dit jaar „Aiax II" geslagen is. Door deze overwinning staat „Hertnes" weer aan het hoofd der 2de klas competitie, zuidelijke afdeeling. Voor de meeting op Oud-Roosenburgh bij Amster dam op 28 AnguBtus is o.a. ingeschreven voor het nummer „Koningin Wilhelmina-prijs", Verkoops- Recordharddraverij, „Sokol" van gebr. Hoek, te Schie dam. Eveneens is dit paard ingeschreven voor de „Koningin Ewma-prijs", heat. harddraverij. Aan alle bónden en vereenigingen, welke aan de Huldebetooging van 22 September op Clingendaal zullen deelnemen, is door de commissie voor het défilé een rondschrijven gezonden, waarin als voor- loopig programma voor hot feest vermeld wordt; 1o. Een jachtrit, achter honden, door leden der Vcluwsche Jachtvereeniging. 2o. Het uitvoeren van colonnes op verschillende wapenen door eenige scbermvereenigingen. 3o. Figuurrijden door de leden der Haarlemsche Vélocipèdeclub. 4o. Hardloopen met hindernissen door de leden van den Nederlandschen Athletiekbond. 6o. Boksen door eenige amateurs. 6o. Carousselrijden door leden der Rotterdamacho

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2