BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARPÏNUEN7 R echtzaken. Gemengd Nieuws. InÜKteclicn zijn, naar het „Journal" uit Was hington verneemt, door president Me Kiuley do ovci ige loden benoemd der cwiumissie voor het vredestnicLaat. Volgens de „New-Vork lierald' heelt Mc Kin ley aan de commissie opgedragen zich, wat de Plnlippijnen betreft, met met min der tevreden to stellen dan met den afstand van het eiland Luyon. Daardoor alleen zullen echter de opstandelin gen op de Plnlippijnen niet gerust gesteld wor den. Volgens de jongste berichten willen zij met de Amerikanen medewerken en voldoen aan het verlangen van dezen om do wapenen neder to leggen, mits de eilanden een Amerikaansehe of Engelsche kolonie of protectoraat worden. Geschiedt dit niet, dan willen zij de wapenen niet uederleggen en dreigen zij met een nieuwen opstand binnen een maand nadat de Amerika nen afgetrokken zijn. Trouwens in de meer afge legen provincies wordt nog steeds gestreden tus- sehen Spanjaarden en opstandelingen. Evenzoo gaat het op Cuba. Ook daar ziju de nisurgeuten den oorlog nog niet moede, en zal het nog heel wat moeite kosten voordat de paci ficatie van liet eiland een voldongen feit is. De Spaansche regeering kuit met veel los over de berichten die bij haar inkomen. Zij beweert nog niet officieel kennis gekregen te hebben van de capitulatie van Manilla. Sa- gasta verklaart dat generaal Jaudenes te Ma nilla krijgsgevangen is, en dat generaal Rios thans gouverneur-generaal is. Voor de Amerikanen is generaal Mcrritt als gouverneur opgetreden. De Spaansche regeering blijft ontkennen dat zij admiraal Cervera bevel zou hebben gegeven au baai van Santiago te verlaten. Zelfs droeg zij geen kennis van het door maarschalk Blanco gegeven bevel. De Amerikaansehe gezant te Londen heeft aan zijn regeering geseind dat de Engelsclio re- geering den Britschen gouverneur van Hong kong bevel gegeven heeft admiraal Dewey te machtigen met zijn vloot de haven van Hong kong binnen te loopen ten einde zijn schepen in goeden staat te brengen. Gemengde Ulededccllngco. Aan de „Köln. Zeit-" wordt uit Weeuen be richt gezonden van een incident in do Oosten- rijkseho badplaats Ischl, dat daar een pijnlijken indruk maakt. De Nederlandsche pianist Sieve- king namelijk is daar gevangen genomen, en wel onder de volgende omstandigheden. Hij ont moette een jiriester, dio een zieke de sacramen ten der stervenden bracht, en achtte het niet noodig bij die ontmoeting den hoed af te ne men. De priester altijd volgens de „Köln." sprak heul hierover aan, waarop Sieveking een bits antwoord gaf (gereizt ontwortel). Het pu bliek keerde zieli tegen den kunstenaar, die do vlucht nam in zijne woning. Op aanklacht van den priester werd daarop bevel tot zijne inhechtenisneming uitgevaardigd. Men liet hem nog den tijd mede te werken op een concert ten voor eele van de armen van Ischl en deel te nemen aan een souper, to zijner eere aangerichtmaar aan de deur wachtte hem de politie, die hem naar de gevangenis bracht. De burgemeester zoo wordt ten slotte ge meld wendde zijne invloed aan ten gunste van den gevangene en zou gisteren eene audiën tie bij den Keizer aanvragen, die zich nog te Ischl bevindt. Inmiddels is volgens latere berichten Sieveking in vrijheid gesteld tegen een cautie van f 1000, waarvan do helft door de gemeente Ischl, do andere helft door Sieveking werd gestort. Tal van badgasten, zegt de „Köln. Ztg.", willen het stadje verlaten. Dit incident, wellicht aan een misverstand te wijten, trekt meer dan anders het geval zou zijn de aandacht door het feit, dat de Nederlandsche gezant te Weenen, jhr- van der Hoeven, zijn vacantio heeft onderbroken om de noodigo stap pen in deze zaak te doen. Do Nederlandsche gezant te Weenen, jhr- van Hoeven, heeft zijn vacantie onderbroken om do noodigo stappen in deze zaak te doen. Door Curzon's benoeming tot onderkoning van Indië verliest de Engelsche regeering een stem in het Lagerhuis. In zijn plaats is nl. te South- port gekozen een liberaal, sir Herbert Naylor- Leylaud. Gisteren is majoor Esterhazy voor den raad van onderzoek verschenen. Generaal Elorentin presideerde. Als getuigen werden gehoord de ko lonel van het 74e regiment infanterie en gene raal De Pellieux. Do beslissing van den Raad werd medege deeld aan den militairen gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden, die haar aan den minister Cavaignac zal voorleggen. Deze zal heden of Vrijdag een besluit nemen. ,J aurès zet in dc „Pétito République" zijn be toog ten gunste van Dreyfus voort. Verschil lende generale raden, o. a. die van Sarthe, waar van Cavaignac voorzitter is, hebben moties aan genomen waarin de regeering verzocht wordt, krachtig op te treden tegen het „syndicaat" en den systeniatischen veldtocht tegen het leger- De „Echo de Paris" deelt mede dat majoor Mondliuy, ordonnans-officier van den minister van oorlog, gisteren naar Brest is vertrokken, met een opdracht die de organisatie van een ko loniaal leger betreft. De plannen tot uitbreiding van het Duitsclie leger het gaat om 43 nieuwe bataillons besprekende, acht de „Freisinnige Zeitung" het zeer wel mogelijk dat het centrum daaraan zijn goedkeuring zal onthouden. Het blad houdt het er voor dat rich ernstige incidenten zullen voor doen, zoodat de Rijksdag in het volgende voor jaar ontbonden zal worden. De katholieke „Germania" verklaart nu reeds dat het. centrum alle credieten ml afwijzen die niet vol-trekl noodzakelijk zijn voor de verdedi ging des vaderlands- De socialisten te Berlijn hebben in een storm achtige vergadering besloten geen deel te nemen aan de verkiezingen voor den Pruisisclien Land dag, omdat de liberale partij, die onmachtig is om de reactie te bestrijden, daarvan alleen voor deel zoo trekken. Volgens de „Germania" worden Bismarck's Herinneringen door de Duitsclie regeering aan een censuur onderworpen. De familie bezit ech ter een tweede exempaar en zal geen enkele ver korting of schrapping toestaan. Volgens geruchten zal de Oostemijksclie mi nister-president zijn ontslag nemen, indien hij er ter ministerconferentie to Buda-Pest. niet- in slaagt het voorloopig vergelijk te doen verlen gen op den grondslag van art. 14 der grond wet. Graaf Thun wil de scheiding van Oosten rijk en Hongarije op het gebied der invoerrech ten beletten. De „Daily Mail" verneemt uit Kopenhagen dat de Czarm-Weduwe van Rusland den Czaar heeft doen weten dat zij met het oog op den weinig bevredigenden gezondheidstoestand ba rer moeder, koningin Louise, haar verblijf te Kopenhagen zal verlengen. Volgens een occasional correspondent der „Ti mes" begint Amerika reeds de vruchten te pluk ken van den jongsten oorlog. Rusland zou nl. te Philadelphia een pantserschip en een kruiser bcsteld hebben. Drie kruisers zouden bovendien in Duitsehlaud en de overige benoodigde sche pen in Rusland zelf gebouwd worden. Koning Alexander van Servië en erfprins Da- nilo van Montenegro zijn beiden te Carlsbad. Het „Neue Tageblatt" verneemt dat dit niet aan een toeval te danken is, maar dat de prins dc gelegenheid zoek tot een entente met koning Alexander. Het gros der Britseko troepen, die op Khar toum aanrukken, bevindt zich thans te Metem- neh, aan den Nijl. De aanval op Khartoum schijnt nog slechts ecu qTiaestio van dagen. De kanonneerbooten en de cavalerie deden een verkenning tot veertig mijlen van Omdur- man. Zij namen do voorposten der Derwischen waar, die zich naar het zuiden hadden terugge trokken. Generaal Hunter zou gisteren de rivier af gaan met een afdeeling van de Egyptisch-Soeda- neescho divisie. Prins Heinrieh van Pruisen heeft te Sachalin voor het front der Russische troepen een dronk uitgebracht op den Czaar in deze woorden„Ik drink op het welzijn van Z. M. Keizer Nico- laas H, den besten vriend van Keizer Wil helm II." De „Daily Graphic" zegt dat er sprake van is een conferentie bijeen te roepen van alle mo gendheden die belang hebben bij China, ingeval er geen overeenstemming wordt verkregen tus- schen Engeland en Rusland. Daarentegen verneemt de „Daily Mail" uit Kopenhagen dat de nieuwe gezant te St. Pe tersburg, sir Charles Stuart Scort, er reeds hi is geslaagd de moeilijkheden uit den weg to ruimen. Het reeds lang bestaande conflict tusschen Argentinië en Chili over de grenzen van heide landen dreigt nu uit te zullen loopen op een oorlog. Chili heeft een tamelijk goede vloot. Eenige dames die geen doel uitmaken van de comitc's voor de tentoonstelling van Vrouwen arbeid hebben het plan gevormd om een be wijs van waardeering te geven aan de vrouwen die met zooveel kloekmoedigheid hebben ge werkt om die tentoonstelling te doen slagen. Men wenscht evenwel dat dit blijk van hulde niet personen maai' de zaak zal ten goede ko men. Daarom stelt men zich voor, eene verziu- meling voorwerpen van kunst, letteren en nijver heid bijeen te brengen en die als een geschenk aan te bieden aan do „Commissie voor de ver loting". Do medewerking van verscheidene kun stenaars en letterkimdigen van naam is reeds verkregen en door verschillende nijverheids-in richtingen zijn reeds zeer fraaie voorwerpen toe gezonden. *OVERSCHIE, 25 Augustas. Gisterenavond om 7 uur had de knecht van het aakschip „Speculant" uit Nijmegen, het ongeluk, in de Delftshavensche Schie uit den mast van het vaartuig op het dek te vallen. Als door een wonder kwam hij er met een ontvelling van het been af en deed bij onmiddellijk zijn werk weer. OVERSCHIE, 25 Augustus. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen M. G. vau 0. oud 16 jaar, wonende te Rotterdam, wegens diefstal van een horloge ten nadcele van W. Seelenberg. De ïSlaatscourant" van heden bevat de sta tuten der naamlooze vennootschapStoomsleep- dienst nUnion II", gevestigd te Schiedam. Het doel der vennootschap is het aankoopen en exploiteeren van stoomsleepbooten, met dien verstande evenwel, dat de vennootschap nimmer meer dan eene boot te gelijk in eigendom zal hebben. Het kapitaal der vennootschap is bepaald op twintig duizend gulden, verdeeld in twintig vol- gelourneerde aandeelen van elk duizend gulden. Voor de eeiste maal treedt als directeur op de lieer J. C. Yischer. De vennootschap is aangegaan voor 25 jaren, eindigende ultimo December 1923. Het onderscheidingsteeken, door de leden der Feestcommissie gedurende de feestdagen te dragen, bestaat uit een Oranje-kokarde ter grootte van een vijftigcentsstuk, voor de eere leden en het bureau gedekt met een gouden, voor de overige leden met een zilveren W. De bewoners der Oranjebuurt hebben gisteren avond een aanvang gemaakt met de versiering dier buurt. Langs het Bakkershaventje is een rij boompjes geplant, terwijl de eerste daar van met vlaggen en oranje versierd door een vijftal meisjes naar de daarvoor bestemde plaats werd gedragen. Zoodra de boom geplant was, weerklonken vaderlandsche liederen door het talrijk aan wezige publiek gezongen en door eenige muzi kanten begeleid. Geruimen tijd bleven allen te samen dansende en zingende, terwijl inmiddels de geheele rij boomen geplant werd. De kinderen der le openbare kostelooze school zullen Maandag 5 September a.s. des avonds te 8 uren in de Officieren-Vereeniging een uitvoering geven met medewerking van de zang- vereeniging ïGemengd Koor", directeur de heer L. Scheller. Behalve de vaderlandsche liederen zal ook ten gehoore worden gebracht een kronings- operette. Weken lang reeds waren tal van meisjes van het Broersveld bezig met het maken van papie ren rozen. De buurt zou fraai versierd worden ter gelegenheid van het Groote Feest, en zij wilden daarbij niet achterblijven; ook zij wensch- tan het hunne bij te dragen tot een feesttooi. En hun warme ijver is hoogelijk gewaardeerd. De Broersveld-commissie besloot de ijverige werkstertjes te beloonen door eeu rijtoer naar Den Haag en Schevenirigen. Vandaag zijn de meisjes er met eenige leden der commissie op uit. Gisteravond had in een der lokalen van den Doele een bijeenkomst plaats van de leden der afd. Schiedam vau de vereeniging »Het Vader land getrouw" waarbij ook tegenwoordig was de eere-voorzitter, de heer G. Visser Bzn. In deze bijeenkomst zou de afdeeling worden aan geboden een banier. De voorzitter, de heer Akkerman, opende de bijeenkomst; spr. bracht hulde aan den eere-voorzitter en wees er op, hoe deze reeds bij de aanvaarding van het eere voorzitterschap het denkbeeld geopperd had om de afdeeling :n het bezit te stellen van een banier, daar de kosten voor de afdeeling zelve te hoog zouden zijn. Aan dat denkbeeld ge volg gevende zullen wij hedenavond de banier van u in ontvangst mogen nemen. Dit vaandel, majoor zeide spr. zal voor ons zy'n niet alleen een sieraad, maar een band die ons ondeiling samenbindt en die ons steeds zal herinneren aan de sympathie van onzen eere-voorzitter. Daarna nam de heer Visser het woord en deelde mede dat hij werkelijk reeds bij de aan vaarding van het eere-vooizitlerschap de toe zegging deed om voor een vaandei zoig te dragen. Spr. had begrepen dat dit voor deze vereeDÏging groote waarde zou hebben, omdat de leden steeds lief en leed gedragen hadden onder de kleuren van Nederland en Oranje- Nassau. Spr. onderschreef de goede wenschen die de voorzitter zoo even had uitgesproken en voegde er dezen bij, dat, mocht ooit deze vereeniging uit elkander gaan, men dit vaandel zou afstaan aan het gemeentebestuur dat het dan een waar dige plaats zal weten aan te wijzen. En wanneer gij, geachte voorzitter, eindigde spr., de banier onder deze voorwaarde voor de vereeniging wilt aanvaarden, dan noodig ik u uit een paar leden aan te wijzen die de banier zullen binnen brengen. Nadat de banier was binnen gebracht ver volgde de heer Visser Mannen, ziet daar het vaandel in de kleuren van Oianje-Nassau. Moge het u gegeven zijn u dikwijls daaronder te vereenigen tot het bijwonen van feestelijke samenkomsten of 't liefst voor Oranjefeesten, maar slechts zelden om het met rouw omfloerst te dragen voor het grafwaarts gedragen over schot van een uwer makkers. Luide hoera's weerklonken door de zaal. De voorzitter aanvaardde deze banier namens de ver eeniging. Het woord dankbaarheid was te koud om weer te geven welk gevoel dit fraaie ge schenk bij de leden heeft opgewekt, maar namens de vereeniging durfde spr. beloven dat zij zal toonen dit waardig te zijn. Een korte beschrijving laten wij hier van deze banier volgen. Op een schildvorm van blauw fluweel, omgeven door een oranje-strook zijde, bevindt zich in het midden het kruis voor belangryke krijgs bedrijven in zilver geborduurd en voorzien van het gee!-en-groene lint met de Atjeh-gesp 1873 1890; daaromheen een lauwerkrans in goud geborduurd waarboven eveneens in goud »Het Vaderland getrouw", en er onder »afdee- ling Schiedam". Fraaie gouden kwasten ver sieren het geheel. Nadat nog enkele malen het woord was ge voerd en het Vereenigingslied" was gezongen, vertrok do jheer Visser en was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen. Maar nog eenigen tijd bleven de oud-krijgers bijeen, en weiden voordrachten gehouden en liederen gezongen. Het is toch wel aangenaam te kunnen op merken, dat bij liet gehouden eindexamen van de H. B. S. in Zuid-Holland alleen van Schiedam geen enkele leerling afgewezen werd, benevens van Gorcum. Uit Rotterdam sneuvelden er 11, uit den Haag 2 en een extraneus, uit Dordrecht 2, uit Delft 1, uit Gouda 2. De jongelieden-vereeniging van de alhier ge vestigde afd. van het Ned. jongelings-verbond deed gisteren onder leiding van eenige ouderen, een uitstapje naar den Haag en Scheveningen, Op een enkel regenbuitje na den gansehen dag door schoon weder begunstigd, werden o. a. bezochtHet Mauritslmis, het Stedelijk Museum, Troonzaal, Loterij- en Tiöveszaal. In het z. g. Boschhek werd geluncht en na het middagmaal in Den Haag te hebben gebruikt, werd nog eenige uren aan het Scheveningsche strand ver toefd, om vandaar per landauer de terugreis te aanvaarden. Met de nationaal gekleurde hoofddeksels maakten de jongelui een prettigen iudruk, terwijl hun gezang geen twijfel liet omtrent hunne stemming. BURGERLIJ KE STAND. Gehuwd 25 Augustus. G. van Hattem, 21 jaar, en E. A. Djjkman, 27 jaar. J. Ilolswilder, 2G jaar, en A. Suur, 25 jaar. J. G. van der Tuin, 38 jaar, en M. C. C. van der Horst, 27 jaar. Geboren: 24 Augustus. Cornelia Petronella, dochter van H. E, Donkhorst en J. Wildenboer, N. Haven. 25 Augustus. Willem Frederik, zooit van J, P. Steyger er. M. E. de Zwart, Nieuwsticht Al. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld een drietal posten van den hoofde- lijken omslag van vroegere diensten oninbaar te verklaren. De commissie tot het nazien van de gemeenterekening over 1897, bestaande uit de heeren K. S. van der Brugge, J. S. Figéo en A. Hoogendijk Jz., adviseert aan den gemeente raad tot goedkeuring van deze rekening en die voorloopig vast te stellen in ontvang op f435,884,215, en in uitgaaf op f 350,950,145 met een batig saldo dus van f 78,934,07. De Vereeniging tot oprichting en in stand houding van het Visschers-weduwen-en weezen- fonds is voornemens aan H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. een hulde-adres te zenden, hetwelk thans hier ter stede ter bezichtiging ligt. Bij de boekhandelaren Dorsman Odé is verschenen de feestwijzer voor de feesten van 30 en 31 Augustus. Deze bevat behalve de namen van de leden der verschillende buurteommissiën, de samenstelling van den optocht, het pro gramma van de verschillende onderdeelen van de feestviering, enz. enz. De heer L. P. Gaillard, kapelmeester alhier, heeft een uitnoodiging ontvangen om de Vloot revue op 15 September voor H.M, de Koningin op liet Hollandsch Diep met het muziekkorps der d.d. Schutterij op te luisteren. De brug ever de Oude Haven zal op Dinsdag 30 Augustus van 's middags 12 tot 's avonds 8 uur en op Woensdag 31 Augustus na 's morgens 7 uur voor de scheepvaart gesloten zjjn. BURGERLIJKE STAND. Geboren 24 Augustus. Pieter zoon van L. Vons en A. Manneken, Korte dijk. 25 Augustus. Maria Frederika Wilhelmina, dochter v. A. By 1 en F. VV. v. Brugge, Qed.Waal. Het O. M. bij het kantongerecht te 's-Gravenhngo vorderde f40 boete tegen een dame, die wederrech telijk was weggebleven van een strafterechtzitting waar zij was gedagvaard als getuige in een zaak. Zij beweerde, door hare verschijning in het Huis v. Bew. waar zij door de reehter-conimissaris moest worden ge hoord, te zeer te zijn geschokt om ooit weder in een rechtsgebouw te kunnen verschijnen en had van haar wegblijven aan den officier van justitie kennis ge geven. Dit motief kwam het O. M. geheel ongegrond voor. Ook een huwelijksplechtigheid. Een. eigenaardige huwelijksplechtigheid had gisteren te Amsterdam plaats. Een zekere IL, die eenigen tijd geleden veroordeeld was tot het ondergaan van gevangenisstraf, was voor veer tien dagen aangeteekend. Nu wilde het toeval dat men den bruidegom juist in de bruidsdagen kwam weghalen tot het ondergaan van die hech tenis. Om nu toch de trouwplechtigheid door te la ten gaan werd besloten, dat H. uit de gevange nis naar het stadhuis zou gebracht worden en na de plechtigheid weer naar de Weteringschans zou vertrekken. En zoo kwam 't dat gisteren morgen de menseken, die naar het trouwen kg-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4