binnenland. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAKdINGEN. Moscou vertrokken om Keizer Wilhelm te ver tegenwoordigen. bij de onthulling van een gu~ denkteeken voor czaar Alexander 111. Gistermorgen is do Duitsche staatssecretaris van buibenlandsehe zaken Voli liü'iow to Wee- neii aangekomen, waar hij 's middags een lang durig bezoek aan zijn Oostenrijkschen collega, graaf Goluchowski bracht. To Madrid heeft het een zeer onaangenamer! indruk gemaakt, dat de Vereenigde Staten den afstand van het eiland L119011 verlangen. De pacificatie van dit eiland moet intusschun een goeden stap voorwaarts hebben gedaan, daar Aguinaldo rijn beuden bevolen heeft de wapens neer te leggen. Tegen de Cubaanscho insurgenten beginnen de Amerikaansche bladen een steeds strenger toon aan te slaan. Uit Washington wordt bericht dat er een sterke strooming in de publieke opinie is tegen de benoeming van White tot Lid der vredesooin- missie, omdat deze katholiek is. De Bulgaarse!» bladen bespreken het bezoek dat vorst Ferdinand eerstdaags zal brengen aan heb Hof te Athene en verzekeren, dat de vorst daar onderhandelingen zal openen over het slui ten van oen Drievoudig Verbond op het Bal kan-schiereiland. Te Tabriz in Perzië zijn bij onlusten, ont staan tengevolge van een poging der bewoners om een invloedrijk priester te verjagen, verschei den personen omgekomen. Volgens een telegram uit Hongkong aan de New-York Herald'' nemen de vijandelijkheden op het Chineeschc eiland Ilai-Nau tegen de Amerikaansdie en andere Christelijke zendings- posten ernstige afmetingen aan. De Chineeschc troepen zijn onmachtig om ze te bedwingen, zoo dat er kans op is dat Frankrijk, zich beroepen de op de nabijheid van Tonkin, gewapend tus- sehenbeide kemt. Frankrijk zou toch reeds lang naar het bezit van Hai-Nan streven. Uit Quebec wordt aan de „Moming Post" bericht, dat eerstdaags drie Engelscho oorlogs schepen wordon verwacht om er met twee Ame rikaansche oorlogsbodems, die zich in den oor log onderscheiden hebben, een vriendschappelij ke vloobdemonstratie te houden- De quaestie der gewenschte inlijving van Ja maica door de Vereenigde Staten schijnt anders te zijn dan eerst werd gemeld. Do correspondent der „Daily Mail" op het eiland verzekert dat alleen eenige planters een verzoekschrift willen zenden aan koningin Vic toria om Jamaica aan de Vereenigde Staten af to staan. De New-Yorksche „Tribune" wenscht even wel geen inlijving van dit eiland bij do Unie. „Wij hebben voorloopig genoeg aan do verover de Antillen", zegt het blad. Do „Daily Chronicle" verneemt uit Washing ton dat de Vereenigde Staten zich zullen ver zetten tegen de door Duitsehland voorgestelde verdeeling der Samoa-eilanden. De Vlootrevue. Volgens „Het Vad." zal Hr. Ms. flotille-vaar- tuig Koetei, dab ook aan do vlootschouwing deelneemt, na afloop er van op een wenk van H. M. de Koningin het anker lichten en on middellijk de reis naar Oost-Indië aanvaarden. Gisteren is het schip alhier in dienst gesteld. Het vaartuig is gebouwd op de werf van de Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij, het is ge heel van staal, heeft twee schroeven en is be wapend met 10 stukken geschut, waarvan 2 van 10.5 eM. ik Uit vertrouwbare bron kan de „Dordr. Ct." mededeelen, dat voor de gasten van „Hare Ma jesteit do Koningin, die de vlootrevue op 15 September zullen bijwonen, de navolgende sche pen zijn aangewezen. 1. Hr. Ms. stoomschip Bellona, liggende aan boei 12 bij het Mallegat, de Indische prinsen en ambtenaren van koloniën- 2. Hr. Ms. stoomschip Dolfijn, liggende aan de Handelskade, de ministers en voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer. 3. Stoomschip Noderland der maatschap pij „Zeeland", liggende aan de Handelskade, de leden der Eersto en Tweede Kamer. 4. Stoomschip Stad Zwolle, liggende aan de Marinewerf, de buitenlandsche journalisten. 5. Hr. Ms. stoomschip Frans Naere- b o u t, liggende aan de Handelskade, de parti culiere genoodigden van den minister van ma rine. 6. Hr. Ms. stoomschip Coertzen, liggende aan de Handelskade, de genoodigden van den directeur en commandant te Willemsoord. 7. Hr- Ms. stoomschip Schelde, liggende aan de Handelskade, de inspecteur-generaal van het loodswezen en zijn genoodigden. 8. Hr. Ms. stoomschip Buyskes, liggende aan de Handelskade, de officieren van het de partement van marine. De Indische prinsen zullen door de stoomboot Veerdienst I der gemeente Dordrecht van een nader te bepalen aanlegplaats boven de spoorwegbrug naar de B e 11 o na gebracht wor den. Het embarkement geschiedt onder toezicht van den luit. ter zee le klasse J. F. Graadt van Koggen en den havenmeester. Tentoonstelling van Yrouvrenarbeld. Mej. Catharine van Rennes zal Zaterdag 27 Augustus hare „Muizenwereld" en hare liedjes voordragen. Men verwacht, dat tal van volwas senen en vooral tal van kinderen van deze voor drachten zullen komen genieten in de Congres zaal der Vrouwen-arbcid-tentoonstelling. Zondag 28 Augustus volgt daar eene eigen aardige uitvoering. De rubriek „Muziek" wil ons kennis doen maken met het meisjeskoor van „Ons Huis", te Middelburg, bestaande uit 55 meisjes onder leiding van mej. Berdenis van Berlckom, en getroostte zich daarvoor vele of fers ten einde door deze uitvoering te animeeren tot het aankweeken van liefde voor kunst op dezen weg, in 't belang van don volkszang en van de- algemeene beschaving. Vooral de vrien den van Toynbee-arbeid zal deze uitvoering groo- te belangstelling inboezemen. Voor de Toynbeo- vereenigingen te Amsterdam, Delft, Rotterdam en Den Haag, evenals aan de leden van Kinder- bond en Industrieschool worde een aantal kaar ten tegen lagen prijs beschikbaar gesteld. In de congreszaal der nationale tentoonstel ling van Vrouwenarbeid hield heden mevrouw Waszklewicz van Sclülfgaarde een voordracht over „internationale ontwapening een vrouwen zaak en een vrouwenbelang". Zij deed uitkomen dat de vrouwen in dezen, grooten invloed kun nen uitoefenen, en dat juist zij het zijn die den mannen de wapenen uit de handen moeten, wrin gen omdat 't hare echtgenooten, zonen en broe ders zijn die ter slachtbank gevoerd worden. Wanneer de vrouwen aldus betoogde spreek ster die de eene helft van het menschelijk geslacht vormen en do moeders van het geheele geslacht zijn, zicll vereenigen in den strijd te- gun den strijd, dan zal de andere helft moeten zwichten. Spreekster deelde onder anderen mede dat de gewapende vrede in do laatste kwart-eeuw aan Europa 30 duizend millioeu heeft gekost. Zij eindigde met krachtig pleidooi om op to wek ken tot toetreding van vrouwen tot het schoone out wapeuings-werk. Daarna hield de heer P. L- Tak een voor dracht met de vrouwenbeweging en het arbei dersvraagstuk tot onderwerp. Hij ving deze aan met af te keuren het lokken der vrouwen naar het drukkersvak, waar de loonen slechts met moeite worden gehandhaafd. Aanleiding tot deze opmerking gaf hem het werken van vrouwen in eene drukkerij ter tentoonstelling. De lage loo nen der vrouwen in 't algemeen verder bespre kende, betoogde spreker dat de oorzaak daar van zijn de zoogenaamde paratischo industrieën, die gedeeltelijk leven van het in andere vakken lx-taalt e Icon of op kosten der nationale arbeids kracht. Elke industrie waar veel vrouwen en kiuderen werken en die niet aan sterke wette lijke banden ligt, nadert tot het parasitisch ka rakter. Spreker verdedigde voorts de arbeidswetge ving in het algemeen en achtte bijzondere bepa lingen voor vrouwen gerechtvaardigd, o. a. om dat hare arbeidskracht spoediger is uitgeput en zij minder weerstandsvermogen hebben tegen schadelijke bedrijven. Hij vroeg ten slotte den steun der Vrouwenbeweging voor wetgeving te gen het oud-liberale femenisme, dat dan tevens dezen naam moge behouden en sprak de ver wachting uit dat de huidige beweging er in zal slagen ook in de andere standen de samenwer king mogelijk te maken tusschen de geslachten die van vrouw en man do bestemming en de plicht is. Yloksbond. De 25e algemeene vergadei ng van den Volks bond ter bestrijding van drankmisbruik werd heden te 's-Gravenhage gehouden onder voor zitterschap van dr. Ruysch, die in zijn openings woord zich aansloot bij de hartelijke woorden ten vorigea jare in de alg. vergadering aan den af getreden voorzitter, inr. Goeman Bcrgesius en aan den waam, voorzitter mr. Snyders van Wis- senkerke gewijd. Voorts lichtte de voorzitter toe dat deze 25e vergadering zich onder gunstige voorteekenen opent, waar de rangen der strij ders tegen drankmisbruik versterkt worden en een krachtig leven merkbaar is dat recht geeft de toekomst met vertrouwen te gemoet te gaan- Spr. schetste wat in de Laatste jaren verricht is op het gebied van krachtige propaganda om het algemeen bewustzijn wakker te houden dab hot alcoholisme een der grootste plagen is der menschheid en dat het met kracht kan worden bestreden. De voorzitter verwelkomde met een hartelijk woord de ter vergadering aanwezige heeren dr, Tellegen en prof. dr. van der Lith, vertegen woordigers van de Ned. Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank, van liet Kraisverbond en van de vereeniging tot herstel van drank zuchtigen. Ten slotte wees spr. op het verblijdend toe ken der toeneming van do waardecring van den Volksbond bij artsen en in werkmanskringen, en achtte hij 't zeker, dat de Bond, blijvende voortwerken gelijk hij thans doet, kan rekenen op den steun en de medewerking van volk en Regeering. (Men zie verier onder Laatste Nieuws.) De acht Stalmuziekkorpsen der infanterie zullen de volksliederen ïWilheln.us" en »Wien Neerlands bloed" moeten uitvoeren volgens de bewerking en instrumentatie van den directeur der Kon. Mil. Kapel de heer Bouwman. Door de minderen van het reg. grenadiers en jagers wordt een lied geleerd, waarvoor de kolonel-commandant een wedstrijd heeft uit geschreven de compagnie, die het best zingt, krygt een prijs. De heer Bouwman heeft voor de taptoe een koraal en hulde aan Koningin Wilhelmiua be werkt en gecomponeerd, waar de soldatenzang ingevlochten is. Tegeljjk met een groot aantal portretten van H. M. de Koningin zijn aan de burgemeesters der gemeenten pakjes met gedenkpenningen van bron>goud verzonden. Deze penningen zul len op G September, den dag der inhuldiging, worden uitgereikt aan de 12 beste leerlingen van elke lagere schooleen tiental is ter be schikking van den burgemeester gesteld. Uit Kopenhagen wordt aan de „Loknl-Anzei- ger" gemeld, d.it Prins Christinan het Deensche Hof bij de kroning van II. M. de Koningin zal vertegenwoordigen. Naar men aan het „Hblad" mededeelt, zal de London Cinematograph Company op den Dam to Amsterdam opnemingen doen van den in tocht en andere feestelijkheden. De resultaten van dio opnemingen zullen daar ter stede ver toond worden. De Hertogin de Somerset komt den 30sten te Scheveningeri. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 24 dezer, wordt de gouveniements-koffieoog'.o_ op -Java voor dit jaar thans geraamd or 97,000 pikols. („St.-Ct") Tob do leden der Staatscommissie, die de quaestie van de pensionneering der werklieden had to onderzoeken, behoort de lieer W. J. C. Pastoors, voorzitter van den Ned. R. K. Volks bond. Het rapport, dat de commissie uitbracht, is door alle leden onderteekend, behalve door den heer Pastoors, zonder dat do reden van deze niet-onderteekening vermeld wordt- („N. R. Ct.") Het bestuur de Interparlementaire vereeni ging tot bevordering der onderwerping van in ternationale geschillen aan scheidsrechters heeft medegedeeld, dab de negende conferentie, die aanvankelijk bepaald was op 29, 30 September en 1 October en te Lissabon zoude plaats heb ben, niet doorgaat. Generaal Booth, leider van het Leger des Heils, zal van 16 tot 23 October de hoofdplaat sen van Nederland bezoeken, tot het houden van oen bijzonderen veldtocht. Bij Kon. besluit zijn de heeren C. H. van Dam ca G. IVaraderink Vinkc erkend en toegelaten respec tievelijk als consul-generaal en consul van Uruguay te Rotterdam en te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in bet kanton Maastricht, mr. E.F. L. Dumoulin, advocaat en procureur te Maastricht, tevens beüedigd klerk ter griffie van de arrondisse ment-rechtbank en plaatsvervangend griffier bij het kantongerecht aldaar. Bij Kon. besluit is: lo, aan na te melden auditeur en officieren bij dienstdoende schutterij, op hun verzoek, eervol ont slag verleend: 0. bij die te 's-Gravcnhage, aan A. A. Clant van der Mijl!, als 2e-luitenant bij die te Enkhuizen, aan H van Simmeren als kapitein-commandant, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking langdurig bewezen diensten bij die te Bolsward, aan W. Wierde, als auditeur bij den schuttersraad b. wegens verandering van woonplaats: bij die te Amsterdam, aan R. J. G. Boissevain en aan J. W. H. Huykman, beiden als 2c-luitenant 2o. mede eervol ontslag verleend, wegens veran dering van woonplaats, aan J. G. C. Gebbard, als le-luitenant bij de dienstdoende schutterij te Am sterdam en zijn 3o. bij de dienstdoende schutterij benoemd: bij die te Zutphen, tot 2e-luitenant A. Meinster; bij die te Rotterdam, tot 2e-lmtenant mr. P. H. A. N. F. S. Lammers en A. Gips, beiden thans schutter; bij die te Zicrikzee, tot 2e-luit. B. ten Have, thans sergeant bij die te Bolsward, tot auditeur bij den schutters raad G. Keikes bij die te Groningen, tot le-luit. J. F. Kasteleyn, thans 2e luit.T. Lieftinck, H. Mees, R. P. Smith en D. J. C. Roinkea, allen thans schutter. Bij Kon. besluit is 1. aan na te melden officieren bij rustende schut terijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend in de provincie Noord-Brabant, 4e bat., aan E. V. van Oorschot, als 1ste luit.; in de prov. Friesland, le bat., aan J. Mook, als 1ste- luit.-kwartm., en aan dr. J. P. v. d. Berg, als off. v. gez. 2e kl., met den person, rang van off. van gez. lekl. in de prov. Groningen, le bat, aan jhr. mr. R. M. A. de Marees van Swinderen, als majoor-comm. in de prov. Limburg, 3e bat., aan P. J. Bakker, als 2e-luit., en zijn 2o. bij de rustende schutterijen benoemd: in de prov. Noordbrabant, 2e bat., tot kapt., C. v. Erp Izn. en J. v. d. Hark Thzn., beiden thans le-luit. tot lc-luit, G. H. Vcrknyl, M. Banke, J. Langenseu M. v. Donzel, allen thans 2e-luit.tot 2e-luit. P. J. J. Cremers en M. J. v. Mourik, beiden thans serg. W. A. v. d. Bosch, thans four.; C. W. Oliemculen, G. J. A. v. Heeswijk en mr. H. A. H. Bijvoet, allen thans schutter 5de bat., tot lste-luit.-adj. F. C. A. H. L. Cavaljé, thans schutter; in de prov. Gelderland, 2e bat., tot le-luit. R. J. van Ark, tbans 2e-luit. tot 2e-luit. J. Lokhorst; 4e bat., tot kap., dr. II. Bos, thans le-luit.; tot lc-luit. D. Hoffmann, thans 2e-luit.; tot 2e-luit. A. C. baron van Dedem, thans sergeant; 6e bat., tot kap., A. Horsting, thans le-luit.tot lc-luit., G. Markus, thans 2e-luit.; tot 2e-luit., A. W. Kamp; 7e bat., tot 2e-luit., J. L. te Lintum, thans schutter in de prov. Friesland, le bat., tot le-luit.-kwart.m., C. F. Jas; tot off. van gez. der 2c kl., W. Siu- ningfee Damsté; 3e bat., tot le-luit.-kwart.m.. H. Daantot 2e-luit. E. Boersma, thans schutter; in de prov. Groningen, ie battot majoor-comdt., E. I. Hemsing, thans kapitein. Bij Kon, besluit is aan G. Reinders, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- landbouwschool te Wageningcn. Bij Kon. besluit is aan mej. J, A. H. Seelhorst, geboren te Dinklage (Duitsehland), vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan dc daartoe bij do wet gevorderde ver- eischten voldoet. Bij Kon. besluit is de duur der detacbecring bij de landmacht in West-Indie verlengdvan den kapt. der inf. F. G. J. Bosschart, met vier maanden; van den off. v. gez. le kl. 0, A. Peters met zes maanden, en van den mil.-apotb. der 2de kl. J. S. Surie, met één jaar en zes maanden, en alzoo nader bepaaldvoor den kapt. Bosschart op twee jaren en vier maandenvoor den off. v. gez. Peters op twee jaren en zes maanden, en voor den militair-apotheker Surie op drie jaren en zes maanden. Bij Kon. besluit ia aan den directeur van het post en telegraafkantoor te Oss E. P. Ehrmann, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij Kon. besluit is aan den klerk ter directie van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, K. P. van der Gaag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. F In de stad. Levendig uit zich reeds allerwege in onze stad een warme, geestdriftige feeststemming, 'tis of eensklaps het zielental der bevolking is toegenomenstraten en pleinen vertoonen een levendigen aanblik, en vooral in de avond uren is er heel wat svolk" op de been, velen reeds getooid met feest-emblemen, hier ea ginds een kijkje nemend en de vordering van het versieringswerk met belangstelling volgend. In de winkel étalages oranje en vaderiandsche kleuren. Overal versiering®- en feestartikelen, portretten en beelden der Koningin. Het ge heele leven en werken draait in deze dagen om liet nationale feest. En allengs dost de stad zich in feesttooi. Voor het stadhuis is reeds opgerezen de stel lage voor de illuminatie, die een goed effect belooft te maken. De Hoogstraat en de Korte Dam beginnen er smakelijk uit te zien; een maal gereed belooft onze winkelstraat een aardig geheel van versiering te zullen vormen. Broers- veld levert mede een vriendeliiken aanblik op, vooral wanneer men er van de Hoogstraat in kijkt. De Kerkstraat begint op te schieten en spelt iets goeds. In den Langen Achterweg en'de Nieuwstraat wordt mede ijverig gewerkt aan de versiering die stellig gezien zal mogen worden. Hier ea daar verrijzen ook eerepoortenzoo aan den Afrol, voor het St. Jacobs-Gasthuis en aan het Broersveld. Allerwege zijn rappe handen eenig, niet het minst ook aan den Hoofdkant. 'tls een gerij en gesjouw met palen en vlaggen, groen en slingers dat het een lust is om le zien. En blijkbaar wordt er met lust en liefde gewerkt. Ook andere teekenen zijn er nog van de naderende feestvreugde: aan tal van particuliere huizen wordt de iiluminalie voorbereid; sterren en W's, vetpotjes en lampions zijn een gewild artikel. Op de Broersvest wordt reeds de poffertjes kraam opgeslagen. De kinderen die gisteren een rijtoer maakten naar den Haag en Scheveningen hebben dit niet te danken gehad aan het buurt-comité van het Broersveld maar aan de welwillendheid van eenige particuliere personen. Men verzocht ons deze rectificatie van het bericht te geven. De banier, die der Vereeniging »Het Vader land getrouw" werd aangeboden door haren eere-voorzitter, is van af heden tot en met Dinsdagavond geëxposeerd in de etalagekast der firma Gebr. Beausar. Wij maken onze lezers attent op achterstaande advertentie van de H. IJ, S. betreffende het vervallen van markttreinen op Dinsdag 6 Sep tember a. s. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 partyen schol, tong en paling; de prijs waren voor schol van af f 0.30 tot f2.12'/j, tong van af f 0.30 tot f4.20, paling van af f 0.20 tot f 0.62'A. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild26 Augustus. NotarisH. VV. M. Roelants. Vier woningen met open grond en erve, in Westfrankenland, nrs. 23, 25, 27 en 29, zamen groot 224 centiaren, 1 f 380, 2 f 335, 3 f 280, 4 f365. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd t 25 Augustus. L. Ouwendijk, 24 jaar, en M. Krommenhoek, 23 jaar. W. Scheurkogel, 20 jaar, en E. Putters, 21 jaar. H. Becker, 19 jaar, en J, M. Koppenhagen, 21 jaar. Geboren t 25 Augustus. Maria, dochter van J. Rijnbende en C. Krommenhoek, Singel. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 Augustus. Arie, zoon van A. Hoogerwerf en H. Goedendorp, Hoogstraat. Overleden 22 Augustus. Paulus Ravesteyn, oud 16 jaar, Verdronken op zee.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2