Uit de Staatscourant. R e e li t z a It e n. Kerk en School. Ned. Heuv. Kerk. Gerneng ïfi e u w s. gadering overweg© naar aanleiding van het rap- port van nir. G. M. den Den Tex; „arbeids duur en drankmisbruik'1 de middelen waardoor dat rapport suil kunnen leiden tot practische re sultaten' Het Hoofdbestuur verklaarde zich bereid, dat puilt nader aan de orde te stellen wanneer Amsterdam niet zelf een voorstel mocht doen. Amsterdam wilde echter den wensch uib- gesproken zien, dat door het Hoofdbestuur mi de afdevlingen op denzelfden grondslag worde voortgebouwd. Kon Amsterdam, zoo werd van de bestuurstafel gevraagd, de leiding der zaak niet op zich nemen door ha;u- bij do afdce- liugeu commissonaal te maken'? De voorzitter achtte 't beste, overleg te plegen met zusterver- eenigingen en ook van werkgevers. Amster dam kon zich daarmede zeer goed vereenigen, mits ook arbeidskamers in dat overleg worden betrokken. Alkmaar stelde de vraag, of het niet won- schelijk is dat hij gelegenheid der Inhuldigings- feesten door elke afdeciing middelen worden be- raamd om het drankmisbruik op deze feestda gen, zoowel door het inroepen van den steun der plaatselijke pers, als door het drukken en aanhechten van aanplakbiljetten, tegen te gaan. Het Hoofdbestuur verklaarde, gaarno alles te willen steunen wat in die richting zal worden ge daan. In verband met den stand der financieele re kening (saldo van ruim f 1000) heeft prof. Ju lius, namens het Hoofdbestuur, een voorstel ont wikkeld betrekkelijk het orgaan van den Bond, nl. om de leden te verplichten 20 cents per jaar te betalen voor het exemplaar dat zij mochten wenscheu te ontvangen, niet-leden van den Bond zouden 40 cents- betalen. Dit voorstel vond bestrijding met 't oog voor- ai op de werkmansleden die geen abonnement kunneu betalen en voor wie het orgaan 't meest noodig is. Na breedvoerige gedachten-wisseling werd, overeenkomstig het voorstel-lïotterdam, beslo ten de afdeelingen aan to schrijven voor het loopende jaar te zorgen, dab de kosten van het orgaan worden gedekt, om daarna in 't volgen Ij jaar de zaak nader te overwegen. Het punt betrekkelijk do droogmaking van de Zuiderzee werd voorloopig van do agenda af gevoerd. Een voorstel van Haarlem werd aangenomen om het Hoofdbestuur uit te noodigen te onder zoeken in hoever met kans op goeden uitslag bij don minister van justitie zou kunnen wor den aangedrongen op een wettelijke regeling waarbij het uitbetalen van loonen in kroegen volstrekt verboden wordt. Besloten werd ook dit jaar aan Hooghullen een subsidie van f 250 te verkenen. De volgende algemeene vergadering zal te Alk maar worden gehouden. Na plichtplegingen werd de vergadering te gen 5 uur gesloten. Krankzinnigenverpleging. Heden werd te 's-Gravenhage een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van de Wilhelmina-vereeniging tot verbetering en ver heffing der krankzinnigen-ver pleging. De Voorzitter dr. \V. P. Ruysch schetste in breede trekken doel en strekking der vereeni- ging en gaf een overzicht van den slechten toestand waarin de krankzinnigenverpleging, een tiental jaren geleden verkeerde, daaraan vastknoopende eene vergelijking met den hui- digen toestand en een aanwijzing hoe die toe stand eigenlijk behoort te zijn. liet verplegingspersoneel in vorige jaren was geheel ongeschikt en niet berekend voor zijn taak en pogingen om daarin verbetering te brengen vonden geen gehoor en het verwon derde den voorzitter niet, dat in die tyden in de gestichten handelingen ontdekt zjjn die het licht niet mochten zien en straffeloos bleven omdat de noodige bewijzen niet konden bijge bracht omdat de getuigen krankzinnig, dus on toerekenbaar waren. Het hoofddoel nu van het streven der Vereeniging is om met zorg gekozen personeel te krijgen, goed opgeleid en met waar deering behandeld. Toch is er al een menig opzicht verbetering te constateeien o. a. zijn cursussen voor ver- pleegters opgericht en de Ned. Vereeniging voor Psychiatrie stelde voor verpleegsters een examen De toegang tot de bel-étage zal uit de Van Baerlestraat geschieden langs een hoogo inas- sief-hardsteenen trap. Van uit het grootsche portaal bereikt men dan aan de zijde Jan Luy- kenstraat de vertrekken voor archief en alge meene zaken; de groote kamer voor den direc teur, door toiletkamer van de wachtkamer af gescheiden en de ruime cantine voor het amb ten aarspersoneel. Naar do zijde Paulus Potter straat heeft men de vertrekken voor materieel, ambtenaren der boekhouding, geldbelegging, don onder-directeur en de zaal voor de boeking, door middel der verantwoordingsstaten, ontvan gen van de postkantoren. Deze laatste zaal wordt door glazen afschei dingen in drie vertrekken verdeeld. Aangren zend is de zaal tot berging der rekeningcouran ten, als 't ware de duplicaten der spaarbank boekjes. Deze zaal wordt, zooals trouwens het geheele gebouw, zooveel mogelijk brandvrij ge maakt, terwijl ook overal gezorgd wordt dat het licht op de meest geschikte wijze zal invallen. Op de eerste verdiepingen bevinden zich in den linkervleugel de concierge-woningvertrek ken voor de afdeeLing successie, archief, enz. benevens kleedkamers voor de beambten. Boven het poitaal zal zich bevinden de groote zaal voor de vergaderingen van den Baad van Toe zicht, en daar achter, aan. den overkant van de in, dat reeds een honderdtal geëxamineerde ver pleegsters toevoerde. Maar men is nog verre van waar men moet komen. De wet alleen kan geen uitkomst geven en een zwakke, onvolledige wet, als die thans vigeert, zeker niet. Daarom moet de algemeene belangstelling worden gewekt voor de vorming van uitmuntend personeel, met behulp van het particulier initiatief en moet door alle middelen het bewustzijn worden wakker gehouden dat in naam der menschelijkheid voor onze geestes zieke menschen meer moet geschieden dan thans. Ook behoort voor liet onderwijs in psychiatrie aan alle universiteiten gezorgd te woi den. Stichting van iecioiaten aan alle Rijksuniversiteiten beval dr. Ruysch aan. Yerecniging tot bevordering van zeevaart kundig onderwijs. Op Woensdag 24 dezer hield de Vereeniging ter bevordering van het Zeevaartkundig onder wijs hare 26e jar.rlijksche Algemeene Vergade ring te De Bilt, in het Hotel Poll, onder presi dium van den heer E. J. Hoos, directeur der Zeevaartschool te Rotterdam. Na de gewone huishoudelijke zaken afgehaudeld te hebben, ging men over tot de benoeming van een secretaris. Herkozen werd de fungeerende, die volgens vastgesteld rooster aftrad, en deze nam de herbenoeming aan. Na bespreking van enkele ter tafel gebrachte onderwerpen gingen de vergaderde leden naar het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut, waarvan de bezichtiging' hun was toe gestaan. Daar werden zy ontvangen door dr. Snellen, hoofddirecteur van het Instituut. Met de meeste bereidwilligheid leidde dr. Snellen de leden rond en gaf zeer gewaardeerde inlichtingen. In de afdeeling voor de zeevaart werd dat ook gedaan door den heer De Jong, eerste ambtenaar dier afdeeling. Jhr. mr. F. X. A. Verheyen te 's-Hertogen- bosch, is benoemd tot jagermeester van H. M. de Koningin. Do Groothertog van Saksen en dochter met gevolg gebruikten Donderdag het déjeuner bij den Vorst en de Vorstin Von Wied, geb. Prin ses Marie der Nederlanden. Voor dc garden-party op heb Huis de Pauw op heden zijn 300 uitnoodigingen verzonden, als aanhet corps diplomatique en dameshet Ci viele en Militaire Huis der Koningin; de Mi nisters den Commissaris der Koningindo Presidenten der hooge Staatscolleges; den Bur gemeester der Hofstad; den Gouverneur der Residentieaanzienlijke familiën en hooge ci viele en militaire autoriteiten. De Kon. kapel der grenadiers voert muziek uit. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 3 dezer niet plaats heb ben- Een belangrijke maatregel is door den minis ter van oorlog genomen door eene bepaling dat do nieuw aangekomen of pas aangekomen sol daten (vrijwilligers en miliciens) niot meer als tot nu toe aan inhouding op de soldij zullen zijn onderworpen gedurende het kwartaal, waarin zij in dienst treden en in het daarop volgende kwartaal. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland bracht gisteren een bezoek aan de gemeente Dordrecht. De Siameesche gezant bij ons Hof en de leden der legatie worden Maandag a. s. in het hotel 9Üen Ouden Doelen" verwacht uit Londen, waar de gezant eveneens is geaccrediteerd. De Cbineesche gezant by ons Hof, ook geac crediteerd te Berlijn, komt denzelfden dag in genoemd hotel, terwjjl heden daar verwacht wordt de gezant van Zweden, geaccrediteerd aan de Hoven van Nederland en België. De Indische Prinsen zullen heden de tentoon stelling van Vrouwenareid bezoeken. In Insulinde wordt vertoond een nieuw stuk, dat heet: „Prio tot ho". Te Breda is, in den ouderdom van 68 gang, de zaal met kasten voor de verklaringen. In den rechtervleugel zal naar alle waarschijn lijkheid gevestigd zijn het bureel Statistiek. Verder komt te dier plaatse de groote zaal, ten dienste der afdeeling Jaarlijksch Onderzoek, al waar o. a. de rentebijschrijving, op de te dien einde van de inleggers ontvangen boekjes plaats heeft. Een hoogst gewichtig onderdeel van den dienst; zulks niet alleen in verband met de be langen der inleggers, maar ook ja, niet het minst met het oog op de controle, welke door den aldaar te verrichten arbeid wordt uit geoefend op het personeel, dat aan de postkan toren dienst doet; eene controle, die vooral zulk een heilzame „preventieve" werking kan heb ben. De spaarbankboekjes, die door de inleggers ter rentebijschrijving zijn ingezonden, zullen worden geborgen in ijzeren kasten met ijzeren rolluiken. Op de bovenste verdieping zal een zeer groote ruimte worden ingericht, ten dienste van het werk der jaarlijkscho rentebijschrijving op de ter directie aangehouden wordende rekeningen courant, van welke stukken reeds hiervóór spra ke was. Deze reuzenarbeid geschiedde tot dusver steeds onder medewerking van een militair hulppersoneel, in Januari jl, bestond dit uit 100 man. "Wij hebben vroeger reeds in ons blad jaar, overleden de heer C. Tli. Herekenrath, ge pensioneerd majoor-kwartiermeester. OVERSCIIIE, 26 Augustas. Gisteren is door den rijksveldwachter Smits en de gemeenteveldwachters v. d. Plas en Van Aalsburg, alhier, aangehouden aan de Heiilbrug, staande met een woonwagen aldaar, Lambertus, Kw. zijnde gesignaleerd in het „Alge meen Politieblad", tot het ondergaan van een gevan genisstraf van 3 maanden. Hij is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. PERNIS, 27 Augustus. Volgens uit zee ontvangen berichten brak, terwijl de beug in zee stond, van de sloep „Burgemeester Beijen" schipper Albert Koster, uit deze gemeente dc stag. De sloep moest toen ten anker komen, maar ook de kabel brak, zoodat kabel en anker verloren gingen. Het schip is toen zoover weggedreven, dat het niet meer mogelijk was do beug terug to vinden, zoodat ook het viF~htuig ver loren is. Burgerlijke Stand van Oveischie. Getrouwd; 25. J. van der Kaag jm. 27 j. en H. H. Boxman jd. ,31 j. Gob oren: 18. Willem Karei, s. v. J. J. Schaltis en J. C. ïlunnikhof. Gemeenteraad van Ketkel en Spaland. Zitting van Zaterdag 27 Augustus, te 11 uur v.m. Voorzitter: de Burgemeester, de heer L. Mazel. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De heer B r e g m a n vraagt naar aanleiding der notulen eeno inlichting over de „wederopzegging" van het contract met het polderbestuur betreffende de waterverversehing. Na korte discussie blijkt, ook door naslaan van oude notulen, dat de gemeente tot wederopzegging toe harerzijds voor de spuiing een oxtra-bedrag be taalt van f75. Ingekomen is Proces-verbaal der kas-opname bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat dc kas in orde bevonden was. De ontvangsten over het afgeloopcn jaar be droegen f 31.607,981/2, de uitgaven f 30,565,26, zoodat een saldo in kas is van f 1042,725/». Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de dubbeltallen voor het collego van zetters worden geplaatst de aftredende leden, de hoeren B. v. d. Eijte en L. Lansbergen, en de heeren C. Breg- man en I. Verspeeck. Van den schuttersraad begrooting voorde rustende schutterij over 1899 tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f315. Aldns vastgesteld. Verzoekschrift van den gemeente-veldwachter Groen om zijn traktement als sluiswachter van f 10 te brengen op f12 zooals ir.vger het geval was. Toegestaan. Request van H. Mork c. a. om aan een schuit die voor hun woningen mest laadt, een andere ligplaats aan te wijzen. Na eenigo discussie wordt dit request gerenvo- yeerd naar B. en W. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter na rondvraag de vergadering. Bij Kon. besluit is aangesteld tot hoofdonderwijzer bij 's Rijks werf te Amsterdam, dc heer H. Cieve- ringa, thans tijdelijk hoofdonderwijzer bij die werf. Cornelis van Rheencn, die te Hilversum in een twist met zijn vrouw deze vermoedelijk een ver wonding aan den hals heeft toegebracht werd door do Rechtbank te Amsterdam vrijgesproken. Beroepen: Te Wannoperveen, A. Kante, te Royl. To Steenwijkorwold, A. do Visser, te Her wijnen. Te Jaarsveld, W. Zijlstra, to Waddings veen. Aangenomen: Naar Hoornsterzwaag c, a. door H. van Lonkhuijzen, eand. te Hetcren. Bedankt: Voor Oost- en West-Souburg, door J. Hoekstra, tc Heteren. Voor Amersfoort, W. do Lange, to Reenen. Voor Pouderooyen en Loevestein, door H. Snel, te Gameren. GBR. KERKEN. Beroepen: Te Epe, J. H. Houtzagers, te Koot wijk. Te Buitenpost, S. Bosma, te Wommcls. Lageb Onderwijs. De nieuwo wet van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap, die in de jongste algemeene vergade ring te Wagcningeu is aangenomen, treedt I Januari in werking. Tengevolge van de wijziging der statuten zal er dit jaar geen hoofdbestuurdersverkiezing plaats heb ben. De heer A. Stokvis van Amsterdam, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, heeft zicb bereid verklaard, nog één jaar ïn het hoofdbe stuur zitting to nemen. vermeld, hoe deze arbeid, die telken jare in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt ge schiedde, plaats heeft. De geldswaarden der Rijkspostspaarbank worden niet in het directie-gebouw bewaard. Zij berusten bij de Nederlandsche Bank, die, inge volge art. 6 van het octrooi, haar laatstelijk verleend bij do wet van 7 Augustus 18S8 „Stbl-" no. 122, belast is met het kosteloos kassierschap der Rijkspostspaarbank en met de bewaring van alle geldswaarden dier instelling en van de door deze in pand genomen waarden. Gelijk gezegd, wordt het gebouw zoo goed mogelijk brandvrij gemaakt, kunstlicht zal men door doelmatig plaatsen van ramen zooveel mo gelijk vermijden, docli voor zooveel noodig zal alles electrisch verlicht worden. De verwarming zal plaats hebben door een ccntraal-verwar- mingstoestel, waarvoor de calorifères worden ge plaatst in het sous-terrein of in een afzonderlijk gebouw op het binnenplein. Liften zullen overal worden aangebracht om de stukken gemakke lijk naar de verschillende bureelen te kunnen brengen. Men hoopt dat in 1900 het nieuwe directie gebouw in gebruik zal kunnen, worden genomen. Wat het kosten zal vraagt allicht de be lastingschuldige. Het antwoord kan luiden niets, d. w, z. de belastingschuldigen zullen voor Onpleizierige gelijkenis. Men schrijft ons uit Haarlem Dat het geen zaak is in de laatste dagen eenige gelijkenis te toonen met den beruchten Hendrik de Jong, ondervond hedenavond een heer uit Amsterdam. Tegen 7Vs uur kwam hij per spoor hier aan. Hij nam een rijtuigje, gin" eerst naar de Leidschevaart naar de won in" van den agent eener verzekering, toen naar hotel Lion d'Or en vervolgens naar café Mon- tagne aan de Houtpoort, waar vlak bij een politiepost is. De agent van dienst zag hem daar en vond waarin hij gelijk iiad gelijkenis tussehen dien heer en de heden verspreide portretten van De Jong. Vandaar het verzoek mede te gaan naar het hoofdbureau. Daar maakte de heer zich bekend als een assuradeur; hij kon nu dadelijk gaan. (»N. R. Ct.") Kerkroof. Te Stein (L.) vond men gisterenmorgen de deur der Kath. Kerk geopend. Alen kwam tot de ontdekking dat or inbraak was gepleegd, de offerbussen opengebroken waren en de inhoud verdwenen was. Alen vermoedt dat kermisreizi gers de daders zijn. Ongeval. Eene te Leeuwarden uit Winterswijk gelo geerde dame, mej. De B. had het ongeluk van een rijwiel te storten, tengevolge waarvan zij een hersenschudding kreeg, die haar dood ver oorzaakte. De dame was onderwijzeres te Win terswijk. Treurig ongeluk. Dezer dagen had te Welie, in de buurt van Andelst, een treurig ongeluk plaats. De zoon van den heer van V. kwam des avonds te 8 uur ongeveer, op zijn fiets naar huis rijdende, in aanraking met een van zijn werk komenden maaier, die een zeis en eene zicht op den rug droeg. (Natuurlijk zooals hier de nare gewoonte is, de scherpe werktuigen onbedekt.) De maaier schrok, toen hij een fiets achter zich hoorde, draaide zich om, zoodat de zeis dwars kwam in den weg van den wielrijder, die daardoor een hoogst ernstige wond» bekwam aan zijn hals over het gelaat en het oor. Zijn toestand is op't oogenblik buiten gevaar. JEen schadepost. Kleine oorzaken.... Te Wamel (Betuwe) liet een arbeider de zeis, waarmee hij distels had afgeslagen, in de sloot, welke langs eene weide loopt, achter. Toevallig geraakte een paard, dat in de weide graasde en dat een waarde had van t 600 a f700, in dezelfde sloot. Bij een poging om er weer uit te komen, sloeg het met de achterpooten in de zeis, waardoor de pooten bijna werden afgesneden. Het dier moest terstond worden afgemaakt. Marconi. Alarconi, de uitvinder van het telegrafeeren ren zonder draad, is, naar uit Londen geseind wordt, terwijl hij van de Iersche kust met zijn assistent op het eiland Rathlin proeven nam, van een 300 voet hooge rots gestort en gedood. Gepakt. Deblander, de man die, na eerst zijn vrouw met den dood bedreigd te hebben, zijn twee dochtertjes vermoordde, is te Parijs gevangen genomen. Hij had in drie dagen niet gegeten, liet zich in een restaurant een diner geven en trachtte zonder te betalen te vluchten. Hij werd echter gegrepen en, ondanks dat hij een vaischen naam opgaf, op het bureau van politie herkend als de gezochte moordenaar. Nog een afschuwelijke moord. Een misdrijf dat in onmenschelijko wreed heid niet behoeft onder te doen voor den moord van den Parijzenaar Deblander op zijn beide kinderen, is to Alpigano in de provincie Turijn gepleegd. Een daar wonende vrouw heeft we gens een onbelangrijke twist met een buurvrouw dit gebouw geen cent behoeven op te brengen, gelijk zij dit tot dusverre evenmin deden voor de jaarlijksch© uitgaven, ten behoeve der in stelling. De Rijkspostspaarbank heeft tot nu toe hare bedrijfskosten geheel uit eigen, midde len kunnen bestrijden. En dit, niettegenstaande zware lasten op hare schouders werden gelegd. Zóó bedroeg bijvoorbeeld, hetgeen zij, alléén over 1897, aan 's Rijks schatkist te betalen had, als vergoeding (10 cent per jaar en per inlegger) wegens den aan de instelling toegekenden post vrij dom, ongeveer f 66,000. Bovendien, heeft de Bank nog een. steeds aan groeiend reservefonds weten te vormen, het welk volgens het jaarverslag over het dienst jaar 1896, dab over 1897 is nog niet versche nen pl. m. f 455,000 bedroeg, en te reke nen naar den gewonen aangroei aan het einde van 1898 wel onveveer 7 ton groot zal wezen! Zoo kan derhalve gerustelijk de verwachting worden uitgesproken dat de Rijkspostspaarbank in staat zal wezen de kosten der oprichting van haar directie-gebouw geheel uit eigen middelen te bestrijden. („Hbl.")

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2