52"e jaargang. Zondag 28 en Maandag 29 Augustus 1898. 9715 Eerste Blad. MADELEINE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETONS ISMIkmnntn 7wr Schiedam, per Èwartaal f r.30 UITGEVER.» H. J. C. EOELANTS. KKONIN GSBRIEYEN. BUITENLAND. Tl v& omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 9i per peet, p. kwartaal. - 1.30 Afeoiderlijke nonunerso.02 BUREAU: BOTER8T11AAT ÏO, Telephoon No. 123. ADVT.nTSSTrp.PMj8van 1—6 gewond tegels mot inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Amsterdam, 20 Augustus 189S. Ik heb indertijd een rentenier gekend de man rust reeds lang op het kerkhof die me eens precies wist te vertellen, hoeveel trams er per dag Langs zijn huis reden. Daar hij op den Singel over de Stadsbibliotheek woonde en dus „de F- C.", „de Vondel" en „de Amsteldijk" moest controleeren, had het maken, van deze sta tistiek hem vrij wat moeite en zeer veel tijd ge kost. Ik wilde dat ik op het oogeublik zulk een rentenier tot mijn beschikking had, ten einde een statistiek te maken van het aantal heipalen, sparren en juffers, dat men ter eero der feesten in den Amsterdamschen bodem heeft geslagen. Sommige dezer zijn nog in natuurstaat, andere zijn behangen met groen, weer andere beschil derd. In de Plantage dienen zij om een electri- sche verlichting te dragen, die volgens kwade tongen gisteravond niet branden wou, omdat de electricien de qualiteit van den stroom to ge ring had genomen volgens de „vox populi" was er „electriek" te kort en weer elders staan ze alleen om zooals op de Weteringschans to worden de dragers van schilden, waarop vier kante leeuwen met een serpentine tot tong zijn afgebeeld- Mijn rentenier-flaneur zou me dan meteen kunnen vertellen wanneer ik naar deze of gene eerepoort moest gaan, ten einde over 't al of niet mooi te oordeelen, die nu nog slechts een karkas van zulk een triomfboog vertoont, en wanneer de leverancier van Bennewitz's pa- pier-stuc zijn laatste stuk „oude vesting" tegen het gei-aamfce van de oude Vinkepoort op het Markenplein zal hebben beplakt en beschilderd, opdat ik zal weten of de imitatie „frappant" is. Volgens een bewoner van de zeer vaderlandslic- vendo wijk, waarin deze poort verrijst, was dit „stuk middeleeuwsche bouwwerk" „een eenig- heid" in Amsterdam „uwé is immers van de redactie" voegde hij er bij en kon er niet te veel goeds van verteld worden. Ik haalde de, dank zij de indiscretie van „De Telegraaf", vroeger aan de kiosken verkrijgbaar gestelde „Officieele Gids" voor den dag en wees hem er op, dat de „Vinkepoort" daarin niet voorkwam, maar wel de poort op den. O. Z. Voorburgwal, die de wed. de Jonge laat bouwen. „Nu," riep mijn Markenpleiner uit, „dat u nu niet zoo dom is om te begrijpen dat die broodbakker daarvoor even goed betaalt, als voor den leeswijzer, dien hij in 't boek heit mo gen leggen, 'b Is dikker van de advertenties, dan van het lezen, dat er in staat. Een mooie af faire De man had gelijk, de officieele feestgids is een mooie affaire, en hij beloofde me uit dank baarheid een briefkaart te sturen, als de poort Haar zou zijndan kwam zij in de krant. De vreemdeling, die Amsterdam komt bezoo Naar gebeurtenissen in den oorlog van 1870/71, DOOR HA.NS WACHEXIIüSEN 7) Zij bereikten thans den open straatweg naar Metz. De doktoren der ambulance-colonne keken na of alles in gereedheid was. De klare middagzon scheen over de allerwege door bosch omzoomde akkers. En nu ging het achter eenige batterijen aan, het dorp Courcelles-Chaussy binnen. De tuensehen die in het dorp achtergebleven waren, stonden in hun Zondagsdie pakjes angstig voor hun huizen. Zooeven was de generale tnarsch geslagen voor de in het dorp liggende troepen. Madeleine herkende menigen bewoner en dat stelde haar gerustuit het venster der istad Metz" keken de twee dochters des huizes die onbevreesd achtergebleven waren. De ambulance-colonne kreeg bevel op het plein tot nader order halt te houden. In groepjes stonden de vrijwillige ziekenverplegers op het plein. Madeleine durfde zich niet aan het raam te ver- toonen voordat de bewoners uit angst voor het nu met verdubbeld geweld dreunend kanongebulder en den over het in de richting van Metz liggend woud opstijgenden kruitdamp in hun huizen waren ge vlucht. Daar zag zij den geestelijke van het dorp, dien zij kende, over het plein gaan. In haar angst boog zij zich uit het raam om wch door hem te laten herkennen. Maar Plessmann ken om de versieringen en do illuminatie te zien, raad ik vooral aan do Jodenbreestraat niet over te slaan. Ik heb nu reeds den indruk gekregen, dat oen bezoek aan den Jodenhoek de moeite bepaald waard zal zijn. Zooals men weet worden de versieringen langs den weg van den intocht onder leiding van een sub-commissie, naar do plannen van de archi tecten Ed. Cuypers en \V. Kromhout, uitgevoerd op kosten van de gemeente Amsterdam en van de bewoners der straten en grachten waarlangs do stoot gaat. In aanmerking genomen de om standigheid dat de bewoners van do Sarphati- straat on van de Hoeren- en Keizersgrachten zeer goed over den brug konden komen, dat de neringdoenden in de Utrochtsche straat er groot voordeel bij hebben en dat de gemeente hielp, is liet te verwachten dat men langs den ofu- cieelen weg iets moois zal zien; en daar men onmogelijk alles kan zien raad ik den vreemde ling aan om uitgaande van deu Dam te wande len door do Damstraat, naar de Jodenbreestraat, om vervolgens door de Aluider.si.raat een kijkje te- gaan nemen in de Plantage, naar de elect ri- sche verlichting en, na de Aiuiderpoort bekeken te hebben, langs do Sarphatistraat den weg tc gaan, die den stoet heeft genomen, waarna men weer op den Dam uitkomt. Is men dan nog niet moede en wil men iets karakteristieks Am- stordamsch zien, dan wandele men door de Jor- daan, vooral langs de Willemstraat, naar dc Wil lemspoort, die met de Beurs prachtig door do gemeente zal versierd worden. Voor één ding ben ik gerustgesteldals mijn vriendin Naatje op den Dam een voetstuk zal krijgen, zooals de Officieele Feestgids ons ver toont, dan gelooven we, dat ze een niet al to mal figuur zal maken- Do Dam zal in een zee van electriseh licht baden, want elke der acht masten met hun ver gulde krans en spits, die wel wat gelijken op motieven uit het eerste keizerrijk en rondom het monument geplaatst zijn, zal twee booglampen dragen. Naatje, die gewend is aan de gaspitjes, zal wel eens knipoogen als zij in zulk een boog lamp staart. Misschien voldoet het liclib zoo goed dat 't een of ander raadslid bij de aan staande begrooting voorstelt om den Dam voor taan altijd electriseh te verlichten, dat, waar we een fabriek bezitten, dio concessie heeft, reeds lang geleden had moeten geschieden. De „Officieele Gids" bracht ons ook do woor den der cantate, welke op Donderdag S Sep tember a.s. op de matinee in het Concertgebouw, welke door H. H. M. M. zal worden bijgewoond, zal worden gezongen, 'tls misschien uit ach tuig voor onzen niet officieelcn „poeta laureatus" ge weest, dat men aan Beets de vervaardiging dier cantate heeft opgedragen. Gelukkig is de oude dichter daarmee niet geweest, en als do muziek v<xn Bernard Zweers do woorden niet willen dra gen, daai zal deze cantate het lot ondergaan van alle gelegenheidscantaten zij zal hebben ge leefd het leven van één dag. Meer gang zit er in do cantate van Van Log- die bij den wagen stond, fluisterde haar toe nGeon dwaasheid 1 Als je ons bier verlaat, dan zal men je als spion gevangen nemen, en kan ik je niet beschermen." Dragonders en huzaren van het 7de legercorps galoppeerden nu in escadrons over liet plein, het dorp uitsleeds meer batterijen volgden hen. Made leine zat radeloos met gebogen hoofd, de handen tusschen de knieën Wanneer de slag voorbij is 1" Zoo troostte zij zichzelve. Plotseling stelde zich echter de ambulance-co lonne in vlugge beweging. De eene ordonnans kwam na den anderen met bevelen. Het grommen van het kanon klonk haar van dichtbij in de ooren. Maar als geëiectriseerd sprong zij op toen zij bet groen geoxydeerde koepeldak van het haar zoo welbe kende kasteeltje op eenigen afstand uit zijn park zag oprijzen. Weer schrok zij echter; want Duit- sche; ruiters galoppeerden, gevolgd door karren en transporten, in de richting van het chalet. iHet lazaret komt daar ginds in het kasteel," zei Plessmann haar. sWij hebben bevel gekregen daarheen te gaan om er de zwaar gewonden op te nemen." 5 Wij 1" Dat was een pak van Madeleine's hart. tje zult daar meer rust hebben. De gewonden die niet vervoerd kunnen worden, komen van de verbandpiaats daarheen." sliet is chhlet van barones Berwick 1" riep Madeleine op bezorgden toon. Wet, dan heb je het mooi getroffenHij keek baar bijna wantrouwend aan, alsof hij niet wist wat hij thans van haar moest denken. In Madeleine's toon en op haar gelaat lag weder ontwakend vertrouwen. Zij had immers in dit vreeseiijk oorlogsgewoel dat haar beangstigde, weer haar bekende landgenooten gezien, die niet naar chem, waarbij Bernard Zweert, ook de muziek componeerde, eu die du» avonds in het Concert gebouw zal worden opgevoerd. Vooral in het slot, zit vuur als de tenor zingt ,,IIoe dringt zich in uw juublende schalen „In geestdrift liet volk om den troon' „Het weet van zoo roemrijke jaren, „Het droomt zicli do toekomst zoo schoon 1 „liet denkt aan de wijzen en dapp'ren „Die 't leidden zoo menigen dag, „Hot wil nog 't oranje zien wapp'ren, ..Den wimpel van Nederlands vlag;" en als dan het koor deze regels heeft herhaald, zingt de tenor „Ontzweefd als een zonnige vogel „Der slagvelden bloedigen dauw, „Verrees het, en mengde voor eeuwig „Zijn gloed in het rood-wit-en-blauw. „Ileft. hoog dan do roemrijke banen! „Het blinke ter zee en te land, „Oranje aan de spits onzer vanen. „Oranje en Nederland!" en met kracht herhaalt dan het 700 personen sterke koor „Heft hoog dan de roemrijke banenenz. Dat- zal geheel andere klinken dan „Eerbied, eerbied trilt door hart en aren, „Bij den groet der liefde U aangeboón; „Eerbied voor TJw jeugd en jonge, jaren, „Eerbied voor Uw vroege Koningskroon, „Eerbied voor Uw deugd en reine zeden, „Eerbied voor den Koninklijken mood, „Waar Gij 't zorglijk pad meê op wilt treden, „Aan de hand van God, die U behoed! Het hindert nu niet dat Beets om „behoed" te doen rijmen op „moed" dit woord alleen mo.t een „d" schrijft, maar dat we aan onze jonge Koningin, een meisje van achttien jaren, gaan vertellen dat we eerbied hebben voor haar „reine zeden" vind ik wel wat erg kras; het is te ho pen dat Wilhelmhta van Nassouwen die woor den voor een „lapsus calami" van den ouden dichter zal willen aanzien. Algemeen overzlchl, Schiedam, 27 Augustus '98. Wanneer men goede connecties heeft, dan moet men die warm houden, en vooral op staat kundig gebied is het zaak steeds de stemming op temperatuur te houden- Van tijd tot tijd is het gewenscht een nieuw blokje te leggen op het aangenaam knetterende vuurtje van poli tieke vriendschap. Ook president Faure oordeelde blijkbaar gis teren, cïen verjaardag van zijn reis naar Bus- land, aldus, en van Havre waar de President zich bevond, ontving Zijne Alajcsteit Keizer Ni- colaas II op Peterhof liet volgende telegram „De tegenwoordigheid aan boord der P o- thuau, een jaar geleden, van den Keizer en de Keizerin van Rusland, do verklaringen die toen gewisseld zijn in de schaduw onzer vlag de bosschen gevlucht waren, terwijl zij, nog bezig om voor de barones te redden wat maar mogelijk was, zich door den vijand overvallen zoo bang verscholen had. Nu had zij, onder bescherming van dien vijand zelf, den moed haar taak te vervullen, daar alles zoo gunstig uitkwam. sliet is wel geen voordeel wanneer een lazaret wordt gevestigd in zulk een mooi landhuis", zeide Plessmann, amaar het is in ieder geval een waar borg tegen vernieling. Ik zal den dokter zeggen dat je daar thuis bent." Hij verliet haar, want steeds nieuwe troepen trokken naar den strijd, die vlak onder de wallen van Metz woedde; de ordonnansen vlogen heen en weer. Kanongebulder en dof tromgeroffel weer klonken van zeer dichtbij, en nu kwamen ook reeds de treurige boerenvoertuigen opdagen, karren en ladderwagens met de eerste offers van de ver- bandplaatsen. De ambulance-wagens rolden de groene hoogte op naar het chklet en weldra zat ook Madeleine in een daarvan. Tot lmar verbazing zag zij op bet balkon, dat boven den tuin uitstak een hooge mannelijke ge stalte in een wit zomerkostuum, een strooien hoed boven bet door een witten langen baard omlijst gelaat, dat met verwondering over de balustrade heen naar het doen en laten der soldaten beneden keek. sLord Wilberforce I" riep zij Plessmann toe, die haar niet uit het oog had verloren. sHijiseeu cousin do la Baronnc," veegde zij er op zijn vraag aan toe, »en komt iederen zomer eenige weken. Nu kon niemand hem natuurlijk verwachten. Hij is generaal geweest in Indië." Wel, dan zal hij best weten hoe het in den oorlog toegaat." Madeleine ijlde door den tuin, waarin zij tot gen ter roede van Kroonstadl, zijn voor uiiv to dierbare herinneringen dan dat. ik dien herinue- rmgMag laat voorbijgaan zonder opnieuw Uwe Al.ijfj.ti ïl de verzekering to geven van niijnzetr l.'uiuligu 'Lmkb.uuheul voor de ont-vang-M die zij den Preadeiit. der Republiek heeft, bereid. „Onze gevoelt n» zijn niet gewijzigd, en ik ben nu ak-> toen de getrouwe tolk van liet Fran-i-ho volk wanneer ik tegenover Uwe Aluje-teit weder om uiting geef aan de vurige weiisehen die wij koesteren voor haar geluk, voor dat der keizer lijke familie en voor de grootheid van Rusland." aarop ontving de President het volgende ant woord van ezaar Nicolnas ij, de Keizerin en Ik, zijn levendig getrof- tei. door de dankbetuigingen die gij wel hebt willen uiten in uw naam en in dien van hef Frunsche volk ter gelegenheid van den verjaar dag van ons bezoek aan boord der P o t li u a u. „Gaarne voeren wij onze gedachten terug naar die historische oogenblikken waarvan de herin nering niet zou kunnen worden uitgewixcht, en het is mij bijzonder aangenaam op dezen dag opnieuw te kunnen uiten de wanne en onver anderlijke wenselien die wij niet ophouden te koesteren voor mijnheer den President en voor het bevriende Frankrijk." Nu zijn „warme" wensclum natuurlijk van lagere orde dan „vurige" dito's, en „la Franco amie" zegt niet wat „la Franco alliée" zou heb ben doen gevoelen aan Frankrijk en de wereld. Maar al hoort Frankrijk niet het zoo zoct-klin- kuulo woord dat lief steeds en steeds weer zelf zou willen hcoren en aan zijn beuijders zou wil len doen hooren, president Faure komt er nogal genadig af. Hij die bet bij zijn onderdanen pardon, zijn medeburgers nooit verder heeft gebracht dan tot- „Mijnheer de President", wordt dooi den Czaur aller Russen ten minste met „Zijne Ercellentic" betiteld. Er zijn booze tongen, die beweren dat Faure wel eens zou willen weten wat men voelt wan neer men met „Majesteit" wordt toegesproken. Maar 't zijn alleen booze, heel booze tongen zelfs, die dit zeggen. Donderdag reeds vroeger dan verwacht werd is de ministerconferentie te Buda-Pest afgcloopen, en thans is het zwaartepunt van den toestand weer naar Woenen verplaatst. Wat cr te Buda-Pest besloten, in hoeverre er overeenstemming vorkregen is, weet niemand. Noch Banffy noch graaf Thun laten iets los en terwijl sommigen spreken van gunstige resul taten, schudt den anderen bezorgd het hoofd. Inmiddels is keizer Frans Jozef te Weenen teruggekeerd, waar graaf Thun en baron Banffy de eerste is reeds gisteren in de hofstad aan gekomen, de laatste komt lieden hem rap port zullen uitbrengen over do gohouden confe rentie. Er zijn eenige bijzonder begunstigde bladen die een en ander laten doorschemeren over het haar schrik reeds de gehoele hospitaal-compagnie ijverig bezig zag. Zij vloog het buis binnen en zag de fraaie, kostbaar gemeubelde zalen reeds tot hospitaal inrichten en tot haar uiterste verbazing zag zij den neef der barones, dio mat haar hierheen had zullen terugkeeren, mat een nijdig gelaat toekijken. Mat een bang vermoeden staarde zij hem aan, en In] verbleekte onder haar blik als had hij een slecht geweten. Deze jonge man, een lichtzinnige dio van de barones leefde, was uit Parijs gevlucht om niet uij de mobiele garde te worden ingelijfd, en was ook hier uit dezelfde vrees voor de Diiilschers gevlucht. Wat had hem dan den moed gegeven, zich alleen hierheen terug te wagon Hot was voor haar een geruststelling dat hij hier lord Wilberforce had aangetroffen. Zou hij niettemin reeds den tijd hebben gehad zich van de kostbaarheden zijner tante meester te maken, waarop hij het in ieder geval gemunt had Op haar vraag antwoordde hij onvriendelijk dat hij, de neef, haar daarover geen rekenschap schul dig was. Hij was zooeven eerst aangekomen voor de vijandelijke soldaten die volgens hem allen in lijfden die de wapenen konden dragen. Boosaardig voegde bij er de vraag aan toe boe zij wel bij de vijanden des vaderlands kwam. Do oude lammo vrouw van den eveneens gp~ vluchten concierge van het huis, kwam naderbij hinken en begroette haar verheugd. sMonsieur Gaorgo", vertelde zij, hem logenstraffend, »Uad haar verschrikt." Als een dief was hij in den afge- loopen nachL door een kelderraam in het huis ge klommen, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5