STADSNIEUWS. YLAAKDIN GEN Gemeenteraad. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd N i e uw s. ter minister-conferentie. verhandelde; wellicht weten ook deze mets, maar doen zij alleen of zij iets weten. Hoe di^ zij, uit hetgeen zij mededeo len krijgt men den indruk dat te l'est alleen datgene 111 bijzonderheden is vastgesteld wat m beginsel reeds te ischl met medewerking der Kroon was besloten. Ue tolgemeciischap blijft op zijn minst bo houden tot na expiratie der handelsverdragen in liet jaar 1903. I)e Rijksraad zal bijeengeroe pen worden tot liet verkiezen der quoteu-depu- tutlien daar er, naar alle» doet voorzien, mets met het Uostenrijksclie parlement te beginnen zal wezen, m het waarschijnlijk dat men m Hon garije een eenzijdige wettohjko regeling zal be proeven .'.in bepaalde "Vergelijksquaesties, en dat iii Oostenrijk art. 14 der Grondwet zal wor den toegepast. Welke concessies baron Banffy heeft gedaan, zal eerst blijken wanneer de ontwerpen van wet bij de Oostenrijkse!)e en de IIongaarsehe web gevende licliamen worden ingediend. JDe toestand blijft nog steeds zeer ernstig, be sluiten du berichten uit Wennen. Daarbij voegen allerlei inwendige quaesties zich bij hut grooto Oosteurijksch-Hongaarsche conflict. Zoo wordt volgens de .Magyar Orzag", het orgaan der katholieke partij in Hongarije, een monsUT-botooging voorbereid door .Rumenièrs, Serven, Kroaten enz. Zij willen in September een grooto deputatie afzenden om den Keizer te huldigen, maar tovens om Frans Jozef te wij zen op de onrechtvaardigheden waaronder zij van de zijde der Hougaarscho regeering te lij den hebben. Van Amerikaanscho zijde is thans de vredes- commissie gei-eed. Volgens een bericht van de „Herald" besloot president Mc Kinley definitief tot de benoeming van den minister van buitenlaudscke zaken Day, de sonatoren Davis en Frye, den rechter White en den heer Whitelaw Reid als commissarissen voor de vredesonderhandelingen. Dczo zullen slechts don afstand van Luijon (het grootste der Fliilippijuen) cischen. De Spaausclie leden der commissie moeten nog door de regeering worden aangewezenheel ge makkelijk schijnt het niet te zijn, geschikte per sonen te vinden. Over de Philippijneu zullen de vredesconunis- sarisseu zeker heel wat te bespreken hebben, eu vooral wanneer liet bevestigd wordt dat bet ge nicht volgens hetwelk de bewoners van Jamai ca de inlijving van het eiland bij de Vereeuigde Staten zouden wcilsclieu, slechts oen proefbal lon is. Want men verzekert dat er een plannetje be staat om Engeland dan in ruil van Jamaica, dat met Cuba en Dorto-Rieo de Verecnigde Sta ten de heerschappij in de Antillen zou verzeke ren, een der Elnlippijnsehe eilanden te geven. Algeineeiic instemming vindt dit plan zeker niet in de Unie. De voorzitter der tenaats-eom- niissie voor buitenlandsche aangelegenheden ver zet zich o. a. tegen do pogingen om Jamaica bij de Vereeuigde Staten to doen inlijven. Trouwens, voorloopig heeft Broeder Jonathan genoeg te doen met zijn aanstaande koloniën, vooral met de opstandelingen. Zoo zijn te Ca- vita Amerikaanscho soldaten in botsing geko men mot de bevolking, die niet erg te- spreken is op do Amerikanen. Er ontstond een gevecht, waarbij een artillerist en 4 inboorlingen gedood, een korporaal doodelijk gewond cn van weers zijden verscheiden gewond werden. Te Moutaiik Point is de hulpkruiser Prai rie met 400 soldaten aan boord gestrand. De troepen konden aan land gebracht worden, en het «cliip werd vlot gemaakt. Van Santiago gaat de exodus der Spaansehe troepen voort. Een telegram van generaal ToraJ meldt dat generaal Linares met 2000 man San tiago heeft verlaten om naar Spanjo terug te keeren. Steeds meer bijzonderheden worden intus- scheu bekend uit admiraal Cervera's ambtelijk rapport over den zeeslag bij Santiago. Cervera zegt: ..De uitslag van den strijd was niet twij felachtig, maar ik had nooit kunnen gelooven dat onze vernietiging zóó snel zou geschieden,'' En het rapport eindigt met deze woorden „De dag is voor ons een verschrikkelijke ne derlaag geweest, zooals ik voorzag. Toch is het getal dooden minder dan ik gevreesd had. Het vaderland is eervol verdedigd, en de tevreden heid over het vervullen van onzen plicht schenkt ons een genist geweten, zij het ook met het bit tere gevoel van geleden verliezen en het onge luk des vaderlands te bejammeren." In Spanje zelf doet zich intusschen reeds de invloed van den wapenstilstand gevoelen in de herleving der industrie. Men is thans bezig de troepen naar hun eigen garnizoen terug te zen den. Een groote moeilijkheid leveren, zooals wij reeds dezer dagen aantoonden, do koloniale troe pen op. Voor die op de Philippijnen is nog het ge makkelijkst een oplossing te vinden. Toen do mnisterraad gisteren zijn zitting had geëindigd, verklaarde Sagasta dat do regeering zich op hot cogenblik met de troepen op do Philippijnen bezig hield. Het verdiende aanbeveling, meende hij, hen over te brengen naar de Visayas-eilan- deumaar daartoe had men de goedkeuring der Vereenigde Staten noodig. Als nu de Carlisten ach maar rustig houden in Spanje, dan zal het wel gaan. Volgens som mige berichten evenwel begint do Carlistisebo: beweging aan de Noordelijke grenzen een ern stiger karakter te krijgen. Don Carlos ontkent daarmede iets uitstaande te hebben, 't Kan zijn, want men verzekert dat e» entueelo militaire ope raties ook niet geleid zullen worden door den Pretendent zelf, maar door zijn zoon Don Jai me, die onlangs ontslag heeft genomen als Rus sisch officier. Van de houding der oppositie in de Cortcz, die September bijue.ikomen, zal hef, naar men verzekert-, voor ecu groot deel afhangen of er iets gebeurt van de zijde der Carlisten of niet. Kctuengrfc Klcdcrfeclingcn. Tot lid van den Duitsehcn Rijksdag is in de plaats van den overleden natioruial-liberaal Von Cuny gekozen de nalionaal-liberale prof. Paasche. Ook voor de Welfen geldt de vraagzullen wij deelnemen aan de verkiezingen voor den Pruisisehen LanddagHet partij-bestuur te Hannover 1 r.sloot tot onthouding, maar laat de partijgrr>uo> en vrij om er aan deel te nemen, wanneer zi kans meenen te hebben. In Lrar denburg zullen de sociaal-democra tische leden van gemeenteraden een conferentie houden om een gemeenschappelijke gedragslijn vast te stellen wat betreft de voornaamste quaesties van gemeentelijke politiek. Hoe langer hoe maller! Een Oost-Pruisisch grondbezitter die in een schrijven een adellijken landraad met «Welge- boren" in plaats van «Hoogwelgeboren" beti telde en op het adres alleen schreef«Aan den Landraad met weglating van het praedieaat «lieer", is deswege door twee ver schillende rechtbanken «wegens beleediging" tot boete veroordeeld. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Algerië, de heer Laferrière, zal zich Maandag naar zijn post begeven. De «Libre Parole" belooft hem bij zijn aankomst te Algiers een even vijandelijke manifestatie als Lépine is ten deel gevallen. En dat nog wel, terwijl vier nieuwe besluiten zijn afgekondigd, waarvan er een de macht der Joodsche consistories in Algerië aanmerkelijk breidelt. De Paus gaat, naar uit Rome wordt bericht, voort in uitstekenden welstand de loopende zaken te behartigen en audiënties te verleenen. Gis teren ontving de Heilige vader verschillende prelaten. Tusschen de Porte, Rusland en de Otto- maansche Bank is thans een definitieve regeling getroffen betreffende de betaling van de oorlogs schatting van 1877 aan Rusland. Naar de «Times" uit Teheran verneemt, worden de troebelen te Tabriz in Perzië erger. De rebellen plunderden de huizen. Er werden vijf hunner gedood. De bazaars blijven gesloten. Omtrent de Soedan-expeditio verneemt de «Times" Vluchtelingen'uit Omdurman hebben verklaard dat de Khalif voornemens is slag te leveren. De Amerikaansch-Canadeesche conferentie te Quebec, die tot nu toe dagelijks vergaderde, is tot 20 September uiteengegaan, om Dingley de gelegenheid te geven deel te nemen aan de verkiezingen in Maiue. Er zijn nog geen ernstige moeilijkheden gerezen, 'maar de houding der Amerikaansche gedelegeerden valt niet bijster in den smaak der Engelschen. Gisteren is te Santiago de Chili bijeenge komen de commissie die door de Chileensche en Argentijnsche regeeringen is benoemd voor de grensregeling. De president der Argentijnsche Republiek, Itoca, heeft in de rede bij de aanvaarding van zijn ambt, de overtuiging uitgesproken dat de grens-quaestie een vreedzame oplossing zal vinden. Volgens Kaapsche bladen heeft Transvaal een «Panama-schandaal" gekregen. Verschillende leden van den Volksraad zouden zich hebben laten omkoopen om te stemmen voor de con cessie van den Selati-spoorweg. De bedoelue bladen publiceeren lange lijsten met politieke namen en de door hun dragers ontvangen sommen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene buitengewone vergadering houden op Dinsdag, den 30sten Augustus a.s., 's nam. te 2 uren. Het eenige onderwerp aan de orde is Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot aanbieding van een adres van hulde aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, ter gelegenheid van de aanvaarding der Regeering door eerstgenoemde Vorstin. De bureaux ten sladhuize zullen Woensdag en Zaterdag a.s. slechts geopend zijn voor het publiek van Wk tot 1 uur 's middags. De Beurs zal op Woensdag en Zaterdag a.s. gesloten zijn, ter gelegenheid van de Inhul digingsfeesten. g Door de besturen van de afd. Schiedam van '/den »Ned. R. K. Volksbond" en «Patrimonium" is aan de patroons hier ter stede het volgende adres gezonden Schiedam, Augustus 1898. Aan Heeren Patroons. Nog eenige dagen en de Kroning van Hare Maje steit, ons aller beminde Koningin Wilbelmina, is een voldongen feit. Geheel het Nederlandsche Volk maakt zich gereed om dien dag, gedenkwaardig in de ge schiedenis vaD ons Vaderland, in blijde, opgewekte feestvreugde te vieren. Ieder, in wiens hart liefde gloeit voor de laatste spruit der Oranjes, tracht het zijne er toe bij te dragen om dien dag te maken tot een geheel nationalen feestdag, een feestdag bij uit nemendheid. In deze stad ia men ook niet achterwege gebleven om dit feit, de inhuldiging onzer Koningin, naar waarde to gedenken. Zooals U immers bekend zal zijn, zal op den Verjaardag van H. Majesteit, 31 Augustus bij alle gezindten dezer stad Godsdienst oefeningen gehouden worden om Gods zegen over Hare Regeering af te smeeken, cn zal do dag van 3 .September geheel gewijd zijn aan de feestvreugde door het houden van optochten, muziekuitvoeringen enz. Zullen echter deze dagen algerncone feestdagen d.w.z. feesten voor alle inwoners zijn, dan zuilen velen in de gelegenheid gesteld moeten worden om daaraan te kunnen deelnemenwij bedoelen de werk lieden. Daarom nemen oudergeteekenden de vxijheid U te verzoeken lste Uwen werklieden de gelegenheid te geven om op 31 Augustus de Godsdienstoefeningen te kunnen bijwonen, opdat ook zij met hot overige Volk Gods zegen zouden kunnen vragen voor de Koningin en Haar Regeering. 2de De dag van 3 September voor uwe werklieden te doen zijn een algeheelen feestdag, door hen op dien dag van allen arbeid tc ontheffen met behoud echter van het gewone Salaris, hetgeen wij ook verzoeken voor het sub lo gevraagde. Oudergeteekenden vertrouwen, dat dit verzoek door U zal worden ingewilligd, omdat de overtuiging bij hen rast staat, dat uwe liefde voor het Oranjehuis niet dulden kan dat zeer velen van de Algemeens Feestvreugde zullen worden uitgesloten. Het Bestuur van den Ned. B. K. Volksbond. Afdeding „Schiedam" C. J. WILDEMAN, Voorzitter. J. M. VOORHUIZEN, 2de secretaris. Het Bestuur van Patrimonium. Afdeding „Schiedam". W. VAN DER MOST Phz. Voorzitter. J. VAN DER MOST Wz. Secretaris. Door het «Kinderkoor" zal, naar wij ver nemen, behalve verschillende liederen ook een kroningsoperette, getiteld «Nimrods Jacht avontuur", ten gehoore gebracht worden. De eventuëeie voordeelen van deze uitvoering zullen uitsluitend ten bate der kinderen besteed wor den. Zeer zeker voor velen ecu motief om liet «Kinderkoor" zooveel mogelijk steun te ver leenen. Onder de vroolijke tonen van opwekkende rnarschen en volksliederen werden gisteren avond de eerste palen geslagen op de Hoofd straat en in de Gorzen tegenover de Hendrik- Ga belstraat. Bij beide gelegenheden was een zeer talrijk publiek aanwezig, dat luide medezong en danste en hoste en jubelde tot zeer laat in den avond. Ook in vele hofjes is met de versiei ing een aanvang gemaakt onder het zingen der volks liederen en in tegenwoordigheid van de bewoners. Van avond zal in de Ploegstiaat weder met begeleiding van muziek de eerste paal in den grond geslagen worden. Heden hebben de verpleegden van het Li- duina-gesticht een wandeling gemaakt langs enkele straten om ook eens een kijkje te nemen van de versieringen welke reeds zijn verrezen ter eere der feesten. De R. K. Volksbond, afd. Schiedam houdt morgen (Zondag) eene algemeeue vergadering in do Officieren-Vereeniging, des middags te •121/3 ure. Hedenmorgen te 8 uur viel de 8-jarige Betje Bouwman, wonende in de Konijnenbuurt, in de Noordvesigracbt. Gelukkig weid dit opgemerkt door W. v. Diejen en C. Stolk, die het meisje spoedig op het droge konden helpen. Wij maken onze lezers attent op een drietal in het Tweede Blad voorkomende advertentiën van de H. S. M., alle betreffende de dienst regeling in verband met de Inhuldigingsfeesten. BURGERLIJKE STAND, fteboren 26 Augustus. Arendje, dochter van J. A. Gerrets en J. de Lange, Houtstraat. Johannes Wilhelmus, zoon van J. A. Cool en K. Huizer, Roosbeek. Overleden 26 Augustus. Jannigje Denies, oud 30 jaar, echtgenoot van G. A. J. Mulder, Zijlstraat. Door den minister van justitie is de rang van brigadier-titulair toegekend aan den rijks veldwachter J. W. Kinderink, alhier. 'Men is hier druk bezig om de straten te ver sieren. Aan tal van particuliere woningen wordt de illuminatie voorbereid; die aan de vischbank is gereed en aan het stadhuis is man ook bezig met in orde te brengen. Des avonds loopen honderde kiuderen met verlichte lampions langs de straten vaderland- sche liederen zingend. Donderdagavond te 9!/s uur arriveerde in de Haven alhier uit zee het loggerschip V1 a a r- dingen 30, schipper H. Hoogendijk met verlies van den 16-jarigen matroos Paulus Ra- vensteijn alhier woonachtig. Maandag te voren is hij spelenderwijs over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Gisterenvoormiddag te IOV2 uur zakte een 40-jarige vrouw, alhier woonachtig, midden op de brug over de Oude Haven bewusteloos ineen. Zij werd bij den brugwachter in huis gedragen, waar zij werd bijgebracht en vervolgens naar hare woning vervoerd. 'Door den hoofdagent van politie Kerneijer werd gisterenmorgen een 10-jarig persoon aan gehouden herkomstig van Halle (België), die zonder middel van bestaan of de noodigo pa pieren in de gemeente rondzwierf. Hij werd naar Rotterdam getransporteerd om var. daar over de grenzen te worden gebracht. 'Gisteren namiddag te3!/2 uur, bij liet verbek naar zee van eenige bornschepen, viel een jongen der bemanning midden op de Maas over boord te water, doch werd door het toewerpen van een touw spoedig aan boord gehaaid. Vergadering van Vrijdag S0 Augustus 1S9Sdes avonds ten 7 ure. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig de hoeren Hnmmelinck en Figee met kennisgeving benevens de hoeren v. Linden van den Heuvel en W. J. Dussel- dorp. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: Van het Burgerlijk Armbestuur de begrooting dienst 1899. Wordt besloten die te Bfcsllsn in handen van een Commissie van 3 leden waartoe werden aangewezen do heeren van der Brugge, Figee en Hoogendijk. Van wed. A. Maarlcvcld verzoek om een stnk grond in erfpacht to ontvangen tot het inaken van een uitweg. Wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken. Rapport der Commissie ad hoc in zake de brug over de keersluis, benevens het desbetreffende advies van den Ingenieur E. F. van Dissel. B. en W. stellen voor beide stukken in handen to stellen van htm college om den heer Itz, direc teur van gemeentewerken, gelegenheid to geven zich to verklaren omtrent het rapport-van Dissel. Hiertoe wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het huis, vroeger behoorende aan dr. Voogd, tijdelyk in te richten tot bureau en bergplaats voor de gemeente werken. Voorts werden oninbaar verklaard verschillende posten over 1894, 1895 cn 1896 van den hoofdelijkcn omslag. Aan C. H. Hnmmelinck wordt op diens verzoek toegestaan wijziging te brengen in do erfpachtsvoor- waarden. Aan denzelfden adressant wordt vergund het heb ben van een gebouw met houten wanden op het speelterrein in de Einmnstrant. Daarna wordt de gemeente-rekening over 1897 vastgesteld overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek. Het laatste punt der agenda, de vaststelling van het oorspronkelijk kohier van den hoofdelijkcn om slag wordt behandeld in besloten zitting. Na heropening der vergadering deelt do Voor zitter mede dat het kohier is vastgesteld op een totaal belastbaar inkomen van f 1,272,800. waarvan zal geheven worden 3,2 en, dat door B. en W. ten behoeve van de Nieuwe Haven zijn aangekocht schoeipalen, waarvan de plaatsing eene uitgaaf zal vorderen van f2079. 30 ets. per regel. IIAU1ÜHOOltH»HEID. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en oorsuizeo is genezen, heeft aan zijn Instituut eeu geschenk van 20.000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten ziel» bet kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Richardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. C. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij en de Kroningsfeesten. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij heeft voor het vervoer op 5, 6 en 7 September een buitengewoon spoorwegboekje doen verschijnen. Dit boekje bevat, behalve alle gegevens voor het vervoer van reizigers en bagage en van goe deren langs en over de lijnen der Maatschappij gedurende die dagen, eene opgave van alle ge wone- en extra-treinen, welke op die dagen zul len loopen, hetgeen vooral voor de laatste trei nen zeer belangrijk is. Behalve tusschen Dordrecht en Gorincliem zullen alle markttreinen in Noord-en Zuid-Hol land, welke in gewone omstandigheden des Maandags, Dinsdags of Woensdags loopen, ver vallen. Buiten de aangegeven dienstregeling kunnen geen treinen loopen. Hot boekje besluit met een plattegrond van de perrons van het Centraalstation te Amster dam, voorzien van de noodige aanwijzingen voor dc van daar vertrekkende reizigers, 'Onze correspondent te Rotterdam meldt: Door de directie der Holl. IJz. Spoorweg Mij. zijn ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten te Amsterdam en 's-Gravenhage o.m. de volgende bepalingen gemaakt: Op 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12 en 13 Sept. zal in verband met de drukke treinenloop voor het verkeer tusschen Rotterdam en Amsterdam op de westelijke lijnen onafgebroken dag- en nacht dienst worden ingevoerd. Het aantal treinen op de lijnen AmsterdamRotterdam zal worder. uitgebreid met 66thans loopen er 80, zoodat alsdan in een tijdsverloop van 24 uur 146 treinen zullen loopen, alzoo gemiddeld iedere 20 minuten. Ten opzichte van de veiligheid en den goeden

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6