BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAllDINGEN. den spoorweg Peking-natik.au. Engeland staat er th.ni-> op, dat de Chineosche regeering volle- disre voldoening geeft in deze zaak. Admiraal Sir E. Seymour ondersteunt cp het ooiri-nhhk met bijna het geheide eskader de eKriun, die door den Pritschen gezant Macdo- nald aan hot Tmng-h-Yamen gesteld zijn Lntussehen wrt do Britsehe gezant U St. Petersburg ijverig onderhandelingen met de RussLche regeenng betreffende de belangen vim beide hinden in China- De otidernandehngea worden gehoed en al in vrioudsehappelijken. geest gevoerd. Tot een lietcre verstandhouding tussclion En geland en Rusland zal zeer zeker medewerken do overpl.iat-ing Vall den Russisehen gezant te Pe king, P.tvioiï, naar Korea. <«cmcngdc ITlcdcdcclIngcn. De eanunïsMes uit de mijneigenaars on do stakir-. in Wales zijn Zaterdagavond laat tot een overeenkomst gekomen dio tor bekrachti ging */..d worden voorgelegd aan een algemeeiio vei gatlering der mijnwerkers. In een brief aan den minister van oorlog be toogt de senator Trarieux op do reeds bekende gronden nogmaals de noodzakelijkheid van revi- si*> van lift proees-Dreyfus. Jaurès zet in de „Pe tite Kópublique" zijn reeks artikelen ten gunste der revisie voort. Volgens een officieel te Parijs ontvangen lx> rieht is tie Bruix niet vergaan. Het schip lag te Saigon en zou lieden naar Tonkin vertrekken. Men vertelt in staatkundige kringen te Wee» uen dat de ministers in hun bijeenkomsten heb ben beraadslaagd over een voorioopig compro mis dat tot 1903 zou duren. De Keizer zou gisteren ten opzichte van dit denkbeeld een beslissing nemen. Men verwacht dat de tegenwoordige quoten zullen worden ge» ha titlltiuifd. Volgens den heer Sagasta zal de regeenng in de Cortex geen discussie toelaten over de vre desvoorwaarden noch over de overgave van San tiago en .Manilla. De Ca rlistnche afgevaardigden moeten beslo ten bebU-n do eerste zitting der Kamers bij to wonen en dan onmiddellijk ophelderingen to vingen over hetgeen tijdens de schorsmg der zit tuig gebeurd is. Wanneer de regeering de ge vraagde ophelderingen weigert, zullen zij zich en corps verwijderen- Berichten uit Madrid zeggen dat de Carlisti- sclie beweging aanhoudt. Reuter bericht uit Kaïro dat de kanonneer boot Zal'iro deel uitmakende van de Nijl-cx- peditie, bij Shendy lek is geraakt en gezonken. Alle opvarenden werden gered, Kaar uit Kaapstad wordt gemeld, is Zaterdag een aantal candidaten van den Afrikaander Bond zegevierend uit den verkiezingsstrijd ge komen. Allo hoop op een progressieve meerder heid is opgegeven. Volgens berichten van verschillende zijdon wordt het steeds waarschijnlijker dat de Ver- eenigde Staten al de Philippijneu of althans een overwegenden invloed op dien archipel zullen e Keilen. De conventie van Managua heeft Zaterdag de grondwet geteekend van do Venxmigde Sta- ten van Centraal Amerika, bestaande uit Sal vador, Honduras en Nicaragua. Nationale Meeting1 van Geheel-Onthouders. Gistermiddag werd in den Parkschouwburg te Amsterdam de aangekondigde nationale meeting gehouden van geheelonthouders, uitgeschreven door den vAlg, Ned. Geheei-Onthoudersbond". Als sprekers waren opgegeven vrouwen en mannen van verschillende godsdienstige en politieke overtuiging, ook pastoor Aliens en mevrouw Booth-Clibborn, de mareehale van liet Leger des Heils te Amsterdam. De eerste had echter kennis gegeven verhinderd te zijn en mevrouw BoothClibhorn had per bi ief bericht dat zo wel had willen optreden maar dut generaal Booth haar had verboden op deze meeting te spreken. Te ongeveer halftwee opende de voorzitter, pref. van Rees de bjjeenkotnst die zeer druk bevocht was. Hij deelde mede dat, al stond op liet strooibiljet ^GeheelonthoudingKronings fee-ten" deze meeting niet was tegen de Kinning-feesten, ook niet een bewijs van instem ming daarmede. IJ ij sprak den wsnseli uit dat elk, die deel nam aan de feesten, dit nuchter en kalm zou doen. D.uu na werden door hem voorgelezen eenige brieven en telegrammen van instemming met het doel der meeting. Als eerste spreker trad op ds. A. van der Heide uit Flleeom, lid van de Soc. Dem. Ar- beideispartij. Spr. betoogde dat het alcoholisme zijn oorsprong vindt in 't kapitalisme. Vervolgens zette hij zeer uitvoerig uiteen, dat reeds in vroegere eeuwen drinkgewoonten hadden bestaan en geroemd waren. Na dezen spi eker trad de heerS. W. Fijnvan- draat, lid van den Ontlioudersbond jGideon" op. Deze zeide als werkman te spreken uit het volk tot iiet volk, en maande tot terugkeeren naar de leer van Jezus Christus die matigheid wilde. De heer Van der Molen, lid van het kruis- vetbond, prees nog in 'tkort de geheelonthou ding aan. Na hem las de heer v. d. Veer uit Middelburg (aangekondigd als Citiisten-Anar- chist) nog ctiius dergelijke opwekking voor. Na de pauze .-prak de heer F. Domein Nieuwen- liuis die aiuitomi'le dat het vooral noodig was aan te (hingen op matigheid wanneer er veel gelegenheid is om rich te huilen te gaan aan bedwelmende dranken. Ook hij vei klaarde in een uitgebreid betoog bet eens te zijn met dominee Van der ileyde dat de kapitalistische productiewijze de bron is >an liet alcoholgebruik. De iriiddermiclitzend'dmg J. van Munster deelde uit zijne ervaring mede, dat in vele ge vallen waar meisjes en vrouwen den slechten weg waren ogeguan, drankmisbruik de oorzaak was geweest. Er ontstond toen eenig debat dat door den vooizitter als niet loopende over de quaestie van onthouding, werd bekort. Te ongeveer half vijf werd de vergadering gesloten. Kran k zin ïgen ve rpleging. Wij hebben Zaterdag iceds het begin mede gedeeld van de op dien dag gehouden ver gadering van de nWilhelinina-Veioenigiflg" tot vei heffing en verbetering van dc kiankzinnigen- verpleging. Dr. Ruijsch's rede deelden wij mede. llierna gaf dr. Van Deventer een overzicht van de bemoeiingen in zake de totstandkoming der jAVdhelrnina-Vereeniging," waaibij hij met gronlo erkentelijkheid herdacht de steun van H, M. de Koningin-Regentes. Na verder mededeelingen te hebben gedaan omtrent de organisatie der Vereeuing, gaf dr. Van Deventer in zijn verslag breedvoerig ant woord op viageri van verschillende zijden ge opperd, o. n. waarom de Vereeniging zich uit sluitend ten doe! stelt verbetering en verheffing der krankzinnigenverpleging in plaats van haren werkkring ook uit te strekken over de zieken verpleging in 't algemeen. Van andere zijde werd de opmerking gemaakt dat de middelen die de Vereeniging wenscht aan te wenden in te engen term zijn aangegeven. Ook meenden enkelen dal de verbetering en verheffing der krankzinnigenverpleging tot de taak der Regee ring en tot de plichten van de besturen der krankzinnigengestichten behoort. Het particulier initiatief zou eer belemmerend dan bevorderend werken op de ontwikkeling der krankzinnigen verpleging. Het verslag antwoordt op een en ander, o.a. dat de Vereeniging hare taak uitsluitend tot de krankzinnigenverpleging beperkt, omdat die lak der ziekenverpleging de meeste steun en iiulp behoef:, ter wij! bovendien de werkkring der Vereeniging te uitgebieid zou worden en op flmuicieele bezwaren afstuiten wanneer deze de ziekenverpleging in haren geheelen omvang omvatte. Buitendien stellen zich reeds tal van corporaties de verbetering en verheffing der ziekenverpleging ten doel waarop de krankzin nigenverpleging tot dusverre een uitzondering maakt. Deze verpleging bleef in verval, ondanks veie pogingen om haar te verbeteren. Ook dr. Van Deventer wees intusschen op merkbaren vooruitgang, waarmede hij con stateerde 't evenals dr. Ruijsch geenszins bereikt is wat mogelijk is en met het oog op het belang der patiönten volstrekt noodzakelijk moet geacht worden. Ten" slotte blijkt uit het verslag dat aan giften in eens inkwam 18500, ongetekend een voor- waarlijke gift van (1000; dat aan jaarL bij dragen ruim 13300 werd ontvangen. Met het oog op de inhuldiging-feesten, en in welken tqd zooveel »an de offervaardigheid wordt gevorderd, is thans het oogenblik weinig geschikt om geldelijke bijdragen te vragen dit zal tot het najaar worden uitgesteld. Nadat dr. Ruijsch nog medegedeeld had dat verschillende Comifé's die zich opmaken om liet a. s. Wilhelmina-feest opgewekt te vieren, ook het Wilhelmina-fonds financieel niet zullen vergeten, ten einde op deze wijze mede te werken tot stichting van het schoonste monu ment in deze gewichtige dagen, welk voorbeeld de voorzitter hoopte dat vee! navolging zal vinden, werd de vergadering gesloten. De „Staats-Courant" bevat een Kon. besluit houdendo machtiging aan het hoofdbestuur der "Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigeu, gerechtigd tot liet dragen van liet Metalen Kruis en de Citadel-medaille, ge vestigd te Utrecht, tot het houden van eene collecte door het geheele Rijk in de maanden October en November dezes jaars. Aan het „Hbld." werd uit Bataria geseind, dat de gouverneur van Celebes, do heer D. F. van Braam.; Morris, als zoodanig is afgetreden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. M. Pijnncker Hordijk, is van zijn Indische reis te 's-Gravenhage teruggekeerd. Men schrijft ons uit Amsterdam van 28 Au gustus. Behalve de aangewezen officieren van gezond heid van het garnizoen en der dienstdoende schutterij, zijn nog dertig geneeshceren aange zocht om op den dag van den intocht in de ver schillende vakken, waarin de officieel© weg ver deeld is, hun diensten te willen verleenen. In een vergadering van stalhouders, onder lei ding van den hoofdinspecteur van het voorwe zen gehouden, is besloten Dinsdagavond den avond der illuminatie, geen rijtuigen meer te verhuren. Iedere stalhouder die zich aan dit be sluit. niet moent honden zal een boete verbeuren van ƒ500. Maatregelen van Orde. De poliiie verzoekt het publiek in het belang der orde beleefd, bij gelegenheid der a. s, feesten in de straten rechts te houden, hij het naderen van een optocht te blijven staan, alsdan den rijweg zooveel mogelijk vrij te laten, en niet met een optocht mede te ioopen, alsmede om bij de illuminatie ter voorkoming van brand, op straat niet met serpentines te werpen. Hedenavond zal de werküedenvereeniging ïde Oranjevaan", gevormd uit de werklieden der Stearine-kaarsenfabriek vApollo'" met muziek en fakkels haar vaandel gaan afhalen hij den voorzitter, den heer J. Bonman. Achtereenvolgens zullen dan serenades gebracht worden aan den eere-voorzitter den lieer D. Boer, Hoofdstraat, aan den burgemeester, den heer H. J. Versteeg, en aan den voorzitter der feestcommissie, den lieer G. Visser Bzn., om vervolgens naar het Doeleplein te trekken waar een leeg staand pand aan de Noordvest ter beschikking is ge steld van de feestvierenden. Hedenmiddag is men begonnen met het opstellen der fontein. Ook de heraldieke leeuw met wapenschild is gparriveerd. Gisteren had de gewone maandelijksche ver gadering plaats van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Na afdoening der gewone huishoudelijke punten werd gesproken over de deelname aan de Inhuldigingsfeesten en besloten dat heden avond de besturen zouden samenkomen van die onder-aldeelingen welke aan den optocht zullen deelnemen. Voorts werd nog besloten dat de feestver- gaderirig, welke ter eere der Inhuldiging zal plaats liebbeu, zal gehouden worden op Zondag 11 September a.s. waarbjj de feestrede zal wor den uitgesproken door den heer Perquin, pater aan de kerk van O. L. V. van den H. Rozen krans. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd opgeluisterd door de muziek van het Har moniegezelschap »Ambrosius", dat o. m. her haaldelijk vaderlandsche liederen ten beste gaf. Broeder Edmundus, in de wereld de heer H. A. S. Schrijnemakers, oversteder St. Jozefsschool aan de Nieuwe Haven alhier, is overgeplaatst naar Weert. Tot opvolger van broeder Edmundus, die met enkele tusschenpoozen gedurende 24 jaren hier ter stede werkzaam was, waar men hem in breeden kring met leedwezen ziet heengaan, is benoemd broeder Fernandus, van Nijmegen, in de wereld de heer A. J. Jansen, die zijn nieuwen werkkring reeds heeft aanvaard. Broeder Edmundus heeft Schiedam reeds verlaten. Hedenmorgen te KD/s uur heeft de gerepa reerde klok weder voor het eerst zijn zware stem over de stad doen galmen, terwjjl die een oogenblik gepaard werd aan het geluid van de andere klokken. Tusschen half drie en drie uur weerklonk het gelui opnieuw. Hoe de beslissing der autoriteiten over den uitslag van dit werk is, is nog niet bekend. De klok hangt nu aan een dubbelen balk met de assen beneden den kop van de klok. Het zwaartepunt van het geheele lichaam ligt daar door ongeveer in de aslijn der beweegpunten voorts is er door de vroeger door ons beschreven tapgaten slechts een zeer geringe wrijving; een ander iieeft tengevolge dat de klok zeer ligt beweegt en het luiden vergemakkelijkt is, ter wijl ook de zwaai van den klok grooter wordt. Onder een herige stortbui werd Zaterdag avond to SI- uur de eerste paal geslagen, ter ver siering der Ploegstraat. Reeds vroeger hebben wij gezien, dat een Ko lossale hitte geen beletsel was voor het lustig feestvieren, thans konden wij ons overtuigen dat ook een flinke aanhoudende regen niet in staat is de feestvreugde weg te spoelen. "Vroolijk klon ken de tonen der muziek en lustig weergalmden de vaderlandsche liederen door de lucht. En toen men toch nat wes, had liet geen doel meer om de regen te ontgaan en lustig bleef men feest vie ren en zingen en blazen alsof er dien avond geen sprake was van regen. Bij de politie is aangifte gedaan dat op het kantoor van den ontvanger van invoerrechten en accijnzen A. van Thiel, diefstal is gepleegd. Zondagmorgen vond de heer van Thiel de brandkast open en teekenen aan het slot dat daaraan geweld was gepleegd; bij onderzoek bleek dat een bedrag van ongeveer f 37.was ontvreemd. De diefstal heeft dus blijkbaar in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad. Van geweld aan deuren of ramen is voorts niets gebleken zoodat de dief waarschijnlijk in het bezit is gewpest van een stel passende sleutels. Correspondentie. Diehter X. Geen bezwaar, mits morgen tijdig bezorgd. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht27 Augustus. Notaris: H. W. M. Roelants. Vier woningen met open grond en erve, in Weslfrankenland, nrs. 23, 25, 27 en 29, zamen groot 224 centiaren, in veiling 1 f 380, 2 f 335, 3 f 280, 4 1 3G5, gecomb. verk. voor f1390. Notarismr. M. C. Poortman. Een pakhuis en erve met open gang en open grond, aan de Korte Haven nr. 5, groot 147 vierk. ellen, in veiling f 1275, verkocht voor f 2275. Een woonhuis en erve, aan het Spinhuispad nr. 20, groot 45 vierk. ellen, in veiling f 1040, daarvoor verkocht. BURGERLIJKE STAND. Cteboren 26 Aug. Jacobus, zoon van J. Roeiers en M. L. Magielse, Konijnenbuurt. 27 Aug. Christina Frederika, dochter van J. A. But en P. Koning, Broersveld.Adriana Maria Johanna, dochter van J. P. Hendriks en H. It. van Riiijn, Lange Achterweg, Meintje, dochter van J. van der Touw en J. J. Osephius, Singel 28 Aug. Catharina, dochter van N. van Eenige en C. Onderwater, ie Tuinsingel, Maurits, zoon van A. van der Sluis en A. C. Schoei, Houtstraat. Hermina Cecilia, dochter van G. J. F. Putters en J. Ouweneel, Jacobasiraat. Francina Wilhelmina, dochter van B. H. Menke en M. C. Vergoessen, Grof baan. Johannes, zoon van P. E. van Doorn en A. Soeters, Laan ons Genoegen. 29 Aug, Casper, zoon van W. Groeneweg en M. E. van Eijk, Adrianastraat. Gemeenteraad. Do gemeenteraad zal een vergadering op Woensdag 31 Augustus houden, des morgens SI uur precies. Hot eenige onderwerp is Adressen van Hulde aan H.H. M.M. de Ko ningin en de Koningin-Regentes. Het hulde-adres aan H, M. Koningin Wilhel mina, van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Visschers Weduwen- en Weezenfonds te Vlaardingen, bewerkt door den ealligraaf J. Hoovers te Rotterdam luidt: Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Op den heugelijken dag van H. M. troons bestijging brengt de vereeniging tot oprich ting en instandhouding van het Visschers- weduwen en Weezenfonds Hare Majesteit Hulde. De visschers, wier hart ten allen tjjde zoo warm heeft geklopt voor het Huis va 11 Oranje, mochten telken jare H. M.'s belangstelling ondervinden in het lot van de nagelatene betrekkingen van visschers en van de oude zeelieden. Diep erkentelijk zijn zij daar voor. Moge God Harer Majesteits regee ring zegenen en Hare Majesteit vele jaren spareu tot heil van het Vaderland. Het bestuur van de Vereeniging voornoemd, A. Knottenbelt, Voorzitter. P. van Gelderen Jr., Secretaris. P. van Dusseldorp A.Mz. A. Hoogendijk Jz. A. A. lJzermans. J. Wapenaar. Jb. van der Velden. Vlaardingen, 31 Aug. 1898. Zaterdagmiddag ten 1 ure werd door B. en W. op het raadhuis alhier bij enkele inschrij ving in het openbaar aanbesteed, de levering van de benoodigde brandstoffen, ten dienste van de inrichtingen van onderwijs en de verschil lende gemeente-gebouwen, gedurende de dienst jaren 1898 en 1899. Ingeschreven werd door: Eng. Eng. Gewone Grove Anthracictk. baardk. kachelk. kachelk. J, Boerdam f 1.47 11.06 f0.89 P.Maarleveid -1.46 f0.75 -0.86 Aan de laagste inschrijvers gegund. De kerkeraad der Ned.-Herv. Kerk heeft beuoemd tot vader en moeder in het weldra te openen diaconiehuis in de Emmastraat alhier J. Veth en echtgenoote, thans vader en moeder in liet Hervormde Weeshuis te Monnikendam. 'Door de politie te Kethel is aan de politie alhier aangifte gedaau van de ontvreemding van 4 kippen en 1 liaan, welke door den hoofdagent Vestiens bij een opkooper alhier zijn opgespoord en in beslag genomen. Door het opheffen der glasblazerijen te Vu ren en te Leerdam, welke zullen gevestigd wor den op het door den heer L. J. van Gelderen alhier aangevraagde terrein aan de Noordzijde van de Nieuwe Haven, zullen zich een 120-tal personen alhier vestigen. Tot president-commissaris der fabriek is be noemd de heer Arnold J, van den Berg to Rot terdam. Op 31 Augustus e.k. zal het postkantoor te Vlaardingen geopend zijn des morgens van 6.30 7.30 en 8.30—10.40 en des namiddags van 2.304-30 (spoortijd). De bestellingen zullen aanvangen te 7 's mor gens en 3 uur 's namiddags. B U R G E R L IJ K E STAND. «Behoren t 27 Augustus. Cornelis Phiüppus, zoon van J. Bos en H. Boog, Zandstraat. Jan, zoon van Marg. van Straten, wed. van C. Bevaart, Vaartweg.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2