Gemengd JST i e uw s. Finantieol. Y i s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. woor dig wier aanwezigheid noodig was, maatre gelen van orde genomen enz. enz. In de stad was het voorgenomen bezoek blijkbaar bekend geworden, want na tweeën regende 't- al» 't ware publiek. H.H. M.M., vergezeld van de beuren Do Ra- nitz, Taets van Amerongen, Grovestin», Van Such telen en de dame» Van de Poll en Van Lim burg Stirum, werden door het hoofdbestuur ont vangen, en dadelijk begon de rondgang Da Koningin was gekleed in een zijden kleed met korten sleep van roso fané in een schakee ring naar fraise met wit zijden kraag, voorzien van revers, met borduursel in do kleur van bet kleed en goud; eon wit hoedje met kleine vee- ren. De Regentes was in 't zwart satijn met zwart-vitten hoed. Eerst onderweg boden mevr. Goekoop en mevr. PekelharingDojer onderscheidenlijk aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Regentes ruikers aan. De wandelpaden werden uitstekend vrij gehouden door de dames van elke afdeeling, ia het bijzonder versterkt mc-t politie. In de In dustrie-zaal rechts van den ingang verbleven H.H. M.M. 't langst bij de tapijtweverij en het netton-boeten. In de galerij rechts vertoefden de Vorstinnen 't langst in de afdeeling ziekenver pleging, in elke sectie voorgelicht door het be stuur en het hoofdcomité. Uitkomende in de wandelgalerij klonk 't hoezeoder menigte Haar te gemoet. Up den weg naar de kunstzaal passeerden H.H. M-M. de dameskapel, die het „Wien Neêr- lands Bloed" speelde; dezelfde kapel liad Haar bij het binnenkomen met het „Wilhelmus" be groet. In de kunstzaal werden ververschingen aangeboden en door H.H. M.M. gebruikt. Door de galerijen links werd de afdeeling Oost-Indië en het Insulinde-terrein bereikt. Sasa, de West-Indische, had zich onderweg opgesteld om zich in haar „full dress" nog eens door de Koninginnen, die haar in West-Iudiè hadden opgemerkt, te laten bewonderen. In het gaar.elanghuis was een koninklijke tri bune geïmproviseerd met tapijten en fraaie ze tels. De muziek klonk, de Indische vrouwen en mannen waren neergehurkt, en H.H. M.M. na men plaats om een korte begroeting te ontvan gen en een kort gevecht bij te wonen. Bij het heengaan merkte de Koningin den prins van Solo op onder 't publiek. H. M. ver telde 't Hare Moeder, die den heer Grovestins verzocht den prins uit te noodigen zich bij het gezelschap te voegen. Weinige oogenblikken later, tijdens de wan deling door Insulinde, wendde de Koningin zich tot den prins met de woorden„Ik vind 't erg aardig dat ik ook de afdeeling Indië bezoek," waarop de Regentes zich informeerde naar de gezondheid des prinsen. Met de handen tegen elkaar voor het gelaat en een hoofdbuiging be antwoordde de prins de hem ten deel gevallen onderscheiding. Staande op het trapje van het huisje waar gebatikt wordt, namen H.H. M.M. den Indi- schen bruiloftsstoet in oogenscbouw, die in al lerijl was gevormd. Terug door de afdeeling Oostelndië, waar mevr. Luccadie der Koningin een brief voorlas van een Javaansche prinses, tor begeleiding van een geschenk, dat H. M. echter, getrouw aa.i Haar te kennen gegeven voornemen, niet aan nam, werd de afdeeling Onderwijs bereikt, en even een bezoek gebracht aan de waschzaal, ge lijk zooeven aan den overkant in de zuivelberei ding. Links de industriezaal nemende, kwamen H.H. M.M. weder in den voortuin, waar het rij tuig gereed stond. Do Koningin dankte mevr. Goekoop voor het geleide. Te 5.15 reden H.H. M.M. onder de hoezee's der menigte paleis- waarts. Herderlijk schrijven der B. K. Bisschoppen. Door den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland is aan de hun toevertrouwde ge- loovigen het volgende schrijven gericht Zaligheid in den Heer. Naar de wijze en aanbiddelijke leiding van Gods "Voorzienigheid zal weldra een gewichtige dag aanbreken voor geheel het Nederlandsche volk. Op den 31 sten Augustus as. zal Hare Majes teit Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinsesse van Oranje-Nassau, haar achttiende levensjaar hebben vervuld en krachtens 's lands Grondwet do Regeering aan vaarden. Voor ons allen B. C. is deze dag van bijzon dere, hooge beteekenis. Een dag van lof- en dankgebed. Wij zijn den Koning onderworpen in lieïde en eerbied om God; wij eeren hem om God, voor ons komt zijn macht van God, be hoort zij tot Gods ordening. Daarom verheffen wij op dien dag, op den Sisten Augustus onze harten tot God, den Koning der koningen, door Wien de koningen regeeren. Allereerst brengen wij den Vader der lichten, der Gever aller goede gaven lof en dank voor de genade aan ons volk betoond, toen Hij naast het koningskind een moeder plaatste, die als Regentes de sterke vrouw toonde te zijn, die in wijsheid en trouw haar huis bestelt. Maar die daarbij een ware moeder was, de christelijke moeder, alleen levende om haar kind te vormen tot een Koningin, waardig om hij de gratie Gods Koningin te zijn. Tusschen ons vorstenhuis en het volk zal het nooit ontbreken aan eerbied en liefde, maar die eerbied en liefde zijn warmer en levendiger dan ooit door de persoonlijke ver eering die H- M. de Koningin-Weduwe Regen tes zich in aller hart en heugenis veroverd heeft. Om Haar brengen wij dank en lof aan God en smeeken Hem, dat Hij Haar moge zegenen met volheid van zegen in lengte van dagen. Maar ook en vooral voor H. M. de Koningin Wilhelmina gaat ons gebed ten hemel. Een lof- en dankgebed tol God, die ons in d^e jonge Koningin du verbinding met het oude stamhui» heeft verzekerd. Een gebed om zegen over Haar regeering. om kracht en hulp voor Ilaar per soon. Zwaar toch B. G. i» de la-t, der koningen zwaar de l.v-t. die op du -houders van onze jeug dige koningin wordt gelegd. De majesteit, the Haar orngeeft, de schittering der kroon, die Ilaar siert, de runcht van den schepter, dien Zij veert, mogen dit nooit doen vergeten. Op Haar ru.st de eer, op Haar de vrede en het geluk van Haar volk. Zij ontvangt van ons en wij dan ken God dat wij liet mogen geven eerbied, trouw, liefde en gehoorzaamheid. Hoeveel meer echter, geeft Zij ons. Haar blijde, van zorgen vrije juegd, verwisselt Zij voor een leven van hoogen ernst, van zware verantwoordelijkheid en nimmer rustende zorg. Zij moet handhaven en bededelen het recht, zonder hetwelk geen ge meenschap kan staande blijven, het goed bevor deren, het kwaad bestrijden. Zij moet zijn de hooge rechter voor zwakken en sterken, voor ar men en rijken, voor grooten en kleinen; voor armen en zwakken vooral de beschermster, de scliutsvrouwe togen nood en geweld. Hoog als de naam is, dien Zij draagt, even hoog is Haar plicht, en de g>-'Gods, die Haar verheft is ook de steun, c Zij noodig heeft- Laat ons dan 3. G. in eerbied, trouw en lief de bidden tot onzen God en Vader, die in den hemel is, om Zijn gratie voor onze Koningin. „Laat ons afsmeeken over Haar die volheid van „zegen, die David in belofte, Salomon in werke lijkheid ontvangen heeft. Haar woord zij wijs- „heid, haar daad gerechtigheid, haar bestuur „vrede, haar glorie de liefde, het geluk, de wel- vaart, van haar volk. Wees Gij, o, Heer, in „goede en booze dagen Haar wapenrusting, Haar „helm. Haar schild" Geef Haar raadslieden, die Uwer geboden indachtig, toonen dat onbaafc- zuchtigheid de heerlijkste kracht der sterken, zelfverloochening de schoonste kroon der wijzen is. Zegen Haar in de trouw en liefde van Haar volle. Zegen Haar regeering. Dat Zij vele, zeer vele jaren ons vaderland 'regeere in vrede, het bc-stiere in voorspoed en bloei. Zoo laat ons bidden B. G. voor onze Konin gin. Zoo laat ons, op Haar aanstaanden jaardag vooral, in vereenigd, gezamenlijk gebed God smeeken, dat Hij zegene Haar persoon, zegene Haar regeering-, zegene Haar Koninkrijk. Daarom bepalen Wij, dat op den 31 sten Au gustus a.s. in alle openbare kerken een gezongen H. Mis gecelebreerd, en daarna de Lofzang „Te Deuin' laudamus" gezongen worde. En zal dit Ons herderlijk schrijven op den 13en Zondag na Pinksteren in alle Kerken en Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op den Feestdag van O. L. V. Hemelvaart 1898. f H. VAN DE WETERING Aartsbisschop van Utrecht, f C. J. M. BOTTEMANNE Bisschop van Haarlem, f P. LEIJTEN Bisschop van Breda, f F. A. H. BOERMANS Bisschop van Roermond- f W. VAN DE VEN Bisschop van 's-Hertogenbosch. Protest tegen leerplicht. De „Nieuwe Koerier" oppert het denkbeeld om uit de Limburgsche gemeenten, desverlan- gend door tusschenkomst van de Boerenbonden, tal van protesten naar Den Haag te zenden, waarin moet worden medegedeeld, dat men geen cent meer voor de invoering van leerplicht kan missen- Als het protesten van dien aard regent, zegt het blad, zullen de heeren ministers en af gevaardigden, die vóór leerplicht gestemd zijn, zich wel eens tweemaal bedenken, alvorens zulk onzinnig plan door te zetten. Maatschappij tol 5ut der Israëlieten. In de gisteren te Utrecht onder voorzitter schap van prof. mr. L. de Hartog gehouden al- gemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland, waren, be halve het hoofdbestuur, afgevaardigden der af- deelingen Amsterdam, Utrecht en Winschoten aanwezig. Door cene commissie werd rapport uitgebracht over de rekening over het afgeloopen jaar. die accoord werd bevonden. Uit het daarna door den secretaris uitgebracht verslag over dat jaar bleek, dat voor het verstrekken van onderwijs werd verleend aan do afdeelingen Amersfoort 185, Dordrecht 100, Den Haag 1022.50, Groningen 816, Utrecht 137.50, Veendam 300, Winschoten ƒ340. Voor studenten aan de Universiteit te Amsterdam, 1625. Onder di recte controle van liet hoofdbestuur werd voorts steun verstrekt aan. studenten te Amsterdam en Utrecht tot een bedrag van 325, terwijl aan de kinderen van een persoon te Assen 40 werd ten koste gelegd, makende te zamen 4891 tegen ƒ5601.50 in het vorige jaar. Het aantal afdeelingen bleef hetzelfde, nl. 8 met 2?" leden en 269 donateurs. Door heb hoofdbestuur van den Ned. Vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn is eene circulaire verspreid, waarin o. a., met het oog op de aanstaande feestviering wordt gezegd Wij huldigen onze Koningin Wilhelmina. Wij zweren Haar gehoorzaamheid en trouw, als goe de onderdanen dat gaarne doen aan de Draag ster van het hoogste gezag in den Lande. Wij verblijden ons, dat wij om Haar en met Haar mogen feest vieren, en wij willen deze feestvreugde rein houden. Evenals wij uit onze huizen wegbannen wat het hart onzer jeugdige dochter of zuster zou bezoedelen, zoo willen vrij rok in het groot-e gezin der maatschappij alles weren, wat het reine jonkvrouwelijke gemoed onzer geliefde Koningin stuiten zou, indien Zij hel zag of er van hoorde. G-en liederlijke taal of onbetamelijke handelwijze worde geduld. Geen plaat-en bezocht, waar de gedachte aan de Hooge achttienjarige niet mede binnen kan gaan. Laat ons dit met elkander afspreken. Laat ons vroolijk zijn als oprechte Nederlander» bin nen en buiten de grenzen van ons vaderland, met alle mede-onderdanen in Oost c-n West. Vroolijk zijn onder Gods oog, met een dank baar hart en met een rein geweten. Vanwege het Leger des Heils is een kinder- lmis opgericht te Ennelo. Het aanvankelijk oude daarvoor ingerichte to Hillegersberg is ge sloten Bronlesk. De a.s. veijaardng van Koningin Wilhelmina woidt op zeer plechtige wijze gevierd in het Kon. Milit. Invalidenhuis. Des moigens groote reveille. Om 7% uur kerkdienst voor de R.-Katholieken, en om 8:/i uur voor de proiestanten. Precies om 12 uur wordt in een hiervoor nieuw aangelegd park, Wilhalmina-park ge naamd, door den luit.-generaal K. van der Heyden een lindeboom geplant en eene oor konde in den muur gemetseld. Na afloop extra tafel, waai bij ieder invalide een halve llesch wijn bekomt. Het feestterrein wordt netjes versierd. Den 2en September 's avonds, extra- partij voor alle invaliden. Be versiering in Botterdam. Iri verschillende wijken werd te Rotterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag en ook gisteren den geheelen dag druk gearbeid aan de versieringen. Voora! iu de volksbuuiten heerschte groote bedrijvigheid en was jong en oud behulpzaam aan het oprichten van eere poorten en aanbrengen van tropheeën en groen. Velen waren Zondag op de been om hier en daar reeds een kijkje te nemen en de vorde ringen gade te slaan. Er zal variatie genoeg zijn. Woensdagavond verlichtingen met gas, electrieiteit, acetyleen, vetpotjes, giorno'x, Well's- lampen, enz. enz., bet zal een ware vuurzee zijn. Eenige proef-illuminalies trokken Zondag avond leeds bijzonder de aaudacht, o, a. die aan het perceel Zuid Blaak 74, met stearine ge vulde vetpotjes, van II. van Haersolte. De illuminatie van dezelfde firma aan het sPoolsch" op het Beursplein beloofd ook een prachtig effect te maken. Het is dan ook zeer wenschelijk, dat de illuminaties van de ver schillende straten en gebouwen een groot aantal toeschouwers in de stad houdt, daar het vuur werk op het noordereiland slechts voor enkele- duizenden langs den rivierkant te zien zal zjjn. Zeer moeilijk is het daar een plaats uit te kiezen voor het vuurwerk, waar allen er van zouden kunnen genieten. Door het gemeentebestuur is dat dan ook zeer wijselijk ingezien en zijn er op drie ver schillende openbare pleinen muziektenten opge richt en zullen verscheidene illuminaties worden aangebracht voor welker ontsteking 25000 meter schietkatoen noodig is. Alom heerscht reeds een recht fuSstelyke stemming en is dit bepaald reeds van invloed op den gewonen gang van zaken. Een klein incident, dat Zaterdagavond op de Hoogsti aat plaats greep, was oorzaak dat een paar oproerige socialisten met achterlating van strooibiljetten een veilig heenkomen moesten zoeken. Zij hadden zich aan een vlaggepaa! ver grepen en getracht die om te trekken. Door burgers werden zij zeer onzacht aangepakt, doch wisten los te rukken en in een cale te vluchten waar .zij met vereende krachten naar buiten werden geworpen. Overal Portretten. De directie der Hollandscbe IJzeren Spoor wegmaatschappij heeft aan de stationschefs van alle stations der maatschappij exemplaren ge zonden van het portret van 11. M. de Koningin, vervaardigd naar het bekende schilderij van Thcicse Schwartze, in vergulde lijst met de kroon gedekt, met de opdracht een exemplaar dezer portretten te hangen in elke wachtkamer van liun station. Niet pleizicrig in dc feestdagen. De heer P., handelaar in bouwmaterialen (e Haarlem, is op zijn reis van Breda naar Haar lem zijn portefeuille kwijt geraakt, inhoudende 13 bankbiljetten van f1000, eenige van f 300 en van f lOO en een van f25 en 15 muntbil jetten van fJO, samen ongeveer f18000. Hachelijke toestand. Vrijdagmiddag waagden zich drie knapen met een boot buiten de Urkerhaven, waar zij door de sterke ebbe werden meegevoerd. Een paar grooteren roeiden er heen en namen het drietal op sleeptouw, doch wind en stroom bleken hun te machtig. Buide roeibooten dreven steeds westwaarts en dreigden door de invallende duis ternis aan liet oog onttrokken te worden. Op dit gevaar ver liet een derde roeiboot de haven nu beter bemand - -en eerst n.i geruime» tijd en met veel inspanning had trien de voldoening de kleine schippers en hun redders behouden binnen te brengen. De lOO.OOOjhs. De 100.000ste inwoner van de gemeente Utrecht is thans geboren. -tdrée's pooltocht. Het Noorsche blad sTromsö Stifcstidende" meldt: Nils Matliisen Svartnaes, die uit de IJszee teruggekeerd is met den robbenvaarder Nils Ljaaen, vertelt dat zijn schip langs de noord oostkust van Spitsbergen gekomen is tot op omstreeks S mijlen ten noorden van deZeven Eilanden. Overal zag men open water, en een gedeelte van de bemanning ging in de Brande wijn-baai aan land. Daar zagen zij van een hooggelegen punt op twee of drie mijlen af- stands, op een hoogvlakte een voon .-rp, gelij kende op een zuil met eeu plank erbovenop; vier stutten schoorden het voorwerp. Ook van de Kastelijnseilanden zag men hetzelfde ding met den kjjker, en ook van een robbenvaarder werd het waargenomen. Men dacht dat het een teeken was, door Andrée daar opgericht, maar men was niet in staat, dat nader te onder zoeken. De Nils Ljaaen bleef een dag op die plek liggen, maar men zag geen signalen. Svartnaes heeft de zaak aan de overheid in zijn district medegedeeld. Voorts wordt nog gemeld dat Lerner's expe ditie opnieuw naar het noorden van Nova-Zembla, en misschien ook naar Spitsbergen zal vertrekken, om een onderzoek in te stellen. Te Tromsö gelooft men dat bedoelde voor werp afkomstig is van de Zweedsche graad mee tings-expeditie, maar zeker is dat niet. Faillissementen. Uitgesproken: 10 Aug. Wilhelmus van den I.angenberg, land bouwer en arbeider te Udewhout. Curator mr. A. L. van Uriel Krol. Opgeheven: C. Groeneschey te Reeuwijk. D. de Wilde te Amsterdam. IJMU1DEN, 29 Augustus. Heden waren hier 7 kot- ter-loggers aan de markt met 150200 tongen, enkele tarbotten griet, 410 mandjes midd. schol, 2030 mandjes kleine schol, 23 mandjes schar en poontjes en wat rog Verder kwamen de stoomtrawlers Bolland I en Onion binnen met tarbot, tong, kleine schol, schar midd. tong roode poon, poontjes en rog. De volgende prijzen werden besteedgroooe tong G5 a 80 c., midd. id. 3555 c., kleine id 2025c., groote tarbot f4—7 50, kleine talbot griet f1.73— 2.25, alles per stuk; mid. schol f4.258, kleine id. ft1.80, schar f2.403.75, roode poon f3.508.50, poontjes f t2.50, alles per mand. Hoogwater ie Schiedam. Aug. 31 v.m. 3.32 n m. 4.01 Sept. 1 4.19 t 4.44 Zon en Haan. Zonsopgang Aug. 31 5.10 v.m. ondergang 6.50 n.m. a Sept. 1 5.12 6.48 Volle Maan 31 Aug. Laatste kwartier 7 Sept. HET WESTLANIJ, 2=1 Augustus. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende pi ijzen besteed: Uien f0.8i a fO.91 per baal, aangevoerd 650 balen roode aalbessen f1110 per 50 kilo; groene pruimen f 1.35 a f 170 per 23 kilo, aangevoerd 1200 kin; komkommers 2 a 0 ct., perziken 3 a 15 cl. en pruimen 2 a 5 et., per stuk princesseboonen 20 a 30 ct. en snijboonen 70 ct a fl.30 per 1000. LONDEN, 29 Augustus. Op de veemarkt werden aangeroerd 1500 runde ren, 700 schapen en lamineren. 5 kalveren en varkens. Prijzen beste runderen 2/4 a 4/3, schapen en lamineren 3/4 a 5/6, kalveren a varkens a per steen. PARUS, 29 Augustus. Tarwe. Loopende maand fr 23.Sept. fr. 21.35, Sept./Oct. fr. 21.25, 4 laatste mdn fr. 21.25, 4 mnd. van Nov. fr. 21.prijsh. Rogge Loopende maand fr 12.25, Sept. fr. 12.50, Sept./Oct. fr. 12.75, 4 laatste mdn fr. 13.4 mud. van Nov. fr. 13.kalm. ANTWERPEN, 29 Augustus. Tarwe kalm. Amerik. fr. 16% a fr, 101/g; La Plata fr. 1Cy4 a fr. 9Donau fr. 14l/a a fr. 17%, Mais kalm. Amerik. Mixed fr. 93/8 a fr. La Plata fr. 9 a fr. 9% Donau fr. 9a tr. Petroleum kalm. Dadelijk fr. 17%, Jun fr. 17%) Sept. fr. 18, 4 laatste mnd. fr. 18%. HAMBURG, 29 Augustus Petroleum loco 0.30 brief, dito -.geld. Spiritus per Aug. 231/s, Sept/Oct. 23%. Stemming vast. BUDAPEST, 29 Augustus. Tarwe 15 kr. lager. LONDEN, 29 Augustus. Tarwe lusteloos. Ronde Mais flauwer. NEW-YORK, 29 Augustus. Tarwe. Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Mei. 29 Aug. 73 09%66% 081/4 27 731/8 68%66% 07% 26 73 08 66 67% M a s. Aug. Sept. Oct. Nov Dec. Mei. 29 Aug.34%34% 27 34 •/334% 26 31%34% A E N B A. Aug. 31. Vergadering vnn den gemeenteraad van Viaardingen, 8V2 uur, 's morgens. 31—3 September. Voor de Inhuldigïngs- feestun ta Schiedam zie men den Olïicieelen Feestvvyzer. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur; Casino Variété, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2