BINNENLAND. STADSNIE LTWS."~~ af van verdere verovering in AziëEngeland houdt zieli aan zijn tegenwoordig bezit; Frank rijk aanvaardt onvoorwaardelijk den vrede van -Frankfort, De laatste voorwaarde is zeker wel het teerste punt. Jbzaakrijk zou elke revanche-gedachte, elke hoop op het herwinnen van de verloren pro vinciën moeten opgeven. Eranknjk zou moeten worden een Frankrijk zonder chauvinisten En daarin zit juist de moeilijkheid. Verschil lende Duitscko bladen wijzen er op, dat voor Duitscldand, welks positie, ingeklemd als het is tusschen drie groote mogendheden, het moei lijkst is, een vrijwillige teruggave van den Elzas met mogelijk is. En wat schrijft daartegenover de „Temps"? ,,lIot is niet alleen het instinct van zelfbe houd, de zorg voor zijn veiligheid te midden van het gewapend Europa, de verdediging op de nchteruitgeschoven grens die Frankrijk dwingt bij de bestudeering van dit humanitaire vraag stuk overwegingen en zeker voorbehoud te doen gelden die het een halve eeuw geleden vreemd zouden zijn geweest. „Frankrijk kan niet vergeten dat, om ons te bedienen van de welsprekende woorden die nog een»verschonen zijn bij de wisseling der tele- gnunmen tusschen den Czaar en den President, 11a ooit geklonken te hebben in toasten aan boord der P o t li u a U, nl. recht en gerechtigheid, dat Mn het recht- der volkeren en dat der men- schelijke wezens die niet in openbare veiling nK vee mogen verkocht en geleverd worden, en aan do eeuwige gerechtigheid in 1871 nog niet geheelde wonden zijn geslagen. „Zoolang deze schandelijke verkrachting van het recht nog niet zal zijn uitgewisckt, zullen de afstammelingen, der mannen van '89, de ge trouwe erfgenamen van die revolutie, welke de rechten van het mensekelijk geslacht heeft te ruggevonden, hun stem met mogen verloencn aan do tenuitvoerlegging der beginselen, waarop graaf Murawieff zich beroept, dan nadat zij mèt liet bestaan zelf van Frankrijk ook de vergoe ding van Let verleden© en het herstel van het onrecht zullen hebben gewaarborgd." De groote bladen van liet buitenland juichen allo het denkbeeld too en brengen hulde aan czaar Nieolaas. Enkele knoopen daaraan nog bij zondere opmerkingen vast. Do „Figaro" bijv. meent dat men mag aan nemen uit het feit dat do boodschap vier dagen voor do bekendmaking aan de mogendheden is gezonden, dat zij geen slecht onthaal heeft ge vonden, maar toch vreest zij dat de groothartig Russische minister van buitenlandsclie zaken een hersclienscliim koestert. De „Standard" verklaart dat het voorstel van den Czaar met eerbied zal worden ontvangen en voegt, erbij, dat weder een groote stap zou zijn gedaan in de gewensclite richting als Rusland zijn agressieve staatkunde in Azie liet varen. De „Morning Post" zegt dat de entwapening Rusland volkomen gelegen komt, maar onmoge lijk is voor Engeland, want het zou ook de vloot treffen. De „National-Zeitung" zegt: Als een groote mogendheid tot zulk een conferentie nitnoodigt, moet zij op zijn minst de hoofdtrekken van het program gereed, en met name vastgesteld heb ben, welke verplichting zijzelf, door dergelijke maatregelen van andere staten voorop te stel len, op zich wil nemen- Maar niet alle, eE met name enkele Duitsche bladen niet, zijn zoo vast overtuigd van s Cza- ren goede bedoeling. Zoo merkt de „Germania" op, dat do Keizer lijke boodschap te vreemder is daar dezelfde Czaar nog onlangs voor nieuwe oorlogsschepen een uitgave van 90 mülioen roebels heeft gelast. Twijfel aan de goede trouw van czaar Nieo laas wordt zelfs geopperd door de „Welt am Montag", die aldus spreekt „Do jonge Czaar voelt mogelijk evenals vele jonge vorsten vóór hem." dit slaat natuurlijk ook op keizer Wilhelm „de behoefte aan den roem van een vredevorst. Wij twijfelen aan het succes en zelfs aan den ernst van zijn denkbeel den. De toestand in OosbAzië is gespannen; een oorlog vóór de Siberische spoorweg klaar is zou voor Rusland erg onaangenaam zijn, zoodat het doeL bereikt zou*" zijn, als door deze demon stratie van den Czaar, de openbare meening ten gunste van het vredelievend Czarenrijk tegen den vredeverstoorder Engeland mobiel gemaakt wordt. De Czaar weet verder even goed als an dere lieden dat de legers niet alleen bestemd zijn om dienst te doen tegen een vijand van bui ten af, maar ook een heel klein beetje tegen een binnenlandschen vijand. Als in het algemeen de manifestatie eenig practisch resultaat zal heb" bon dan zal het op zijn hoogst zijn eeno „heilige alliantie, tweede editio" d. w. z. een conventie tot bestrijding van den binnenlandschen vijand Een eigenaardige opvatting is ook deze: De Czaar heeft tegenover het Russische volk blijk willen geven van zijn waarlijk vooruitstrevende en vrijzinnige beginselen. Van den uitslag der conferentie worden over het geheel geen groote verwachtingen gekoes terd. Het eenige resultaat dat de agrarische „Deutsche Tagcszeitung" van 's Czarcn manifes tatie verwacht, is dat voortaan alle radicale_ en socialistische elementen in den Rijksdag niets zullen willen weten van credieten voor leger of vloot. De conservatieve organen in Duitschland vree zen al dadelijk voor de legerreorganisatie-plan- nen. «ïemengde Wededeellngen. Generaal Merritt heeft bevel gekregen ter stond van Manilla naar Parijs te vertrekken om deel te nemen aan de vredesonderhandelingen. De toestand op de Philippijnen blijft onver anderd. Volgens de „Times" wil Agninaldo ook afge vaardigden naar Parijs zenden om de aanspra ken der bewoners der Philippijnen op een eigen republiek te bepleiten. De zittingen der Spaanschc Cortez beloven ru moerig te zullen zijn. Romero Robledo heeft aan de „Daily Mail" verklaard dat hij Sagasta zal bestrijden indien deze belet dat de quacsties van oorlog en vrede besproken worden. „Daily News" verneemt dat de toestand der Deense!ie koningin zeer ernstig is. Met het uur wordt de toestand der koningin mindfcr. liet Engelsche parlementslid Arthur Pease, bekend door zijn strijden tegen den slavenhan del in Afrika en tegen het alcoholisme, is over leden. De raad van onderzoek in zake Esterhazy is met zijn arbeid gereed. Omtrent zijn beslissing is niets uitgelekt- Keizer Wilhelm neemt op zijn reis naar het Oosten den staats-secreturis van buitenlandsclie zaken Voll Riilow en den gezant te Konstanti- nopel Von Mnrschall mede. Er gaan stemmen in Duitscldand op voor eon waardig monument van Keizer Wilhelm I en Bismarck in de zaal van den Rijksdag. Naar uit Romo aan de „Daily News" wordt gemeld, is den Paus verboden zich te veel in te spannen. "Verschillende audiënties zijn daarom tot October uitgesteld. Onder de Jong-Tsechen is een beweging ont staan om vorst Nikita van Montenegro te pro- dameeren tot eenig hoofd der Zuid-Slaven en hem als zoodanig door allo Slaven te doen er kennen. De Engclseh-Egyptische troepen zijn in het gezicht van Omdurman aangekomen. De Koninginnen. De verjaardag van H. M. de Koningin zal ditmaal ten Hove in betrekkelijke stilte voorbij gaan. Eerst in den avond van Woensdag 31 Aug. te 6.45 uur (het uur, waarop de Vorstin vóór 18 jaren het levenslicht aanschouwde) zal ten Hove receptie worden gehouden, uitslui tend voor de leden van den hofstoet, de Minis ters, de leden van don op dat oogenblik defun- gccrenden Raad van Voogdij on enkele andere autoriteiten. Do Ministers zullen Koningin Wilhelmina dan het eerste door Haar te teekenen besluit voorleggen, waaraan, kort daarna, door de „Staats-Ct," openbaarheid zal worden gegeven. Na deze cour van gelukwensching zal een groot gala-diner plaats hebben. De Koninginnen brachten gisteren na afloop van het bezoek aan de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid nog een visite aan de vorstelijke familie van Wied en aan den groot-hertog van Saksen-Weimar, De Koninginnen zullen hedenavond de leden van den Raad van voogdij in afscheids-audierilie ontvangen. Naar sHet Centrum" verneemt, zijn benoemd tol Kamerheeren van Hare Majesteit de Koningin in huitengewonen dienst: Jhr. II. P. C. Bosch van Drake-stein van Nieuw-Amelisweerd, C. Th. baron van den Boetzelaar van Dubbeldam. Atjeh. De correspondent van het »Hbi." seint heden Van Heutsz bereikte Tangseh na een be- wonderensvvaardigen mnrsch Er werd haast geen tegenstand ontmoet en de colonne kwam gisteren te Segli terug. Oemar is naar de Westkust ontsnapt. Het blad teekent, hierbij aan: Tangseh is reeds uil vorige berichten bekend. Het leek toen niet gemakkelijk bereikbaar en blijkbaar is dan ook ditmaal bijzonder veel over leg noodig geweest om er te komen. Dat Oemar naar de Westkust is ontsnapt, zal betreurd worden door degenen, die er veel aanhechten dat Oemar ngepakt zal worden. Ons lijkt het in de eerste plaats iets dat wel te ver wachten nas en in de twe de plaats een on dubbelzinnig teeken van ons succes op de Oost kust. Oemar kan het daar blijkbaar niet meer houden en zijn prestige, dat hij, vreemdeling in die streken, uitsluitend moest ontleenen aan zijn daden, zal nu wel naar de maan zijn. Thans hebben wij hem weer in zijn eigen land, op zijn oude terrein. De ministers van Justitie en van Marine geven deze week geen audiëntie. De Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 7,7t2,159.S9!/s bij de betaalmeesters - 2,194,783.69'k Te zamen 9,900,943.59 y r y r**/ *~jr *OVERSCIIIE, 30 Augustus, Door ds. Van der Waal zal Woensdagmorgen to 9 uur een plechtige bidstond in de Ned. Iïerv. Kerk worden gehouden bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. 'ÜVERSCHIE, 30 Augustus. Gisteren heeft men op de Zestienhovensche Kade een aanvang gemaakt met de atraatrersiering, welk werk 'a avonds reeds zoover was gevorderd, dat aan het begin en het einde der straat een eerepoort is verrezen. *OVERSCHIE, 30 Augustus. Door het hooge water in de Schie cn het daardoor klcinvaren van ccn pak schuit bij de Lage Brug hadden gisterenmorgen om 8 uur de bootjes vau den's-Gravcnhaagschen stoom- bootdienst en der reedcrij „de Schie" een belangrijke vertraging, terwijl verder den gcheelen dag nogal onregelmatigheden in de diensten voorkwamen. Maatregelen van Orde. De politie verzoekt het publiek in het belang der orde beleefd, bij gelegenheid der a.s. feesten in de straten rechts te houden, bij het naderen van een optocht te blijven staan, alsdan den rijweg zooveel mogelijk vrij te laten, en niet met een optocht mede te loopen, alsmede om bij de illuminatie ter voorkoming van brand, op straat niet met serpentines te werpen. Dienst aan het Postkantoor. Het postkantoor alhier zal op Zaterdag 3 Sep tember geopend zijn vau 6 uur 's morgens tot 10.40 uur 's moigens en's namiddags van 4—G uur. De drie bestellingen zullen aanvangen te 7 uur 's morgens, 1 uur 's namiddags en 7.25 uur 's avonds. De uren zijn opgegeven in Green wichtijd. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantiën, pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. Feestwijzer. Verschenen is de Officieelo Feestwijzer van de Feestelijkheden te dezer stede van 30 Augus tus3 September. Het in oranje-kleurigen om slag gestoken boekje, op de voorzijde prijkende met de beeltenis der Koningin tusschen de jaar- getallen 18801898, geeft een volledig ovei- zielib van al wat op de feesten te Schiedam be trekking heeft. Men vindt er in de samenstelling der Feest commissie van 1898, die van 1887, buurtcommis- sies enz. Op een beknopt programma, gelijk aan dat op de aanplakbiljetten, volgt een beschrij vend programma der feesten, waarin o. m. zijn opgenomen de tekst der oorkonden van de aan bieding van een monumentale bloemvaas, van de fontein en den heraldieken leeuw en van den W ilhelmina^boom Voorts do tekst der liederen die bij verschil lende gelegenheden, hetzij door kinderen hetzij door Orpheus" ten gehoore zullen worden ge bracht; de programma's der muziek-uitvoerin- gen en der vuurwerken, de samenstelling van den allegorischen optocht met de namen der deelnemende vereenigingen, het aantal, en van vele de namen barer leden, den weg dien taptoe, reveille en de verschillende optochten volgen enz. enz. Het handige boekje bevat in één woord alles wat ieder inwoner van Schiedam zal wenschen te weten. tj Begin der Feesten. a In de groote zaal der Oflieieren-Vereeniging 'had gisterenavond het volksconcert plaats dat door de Christelijke Zangvereeniging nHosanna" in vereeniging met het kinderkoor nHalleluja", ter gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina was georganiseerd. Dit volksconcert mocht zich blijkbaar ver heugen in de sympathie van het publiek want tot achter in was de zaal gevuld met bezoekers. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op den burgemeester met diens echtgenoole en den heer G. Visser Bz. Door Ds. Tap werd de samenkomst geopend met een korte toespraak. Spr. begon met er op te wijzen dat zoovele menschen bij bet gaan iezen van boeken, waaraan een inleiding vooraf gaat, die inleiding overslaan en dadelgk be ginnen met den inhoud van het boek. Meestal doen zij daaraan geen goed omdat daardoor dikwijls het eigenlijke werk minder goed wordt begrepen. Ook deze avond kan ais een inleiding worden beschouwd van het feest dat ons wacht. Wij zijn er dankbaar voor dat er zoo velen zijn die deze inleiding niet hebben over het hoofd cezien en spr. vertrouwt dat door deze bij te wonen het eigenlijke feest ook beter zal gevierd worden. Wij danken zegt spr. het zang- gezelschap voor dezen avond die in hare liederen wijzende op God er tevens op doelt, dat slechts van Hem de zegen komt; om dezen zegen af te smeeken wordt daarna door spr. een gebed uitgesproken. Het keurige programma wordt daarna be gonnen met no. 1 uit de cantate dat door alle aanwezigen staande wordt aangehoord. De verschillende nummers worden achtereen volgens met zeer veel entrain ten gehoore gebracht en telkens weerklinkt een luid applaus dat meer is dan lauter beleefdheid, Na het einde van de eerste afdeeling zou de burgemeester met zjjn eclitgenoote en even eens de heer Visser vertrekken, maar vooraf sprak de heer Versteeg zijn leedwezen erover uit dat hij moest vertrekken, doch andere feestelijk heden vereischten zijne tegenwoordigheid. Spr. dankte vervolgens den directeur den heerl. S. Bosman voor deze uitvoering en wenschte hem geluk met het aanvankelijk verkregen succes, blijkende uit de volle zaal en liet luide hand geklap. Instemmende met de wooiden van den inleider, deed het spreker genoegen dat hij hier eenige oogenblikken had getoefd en hij wenschte allen toe verder een genoegelgken avond die een blijvende en prettigen indruk zou achterlaten Met luid gejuich werd deze rede door alk aanwezigen begroet. Nadat ook bet tweede gedeelte vod het pro- gramma svas ten gehoore gebracht, werd de bijeenkomst weder door Ds. Tap gesloten mei een kort woord waarin hij zeide dat het publiek hem het bedanken had gemakkelijk gemaakt door het luide applaus dat telkens had weer klonken; die dank gold èn de zangeressen en zangers èn mej. Züllner de pianiste èn den directeur. Daarna werden door alle aanwezigen gezongen de beide laatste coupletten van het ®Wien Neerlandsch Bloed" en werd de bijeen komst met dankgebed gesloten. De vereeniging iDe Oranjevaan", gevormd uit bet personeel der »Stearine-kaarsenfabriek nApollo", maakte gisterenavond een feestelijke waudeling door Schiedam's straten om haar vaandel te brengen van het huis des voorzitters naar den Doele, de verzamelplaats op het oogen blik van bijna alle Schiedamsche vaandels en baaieren. Te ongeveer 9 uur verzamelden zich de leden in de Gasstraat, waar de voorzitter J. Bouman woont; daar werden fakkels en lampions ont stoken. terwijl de banierdrager en twee loden te paard stegen, waarna de stoet, omstuwd door eeu talrijke menigte en met het muziek gezelschap van den heer Jordaans aan het hoofd, zich in beweging zette. In de eerste plaats werd een serenade ge bracht aan den eere-voorzitter den heer D. C. Boer, daarna aan den burgemeester en ver volgens aan den heer G. Visser Bzn., voorzitter der feestcommissie. Voor de woningen dier heeren werden door het muziekgezelschap de volksliederen aange heven, waarna eenige meisjes die op de Hoofd straat (Maashofje) wonen en een vereeniging gevormd hebben onder den naam >Dieu Donné" eenige liederen zongen. Tijdens dit zingen heerschte er onder de duizenden toeschouwers een merkwaardige stilte en eerst wanneer het lied geëindigd was kwamen de monden weer los en daverde de lucht van de bijvalsbetui gingen. De bestuursleden werden telkens bij de ge- huldigden binnen genoodigd om den dank voor de serenade in ontvangst te nemen. De burgemeester zeide in zijn dankbetuiging tot de deelnemers aan de serenade, dat deze huldebetuiging een waardige opening was voor de feesten die aanstaande zijn, omdat zij plaats heeft in kalme opgewektheid en vroolijke be zadigdheid. Spr. voegde daarbij den wensch dat de geheele week zich daardoor zou blijven ken merken tot aan den afloop der feesten. De heer Visser drukte in zijn toespraak den wensch uit, dat hij hoopte dat het vaandel van »de Oranjevaan" dikwijls mocht worden ge bruikt bij publieke feesten, in het bijzonder wanneer die gelden het vaderland en hetHuisj van Oranje-Nassau. Tijdens de wandeling door de stad werd op verschillende plaaatsen Bengaalsch vuur ont stoken, waarbij men gelegenheid had een blik te werpen op de woelende menschenmassa en het schier ontelbare aantal op te merken. Te ruim elf uur was de feestelijkheid afge- loopen, hoewei de feestvreugde nog voortduurde totdat een stortbui ook daaraan een einde maakte. De Fontein. Onze lezers zullen reeds verwacht hebben in een onzer nummers een beschrijving te vinden van de Fontein in de Plantage. Het kwam ons evenwel, om aan de plechtig heid op morgen geen afbreuk te doen, ongc- wenscht voor reeds nu zulk een beschrijving te geven. De Proclamatie van Haro Majesteit de Ko ningin-Weduwe, Regentes, die men aan hot lioofd van dit blad vindt, is reeds hedenmiddag per bulletin aan al onze abonné's ia de stad be kend gemaakt. Naar wij vernemen is d© gerepareerde groote klok door de autoriteiten goedgekeurd. Wij waren heden in de gelegenheid de oorkonde te bezichtigen van de opening der fon tein en de aanbieding van den heraldieken leeuw in de Plantage. De heer J. A. üoer, die met de uitvoering dezer oorkonde was belast, mag met voldoening neerzien op de fraaie proeve van calligrafie. Evenals vroegere arbeid van den heer Boer munt ook deze oorkonde uit door smaakvolle groepeering, zuiverheid van uitvoering en harmonieuse tinten. Dat trouwens zijn arbeid waardeering oogst, mocht de heer Boer nog dezer dagen onder vinden. Van de feestcommissie van het eiland St. Eustatius, ontving de heer Boer een zeer vleiend schrijven waarin de commissie haar voldoening en waardeering uitspreekt over lu' album van hulde aan Hare Majesteitde Koningn., waarvan vroeger te dezer plaatse eea beschrij ving werd gegeven. Met groote zorg en goeden smaak is ook uitgevoerd de oorkonde van de aanbieding aan het" gemeentebestuur door de bewoners van het Singelkwartier van een monumentale bloem vaas. De heer G. S. Montfoort, een der bewoners van genoemd kwartier, heeft in deze oorkonde een zeer fraai stuk calligrafie geleverd. In den afgeloopen nacht is ten gevolge van

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4