V De Optocht. V De Fontein. VLAARDINGEN. Gemeenteraad. Finantiïïel. T e 1 e g r a m in e n. En toen het uur van middernacht en daar mede de dug gekomen was, waarop Hare Ma jesteit" u"1 Koningin de regeering aanvaardt, toen klonken weder de volksliederen, toen wilde liet geestdriftig gejubel geen einde nemen, toen bleek het lioe ook voor Schiedam's hu-gors deze leuze geldt: Voor Vaderland en Koningin 1 In den vroegen ochtend. Plechtig klonk hedenmorgen het klokgebeier door de morgenlucht. Met haar metalen stem men galmden de klokken het uit over de stad Heden is de dag, de blijde dag, waarop Neder - land's Koninginn© wederom verjaart. En toen de metalen tongen zwegen klonk het schetterend van de pui van het Stadhuis„Nun danket alle Gott". Aandachtig luisterde de groote menigte, waar onder ook de Burgemeester en verschillende an dere autoriteiten werden opgemerkt, naar de statige koraalmuziek die het korps van den staf der schutterij ten gehoore bracht. Het korte programma was goed gekozen. Het „Was Gott thut das is wolü gethan" stemde tot zoo blijden ernst; heerlijk klonk „Wie schön leuclitet der Morgenstern" en „Jësus meine Zu- versieht". En toen het daarop gevolgd gejuich der toe hoorders was weggestorven, verhieven zich reine kinderstemmen om in eenvoudige liederen ook te gewagen van de liefde der kinderen voor Ko ningin en Vaderland. 'tWas het koor van kin deren van het Broersveld, die onder leiding van do heeren A. W. Vaandrager en J. Schellevis eenige liederen hadden ingestudeerd. Ordelijk verspreidde zich hierop de menigte, maar velen vergezelden den optocht der kleinen met hun vlaggen en vaandels huiswaarts. De godsdienstoefeningen. In de verschillende kerken te dezer stede werden hedenmorgen plechtige godsdienstoefe ningen gehouden. In de Groote Kerk sprak ds. De Wilde een preek uit naar aanleiding van Psalm 20 vs. G ïWij zullen juichen over uw heil en de vaan delen opsteken in den naam onzes Godsde Heere vervulle alle Uwe begeerten", waarin hij wees op den zegen dien ons larid steeds hepft genoten onder een vorst of een prins uit het Huis van Oranje, op het gelukkige feit dat de laatste telg van Oranje voor ons gespaard is gebleven en dat Zij thans de regeering aan vaardt. Dat Zij dit doet met het oog op God gericht, wordt met dankbaarheid erkend. In 't begin zijner rede had de predikant er den nadruk op gelegd dat niet door den kerke- raad deze dienst was vastgesteld, maar op het verlangen der Koningin zelf. 'tls ons, aldus drukte ds. de Wilde zich uit, of de muren der kerk te 's-Gravenhage wegvallen en wij allen samen zyn onder één dakde Koningin ge knield in 't midden met Haar volk om zich heen. Gezongen werden Psalm 150 vs. 1, Gezang 2 vs. i, een variante op het Wilhelmus (oude toonzetting), twee verzen van het Volkslied en Gezang 96. De kerk was vol toehoordersook woonden tal van autoriteiten de godsdienstoefening bij. In de Roomsch-Katholieke kerken werden hedenmorgen plechtige hoogmissen gecelebreerd door de pastoors, geassisteerd door hun kape laans. De lofzang »Te Deum Laudamus" be sloot den dienst. Ook naar de katholieke ker ken was een breede schare opgegaan het was als op een Zondagmorgen. De verschillende andere godsdienstige ge zindten gaven op gelyke wijze wijding aan den dag van heden. In de Luthersche en de Gerefor meerde kerken, die van den Protestantenbond en van de Oud-Bisschoppelijke Clerezy, alsmedi in de Joodsclie Synagoge werden godsdienst oefeningen gehouden. De Parade. 'Uitmuntend weer begunstigde hedenmiddag de inspectie der schutterij- Door de volle stra ten trok de vaandelwackt met muziek reeds voel bekijks, en toen de schutterij optrok naar het exercitie-veld, togen dichte drommen mede om het militaire schouwspel hij te wonen. Op het veld, waar het bataljon onder com mando van den. kapitein G. Meijer in orde van parade stond opgesteld, was een groot aantal autoriteiten en andere belangstellenden bijeen gekomen. Daar waren de Burgemeester in ambtskos tuum, de secretaris der gemeente en de leden van den Raad., leden der Feestcommissie en een breede schaar dames. De leden der vereeniging „Het Vaderland Getrouw" stonden in twee ge lederen, het eere-metaal op de borst, het vaan del aan den rechtervleugel, opgesteld. De beide oud-strijders Sitton en Cloes waren in een lan dauer gezeten, tegenwoordig. Te ruim één uur naderde de majoor-comman dant der schutterij, de heer G. Visser Bzn,, liet exercitie-veld, en inspecteerde, na de begroeting, begeleid door kiyutein Meijer, den kapitein- kwartiermeester IV. D. van Damme Jalink, de officieren van gezondheid N, E. Elzevier Dom en dr. D. N. Janssen en een luitenant der in fanterie het bataljon. Hierop werd op de tonen van den defileer- marsch op de gebruikelijke wijze gedefileerd, waarop de schutterij het exercitie-veld verbet en naar den Doele trok. Na het wisselen van complimenten tusschen het Hoofd der Gemeente en den Majoor-Com mandant verlieten ook de autoriteiten en de verdere belangstellenden het terrein. Bijeenkomst ten Raadhuize. Hedenmiddag te If uur vereenigden zich de raadsleden met do leden van do Feestcommissie ten Raaclhuizo op uitnoodigiug van den burge meester die bij deze samenkomst in ambtskos tuum gekleed was. Nadat aan alle aanwezigen de eerewijn was aangeboden, nam de burgemeester liet woord en sprak als volgt: „Mijne heeren, het is mij een illuzie geweest om de burgerij geluk te wensdrom met dezeu ver jaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en om die tc kunnen verwezenlijken heb ik "een beteren weg weten te kiezen dan door èn de raadsleden èn de leden van de Feestcommissie hier samen te noodigen, daar die beiden de ver tegenwoordiger-s zijn der gemeente, de eersten als regeerders, de kuitsten als leiders der feesten. ..7,Op u, mijne heeren, en door u op de burge rij," aldus ging de burgemeester voort, „weiiseh ik een dronk in to stellen. Ik wensch u geluk dat de laatste telg van ons Vorstengeslacht in het leven gespaard is gebleven en dat Zij heden de regeering heeft aanvaard en ik vertrouw dat gij met mij den wensch deelt dat Gods beste zegen op haar moge nederdalen. Ik noodig u uit met mij het glas op te heffen en te drinken op onze jeugdige Koningin: „Leve Koningin Wilhelmina". Luide werd door alle aanwezigen deze kreet herhaald. Hierna deelde do burgemeester mede, dat door hem was ontvangen het volgende telegram in antwoord op het adres van hulde gisteren door den Raad der gemeente aangeboden aan H. M. Koningin Emma: H. M. de Koningin-Moeder draagt mij op U Haren dank tc betuigen voor het adres van hul de door den gemeenteraad van Schiedam aange boden. Met luid applaus word do mededeeling hier van door de aanwezigen ontvangen. Nogmaals nam daarop do burgemeester het woord „Mijne heeren," aldus sprak de heer Ver- „ik kan niet van hier gaan zonder een plicht to hebben vervuld, nl. die van een woord van dank te brengen aan hen, die zoo veel hob- beu bijgedragen om de feesten te dezer stede te doen slagen- Mijne Heeren, ik breng mijn harte lijker! dank aan de feestcommissie voor alles wat wij door hare goede leiding reeds genoten heb ben en nog zullen genieten." „Het spijt mij, dat de voorzitter dier Com missie hier niet tegenwoordig kan zijn, maar hij zelf heeft heden gasten te recipieeren, doch aan u, Mijne Heeren, breng ik den liartelijken dank en de verzekering dat ik de beste verwachtin gen koester voor het welslagen van het feest. Leve de feestcommissie Hiermede was deze bijeenkomst geëindigd en begaven zich alle heeren naar den Plantage om tegenwoordig te zijn bij de officieele overdracht der fontein. Tegen 2 uur vereenigden zich op de Koop mansbeurs o. a. de besturen der volgende ver- eenigingen met hunne vaandels»Het Vaderland getrouw", de werk lieden-vereeniging ïDe Vrien denkring", de jongelings-vereeniging >De Heere zal 't voorzjen", vereeniging ïlJzer- en Metaal bewerkers-vereeniging", de vereeniging ï>de Oranjevaan", afd. Schiedam van den R.-K. Volks bond nOrpheus", sOlympia", sPalaestra", jHermes", ^Patrimonium", die allen tezamen met een peleton schutterij en de muziek der schutterij aan het iioofd zich naar de Plantage begaven om daar tegenwoordig te zijn bij de plechtige overdracht der fontein. steeg. De overdracht der Fontein. Zelden heeft de Plantage een indrukwekkender en heerlijker indruk gemaakt dan hedenmiddag. Het weder, van ochtend dreigend, werd latei- op den dag heerlijk, de zon brak door, een aangenaam briesje woei. Heerlijk streelde hete licht door de boomen op de grasvelden vcv onze wandelplaats en wierp grillige plekken op de grasvelden. In het midden der Plantage, waar de fontein, on-omhuld verrees, hadden zich te half drie talrijke genoodigden verzameld in een door de schutterij afgesloten terrein rondom was eene talrijke menschenmassa, die wachtte op de dingen die komen zouden. Onder de genoodigden merkten wij vele autoriteiten op. Aanwezig waren o. a. de leden van het Dagelijksch Bestuur, de gemeente raadsleden, de officieren der schtterij in uniform, de leden van de feestcommissie van 1887 en van die van 1898; verder een breede schare dames, vele in lichte toiletten, allen met oranje getooid. Op het terrein waren aan de zijde van de Lange Nieuwstraat geschaard de leden van de meeste hier ter stede beslaande vereenigin- gen met hare banieren, die zooeven door ons genoemd zijn, terwijl eindelijk een aantal photo- graphen hun nieuwsgierige toestellen hadden opgesteld. Éven over half drie kwam de burgemeester, de heer Versteeg, in ambtskostuum op het ter rein. De muziek der schutterij in deze dagen schier onvermoeid onder leiding van haren wakkeren kapelmeester, den heer Verhallen, hief nu het Wien Neeiiandsch Bloed aan. Toen was liet groote oogenblik gekomen. De president der Feestcommissie van 1887, uit wier naam de fontein aar. de gemeente werd aangeboden, de heer Visser, majoor-commandant der d.d. schutterij, in groot tenue nam alsnu het woord en sprak ongeveer als volgt tot den burgemeester Den 19en Februari 1887 werd hier feestge vierd, hot was bij don 70en verjaardag van Z. M, Koning Illuni III. Na afloop verzamelden zich de feotvierenden in de groote zaal van de Officieren-Vereeniging, en in die bijeenkomst mui Schiedam's ingezetenen werd door den lsten luitenant der Kou. Scherpschutter», den heer Daniel Visser, het voorstel gedaan oin ter her denking aan deze merkwaardige gebeurtenis een fontein, te stichten. Het voorstel werd met enthousiasme begroet en aangenomen, en de Commis-de van het feest belaste zich met de uitvoering ir van. Zij toog diiecl aan den arbeid, gesteund door bijdragen in geld van de gansche burgerij. Onvoorziene omstandigheden stuitten even wel liet werk en na een tiental jaren kon liet eerst hervat en voltooid worden en zag de com missie zich toen in staat gesteld om er bij te voe gen een heraldiokcn leeuw met de wapenen van H. M. Koningin Emma als een nederige doch eerbiedige hulde aan die Vorstin die gedurende een S-tal jaren de teugels van het bewind als Regentes in handen hield. Eu thans, Mijnheer de Burgemeester, op den dag dat II, M. Ko ningin "W ilholmina haar 18e jaar volbracht heeft en als regeerende Koningin optreedt, bied ik U beide monumenten namens Schiedam's bur gerij aan. Aanvaard ze als eenc hulde aan ons Vorsten huis en oeschouw ze ook als een bewijs van een drachtige samenwerking van de burgers in deze gemeente. Leve de Koningin Luid applaus volgde op deze woorden. Daarna werd de oorkonde, die van de aan bieding is opgemaakt, geteekenddoor de leden van het bestuur der feestcommissie van 1887 en door de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, Toen nam de Burge meester liet woord, en zeiae ongeveer Waarde president der feestcommissie van 1887. Bij ai de aangenaamheden die aan het ambt van Burgemeester verbonden zijn, zijn er ook vele moeilijkheden, maar een voorrecht is het wanneer er feest gevierd wordt, en groot is het voorrecht om hoofd te zijn van Schiedam bij een feest als heden gevierd wordt. Nimmer heb ik zooveel enthousiasme en zooveel toe wijding ontmoet aan het Huis van Oranje als hier. »Een voorrecht is het ook om te antwoorden bij de aanvaarding van een geschenk voor de gemeente. En waar dit geschenk ons herinnert aan den gestorven Koning Willem UI en nu wordt aangeboden bij de aanvaarding der regee ring door de eenige telg van het Oranjehuis, daar heeft dit geschenk een dubbele waarde. sik herbaal nog eens: het is een voorrecht uitvoering te geven aan het besiuit van den Gemeenteraad om dit geschenk te aanvaarden. Ik doe dat met dank aan de feestcommissie van 1887, die de burgerij heeft samengeroepen om de noodige middelen bijeen te brengen voor dit monument. sMoge dit zijn een uiting van de liefde die- de gemeentenaren voor het Huis van Oranje gevoelen en moge dit eeuwen lang blijven een herinnering aan deze oogeublikken. »Mel deze woorden aanvaard ik liet geschenk Leve KoninginWilhelminaLeven de Ingezetenen van Schiedam! Leve de Commissie van 1887 met haren voorzitter! sLaat spuiten de fontein En sissend spoten de eerste stralen uit de gapende 'monden die langs de fontein zijn aangebrachtkrachtig steeg het water op, neer vallend in fijne stofregen klaterend stroomden de breede golven in de fonteinbak. En iuide klonk buiten en binnen het hek het gejuich van allen. Toen was de plechtigheid afgeloopen en de talrijke menigte verspreidde zich in de stad. Op liet bekende rotsstuk is thans de fontein geplaatst, die een zeer goeden indruk maakt. Een breede schotel ter halver hoogte vangt liet water op, dat in een aantal stralen omhoogspuit uit monden boven dien schotel aangebracht, terwijl onder den bak eveneens een aantal stra len het water uitstorten, aldus to zamen vor mende een net van breed uitvloeiend water rondom het monument. Aan den voet der fontein is aangebracht het volgende opschrift in vergulde tetters: De Gemeente Schiedam aangeboden door de Burgerij 18 31/8 98. Correspondentie. Plaatsgebrek noopt ons vele berichten uit te stellen. Zitting van Woensdag 31 Augustus v.m. 8 Va uur. Tegenwoordig zijn 14 leden. Afwezig de heer v. Linden van den Heuvel. De Voorzitter is in ambtscostuum. Binnen de balustrade nemen in de raadszaal plaats de leden der feestcommissie. De Voorzitter opent deze buitengewone zitting en zegt: Mijne heeren! Hedenmorgen heeft het klok gelui en het koraalmuziek aangekondigd dat het een zeer bijzondere dag is, een dag van blijde viering; en dat is het inderdaad. Ouze geliefde koningin, de eenig overgebleven telg uit het ons zoo dierbaar Oranjehuis, heeft lieden den '1 b-jangen leeftijd bereikten aanvuur,Jt in den teugels vim het bewind. Nog vlocht» IS j.ueu en reeds wordt op hare schouder,. ?l,|j; zware last geladen. Nochtans met een HUJid talent door de Moedor w'ei die tiuilc opgeien), zien wij met ga u-tlieid haar die zware ÜUik Wli*YCrLlOUY\(l. Mijne Boeien, heel Viaurdingrai doelt in die vreugde en lu-iïft getoond dat In: vooraan wil staan bij da betuigingen van li, (de en trouw aan onze duuh-ue Komn.uiI,.. Wekeu heeft een ieder daaraan tnuuegewejki "eiooml dat men deze heugelijke gobeuitem» on\-ehiUe- rende wijze wil vieren. Ik mag lekfneti, mijne Keien. np uw meest hartelijke instemming waar ik moi-t-l gutui m- nis af te leggen namens de gemeente u,ii ons aller liefde, trouw en dankbaarheid voor de Koningin en hare Moeder. De leden öetuigeu hunne instemming door applaus. De Voorzitter leest daarop het adres aan II. M. do Koningin, van het volgenden inhoud Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw De Raad der gemeente Vlaai-dingen, ter wijding van den dag in buitengewone zitting vergaderd, biedt Uwe Majesteit, mede namens alle ingezetenen, met eerbiedigen groet zijn bers ten wensch aan ter gelegenheid van den acht tienden jaardag Uwer geboorte, als de dag te vens, waarop hij Uwe Majesteit huldigen mag als Neêrlands regeerende Vorstin. Moge God Uwe jeugdige krachten sterken tegen de beproevingen Uwer grootsehe taak, en door Uw troon blijvend te behoeden voor onheil en rampen Uwe regeering zegenen en vrucht baar doen wezen voor het dierbaar Vaderland! Heel Vlaai-dingen wijdt alle zijne krachten aan eene feestelijke viering van den blijden da als een getuigenis naar harte van verknochtheid aan zijn Vorstenhuis en van innige liefde voor zijne jeugdige Vorstin. Moge in een langdurig en in alle opzichten gelukkig leven deze dag voor Uwe Majesteit steeds eene liefelijke en gezegende herinnering blijven! VLAARDINGEN, 31 Augustus 1898. De Raad voornoemd, R. A. VERPLOEGfl CI1AS8É, Voorzitter. J. VAN SCHRAVENDIJK, Secretaris. De leden betuigen hunne instemming daar mede. Vervolgens leest de voorzitter liet adres aan H. M. de Kouingin-Moeder, van den vol genden inhoud: Aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder Mevrouw 1 De Raad der gemeente Vlaardingen, in buitengewone zitting vergaderd tot het rich ten van zijn gelukwensch aan Hare Majesteit de Koningin bij het aanvaarden van de regeering, biedt Uwe Majesteit, mede namens alle ingeze tenen, eerbiedig zijn dank en hulde aan voor de zoo uitnemende opleiding van onze jeugdige Ko ningin tot Hare gewichtige taak en in de liefde des volks. Door eene langdurige gelukkige regeering van onze beminde Koningin WILHLoMINA over ons dierbaar Vaderland, en door tal van jaren Uwe Majesteit in dat gelul» te doen blijven dec- len, zegene God Uwe toewijding en zorgen, aan de opleiding daartoe van Uwe Koninklijke Doch ter door Uwe Majesteit zoo beleidvol besteed! VLAARDINGEN, 31 Augustus 1S98. De Raad voornoemd, R. A. VERPLOEGIJ CBASSÉ, Voorzitter. J. VAN SCHRAVENDIJK, Secretaris. De leden betuigen ook hiermede hunne instemming. Daarna zegt de Voorzitter: Mijne hee ren, ik meen dat het eveneens uwe instem ming zal verwerven wanneer wij, om een blijvende hulde te brengen aan II. M. onze geëerbiedigde Koningin, aan de nieuwe haven den naam geven van "Wilhelmina-haven en aan de daar liggende brug den naam AVillielinina- biug. Door applaus betoonde de Rand daarmede zijn sympathie. De vergadering wordt hierna gesloten. Een talrijk publiek woonde deze plechtige raadszitting bii. De Amsterdamscho effecton-noteoring en het Overzicht van de Beurs vau den Dag moeten wij heden wegens gebrek aan plaatsruimte ach terwege laten. MADRID, 31 Aug. Een telegram uit Las Pahnas op Majosca meldt dat generaal Weyler een bijeenkomst van zijn aanhangers heeft ge presideerd. Hij sprak over de rampen die Spanje hebben getroffen en beklaagde zich over de censuur, zeg gend, dat de vervolgingen hem waarschijnlijk zulten beletten om de verantwoordelijkheid aan 't licht to brengen van de staatslieden, welke dezen op het leger en op de marine trachten te schuiven. Generaal Weyler beloofde zich van nu af aan 't hoofd der volksmassa te zullen stellen om te strijden voor het heil des lands.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3