52"° jaargang. Vrijdag 2 September 1898. N9719. Eerste Blad. MADELEINE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. Kennisgeving. SLUITING gesloten zullen zijn, FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. AseiRraxKreepxui voor Schiedam, per kwartaal f 0.9Q omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 D franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nummers0.02 BUREAUBOTEKSTRAAT ÏO, Tclephoon No. 123. A»TBBTB2m*pBui: van 1—6 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bjj abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgeheester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan H. DE KONING en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner herslelplaats van koper-, link- en llihoerk aan de Westvcst no. 4, kadaster sectie C no. 488 met een gasmotor van 2 paardenkracht, en die herstelplaats tevens in te richten tot het herstellen vari atoom- en andere weiktuigen; 2o. aan D. MALTHA Lz. en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting \an een koek- en mikerbakkerij in liet pand aan liet Broersveld no. 27s, kadaster sectie B no. 1808. Schiedam, uen len September 1898. Burgemeester en tcethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Groote Schutsluizen en Bruggen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat wegens de Inhuldlglngsfeestcn, op den 3n Septem ber a.s. na des namiddags 12 uur de SCHUTSLUIZEN en BRUGGEN dezer gemeente Schiedam, 31 Augustus 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretarie, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 September '98. Een belangrijk feit is de arrestatie van kolonel Henry zeker. En al trachten nu de anti-Dreyfus-bladen de beteekenis van het door hem vervalschte stuk, waarvan eerst zoo hoog werd opgegeven, thans te verkleinen, al ontkent men ook dat de ontdekking dezer vervalsching invloed zal hebben op de zaak-Dreyfus of zelfs tp de zaak-Picquard, de gevolgen dezer ont dekking moeten wel zeer ernstig zijn. Naar gebeurtenissen in den oorlog van 4870/71, DOOR HANS WACHENHÜSEN. 11) Terwijl Madeleine met beklemde borst in het salon, waar zij vroeger 's zomers dagelijks aan de piano had gezeten, naar de onregelmatige adem haling van den zwaar gewonde luisterde, en lang elk zijner bewegingen gadesloeg, begon reeds van 8 uur de vroege Augustus-avond te vallen. Het was stiller geword.m in het cii&let. Het eerste zware werk voor de dokters was gedaan; de ziekenverplegers liepen zonder geruisch rond in de rijke vertrekken. George had een kleine achter kamer naast het boudoir, dat anders als garde robe voor de barones werd gebruikt, voor zich in beslag genomen de concierge had hem voor zijn avondeten gebracht wat hij nog over hadvoor de deuren van zijn kamer stond evenwel de schild wacht die hem tot zijn ergernis niet uit het oog ver loor. Hij was gevangene in zijn eigen huis, zooais hij tusschen de tanden bromde, ofschoon hij er nooit kans op had gehad zijn tante te beürven, die alles, met uitzondering van een legaat voor Madeleine, alles bestemd had voor de kinderen van haar broeder, terwijl hij alles wat hem ver maakt was, reeds lang had opgemaakt. Wel was hij anders niet leelijk, vandaag mismaakte de vroede zijn reeds vroeg afgeleefde gelaatstrekken Allereerst voor den schuldige zelf. Kolonel Henry, die niet het minste vermoeden had van wat hem boven het hoofd hing, werd Woensdagavond door een officier in politiek bij den minister ontboden. De bezoeker sprak geruimen tijd met Henry, die daarop een koffer pakte en tot zijn vrouw zeide, dat hij waar schijnlijk een korte dienstreis zou moeten maken. Bij den minister van oorlog Cavaignac ge komen hield hij eerst de echtheid van het geïncrimineerde stuk staande, trachtte daarna volgens de «Éclair" den schuld der vervalschin te werpen op een persoon die «zoowel militaire als diplomatieke ambten vervulde", en eindigde met te bekennen valschelijk vervaardigd te heb ben den brief, welks echtheid met klem door de generaals de Boisdeffre de Pellieux en Gonse voor het Hof van Assisen en met niet minder kracht door Cavaignac in de Kamer was betoogd. Henry gaf als reden op, dat hij het valsche stuk had opgemaakt het is de brief waarin een militaire attaché naar aanleiding de r in de Kamer over Drevfus aangekondigde interpel latie zijn collega aanbeval, evenals hij zelf zou doen, te loochenen dat die njood" ooit tot hen in betrekking had gestaan Henry dan gaf als reden op de noodzakelijkheid om nieuwe bewijzen te verschaffen voor Dreyfus' schuld. Onmiddellijk liet Cavaignac den kolonel arresteeren en begaf zich terstond naar Bris- son, die dit besluit volkomen goedkeurde. Henry werd daarop naar het fort Mont-Yalérien gebracht. Een nota van Havas meldde ecluer gisteren Men meldt op het laatste oogen- blik dat kolonel Henry zich van het leven heeft beroofd. Hij heeft zich in het fort Mont-Valérien den hals afgesneden. In een particulier telegram, dat wij heden middag voor ons bureau aanplakten, wordt dit bevestigd. Intusschen blijven andere gevolgen niet uit. Gisteren is er te Parijs ministerraad ge houden onder voorzitterschap van den President der Republiek. Volgens de »Soir" ging het er zeer heftig toe. Verscheiden ministers ge noemd worden Brisson, Marvéjouis en Trouil- lot spraken als hun overtuiging uit dat de herziening van het proces- Dreyfus onver m ij del ij k is. Bovendien eischten zij het ontslag van ver schillende chefs van den genenden staf. Maar Cavaignac verzette zich daartegen en dreigde zelfs zijn ontslag te zullen nemen indien men hem niet de vrije hand liet. Na lange besprekingen gingen de ministers opgewonden uiteen er was ook nog een andere reden van ontstemdheid, waarover straks zonder dat een bepaalde gedragslijn was vastgesteld. Alleen werd het besluit goedgekeurd waarbij Esterhazy uit den dienst wordt ontslagen. toen hij de gebalde vuisten in de zakken, zijn kleine kamer op en neer liep. iRooven en branden zullen zij in het land, die pandoeren 1" bromde hij. sik heb bevel hier te red den wat van waarde is, en dan Hij staarde op de zijdeur van het vetrek en stak de sleutel in het slot om zich te overtuigen dat die paste. sDen anderen heeft zij haar gegeven, die intrigante, die zich niet schaamt onze vijanden te verplegen. Maar zij heeft immers Duitsch bloed in de aderen en dat verloochent zich zelf niet!".... Dezen nacht ter wijl zij bij de gewonden zit! Wee haar wanneer zij het waagt mij te willen belatten den familie- schat uit de handen van deze dieven te redden. Hij leegde de flesch wijn die de oude vrouw hem had gebracht, en wierp zich op een ouden hoek- divnn. Licht vragen wilde hij niet; hij zag zelfs met ongeduld den nacht dalen. V. Het was bijna middernacht. In het ch&let heerschte diepe stilte in de wat verlichte zieken kamers; ook in de opzijde van het huis opgeslagen ambulance-tenten zag men in den bladstillen nacht slechts nu en dan een licht of een lantaarn flik keren. Twee schildwachten liepen langzaam vóór het kasteel heen en weder. Alleen op den straat weg bewogen zich donkere transporten, maar even gcruischloos. Morgen was het de Napoleonsdag; zou Bazaine die binnen de forten en de vasting teruggedreven was, nog den lust hebben dien te vieren, nadat het volk zijn naam reeds had ver vloekt Twee stonden er zacht met elkander pratend in den corridor der bovenverdieping, waar slechts het matte licht uit de openstaande vertrekken in door drong Plesstaann Madeleine. Beiden zochten Ook generaal de Boisdeffre is uit hot leger gescheiden. Ilij, de man die in het eerste proces- Zola met zoo harden klank het zwaard wierd in de weegschaal der gerechtigheid, hij die de jury stelde voor liet dilemma: »Gij veroor deelt Zola of de geheele generale staf gaat heen, hij kon wel niet anders doen, dan, na de bekentenis van Henry, zijn ontslag aanvra gen. De generaal heeft dit gedaan in een brief waarin hij zegt, dat hij verzoekt van zijn func tion ontheven te worden, daar hij, misleid door Henry op wien hij vertrouwde, een valsch stuk voor echt heeft verklaard. Cavaignac beantwoordde die ontslagaanvrage aanvankelijk met het verzoek aan den generaal om zijn function te behouden; de minister gaf tevens zijn vertrouwen te kennen in de loyali teit van de Boisdeffre. Maar deze bleef aan dringen en ten slotte heeft Cavaignac liet ge vraagde ontslag verleend. Maar er is nog meer. Generaal Gonse, de onderchef van den generalen staf, is van zijn functie ontheven, en kolonel Du Pary dc Clam is, volgens te Parijs loopende geruchten, in hechtenis genomen. Is het wonder dat de revisie-bladen voldoe ning en tevredenheid toonen, dat velen thans de herziening van het Druyfus-proces ver wachten. Gisteren werd er nog verklaard naar het heette vanwege het Kabinet zelf dat on danks de bekentenis van Henry het ministerie, en met name Cavaignac, overtuigd bleef van Dreyfus' schuld. Maar kan thans nog die over tuiging bestaan Reeds is het materieeie be wijsstuk waarop Dreyfus veroordeeld is, het borderel, gebleken niet van de hand van den veroordeelde te zjjnnu valt ook een der moreeie bewijsstukken weg. En zou er dan geen twijfel rijzen aan de echtheid der andere stukken die Dreyfus' schuld heetten te beves tigen. 't Beste is mèt de Siècle te zeggen«Het is goed wij wachten." Men is het er nog niet eens over, of Picquard of wel Cavaignac zelf aanstoot hebben gegeven tot de ontdekking van Henry's schuldwaar schijnlijk is zij te danken aan een door Cavaig nac gelast onderzoek op het departement van oorlog. Gemengde ülededeellngen. De nieuwe gouverneur-generaal van Algiers, Laferrières is onder betuigingen van groote geestdrift aan land gestapt. Er werd geroepenWeg met de Joden en in den loop van den dag hebben enkele antisemietische betoogingen plaats gehad, die echter weinig beteekenden. De heer Silvela confereerde gisteren te Madrid met minister-president Sagasta en handhaafde zijn weigering om ieden van zjjn partij deel na de opwinding *an den dag een uurtje van rust. Plessmann stak haar eindelijk zwijgend de hand toe, en zij liep den corridor af tot een deur aan 't einde die zij zachtjes met den sleutel opende om bet boudoir binnen te treden. Zij lette niet op den schildwacht die er vlak bij in den gang stond, on liet de deur achter zich niet in het slot vallen. Hier schepte zij adem. Zij was doodmoe, zij had het ziekbed van den jongen krijgsman eerst ver laten, toen Welter zelf haar had gezegd, dat er dien nacht geen gevaar voor hem bestond. Het zilveren maanlicht scheen in het hoekvertrek door een balkondeur, vanwaar een eenvoudige ijzeren wenteltrap naar het paviljoen in den tuin voerde. Zij opende die deur om frissche lucht binnen te laten, en bleef die nog een oogenblik staan na deren toen keerde zij zich plotseling om liep naar de fraaie antieke boule-kast uit den tijd van Bodewijk XIV en opende een middenvak, waarin door een drukken op een geheime veer een me talen deurtje opensprong. «Goddank I Onaangeroerd riep zij in 't Fransch uit. Zij bracht een cassette van tula-zilver, een kostbaar Russisch stuk werk te voorschijn en be keek die in het maanlicht* nik kan mijn woord Maar waar zal ik het laten? Ik zal het aan Plessmann geven bij hem is het veillig." Een zacht geruisch aan de kleine zijdeur naar de garderobe deed haar verschrikken. Een gestalte kwam het vertrek binnen, Het maanlicht viel op George's bleek, gespannen gelaat. »!1 ij zal je het geven, luidt het bevel van tante riep deze met gedempte stem uit, en reeds legde hij zijn hand op de c&ssette. „Nooit 1" Madeleine sloeg beide armen er omheen, maar een handje ruk, berooide haar van het gladde voorwerp. te laten uitmaken van de vredescommissie die te Parijs zal bijeenkomen. De stakende mijnwerkers te Cardiff in Zuid- Wales, namen met een meerderheid van meer dan 21000 stemmen de voorstellen van de patroons aan. De werkstaking is dus geëindigd. De Koninginnen. H. IP. M. M. de Koninginnen hebben Dins dagmiddag te C uur in particuliere audiëntie ontvangen baron Do Grelle-Rogier, Belgisch ge zant aan ens Hof. In tegenwoordigheid van de geheele hofhou ding lieeft de gezant namens zijn souverein aan ieder der Koninginnen, overhandigde het Groot kruis dor Leopoldsorde, waarvan Z.Exc. de ver sierselen overhandigde met ecne toespraak waar in hij verklaarde, dat zoowel de Koninklijke fa milie als het Belgische volk van harte deelneemt aan de heugelijke gebeurtenis thans gevierd. H M. de Kon in gin-liegen tos, ook in naam der Koningin, verzocht Hr. Ms. dank voor de onderschei ding aan den Koning, de Regeering en het Belgische volk over te brengen voor deze nieuwe blijken van vriendschap. H. M. de Koningin ontving gisteravond te 7 u. 45 m. de gelukwenschen van het corps di plomatique. Daarna was er gala-diner voor de loden van Hr. Ms. civiele en militaire Huis. Men meldt ons uit 's-Gravenhago. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben he denochtend, in den rijtuig-barac der firma M. L. Hermans Co. aan den Fluweelen Burgwal in oogensckouw genomen het aan die firma door H. M. de Koningin-Moeder bestelde gala-rijtuig, ten gebruike door H. M. de Koningin bij de In huldigingsfeesten te Amsterdam en in de Resi dentie. Haro Majesteiten werden ontvangen door den Isten stalmeester van de Koningin, baron 3en- tinck en door den directeur der fabriek, den heer J. \V. Paesie, wien beide Vorstinnen meer malen Hare tevredenheid betuigden over de af werking van dit recht vorstelijke en elegante rij tuig, dat de witte koets kan genoemd worden. Immers, bekleeding en beschildering zijn in de fijnste tinten uitgevoerd met de ivoorkleur tot hoofdtoon- Ten einde liet rijtuig zijn decor te doen behouden, zijn enkel de lederen kap en de slijkscliermen in fijn zwart verlakt leder, terwijl enkele andere onderdeden rood verlakt zijn. Het rijtuig heeft den open-calèchc vorm en rust op acht veeren. Het heeft geen staatsiebok en ook gaan staanplaats voor lakeien, doch liet rijtuig prijkt van voren en van achteren met bevallige beeldengroepen in verguld uitgevoerd. Op de portieren is het koninklijk wapen ge schilderd en op de zes zij- voor- en achterpanee- len de koninklijke kroon, terwijl alle paneelen «Intrigante, waag niet er nog eens aan te raken I" riep George in drift uit en, met de cassette in de eene hand, drukte hij den arm van het meisje met zooveel krach t, dat zij in haar angst om den schat oen kreet slaakte, toen George nu ook een revolver trok. Met één sprong was hij aan de balkondeur en snelde do smalle wenteltrap op. Tegelijk kwam de schildwacht op den schreeuw de kamer binnen. De soldaat zag hoe Madeleine bijna buiten bezinning achter den vluchtende op de bovenste trede der trap ineenzonk. *Haltl" klonk het over haar hoofd heentoen knalde een schot. George had intuschen den tuin reeds bereikt bij wilde juist voorbij het paviljoen de cassette over het ijzeren hek van den tuin werken, om er daarna zelf over te klimmen, toen een tweede schot dreunde uit het geweer van den beneden voor het ch&tet patrouilleerenden schildwacht. Madeleine was opgestaan. Nu zij onder zich den schildwacht naar het hek toe zag gaan, vatte zij moet, bereikte den tuin en naderde den levenlooze, wiens rechterhand nog den revolver omklemde. Terwijl zij het door het maanlicht overgoten, bleeke gelaat met de verstijfde oogen ontweek, nam zij de cassette op die hem ontvallen was. Barsch riep juist van boven een commando-stem den schildwacht toet «Wat is er gaande?" Als een schuldige sloop Madeleine achter het paviljoen om hier eerst haar hartklopping te doen bedaren. «Vuur gegeven toen hij op de aanmanig van mijn kameraad niet wilde blijven staan 1" luidde bet antwoord van den schildwacht. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5