STADSNIEUWS. omlijst zijn met eikenloof, dat men ook terug vindt, op de wielen en onderdeden daarvan. Een paar zeer kunstig en smaakvol bewerkte lantaarns prijken aan de voorzijde, i'lnnkeeremk de voorste beeldengroep. De firma Hermans heeft eer van haar werk Onder liet bezoek van II. M. de Koningin o[ 10 September aan Sclieveningeu is ook begro pen een bezoek aan liet Kurhans. aldaar. In den mond. lie verjaardag van onze jeugdige Koningin beeft gisterenavond nog een levendige drukte op straat gebracht. De vur.-iei de straten, de feestelijkheden, die in den loop van den dn; hadden plaats gehad, de muziek, die in de straten had weerklonken, liet blijkbaar zulk een indruk achter en Siad zulk een feestelijke stemming doen overblijven, dat het volk in groote troepen gearmd en verkleed zingende door de stad trok, uiting gevende aan bun feest vreugde. Enkele gevels waren reeds versierd door de illuminatie, die was ontstoken en dit trok natuur lijk een talrijk publiek dat daarmede een voor proefje namlvan wat Zaterdag te bewonderen zal zijn, Men meldt ons Een zeer vrooiijke stemming heerschte er gisteren avond in de Villastraat. Het Bestuur der straatversiering had het voorste gedeelte der straat a giorno verlicht en ontstak daarna een zeer mooi vuurwerk. Na afloop daarvan weid door de kinderen der straat, onder lei ding van den heer R. Jansen, een ovatie bij de familie WennekeV gebracht en eenige vader- landsehe liederen gezongen. Dit huldebetoon werd wat later in den avond door de jonge dochters der Villastraat herhaald, waarna de heer Wenneker de zangeressen, zoomede de feestcommissie met vriendelijke woorden recipieerde. Onder bet gejuich slang leve de familie Wenneker" trok men daarna weder naar de Villastraat. De heer Wenneker had de bewoners in de gelegenheid gesteld vuurwerk te ontsteken en had ook namens zijn familie een bijdiage voor de versiering dei- straat gegeven. ook anders» op een Hot diner. 't Was een gelukkige gedachte van de feest commissie van 113 Februari 1887 den dag van de opening van den fontein te besluiten met een g.-meenschappelijken maaitijd. Het grootste gedeelte van haar leden vereenigde zich met de officieren van de dei. schutterij te zes uren in Musis Sacrum, waar zij den burgemeester ont vingen, die de commissie de eer aandeed als gast aan te zitten. Voor een keurig aang< - iechte tafel had de heer Meijer gezorgd. Het sierlijk menu prijkte met de beeltenis van II. M. de Koningin, en luidde als volgt: M E N U DU 31 A o ft t 18 U 8. Hors d'oeuvre Varié a la Cour Potage ii l'Américaine Croquettes a la Joinville Saurnon Sauce percil Carottes a la Crème Filet de Boeuf ii la Jardinière Escaloppes de Veau aux Pointes d'asperges Céléris il la Moêlle Cannetcns de Rouen Laitue pomrnée Fruits Dessert, Er heerschte hoe kon het na het groote succes van den dag gewekte toon aan taM. Er werden hartelijke woorden gewisseld, en toeu de aanzittenden zich eindelijk naar het lokaal der Sociëteit »de Ver- eeniging" begaven, werd de gasverlichting, die voor Musis geplaatst is, ontstoken. In opgewekte stemming en met het voor nemen elkander in deze dagen nog meermalen te ontmoeten, scheidde men. Kinderfeesten. Heerlijk is er heden feest gevierd. Heet lijk niet alleen voor de deelnemers, de kinderen, maar evenzeer voor autoriteiten, genoodigden en verdere toeschouwers die van deze viering der groote nationale gebeurtenis getuigen mochten zijn. Want wat is kostelijker dan die blijde kinder gezichtjes, die vrooiijke klaie stemmetjes, vooral wanneer zij prijzen en danken, hulde brengend aan Neèrland's jeugdige Koningin Vroeg dag was het van morgen in de Gor zen voor commissieleden, ouders en kinderen. Zooveel moest er nog gedaan, wilde alles op lijd gereed zijn. Maar 't kwam gereed. En toen de klok negen stond, was de ruimte tussehen de tribune en de jonge Kroningslinde op 't Wilhelminapiein geheel vol van jongens en meisjes, allen ge tooid met oranje en vadetlandsche kleuren, allen opgewekt en blijde. En lustig wapperden de vlaggen en vroolijk wuifden de vanen boven de hoofden der duizend kinderen, allen bewonertjes der Gorzen. Wat waren ze lief, die door de zorg der bewoners tot stand gebrachte vaantjes, en hoe getuigden ze van liefde en offervaardigheid Op de tribune had intusschen de muziek van Van Gent plaats genomen, ter zjjde van de voor het Dageiijksch Bestuur der Gemeente bestemde zetels, waaromheen zich eenige flinke knapen met hun vaandels schaarden. Aan den opgang naar de tribune hadden post gevat de 40-jirige Arie en de 7-jarige Leendert Meerhof, de eer-te in cavalerie-, de tweede in koloniale-infanterie uniform. Of ze fier keken, die kleine krijgers.' Te haifdrie ongeveer kwamen de hm ge- meester, de wethouders en de secretaris der- gemeente in open rijtuigen aanrijden en wer den namens de commissie ontvangen door de heet en W. Brouwer en C. Klein. Op de tribune bevonden zich ook eenige leden van den Raad en een paar leden der feestcommissie. De kinderen zongen hier op het s Wien Neer- landsch Bloed", en krachtig klonken de kinder stem men door de morgenlucht. Daarna nam de heer Brouwer het woord en sprak gasten en feestgenooten. toe. Spr. wilde op deze zoo lang verbeide morgen, nu een Koningin uit bet Huis van Oranje aan 't Hoofd van Nederland is gekomen, niet de verdiensten opsommen van Oranje voor Neder land. Alleen dit wilde hij zeggen Zonder Oranje zou er geen Nederland zijn. Met warme waardeering gewaagde de lieer Brouwer van de opvoeding der Koningin door »eene moeder zooals er geen tweede in Neder land is", want zwaar is de taak, bet Hoofd van den Staat op te voeden. «Nooit is er zulk een feest gevierd," ging spr. voort, «en met den dichter uit de oudheid zeggen wij De Heer heeft groote dingen aan ons gedaan; dies zijn wij verblijd." Tot den burgemeester richtte de heer Brou wer het verzoek, wanneer bij ter audiëntie ging, ook de tolk te willen zijn der liefde van Schiedam's inwoners. Vervolgens zette spr. uiteen dat men een blijvende herinnering had willen stichten aan dit feest. Hij hoopte dat gelijk deze boom, door haar wortels in den grond gehecht, blijft staan, ook onze liefde voor Vaderland en Koningin moge blijven, hoe ook de stormen des levens woeden. Maar tevens wijst die boom naar omboog, aldus toonende dat de zegen van boven noodig is. Den jongens vermaande spr. den boom, wan neer die in banden der gemeente was over gegaan, onder hun hoede te nemen. Toen het gejuich, waarmede de menigte en de kleinen des heeren Brouwers rede liaddeu begroet, was weggestorven, nam de burge meester het woord om er van te getuigen, dat zelden schooner en heerlijker feest was gevierd dan hier door de commissie was bereid. Wat spr. vroeger slechts had moeten ge- looveri, zag hij thans zelfdat in de Gorzen e harten warm kloppen voor Oranje. «Deze feestviering hier doet mij aan, verklaarde de burgemeester, «en ik acht het een voorrecht uitvoering te mogen geven aan bet besluit van len Raad om dit geschenk te aanvaarden, Wij, gemeentebestuur, zullen oppassen dat het goed verzorgd wordt, en dat cok de om geving daaraan beantwoordt. Wij Impen dat die boom zal opgroeien en breede takken uit zenden om een wen lang te getuigen van de liefde die brandt in de lmrten der Gorzenbe- woners, voor het Huis van Oranje. «Leve Koningin WilbelminaLeve de be woners der Gorzen Leve de Commissie Leve baar Voorzitter!" En daverend klonk het gejuich der menigte; niet minder echier toen de lieer Brouwer een «Leve de Burgemeesteraanhief. Daarna zongen de kiruRren weder eenige liederen, blijk gpver.il van de trouw en den ijver waarmede zij onder voortreffelijke leiding voor dezen feestdag hadden gestudeerd. Onder luide boera's en met wuivende vanen en vlag gen trokken de kinderen vervolgens naar de fraai versierde school van den heer Brouwer om daar onthaald te worden. De autoriteiten nameii daarop de linde, staande binneu een zeskantig ijzeren hek ver sierd met medaillons der Koningin, in oogen- schouw en bezochten daarop de school, waar een blijde stemming heerschte. Vei volgens vertrok het Dageiijksch Bestuur der gemeente, om, evenals gistermiddag was geschied, de Gorzen door te rijden en daarna stadwaarts terug te keeren. De kinderen keerden later nog eens voor de tribune terug, om nog eenige lie leren te vingen. De photograaf Van Diggelen deed hier ook eenige opnamen van de kinderschaar. Daarna marcheerden de kleinen weer naar de school terugde heer Brouwer verklaarde gezien te hebben «dat hun glas nog niet leeg was". Nadat do kiuderen allen in do schoollokalen hadden plaats genomen,werden zij getracteerd op limonade en koekjes, die een zeer welkome feest- gave bleken te zijn, want in een oogenblik was een en ander in de gretige monden der kleinen verdwenen. Telkens weerklonken daar de Oranje-liederen en het „Leve de Koningin" totdat men weder liet schoolgebouw verliet om in'optocht to gaan langs de Dwarsstraat, do Plantage rond, de Hoofdstraat, Groenelaan en eindelijk alle stek ten door in de Gorzen, zonder een enkele straat over te slaan. En langs den geheelen afstand stonden de toe schouwers en zagen met welgevallen op die ruim 600 kleinen die daar bijna allen in het wit, doch allen zonder onderscheid versierd met oranje en rood-wit-blauw waren. Vlak achter de muziek was heb „Gorzen"- vaandel en in den optocht verdeeld werden de andere vaandels gedragen- De beide koloniaal- tjes waren links eii rechts van het eerste vaan del geplaatst. Na den optocht ging het weer de school in en werden aan de kinderen broodjes en limonade uitgedeeld, die zij na deze flinke wandeling gretig naar binnen werkten. Een Voor een verlie ten daarna allen het schoolgebouw om zich we der op het plein te verzamelen en aan allen werd bij de deur een zakje bruidsuikers uitgereikt. Op het plein werd toen liet „Wilhelmus" gezon gen en daarna weerklonk een driewerf hoer; voor Koningin Wilhehnina, waarna alle kinde ren huiswaarts keerden. Dit kinderfeest iu de Gorzen is uitstekend ge slaagd. De feestcommissie in de Gorzen, die zich hiermede heeft beiast, kan met groote voldoe ning op dit gedeelte van haar Gorzen-feesten terug zien. Groot en klein was opgetogen en me nig woord van dank en hulde werd gesproken, zij liet ook niet van uit een spreekgestoelte, toch zeer zeker niet minder goed gemeend. Door de feestcommissie uit de Gorzenbewo- ners is hedenmorgen bet volgende telegram verzonden Aan 11, M. de Koningin, 's-Gnueiihage. «Bij liet planten van een Wiihelmina- boom op het Wilhelminapiein te Schiedam tot een blijvend aandenken aan Uwer Majesteits plechtige inhuldiging bieden do omwonenden Uwe Majesteit hu mie eerbie dige hulde en de verzekering hunner wel gemeende liefde voor het Oranjehuis aan' Ten 3 uur hedenmiddag werden de feestelijk heden iu de Gorzen hei-vat en stroomden de meusehen toe om zich een goed plaatsje te ver schaffen van waaruit men de vermakelijkheden zou kunnen zien. Duizenden stonden rondom iiet afgescheiden terrein, terwijl langs de huizen der Groenelaan een aantal tribunes waren opgesla gen die eveneens goed bezet warenzelfs op de daken hadden een groot aantal kijkers zich een plaatsje gezocht. Ten drie uur arriveerden de burgemeester uicb zijne dames en maakten dezen begeleid door het bestuur een wandeling over het terrein. Toen besteeg de lieer Versteeg de tribune en deelde mede dat liij elders verwacht werd, zoodat. het hem tot zij tl leedwezen onmogelijk was de wed strijden bij te wonen. Uitgeleid door het bestuur verliet het gezel schap daarop onder donderend hoera van liet publiek liet terrein. Toen begonnen de spelen. De eerste die in liet perk trad was een stroop- hajrper, die moedig liet aangezicht in de weeke, kleverige, zoete massa stak zonder echter een der geldstukken te kunnen machtig worden, die op den bodem der pan lagen. Nauwelijks had Inj zijn hoofd opgeheven om zijn bestroopt ge laat weer «enigszins natuurlijk te doen schijnen, of een hand voeren werd er tegen aan geduwd cn maskeerde den candidaat-pnj' winner geheel- lu glorie werd hij daarna langs het publiek gevoerd dat luide juichte. Zooals het met den eerste ging, zoo ging het met allen. Enkelen waren daarbij echter zoo gelukkig een geldstuk te voorschijn te brengen. De eerste trien dit ge lukte was Nicolaas Lenis die een rijksdaalder te voorschijn haaide; daarop gelukte dit achter eenvolgens aan Stephanos Klepke met een dub beltjeJan Troost met een kwartje; toen Ni colaas Lems weder met een gulden; Doris Zwa nenburg met een dubbeltje. Steplisnus Klepke weder met een kwartje, G. van Gerven met een dubbeltje en Jan Troost weder met een dubbel tje. De verderen strijd konden wij niet meer volgen wegens het vergevorderd uur, maar do uitslag zal waarschijnlijk morgen door ons wor den medegedeeld. Inmiddels was ook het sprietloopeu begonnen. Links van den spriet was een zeil gespannen met meel gevuld, terwijl rechts een zeil gevuld met roet gespreid was; de spriet zelve was be smeerd met groene zeep en was aan de uiterste punt niet bevestigd, zoodat die onder het loo- pen bewoog. Een tiental jongens had reeds go- tracht de wandeling te maken, doch waren rechts of links gevallen, het meerendeel echter links, alvorens een prijs werd bemachtigd. Dit gelukte ten slotte aan J- Hoogwij, dio een horloge afhaalde. Achtereenvolgens werden de volgende prijzen afgehaald: J. Voogd een wekker, P. Poppezijn een worst, H. de Vries een paar pantoffels, H. Fijzelaar een kistje si garen, J. Paulus een kistje sigaren, J. Mout een tabakspijp, JET. de Graaf een sigarenpijp, J. Wassenaar een tabakspijp. Tot zoover konden wij ook hier slechts den strijd volgen. Aan het mastldimmcn was men bij ons ver trek nog niet gekomen, daar was gebleken dat het een volkomen onmogelijkheid was om daar in te klimmen, wijl de paal veel te glad was ge maakt. Alen moest dus beginnen met den paal min der glad te maken. Spoedig werden ladders ge- pers, zoodat het klimmen mogelijk werd. Nog gcruimen tijd zal deze strijd duren en zeer zeker zal het publiek met opgewektheid blij ven toezien naar de geslaagde of mislukte po gingen om een prijs te vermeesteren- Een opwekkende muziek doet zich daar gere geld hooren en brengt een levendige vroolijk- heid bij de aanwezigen. Kinderoptocht. Een kinderdag was 't heden van morgen in de Gorzen, van middag op de Groote Markt getuigden al die honderden kleinen van hun blijdschap en hun kinderlijke liefde voor Vader land en Koningin. Om drie uur werd voor den Doele de lan^e stoet opgesteldeen breede schaar van met oranje gelooide kinderen, knapen en mei-j^s. begeleid door de 1 anfare-tereeniging «Excel sior" onder directie tan den In-er Abr. joitlaans, en de Chr. Zmigvereeinging «Eltbeta". waar over de heer ,1. Sclndlevis den schepier zwaait. De heer ScheHevis leidde ook iiet geheel. In den optocht schreden voort een af'detding knapen, uitgerust als inlandsehe bewoners van Oost- en "West-Indie, met oranje hoofddoek en bonte kabaja's en baatjes. Eindelijk voerde de stoet met zicb mede een tijhui landauers', waarin met bloemen getooide meisjes, die zinnebeeldig voorstelden de Kroon, den Schepter, de Rijksappel, bet Rijkszwaard, de Gerechtigheid en den Vrede. Duizenden wachiten op de Groote Markt do nadering vari den optocht af. Ramen en daken waren met kijkers bezet, terwijl op iR hooge stoep van het stadhuis het Dageiijksch Bestuur der Gemeente, leden van den Raad, leden der Feestcommissie enz. met hun datnes plaats hadden genomen. En eenige paartjes, die juist in ondertrouw waren opgenomen, profileerden mede van den piettigen aanblik dien de Markt, van de hooge stoep af gezien, aanbood. Nadat de stoet, waarboven de schilden met de wapens der provincie kleurig uitstaken, zich had opgesteld, werden eenige vaderlandscho liederen gezongen. Toen besteeg de heer J. SehelRvh de Gap pen van bet stadhuis en sprak den burgemeester toe. Spr. wensclite bet hoofd der gemeente geluk met dit groote feest en verzocht hem de groeten aan Ilare Majesteit te willen overbren gen van Schiedam, waar warme beden opstijgen or Vorstin en Vaderland, In hartelijke en gevoelvolle woorden dankte lie Burgemeester hen die dit feest hadden be reid. Zij hadden begrepen dat -zij niet beter konden doen dun op die wijz.e in de harten der imleren liefde te zaaien voor Vaderland en Koningin. Daarvoor dankte spr. namens de Gemeente, namens de Koningin, terwijl hij zich ook zeer erkentelijk toonde voor den hem aan geboden echoone» bloem ruiker. De heer Sein-!!,.vb sprak hieiop den wenscii uit dat de burgemeester nog lange jaren in Schiedam mocht arbeiden. Warm klonken de hoera's der menigte, en guitig klonk het van de Javaantjes en negertjes «Slamat pamljang oemar dangang tjongah railjuli Willtelminn 1" Wat dansten en juichten die knapen blijde! Hierop werd de Oranje-Nas=au-cantale van Cuth. van Renues, woorden van J. D. C. van Dokhtim, ten gehoore gebracht, gevolgd door eenige vadeilandselie liederen en, op verzoek van den burgemeester, het Wilhelmus, dut met ontblooten hooide werd aangehoord. De heer Scheilevis hief een «Leve de Bar ter!" aan, waarin allen met warmte instemde, en de burgemeester, die herhaaldelijk verklaarde door deze kinderfeest viering van In-den diep eet rollen te zijn sprak mot luider stemme zijn dank uit en stemde een «Leve de Koningin" in. Daarop zette de optocht zich weer in bp we ging otn verder de stad door te trekken. Bij Kon. Besluit is de eere-medaille in goud der Oranje-Nassau-orde toegekend aan den lieer A. J. van der Poel, verificateur der invoenccliten en accijnzen; in zilver aan de hoeren A. Kluit, kornmies-ver ificatcur 1ste categorie, en M. P. Feltzer, idem; in brons aan den heer C. Kersten, telegrambesteller, allen alhier. Vanwege Hare Majesteit de Koningin Moeder is aan den Burgemeester dezer gemeente een bedrag van f250— gezonden, door IJ. M. be stemd voor de algemeene armen dezer gemeente. Naar wij vernemen zullen burgemeester en wethouders morgennamiddag tussehen 3Va en 5 uur de versieringen in deze gemeente in oogenschouw nemen. Door de vereeniging «Talma" is besloten, zooals men weet, om geen deel te nemen aan den optocht van Zaterdag omdat de finantieele toestand niet gedoogt uit te komen overeen komstig de gemaakte plannen. Om echter als vereeniging toch bij de Inhul digingsfeesten een rol te vervullen is besloten om een feestavond te organiseeren, die zal plaats hebben op Zaterdag 10 September, waarbij zullen woiden opgevoerd twee bedrijven uit het volkstooneeispel «De Hollandsche jongen", die voor deze gelegenheid geheel zijn omgewerkt. De vereeniging van Ncd.-Inclisclic oud-strij ders „Het Vaderland Getrouw", afdeeling Schie dam verzond het volgende telegram Ned.-Ind. Oud-Strijdersvereeniging „Het Va derland Getrouw" brengen H. A1. onze geëerbie digde Koningin oprechte Hulde op dezen dag. De Secretaris, L. C. Vuijland, Ploegstraat. In den officieclen feestwijzer komt niet voor het buurtcomité van liet Broersveld. Daarom vermelden wij hier de namen der leden A. W. Vaandrager, voorzitter; F. I. Smit, vice-vooraitterJoh. A. Boer, le secretaris; J. Scheilevis, 2e secretarisH. Hille, penningmees ter; N. v. Zon, 2e penningmeester; J. van Katwijk; A. den Herder; H. J. Lensing; B. van der Zee- De gecostumeerde kinderoptocht, die morgen middag (Vrijdag) ten 2 ure zal gehouden wor den, zal den volgenden weg nemen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6