STADSNIEUWS. TL A Alt DIN OEN. Z. M. den Koning van Siam den heer Lu-Hai Huan, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Keizer van China den heer Leyds, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek; den heer Papiniu, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Rumenië, en den heer Shiro Akabaoé, minister-resident van Z. M. den Keizer van Japan. (»St.-Ct.") Reuter seint uit Berlijn De ochtendbladen melden dat keizer Wilhelm koningin Wilhelmina benoemd heeft tot chef van liet te Wandsbeck in garnizoen liggende re giment huzaren. Dit voert voortaan den titel van huzarenregiment K n i g i n der N i d e r- lande No. 15. De Vlootrevue. De „Temps" meldt dat de Koning van Belgic en de Prins van Wales deel zullen nemen aan de vlootrevue. Een gedeelte van heb Franscho Noordzee-es kader zal zich ter gelegenheid van deze revue naar Rotterdam begeven. Maatregelen van Orde. De politie verzoekt het publiek in het belang der orde beleeld, bij gelegenheid der a.s. feesten in de straten rechts te houden, bij het naderen van een optocht te blijven staan, alsdan den rijweg zooveel mogelijk vrij te laten, en niet met een optocht mede te loopen, alsmede om bij de illuminatie ter voorkoming van brand, op straat niet met serpentines te werpen. Dienst aan het Postkantoor. Het postkantoor alhier zal op Zaterdag 3 Sep tember geopend zijn van 6 uur 's morgens lot 10.40 uur 's morgens en's namiddags van 4—6 uur. De drie bestellingen zuilen aanvangen te 7 uur 's morgens, 1 uur 's namiddags en 7.25 uur 's avonds. De uren zijn opgegeven in Greenwichtijd. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantiën, pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. In de Officieren-Yereenlging. Honderden waren gisteravond bijeengekomen in den Tuin om ook daar feest te vieren. Con cert, zang en vuurwerk, waarlijk genoeg om ge heel Schiedam naar de kant van de Vlaardinger dijk te lokken. Het weer dat al deze dagen zoozeer mede werkt tot het welslagen van de feesten, hiekL zich ook gisteravond goed. Wel was het wat frisch in den tuin, maar er was weinig wind, zoodat de illuminatie van den Tuin een bijzon der goeden indruk maakte. Goede smaak had bij de verlichting voorgezeten- Behalve de gebrui kelijke gas-illuminarie slingerden zich de vetpot jes door het geboomte on m opstijgende en neer dalende reeksen om het groote gazon. De mu ziektempel was omhangen met lampions die een vriendelijk, feestelijk schijnsel verspreidden. De leden van „Orpheus" konden door de goe de zorg van het bestuur van den Tuin samenzit- ten aan één lange tafel. Het programma beloofde heel wat, en reeds dadelijk moet gezegd, dat het geen onvervulde beloften waren. Trouwens, waar de Rotterdam- sche stafmuziek en „Orpheus" samenwerkten, behoefde ook geen vrees te bestaan voor teleur stelling. De verschillende nummers waren, voor een goed deel gekozen met het oog op het feest dat gevierd wordt. „Orpheus" bracht onder begeleiding van het orkest ten gehoore het Wilhelmus van Nassou- we, Verhulst's Vlaggelied en „Hollands Glorie" van Hol. Heerlijk klonken die zuivere man nenstemmen door de avondstilte, nu forsch be- toonend Neer land's glorie, dan in een zachte bede opstijgend naar omhoog. Een machtigen indruk maakte ook „Neêr- lands Mannenzang" van C. C. A_ de "Vliegh en het Koor der Romeinen uit Massenet's Héro- diade, die zonder begeleiding werden uitgevoerd, terwijl van de overige nummers, welke Orpheus onbegeleid uitvoerde, vooral de Oud-Nederland- sche Liederen zeer in den smaak vielen. Op zeer verdienstelijke wijze begeleidde de Rotterdamsche schutterïj-muziek de zangnum mers, waar dit noodig was. Schoou was ook de uitvoering der orkestnummers, zes in getal. Sei- del's Kroningsmarsch en Kxönungslieder van J. Strauss openden het concert, gevolgd door Fan- taisie uit „Tannhauser" (arr- A. Seidel). Na de pauze werd nog de II Ungarische Rhapsodic van Liszt en Fantaisie uit „Mignon", eveneens gear rangeerd door A. Seidel, ten gehoore gebracht. Groot succes verwierf SeicML's Koningin Wilhelmina Kroningsfeest-Rei; dit nummer, het laatste van het programma, moest herhaald worden. En toen kwam het vuurwerk. Sissend schoten de vuurpijlen hoog in de avondlucht, en een zee van kleurige vonken daalde telkens naar omlaag. Schitterend gloeiden en vonkten zonnen en ro zetten, en het oorverdooveud geraas, dat zoo me nige dameszenuw deed trillen, werd ruimschoots vergoed door het oogverblindend schouwspel 't Laatste nummer, tevens het meest welge-^ slaagde, was eene Hulde aan de Koningin, en 't is te begrijpen dat luide toejuichingen weer klonken toen het „Leve de Koningin" zich in vlammend schrift afteekende tegen den donke ren achtergrond. In opgewekte stemming begon toen allengs het publick den Tuin te ontruimen. Ijl de pauze kwamen de leden van het be stuur der Olficieren-Vereeniging bijeen met de beide kapelmeesters der Rotteidamsclie stafmu ziek en het bestuur en den directeur van „Or pheus". Do voorzitter der Officiercn-Vereeni- giug, do heer H. A. M. Roelants, stelde toen in hartelijke woorden een dronk in op Hare Ma jesteit do Koningin, die warmen bijval oogstte. De wedstrijden. In ons nummer van gisteren hebben wij den uitslag medegedeeld der wedstrijden in de Gor zen tot 4'/s uur. De prijzen die daarna nog werden behaald zijn Stroophappen S. Klepke een dubbeltje, N. Lems een kwartje, W. de Vries een dubbeltje. BoegsprietloopenL Wessel, C. Coens, C. Iloogendijk, W. de Vries, J. Klepke. MastklimmenL. Korpel, J. Kapelle, lac. Vlug, J. Koogje, W. Vorsten bos, J. van Kap- pele, C. van Dommelen, L. Korpel, P. Sijkers. Zakloopen. Ie prijzen J. Zij'lemans, C. van der Gaag, L. Vredenbregt, J. üarteveld, J. van der Velden, II. Oetker, G. A. de Smits. 2e prijzen: 11. Woudenberg, J. Lepair, M. Krommenhoek, M. van der Lugt, W. Sonne- veld, W. van der Ster. Nadat de wedstrijden waren beëindigd, die roet de meeste belangstelling en onder herhaald gejuich door liet ontelbare publiek gevolgd waren, trokken allen in optocht door alle straten der Gorzen, de muziek aan het hoofd met de feestcommissie der Gorzen en gevolgd door alle deelnemeis. Behoeft het er bijgevoegd dat alle toeschou wers jubelend en dansend met dien optocht medetrokken Vroolyk waren allen, in de ware feeststemming, zoodat ieder er voor zorgde dat geen stoornissen de feestvreugde bedierven. Tot 8 uur werd rust gehouden en toen werd de tribune geïllumineerd met vetpotjes, lam pions en gas wat een uitstekend effect maakte en zoo mogelijk de feeststemming nog verheugde. Een uur lang deed de muziek nog vroolijke marschen en vaderlandsche liederen weerklinken en zongen de bewoners dier volkrijke buurt op het plein uit volle borst mede, allen opge wonden door een zelfde gevoelde liefde voor onze jonge Koningin, de liefde voor het Huis van Oranje. En toen de muziek te 9 uur vertrok, toen dacht nog niemand aan naar huis gaan, maar bleef men zingen en dansen tot laat in den avond en slechts noode ging men huiswaarts betreurende dat de dag ten einde was ge- loopen. f Feest In liet BroersTeld. Heden is het feest voor de Broersveld-bewo- ners. Reeds van morgen zjjn de kinderen dier bewoners samengekomen in den tuin des heeren Vaandrager, waar zij allen rijkelijk zyn ont haald, alles van giften door de Broersveld- bewoners aangeboden. Afwisselend bewogen zij zich in hunne witte kleeding en oranjesjerpen langs het Broersveld, jubelend en in vroolijke feeststemming. Hedenmiddag ie 4 ure hadden zich allen en haie opgesteld aan den ingang van het Broers veld, met mandjes bloemen in de hand ter wijl een met een bouquet gereed stond. Men verwachtte nl. het bezoek van het Dagelyksch Bestuur en de feestcommissie. Te half vier waren die afgereden van het stadhuis in open rijtuigen en reden van daar rechtstreeks naar het Broersveld. Een der meisjes trad daarop naar voren en bood den burgemeester een bouquet aan met de woorden ^Mijnheer de burgemeester, zoudt u een bouquet willen hebben, omdat wij een nieuwe Koningin gekregen hebben", waarop de burgemeester de bouquet aanvaardde met de woorden »lk dank je wel, beste meid, en ik zal die erg goed verzorgen en er altijd aan blijven denken dat ik die heb gekregen van de kin deren van het Broersveld. Daarop zich tot den heer Vaandrager wen dende voegde spr. er aan toeuMynheer Vaan drager ook u en de commissie voor het Broersisld dank ik hartelijk voor alles wat gij hebt bijgedragen tot verhooging van den luister van het feest en dit zou ik durven be weren, dat, indien er een jury ware, deze zeker aan het Broersveld eeu der eerste prijzen zoude uitreiken. Toen daverde de lucht van het donderend hoera voor den burgemeester dal deze beant woordde met een »Le ve de Broersveld-be woners Daarna weid voortgereden tot aan de woning van den 90-jarigen oud-strijder Cornelis Sitton, waar allen uitstapten. Jammer dat Sitton juist afwezig was. Maar zeker zal het hern toch bijzonder aangenaam zijn dat de heeren den ouden man niet vergeten hebben. Toen de autoriteiten weder vertiokken waren logen de kinderen nog even in optocht door een paar naburige straten waarna men scheidde tot van avond 8 uur. Dan zullen allen 250 kinderen weder te zamen komen om dan nog eens weer in optocht en ditmaal met fakkellicht rond te wandelen. Morgenochtend zat aan 80 arme gezinnen uit het Broersveld worden uitgereikt vieescli, aardappelen en krentenbrood. De Kinderoptoeht. Een stille dag vandaag. De stilte voor den storm van gloeiende feestvreugde, die morgen over Schiedam zal heentrekken. Toch vergaten wij ook heden niet, welk heerlijk feest het Ne- derlandsche volk viert. Om twee uur zou de kinderoptocht, onder leiding van de heeren G. Robberegt, P, Boks on H. van der Zee, van liet Doeleplein ver trekken. liet werd wel iets later, voordat de stoet zich in beweging kon stellen. Maar wie gezien beeft hoe ordelijk de lange rijen knapen en meisjes voortschreden op de opwekkende tonen der muziek, wie den smaakvol gearran- geerden stoet zag voorbijtrekken en dicht bezet waren de straten die de optocht doortrok dien zal zeker het korte wachten niet hebben berouwd. Met groote voldoening mag de commissie op haren arbeid terugzien, 't "Was weer iets geheel anders dan de optocht van gistermiddag, maar zeker was hij niet met minder smaak en zorg samengesteld. Een commissaris te paard opende den stoet, gevolgd door twee tamboers der schutterij en de muziek van het fanfarekorps Excelsior". Daarachter volgden de bestuursleden in een open rijtuig. In bonte afwisseling sloten zich daarachter aan afdeelingen van meisjes getooid met oranje baretten ea oranje-sjerpen, miniatuur-matrozen der Ned. Marine met nuniatuur-geweren, en jongens met nationale vlaggen. En nu kwam de eerste praalwagen. In den fraai opgetuigden en rondom met bloemen ver sierden wagen troonde „Flora", do bloemgodin, omgeven door een zestal meisjes, onder een bal dakijn dat met zonnebloemen was gedecoreerd. Daarachter volgden zes met bloemen getooide meisjes in een open rijtuig. Het tweede gedeelte van den stoet concen treerde zich om het Nederlandsclie wapen en dab der elf provincies. Knapen droegen de wa penschilden, en ieder wapen werd begeleid door een keurig in 16de en 17de eeuwsche kleeder- dracht gedost paar, een jongen en een meisje- Tamboers der schutterij openden de derde ai- deeling, die op dezelfde wijze was samengesteld als het eerste gedeelte. Groepen meisjes, ge tooid met de nationale kleuren, matrozen en jongens met vlaggen gingen vooraf aan den tweeden, hoog-opgetuigden praalwagen waarop een meisje in het wit, een krans van groen om het loshangend haar geslingerd, den landbouw voorstelde. Met landbouwattributen was de wagen gedecoreerd; op de vier hoeken zaten vier lieve herdertjes en herderinnetjes. Afdeelingen meisjes, getooid met de kleuren van Schiedam, matrozen en jongens met vlaggen besloten den stoet, die in uitmuntende orde zijn weg langs Boterstraat, Kreupelstraat en Lange Kerkstraat nam. Daar werd voorbij het Stad huis gedefileerd, waarna de optocht door Nieuw- straat en Korte Kerkstraat naar de Markt terugkeerde, waar de stoet zich in rijen opstelde. Toen begaf zich de Commissie naar het Stad huis waar het Dagelij ksch Bestuur, leden van den Raad en leden der Feestcommissie op de stoep den optocht gadesloegen. Namens de Commissie sprak hier de heer H. van der Zee den burgemeester toe, waarop de kleine Petronella Christina Robberegt, Petro- nella Christina van der Zee en Cornelia Boks het Hoofd der stad een f raaien bloemruiker aanboden- „Excelsior" hief hierop het Wilhelmus aan. De burgemeester dankte de Commissie voor haaj: hulde aan de Koningin en wenschte haar geluk met heb welslagen van dezen kinder-op- tocht, die de kinderen zoozeer den ernst zal doen gevoelen van het feit der regeeringsaanvaarding van Koningin Wilhelmina. De heer Van der Zee hief een „Leve de Ko ningin" aan, waarop de muziek inviel met het Volkslied. De stoet zette zich vervolgens weer in bewe ging om verder de stad door te trekken. Naar wjj vernemen stelt de Feestcommissie twee premiën beschikbaar voor de schoonst verlichte en versierde vaartuigen. De beoordeeling zal plaats hebbenZaterdag- avond tusscheu 8 en 10 uur. De bewoners waarbij de optocht morgen pas seert, worder. verzocht hunne vlaggen zoodanig op te binden, dat die minstens 5 meter van den grond blijven. Gisteravond vierden de bewoners van de Hofjes van het Singelkwartier een feestje, vooral bestemd voor de kinderen, die een ommegang maakten door enkele straten. Het was een aardige stoet, met haar wapperende vaantjes. Door den heer Poot werden de kleinen op melk, door den heer Van der Kraan op krentebroodjes onthaald. Dat de Vaas op het Emmaplein, in allen deele voldoet, getuigt het feit, dat na afloop van het concert in de Oöicieren-Vereeniging dit ge schenk geruimen tijd een aantrekkelijkheid was voor vele feestgenooten. Tot ruim l'/s ure wa3 men daar, om getuigenis afteleggen van de aan hankelijkheid voor het Huis van Oranje, in zonderheid voor onze beminde Koningin Wil helmina. Het is de moeite waard het Bagijnenhof te be zichtigen de versiering is, voor zoover dat mo gelijk was, door de bewoners zelf vervaardigd. Ook de Nieuwebuurfc met aanverwante steegjes, getuigt van de toewijding voor het Huis van Oranje. Hedenochtend maakten een aantal verpleeg den van het Liduinagesiicht weer eene wande ling door een gedeelte dezer gemeente. Thans gold het bezoek voornamelijk het Hoofd, waar de versieringen in oogenschouw werden geno men. Door den heer L. Vrijland werd in het Café sde Maas" aan de oudje3 een versnapering aangeboden. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de Wilhelmina-linde op het Wilhelmimvplein is een Ti 1 ia Europea. Vroeger was oen ande re naam vermeld. Een curiosum. Heden vóór 5S jaar brandde do koopmans beurs hier ter stede af. Gisterenmiddag te 4 uur viel tjjdens de spelen in de Gorzen de knaap P. J. Verlinden van het dak waarbij hij met den arm langs de punt van een ijzeren hek viel, waardoor hij een kwetsuur bekwam. Correspondentie. Iemand, die eene in ons nummer van Woens dag gebezigde uitdrukking minder juist vindt. Gij wordt verzocht uwen naam ons op te geven. Op uw briefkaart kunnen wij dien niet ontcij feren. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 1 Sept. J. L. Grelink, 23 jaar, en M. Bouw man, 30 jaar. A. Tettero, 24 jaar, en C. Donker, 23 jaar. A. J. Kerklaan, 31 jaar, en E. van Haasteren, 28 jaar. G. M. H. Oosterholt, U4 jaar, en C. A. van Litsenburg, 22 ja ar. P. Groeneodaal, 22 jaar, en P. Laroy, 21 jaar. A. C. Schuurmans, 25 jaar, en J. M. E. van Litsenburg, 24 jaar. Geboren i 1 Sept. Johannes Antonius Dominicus, zoon van W. F. M. van der Heijden en A. H. O. Reij, Hoogstraat. Franciscus Wilhelmus Johannes, zoon van F. W. Steijnen en E. J. F. Drenkelford, Singel. Nicolaas Maria, zoon van F. de Caluwe en J. van der Horst, Singel Maarten, zoon van A. den Uil en E. Kraa, Boiterdamsche dij7c. De volgende Proclamatie is heden aange plakt Stadgenooten l De feestcommissie voor 31 Augustus 1898, kan haar taak niet nederleggen zonder U dank gebracht te hebben voor Uw aller medewerking tot de feestviering. De feestdos der stad was 's avonds schitterend verlicht. De kinderoptocht gaf blijmoedige gezichten aan de ouderen, de versierde schoollokalen ver hoogden de feestelijke stemming der jeugd. Muziek en zang stemden de vaderlandsche gemoederen nu eens plechtig dan weder opge wekt. De optocht van vakvereenigingen en corpo ration wekte ieders bewondering zoowel door de bijzonder fraaie wagens, de schitterende vaandels en de met zorg gekozen kleeding, als door de uitnemende orde en de waardige hou ding der deelnemers. Er is feest gevierd maar daarbij is nooit vergeten het ernstig woord waarmede de viering is aangevangen. Gij hebt allervvege door uwe ordelijke en opge wekte stemming getoond Uwe warme liefde voor H. M. Koningin Wilhelmina. De Feestcommissie is er zeer erkentelijk voor dat Vlaai-dingen op zulk een schitterende wijze heeft bewezen haar HOU EN TROUW AAN ORANJE. Het DagelijTcsch Bestuur der Feestcommissie, R. A. Verploegh Chassé, Fere- Voorz. A. Knottenbelt, Alg. Voorzitter. J. VAN Sc i IR A VEN DIJK, Alg. Secretaris. Hub. Kikkert, Alg. Penningmeester. A. W. Schippers. K. S. van der Brugge. P. VAN DüSSELDORP, Adr. Uzermans, S. van Kampen. A.s. Dinsdagavond zal door allen die hebben deelgenomen aan den optocht op 31 Augustus jj. een fakkeloptocht worden gehouden. De afd. Ylaardingen van den Ned. R. K- Volksbond houdt Zondag 11 September eene al- gemeene vergadering, waarin vermoedelijk een spreker zal optreden. 'Dinsdagavond ontstond alhier in de tapperij van K. tusschen eenige personen twist waarbij het mes getrokken werd. De inspecteur van politie spoedig aldaar aan wezig, wist de vechtersbazen te verwijderen en het mes in beslag te nemen. Opgave der brieven verzonden uit Vlaardingen over de 2e helft der maand Juii 1898 geadres seerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan het Postkantoor te Vlaar dingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aanG. v. d. Kooi, Bolnes. BriefkaartKoopman. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 1 Sept, Adrianus van Aperen en Susanna Everdina Hofmeester. Geboren t 31 Aug. Maaike, dochter van M. Drop en J. van Oossanen, Westn land. 1 Sept. Arie, zoon van P. van Rjjn en J. v. Struijs, Eortesteeg.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2