de kaarsenfabriek sApollo" waarin 2 reclame wagens een uitziekend figuur maakten. De eone w.igen werd getrokken door 4 paar den, naazt elk een begeleider. A. oor op den wagen bevindt zicli bet borst beeld van Apollo met een tropee van vlaagen in het midden is een py rami de van pakken kaai sen gebouwd, waar bovenop kaarzen staan van verschillende afmetingen. Achterop bevindt zich een verheven troon met gekroonden hemel waaronder liet beeld van II. M. Koningin Wilhelmina. Het geheel is ver sierd met groen en bloemen. Een twaalftal meisjes zitten met reclame kaarten enz. op den wagen. Deze wagen wordt voorafgegaan door een kleineren waarop een monzterkaais ter lengte van 4 meter met liet opschrifft nWilhelmina- kaais". Aan het hoofd van deze groep gaat de Vereenigmg »de Oranjevaan" gevormd uit het personeel der kaarsenfabriek, terwijl de wagen gevolgd wordt door de vertegenwoordigers der gewesten waarmede du fabriek in handelsrelatiün staat. Deze vertegenwoordigers volmaakte typen hebben hun banier bij zich waarop de namen Java Griekenland China Italië Egypte Afrika Mexico Tur kije, terwijl een schare meisjes en jongens, werkzaam op de fabriek en allen gekleed in liet wit met oranje-sjerpen de groep besloot. Dan volgt de R. K. Volksbond met baar fraaie banier, in groepen verdeeld naar de onder- afdeehngen van dezen bond, alle met hunne vaandels, terwijl de schermvereeniging Michael" de verschillende wapentuigen bij zich heeft. Dan volgt de zegewagen van de Schiedam sche veehoudersgroep. In het midden verheft zich een zuil, beschil derd met voorstellingen uit het landbouwers- bed i ij f en gedekt met vlaggentroplieen. Voorop zijn een paar koperen kannen, een paar emmers met juk en een paar botervaatjes aangebracht in het midden waarvan een boerin troont. Achterop heeft een boer plaats genomen ter wijl aan weerszijden een jongen en meisje gezeten zijn. Ook deze wagen is fraai met groen en bloemen versierd. De groep wordt vooiafgegaaan door een heraut te paard en besloten door 38 landbouwers te paard, allen in hetzelfde costuum. De optocht werd besloten door de muziek der infanterie met een detachement schutterij. Ziet daar de onderdeelen van den optocht. Het is onze schuld niet wanneer de opsomming droog is en weinig animeerend. Maar zy die den optocht gezien hebben weten dat er geen sprake was bij de bezichtiging van droog en eentonig. Toen wij onze beschrijving begonnen meenden wij dat het een dankbare taak was nu wij gereed zijn, zien en begrijpen wij dat de be schrijving geen het minste waarachtige idee geeft van den optocht zeiven. Laten wij dus alleen zeggen dat wij gedurende den langen weg dien wij met den optocht aflegden slechts hebben gehoord kreten van bewondering, toe juichingen enz. enz., alles uitingen van het ge voel dat door dezen prachtigen optocht werd op gewekt. Nog een enkel woordHet publiek gedroeg zich voorbeeldig en boven lof verheren. Onze hulde voor de wijze waarop zij dezen optocht hebben laten passeerennergeus geloop, nergens zelfs een schijn van stoornis. En toch, duizenden van hier en elders stonden en haie langs den geheelen weg waarlangs de stoet trok. Hulde aan het publiek 1 liet voorbijtrekken. Gouden zonlicht tintelt in do vcatcrig-blauvve atmosfeer- Warm zonlicht valt neer op huizen en daken, op straten en grachten, op het oranje en het groen, op het rood en het wit en het blauw. Brandend giet de zon haar stralen over de menigte uit die de halzen rekt en de bhkken richt ver voor zich uit over de woelende zee van menschen die zich uitstrekt waar het oog ook ziet. Alen praat en men lacht en men wacht niet te lang gelukkig. Klinkt daar niet tromgeroffel? Schettert niet de horen en tiereliert de fluit? Ja, reeds straalt helle glans van de helmen der rustbewaarders; reeds flikkert het koper en gloeit het goud. Ja, zij komtde hulde, die Schiedam's bur geren brengen aan het Koningschap, aan de draagster der kroon. Hij nadert, de heerlijke stoetde nijverheid cn do landbouw en de scheepvaart, arbeiders en handwerkers, wapen handel en sport, omstuwend in dichte rijen do beeltenis van Haar, wier hand de Natie vol ver trouwen den Scliepter ziet omvatten. Stilte en rust volgt op het nieuwsgierig door- cenwoelen der menigte. Breed opent 'zich de vore, waaruit ruiters en lieflijke meisjesfiguren, wagens en paarden, vaandels en hellebaarden op rijzen tusscheu de hoofden der menschen. De zon roept schamplichtjes to voorschijn uit het koper en het staal, en warm gloeien fluweel en zijde; hel schittert het wit en doffe glans ligt over het groen en het teêr-lila en het geel en het oranje. En de vaandels wapperen hun groet en de bloemen wuiven. Jubelend stijgt de muziek opwaarts en in breede golven deinen de klanken weg. Paarden getrappel paart zich aan de feesttonen. Nu a dan schettert de signaalhoorn- Overal leven, blij leven. Zoo trekt de hulde-tocht voort door de opstu wende menigte. In lange rijen volgen zij opeen de vereenigingen, vertegenwoordigende Schie dam's bm-gerij. Cambrinus troont, omgeven door dwergen en pages, brouwers en werklieden, op zijn wagen. Flora schuilt weg onder een bloe- menschat. Hoog in. de lucht ziet Ceres neer op de feestelijke menigte. St-oere vuisten omklemmen de touwen on liij- schen de vlaggen op den ranken schoener schoe ner, en Arabieren en Negers, 'lurken en Java nen getuigen van de betrekkingen met OoA en West, Noord en Zuid. Lu onder het konings-bnldakijn rijst in blan ke reinheid de beeltenis op van Haar wie dit leest geldtNederland s Vorstinne. Om Haar verpersoonlijken jonge meisjes de Koninklijke macht. Pages en hellebardiers, in hun kleeder- dracht getuigenis afleggend van Holland's roem rijk verleden, omgeven den Koningswagen. Zoo trekken zij voort, de Nijverheid de hand reikende aan den Landbouw, hoog en laag in één gedaelite vereendte prijzen cn te loven en liukle te brengen aan onze Koninginne. En de menigte die in stille bewondering de stoet aan zich zag voorbijtrekken, stuwt samen tot één grooten, dichten menschenklomp en volgt de wuivende vanen en de slaande trommen, en de schetterende tonen. De matinee in de Plantage. Zoo heerlijk viel die matinee in de Plantage, niet waar? Even den stoet op de Koemarkt zien passeeren, en dan een uurtje naar de matinee als de optocht dan weer terugkomt na de om wandeling over het Hoofd en de Nieuwe Ha ven, dan kunnen wij hem nog eens uit de Oran jestraat zien komen. Zoo dachten velen or over, en daarom was het ook vol bij de stafmuziek van liet 4de- Om de tent wij noemen die bescheiden do kiosk drentelden aardige juffertjes, die zich door hup- sche jongelui het hof lieten maken; daar wan delden statig dames en hoeren, die kwamen om te luisterendaar stoeiden bengels, die zonder het minste ontzag om de eerbare burgerij krij gertje speelden, daar lieten kindermeisjes hare zuigelingen in den steek. En boven alle gezoem-zoem klonken de num mers door de kapel audgélleveupopulaire phantasieën en marschen, tot groote tevreden heid van de aanwezigen. Dan liootdc men in de verte tromgeroffel, en halzen werden gerekt, want: ,,ze komen", en dan liolde het in de richting van het postkan toor, en do muziektent werd alleen gelateneen oogenblik, want toen de stoet weer voorbij was, bracht men liet 4de weer zijn hulde. De Avoinl-Optoclit. Tegen 7 uur begaven de deelgenooten van den optocht zich weder naar den Doele om de avond-wandeling door de stad te gaan maken. En wat niet altijd bij dergelijke gelegen heden gebeurt allen, die 's middags daaraan hadden deelgenomen waren 's avonds weder present. Ieder had weldra weder zijn plaats inge nomen en langzamerhand werden de lichten voor den tocht ontstoken. In vroolyke prettige stemming bereidde men zich voor, met voldoeuing sprekende over den middagoptocht en hopende op een gelijk succes voor den tweeden ommegang. Te ruim 7'/s uur zette de stoet zich in be weging, ongeveer in de zelfde volgorde als des middags. Hermes" had een rij lampions op de reuzen- bat, terwijl de bal verlicht was. De »Apoilo"-groep was voor den avond nog met een nummer vermeerderd, daar thans een karton-figuur van de kaarsenfabriek werd rond gedragen dat verlicht was. De groote wagen weid door een zee van licht overstroomd door drie petroleum-gloeilampen systeemAVashington, terwijl in de reuzenkaars licht was aangebracht zoodat de naam sWilhelminakaars" in rood-wit- blauwe letters leesbaar was. De deelnemers aan deze groep droegen voorts bij hunne lampions lange zware kaarsen. Van den R. K. Volksbond had de scherm vereeniging sSt. Michael" een carré gevormd waarboven de lampions vau uit het midden met bogen naar de vier hoeken liepen. De veree- niging »De Vriendenkring" had een transpa ranten boog, waarop sLeve de Koningin" en in rechte lijn daaronder, op de zelfde wijze verlicht, den naam der vereeriiging. Het geheel werd gekroond door een rij lampions en daar boven eenige gekleurde mikaglaasjes met kaarsen. De vereeniging s Patrimonium" nad lichten die door gebogen spiegels gereflecteerd werden en bestonden uit acetyleengas. De overige vereenigingen hadden lampions medegebracht in de meest grillige vormen en allerhande afmetingen. De jury zal te beslissen hebben welke ver lichting de mooiste was. Wij bepalen er ons toe te constateeren dat de een zoowel als de andere medewerkte tot verhooging van het schoon geheel. Bij den middag- zoowel als bij den avond optocht hebben wij menigmaal geluisterd naar het oordeel van het publiek. Aangehoord de opmerkingen en critiek die werden ten beste gegeven, maar allen waren het er over eens de optocht was prachtig, de regeling uitstekend, de costumes fraai en verzorgd, de verlichting fantastisch en schoon. En was het publiek tevreden over den op tocht, de deelnemers aan den optocht waren tevreden over het publiek, ook 's avonds. Ge schaard in lange rijen, slechts op een hoogst enkele plaats saamgepakt in dichten drom, lie ten de toeschouwers den optocht langs zich heengaan en verspreidden zich dan weer zoo snel 'mogelijk om langs den koristen weg zich weder naar een plaats te begeven, waar de stoet zou langs komen. Enkele gebeurtenissen hebben tijdens en na den optocht plaats gehad die echter geen stoornis in de feesten hebben veroorzaakt. Zoo is een van de deelnemers van den optocht des middags in de Groenelaan met zijn paard gestort. Des avonds even voordat de optocht daar zou passeeren gpraakte de fraaie eerepoort tegen over het Gasthuis in brand op de Hoogstraat verwarde een der zegewagens in de koorden van een vlagop den Dam verbrandde een vlag geheel en al, waarschijnlijk door een vuur pijl een der eerepoorten van de Nieuwstraat geraakte irt brand doch was spoedig weder gebluseht. Dat is het relaas. Iets ernstigs heeft gelukkig niet plaats gehad. De verlichting;. Reeds is in andere rubrieken al een en ander over de verlichting van den avondoptoclit ver teld. Nu nog een algemeene indruk. Indien iemand zou willen beweren, dat van de verlichting gisterenavond wel te verstaan van den stoet niet erg veel werk is gemaakt, 1 clan zouden wij geen vrijmoedigheid vinden om ons tegen dat beweren te verzetten. De schoonheid, die de optocht als optocht op zich zelve had, bezat de verlichting daarvan niet, menschen, die het weten kunnen beweerden op dit gebied wel eens iets fraaiere gezien te heb ben. Toch leverde het voorbijtrekken een eeni- gen aanblik op en meermalen weerklonk dan ook gejuich van de omstanders of van geestdriftige kijkers, die uit hun vensters alles aan zich heten voorbijtrekken. Het oordeel der jury voor nog niet bekend geworden. de verlichting Illuminatie. Nog was liet dag, klaar dag toen men reeds hier en daar begon te zorgen voor de verlich ting. Vooral in lange straten, aan eerepoorten, bij gevel-illuminatie was dit noodig, wilde men op tijd gereed zijn. Wanneer de avond-optocht in den laaien gloed der toortsen voorbij trok, moesten ook langs straten en grachten de lichtjes schitteren en ineenvloeien tot bogen en poorten, slingers en festoenen, zonnen en ster ten van wit-blinkend vuur. Eerst hier en daar, weldra in lange lijnen, flikkerden de vlammentongetjes, en toen de avond geheel gevallen was, lag een net van licht over Schiedam's straten, pleinen en grach ten uitgespreid. En tusschen de zacht-gele vlam metjes der vetpotjes lag in rood en geel en blauw en oranje vooral het warme licht dei- papieren lantaarns. Schitterend was de verlichting van gister avond en uitmuntend is zij geslaagd. Bladstil was het in de atmosfeersterren straalden aan den hemel, maar moesten al spoedig hun luisterrijke pracht zien achterstellen bij het heerlijke lichtgetoover daar beneden. Algemeen vooral was de verlichting, er. meer dan de rijkste straat- of gevelverlichting trof het te zien hoe voor het schameie steegje een enkele lampion, een enkele kaars zelfs getuigenis gaf van hartelijke deelneming In de feestvreugde. Maar ook waren er buurten, waarin slechts aarzelend de voet zich richtte, waar men niets dacht te vinden en waar de huizen baadden in een zee van licht. Eo in hoofd- en zijstraten, in afgelegen buurten zelfs waar de bezoekers schaarsch waren, golfden de lichtlijnen en straalde de viammenpracht. Schitterend was de Gemeente voorgegaan. Het stadhuis baadde letterlijk in licht, dat in ontelbare vetpotjes in sierlijke lijnen den gevel overdekte en zich langs bet hooge bordes voortzette. Warm licht goten de vetpotjes uit over de Markt, waar de rijke verlichting van tal van woonhuizen medewerkte om een luis terrijk geheel tot stand te brengen. Prachtig was de illuminatie aan de Beurs- brug, eveneens van stadswege. Heerlijk schit- terde het in kleurige pracht op en neer, in corbeilles, langs lange lijnen, op den grond, langs de deuren der sluis, om in verblindende pracht te weerkaatsen in het kalme water. Maar niet minder fraai was de verlichting van tal van particuliere huizen. Om ramen en deurposten, langs den dakrand, in reusachtige W's, overal vlamde het vriendelijke licht door de stad. Het zou ondoenlijk zijn namen te noemen. Alleen willen we melding maken van het huis van den burgemees'er, van den majoor-commandant der schutterij, het gebouw der spaarbank, de villa aan den Singel enz. Welgeslaagd was ook de verlichting van straten en buurten. En 't waren waarlijk niet alleen de rijkeren der aarde, wier lichtversie- ring te prijzen viel. Daar waren zoovele buurter van minder bedeelden, waar men langen tijd de dubbeltjes en kwartjes had opgespaard om op dezen éénigen avond een goed figuur te maken. En dat maakten de Bagijneristraat, de Noord molenstraat, het Proveniershuis enz. In tal van straten vond men algemeene ver lichting, meerendeels in het midden der stad: Hoogstraat, Dam, Lange en Korte Achterweg en Nieuwstraat, Broersvest, Singel enz. Bij zonder fraai was de Villastraat en de eerepoort aan den ingang dier straat verlicht. Afzonderlijke vermelding verdient nog de Raam waar de twee fraai versierde en schit terend verlichte gondels een buitengewoon aan- genarnen indruk maakten. En nu wij toch van waterversiering spreken, mogen wij niet onvermeld iaten den bij de Koe markt liggenden boeier sJingo", die met zijne verlichting langs mast, grootzeil, kluiver en fok schitterend weerspiegelde in het rustige water vlak. Het Vnnnrerk. Duizenden hadden zich den geheelen avond door de stad bewogen om de verlichting te bezien. En nu het naar elven begon te ioopen, du de lange reeks slagen van halfelf reeds was weg gestorven, riu stroomde alles naar den Dam-kant. en langs dichte drommen stuwde het voort langs Korte Dam, Dam en Kelheistraat naar het exercitie-veld. Daar verdeelde zich de massa. Rechts of links sloeg men af; anderen weer overstroomden het wijde veld. Stee is dichter werd de menigte, steeds meer stroomden er toe, en het was een gejuich en gehos, een zingen en dansen otn pleizier in te hebben. En altijd meer pakten ze samen, de duizenden en duizenden die officieel het feest kwamen besluiten. Maar ook officieel, want tot laat in den nacht nog is de feestviering in de stad voortgezet. Even over elven werd het sein gegeven, dat het vuurwerk kon beginnen. De muziek had een vroolijken marsch aangeheven, hetWells-licht werd uitgedoofd, en gespannen richtten zich de bl ken naar de westzijde van het terrein. Nu donderden ook weldra 'de knalsignalen moordslagen en zwermpotten ter inleiding der grooiere stukken die door vochtigheid niet zoo schitterend van stapel liepen als het geval had kunnen zijn. Maar toch uitte zich telkens de welverdiende bewondering van lmt publiek, vooral toen de Niagara zijn »imposante" vuurmassa's neer stortte, toen de Bengaalsclie Oranje-zon den nacht in dag deed verkeeren, en niet het minst' toen als slotnummer de beeltenis der Koningin verscheen in een krans van schitterend, veel kleurig licht, omgeven van fraaie lichtversiering. Toen hief de muziek liet »AVi!helmuV' aan, en allen vielen in, en nog klonken de tonen van het daarop gevolgd Volkslied, toen de menigte zich weer in beweging begon te zetten om in de stad terug te keeren. Wie toen niet bleef wachten tot de eerste diukte voorbij was, die rnoest meehossen of bij wilde of riiet. In wiegelenden rytltmus schoof de menschen- menigte de stralen door en eerst in de stad verspreidde zij zich weder. Een slotwoord. Zoo zijn dan onze feesten weder achter den rug. Wol kan men er met tevredenheid op terugzien en blijde voldoening. Daar is ook niet één wanklank gehoord. Tot het laatste oogen blik was het publiek waardig, gelijk het feest zelf. Onze burgemeester, die in deze dagen zich de harten van velen heeft veroverd, zag goed, toen hij één der eerste dagen de hoop maar ook de verwachting uitsprak, dat Schiedam zijn ouden naam eer zou aandoen van vooraan te staan in de rijen der steden, waar men onlelijk en schoon feest weet te vieren. Zoo is het ge weest. Er was enthousiasme dagen achtereen, er was blijde geestdrift, er was waardig vreugde betoon. W'y hebben en vrij waren dezer dagen nog ai eens op de been, zooals onze lezers uit onze verslagen bemerkt hebben wij hebben bijna niemand, ja wij zouden durven zeggen niemand gezien, die minder gepast feestvierde. De groote feestcommissie inzonderheid heeft eer van haar werk. Ja, we weten wel, er werden voor weken en maanden wel eens door meer of minder nurksche menschen booze opmerkingen gemaakt, maar ieder zal nu toch ten slotte wel tevreden zijn geworden, met wat zij tot stand bracht. Want mooi was het, daar is ieder het-over eens. Onze hulde aan de feestcommissie, maar niet het minst aan haren voorzitter, den heer G. Visser Bzn., die allen bezielde. Nooit hoorden wij heerlijker shiep-hiep-hiep-hoera's". Uniek I Gelukkig, de feestcommissie -~ wij herin nerden het al had geen reden om over het publiek te klagenoveral werkte liet mede men was inschikkelijk, men drong niet, men was beleefd voor vrouwen en kinderen, men was niet ongepast luidruchtig, men was, zooals ouden van dagen zeggen, zooals het in Schiedam bij Oranjefeesten moet zijn. Eindelijk een pluim voor de politie. Het wa- en zware dagen voor de hooger en lager ge plaatsten onzer rustbewaarders, maar uitne mend was steeds die door hen betoonde tact. Toegeeflijk was de politie maar zonder zwak heid. Zij was de steun niet de schrik der bur- gery, gelijk helaas soms elders. Eind goed, ai goed. Waardig heeft Schiedam feest gevierd Ier jiere van H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden. De Eerste Kostelooze School (hoofd de lieer C. Kordel) is hedenmiddag te bezichtigen. Do in de school aangebrachte versiering is alleszins een kijkje waard. Door de Commissie van liet Broersveld is Vrij dag een telegram van huldo verzonden aan dc Koningin. Daarop werd het volgende antwoord ontvangen. „Comité Broersveld, „Hare Majesteit draagt mij op de kinderen rt.anlr to betuigen voor de aangeboden hulde. „Adjudant Van Tets."

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2