52"° jaargang. Dinsdag 6 September 1898. N. 9722. Eerste Blad. 1 MADELEINE. -.ft. *-ü3^ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER ThTT C. EOELANTS. Kennisgeving. DE INHULDIGING. FEUILLETON. ijflimtMMTgPKïJ» voor Schiedam, per kwartaal f O.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco por pest, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerao.02 BUREAUBOTEISSTlï.%.-1T ÏO, TclepTioon IV'o. 133. AnvERTBNTtEPRWg: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. SSS-v Stadgenooten De lang verbeide feestdagen zijn achter fa rug. Schiedam lieeft op schitterende wijze feest getierd. Had ik hoewel nog betrekkelijk kort in nw midden alle reden om aan te nemen, dat waar de orde hier ter stede steeds zoo uitnemend is, zij ook iri deze dagen niets zou Ie wenschen overlaten de wijze waarop gij, mijne medeburgers, deze nimmer te vergeten rreugdedagen met mij hebt doorleefd, heeft mijne verwachting nog verre overtioflen. Geen enkele wanklank werd gehoord, door niets werd de orde verstoord, overal heerschte een opgewekte, blijde toon een ieder beijverde zich aan het feest, ter eere der troonsbestijging van onze zoo geliefde Vorstin Wilhelmina, naar vermogen luister bij te zetten. Aanvaardt voor dit alles, waardoor gij de «r en den naam van onze goede gemeente op jdo waardige wijze hebt opgehouden, en opnieuw op ondubbelzinnige wijze getuigenis hebt afge legd van uwe liefde voor tiet Oranjehuis, mijn innigen dank. Schiedam, den 5den September 1898. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. (Per telegraaf van ome correspondenten.) Het vertrek uit Den Hang. Heden was dan de groote dag gekomen, raarop Koningin Wilhelmina naar Amsterdam zou vertrekken, om daar in een vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal gehuldigd te worden. Om 1 uur 9 minuten stadsiijd vertrok de Koningin met haar moeder. De gansche tocht tin 'het paleis in het Noordeiude naar net ititinn van de Staatsspoor geleek éen zegetocht. Alle straten waren vervuld met eene menigte die enthousiastisch juichte en hoezee's aanhief. In een gesloten rijtuig reden de Verslinnen naar het station. De Koningin droeg een wit sstjjnen kleed met een cachemire mantel; de Koningin-Moeder een lila satijnen kleed met grjjs zijden overkleed. Op verlangen der Vorstinnen waren geen autoriteiten ter begroeting aan het station aan wezig, maar tot zelfs in het salonrijtuig, waar mede de reis werd gemaakt, klonken de luide Naar gebeurtenissen in den oorlog van 1870/71, DOOR HANS WACH® STHTJ SEN, 13) (Slot.) Gedurende de volgende dagen werden inderdaad de vervoerbare zieken weggebracht, zoodat dr. Weiter slechts met eenige ernstige zieken achter bleef. Lord Wilborforco nam afscheid van Madeleine hij wilde met zijn rijtuig de legers achterna en eargt terugkeeren wanneer de oorlog was afga loopen, om zijn nicht te troosten Benodotti en Lulu volgden hem begeerig naar oorlogsfeiten, op hun ezel. De genezing van den jongen luitenant had genoeg 'orderingen gemaakt; zij maakte het hem mogelijk Raar Duitschland te reizen. En zoo geschiedde het dan dat Madeleine den govluchten, maar uit do hosschen teruggekeerden concierge het landhuis overgaf en het met eenige reconvalescenten verliet W een ambulance-wagen juist als destijds toen llj in het gewoel van den krijg was geraakt. Te damilly had zij ook den tijd, met Plessmann het huis der barones te bezoeken welks toestand bleek *oei te wenschen over te laten. Het ch&let zelf zou het weldra niet aan andere gasten ontbreken, toen de zware kanonnen kwamen jubelkreten van het volk dat in opgepakte massa buiten de Koninginnen uitgeleide deed. Het weder is prachtig, niet te warm en ge lukkig droog. l)e Intocht te Amsterdam. •Schoon de hemel licht bewolkt was, w'erd de aankomst der Koninginnen te Amsterdam eti de «blijde incomste" in de hoofdstad door prachtig weder begunstigd. Op den aangegeven tijd, te 2 uur 15 min., kondigde een kanonschot de aankomst van den koninklijken trein aan het station Weesperpooi t aan. Onmiddellijk na aankomst begaven zich de Koninginnen mot haar gevolg naar het ont- vangsalon. Door uitbowwing was de le klasse wacht kamer, die tot de ontvangst van II. M. diende, bijna voor de helft vergroot. De stolleering dezer vergroote zaal moest met het oog op de vele autoriteiten, (pl. m. 300 personen) die daar aanwezig zouden zijn, zoo eenvoudig moge lijk geschieden. Meubels zoualstafels, kasten, buffetten, sofa's enz. enz., konden dan ook niet geplaatst worden. De wanden waren bedekt met een efien groene inoirda stof, die mot eenvoudig goud passement is afgezet. De ramen, zoowel die naar de uchteizijde als naar liet front, waren behangen met zware gordijnen van donkerrood fluweel, die eveneens inet goud-passement omzoomd zijn, terwijl de vloer bedekt was met echte Smyrnaasche tapijten van groote waarde. De eenige meubelen, die behalve twee spie gels van eenvoudig zwart hout vervaardigd, in het vertrek waren geplaatst, bestonden uit eenige kostbare zitmeubelen, welke uitsluitend voor HII. MM. bestemd waren. De hoofdversiering der zaal was gevormd door eeu prachtige collectie levende planten, die in de hoeken en aan den ingang aangebracht, aan het statige eenige levendigheid gaven. Zoo werden de hoeken gebroken door palrnengroe- pen waaronder boomen van 3.73 M. hoogte terwijl ter halve hoogte van de colonnes, die zich in het midden der zaal bevonden, ver guld vlechtwerk was gemaakt. En in deze manden bevonden zich fraaie bloemen, die tot boven aan het plafond opklommen. Tot zooverre wat betreft het inwendige der ontvangstzaal. Ileefl men hierbij naai- eenvoud gestreefd, bet uitwendige kan in den volsten zin des woord» koninklijk genoemd worden. De decoratie aan de deur, die toegang ver leent van het perron naar de receptie zaal, bestond uit een z. g. koninklijke mantel. Boven aan is de koninklijke kroon geplaatst, en uit deze kroon ontwikkelt zich een rood fluweel dook. dat in statige plooien neder hangt, en verder met hermelijn omzoomd en met zwaar goud passement afgezet is. Links en rechts wordt de mantel gedragen door koninklijke standaarden en de geheele decoratie lost zich ten slotte op in twee reusachtige palmen groepen. Onnoodig te vermelden, dat zich hier onder zeldzame en kostbare exemplaren bevinden. Enkele hebben cn de geregelde belegering der omsingelde, tot dien tijd nog maagdelijke vesting begon. VI. Geen voorjaar was sinds lang met zoo grooto blijdschap begroet als dit, bij welks komst de zegoroep «Vrede 1" over de wereld klonk. «Wat zou er wel van do arme barones zijn geworden 1" riep Madeleine uit, toen Plessmann in wiens be.-cheiden woning zij met tevredenheid de huishouding had bestuurd, haar do tijding van den intocht der Duitschers in Parijs bracht. iWij moeten wachten tot het Franscbo gezant schap weer hierheen is tei uggekeerd, heeft men mij aangeraden. Je hebt immers dien lafaard, den concierge zooals je hem noemi, jo adres te Berlijn achtergelaten. Wanneer zij baar bezitting weer opzoekt, zal zij dat immers vernemen eri naar jo laton zoeken. Maak je niet bezorgd over do ju- weeion die zijn goed bewaard. Ik ben alleen nieuwsgierig wanneer onze mijnbeer fierboth zich aanmeldt vvien volgens zijn brieven het verlan gen naar zeker iemand geen rust laat!" De dagen gingen voor beiden in onrust voorbij, Plessmann wachtte op den eersten ambtenaar die weer in liet Fransche gezantschapsgebouw -zou terugkeeren; Madeleine voelde liareizijds dikwijls een aanvechting van verlangen naar huis, maar wat vond zij daar, wanneer haar weldoenster in deze verschrikkelijke!) oorlog een ongeluk was overkomen En dan bekroop een ander gevoel, zoo troostend, zoo warm haar hart. Hij keerde immers terug! In de straten zag zij reeds de officieren, die bun regimenten vooruit waren ge- een hoogte van 3 M. zijn hiertoe opzettelijk uit Frankrijk aangevoerd geworden. Het gedeeite van het perron, van af het rijtuig tot aan den wachtkamer, was evenals de vloer iler wachtkamer met Turksehe en Smvr- nasche tapijten bedekt. Een twee ring planten ter Imker en i echter zijde geplaatst, onttrok dit gedeelte geheel aan de oogen van liet publiek. De decoratie aan den uitgang dor zaai wa» in overeenstemming gebracht met die fan het perron, De draperieën volgen in hoofdzaak de lijnen van liet gebouw, en worden hier en daar alleen door wapenschilden en tropeeën gebroken. Ten fhule 11. M. reeds dadelijk een vrij gezicht op: de versierde stad te geven, was elke over daad van drapeering als anderszins vermeden. De geheele versiering, zoowol van het in als uitwendige der ontvangstzaal, is ontworpen en uitgeroeid door de firma Vos en le grand, die bij alles en voor alles er zooveel mogelijk naar gestreefd heeft liet z. g. behangers werk tc ver mijden. Voegen wij er ten slotte aan toe, dat deze firma de levering dei' planten en bloemen aan de linna Gi oenewegen beeft opgediagen, die aan het in baar gesteld vertrouwen ten volle beantwoordde. Lr» het ontvang.»' don waren ter begroeting aanwezig do Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de leden van Gedeputeerde Staten, de griffier der Provinciale Staten, de burgemeester, de wethouders, de secretaris en de leden van den gemeenteraad van Amsterdam. Voorts de president, de vice-president, de procureur-generaal, de advocaten-generaal, de griffier en de substituut-griffiers van het ge recht-bof, de president, de vice-president en de substituut-officiers van justitie, de griffiers en de substituut-griffiers der rechtbank, de kantonrechters, de directeur en de commandant der marine in de directie Amsterdam. Eindelijk de bevelhebber in de eerste mili taire afdeeling, de commandant van de eerste divisie infanterie, de plaatselijke commandant en de kolonel-commandant der schutterij, ais- mede het eentraal-eommité voor de feesten te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, rnr. S. A. Voning Meinesz, ontving de Vorstin met de volgende woorden Jlevrouto Het bestuur van de hoofdstad des Rijks, dooi de Grondwet aangewezen als de plaats, waar Vorst en Volk wederkeerig beloven de rechten van onderdanen en Kroon te zullen handhaven, heet Fwe -Majesteit hartelijk welkom, nu Zij, na liet bewind te hebben aanvaard, herwaarts komt om die plechtige handeling te verrichten. Een zware last, rust thans op de schouders van Uwe Majesteit maar door eene zorgvolle Moe der is zij op zoo uitnemende wijze voorbereid om dien te torsen, dat liet Nederlandsche volk in liet algemeen en de inwoners dezer gemeente in het bijzonder met eerbied naar Uwe Majes teit opzien in het volle vertrouwen, dat hunne rechten en het Vaderland veilig zullen zijn onder hare hoede. sni'Id, in veldtenue. Ilerboth bad alteen aan Pless mann geschreven, maar zijn brieven klonken als waren zij aan baar gerichtwant zij spraken slechts van haar of tot haar. Hij moest komen. En hij kwam op zekeren middag, toen zij aan tafel zaten hij vloog naar binnen met gelukkig lachende oogen, drukte haar banden zoo innig aan zijn lippen en dacht er nauwelijks aan Plessmann te begroeten, die hen dan ook onder een voor wendsel alleen Hot. «Madeleine!" riep hij toen, zijn arm om haar midden Joggend. «Ik heb verlof genomen ik ben eerst naar het landgoed mijner moeder gesneld en lieb haai' herhaald wat ik tiaar reeds lang had geschreven, lil. dat ik de kogels zou opzoeken, wanneer zij mijn liefde maar het geringste in den wt'g legde. Gedurende den veldtocht passeerde zij dat stilzwijgend, en nu verlangde ik wat zij kon verwachten. Zij zwoeg wel is waar eerst weer omdat zij andere plannen had, maar toen zij den zoon die haar was teruggegeven in het gelaat zag, knikte zij zwijgend, terwijl de tranen over haar wangen vineiden. Madeleine je hebt aan mij ge dacht; Plessmann schreef het mij in iederen biief. Mijn moeder moest mee hierheen, zij zit beneden in het rijtuig. Mag ik haar gaan halen «Ik breng mevrouw al," klonk Plossmann's stem, die met een bejaarde dame binnentrad. En deze ging, toen zij Madeleine gewaar werd, zonder aarzeling naar baar toe, omarmde haar en kuste haar de wangen. «Zoo, juist zoo als ik je zie, heeft Willibald jo geschilderd 1 Maak hem gelukkig hij verdient het I Madeleine was niet in staat te spreken zij drukte Pat vertrouwen zal ongetwijfeld in deze dagen zich alom openbaren door bet uiten van den tuu tgrondigen wenscli. dien ook wij al hier luide doen weerklinken Lang leve de Koningin Hierop heette de Commissaris der Koningin, mr. Cl. van '1 ienhoven, de Koningin welkom en --prak den wer.-ch uit dat Uarer Mijesteits iegcering voorspoedig <>n tut geluk <hc Natie nift zijn. Pe Koningin antwoordde: Ik hoop dat uw wensidien m vervulling zullen komen. Nadat verschillende autoriteiten aan il. Ni. waren vouigestold, verliet de Koningin liet statiui om door de feestelijk versierde stad Uitat' zegetocht te houden naar het Paleis op den Dam. Op het stationsplein stonden links tan het station geschaard een eerowacht, bestaande uit een compagnie schutterij met het vaan 1-1 en de stafmtiziek, en oen eerewncht van een com pagnie van het 7e regiment infanterie eveno"n» met het vaandel en de muziek. Ahliu begon de koninklijke stoet zich in be weging te stelleu. Pe samenstelling was aldus; Zestien bereden marechaussees, een e-cadron van het 3de regiment huzaren met den slatid- aaul en de muziek, een detachement van het, korps rijdende artillerie; twee bei eden officie ren een ritmeester eu een 1ste luitmunt van de eavullerie; eene compagnie van liet 2de regi ment vesting-artillerie; een detachment van- de koloniale reserve een detachement, mari niers; twee bereden officieren; een kapitein- Intendant en een 1ste luitenant van de vesting artillerie; ile Koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagersemi deta chement matrozen; eene compagnie van de ste delijke schutterij van Amsterdam twee bereden officieren een kapitein en een 1ste luitenant van de infanlerie, voorts nog enkele officieren. Nu volgdeneen stalfourier en twee rij knechts te paard (ie ceremoniemeesters van 11. M. de Koningin, in een rijtuig met twee paarden de dienstdoende kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden: de hoofden der departementen van de Koninklijke Hofhouding, gezeten in twee i ijtuigen, 'dk met twee paarden liet tweede gedeelte van de eere- wacht te paard twee bereden officieren een kapitein en een lsie-luitenant van het O.-I. leger de hofdames van II. M. de Koningin en de twee adjudanten der Marine van H. M., gezeten in een rijtuig met twee paarden; de hofdames van Hare Majesteit de Koningin- Moeder en de kamerheer van 1 fare Majesteit de Koningin, particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, gezeten in een rijtuig met twee paarden de groot-officieren van Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een rijtuig tnet vier paarden eindelijk enkele groot waard igheidsbekleeilers. Thans naderden de Koninginnen zelven. Het derde gedeelte van de eerewacht te paard opende deze afdeeling van den stoet, terwijl twee stalmeesters i. b. d. van II. M. de Koningin, te haar do hand on verborg het gelaat aan haar schouder. «Ja, ik had hem al dadelijk reeds g larnemaar ik, een vvecze zonder tehuis, was bang voor mijn hart." «Nu, dan is alles immers in orde 1" riep Pless mann uit. «Mijn jongen, die gelukkig is geweest, moet nog bij de bezettingstroepen in Klankrijk blijven; maar als hij koint, zal ik ten minste niet geheel alleen zijn. En nu mag ik ja ook we! een kus geven, Madeleine! Wie had kunnen danken dat alles zoo zou loopen, toen ik je in Frankrijk vond Maanden gingen voorbij. Madeleine was reeds lleibolh's gelukkige gade toon Plessmann door bet gezantschap de tijding kreeg dat de barones van Berwick gedurende hot beleg van Parijs gestorven was; haar broeder, de kolonel, had aan Madeleine een legaat uit te koeren van vijftig duizend francs, wat dour bemiddeling van het Duitsebc gezant schap to Parijs zou geschiedenhij dankte haar voor de getrouwe redding van de fierwicksche famiiie-juweelen. Madeleine die juist van haar huwelijksreis was teruggekeerd, deed afstand van het legaat ten gunste van Plessmann, om hem een zorgenvrijen ouden dag te bezorgen. Van Benedetti en Lulu hoorde Plessmann later dat de een als onderofficier in het leger deelde de ander was ovenwei gedurende den veldtocht spoorloos verdwenen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3