binnenland. STADSNIEUWS. Ton slot.to verzocht H. M. do Koningin aan jhr. inr. C. H. Bakker, voorzitter van het cen traal comité van de hoofd-ootnmissie van ingeze tenen, om Haar de leden van dat comité voor te stellen. Genümen tijd onderhield zij zich met deze llt-cren en prees zeer de hartelijkheid die de bevolking der hoofdstad haar nu reeds be toond had. „In du spoorwijkeu die Ik hen door gekomen mot den trein werd Ik ten minste al zeer hartelijk toegejuicht." Tot de wethouders sprak voorts H. AI. in den zelfden geest. Na. liet station verlaten te hebben reed II. AI. onmiddellijk langs den aangewezen weg naar den Dam. Voor zoover ons bekend 's, zijn onder weg geen ernstige ongelukken voorgevallen. Al leen kunnen we enkele kleinere incidentjes mee- deelun, o. a. dat in de Sarphatistraat de Sultan van Siak, en op den hoek van do Utieehtscho straat, en Heerengracht luit.-generaal graaf Du- inonceau, chef van het Alilitaire Huis van II. Al. de Koningin van hun paard zijn gevallen, echter beiden zonder zich ernstig te bezeeren. De laatste reed vlak achter het rijtuig der Ko ningin, zoodat deze op het geroep der menigte omkijkend de generaal op de straat zag liggen en met angstig gelaat naar hein keek. Op do Loidsdie straat is een kleine particu liere tribune ingestort geen ernstige onge lukken. Het toilet door H. AI. de Koningin bij den in tocht gedragen was van wit satijn en ge.ieel met paarlen geborduurd, versierd met twee guilles van wit fluweel, waarop kanten met paarlen ge borduurd. Hoed met veeren eveneens wit. Het kostuum van do Koningin-Moeder was van lichto lila zijde, met op fluweel geschilderde anjelieren. Hoed (kapot) in dezelfde kleur. (Uit een particulier schrijven.) Een raam in de Utrechtsche straat vlak op den hoek van de Prinsengracht was voor ons gereserveerd. Hoe heerlijk konden wij daar alles zien. Om half elf was de weg, dien de stoet zou nemen als een uitgestorven laan. Niemand was er c-n het plaveisel was met zand bestrooid. Langs dun huizenkant stonden een drietal rijen menschen op de trottoirs. Hiervóór een cordon agenten en huzaren te paard. Uit het raam rechts een heerlijk gezicht op de hoog-opspuitenclo fontein op het Frederiks- pleinuit dat links op het Rembrandtplein, dat schoon versierd was. Een verrukkelijk gezicht. Op de daken duizenden en nog eens duizen den eveneens de ramen met menschentrossen. Na twaalf uur kwam men in de huizen en op de trottoirs in beweging. Ieder voorbijganger, zelfs ieder onschuldig kindje werd toegejuicht door de menigte, die zoo opgewekt mogelijk was. Om half één passeerden ons de mooie rijtui gen met de Indische Vorsten. Ze zagen er erg chic uit. Om half drie naderde de stoet. Alles unifor men, schitterend, beeldig, onbeschrijfelijk. Toen de eerewachb, ecu vijftig beuren, in prachtige eostuums. Dan de burgemeestc do hofdames, allen in rijtuigen. En toen kwam de verrukkelijk mooie witte galakoets, getrokken door acht paarden met de jonge Koningin en Hare Aioeder. In en in-lief wuifde Zij de menschen toe, naar boven kijkende, dan weer op zij groetende, geen minuut stilzittend. Het was een zenuwachtig oogenblik, of liever oogenblikken, want alles ging zóó langzaam dat ieder gelegenheid had 'de Koninginnen uitste kend te zien. De Koningin-AIoeder groette alleen met het hoofd, maar do jonge Koningin neigde met liet geheele lichaam. Haar arm zwaaide letterlijk in do lucht. Wat zag ze er beeldig uit in haar wit satijnen japon. Haar voeten waren overdekt met een geelzijden kleed en voor Haar lagen in het rij- tuig prachtige bouquetten. Wat wonderlijk toch, den geheelen dag had de zon niet geschenen, en zoo waar, even voor de Koningin kwam, daar kwam hot zon netje. Och, wat was het schepseltje (wij citeeren uit een particulier schrijven. R e d.) warm. Juist bij ons raam keek de Koningin even naar boven het was een onvergetelijk oogen blik wij trilden van aardoening; een onzer werd pimpelpaars van zenuwachtigheid en dacht uit het raam to vallen Men schrijft ons uit Amsterdam van gister avond Toen ik hedenmiddag seinde, dat de Koninrin ons als een visioen voorbijging, vond ik geluk kig het juiste woord. Want het was een «Mtien, het jonge achttienjarige meisje, zooals Zij daar voor ons heentrok in haar door acht paarden getrokken ivoren rijtuig. Alles wat de stoet meer bevatte, militaire praal en pracht, gala costumes en elegante damestoiletten, dat alles hadden we vroeger meer gezien, rnaar geen achttienjarige Koningin, blond en lieflijk, zooals een dochter uit het Noorden betaamt, wuivende lot haar opgetogen volk. Wat raakten ons de fantaisie-costurne* der vreemde Oostersche vor sten, de schitterende harnastenariten hunner paarden, wij hadden slechts oogen voor haar, onze Koningin Our gracious maidenqueen, zoo als een Engebche journalist haar noemde. Toen zij voorhij vva- getrokken, hadden wij dan ook maar één denkbeeld, haai- nogmaab tei ug te zien en we! op het oogenblik als zij het balcou van het Paleis op den Dam zou betreden en haar vol!: egroeten. Te dien einde hadden wij een rijtuig in de Huydencoperstraat achter de tribune op oos doen wachten, dat ons langs de Weteringschans en de Marnixslraat, door de Weslerstraat bracht boven de voorhoede van den stoet. Dank zij ons politie-insigne konden wij van den Niruwe- zijdsvoorburgwal door de Mo/.es- en Aaronstraat den Dam bereiken, juist op bet oogenblik, dat de laatste troepen afmaicheerden en het groote plein voor een oogenblik verlaten daar lag. Hel volk weid toen door een uitstekende ge combineerde manoeuvre van politie, schutterij en huzaren, langzamerhand op den Duin toege laten, waardoor w«j, en evenzeer de politie, gevreesd hadden, het doorbreken van het lang zaam terugtiekkende cordon, scheen ons thans overdreven toe en toen het ook op ongeveer twintig meters van de kleine steentjes was genaderd en er plotseling een aantal borden door een lange rij agenten, die als reserve dienden, werd opgestoken, waarop met groote letters het woord ïhall!" en het volk als door suggestie stil stond, vonden we dit zeer natuurlijk. Daar treedt de Koningin op het balcon, Zij buigt voor de menschen. Zij wuift met haar zakdoek en hoog boven heel den jubel, die Amsterdam nog van het Frederiksplein tot den Dam dooi trilden, steeg een reusachtige ineo- schenkreet van daverende blijdschap omhoog, jubelende omhoog tot de Koningin van vrije Nederlanders. sC'est un moment supième de voire histoiro", zeide een Fransch journalist tegen me. Voor de tweede maal verdween het visioen, zooals het thans zich had afgeteekend tegen hel grauwe arduiu van het paleis, en toen wij naai de lucht zagen, waren de lichte wolken, die deze eenige oogenblikken boven bedekten, ver dwenen en aanschouwden wij het helderblauw van den heei lijken herfstdag boven onze hoofden. De laatste troepen en de schutterij trokken al en het volk verspreidde zich langs alle wegen. Een woord van lof en hulde mag hier niet onthouden worden aan den hoofdcommissaris van politie, den heer Fianken, en den commissaris Versteeg, die op den Dam bevel voerdemaar ook een woord van dank aan de menigte langs den weg, die waarlijk zeldzaam ordelijk en gewillig was, zoodal zelfs de schutterij geen moeite had bij het afzetten van den weg. Hedenmiddag was er diner ten paleizc van 9ü couverts, Oenoodigd waren de hofhouding, voorzoover deze gelogeerd was in het Paleis, de Gedeputeerde Stalen der provincie, dr grif fier, de wethouders en verdere leden van den raad, de secietaris en verder de dagelijksche gasten, de commissaris der Koningin, de bui- gemeester, de commandant der stad en van 's Rijks marinewerf. Aan tafel liet zich de muziek der schutterij, onder leiding van den heer Van der Linden, hooren. Do Koningin, natuurlijk in het licht gekleed, was laag gedecolleteerd. Bijzonder viel op een prachtige parure, welke zij vóór in het haar droeg. De Ivoningiu-AIoeder was eveneens laag gekleed en in het licht. Na afloop van het diner vereenigden de gas ten zich in de troonzaal. Alet alle genoodigden knoopten H.H. AI.AI. een gesprek aan. „Ik kan u niet genoeg zeggen, zoo prachtig als ik dc versiering vond.„Ik ben toch zoo blij, dat ik de lieeren van den Gemeenteraad per soonlijk kan zeggen, hoe schitterend ik alles vond", en vele soortgelijke gezegden mogen het bewijs leveren, lioo H. Al. werkelijk getroffen is door de huldeblijken onzer Amsterdammers en over het feestgewaad, dat zij hun Amstelstad hebben aangetrokken. Onder meer lieten de Vor stinnen zich ook nog uit over de eigenaardige hulde der langs den weg opgestelde werklieden- corporaties uit. Het diner was te ongeveer negen uur geëin- digd. Een tachtig Amstcrdamsche dames met hare echtgenooten werden gisteravond om negen uur door H.H. AI.AI. de Koningin en de Koningin- AIoeder in de groote zaal van het Paleis ontvan gen. Dc uitnoodiging daartoe was ditmaal in de Hollandsehe taal geschreven. De Koninginnen onderhielden zich met al de genoodigden en spraken herhaaldelijk Haar groote bewondering uit over de versieringen van Amsterdam. Die der kleine zijstraten hadden II. AI. bijzonder getroffen. De Koningin was in een wit kanten gewaad over licht groen, met een diamanten kroon op het hoofd. De Konin gin-AIoeder droeg iiet hut van het Grootkruis van de Willemsorde „en écliarpe". Do groothertog van Saksen-Weimar en de prins en de prinses von Wied vergezelden de Ko ninginnen on onderhielden zich eveneens met ve len der genoodigden. Toen de Koninginnen de zaal verlaten had den, werd een groot grijs gordijn op zij gescho ven. Een souper stond gereed. Herhaaldelijk werd in een der zijzalen mu ziek ten gehoore gebracht. Morgen zal er groot diner van 280 couverts wonlen gein uden. Aan tafel zuilen aanzitten het geheele dienstdoende militaire en civiele huis der Koningin, alle buitenlandsche gezanten en hun echtgenooten, de presidenten der Eerste en Tweede Kamer en hun echtgenooten, de mi nisters met hun echtgenooten en de leden der Eerste en Tweede Kamer. Alnrgen na het dejeuner zal te 2.30 uur een groote rijtoer door de stad worden gemaakt. Terwijl ik dit schrijt, vult een dichte men- schenmenigte de straten rondom de Dam. Ver scheidene illuminaties zijn reeds ontstoken. Het fee-t is een waar volksfeest en vermoe delijk nog slechts een voorproefje van hetgeen ons morgenavond met de illuminatie te wach ten is. Volksvoorstellingen. De leden der verschillende vereenigingen, die hij den intocht langs den weg waren opgesteld, zijn gisteravond met hun viouwen ontvangen in het Paleis voor Volksvlijt, den Parkschouw burg en het Grand Theatre, waar hun een feestavond werd aangeboden. De zalen waren overvol en zelden is voorzeker eenig rnuziek- of schouwburg-programma uitgevoerd voor zulk een danbaar publiek. In alle gebouwen werd de avond geopend met het iWilhelmus" dat staande werd aan gehoord en veelal inedegezongen. Populaire muziekstukjes genoten hetzelfde vooirtcht en kleine tooneelstukies werden met groote aan dacht aangehoord en uiet het minst toegejuicht. Het was een uitstekend geslaagde avond, een waardig vervolg van zulk een dag. In de A'ieuwe Kerk. Do Nieuwe Kerk op den Dam was voor do in huldigingsplechtigheid op zulk ecu wijze ver sierd en met tribunes betimmerd, dat er geen sprake van zou zijn, de plaats te herkennen waar men zicli bevond, wanneer niet het prach tige koperen koorhek aanwezig was om tot richt snoer te dienen. Het gedeelte achter dit hek, het z-g. koor, werd niet gebruikt en was boven het hek afge sloten met palmen, terwijl achter het hek een zwaar rood fluweelen gordijn was opgehangen. Yoor het hek was de troon geplaatst. In af wijking van de troonversieringen bij de inhuldi gingsplechtigheden in 1840 en 1849, was nu een hangende troonhemel aangebracht, waar door het fraaie koperen hek zichtbaar is geble ven. Deze liemel, die den vorm hoeft van een koepel, is geleverd door do firma Janssen Co. te Tilburg; de karmozijnkleurige trijp waar mee zo is bekleed en waaruit ook de gordijnen bestaan, is vervaardigd door Gebr. Bosch te Amsterdam, wier fabnek te Kampen de laatst overgeblevene is van do eertijds in ons land zoo bloeiende velours d'Utrecht-industrie. De Koninklijke kroon die boven op den koe pel staat is vervaardigd door den omamentisb Stoltefus in den Haag. Van binnen is de troon hemel gevoerd met witte zijde, bezaaid met gou den sterren, in het midden prijkt een in. rebel gedreven koperen zon. Van den troonhemel han gen twee karmozijnkleurige trijpen gordijnen, met hermelijn, afkomstig uit de Kon. Ned. Pel- terijn-fabriek to Rotterdam, met een sierlijke bocht af tot aan de pilaren ter weerszijden van het koperen hek. Dezo pilaren waren voor zoover bet onderste gedeelte betreft, betimmerd en met roode bro- kaatstof bekleed. Een rand, waarop staan de woorden „Je maintiendrai" in goud geborduurd, sloot deze bekleeding van boven af, terwijl voorts deze rand weer werd gekroond met een voort zetting van den koperen bovenkant van liet hek in papier stuc, vervaardigd door de firma Ben- newitz, to Amsterdam. Deze versiering, die een getrouwe nabootsing van. het koperen hek is, liep om de pilaren been, zoodat de indruk werd verkregen, als liep bet zelf door tot om de pi laren. Hooger aan deze pilaren en ook aan de twee daartegenoverstaande, m. a. w. aan de vier pi laren in bet kruis der kerk, dus rondom den troon, waren door de firma H. F. Jansen Zn. te Amsterdam geleverde tropeeën aangebracht die bestonden uit bet Nederlandscbe wapen als middenstuk met oranje en nationale vlaggen er om been. Het oranjevaandel boven bet wapen was versierd met een gouden leeuw. De spitsbogen tus.-chen dc pilaren waren ge vuld met blauwe, kanteelsgewijze uitgesneden stof, waarop in een krans oranje-bladeren om beurten staat 1880, 18S8 of W, Iu het midden hing aan het blauwe doek een oranjebanier, be zaaid met gouden oranjeappels. Tusschen de bovenramen der kerk waren op gehangen lange banieren in de nationale kleu ren, met bovenaan een oranjevaantje, waarop in goud is afgebeeld de kroon, de scbepter cu de rijksappel. Ook de vier hoofdbalken van bet kruis der kerk waren met Oranjebanieren versierd en voorts met slingers van groen, bezaaid met oran jeappelen. Deze groenshngers liepen door, doch daar zonder oranjeappelen er in, langs den ge heelen wand der kerk. Ter hoogte van de groote tropeeën, tegen de vier pilaren in het kruis der kerk aangebracht, bevonden zich tusschen de bogen nog een groot aantal van papier-stuc vervaardigde wapens van Rijk en provinciën en van Batavia en Parama ribo- Voor do decoratie dier schilden is gezorgd door den decoratieschilder Trautwein, die ook heeft gemaakt een banderolle (spreukband) waar op in goud op bruinen grond de drio eerste ver zen van het Wilhelmus van Nassauwe staan in de spelling der 16de eeuw. Deze banderolle was ongeveer ter halverhoogte van do wanden rond om langs de muren der geheele kerk aange bracht. Tot zoover de versiering in het bovenste ge deelte van het gebouw. De troon beeft behalve den reeds besproken hangenden koepel, niets bizondersbet plat form waarop H. AI. de Koningin plaats nam, was drie kleino treden hooger dan de vloer der kerk. De troonzetel voor H. AI. de Koningin was dezelfde dio gebruikt is bij de inhuldigingen van dc Koningen Willem II on Willem III; de ze tel, bestemd voor de Koningin-AIoeder is gele verd door dc firma H. F. Jansen Zoon te Am sterdam. De kroon, de schepter en de Rijksappel, die voor het binnentreden van H. AI. do Koningin in de kerk op de kredenstafel voor de troon ge reed lagen, waren van verguld zilver; ook deze sieraden, die indertijd zijn gemaakt door den hofleverancier Aleijer te 's-Gravenhage en de fir ma AI. Bonebakker Zn. te Amsterdam, zijn bij vorige inhuldigingen gebruikt. Nu komen wo tot de plaatsen voor do genoo digden bestemd. De inrichting der zitplaatsen week in zoover van de inrichting bij vorige in huldigingen af, dat deze nu niet waaiersgewijzo was en iu de vakken die gelijkvloers zijn, stoe len waren geplaatst en. geen banken, terwijl ook de tribune voor de leden der Staten Generaal recht tegenover den troon en onmiddellijk ach ter de stoelen der ministers, die vlak tegenover den kredenstafel stonden, en de ter weerszijde daarvan gelegen tribunes, bestemd voor de Hoo- ge rechterlijke autoriteiten en do hooge militaire autoriteiten, van stoelen waren voorzien. Voorts kwamen er geen staanplaatsen voor, anders dan die voor bet pubbek zonder toegangs kaarten bestemd, ten getale van vijftig. Rechts van de zetels der ministers, vóór de tribune van do zooeven genoemde rechterlijke ambtenaren, waren de plaatsen voor den voor zitter der vereenigde vergadering en do griffie, terwijl buks eenige hooge staatsambtenaren eeno plaats vonden. Aan de rechterzijde van den troon was een logo met zetels voor vorstelijke genoodigden, twee treden hooger boven den vloer. Daar be vond zich een loge voor de diplomatie en links van den troon een voor de aanverwante vorsten met bun gevolg; daarachter weer een tribune voor genoodigden van de ministers en de leden der Staten Generaal. Verder waren nog een aan tal tribunes gebouwd voor andere officieel© per sonen, voor rijks- en gemeente-ambtenaren, voor de zangers en de muziek (deze beide laatsten ter weerszijden van het groote orgel, boven een ruime loge voor de vertegenwoordigers der pers bestemd) enz. De geheele inrichting der kerk werd bij Kon. Besluit opgedragen aan jhr. Hoeufft van Vel- sen, Intendant der Koninklijke Paleizen, en aan jhr. Six, Adjunct-Intendant van bet Kon. Paleis te Amsterdam, die op hun beurt weer met bet dagelijksch toezicht belastten den bouwkundigen opzichter Blancke. Dezo boeren hebben zich uitstekend van bun niet gemakkelijke taak om ieder een praai.» te geven vanwaar de plechtigheid goed gevolgd kon worden, gekwetende inrichting der kerk is een uitstekende terwijl de totaal-indruk die zij op den binnentredende maakt een schitterende, een grootsche is- Naar wij vernemen, is by gelegenheid van de aanvaarding der regeering door H. M, Koningin Willielmina aan ongeveer 160 ge detineerden of veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf verleend tot een maximum van een jaar. Z. K. iï. de Groothertog van Saksen Weimar en HH. KK. HH. de Prins en Prinses Von Wied hebben zich gisterenmiddag met den adjudant in buitengewonen dienst van H. AI. de Koningin, gen. maj'oor Ueijerman en met gevolg naar Amsterdam begeven. De vorstelijke personen vertrokken met een extra trein der Hollandsehe IJzeren Spoorwegmaatschappij ten 4 u. 23 min. De trein vertrok van het perron, bestemd voor vertrek en aankomst van Hare Majesteiten. De Groothertog en de Prins Von Wied waren gekleed in de Duitsche generaals uniform. Hedenochtend vertrokken naar de hoofdstad de Hertogen van Mecklenburg en de Erfprins en de Prinsessen Von Wied. De Ministers zullen deze week geen audiënties houden. De Minister van Finantiëri mankt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandscbe Bank f 121,625.45 bij de betaalmeesters - 2,750,934.05 Te zameu f 2,872,559.50 jStbl.'" no. 202 bevat liet besluit van den I9den Augustus 1898, waarbij vrijdom van accijns wordt toegestaan voor zout, benoodigd voor fabrieken en trafieken. De heer B. H. f leidt heeft in eene bij den uitgever S. L. van Looij te Amsterdam ver schenen brochure de uitkom-ten van het onder zoek der staatscommissie betreflende de pen sion n e e r i n g van werklieden uit eengezet en daaraan eenige he-chouwingen toegevoegd. Het Centraal-bestuur vau het Alg. Ned. Werklieden-verbond heeft dit geschrift laten bewerken te:- voorlichting zijner leden en van de werklieden in het algemeen. De protestmeeting der oud-zouaven zal dit jaar te Utrecht gehouden worden op Zondag 23 October, in het St. Josephgebouw. OVERSOHIE, 6 September. Alhier is aangehouden en naar het politic-bureau in de Meermansstraat te Rotterdam gebracht een 14-jarige bakkersjongen, die zich ten nadcele van zijn patroon, een bakker in de Boezemstraat aldaar, heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 4, welk geld hij bij dc clièntcelo bad ontvangen. Hier was de jongen aangehouden in gezelschap van een knaap van 15 jaar, terwijl beiden in een houten schuur ingebroken en een kist opengebroken hadden. /Nog meer napret. Reeds in den vooravond kon men gisteren aan de drukte op straat bemerken dat weder

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2