Breukbanden, JAARBOEKJE Foulard-Zijde 60 Cts. Café „DE MAAS", Schiedamsche Courant, Casino-Variété nette Dienstbode. tKNOTTENBELl Mineraalwaterfabriek DE STER". plaatsing gezocht 9 Boydanis 9. BUITENLAND. ADVBRTENTIËN. SMEDERIJ PAKHUIS. prijs f2. M. C. STEENS, KOKEN, KNIPPEN, NAAIEN en VERSTELLEN worden Iiervat; op IS September, SCHIEDAM Prijs f 0.60. Schiedaiiisclie G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (LenLM) Zurich. Hoo fdstracit. Schiedam. F. W. KEIJSER, Broersveld 84, P. J. VAN DER REE, Hoofdstraat 125, ■A-bshaufobin's Anti-Rbumatiscbe "Watten Nieuw Programma. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 September '98. Kordon gewroken. Sir Herbert Kitchener, de rirdar van het En- gekch-Egyptische leger, heeft na bmnen ömdur- man zijn intocht te hebben gedaan, ook een be zoek gebracht aan Khartoum, de plaats waar Gordou den heldendood vond. De Sirdar heeft in de geheel in puin liggende stad Zondag een plechtigen dienst laten houden ter nagedachtenis van Gordon, wieu ook keizer Wilhelm gedacht, toen ld] aan het JinUche agentschap te Kaïro een gelukvvensch seinde niet de behaalde overwinning. Intussehen heeft hot overblijfsel van liet leger van den Khalif zich aan de Engelschen overge geven, die hun kamp van liet ongezonde Omdur- nian hebben verplaatst n;uu" Ohor-Sjambat. Du Khahf zelf echter is het ontkomen naar Kordol'an. Tot dertig mijlen voorbij Oindurman vervolgde de ruiterij hem na den slag; maar toen moest zij het opgeven. l)e paarden waren toen na acht-en-veertig uren dienst, waarvan vijftien m het gevecht, uitgeput. Sir Kitcheuer heelt nu Arabische kameel- corpsen gevormd om den Khahf te vervolgen. Uedood zijn van het Engelseh-Egyptisehe le ger lid Engelschen en 21 Egyptenarengewond 99 Engeisehen, waaronder 12 offieienm, en 23U Egyptenaren. Gedood is o. a. Hubert Howard, de 27-jarige zoon van dun hertog van Carlisle, die voor de New-York Ilerald" naar Soudan was gegaan. Over den slag bij Omdurnian zelf zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. Cavalerie-patrouiües die iu den ochtend naar den kant van Oimlurman waren uitgezonden, ontdekten liet leger der Derwischen dat in slag- linie over vier mijlen was vooruitgerukt- Tal- looze vaantjes wapperden iu den wind boven de ruiterij en het voetvolk der Denvischen die hun oorlogszang zongen. Om half acht in den morgen stonden de Der wischen op de heuvels die hun kamp behecrsch- ten, en trokken toen in een halven cirkel op. Tien minuten later opende do Engelsehe artil lerie iiet vuur, waarop do Derwischen met ge weervuur antwoordden. De vijand drong op den linkervleugel der En gelsehe linie aan en deed daar een lievigen aan val, die door een algemeen vuren over de ge- heele Engelsehe linie, dat meer dan drie kwar tier duurde, werd tegengehouden. Toen deden de Derwischen een vastberaden aanval op het centrummaar do cavalerie wist do Denvischen op een afstand te houden, die zich daarna terugtrokken, terwijl tallooze lijken het slagveld bedekten. Ongelooflijk is de moed dien de Denvischen ten toon spreidden. De Emir, evenals zijn vaan deldrager te paard, trachtte mot de grootste doodsverachting vooruit te dringen en wist de Engelsehe linies ook tot op eenige honderden meters te naderen Onder de EhjÉBm lie officieren die hier ge wond werden kond voor de liekende kolonel Rhodes die als berichtgever van de Times" den veldtocht mede maakt. Op liet oogenblik dat de Derwischen terug trokken, verbet het Engelseh-Egyptisehe leger zijn kamp en rukte op Omdurnian aan. Juist h.telden de brigades de toppen der heu vels langs den Mijl bereikt, toen de Soudaneezen van den rechtervleugel op den vijand stieten die zich tusschen de rotsen, op twee mijlen van het Engelsclie kamp, versterkt hadden opgesteld om den standaard van het Khalifaat ten einde een laatsten aanval te beproeven. Vijftienduizend Derwischen attakeerden de rfoudaneezen die, ondersteund door een Maxim- kanon, weerstand bodenonderwijl liet genes raai Kitchener het centrum en den linkerflank een omtrekkende beweging maken. Binnen tien O O minuten, voordat de Derwischen hun aanval konden doorzetten, waren de Engelschen mees ter van de rotsen. De vijand werd omsloten in een lerninplooi en door artillerie en geweervuur neergemaaid. Allengs werd het leger der Denvischen terug gebracht tot verspreide benden en de bodem, overdekt door lijken in witte burnu's, geleek een grasveld bedekt met sneeuwvlokken. Onder de feiten van dezen shag wordt ge noemd een charge der lancier-s die, stuitende op de hoofdmacht der Derwischen, zich met sabel en revolver op kranige wijze een doortocht baan den- Op den rechtervleugel weerstond de Egypti sche ruiterij niet alleen een aanval der Bagga- ra's, maar zij heroverde ook een kanon dat do Derwischen genomen hadden. Het gedrag der Derwischen was eenvoudig heldhaftig. Om kwart over elven beval generaal Kitche ner den algemoenen aanval. Het overschot der Derwischen werd naar de woestijn teruggewor pen, terwijl do cavalerie hun den terugtocht naar Orndurman afsneed. Een uur later nikte de Engeheho colonne naar Omdurnian op, met ge neraal Kitchener aan het hoofd, die den op liet Khalifaat veroverden zwarten standaard droeg. Om vier 's middags was Omdurnian bezet. Dreyfus. De Fransclie ministerraad is gisteren niet tot een besluit kunnen komen. De minister van ju stitie heeft mcdedeeling gedaan van de ont vangst van mevrouw Dreyfus' request en van zijn verzoek aan den minister van oorlog om hem het proces-verbaal der bekentenis van kolonel Henry on het dossier der zaak-Dreyfus te zen den. Daarop deelde Brissou mode dat generaal Saussier en generaal Zurlinden beiden de porte feuille van oorlog geweigerd hebben. Later heeft echter Zurlinden toch nog de por tefeuille aangenomen, na eerst een onderhoud gehad te heblxm met president Faurc en daarna met Brisson. Volgens een nota van hot agent schap Havas, deelde de minister-president aan Zurlinden mede waarom de minister van justitie overlegging had gevraagd van het proces-verhaal betreffende Henry's iH-kentenis en van het dos- sier-Dreyfus. Men is toen overeengekomen dat generaal Zurlinden eerst ezif het dossier zal be- studeeren om met volkomen kennis van zaken te kunnen spreken. Tegen hedenochtend is de ministerraad weder bijeengeroepen. De Fransclie bladen staan natuurlijk vol niet bijzonderheden en beschouwingen over de laat ste gebeurtenissen. In de Matin" verklaart do kapitein van den genenden staf Cuiguet die, door Cavaignac be last met het onderzoek van hut dossier der Drey- fus-zaak, kolonel Henry ontmaskerde, dat Drey fus schuldig is. De kapitein die de vraag stelt of wel iemand beter het dossier kan kennen dan hij, verzekert op zijn ecrewoord dat zijn overtui ging omtrent Dreyfus' schuld niet geschokt is. Wat hij gezien heeft, is hem voldoende. Daartegenover noemt Gabriel Monod het in do Siècle" onjuist dat bladen als de Temps", het. „Journal des Débats" o.t.q. voortdurend spreken van Int valsclie stuk van Ilenry. Er zijn v'wr vaiscbe stukken, zegt Monod, die hij alle aan Ilenry toeschrijft. De „Echo de Paris" heeft Brisson en Cavaig nac geïnterviewd. De eerste verklaarde dat alle ministers overtuigd zijn van Dreyfus' schuld, maar dat zij ter wille der openbare meeuing de revisie noodzakelijk achten. Niet aldus Cavaignac, die meent dat de re geering een groote fout begaat door de revisie van het proces. In de „Siècle" wordt staande gehouden dat de overtuiging der ministers berust op het „ultra- geheime" dossier, en dat dit bestaat uit de ver meende brieven van Dreyfus aan den Duitschen Keizer en van dezen aan graaf Munster. Do „Gaulois" bespreekt het gerucht als zou de minister van oorlog officieel kennis hebben gekregen van Esterhazy's voornemen om binnen kort de verklaring af te leggen dat hij op bevel het borderel heeft samengesteld. Het blad zegt dat dit gerucht onder groot voorbehoud dient te worden aanvaard. De Matin" eindelijk heeft mevrouw Dreyfus geïnterviewd. Het belangrijkste uit de mededee- lingeu van den vrouw van den ex-kapitein is wel, dat zij nog altijd alleen een copie van de brieven van haar man krijgt. Spanje cn de Fhllfppijncn. Gisteren zijn te Madrid de Cortez bijeenge komen. In de Kamer vroeg een afgevaardigde aan de resreerhia: door welke gedachte de circulaire van O O den kapitein-generaal aan de dagbladen, over de publicatie van uittreksels uit de zittingen der Kamers bezield was. De spreker vond dat zij bij voorbaat fouten of dwalingen strafte, en las een telegram voor van generaal Linares waarin deze verzet aanteelcende tegen het ter beschikking der dagbladen stellen van een telegram betref fende den toestand te Santiago. In den Senaat las Sagasta een besluit voor waarbij de regeering wordt gemachtigd volgens de vredespreliminaireu afstand te doen van de souvereiniteit over de koloniale 1m;zittingen. De Senaat Ix-sloot hierover in geheime zitting te beraadslagen. Over de Philippijnen heeft de waarnemende gouverneur, generaal Jaudonez, dienaangaande door de Spaansche regeering geraadpleegd, een ïapport ingezonden, waarin hij verklaart dat om het herstel van Spanje's souvereiniteit te verze keren, een voortdurende bezetting van 60,000 man, groote voorraad van oorlogsmateriaal en een eskader noodig zouden zijn. Do opstandelingen op de Philippijnen houden intussehen nog steeds den strijd vol, ofschoon, er werkelijk oneenigheid onder hen schijnt te be staan of bestaan te hebben. Althans de corres pondent der „Times" te Manilla seint dat Agui- naldo een belangrijk verbond gesloten heeft met Santa Jglesia, wiens partij in de noordelijke pro vinciën beschikt over 5000 gewapenden, en die tot dusver o-cweigerd had, Aguinaldo's gezag te erkennen. Ten Noorden van Manilla zijn de op standelingen overal in do weer, zij houden de geheele Laguua-baai ingesloten, met uitzonde ring van één Spaansch fort. Vigan leidt do krijgsverrichtingen tegen de Spanjaarden, te Ca- maran, waar de Spanjaarden naar men zegt, hun hoofdmacht saamgetrokken hebben. Aguinaldo, die ondanks zijn blijkbaar vermin derend gezag, nog over 30,000 man beschikt, moet ai het mogelijke doen om te Parijs do er kenning te krijgen van zijn revolutionnair be wind. Cemengde ülcdedeellngcn. Te Minden antwoordende op een toespraak van den burgemeester verklaarde keizer Wil helm, staande voor het standbeeld van den Groo- ten Keurvorst, o. a. dat deze onder zijn voorza ten degene was wiens regeeringsbeginselen hij het meest trachtte na te volgen. Naar uit Berlijn verluidt, hebben de bespre kingen van Balfour en den Duitschen gezant te Londen, betrekking gehad op de Delagoa- baai, die door Portugal aan Engeland zal wor den verkocht. Het heet dat Duilschland en En geland het over deze quaestie eens zijn gewor den, en dat het laatste rijk Duitscliland eenigo nog geheime concessies heeft gedaan. Over de Egyptische quaestie zou in het gesloten verdrag niet gesproken worden, Gladstone's geheel autografiscli testament is gisteren, na door het hooggerechtshof rechtsgel dig te zijn verklaard, gepubliceerd. Gladstone benoemt zijn zoons tot curators. Hij laat hun al zijn boeken, handschriften en kopierechten zijner werken na, waarmede zij kunnen doen wat zij willen. Het roerend vermogen, dat Glad stone nalaat, wordt op ruim 61 ton geschat. Do toestand der Koningin van Denemarken noemt steeds af. Haar krachten verminderen met den dag. De bewoners der Singelkerkstraat betuigen bij deze hun liartclijken darik aan de Ileeren SCHADE VAN WESTRUM, voor de vrijstelling hun ner weekliuur bij gelegenheid der Kroningsfeesten. Schiedam, 6 September 1898. De bewoners der Bubberman-stich- ting betuigen oprechten dank aan den lieer JAC. HOEK, voor de vrij stelling van huur tijdens de Kronings feesten. Schiedam, 6 Sept. 1898. De bewoners van den Overschie- schen weg betuigen hunnen hartc- lykcn dank aan den Heer W. A. J. WITKAMPF, voor de vrijstelling van een week huur ter gelegenheid der Kroningsfeesten. Schiedam, 6 Sept. 1898. In een klein burgergezin wordt ter stond gevraagd een p. G. Te bevragen bur. Schied. Crnt. Voor een net 15-jarig JONGM., een goede hand schrijvende, goed kunnende rekenen en eenigszins met de Fransche taal en kantoorw. bekend, wordt op een kantoor. Fi. br. lett. B bureau Sch. Crnt. Ter overname gevraagd een BUR- «EISS.WKWKRÏJt of te huur ge vraagd een Fabrieksgebouwtje om als zoodanig in te richten. Fr. Br. K R. Boekh. II. T. 11 ENDRIKSEN, Iloogstr, 287, Rotterdam. Yerlr. Erven. Zadelmaker. De LESSEN in Inlichtingen Donderdag 8 Sept., van 98 uur, VOLKSHUIS, Lange Haven. Bij 't lesgeven in maatknlp- pen en koken zal hulp van be voegde personen zeer welkom zÖn. S II gedeponeerd Wij vestigen de aandacht op §3- ons systeem voor het stoomen van Glacé-Handschoenen. van 18 9 8, Uitgave van U. J. C. BOELAA'TS te Schiedam. tot f 3.35 per Meter. Japansche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, evenals zwarte, witte en gekleurde IIENNEBEKG-XLIDB van 35 Cts. tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast, enz. (c.a. 240 verschillende kwaliteiten en 2000 diverse kleuren, dessins enz.). Vr|| van vracht en Invoerrechten te huls. Stalen omgaand. Dubbele biiefport naar Zwitserland. Onmiddellijk aan de rivier. Frlssche, aangename vcrpoozingsplasts. Goede Consumptie. Wette Bediening. Aanbevelend, Q y^ TQ|_ Bureau Boterstraat 90. Telefoon 123. Dagelijks is, circa 6l/s uur des namiddags, bij de firma's onze Couiant ad twee cents per nummer verkrijgbaar. Be Administmtie. Bij bet heerschende weder wordt aan alle rhumatische lijders ton sterkste aanbevolen hunne genezing niet langer uit te stellen, maar gebruik te maken van de zoo gunstig bekende en na eene korte aanwending zal men van zijne smartelijke pijnen ontheven zijn. Verkrijgbaar a 30 cent per pakje bij den IIoofd-Depothouder A. BREET- VELT At. te Delft en verder bij: Ken. WILLEMS, Hoogstraat, Schiedam; L. 1. CKIBL1K6, Maassluis; I. IiKISPUJV, Maasland; Wed. W. PLEMSIEK, Vlaardingen; A. ÏILI- BIABÏ8, Overschie, COOLSINGEL - BOTTERDAM, (voorheen KLEINE SCHOUWBURG). Bifectcur i SOjESMTAW. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. Oostenrijksch grootst Dames Huzaren Ensens ble, genaamd de Ilegino Troupe, 6 pers. (voor het eerst alhier). Les Frères Nnnituac (voor het eerst alhier.) Fr. Emmy Sclimltz (voor het eerst alhier.) The 4 Stars, 2 H., 2 Dam. (voor het eerst alhier). A si ley Trio (voor het eerst alhier). ICS0 Troupe Japonals Aroigny (voor het eerst alhier.) £HgF" Excelsior, Internationaal Da mes-Ensemble, (voor het eerst alhier.) ü£@P" Mr. Edward (voor het eerst alhier.) fW Pliilip Mariane, Iloll. Duet- tisten. PC Ees Frères Francois (voor het eerst alhier.) Gewone pr(jzcn. Couponboekjes geldig. Met 10 entrées Parterre of Tribune 13, met 5 eutrées f 1.59. Laatste trein mar Schiedam vertr. 11.30.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4