52s'0 jaargang. Vrijdag 9 September 1898. N. 9725 Eerste Blad. DE GELDDUIVEL. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitöeyerTh. j. c. roelants. DE INHULDIGING. JfBUIIiLBTON. 3*2 36 31 38 46 73 76 li 39 !I 19 13 !i II II 10 «3 0 0 7 0 1 o 0 8 3 0 3 3 3 3 j 3 3 3 I AsoiwBHSCTSPWji voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 a omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 gawscnc BVREAr: BOTERSTHAOT ït>, Tclcphoon So. 123. Kfumramvrfcftr- rTi|| B B|1 Adyertskterprus: van 1—5 gewono rcgela met inbe grip van ecDC Courantf 0.52 Iedere gewono regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Dc Gouden Koets. Particuliere correspondentie.) Gisteren brachten HH, MM. de Koninginnen nog een bezoek aan de Gouden Koets, die gelijk men weet in bet Paleis voor Volksvlijt, sedert eenige dagen is tentoongesteld. Er was in de versierde groote zaal eene talrijke menschennienigte. Op het podium onder het orgel stonden in het wit gedoste kinderen uit het Sarphati-kwartier. Het was ruim één uur toen de koninklijke stoet arriveerde. Bij het binnentreden der Vorstinnen werden Haar door eenige jonge meisjes bouquetten aangeboden; desgelijks ge schiedde aan de Prinses von Wied. Toen trad het Kamerlid dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter van de commissie voor de gouden Aoet=, naar voren en sprak de Koningin als volgt toe sliet bestuur van de Vereeniging tot aan bieding van een huldeblijk aan Uwe Majesteit betuigt zijn eerbiedigen en innigen dank aan U voor dit bezoek. Met die hooge vieugde mengt zich de blijde hoop, dat het geschenk dat thans door Uwe Majesteit moest worden afgewezen, op een later tijdstip door Uwe Majesteit zal worden aanvaard. »Eehter vergtmne Uwe Majesteit mij de plechtige verzekering dat de grondtoon, zoowel die van blijdschap als die van verwachting, de gehechtheid is en blijft aan Oranje en Vaderland. nOok thans rijst uit den boezem van duizen den de bede op, dat God voor Nedei land spare Koningin Wilhelmina." De Koningin dankte voor deze woorden en zeitle later gaarne de koets te willen aanvaar den vooral het feit dat door alle standen was bijgedragen stemde baar tot dankbaarheid. Hierop verlieten de Vorstinnen bet Paleis om zich te begeven naar het Feestterrein. Van dit bezonk is reeds een telegraphisch vet slag iu ons blad van gisteren opgenomen. De Audiëntie. Particuliere correspondentie.) Druk, buitengewoon «buk was bet gisteren bij de audiëntie, die van half vijf tot half zeven ten Paleize gehouden werd; bet was een aan- en wegrollen van rijtuigen zonder eind de rijkste gala-kleedijcn, met ridderorden overdekt zag men op het ruime plein achter het Paleis. Vele autoriteiten en corporation uit alle pro- ïincies, behalve Zuid-Holland, die de vol gende week te 's-Gravenhage ter audiëntie zullen gaan maakten de Koningin hunne opwachting. Voor ieder had Zij een minzame buiging of hoofdknik. Door vele corporation werden aan H. M. hulde- adressen aangeboden, zoo o. a. door de profes- DOOR S. WÖRISHÖFFER. 3) lbj schudde zachtjes het hoofd als van licha melijke pijn. «En Cecilia?" ging bij toen voort, »de arme Cecilia, hoe zal zij dien zwaren slag te boven komen?... Erik, misschien komt de dag waarop 'je je zelf zult aanklagen en met verwijten over laden. Als haar voogd hadt je niet mogon toe stemmen in haar huwelijk met den in de schulden stekenden man." Nu glimlachte de eigenaar van het landgoed hij haalde vrij adem. 'Daarin vergist u zjch, grootvader," antwoordde hij. »De dochters van wijlen dominee Assmann Hjn geen vrouwen in den zin van onze maat schappij. Cecilia is uit liefde met haar man ge trouwd zij heeft hem boven alles lief en zal ook het meest bescheiden lot aan zijn zijde nog als een geluk beschouwen. En bovendien wie weet wat er nog gebeurt Cecilia is zoo toer als een kasplant." »Denk je dat zij nog eerderAch, Erik, waarheen leiden toch die treurige gedachten? Zeg mij, staat hot ongeluk op Moldt reeds onmid dellijk voor de deur?" soren der Ainstet'damsche Universiteit. Ongeveer 000 personen namen deel aan de Cour; enkelen, hot eindelooze maar onvermijdelijke wachten moede, zijn heengegaan zonder bunneopwachting tü hebben gemaakt. Vóór de Koningin was dit wel het vermoeiendste deel der feestweek. Het groote vuurwerk. Van onzen correspondent.) Ware 't midden in Juh wij zouden schrijven een midzomernacht uit het leeënt-ijk, maar in Septembermaand zou men in andere tijden denken aan den naderenden bei fst, ware 't niet dat ons bet fraaiste zomerweder werd geschonken heerlijker dan ooit. En zoo zegende de Hemel de volksspelen achter bet Rijksmuseum en het bezoek dor Koninginnen en hedenavond liet groote huldefeest. Ja het was een midzomernacht en onbe weeglijk lag daar voor ons, gezeten op een der booten die de gemeente voor de journalisten beschikbaar had gesteld, een grootsche water vlakte, ten Zuiden, Oosten en Westen omlijnd dooi- iïniën van stralend licht, ten Noorden weg zinkende in de duisternis van den nacht. De El-oevers glansden in de vurige lijnen, welke de graansilo's van de firma Korthals A lies, bet gemeentegebouw aan de kop van de Handelskade en de brandweerkazerne ons lieten zien. Het middenpunt was de Koninklijke tribune door de zorg der Provincie Noord-Holland op denWest-Indisclien steiger gebouwd. Ten westen lagen de groote stoomschepen der Maatschappij «Nederland", hun takelage afteekenende met vurige lijnen van electi iscl-e gloeilampen, waar aan zich weer kleinere verlichte vaartuigen aansloten. Geheel op den achtergrond lagen werkelijk drie oorlogsschepen evenzeer stralende in het licht der godin Electra en meer op den voor grond de lijk geïllumineerde jachten der Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging en de Zeilvereeniging »Het IJ"; de gebogen linie had weer tot achtergrond liet station van de Noord-Ilollandsche Tram we maatschappij, dat zich in zijn eenvoudige lijnen schitteren." togen den donkeren achtergrond afteekerdc. En op den wijden watcikom door deze riën van licht gevormd, dreven fan- taslhcne schepen van allerlei vorm: een Vikingerschip, het Koggeschip met liet stads wapen, een Egyptisch vaartuig, waarop men zich Cleopatra zou gedroomd hebben, Vene- tiaansche gondels, een reusachtige viseh, een watervogel, verlichte gieken en andere vaar tuigen, die gloeiden en tintelden als waren zij gekomen uit liet rijk der feeën. Dat was nog nooit gezien en indien ooit aan een Koningin, die regeert over een volk dat in zijn lied getuigt van Piet Hein, en nooit aarzelde de eer der Nederlandsche ving hoog te houden, een schitterend feest is bereid, dan was bet hier op deze breede watervlakte, die eenmaal getuigde van zoo groot een voorspoed, waarvan de dichter zong Zijn kleinzoon schudde zacht het hoofd. sEen jiar kan Hans AJam het in het gunstige geval nog uithouden," antwoordde hij. tilot getal zijner vrienden is groot (lat der woekeraars en specu lanten nog grooter. Hans gelooft zelf aan-ie lucht - kastcehm die hij voortdurend bouwthet is niet zijn bedoeling iemand ter vverold te bodiiegen dat weten do menschen, en zoo gelukken hem nog allerlei fabelachtige zetten. Maar alleen om hot ongeluk later des te ernstiger en vernielendor te doen zijn." Met die woorden stond hij op en reikte den ouden heer de hand. »Ik raont nu gaan, groot vader. Wil u nog langer hier buiten blijven zitten De grijsaard keek op. >Ga je naar het foest op Moldt, Erik?" »Ja. Men amuseert er zich oen paar uur." ïZeker, zeker en men ziet schoone vrouwen, ook de schoonste en bekoorlijkste van allen Anna Burklin." De landeigenaar lachte terwijl hij den met raooite opstaanden oudon heer aan zijn arm het huis binnenleidde, «Anna Burklin de schoonste herhaalde hij. iGrootvader, wat een betvering 1 Die lioks met haa zwarte fonkelende oogen en haar brutajen blik, die iHeb je soms een blond meisje lief, Erik joch niet des dominees «Goeden nacht, goeden nacht! Ik heb haast." En de jongere Wolfram sprong met drie sprongen de trap op, om na korten tijd weder geheel voor het bal gekleed, in rok en met witte handschoenen, weer te verschijnen. Nu schemerde het raeds. Het t Zul krielen op het IJ en zwart zijn op de AVa al." De indruk was dan ook overweldigend en toen de Koningin met haar gevolg op de tri bune plaats bad genomen en de donkere achter grond plotseling zonder ophouden een schouwspel van ten hemel stijgende vuurpijlen, die in schit terende stralenregens neerdaalden, vertoonde, gevoelden wij onze onmacht om in juiste woor den weer te geven, wat we hier zagen. Achter ons langs de gehecle Dc Ruyterkade zaten tal van tribunes, oi stond geschaard langs den weg bet Amsterdamsche volk, liet wondorscbouvv-pel aan te staren, dat de zorg der Provinciale Staten van Noord-Holland zijn schoone Koningin had bereid. Het was een machtige impressie, die wij erlangden, een impressie grootsch, schoon en onvergetelijk, te meer omdat zich aan het aan schouwen van dit toouce! telkens de gedachte vastknoopte aan de jonge Koningin, die zich zelf gedroomd moet hebben te zijn de Piinses uit het feeünsprookje, waaraan de watergeesten in vlammend vuur hun hulde brachten. liet vuurwerk door de firma Pain and Sons was praihtig en het groote slotstuk, met de beeltenis van de Koningin overtrof in zijn stralende schoonheid alles wat we op dit go- bied i oit zagen. De verrukking der buitenland- sehe journalisten uitte zich dan ook in reeltailige uitroepen, die tot grondslag hadden de groote waardeeiing de wijze waarop men in Holland «la helle Reine," sdie schone Konigin,"«the gracious Queen" wist te huldigen. Toen het vuurwerk was afgeloopen en de Koningin met haar gevolg vertrokken was, stroomde de menigte naar de stad en op dit oogenbiik 't is één uur in den nacht trekken nog altijd duizenden vroolijk zingende door de stialen met het kennelijk plan om het feest nog lang vooit te zetten. Dc gala-voorstelling. Uit particuliere Iron.) Hedenavond wonen II. H. AI. M. de Konin gin en de Koningin-Al oeder in den Stadvschouw- hurg de gala-voorstelling bij, waarin tea tooneele zal worden gevoerd Oranje en Nederland", dra matisch tafereel in één bedrijf, van II. J. Schim mel. Aan wien beter dan Schimmel, den geestdrif tige]! oranjeklant, grondig kenner daarnevens van den bloeitijd van hot Oranjehuis, den bloei tijd van Nederland tevens, aan wien beter dan aan den schrijver van Sinjeur Semeyns", „De Kapitein der Lijfgarde" enz. kon het wor den toevertrouwd in deze voor Volk en Vorsten huis zoo gewichtige dagen het verleden te doen spreken 1 Alen kent Oranje en Nederland". Aleer dan een schets, ccn tafereel is liet niet. Handeling is er bijna niet; van intrige of ontknooping is geen sprake het is een greep uit de geschiedenis van land en volkhet is do grootste der Oranjes, uitgebeeld in de voor het Vaderland meest nijpende omstandighedenhet rijtuig bracht den landeigenaar in een kwartier naar Meldt en midden under een talrijk, schitterend gezelschap. Do geheele voor hot kasteel zich uit- stickkonle tuin was overstroomd door een zee van licht; naast do natuurlijke, met asters en pelargoniën overdekte bloembedden lagen andere, kunstmatige, met exotische bloemen van glas be plante bloeiende cactus, agave en aloë, hibiscus en goudlelie. In iedere kelk bianddo een vlam; de bont gekleurde bloempn schenen te leven. Het ruischto in do eikentoppen der lanen witte zwanen zeilden over bet heldere water van den vijver eB baadden met welbehagen hun gevederto in den druppelregen der fonteinen overal scliit- teido de weelderigste schoonheid, klonken tonen van vreugde en vroolijkheid. Als uit de wolken daalden de melodieën der huzaren hoog van den toren neer, lokkend en vermanend tevens, een concert waaraan zich de stemmen der zangvogels paarden die hiel en daar zich zacht deden hooren. Gondels lagen op het water zwevende bruggen voerden daarover been. Op de kiezelj-aden ruischten de sleepen der japonnen. Erik wisselde nu eens hier dan daar een groetzijn blikken zochten zóó lang totdat hij den heer des huizes gevonden had. Baron Moldt kwam hem met uitgestrekte hand te gemoethij was een slank schoone man met een vorstelijke houding en een stralenden, alle harten veroverenden lach. Alles aan hem verried den officier in politiek alleen het donkeie gekroesde haar was wellicht iets te lang geworden overi gens stelde wie hem zag zich bij deze imposante mannelijke verschijning onwillekeurig don uniform voor. Hans Adam was geschapen om te bevelen, is Willem III iu Juh 1G72. Eu om hem «roepee- ren zich mnntieu uit het volk, staaUcheu en prinsgezinden, Je luatstcn vooral. Alen hoort, den Anrderilnmschen Van Deuningen en den Leidsehen pensionaris Burgersdijk. Alen woont de verzoening hij van Tromp en De Ruiter, wat hen ook mocht verdoelen toch één in liefde voor den lande- En Janmaat zingt zijn kostelijke matrozenliedjes, en AlaricLje Tij- men >z, de Scheveningsche visehvrouw, die reeds haar oudste aan het Vaderland gaf, biedt den Stadhouder neen, den Prins, zooaL de smal le gemeente" hem gaarne noemde. Alarretjo dan biedt den Prins ook haar tweeden jongen aan. Want het Vaderland is in nood. De Franso zen staan dicht bij Leiden en Amsterdam; twee sleutels van Holland, de Nieuwerbrug en de Goejanverwelleiislui», schijnen niet meer te hou den op outeerende voorwaarden wil de Zon nekoning „ten tweeden male het Luid aan de Staten weergeven". Zoo laat Schimmels „Oranje en Nederland" ons medeleven de droevigste, maar ook de heer lijkste iu-e uit onze Geschiedenis. Het Vader land scheen verloren. Allo hoop nutte alleen op God en den Prins. Dc oude leuze klonk. ,,Eeu- dragt maakt Alagl". En er was eendracht, dank zij don Prins. Wij zien ton laatste Willem Willemsz. zich af zonden®, ,,Ik hob met do Hoofden van ons Volk geraadpleegd," zegt hij tot Tromp en do Ruiter, „dat ik ook raadplege in do eenzaamheid met den Koning daarboven". En als hij de verzuchting slaakt: Donkro toekomst! mocht ik lezen In mv streng verzegeld bock. Alag ik hopen, mag- ik vreezeu? Brengt gij zegen, brengt gij vloek? Antwoord, antwoord! mag ik hopen? Blijft mijn land en blijf ik vrij? Bloeds genoeg op 't zwaard gedropen! ALeld mij of liet ijdel zij. Toekomst-, sla uw zeeglen open, Doukre toekomst, antwoord mij I dan ruischt er zachte muziek, dan treedt, in een lichtwolk gehuld, een gestalte uit de nevelen, dan looft do Genius- van het Oranje-huis 's Prin sen voorgangers en ontsluiert do toekomst: iioe Holland vrij blijft en Willem III den troon van BriUauje bestijgt, hoe nij kinderloos zal ster ven, maar hoe een Friso en twee zonen uit dien «lam met cere den Oranje-naam zullen dragui. En na de Revolutie en het wee door eigen schuld, door „vet.slapping, lafheid en twist" spelt de Genius den dageraad eener nieuwe periode. Do apotheose van Oranje er, Nederland, die wij uit de voor deze gelegenheid omgewerkte uitgave, welke met een fraai uitgevoerd titel- porlret van Willem 111 bij den uitgever U. A. Al. lioelants te Schiedam verschenen is, hier weergeven, besluit aldus liet stuk -Vis straks een flauwe .schemer valt op voor- en niiddengrond. ziet de toeschouwer het tooneel op den achtergrond als zee. den ho rizon iu donkere wolken gehuld. Voor- en middeiigrond stelt hel strand voor. Aan rfflrgwpgara.a andoren ta bolieerschen en misschien wist hij dat ook zelf wel. Wolkom, Wolfram! Bi eng meteen jo stem uit, mijn jongen. Zullen wij dansen nWaaiom mm Moeten de mensa hen in d« schuur iets boven ons voor hebben x-Mooi zoo Daar is Ruth, liuud je een oogen biik met haar bezig, terwijl ik de zaak regel. Wij moeten de groote zaal laten ontiuimen." Hij sneldo weg en Erik zag mot een gespannen blik in 't rond, RuthDie naam had een hooper rood op zijn gelaat te voorschijn geroepen, it >th Waar was zij O ja daar ginds! En de ernstige timn bleef als gehooid staan. Ti'gen een zuil, half verscholen achter wilden wijn, van bloeiende elematielen doorweven, leunde een jong meisje in een witte japon van-Ie snit, waai in wij Goethe 's Gretcln-n op het tooneel gewoon zijn te zien. Van haar ceintuur hing aan een sierlijke ketting de reticule neer; hoog-ephullenie pofmouwen vertoonden de mode van lang vervlogen dagen, eenvoudige blondo vlochten vielen zwaar en zonder eenig sieraad, maar met gouden zijden glans, over haar rug neer. Een zacht, schuchter meisjesgelaat, blozend en frisch als een Meimorgen zag nu den eigenaar van Dornau te gemoet. Ruth had hem bemerkt en kwam de trapjien af. 811 os Hof dat u da uitnoodiging niet hebt ver geten, mijnheer Wolfram. Nu zal u m-j zoo dadelijk met een boerenknecht als het tweede paar in de schuur zien dansen." Wiirdl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3