DeDooven hoeren! STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Ingezonden Mededcelingen. LaatstcNieuws. nocg daL wij noemen do paleizen van clen prins von Wied en dab van wijlen prins Fredorik, de gmnlsehapsholels van Italië, Frankrijk, Tur- kijo en Rusland, het huis van douairière Schim- melpenninek van der Oye op den Kneuterdijk, en vooral eenige huizon verder dat van den meu belfabrikant Mutters. Overal was hot nu vriendelijk stemmend, dan ontzag afdwingend mooi. Maar nergens was de indruk zoo grootseh als bij het Koninklijk Pa leis, toen om 9 uur de Koninginnen zouden uit rijden. l)e rijloor. Particuliere, correspondentie.) 't Kostte moeite liet Paleis te naderen. Achteruit dan, menselien!" klonk de com mando-stom der inspecteurs van politie een eind ver in do Zeestraat, toen wij ons voortwerkten om het cordon te naderen. Eenmaal daar, bracht ons passo-partout ons waar wij wezen moesten. Maar hoo daar te komen. Gelukkig, daar kwam cavalerie opdagen eens en nog eens en een derde maal maakten de paarden ruim baan, en telkens bracht onze politie-kaart ons eon eindje voorwaarts- Toch kostte hot menigon stoot en duw, voordat het cordon bereikt was. Maar toen waren wij in veilige haven, buiten do branding der meusehenzee, die haar golven telkens wierp tegen den dam van politie en militairen. Maar do dam was stevig, en al sloeg soms een kleine golf over den dijk, telkens werd die weder ge keerd en in de zee teruggeworpen. Een heerlijken aanblik bood toen het plein voor het Paleis. Het Paleis zelf straalde in den gloed eenor groot© zou boven deu middeugevel en van twee sterreu bezijden het met koninklijk hermelijn en oen smaakvol baldakijn getooid balkon. Groen-guirlandes slingerdon zich over de gevels en 0111 de pilaren, en de bogen der zij- Fajades waren in fciuiien herschapen. En daar- tussehen schitterden do wapens van provinciën en steden en glansde de zijde der vaandels. Over het plein strooiden de talloozo lichtbol len hun oranje en hun geel en hun groen schijn sel uit; zwaar hing het oraujo tussclien liet ge boomte. E11 uit het in kleurenpraeüt fonkelende bloembed rees imposant en eerbied afdwingend- heb ruiterstandbeeld op van clen Grooten Zwij ger, een lauwerkrans, kulde van het bewonde rend nageslacht, aan clen opgeheven arm. Lang was het wachten, maar de tijd viel kort in die Icoveraclitige omgeving. E11 afleiding was er genoeg. Daar- werd de elastische monscheiiklomp door midden ge scheurd door do naderende huzaren, straks ge volgd door rijdende artillerie- En weer drong de menigte op zijde, nu 0111 juichende doortocht te geven aan de Indische vorsten. Nog eens stuwde de menigte op naar de huizen, om de eerewaclit te laten voorbijtrekkeneindelijk voor het a la daumont bespannen Koninklijk rijtuig. Zoo werd allengs heb plein vol. Vóór het pa leis schaarde zich de eerewaclit; daarachter het cavalerie-escortedeels in de Zeestraat de ar tilleristen. En nu klonk liet opeens uit duizenden kelen hoera 1 De Koninginnen zag men voorbij de ven sters der bei-étage gaan, en onder luid gejubel der geestdriftige menigte, stapten eenige oogen- biikken later de Vorstinnen in Haar rijtuig, cle Koningin in 't wit gekleed, de Regentes in een lila robe. Voorafgegaan door liet escorte-cavalerie en de eerewaclit ging de stoet om het ruiterstandbeeld, heen de stad in; de Indische vorsten voegden zich achter liet sluit-escorte. Zoo ging het onder het oorverdoovend gejuich der menigte, vaak in den fantastischen gloed van Belgaalsch vuur, door do eivolle straten. Langzaam, zeer langzaam slechts het de volte langs den weg toe that de stoot zich voortbewoog door de stad, en steeds vriendelijk en bevallig was de hoofdknik waarmede de jeugdige Vor stinne en Ilaar Moeder dankten voor do geest drift der feestelijk gestemd© menigte. Hier eu daar wercl stil gehouden clan werden bouquetten aangeboden of stemde een koor een liulde-zang aan. Lang duurde de tocht, en 't was reeds elf uur toen de Koninginnen in 't Paleis terugkeerden- Nog een poosje bleef het daar woelig, maar niet lang. 't Publiek begreep dat cle Koningin naar rust verlangde. In do stad duurde het feest nog tot laat in den nacht voort. De Aubade. (Fan onsen Ilaagschen correspondent.) De Koningin had hedenochtend de hulde van de schooljeugd in ontvangst te nemen. Een der schoonste lieftaüigste nummers van het feest programma werd achter het PahL in het Noordeinde uitgevoerd. Veertienhondeid vijftig kinderen, jongens en meisjes, van de verschillende scholen, brachten IJ. M. een heerlijken morgengroet. Op het binnenplein waren behalve de leden van het Uitvoerend Comité, slechts weinige genoodigden toegelaten. Het kranige keurvendel der Haagsche hoogeie scholieren was in mili taire orde geplaatst tegen den tuin aan in het front van het Paleis, Daarachter in een breede rij geschaard werd aan de ouders der mede werkende kinderen gelegenheid gegeven van deze heerlijke huldebetuiging getuige te zijn. Kwart over elf trad het schoolcorps aan in flinken militairen pas en door tromgeroffel aan gekondigd. In sectiën verdeeld, werd de troep aangevoerd door de schoolhoofden in de meest volmaakte orde geplaatst op het plein, dat door de kinderen geheel gevuld werd. De meisjes waren meestal met oranjesjerpen en witte handschoenen. Precies halfwaalf kondigt trompet- eschal de ko mst van H.H. M.M. aan en onmid dellijk daarna word in algemeen koor het Wilhelmus aangeheven en met zeer veel ge voel gezongen. Du lieer Van der Laan, hoofd der school aan de II of kade, die zich met hel ontzaglijke werk der instudeering van den geheeien zang bad belast, dirigeerde dit eerste nummer, waarna mej. Catli. van Hennes den dirigeerstok opvatte om de eigenlijke Oranje-Nassau-cantate voor meerstemmig kinderkoor op voortreffelijke wijze te luiden. Deze cantate bestaal uit: to. eerie inleiding voor algemeen koor, driestemmig,die duor friscisheid uitschittert; een beurt/,angkoor van vogels, door cle jongste kinderen, hel lied van Neerland, (wat du vogels hoorden), alge meen koor van drie stemmenhet lied van Insulimie door de groote meisjes en het lied van de zee algemeen koor driestemmig3o. »Uit het hart van Jong Holland," eerot door de meisjes, daarna hoor de jongens4o. Wijding," eerst een klein koor voor alten, daarna een gebed (choraal) driestemmigen eindelijk een slotzaug algemeen koor voor Unisono. De woorden van deze cantate zijn van den heer J. D. C. van Dokkum liefelijke frischheid, kinderlijke eenvoud en plechtige ernst wisselen elkander in die compositie af; en Cath. van Hennes heeft er heeilijke muziek bij geschreven, die de bedoeling van den dichter treffend tel kens doet uitkomen. In den zang der kinderen was een hoogst bewonderenswaardige éénheid die een uitmuntende leiding verried. En toen in de derde afdeeling de jongens alleen het woord kregen. Kom jongeus, legt de handen saam, E11 zweert nu houw en trouwe Der jonge blonde Koningin Wilhelma van Nassauwe en/,, toen kwamen eune kracht en eene flinkheid uit, die men zich bij tiet algemeen koor, als de liefelijkheid der meisjesstemmen meer uitstraalde, niet had kunnen denken. Het gebed werd hoogst aandoenlijk voorgedragen, en in een slotzang werd de forsch Vaderlandslievende toon op haast ridderlijke wijze vertolkt: 2>\Vant al die geesldrih, al die gloed Door eenen naam wordt leeuwenmoed: Wilhelma van Nassauwe. lEn 't krachtig Neerland, één van zin, Staat pal voor Neeriands Koniugin: Wilhelmina van Nassauwe I" Deze slotstrophen maakten geweldigen indruk, en toen de muziek der Grenadiers, die den zang begeleidde, het slotaccoord had doen weer klinken, barstte van de '1450 kinderen een luide juichtoon los, een driewerf herhaald «hoezee 1" met handgewuif en hoedengezwaai. Hare Majesteiten, die onder de marquise op het bordes hadden plaats genomen de Ko ningin in licht blauw, de Koningin-Moeder in parelgrijs toilet waren zichtbaar diep ge troffen door deze kinderlijke hulde. Achtereenvol gens werden de heer Van Dokkum, de schrijver van de cantate, de heer Van der Laan en mej. Cath. van Renries ontboden, en hun werd zoo wel door Koningin Wilhelmina als door de Koningin-Moedor dark gebracht voor hun uiterst welgeslaagd streven en voor de moeite die zij zich getroost hadden; vooral met de componiste onderhielden de Vorstinnen zich vrij lang. En toen, als bij intuïtie, betuigden de kinderen bun erkentelijkheid voor dozen dank aan hun be kwame diligente, door een bij herhaling met geestdrift aangeheven Minera!" Daarna werden de lieer graat van Bylandt, voorzitter van het uitvoerend comité, jhr. Gevers Deynoot en de heer Couvée, leden van de sub-cornmissie voor de aubade (die op initiatief van het Hoofdcomité was gearrangeerd), tot H.II. M.M, toegelaten om den dank der Koningin in ontvangst te neinon. Tromgeroffel kondigde nu aan dat de plech tigheid was afgeloopen, inaar er volgde nog een bekoorlijk slot. De Koninginnen daalden van het bordes af; het gelieele schoolcorps weer in militaire orde oprnarcheerende, defileerde verwonde) lijk correct voor de Vorstinnen, de meisjes in het voorbijgaan bloemen leggende aan den voet van het bordes, de jongens hunne petten zwaaiende en shoera!" loepende. En toen was het plein een oogenblilc ledig. Het keurvendel der Haagsche hoogere scholie ren trad aan en défileerde op zijne beurt in streng militairen pa«. De grenadiersmarsch v rooi ijkte dit défilé op. Al de omstanders hieven hoera's en rLeve de Koningin 1" aan. HH. MM. keerden binnen het Paleis terug en een der schoonste momenten van het feestprogramma was ten einde. liet Bloemencorso. 'Van omen Ilaagschen correspondent.) Dat was me een bedrijvigheid en een kleuren mengeling van ochtend vroeg al in de zalen en in de open lucht op liet Sportterrein. Grond toon bloemen, bloemen en nog eens bloemen daartusschen commissieleden met de hand aan het hoofd, niet wetende wten het eerst te woord te staan; half gekleede herauten; clowns, arm in arm met de Nederlandsche Maagd nog met hangende haren, die straks tot een bevallige knot zullen worden opgebonden; een geraamte van een bloernschip, dat voor de zee, 0, neen landreis wordt opgetuigd en ginds een bloemen- molen. Buiten schijnt 'tof de staat van beleg is af gekondigd huzaren, artilleristen, grenadiers nu nog gezellig een potje drinkend, straks be- .emd om als sierlijk uitgedoschte voetknechten iiora in triumf rond te leidenFlora, de 'L .acieuse, die vandaag uit een overtalrijk kroost jjjg Residentie heeft gezegend ter eere van Haar, die bloem van Nederland op wier wegen in de laatste dagen niets dan bloemen zijn gestrooid door de Volksliefde, waarbij van Amsterdam de Victorie begon. Daar klinkt omstreeks 11 uur hot sein ver zamelen, ten toeken dat de stoet, dit»l'/sK.M. lengte moet hebben, zich moet opstellen. Op de sLaan van Nieuw Oost-IndiaDie gelieele lange laan en een groot gedeelte van liet Be- zuidenhoul is daartoe noodig. En wat het oog toen zag is schier r.iet te beschrijven. vliet was één veelkleurige serpentine, één zich ver uit strekkend lint van dahlia's, chrysanten, koren bloemen, orchideen, lelies, violetten, zonne bloemen in allerlei vormen en kleuren, enz. enz. Het is de feestkleur, Oranje, die domi neert. Een schitteren 1 gezicht! Grepen kunnen we slechts doen! Zie b. v. de Hora wagen" van den Bond met de zes opgetuigde vossen bespannen, Flora gezeten onder een prachtig versierd achthoekig baldaquin, gehuldigd door haar eigeu kindeien en geflan keerd door vrouwenfiguren, die ieder een Neder landsche bloem voorstellen, 0, a, de tulp, de roos, de hyacinth enz. enz, Dan de sConsulsgroep" van Zuid-Holland, een huidewagen met de wapens van de mede dingende consuls en attributen van den Bond, voorafgegaan door de consuls op rijwielen ge heel versierd met dahlia's. Beschouw voorts de sA. N. W. B.-wagen", ook door 4 rossen getrokken eene voorstelling van den Bond, het toerisme beschermend. Het is een Romein- sche zegekar, vol prachtige bloemen en planten. De twee toeristen zijn als kersverse!) uit de Alpen naar de Residentie gekomen. Weer een nmlere figuur! Een bloemenschip, in lijn ge bracht door zonnebloemen. Fen acker van 100de bloempjes, hangt aan dmi voorsteven. Een typische groep van het bezoek van Czaar Peter den Groote aan de molen »de Giootvorst" in 1710, en aan welke volgens de legende de Czaar-timmerman zelfs arbeidde. Die muien, gevormd uit Cactus-dahlia's, rose, geel, wit, rood met keurig vervaardigde draaiende wieken, maakt een prettigeu indruk. Voorop rijdt een heraut, voorafgaande Z. M den Czaar. Aan beide zijden de ^molenaar" en zijn wijf." De stoet wordt gesloten door de dochter van den molenaar met liaar vrijer". De leden der Zaanlandsche vereeniging sWilhel- mina" komen rnet deze groep kranig voorden dag. Dan een fraaie groep, een gekoppelde tan dem van enkel witte bloemen, met drie kinderen in het wit gekleed, als bemanning. De Weer- baarheidsvereeniging in gewoon tenue, het ge weer schuins op den rug dragende. De afdeeling Mlnmlel en Industrie" deel nemende 0. a. met prachtig versierde motor wagens; fietsen op een zegekar (sBurgers rijwielen.") »Utilu Dulce" te 's-Gravenhage komt uit met een driewieligen bestelwagen, die onher kenbaar is door den schat van enkel zonne bloemen van buitengewone afmeting. Dei tig leden omringen dit middenstuk, op karretjes, kunstig versierd met helinnthen en alweder groote zonnebloemen in hebte kleur. Zooals wij reeds vroeger meldden zal morgen avond te 8 uur eene vergadering gehouden worden van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond in de zaal ran de »0!fi- cieren-Vereeuigirig." De feesten in den Haag ter eere der Inhul diging hebben ook gisterenavond nog een groote drukte op hot station alhier veroorzaakt, waarbij de Vlaardirigsche lijn weder een niet onbe langrijk contingent leverde. In het Volkshuis alhier zal op Zaterdag en Zondag '1 en 2 October a. s. een tentoonstelling worden gehouden van kunstsmeedwerk, wel willend afgestaan door de firma G. J. Vincent Co. alhier. Nadere bijzonderheden vindt men in achter staande advertentie, evenals over den cursus in houtsnijden onder leiding van den heer A. van Waart. Zondag, den 18en September a. s., zal het 60 jaren zijn dat Lieving Roetman werkzaam is aan den timmermanswinkel der familie Vormer. Drie geslachten heeft Roetman iri die jaren gediend, n.i. den tegenwoordigen patroon, diens vader en diens grootvader. Aan de machine van den train die te 14 Va uur op de Koemarkt wisselt ontstond heden morgen een defect, doordien de verpakking om den stoomgeleider aan de verbindingsplaats boven den ketel openbarstte. Met verschrikkelijk geweld ontsnapte de stoom door het onstane lek zoodat allen, die zich nabij de machine bevonden, haastig de vlucht namen. De machinist behield echter zijne tegenwoordig heid van geest en niettegenstaande de sterke stoomontsnapping wist hij.de kraan te sluiten, waardoor onheilen werden voorkomen. De ma chine kon natuurlijk niet rijden, waarom de volgende tram doorreed en inmiddels hulp van de remise werd ontboden. Te 123A uur kon de machine den dienst weder hervatten. BÜRGE R LTj K ES T A N D. Geboren t 8 Sept. Willem, zoon van K. Mulder en J. Gabel, Nieuwe Haven. Overleden i 9 Sept. Arie Munnik, oud 8 maanden, Mot- ter d. dijk. ^Hedenmorgen arriveerde in du haven alhier uit zeo het loggerschip Y laar dingen 17, schipper D. van Dorp, meb heb lijk aan boord van den stuurmansmaat Gl. Groenewegon, alhier woonachtig. Terwijl de lier aan het werk was, brak een spaak en kroeg do man liet afgebroken stuk te gen heb hoofd, tengevolge waarvan hij oen paar uur later overleed. 'In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn er pogingen in 't werk gesteld om in te klim men op liet kantoor van de stoomhoutzagerij de sAkerboom" van den timmerman van den Berg alhier. Doordat de houtzagerij op een afgelegen punt nabij clen Maassluisscheri Dijk gelegen is, had de dader of hadden de daders gelegenheid 0111 alles op hun gemak te doen onder anderen was het houtwerk om het slot met een scherp voorwerp weggehaald en van het paneel 3 dM. hout verwijderd, zoodat het slot geheel en al ontbloot was. Het is hem of hun echter niet mogen gelukken het kantoor te herijken, zoodat niets ontvreemd is kunnen worden. BURGERLLTKESTAND. Geboren 9 Sept. Johanna Willemina, dochter van J. Pluimgraaf! en J. üroppert, llavensiraat. 10 Sept. Antje Cornelia, dochter van H. JJdo en N. A. A. Schut, Kortedijk. Overleden 10 Sopt. Gottlieb Fredeiïk Torn, oud 5 maan den, Ged. Biersloot, «0 ets. per regel. ~r-rw tl 1 - H.ftKHHIOmesGH EI». Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorstiizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20.000 Matk aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten zicli liet kunst tioinmelvlics aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Richardson Bros. 9, Great Russell S:i eet, London, W. C. Tot voor eenige jaren beschouwde men de doofheid zoo niet als ongeneesbaar, dau toch slechts na eene langdurige, kostbaie ver pleging. Thans zijn die tijden veranderd; de heden- daagsche specialiteiten genezen die aandoeningen spoedig en met weinig kosten. Ten bewijze daarvan leze men den brief: Burgerdam (bij Amsterdam) 31 Juli "98. Mijne Heeren, d Sinds geruimen tijd leed ik aan doofheid, thencnverkoudheid en keelontstekingna het vlezen der dagbladen vroeg ik aan het Instituut Drouet te Brussel inlichtingen; men zond mij t gratis een blad en eene vragenlijst. iüe dokter verleende tnij eene kostelooze schriftelijke raadpleging ik volgde ged ti erende ruim drie teelten stipt zijn voor- y. geschrevene geneeswijze en ben hoogst gelukkig tu mede te deelen dat ik volkomen genetten y>bcn, waarvooor, mijne heeren, ik a hartelijk dankzeg. dHoogachtend ij. OUDENUYK 5 briefdrager" Bij honderden dergelijke verklaringen in do zaal der Manuscripten met toestemming der ge- nezene personen tentoongesteld, kunnen dagelijks vau 10 tot 5 ure onderzocht worden. Boven dien zendt de Bestuurder van het Instituut Drouet, 140, Au*§»achluun, Brussel, aan ieder die hot vraagt kosteloos eene vragenlijst en een exemplaar van het Blad voor Doofheid, Keel- en Neusziekten. Dit blad, het meest be roemd, geeft benevens alle breedvoerige uit legging betreffende deze aandoeningen, het mid del om dezelve van 't begin af te bestrijden. Het Bloemencorso. (Vervolg). (Per telegraaf.) De hoofdfiguur in den stoet is de Huldowagen, getrokken door acht appelschimmels, on vooraf gegaan door herauten to paard Hot is oen reusachtig bloembed, gedekt door de koningskroon, gevlochten uit oranjekleurige africaners. Allo ovorigo bloemen van den zege wagen zijn crime en üla-kleurige violieren. Op de wandon zijn aangebracht de wapens der provinciën op schilden. Voor en achter zijn gegroepeerd maagden met de oranje-sjerp over het witte kleod en palmtakken dragende. Dozo hulde aan de Koniugin is ontwoipen door den heer Henricua en uitgevoerd onder lei ding van den bloemist W. C. van der Laan. In de afdeeling Dames-Wielrijdsters waren hoog-fijne groepen. Men wist niet wat meer te bewonderen, do allerliefste toiletten of de ele gante bloemontooi. Maar wat vooral do harten veroverde, dat waron de kinderen in den stoet; bijv. een ö-ja- rige fietser, waarschijnlijk nog geen professio nal, gezeten in een reddingsbootje, klein als do stuurman zelf, Hij bohoordo tot de floor den hoer Doeleman georganiseerde groep van 32 jon gens en meisjes in matrozonkleeding, een zei lend schip als hoofdfiguur omgevende. Dan een cupidotje en een heraiitje, beide om

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6