t Inhuldigingsfeesten. van maarschalk Blanco en oen uitdaging van generaal Linares ten gevolge gehad. Czaar Nicolaas, die te Sebastopol da Zwarte Zee-vloot heeft geïnspecteerd, richtte den 6cn dezer eon dankbetuiging aan den admiraal-genc- raal, gi-ootvorst Alexis, over den voorlreffehjkon toestand van do vloot in de Zwarte Zeo; de Keizer zegtdaarin, dat hij in do sterke vloot, die tlians, bij Sebastopol verzameld is, een vas ten waarborg ziet voor de verdere rustige en vreedzame ontwik keling van het gelieelo zuiden van Rusland. Hij hoopt dat do vloot steeds de roemrijke, tradities van de voorgangers, de helden van Si- nope en Sebastopol, zal weten te handhaven. Het Uitvoerend Bewind van Kreta heeft don admiraals konnis gegeven dat het haar ondanks krachtige pogingen daartoe moeilijk valt do ver bittering dor bevolking m to loomcm. Tc Omdurman is bericht ontvangen, door kus- scheukomst van inboorlingen, dat oen blanke strijdmacht, men meent ecu Fransehe expeditie, Fashoda bezec heelt. Do Engelsche flotiille stoomt don Nijl op, om zoo spoedig mogelijk zekerheid te verkrijgen be treffende het bericht, dat Fashoda bezet is. Dat de Sirdar deze zaak ernstig opneemt schijnt to volgen uit het feit, dat de militaire autoriteiten aan alle dagbladcorrespondenten hebben medegedeeld dat zij onmiddellijk naar Kaaro moeten terugkeeren. liet kameelkotps heeft ceu der voornaamste vrouwen van den Khalif gevangen genomen. Donderdag verscheen een edict van don kei zer van China, meldende dao de Keizer do dien sten van Li-Hnng-Tschang als lid van het Tsung- li-Yamen niet langer noochg had. In het besluit wordt geen reden opgegeven voor het plotseling ontslag. Men vermoedt dab Li-IIung-Tschang zijn an der ambt, dat van ouclstc grool-secrotaris, zal be houden. Bezoek aan Sclieveuiiigen. Ka afloop vau het bloemencorso hebben do Koninginnen Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan Schoveningen. Do route daarheen werd, ouder voortdurend gejuich van de menigte, genomen langs de Sche- veningsclie weg met zijn fraaie heraldieke ver siering. Toen de stoet de monumentale poort van den Ouden Scheveningschen weg onder Vaderland- sche tonen van de muziek was doorgereden, be gon de intocht in het eigenlijke dorp. In de tus- schenruimte tusschen die poort en don ingang van het nettenallée bij do Badhuisstraat stond liet geheele feestcomité geschaard. Daar werden bouquetten aan H. H. M. M. aangeboden. Na dezen eersten welkomstgroet ging het lang zaam door de verrassende netten-allée, aan welke de Koninginnen Haar blikken met aandacht wijdden. Aan weerszijden der Prins Willem straat en een deel der Keizerstraat stonden op gesteld tien Sclieveningsche meisjes in de klee derdracht van de plaats van vóór 40 jaren, een 80-tal oude zeelieden, zoo genoemde peekjes, in him karakteristieke Zondagsplunje en vier Sclie veningsche werkliedeu-vereenigingen. Onder uitbundige geestdrift van de Sclieve- ningers en Scheveningstors ging de stoet nu over den zeeboulevard naar het Kurhaus. Aan den trap van het Hotel Kurhaus (landzijde) werd de Koningin ontvangen door den vice-president van het zeebad Scheveningen, den heer Uytten- hoven, den gedelegeerden commissaris, den heer J. D. Ruys Tli.Azn. en den commissaris jhr. mr. Huydecoper. Voorafgegaan door den directeur-generaal, den heer B. Goldbeek, werden de Koninginnen en het gevolg door de vestibule van liet hotel naar de voor Haar bestemde zetels in de Kur- zaal geleid. Aan H. M. de Koningin werd in dien voorgang een bouquet aangeboden door de jeugdige freule Van Hardenbroek, kleindochter van den president van commissarissen van het zeebad, baron Van Hardenbroek tot Bergam bacht en aan de Koningin-Regentes door de jeugdige freule Sirtema van Grovcstins, even eens eene kleindochter van den president. Na de welgevallige aanvaarding dezer bloe- mengave openden zich de deuren der zaal en be vonden H. H, M. M. zich m een lusthof, ge vormd door oen berceau van schildeiachtigen vorm, geheel met de klimopplant bedekt en aan de zijkanten belegd met welriekende rozen. Van binnen was deze zitplaats der Vorstinnen op de gewone weelderige wijze, bij de bezoeken der Koninginnen aan heb Kurhaus gebruikelijk, in gelicht. De schilderachtige berceau is geheel uitge voerd naar de teekening en onder de leiding van den directeur-generaal, den heer B. Goldbeek. H. M. de Koningin had Haar toestemming verleend bij dit bezoek de Huldigingsfeestklan ken aan te hooren door den kapelmeester J. Re- biceek gecomponeerd naar oud-HoIlandscho lie deren, Met zichtbare ingenomenheid hoorde de Vor stin deze toepasselijke compositie aan. Nadat de laatste klanken van het lied waren weggestorven, verliet de Koninklijke stoet de berceau en werd II. M., voorafgegaan door den directeur-generaal en zes Sclieveningsche meis jes die bloemen op Haar weg strooiden, tusschen het ,',en haie" geschaarde Haagsche keurvendel, commandant de heer Vlielander Hein, door ae zaal naar het versierd terras geleid, waar Sche- Yeningen's Mannenkoor een bed ter eere van, II. M. aanhief. Onder de klanken van dit lied werden de Koninginnen naar Ilaar rijtuig ge leid. Vandaar ging de tocht steeds onder uitbun dig geesldnftbetocm naar Don Haag terug. J)e giila-kinisiaiomJ. In de schitterend versierde zaal van het Ko ninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te s-Gravenliago word Zaterdagavond de Koningin ontvangen door het hoofdcomité voor de Inluil- digingsfeeston, Even over acht uur arriveerde do Koningin, gekleed in een wit zijden, laag uitgesneden kleed, getooid mot een halssnoer van edelgesteenten en in hot haar een kostbaar diadeem. De Koningin- Moeder was oveneens in liet licht gekleed en°ge- docoh'tecrd zij droeg een kanton sluier. Nadat de gebruikelijke bouquetten waren aan geboden en de Koninginnen hadden plaats ge nomen begon de uitvoering van de Iluldigings- caut.ite, woorden van mr. J. E. Banck en mu ziek van mr. H. Kotta, gevolgd door een aantal toepasselijke tableaux vivants. Er weid niet geapplaudisseerd; slechts klonk aan het slot ecu „Leve do Koningin" uit liefc midden der aanwezigen, dat luide werd her haald. Rijtoer naar Rijswijk e.: Voorburg. Gisterenmiddag, een paar uren na afloop der godsdienstoefening in de Klc-ostei kerk, die door de Vorstinnen onder het gehoor van ds. Vermeer werd bijgewoond redon do Koninginnen weder uit om het aangekondigde bezoek te brengen aan de gemeenten Rijswijk en Voorbuig. Wij rneenen te lumuen volstaan met de niededeeling, dat dit bezoek hetzelfde verloop Had als sooi igolijke bezoeken aan dorpen, vioe- ger door de Koninginnen gebracht. Beide doipen waieii schitterend versierd; toespiaken werden gehouden door do burge meesters bouquetten aangeboden door jongere en oudere datnes; liedeien gezongen door de schooljeugd. Orn vijf uur waren de Vorstinnen weder op het Paleis terug. Het Schoolfeest in liet Malieveld. Van S5 openbare en bijzondere scholen waren lieden in liet Malieveld 15000 kinderen ver- eenigd tot een feest. De kleineren zijn of worden in de schooi onthaald. Door de commissie tob regeling van het feest, bestaande uit de heeren M. \V. Th. Gevers Dey- noot, F. Gedeking, G. C. F. van der Laan, L. Plette Sr. en M. ivl. Couvéo Jr. was het groote veld voor dit dool uitmuntend ingericht. Het was verdeeld in 3 hoofdvakkeneen Oranje, oen Wit en een Blauw; elk der hoofd vakken in 20 kleine vakken. De 20 kleine vakken waron 5 aan 5 samenge voegd tot zoogenaamde Vijfvakken, aangeduid door de letters A, B, C en Dde kleine vakken daarin zijn genummerd van I5. Elk hoofdvak bestond dus uit 4 vijfvakken, A, B, C en D, ieder verdeeld in 5 kleine vak ken, 1, 2, 3, 4 en 5. Elke school vond in een tabel den naam van het vak, waarheen zij zich begeven moest. Dit vak werd op het feestterrein op de vol gende wijze gevondenAan weerszijden der 12 toegangsdeuren in de schutting bevond zich een vlag, de kleur van het Hoofdvak vertoonende. De letter buiten op de deur was die van 'b Vijfvak, waartoe de deur toegang gaf. De nummers 15 voor de kleine vakken wa^ ren op palen geschilderd en vielen in 'b oog, zoodra men door do deur was binnengetreden. School „Blauw B. 5" bijv. ging door de deur B, waarnaast 2 blauwe vlaggen uitsteken, en werd. dan in vak 5 gebracht door een adjudant. Dat liep alles best. De aankomst, de plaatsing, 't ging geleidelijk en gemakkelijk. Iedere school bleef gedurende het feest in het zelfde Vijfvalc, waarvan zij achtereenvolgens de 5 vakken doorloopt. Op Vak I volgt altijd 2, op vak 2 altijd 3, enz; op vak 5 volgt I. Alle Vijfvakken waren op dezelfde wijze inge richt. Vak I: Vrij spel onder leiding. Vak II: Goochelkunst of dierendressuur. Vak IIIVrij spel onder leiding. Vak IVDraaimolen. Vak V was bestemd tot onthaal. Elke twee Vijfvakken beschikten over een la trine, verdeeld in twee afdeelingen, één voor jon gens en één voor meisjes. In dc jongensafdoeling bevond zich een hospi taalsoldaat, in de meisjesafdecling een zieken verpleegster, beiden voorzien van verbandmidde len, en behalve met 't verleenen van hulp bij ongesteldheid, ook met het toezicht in de latrine belast In elke afdeoling was frisch water, een paar emmers of teilen en een bank aanwezig. De transportgeleiders brachten de kinderen in de rij naar de latrines, wachtten hen daar buiten op, hielden hen bij zich tot hun troepje weer voltallig was, 'en brachten het in de rij, langs den kortsten weg, naar hun vak terug. •STJT^TFrrvyg. R. Wie gi«terena* Vereeniging binn tuigen dat eene f. hebben. In het i i het borstbeeld va omgeven iloor gn een tropee tan v stond het vaand nil. t al der Offieieren- zicli dadelijk over- ing daar zou plaat* het tooneel stond ningiri v ''rimina .ergrr -ude <s i .fa den Ned. R.-K. Volksbond en rechts de banieren va» de onderafd. houtbewerkers" en mbrandeis- ki echts." In deze feestelijk gelooide zaal zou pater Peiquin de feestrede uitspreken voor de leden van den R.-K. Volksbond ter gelegenheid dor Inhuldiging van II. M. Koningin "Wilhelmina. Fali ijk was het aantal leden dat deze bijeen komst bijwoonde. De voorzitter opende deze bijeenkomst, wees er op dat in geheel Nederland wordt feest gevierd onder het blijde gejuich van gnnseh liet volk omdat onze jeugdige Koningin is ingehuldigd, omdat zij den troon harer vaderen heeft bestegen. Iu het bij/ouder ook beeft de R.-K. Volksbond feestgevieid, overeenkomstig den wonsch van den hooggeachte» bNsehoj" uitgesproken bij het (eest van zijn 50-jarig pi lestei'schup. De R.-K, Volksbond heelt zijn trouw en liefde voor liet Vorstenhuis getoond in de wijze waarop hij nan de fetMun deelnam, liet bestuur heeft daarvan getuigenis afgelegd bij do audiëntie van H. M. de Koningin,''waar ook spr. do eer had te verschijnen. Spr, deelt mede hoe hij aangegrepen werd door de majes teit dier jeugdige Vorstin en hoe het gevoel van eerbied en liefde hem drong aan dat Te veel uiting te geven tegenover deze Gebiedster, die God aan Nederland luid geschonken, Spr. is overtuigd dat allen gevoelen als hij, dat hebben zij in de feestweek getoond, dat toonen zij hedenavond door deze feectuQi-najg. ring bij te wonen. Een Irartehjk welkom ,oopt spr. d aai om ulleri toe en liij voegt er den wenseh bij dat de liefde tol de Vorstin en de eerbied voor liet gezag verhoogd worde door dezen avond, want niemand mag den katholiiken werkman in liefde en tiouiv overtreffen, ISpr. twijfelt niet of allen dealen don wonsch dat Koningin Wdhelmina vele jaren zal mogen staan aan het hoofd van het Ncderlandsche volk en dat liet Gode moge behagen haar bestuur lang durig en zegen lijk te doen zijn. Met een sLeve Koningin Wdhelmina," eindigde spr. zijn rede. De vergadering herhaalde juichend dezen roep. Hierna wijst de voorzitter er op dat in de vergadering voor het eeist is verschenen de nieuwe rechtskundige adviseur, de lieer mr. W. H. Jansen, aan wien hij een woord van dank brengtvoorts deelt spr, o. m. mede dat op de inteekenlijst voor de versiering van het gebouw is geteekend tot een bedrag van f59.40. Spr. brengt vervolgens den dank aan de onderafdeelingeu die aan den optocht hebben deelgenomen en volgt daarbij een woord van hulde aan de sehermvereeniging »St. Michael" die voor hare vei lichting in den avondoptocht een piemie verwierf. Na eenige huishoudelijke mededeeiiogen hief daarop de zangvereenigiog »St. Caecilia" het Wilhelmus" aan, Ilierna werd nog gezongen sMij» Yadei land" en sVlaggelied" welke liede ren een luid applaus der hoorders verwierven. Thans besteeg de feestredenaar, de heer A, L. II. Perquin, kapelaan van de Smgelkei k, het spreekgestoelte. Het was een treffend oogenblik zegt spr. toen op den G September iu de vergadering van mannen vertegenwoordigende het geheele Nederlandsche volk een vrouw biunenti ad om straald door den glans van hare majesteit, een treffend oogenblik haar de vingeren te zien op heffen ten hemel en haar daarbij onder duren eed te hooren verklaren dat Zij door het handhaven van de rechten en vrijheden des \olks handelen zou zooals een goed Koningin schuldig is te doen. Tieöend ook toen de vertegenwoordigers bij monde van hunnen president Haar huldigden als Koningin en Ilaar trouw zwoeren en be loofden de rechten der Kroon te zullen hand haven. En treffend vooral toen die vergadering van doorluchtige mannen en allen die daar tegenwoordig waien in plotselinge bezieling den mond openden om hunne Koningin toe te juichen volen thousiasmedat was een grootsch, overweldigend, machtig gejubel. Op dat oogen blik wei d wel eeri onverbreekbaren band gelegd tusschen volk en Vorstin, zoodat Nederland met Oranje en Oranje met Nederland zal staan en vallen. Voorts weet spr. er op dat onder de breede rijen van personen in de Nieuwe Iierk te Amsteidam ook waren de bisschoppen die ver tegenwoordigden i% millioen Nederlandersom de Koningin te huldigen namens hen. Die bisschoppen naast in deze vergadering een eereplaats in namens de leden van den Raad van State en dit geeft spr. aanleiding om heden avond te spreken over de vei houding tusschen liet Katholieke volk en do Vorstin. Het is goed om deze verhouding te be spreken omdat er personen zijn die meenen dat zij alleen in het bezit zijn van de vader landsliefde en van de oranjeliefde en het is mogelijk dat men van die bewering zal misbruik maken. Spr. noemt hierbij de nameü van mannen als Ds. Quast en Zuidema. Het artikel van de sGroene Amsterdammer" zooals dit blad het meest bekend is was in deze dagen een wanklank, en de theorie die daarin vertolkt werd was het uitvloeisel der beginselen van de atheïstische leer. De Regee- nng der Voislin is slechts een vorm geworden, zoo leest men daar, en met nog eene uitbreiding vari het kiesieeht zal het volk zichzelf geheel regeeren m. a. w. dusde kroon is riiet anders meer dan een oi nament. Hier tegenover stelt spr. de leer dat de menseh door zijn vorming noodzakelijk zich moet ver eenigen en in een staat moet samenleven om in stand te blijven en de natuur eischt daarbij dat daarin is een gezag. De burgerlijke staat en het burgerlijke gezag komt dus rechtstreeks uit de natuur de natuur is het weik van God eigo is het burgerlijk gezag eu do burgerlijke staat uit God. Voor ons Katholieken, gaat spr. voort, is Koningin Wïlhelmina dus de draagster van het gezag, niet omdat zij vertegenwooidigt den wil van de helft des volks plus 1, niet omdat zij is telg uil een roemrijk geslacht, maar omdat zij is do draagster van het goddelijk gezag; zn is voor ons omstraald door hooger licht dan met stoffelijke oogen is waar te nemen. En wanneet- wij de rechten der Koningin verdedigen met ons goed en bloed dan doen wij dat omdat wij daarmede verdedigen de iechten van deneeni gen Almachtige» Souverein. Prof. Rauweuhof en anderen hebben de meaning verkondigd dat er tusschen protes- tantsehe en katholieke Nederlanders steeds een klove zal zijn, omdat de katholieken inde eerste plaats gehooizaamlteid verschuldigd zijn aan den kerkvorst. Maar die leer gaat niet op, want in de eerste plaats zijn de katholieken ook op last van hunnen kerkvorst zelve ver plicht om hunne verplichtingen jegens liet vaderland te vervullen. Luide werd deze met gloed en overtuiging uitgesproken rede toegejuicht. (Plaatsgebrek noopt ons het verslag van de vergadering hier af te brekend) Do verificateur bij 's rijks belastingen Be renschot alhier, wordt met ingang van 1 Octo ber a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. De com mies-verificateur Kanstein wordt met gelijken datum overgeplaatst naar Amsterdam. Onder de rubriek „Mcdedeelingen" in liet jongste nummer van „Do Boda", orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, lezen wij Hoofdbestuur. In zalm de kwestie te Schie dam is 't volgend aclrcs door 't H.-B, aan K. M. de Koningin verzonden: Geven met verscliuldigden eerbied tc kennen ondergetookendon, Hoofdbestuurders van don Boud van Nederlandsclio Onderwijzers (goedge keurd bij Kon. Besl. van 22 Maart 1S90, No. 28) dat do Raad der Gemeente Schiedam in zijn zitting van 9 Augustus jl. tob le onderwijzer aan een der openbars lagere scholen aldaar benoemd liceft C. Ruyter, onderwijzer aan een der ge meentescholen te Schiedam; clat de voordracht, waaruit dezo benoeming geschiedde, slechts de namen van twee perso nen telde, en diensvolgens in strijd was met do Web op het Lager Onderwijs dat beide voorgedragenen onderwijzers to Schiedam waren dat zulks echter volstrekt niet bij gemeente verordening wordt vereischt; dat de oproeping van sollicitanten naar de be doelde betrekking slechts eenmaal en wel in een nummer der „Schiedamsche Courant" voor kwam dat dus niet gerekend mag worden aan deze oproeping voldoende publiciteit gegeven to zijn; dat anders toch voor een betrekking, waaraan een salaris verbonden is, als aan de onderhavige, zeer zeker zich meer dan twee sollicitanten zou den hebben aangegeven; redenen, waarom adressanten Uwo Majesteit verzoeken, 't raadsbesluit waai-bij bedoelde C. Ruyter tot 1© onderwijzer to Schiedam benoemd is, le vernietigen. Aan do Wielrijdersvereeniging „Swift" alhier is bij het Zaterdag te 's-Gravenliago gehouden bloemencorso een zilveren medaille toegekend. De versierde fiets, de kroon en het eostuum, waarmede ïSwift" in het bloemencorso Zater dag is uitgekomen, zijn thans in de étalage-kast van het kleerenmagazijn des heeren D. H. YVeyflenbach tentoongesteld. Het costuuni bestaat in een zwarte jas met twee gele biezen om de mouw, een zwart front met schuine gele strepen en een zwarte pantalon met twee gele biezen. De fiets is versierd met gele en zwarte bloemen. De kroon, een kolossaal ijzerdraad-lichaam, bestaat uit gele bloemen met roode vakken in den rand. Gisteren herdacht de heer M, L,,van Pinxleren den dag waarop hij sedert 25 jaren lid is van het college van collectanten der St. Janslcerk aan de Lange Haven alhier. Gedurende 20 jaren ongeveer maakte hij deel uit van het bestuur. Van zijn medeleden ontving de jubilaris een fiani cadeau als erkenning zijner diensten, terwijl de dag verder tot een prettigen feest dag werd gemaakt. Loom ligt avondschemering eu avondkalmte over de stad. Stil en rustig is liet in de nu duistere straten. Langzaam, in behaaglijke Zondagavond- stemming, nu en dan een, twee, drie wandelaars. Plotseling blijft iemand staan, kijkt op, kijkt neer, schudt zacht het hoofd in niet-begrepen. Een tweede staat óok stil, kijkt óok, begrijpt óok niet. Een derde, een tiende, een vijftigste alras staart naar den geheimzinnigen lichtschemer in den gesloten winkel, welks bewoners uit zijn. Dieven? Misschien. Bi and? 't Kan zijn. Ernstig, groot van waardigheid, nadert de gehelmde rustbewaaider, blijft staan, kijkt, begrijpt evenmin. Hij gaat naar 't dicht-nabyë buieau eu keert terug met den inspecteur.» Nu honderd mensrhen zeker voor het huis, in prettige huivering van angstig nieuwsgierig- zijn. Twee honderd oogen volgen den inspecteur, totdat deze door een raam in de steeg zich toe gang verschaft. Nu... 't schijnsel vlamt op en sterft weg. Brand Neen, Dieven Misschien. -Weer licht, nu dwalend langs de steegramen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2