Inhuldigingsfeesten. STADSNIEUWS. vrouw Dreyfus' verzoek voldoende gemotiveerd is. De jFignro" ziel do toekomst donker) in de sOaulök" denkt dat Zurlinden's aftreden spoedig door dat van het gelieelo ministerie zou gevolgd worden. De »Petit République" beweert dut Zurlimleii handelt op instigatie van president Fauro. Intusschen heeft de negende Kamer der rechtbank weigerend beslist op Picquard's veizoek om in vrijheid te worden gesteld. Op het oogenblik zijn er zestien afgevaardigden die in 't openbaar hebben aangedrongen op bijcenroeping der Kamer en dit in brieven aan Fa ure, lliisson of Desclmtiel, den Kamei-voor zitter, hebben geëischt. Het zijn Drumonl en nog vijf anti-Semieten, de nationalisten Deny, Castelin, Hoitz, Mirman, Millevoye en Uirou, de royalist De Ramel, de bonapaitist Cuneo d'Oinauo, de rallie De Gi andmaison en de ge matigde republikein Jules Brice, Als geheel onnoodige wicedheid wordt den minister van koloniën Tiouillol verweten, dat hij mevrouw iJicylus de vergunning weigerde om het portret van haar jongste kind, dat dezer dagen vijfjaar oud werd, aan haar matt te zenden, fiemccgde fflcriedecllngen. I)e Franscho ministerraad heeft gisteren Cou loir benoemd tot onder-voorzitter van den Itaad van State en tot lid van donzelfden raad Lépi- ne, oud-prefecfc van politie on oud-gouvemeur van Algerië. Kolonel Rhodes, de broeder van Cecil Khodes, die in den slag bij Omdnrman is gewond, is in zijn vroegeren rang in liofc Engelsche leger her steld. Man weet dat hij ontslagen werd na den rooftocht van Jameson. De correspondent der „Ind. Beige" te Weenen zegt dat de positie van minister Barnreither on houdbaar is geworden. Hij en zijn collega's van onderwijs en publieke werken zullen aftreden, en hun plaats zal worden ingenomen door diie leden der meerderheid. De radicale ex-voorzitter der Servische Skup- tchina, Pacliitch, is in hoogcr beroeu wegens medeplichtigheid aan moord tot 20 jaar dwang arbeid, veroordeeld. De regeering zal zijn uitle vering vragen aan de Montenegrijnsche regeo- ring. Edbern-P.'tcha, de vice-gouverneur van Kan dia, dat geheel in de macht der Muzelmannen is, heeft den st-aat van beleg afgekondigd. Thans zijn 3SOO Engelsche, 500 Fransclie en 100 Ita- liaansehe soldaten geland. Verwacht worden nog 800 Franschen. De Christenen rakken op naar de stad, en men is op verwoede gevechten bedacht. Te Kandia en te Kanea staan alle zaken stil. Te Rttliymo is hot nog rustig. De Vereenigde Staten hebben weigerend ge antwoord op het verlangen van Spanje om het leger van Manilla naar andere punten te mogen overbrengen, daar de „status quo" daardoor ver andering zou ondergaan. Evenwel biedt de Unie aan, de opstandelingen te dwingen den wapen stilstand te eerbiedigen en vaartuigen die den opstand nog gaan uitbreiden, te beletten uit te varen. Volgens een te Madrid ontvangen telegram van Rios zijn vijf schepen dor Tagalo's die op bevel van Aguinaido een. landing op de Visayas- eilanden zouden beproeven, in den grond gé hoord. Honderden opstandelingen verdronken. Men zegt dat de houding der Spanjaarden zoo op Cuba als op de Philippijnon de Ameri- kaansche regeering verontrust. De President zou het niet noodig achten dat de troepen spoedig rep atrie eren. Op de Carolinen-eilanden zijn, naar over Ho nolulu naar San Francisco werd gemeld, ver schillende stamhoofden in opstand gekomen te gen de ..Spanjaarden, van wie er 200 gedood werden. Londensche bladen spreken het vermoeden uit dat de troep blanken die Fashoda aan den Bo veil-Nijl heeft bezet, de Franscho expeditie Mar- chand is. Zij noemen den toestand zeer ernstig, ingeval Frankrijk dit als een feitelijke bezetting wil opvatten. Do bladen herinneren er aan dat Fashoda in 1870 ingelijfd werd bij Egyptisch- Soudau en dat de onderstaatssecretaris Groy op 28 Maart 1895 verklaarde dat een dergelijke expeditie door Engeland als een onvriendschap pelijke handeling zou worden beschouwd. Dezen dreigenden toon beantwoordt de Fran sche pers over 't geheel spottend. Alleen zegt de „Temps" dat Fashoda een diplomatieke positie van den eersten rang is om te weten wat er in heb Nijldal voorvalt, en be weert do .Xiberté" dat de expedit.ie-Marcha.nd aan den Fiji, en dan vermoedelijk te Fashoda, is aangekomen. Volgons de „Daily Graphic" evenwel gelooft men in welonderrichte kringen dat Fashoda be zet is door Abessyniërs, en wel tengevolge van de afspraak tusschen den Engelschen afgezant sir lienell Rodel en koning Menelik. In verband hiermede verdient vermeld to worden, dat sir Herbert Kitchener alle Abessyniërs die nog te Omdunnan in gevangenschap verkeerden, in vrijheid heeft gesteld. Men zal zich herinneren dat Menolik's voor ganger Johannes in 1889 door den Mahdi bij Metcmneh verslagen en zelf in den slag gedood werd, Een groot aantal Abessyniërs geraakten toen in gevangenschap. Do Jlilllnire taptoe Men meldt ons uit 's-Gravenliage. Een nummer van hot feestprogramma dat, men kon het voox-spellen, het volk na aan heb hart zou liggen, was de grooto militaire fakkel optocht, die gisteravond, dank zij do uitnemen de politic-maatregelen, in do beste ordo verliep, niettegenstaande er een reuzemnassa op do been was, zooals men nog zelden zal gezien hebben. Even voor 9 uur werd op oen gedeelte van hot uitgestrekte Alexandersveld do stoet opgesteld, onder de nlgemeene leiding van den kapitein-ad judant Nierstrasz. De samenstelling was ah volgt. Eerst do tam boers en trompetters van de garnizoenen van Rotterdam, Amsterdam, Leiden, Haarlem, 's-Gravenlmgc, Delft en Gouda. Dan de muziekkorpsen dor schutterij te 's-Gra- venhagc, de vekl-artillerie, de huzaren. Vervol gens de Koninklijke Militaire kapel on eindelijk de muziek van het 7o en van liet 4c regiment en de jagermuziek. Midden in marcheerde het comité uit do hoofdcommissie voor do inhuldigingsfeesten, dat speciaal belast was mot do organisatie van clit militair huldebetoon. Het geheel, bestaande uit 340 a 350 man, wei-d omgeven door 200 fakkeldragende militai ren en leverde een fantastisch schouwspel op. Precies 9 uur wordt het sein tot den afmarsch gegeven en daar gaan we met ons ja met ons hoevelen wel 1 voorwaarts onder de voeten prikkelende toonen van den „Washington post", the in deze dagen zoo mogelijk aan populariteit lieoft gewonnen. En alles zingt mee, en. danst mee. Maar de stoet wordt geen oogenblik gehin derd, omringd als liij ook wordt door de nootligo cavalerie. Do Paleisstraat wordt ten slotte bereikt en daar houdt de optocht stand om eerst tot vóór het paleis te naderen op een 'n kwartier later uit hot paleis gegeven teeken. Ordelijk wordt heb geheel afgezette voorplein, dat natuurlijk in volle feestverlichting prijkte en waar een eerewacht van de artillerie stond opgesteld, ingenomen door den stoet. Even to voren waren Ilare Majesteiten doKo- ninginnen onder het baldaquin op hot balcon verschenen, in het aan het zooeven geëindigde gala-diner gedragen toilet, en met witto met bont afgezette sorties om de schouders. Konin gin "Wilhelmina is blootshoofds. In de onmiddel lijke omgeving van de Vorstinnen merkt men op, behalve leden der Hofhouding, de commis saris der Koningin, mr. C. Fock, de gouverneur der Residentie, generaal Doorman en de burge meester, baron van Harinxma, Aan alle ven sters van de bel-etag© verschijnen de genoodig- den aan het gala-diner. Nu begint de uitvoering. De leider daarvan, de heer N. A. Bouwman, directeur der Konink lijke Militaire kapel, bestijgt zijn. estrade en al lereerst klinkt de taptoe. Eerst de roffel (geeft acht) daarna de taptoe van de hoornblazers der infanterie; die der trompetters van de cavale rie dio der Marine en eindelijk die der tam boers van de infanterie. Vervolgens wordt door alle muziekkorpsen ge speeld liet plechtige en in de algemecne stilte prachtig klinkende koraal„Nun dankefc alle Gott". Dan brengen die korpsen ten gehoore de Ne- derlandscho Militaire marsch „Hulde aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina", gecomponeerd door den leider, den heer Bouwman. En ten slotte het Wilhelmus, oude toonzet ting. Toen daarvan de laatste tonen waren wegge storven klonk een daverend hoera, dat eenigs- zins verraste omdat men, bij den aanvang der uitvoering, gansch geen publiek in de onmid dellijke omgeving van hot paleis zag. Intusschen bleek d.ab liet volk, op een gegeven oogenblik tij dens de taptoe, geleidelijk was toegelaten, zoo dat nu honderden de Koninginnen konden zien en toejuichen. Onder de tonen van den opwekkenden defi- leermarsch „Turf in je ransel" trok nu de stoet Hare Majesteiten voorbij en hernam zijn marsch door de stad. Eerst toen verlieten de Koningin nen het balcon. Langs den geheelen weg die nu gevolgd werd, stonpl het zwart van de menschen. Op den Lan gen en Korten Vijverberg wierp het elecfcrisch toestel op het Binnenhof zijn lichtbundel op de marcheerende muziekkorpsen, hetgeen het fan tastische van het geheel verhoogde. In de schitterend verlichte Indische zaal van het Departement van Koloniën sloegen de Indi sche Vorsten het voorbijtrekken van den stoet gade. De Minister, de heer Cremer, had zijn gas ten persoonlijk ontvangen. Op de Ileercngracht hielden de muziekkorp sen stand voor do woning van den oud-Minister Itoëll, die hedenavond, in hoedanigheid van Eere-voorzitter van dc commissie van ontvangst der buitenlandsche journalisten, dien vreemden persmannen een receptie had aangeboden. De Koninklijke Militaire kapel speelde het Wilhel mus, terwijl de journalisten aan de geopende vensters stonden. Toen eindelijk de stoet de Oranjekazerne aan de Mauritskade had bereikt, waar hij zou ont bonden worden, werd eene herhaling van de uit voering vóór het paleis gegeven voor een groot gezelschap officieren met hunne dames. De kommandant, kolonel de Boclc, beklom daarna een estrade en deelde mede dat ten Pa- leize de Koningin-Moeder, uit naam van Hare Majesteit de Koningin, bewondering had uitge sproken over de schoone en eenstemmige uitvoe ring en hem had opgedragen daarvoor hulde en dank ie betuigen aan kapitein Nierstrasz, den algemeenen leider en aan den kapelmeester, den heer Bouwman, die dirigeerde. Dien dank over- brengondo, meende kolonel de Bock tevens de tolk van allen te zijn wanneer hij een hartgron dig gemcond „Leve de Koningin" uitriep. Die kreet werd driemaal herhaald door toehoorders en executanten. Daarna werd de stoet ontbonden. De Soiróc bij Jhr, Koëll. Onze correspondent to 's-Gravenkage meldt ons dato 12 dezer. Aan do uitnoodiging van den Eere-voorzitter van hot Comité van ontvangst van buitenland sche journalisten, jhr. mr, 3. Hoéll, tot bijwo ning van een soiree ten zijnen huizo werd hedoa- avoud door ecu zeer groot aantal persvertegen woordiger:?, ook van de binneolandsche pers ge volg gegeven. De gastheer en zijne echtgenoot» ontvingen met minzaamheid do hoeren dor pers, enkelen met hunne dames. Tot het gezelschap behoorde do Minister van Buitenlandsche Za ken en de meesten zijner ambtgenooten, een aan tal oud-xninisters, leden van hot Eero-comitó van ontvangst, een aantal gezanten van buitenland sche mogendheden, de voorzitter en de procu reur-generaal van den Hoogen Raad en verschei dene andere genoodigden. Ook prinses Bonapar te Ratazzi Rute bevond zich onder de aanwezi gs- In den loop van den avond nam de gastheer het woord om de aanwezigen dank te zoggen voor hun talrijko opkomst. Vooraf echter achtte hij liet zijn plicht in dit internationaal gezel schap zijn gevoel van diepe smart uit te spreken over de gruweldaad waarvan dezer dagen de Keizerin van Oostenrijk het slachtoffer is ge worden. De laaghartige daad die de afschuw van geheel de wereld heeft opgewekt, zou ongetwij feld door alle persvertegenwoordigers worden ge brandmerkt als een ellendige misdaad en hij meende er op te mogen wijzen dat juist de pers het aaugewezen lichaam is om dergelijke snoode daden met alle kracht die in haar is te bestrij den. Yan zelve kwam hij alzoo er toe om te wij zen op het hooge gewicht van de pers als bevor deraarster van menschelijklieid en beschaving en sprak hij de hoop uit dat de internationale pers, trouw aan hare roeping zou blijven, om den band van vrede en vriendschap die de volkeren verbinden moot, te versterken en te bevestigen. Hij dronk dus op den voorspoed van de inter nationale) pers. Namens deze, en bij verhindering van den heer Suiger, voorzitter van den Intern. Bond van journalisten, beantwoordde de heer Taunay deze daad met eenige hartelijke woorden, waar bij hij uiting gaf aan dezelfde gevoelens over den gepleegden gruweldaad die jhr. Roëll hadden be zield, terwijl hij zijnerzijds den oud-minister als eere-voorzitter van het Hollandsche comité hulde bracht voor de wijze waarop de Holland sche journalisten hunne collega's uit den vreem de hadden ontvangen en ton slotte dronk op het welzijn en den bloei van de Hollandsche pers. De beide redevoeringen werden met instem ming begroet. In den loop van den avond genoten de gasten van het schouwspel van de militaire taptoe, die voorhij het hotel van den gastheer trok en zelfs voor de woning stilhield om gelegenheid te ge ven tot het spelen van het met sympathie door de gasten begrootte oude Wilhelmus. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Dinsdag 20 Sept. a.s. des nam. te 2 uur. De agenda beslaat uit: I. "Vaststelling der notulen van de vetgade- ringen van 9 en 30 Augustus j.i. II. Mededeehng der ingekomen stukken. III. Benoeming var, a. de leden en, voor zooveel noodig, den voorzitter in de vaste raads- commissiën, bedoeld bij art. 54 der gemeentewet. 5. een regent van het Oude-Mannenhuis. Door regenten zijn voorgesteld de heeren S. A. Vernède en A. Scldeveen. c. een leeraai in lijnteekenen aan de II. B. S. Aanbevolen wordt de heer A. A. Beekman, directeur en leeraar aan die inrichting. d. een leeraar in boekhouden en handels- rekenen aan de H. B, S. Op de aanbevelingslijst 'zijn geplaatst de heeren: I J. W, T. vari Meegeien, leeraar in wiskunde en boekhouden te 's-Gravenliage, II J. D. P, Soetei ik, gep. kapitein-intendant van liet O.-I. L. te 's-Gravenhage. e. qen leeraar in wiskunde aan de B. Avond school (vacature ontstaan door het vei leende eervol ontslag aau den heer J. v. d. Bruijn). Aanbevolen wordt de lieer W. Brouwer, reeds leeraar in datzelfde vak aan die schooi. IV. Aanwijzing bij loting van de leden en de voorzitters van de afdeelingcn tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1899. V. Ontvverp-besluiten tot liet doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooling voor '1898. VI. Bezwaarschriften van H. J. P. Textor e. a. tegen hun aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1898'9. VII Adres van de Wed. E. C. Papenhuyzen om restitutie van pldirecte belasting naar het inkomen, dienst 1S98/9, wegens het ver laten der gemeente. VIII Adres van den heer J. A Rut-chy, om eervol ontslag als stadsheelmeester, niet ingang van i Januari a. s. IX Adres van den lieer J. K. T. Timmerhans van Abcoude om eervol ontslag als leeraar aan de li. Burgerschool en B. Avondschool. X. "Voortzetting, der behandeling van het vooistel van B. en W. tot wijziging van het tarief voor dc lovering van gas. It. K. Volksbond. (Vervolg.) f De Sdiermveveeniging »St. Michael" voerde daarna een carré uit op het geweer die bij liet publiek luiden bijval verwierf en dat besloten weid met een hulde aan onze Koningin door het vormen van een W met de 4 geweren. Teen hervatte pater Perquin weder zijne rede tei' bospieking van liet standpunt der katho lieken in verband met het Huis van Oranje. liet is, zegt spr«, gelukkig dat wij vader landers zijn, vvien het wol en wee van hun land ter harte gaat, want daardoor kunnen wij onbe vangen een blik slaan in het historieb»ek van Nederland. Ook wij stellen prijs op ons onaf hankelijk volksbestaan, dat slechts vet kregen is na onophoudelijke!! strijd legen elk diedevrij- hedon heeft willen aanranden. Vraagt het den Nederlander waarom hij zoo gioot gaat op zijn vaderland en liet antwoord zal zijn dat hij trotsch is dat de vrijheid en onalliankelijkheid is be- vvaaid. En dat zijn wij immers verplicht aan Oianje I Spr. loleveerl vervolgens uit de geschiedenis verschillende episodes waarin Oianje zicli aan het hoofd stelde van het volk tot verdediging van rechten, vrijheden en onafhankelijkheid. De namen van Willem den Zwijger, prins Wil lem III, Maurits ea Frederik Hendrik worden door hem in verband daaimede genoemd; voorts herinnert spr. aan koning Willem Idie zich weer aan het hoofd van het volk stelde toen de Fransche overheersching had opgehou den aan Willem If in de woelige tijdeu van '48, toen alleen Nederland verschoond bleef van de heftige gebeurtenissen, die heel Euiopa beroerden. Zouden wij katholieken gaat spr. voort daarvoor geen eerbied koesteren Zouden wij geen liefde gevoelen voor een huis dat steeds onze belangen beeft verdedigd, een huis dut steeds is geweest de redder van ons volks bestaan En zou het dan mogelijk zijn dat unze juichkreet Oranje boven" een leugen was? Een iwoede punt nog wil spr. hier behandelen: Kunnen wij sympathie gevoelen voor liet Oranje huis dat protestant is en dien godsdienst ver dedigt Laten wij, zegt spr., breed zijn in onze opvatting en niemand verachten omdat hij in dwaling is opgevoed. Dat Willem de Zwijger de trouw aan de Moederkerk heeft opgezegd zal hij voor den Almachtige te verantwoorden hebben gehad en zijn nazaten zijn opgevoed in de leerstellingen van de Protestantsche kerk. Maar de telgen uit het Huis vati Oranje zijn steeds verdraagzaam geweest tegenover de katholieken, meer dan de predikanten, de staten of de gemeentebesturen en aan hen zijn wij het verplicht dat wij het recht verkregen om onzen godsdienst uit te oefenen. Dezer dagen verscheen in het Duitsche blad ))Gennania" een aitikel gewijd aan Koningin Wilhelmina waarin Gods zegen over haar werd afgesmeekt; dat was de dauk van honderden priesters en geloofsgenooten die tut hun Vader land veijaagd hier ais goede burgers werden gehuisvest, Ons standpunt is hiermede genoegzaam be sproken, thans nog een enkel woord tot de leden van den R.-K. Volksbond. In de proclamatie van Koningin Wilhelmina belooft zij snaar Haar vermogen bij te dragen slot verliooging van uw geestelijk en stoffelijk Mvelzijn". Dit ook is uw streven en zoo zult gij voortaan bij dat stieven niet alleen worden voorgegaan door den Paus en de priesters maar ook door uwo Koningin. Laten wij haar daarom opnieuw trouw zwe ren en vergeet dit niet uw leven lang de rechten van haar troon zullen wij steeds ver dedigen en wij zullen steeds Uouw blijven aan de leuze in uw baniervoor God eu de Kerk, voor Land en Vorst. De Koningen gaan heen, wij hebben er juist zulk een droevig vooibeeld van gezien bij den laaghartigen moord op Oostenijjks keizerin; zal onze Koningin niet gesidderd hebben bij de ontvangst dezer tijding? Thans is zij omgeven door de liefde van geheel haar volk, maar God alleen weet wat de toekomst haar brengen zal maar wij zullen haar steeds getiouw blijven en wij vulieri de beginselen blijven bestrijden die den moordenaar den dolk tn de hand gaf. Wij zullen den zegen van den Koning der Kouingea over Imar afsmeken. Ook dit gedeelte van sprekers rede werd luide toegejuicht. Daarna beklom kapelaan van den Berg, geeste lijk adviseur, het spreekgestoelte: Mijne heeren, zegt spr., liet is altijii een aangename taak om namens u allen een woord van dank te richten tot den sprekers, maar eerlijk en oprecht moet ik erkennen dat mij dit dezen avond een hijzonder genoegen is. De spr. van hedenavond heeft een onderwei p behandeld dat u allen zeker uit het hart gegie- pen is. Wie heeft niet in deze dagen zijn hart feller voelen slaan nu die jonge madgd de troon harer vaderen heeft beklommen. Ik was, zegt sprdeze week getuige van den intocht in de residentie en die du zegt dat hij koud blijft voor alles wat de Koningin betreft en dan daaibij tegenwoonlig is geweest en Je vorstelijke vrouw heeft gezien en de jubelende volksmenigte heeft waargenomen, zal ook zijn hart wel feller hebben voelen kloppen van liefde voor de Koningin en hij zal medegejuicht en gejubeld

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4